KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. LANDBO W. GEMENGDE BERICHTEN. A A IN AFLOÜ De heer Van der Peijl zoii dan het Leger voor de keu» willen stellen óf dat leven temperen, of dan ook alle aanspraak verliezen op bescherming der politie, wijl het toch feitelijk zelf de schuld is van de op stootjes die daar somwijlen plaats vinden.Het politietoezicht geschiedt aldaar door de schuld van het Leger op kosten van de gemeente, waardoor het in andere gedeelten der stad ontbreekt. De Voorzitter zegt dat dit ook niet kan. De klacht over woeligheid gold vroeger de Lange Kerkstraat. De drukte heeft zich thans verplaatst naar den West walde politie moest daar dus mede mee terwijl in de Lange Kerkstraat thans haar toezicht niet meer noodig blijkt. Aan dergelijke feiten is niets te veranderen. Na deze toelichting zwijgt de heer Van der Peijl en wordt de vergadering gesloten Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grijpskerk(e?) en te Ritthem de heer J. D. van Aalst Jr., cand. te Hoornte Waarde de heer J. J. Hom burg, cand. te Middelburg. Geref. Kerken. Drietal te De Lier ds. H. Buurman te Meliskerke, ds. P. D. de Groot te Meppel en ds. J. P. Tazelaar te Weesp. Arnemuiden. De heer J. Wisse alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke School te Vlissingen (hoofd de heer J. Baarschers). Door de Princetown Universiteit, New- Yersey, is, bij gelegenheid van haar 150 jarig bestaan aan dr. Kuyper te Amsterdam het doctoraat in de rechten, honoris causa, toegekend. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Gisteren, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: diefstalA. A. V., 20 j., winkelbediende Middelburg, tot 1 m., en C. v. d. V., 24 j., veldarbeider, Zaamslag, tot 7 d. gev. straf; huisvredebreukmishandeling van een amb tenaar en beleediging van een ambtenaar A. de M., 29 j., schoenmaker, Wachtebeke, Overslag, tot 14 d. gev. straf mishandelingG. M., 19 j., koopman, Vrouwepolder, tot 1 m. gev. straf, J. M. v. d. B., 20 j., arbeider, Reinkenszand, tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling van een ambtenaar: A. v. d. B., 59 j., herbergier en koopman, Hein- kenszand, tot 14 d. gev. straf vernieling H. K. B 31 j., sjouwerman Vlissingen, tot 7 d. gev. straf, en straatschenderij: J. P. de R., 18 j., vis- scher, Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging M. J. v. d. V., 17 j., zonder beroep, Koewacht, be klaagd van bedelarij. VrijgesprokenJ. K., 21 j., koopman. Middelburg, beklaagd van vernieling. De rechtbank behandelde gister de zaak tegen F, te Meliskerke, in hooger beroep van den ambtenaar aan het kan tongerecht dat F. had vrijgesproken van de aanklacht wegens het weder in orde stellen eener onvangbaar gemaakten wild strik. In deze zaak is alleen merkwaardig dat twee politiemannen een tegengestelde verklaring afleggen. De een Lous dat hij er bij geweest is en het feit wel, de ander (Rozeboom) dat hij er bij ge weest is en het feit niet gezien heeft. Voorts dat bekl. door den veldwachter Lous is gesnapt, nadat deze door bekl. 's arbeider Fl.pse gewaarschuwd is dat in een perceel bouwland van Jasperse bedoeld delict zou gepleegd werden. En eiudélijk dat Rozeboom aan verschil lende personen had gezegd dat hij ge durende eenige minuten (door den mist en door den grooten afstand?) bekl. uit het oog had verloren. Tegen bekl. werd f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis geëischt. De verdediger echter, mr. Jacobse Bou de wij nse wijst op de onmogelijkheid om aan te toonen wie der veldwachters de waarheid zegt, en dat in ieder geval al wordt bewezen dat bekl. den strik