NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 94. 1896. Mening ei. lienife laargang. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Geen Naamsverwisseling. L A IS' I) B 0 lT W. Uitslag der Stierenkauring van wege de Afd. Zeeland van het N. R. Stamboek, gehouden te Cortgene 7 Mei. GEMELDE BERICHTEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Onder dit opschrift lezen wij in de (antir.) N eder lander De Zeeuw gaat voort met' tegen naams verwisseling van onze partij te protesteeren herinnert er aan hoe in vorige jaren de oonservatieven, zich van Groen's inzichten losmakende, tegen den naam van antirevolu tionair bedenking kregen, doch niet tegen dien van christelij k-historisehwelk een en ander met citaten uit Groen's werken nader wordt aangedrongen. Dat alles is voortreffelijk en juist. Maar waarom maakt de Zeeuw in dit ver band gewag van de Nederlander alsof deze eenigermate op een ander standpunt stond dan zij zelve Juist de Nederlander is het, die, toen de Standaard den naam van antirevolutionair tegen andere benamingen wilde verruilen, daar krachtig tegen opgekomen is. De Zeeuw zal zich die discussie nog wel herinneren, andera zullen wij haar geheugen te hulp komen. Het was een der medewerkers aan ons blad, die in de Rotterd. kieavereenigiug een voorstel heeft verdedigd, juist ter handha ving van den naam antirevolutionair, en tegen de verruiling daarvan met dien van christelij k-historisch, Wel verre, dat wij eenigszins met dien naam zouden verlegen zitten, achten wij Uien nog altijd den in wetenschappelijken zin meest juisten ter aanduiding van ons standpunt. Maar er is eene richting, nl. die van Dr. Kuyper, welke aan „nadere" begrenzing be hoefte gevoelt, omdat zij zich in een anderen koers beweegt dan de oud-antirevolutionai ren onder leiding van Groen eene richting die, tegenwoordig nauw verbonden met de radicalen, niet alleen hun kiesrecht verde digt, maar evenzeer hun staatshulp en staats bemoeiing, alsmede de af hankelijkheid der Kamerleden van de partijen. Wij mogen deswegens die richting nog niet vereenzel vigen met de radicale, omdat er ook prin- cipieele punten van verschil tnsschen beide richtingen zijn, al geeft dit weinig voor de praktijk. Die richting nu noemt zich de christelijk-democratisch» zij gelijkt veel op die der vroegere Iudependenten in En geland, waarvan wij later nog 't een en ander znllen meedeelen. Nu bebben wij steeds geadviseerd den naam antirevolutionair niet los te laten, maar wel om, in de antirevolutionaire partij beide richtingen te onderscheiden; die welke Groen steeds heeft verdedigd en welke, omdat zij principieel rekening hield met de historie, destijds ook christelijk historisch werd ge noemd en die welke thans, op voorstel van Dr. Kuyper zeivenals christelij k-democra- iisch wordt aangeduid. Wij zouden er prijs op stellen, dat de Zeeuw, ter voorkoming van misverstand, deze beschouwing ook aan haar lezers mee deelde. Tot zoo ver de Nederlander. Wp merken op dat wij zeer goed weten dat ook de Standaard tegen de mindere positiviteit van den naam anti-revolutio nair bezwaar heeft gemaakt, en voor den naam christelijk democratisch heeft ge pleit in haar no. 7016 en 7042. Doch wij accepteeren dien naam niet. Wij mee- nen dit indertijd duidelijk g6zegd te heb ben. Trouwens de Standaard zelf heeft vergissen wij ons niet in haar latere nommers tegen de naamsverwisseling ge protesteerd. Zelfs de eenvoudigste onder ons verstaat den naam antirevolutionair, en den naam christelijk historisch, als daarmede gelijkluidend handhaven wij daar bij, mits niet als tegenstelling van Chris telijk democratisch. Wij zijn en blijven antirevolutionair christelijk historisch in den door Groen en door Ons Pro gram geijkten zin. Op wat de Ned. zegt omtrent bet zich bewegen der antir. partij „in een an leren koers dan de oud-antirevolutionairen onder leiding van Groen", hopen wij binnen. kort eenige bedenkingen aan hare aandacht te onderwerpen. De tweede kamer besloot met 50 tegen 15 stemmen de Kieswet aanstaanden Dins dag in behandeling te nemen. De 15 die voor uitstel stemden waren niet allen tegenstanders der kieswet, want onder hen bevonden zich ook de heeren Sanders, Zijlma, Zijp, Kerdijk, Heldt, A. Smit en Willinge, allen Takkianen. Nog is aangenomen de Hinderwet wet tot wijziging der wet van 2 Juni 1875 tot regeling van het toezicht bij oprichting van inrichtingen die gevaar, schade of hin der kunnen veroorzaken. De eindstem ming volgt Dinsdag. Nog werden inlichtingen gevraagd aan den minister van koloniën door den heer Van Gennep omtrent de vermoedelijke re denen van Oemars afval, zijn plannen en en de al of niet toevallige wijze waarop zijn voornemen tot verraad ter kennisse van het bestuur is gebracht. De minister antwoordde dood bedaard wat de heer v. Gennep reeds wist. Name ly k dat men niets weet van de vermoe delijke redenen van Oemars afval, dat de naaste aanleiding vermoedelijk was de op dracht om tegen Laagkrat op te trekken, en dat zijn plannen op geheel gewone wijze bp den gouverneur zijn