heeft gezet, niet bewezen is dat hy er nu aan geweest is. Hij concludeerde vrijspraak, de kosten te dragen door den Staat. Kantongerecht te Qoes. Zitting van 12 Mei 1896. JachtwetP. F. Gz., 's Heerenhoek 2 m. f 5 s. 2 m. 4 d. en verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 2. d. P. H., Nisse 3 m. f5 s. 3 m. 4 d. ver beurdverklaring van het niet in beslag ge nomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 2 d. C. S., Driewegen 4 m. f5 s. 4 m. 4 d. verbeurdverklaring van de beide niet in beslag genomen geweren be vel tot uitlevering of te betalen f 3. s. 2 d. voor elk geweer. J. W., Ierseke 3 m. f5 s. 3 m. 4 d. verbeurdverklaring 1. van het in beslag genomen geweer en 2. van het niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen fis. 1 d. J. D., Wemeldinge f5 s. 4 d. ver beurdverklaring niet in beslag genomen haas bevel tot uitlevering of te betalen fl s. 1 d. C. M., Heinkenszand 2 m. f 5 s. 2 m. 4 d. verbeurdverklaring 1. van de opbrengst van de in beslag genomen en verkochte haas ad. f0.50 als mede van den in beslag genomen wildstrik bevel tot vernieling. J. A. v. O., te Colijnsplaat 2 m. f 5 s. 2 m- 4 d. verbeurdverklaring van den niet in beslag genomen haas be vel tot uitlevering of te betalen fl s. 1 d- verbeurdverklaring met bevel tot ver nieling in beslag genomen wildstrikken. Drankwet: sterken drank verkoopen of toedienen zonder vergunning, I. d. V., hvr. van N. M. Kruiningen f 10 s. 3 d. VogelwetJ. V., Ierseke f 3 s. 2d. Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomenC. v. W., C. V., W. V., J. v. K., S. hvr. van J. B. allen te Santvliet )België) en F. v. d. V., Beierdrecht (België) ieder f 1 s. 1 d. N. O., Oostdyk f2 s. 2 d. J. D.. W. V., C. W. K. Ad., en G. P., ieder f2 s. 2. d. F. d. D., 2 m. t 2 s. 2 m. 2 d. en 2 m. f 1 s. 2 m. 1 d. Rolderreglement van ZeelandJ. F., J. N. Hz. L. K., Jz D. v. d. B., Jz. N. P., Jz. allen Ierseke ieder f 1 s. 1 d. Reglement op de wegen en voetpaden in ZeelandC. v. W., Wissenkerke en J. P. Jz., Goes ieder f 1 s. 1 d. Gem. vord. van Goes: P. D. Jz.. Goes fl s. 1 d. alsvoren van Heinkenszand J. C., Hein kenszand f 1 s. 1 d. J. B. Pz., L. F., A. O., S. D., en A. v. d. E., Heinkenszand ieder f 1 s. 1 d. alsroren van SchoreA. K., Schore f 1 1 d. Straatschenderij: C. 1'. B., Geersdijk f 1 s. 1 d. M. P. N. M. d. K., Borsele f5 s. 4 d. met bevi l tot vernieling van de in beslag genomeu steen. J. P., C. d. B., Goes f2 s. 2 d. Openbare dronkenschap en burengerucht W. N., te Kruiningen 2 m. f 2 s. 2 m. 2 d. Sterken drank toedienen aan een kind be neden 16 jaar: A. K. huisvrouw van M. K., 's Heerenhoek f 2 s. ld. Overtreding de veldpolitie D. d. K., hvr. van M. K., Hansweert f0.50 s. 1 d. J. P. v. H. Jz. Goes 2 m. f 0,50 s. 2 m. 1 d. Dronkenschap: J. W., C. L., G. R., Heinkenszand, H. D., 's Heer Abtskerke H. G., 's Heerenhoek en L. C., Goes ieder f 2 s. 2 d. A. V. Kruiningen f 5 s. 3 d. J. B., Ez., f 15 s. 3 d. idem big 4de herhalingS. S., te Goes 14 dagen princ hecht. Bekrachtigd werd de bij verstek gedane uitspraak waarbij M. L. C. te Goes den 23 Maart 1896 wegens openbare dronken schap is veroordeeld tol f2 subs 2 dagen. VrijgesprokenJachtwet M. v. O., te Colijnsplaat drankwet N. M., te Kruiningen. Axel. Bij de stierenkeuring op j.l. Za terdag werden bekroond Voor driejarige StierenEeremcdaille Dirk van Ph. van Dixhoorn, Axel en Leo van L. de Regt. Voor tweejarige Stieren: le prijs Kees van Ph. van Dixhoorn, Axel, 2e pr. Vade>- Cats van Jacobus Dekker, Boschkapelle. Voor eenjarige Stieren le pr. Jan II van C. Janssen van Roozendaal, 2e pr. Frits van L. de Regt, 3e pr. Robinson van L. de Feijter, allen te Axel. Vlissingen. Benoemd met 1 Juni tot brievenbesteller alhier J. Hoek van Bergen-op-Zo®m, thans Stuurman bij de Kon. Marine te Amsterdam. Zijn vader is brievenbesteller te Bergen-op-Zoom. Hoek vervangt W. J. Ross, die benoemd is tot conducteur der brievenmalen aan Spoor wegpostkantoor no. 2. 's Heer Arendskerke. Dinsdag jl. in den vroegen morgen had onder deze gemeente een ernstig ongeluk plaats. Twee, als ex. stroopers bekei.d staande personen, A. T. en J. T. hielden zich dien morgen in den Perponcherpolder op, met jagen. Door een onvoorzien toeval ging het ge weer van een hunner af, met het gevolg, dat de ander, A. T. die een weinig voor uitliep, in den rug getroffen werd, en eene hevige wonde aan dat lichaamsdeel bekwam. Niet in staat te loopen, moest hij per as naar zijne woning te Heinkenszand worden vervoerd. Geneeskundige hulp werd het eerst verleend door Dr. J. W. Jenny Weijer- man alhier. Ellewoutsdijk. Maandag vergaderden te Driewegen in het gemeentehuis de in gelanden van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk Driewegen, alwaar 28 inge landen of vertegenwoordigers aanwezig w,>ren tot vaststelling der begrooting voor den dienst 1896/7, het afleggen der reke ning over het afgeloopen dienstjaar en ter voorziening inde vacature van gezworene, ontstaande door periodieke aftreding van den heer E. A. van der Bent, burgemeester der gemeente Ellewoutsdijk. De begrooting werd vastgesteld op eene gelijke som in ontvang en uitgaaf ad f 25924.08Vs, terwijl de rekening met een bedrag wegens ontvangsten van f 26033.81 een uitgaaf van f 25450.14V2 mitsdien met een batig saldo van f 583.66Vs werd goed gekeurd. Met 25 van de 28 stemmen werd de heer E. A. van der Bent als gezworene herkozen. Het dykgeschot bleef bepaald op f 19 per hectare. Dit bedrag werd ook over 1895/6 opgebracht. Sinds eenigen tijd is de geneesheer te Colijnsplaat in het bezit van een depót van heilserum ter behandeling van diphtheritis. Dit serum wordt ten gerieve der on- en minvermogenden op Noord- Beveland gratis ter beschikking der medici gesteld. -- Zondag morgen te ongeveer 6 uur begaven zich naar men aan de M. Ct. mededeelt een vijftal Westkapelsche meis jes, die te Vlissing6n bij verschillende menschen dienen, op weg om langs het strand haie familie te Westkapelle te be zoeken. Toen zij ter hoogte van Koudekerke gekomen waren, stoof eensklaps van het duin een bende van 10 of 12, meerendeels met stokken gewapende en met bloemen versieide, opgeschoten stadsjongens op haar af, randden haar aan, vroegen geld, dreigden, grepen haar vast, trokken haar de mutsen van het hoofd, verhogen en braken hare sieraden, mishandelden haar en joegen haar door een en ander een dood schrik op het ljjf. Olschoon de dienstboden zich te Zoute- lande eenigszins herstelden, kwamen zij toch zeer verschrikt bij haar familie aan, waar de bevoegde autoriteit derect met het voorgevallene werd in kennis ges'.eid. Om een herhaling te voorkomen werden de dienstboden 's avonds door familie geëscor teerd tot Vlissingen. De arbeider L. v. Ooy te Hulst, kreeg Maandagmiddag zoo'n gevaarlijke slag van een paard dat men voor de ge volgen vreest. Op eene kar werd hij naar zijne woning vervoerd. In zake de werkstaking der Boot werkers te Rotterdam melden de bladen aldaar dat gisteren Dinsdag de schutterij in de wapens kwam om de verschilleude punten af te zetten waar gelost werd door bootwerkers die niet gestaakt kebb«n. In de Boompjes en aan den Linker Maasoever wordt gewerkt, met eigen volk. Op een paar booten is de arbeid hervat; doch op geen enkele boot is van geregel- den arbeid sprake. Tonnen gouds worden weggeworpen door deze staking. De schade der eigenaars; de bijdragen voor de sta kers hun verbeurd weekloon de kosten der gemeente dit alles doet den wensch slaken dat spoedig eene goede oplossing worde gevonden. De lossing van het stoomschip Fried- Krupp, oorspronkelijk voor Rotterdam be stemd, geschiedt thans te Antwerp, n zonder stoornis. Het stoomschip Brittania, uit Leith, geladen met kolen, is met kolen en al uit Rotterdam naar Leith terugge keerd. Het kon niet gelost worden. Een ander stoomschip trof hetzelfde lot, nadat het eerst nog tevergeefs getracht had te Schiedam klaar te komen. Doch ook daar wordt aan de voor Rotterdam bestemde schepen niet gewerkt. Hier en daar hadden kleine schermut selingen plaats, tusschen werkstakers en werklieden die het werk voortzetten doch de politie maakte daaraan een einde. De burgemeester heeft doen aanplakken een verbod van samenscholingenterwijl als verboden samenscholing wordt beschouwd elke vereeniging van meer dan vijf perso nen op den openbaren weg. De scherpschutters zijn eveneens in do wapenen. Zij verdienen f 1 per dag en fl.50 per man voor hunne hulp. Heden waren de schutterijen grootendeels ingerukt en bleef alles rustig. Voor de rechtbank te Tiel zal 21 Mei a. s. moeten terechtstaan C. V., vent- ster te Asperen, oud 15 jaren, wegens de haar ten laste gelegde brandstichting op 4 Maart 11., waarbij verscheidene kapitale woningen alsmede de Ned. Herv. kerk te Asperen in de asch werden gelegd. Men verneemt, dat er binnenkort eene groote promotie zal komen in het vaste corps der opzichters van den water staat, gepaard met pensionneering van eenigen en uitbreiding der verschillende klassen tot 40, zooals reeds bij de op neming van de adjunct opzichters in dit corps het plan was. Een der grootste verveners te Beets heeft zijne trekkers, die aan de jongste staking deelnamen, uit zijn dienst ontslagen en ander werkvolk genomen, waaraan hij 80 cents per 16 M», het loon dat de stakers eischten, uitbetaalt. Eene dolle koe rende gistermorgen in de Wilhelminastaat te Breda een uit rukkend bataljon infanterie tegemoet en wierp een 10-tal soldatsn der voorste com pagnie ter aarde. Bij de daarop volgende compagnieën was de kennismaking met haar minder lijdelijk, daar inmiddels de bajonet ten opgezet waren en zij één daarvan over de geheele lengte in de borst ontving. Uitwijkende, werden haar door een der officieren nog eenige revolverkogels toege zonden, waarop zij langs den Singel in de richting van Teteringen voortholde. Later is zij daar afgemaakt; zij was bestemd voor de militaire slachterij te Breda. Een korporaal ;der artillerie te 's-Gra" venhage, die met een paar dagen politie" kamer was gestraft, heeft zich in de arrestantenkamer van het leven beroofd. De Rijksveldwachter te Spaarndam beging de onvoorzichtigheid zijn revolver schoon te maken terwijl die geladen was. Het wapen ging af en het schot trof den man in beide beenen, waardoor hij hevige kwetsuren bekwam. Een jongmensch te Apeldoorn heeft Zondagavond zijn gewezen meisje, nit wraak omdat zij de verloving had af gemaakt aan hare woning opgewacht, een graatje met haar gemaakt, een eindweegs ^et haar epgeloopcn en haar daarna met een eenloopsgeweer in de zijde geschoten, aan de gevolgen waarvan zij overleed. De geest van het jonge Transvaal. Ter kenschetsing van dezen geest ont- leenen wij het volgende verhaal aan een particulier schrijven uit de Transvaal. „Jnap" zegt de Boer terwijl hij, het geweer over den schouder, te paard jffijgt, tot zijn twaalfjarigen zoon, „Jaap, gij blijft, thuis hoor! Zeur nu maar niet gij moogt niet mee. Het is een strijd van mannen tegen mannen, waaraan ia hoop deel te nemen, maar kinderen kunnen wij daarbij niet gebrniken. Dus gij blijft thuis 1" De Boer geeft zijn schimmel de sporen, en komt te Krugersdorp, waar op 1 en 2 Januari jl. die reeks schermutselingen plaats heeft, die onder den naam van het gevecht bij Krugersdorp een historische beteekonis heeft gekregen. üp den tweeden dag van die worsteling, bij een gevechtspauze, kijkt onze Boer eens om, en wie ziet hij daar aankomen? Jaap Er is geen twijfel aan't is de twaalfjarige Jaap. Hij zit te paard, en komt er aanrijden als een koning. Het paard, waar Jaap op zit, is den Boer onbekend, maar het paard, dat er achter aangebonden is, dat kent de Boer wel, want dat is zijn eigen paard, de oude Bles, dien hij thuis had gelaten. Jaap komt aan inet een lachend gelast, maar zijn vader lacht niet. Met gefronste wenkbrauwen vraagt hij „Hoe durft ge hier te komen „Wel," antwoordt de knaap, „dat zal ik u vertellen. Ik kon het in huis niet uit houden, ik zou er gestikt zijn. Ik ga naar den zolder, waar üat ouwe vuursteenge weer vaa ons lag. Ik vond het, en toen heb ik het geladen Vervolgens ving ik den ouwen Bles, en reed weg. Onderweg zag ik een Engelschen soldaat te paard. Ik denk: dien Engelschman ga ik schieten, en ik schoot hem in eens dooi. Hy was morsdood. Toen heb ik zijn paard genomen, en den ouwen Bles er achtergebonden' 'tls een mooi paard, vader!" „En kijk dat geweer eens een mooi geweer, hè? Dat is wat anders dan dat ouwe pankeweer." De jongen had al de wapenen van den Engelschman meegebracht. Hij had niets achtergelaten dan den gesneuvelden En gelschman. „Maar," zeide de vader, „jij schiet er zoo gauw op! Je zult ons eigen volk dood schieten." „Neen," zei Jaap met een stralend ge laat, „daar zal ik wel voor oppassen. Ik mik maar op de bli ikende kuoopen ons volk dr agt geen blinkende knoopen," Toen ontdooide het strakke gelaat van den vader, en heimelijk was hij trotsch op zijn zoon. Graafschapper. Een nieuwe weefstoel. Een Ameri- kaansche fabriek heeft patent verkregen voor de exploitatie van eene uitvinding, die eene groote toekomst belooft. Het is een nieuwe weefstoel, die, naar den naam van den uitvinder, de Northrop weefstoel genoemd wordt. Bij de thans in gebruik zijnde stoelen moet de afgeloopen spoel telkens door een volle vervangen worden, derhalve het schuitje moet er uit genomen en een nieuwe draad ingeregen worden, wat een zeer tijdroovende arbeid is, te meer daar zulks om de 10 h 15 minuten moet plaats hebben. Het karakteristieke van den Northropstoel bestaat nu hierin, dat daarop een magazijn is aangebracht, dat 14 volle spoelen bevat, welk magazijn op zoodanige wijze met het schuitje in verband staat, dat eene automatische ver wisseling van den afgeloopen spoel tegen een versche plaats heeft en dat ook de draad zelfstandig wordt ingeregen. De werkman kan tijdens het schaftuur of aan het einde van den werktijd de machine verlaten, welke, wanneer het magazijn ge vuld is, eenige uren zonder toezicht voort- werkt en daarbij een gelijkmatiger en dus beter weefsel levert dan do thans gebruike lijke weefstoel, die niet slechts veel lang zamer werkt, maar ook een voortdurend toezicht eischt. Wanneer de draad bij een Northropstoel breekt, houdt de bewering van den stoel automatisch op. Nijv In de kazerne te Palermo werd plotseling een soldaat door een aanval van waanzin aangegrepen, waarbij hij een aantal geweerschoten op zijn escouade-commandant en verseheidene officieren loste, gelukkig zonder iemand te treffen. Daar de krank zinnige in zijn woeste razernij hoogst ge vaarlijk werd voor zijn omgeving en hij zich niet wilde overgeven, was men ge noodzaakt, tweemaal op hem te schieten. Bij het tweede schot was de man dood. De rijkste man der wereld. Deze be nijde titel komt ongetwijfeld toe aan zeke ren heer John Robinson, wiens vermogen, dat slechts bij benadering te berekenen is 70000000 ruim f840.000.000 bedraagt. In 1878 moest de heer Rohinson, destijds een kruideniertje in Oranje-Vrij staat, door tegenspoed in zaken zijn handel in koloniale waren laten varen. Hij begat zich toen naar Kimberley, waar volgens de geruchten, diamanthondende aardlagen zouden zijn ontdekt. Hij maakto de reis van 500 kilometer te voet en bedelde langs den weg om brood. Eenige dagen na zijn aankomst te Kimberley vond hij een ruwen diamant, die geschat werd op een waarde van f 3000. Dit was de eerste schrede naar rijkdom. Sedert heeft de heer Robinson zijn geheele vermogen van bijna een milli ard in de Zuid-Afriklansche mijnen ge wonnen en zijn zaken gaan nog steeds'zoo voorspoedig, dat zyn kapitaal binnen en kele jaren verdubbeld zal zijn. Jan Volders een der meest popu laire leiders der sociaal democraten in België is Maandag op 40 jarigen leef tijd te Brussel in een krankzinnigenge sticht aan hersenontsteking bezweken on bewust van de electorale triumfen het vorige jaar door zijne partijgenooten be haald. Recht voor allen beoordeelt den doode maar zoo zoo; terwijl de Nieuwe ltotter- damsche Courant een woord van bewon- deri ig aan zyb nagedachtenis wijdt Dat schijnt zonderling. Wereldtalen. Welke zijn Europee- sche talen, die in verre landen werden overgeplant, en de regeerings-, zoo niet de natuurlijke talen geworden zijn van de vreemde volkeren en afstammelingen der Europeanen in die gewesten? Het antwoord is het volgende: Rusland weggelaten, daar dit land zich in Azië Europa uitstrekt evenals Turkije in drie werelddeelen, en toch slichts een onafgebroken grondgebied vormt komen enkel de volgende talen in aanmerking. Engelsch, voor de Vereenigde Staten van N.-Amerika en Canada, Australië, Engelsch-Indië en de honderden eilanden, die tot het Britsche Rijk behooren. Voegt ncn daarbij Groot Brittannië, dan bevindt men, dat nagenoeg 400 millioen menschen aan den invloed van de Engelsche taal onderworpen zijn. Duitsoh, voor üuitschland en Oostenrijk, een groot gedeelte van N.-Amerika, waar bijv. in steden als Chicago 1/3 van de bevolking Duitsch spreekt; verder Duitsch- Afrika en eenige eilanden in de Stille Zee. Samen ruim honderd millioen, die den invloed van het Duitsch ondergaan. Fransch, voor Frankrijk, Zuid-België, een zesde van Zwitserland, Algiers en Tunis, Tonkin, en eenige andere keloniën van minder belang; daarbij nog een ge deelte van Canada. Te zamen ongeveer 65 millioen menschen, die den invloed van het Fransch ondergaan. Nederlandsch, voor Nederland, Noord- België, Insulinde, Transvaal, Oranje-Vry- staat en een groot gedeelte van Zuid-Afrika, een klein gedeelte van Noord-Amerika, en eenige verdere Nederlandsche koloniën, ongeveer 42 tot 45 millioen menschen, die onderworpen zijn aan den rechtstreek- schen invloed van het Nederlandsch. Spaansch, voor Spanje, de Noordkust van Afrika, waar zelfs in Algiers Spaansch gesproken wordt, Mexico, de repu blieken van Midden-Amerika, Peru, Chili, Bolivia, Plata, Cuba, de Philippijnen en eenige kleinere eilanden. Samen van 35 tot 40 millioen. Portugeesch, voor Portugal, Brazilië en een paar kleinere koloniën in Oost-Indië. Te zamen 16 tot 17 millioen. Italiaansch kan buiten Italië in aan merking komen als handelstaal voor zekere havens van Griekenland, Turkije en Z.- Rusland, alsook voor Massawa, een Itali- aansche kolonie op de Oostkust van Afrika. Als echte wereldtalen, waarmee men de wereld kan rondgaan, of in een groot ge deelte van de wereld buiten Europa terecht komen, kunnen evenwel geen andere gel. den dan Duitsch, Fransch, Engelsch, Neder landsch, Spaansch en Portugeesch. Onder die talen wordt Engelsch het meest gesproken en is b. v. het voertuig der gedachten in 35 van de grootste steden op den aardbol, waarvan Londen, New-Xork en Chicago de voornaamste zijn. Duitsch wordt gesproken in omtrent 25 steden van meer dan 100,000 inwoners. Fransch is de taal van de volgende groote steden Parijs, Lyon, Marseille, Bordeaux, Rijsel, Roubaix-Tourcoing, Le Havre Rouen, St.-Etienne, Nantes, Luik, en gedeeltelijk van Brussel, alsook van Algiers en Genéve, die wel als hoofdsteden gelden, doch lang geen 100,000 zielen tellon. Nederlandsch is de taal van de volgende groote steden Amsterdam, Antwerpen, Rotterdam, Gent, Haag, Utrecht, Batavia, Johannisburg, Samarang, en Brussel, (ge deeltelijk.) Spaansch is die van Madrid, Barcelona, Sevilla, Ha\ana, Buenos-Ayres, Valparaiso, Mexico. Portugeesch van Lissabon, Rio de Janeiro en Oporto. Zeer wetenswaardig is ook de statistiek over den aangroei van het getal dergenen, die bovengenoemde talen gebruiken. Immers, dat deze de talen zijn waarmee Europa de wereld veroverde, blijkt voldoen de, doch de verhouding van vóór een halve eeuw is lang dezelfde niet meer als die waarin zij heden tot elkaar gevon den worden. Zoo is het getal dergenen, die Fransch spreken sedert 1850, waarvoor wij de sta tistieken raadpleegden, met zeven ten hon derd aangegroeid gedurende den tijd van 40 jaar. In tusschen zijn de Duitschsprekenden ver meerderd met 60 pCt., de Spaanschspreken- den met 11 pCt. ongeveer, degenen die Portugeesch spreken met 12 pCt. en de Nederlandschsprekenden met 40 pCt. Zondagavond is in Algerië op de lijn van Algiers naar Oran, een express- trein, die twee voor Madagascar bestemde compagnieën soldaten vervoerde, bij den ingang van een tunnel op een passagiers- trein gestooten, die in tegenovergestelde richtin g van Algiers kwam. Deze trein was bij vergi geraakt, die t een hevige m de vergissing een geweldige op elkaar, en is het aantal grootste, die lijnen heeft ofsohoon nog Zes officieren, timent le kit lijk gedood, majoor Laga detachement, één sous-lieut zijn ernstig 40 onderofficie van 40 doode Er Staat een In Neerland En men beh Niet lang er Men vindt 1 "Wanneer ik Een wonder Men zou 't Veel liever Van woordi En hecht m Dan voelt mi Ik ben zoo J lk heb zoov Ik word vei Ik lees dat lk doe i lk spreek Zoo klinkt "Welluidend En wie ziel ]s indeidaac Wie vraagt Laar elk in IK welk 't Heelal hoi Of niemand Vermag, ot Of IK, hit 1 Die heb Van waar di Bij velen aa De bron is 1 Dat ijdel zi Die duiv'len Zelfs God w Eens slechts Onaardig ui IK zou dan Van zijnen Ja kruipen En houden Dan als de En vraagt o Den vco slaj Naar onbek Den reisgenc En 't paard Hoogmoedig Dan nog in Geef and'rei Dat u hun Vllsilngi' opbouwen en het pand St s avonds hrlf dagelijks van: ter inzage li midilclbi zoens-comma straat leveiin slachterij ove aardappelen 1 hospitaal te Oct. 96. Vlisslngi commandant soldatenmen? Oct. Voorvrï Cieeff, 's Gra Zonnem derbestuur v van den zeed GOES. Do Watering we houd der zeei Inschrijvers Goes f7090, J f 698Q, J. L. Visser Hansv. pelle f6547, I bendijke f 630 Niet gegund. 480 scheepst steenG. De Jonge Biezeli f2156. 3e pe e05 H® grint, vel Sliedrech f1189, W. Bc Wz. id. f112 van 4 rijszinl kers Kapel le 121990, Jac.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2