bekend ge worden. En voorts dat wij aan den tijd moeten overlaten wat er verder zal gebeuren. De heer Van Gennep heeft voor dit leuke antwoord zijn irouischen dank be tuigd. Ja hp voegde er zelfs nog een woord van lof aan toe voor dezen mi nister die zelfs verder was gegaan dan hoefde„hij heeft" aldus de heer Van Gennep „meer gegeven dan noodig was; want hij las de telegrammen voor die wij reeds kenden." En de voorzitter voegde er dea gebrui- kelijketi dank der Kamer bij aan den mi nister voor de gegeven inlichtingen. Inlichtingen, zoo voegde er de heer Van Gennep bij, die de minister voortaan beter uit zichzelf kan versohaffen, dan dat de Kamer er hem om moet vragen. Zoo op de manier van ti propos, Regee ring, heeft u er ook van gehoord dat er op Atjeh ook weer iets niet in den haak moet zijn? Dpze interpellatie heeft op wie er bui ten staan den indruk gemaakt dat de Mi nister en de Kamer elkaar heel eventjes in het ootje hebben genemen. Hoe belangstellend zal daar geluistard zijn naar hetgeen men reeds wist! De heer Van Gennep had gelijk den minister op zijn gewonen jovialen toon zoe iets van „ik voel je weL" te antwoorden. Bp kon. besluit is A. L. Gerritsen di recteur der Ckr. Normaalschool te Nijmegen, welke inrichting Woensdag haar 50-jarig bestaan vierde, Woensdag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Voor deze attentie van Hare Majesteit en van den betrokken minister zijn wij dankbaar. Natuurlijk behoeven wij haar niet te overschatten, als wierd door deze riddering het goed reobt, de beteekenis, de waarde en de kracht van het Christelijk onderwijs erkend. Openbare-Schoolmannen als Degenhart e. a. worden op hun beurt ook geridderd. Maar en hiervan mag nota genomen worden eenige jaren terug voor het optreden van het kabinet Mackay waren dergelijke onderscheidingen niet mogelijk. Er werd eenvoudig niet aan gedacht, een christelijk onderwijzer te ridderen. Dit is nu anders. En 't is vooruitgang. En dit waardeeren wp. De Provinciale Staten van Zeeland tellen op het oogenblik 18 liberalen, 17 antire volutionairen, 6 Roomscben en 1 lid tot geen dezer partijen behoorende. Don 2 Juni, a. s. moet voor een der afgetreden antirevolutionairen, die de provincie verlaat en daarom geen lid meer zijn kan, een nieuwe verkiezing plaats hebben. Het is zaak dat alle antirevolutionairen op Walcheren zich nauw aansluiten, ten einde te trachten den zetel van den heer v. Voorst Vader te behouden. Bij de jongste verkiezing verkregen onze candidaten de meeste stemmen en op deze lijst stond de heer v. Voorst Vader met 1969 stemmen bovenaan, [terwijl de heer Bos met 1734 stemmen in herstemming kwam, schoon bij herstemming het tegen 't aftredende liberale lid den heer van Woelderen met 1679 tegen 1874 stemmen moetende afleggen. Het is te wensshen dat onze vrienden te Middelburg c.s. door een practisclie keuze en grooten ijver helpen bevorderen dat de antirevolutionairen Dinsdag 2 Juni, a. s. dezen zetel behouden. De Vrijheer von Feuehtersleben, een atheïst en een groot zielkundige die ve lerlei werken, op philosophisch psycholo gisch gebied in de vorige eeuw het licht deed zien beweerde dat een mensch niet sterft, wanneer hy niet wil. Als bewijs voor deze bewering haalde Jhij aan dat er nooit iemand sterft in de bruidsdagen. Gisteren is te 's Gravenhage een juflrouw die zich in het huwelijk ging begeven in de wachtzaal van het raadhuis plotseling onwel geworden en ineengezakt. Eer men haar had weggedragen, was zij reeds een lijk. Een meer betrouwbaar psycholoog heeft gezegd De dood wenkt ieder uur. 8 Mei 1896. Bij kon. besluit is op zijn verzoek met 1 Juni eervol ontslag verleend aan A. Lom baard, als dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst. De „Residentiebode" verneemt, dat de heer Tak van Poortvliet tengevolge van een keelaandoening in de eerste weken niet aan de kieswetdebatten kan deelnemen. lerseke. Raadsvergadering van Donder dagavond 6 nur. Tegenwoornig 8 leden. Voorzitter de Burgemeester. jngekomen de goedkeuring van eenige raacsbesluiten o. a. de begrooting 1896. Het gemeenteverslag wordt den raad Aan de orde is ontslagaanvrage wegens benoeming elders van de onderwijzeressen Van Helden Tucker tegen 1 Juli, en Scheepens tegen 1 Sept. De laatste vraagt evenwel 1 Juni te mogen vertrekken, en alsdan tot 1 Sept. zich te doen vervangen door mejnffr. Van Dyke -Kievit alhier. B. en W. stellen voor de verordening toe te passen en mej. Van Helden Tucker tegen 1 Juli en mej. Scheepens tegen 1 Aug. ontslag te verleenen, of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. De heer Sauer betreurt het dat de onderwijzeressen te lerseke den laatsten tijd zoo spoedig vertrekken. Dit werkt nadeelig op het onderwijs. Kunnen daar voor bijzondere redenen bestaan, vraagt hij. De Voorz. weet dat niet, maar hij kan de mutatiën met de gewone redenen, als bijv. verbetering van positie, voldoende verklaren. Op een vraag van den heer Polderman antwoordt hij, dat aan het verzoek van mej. Scheepens (vertrek op 1 Juni) wellicht voldaan kan worden. Verder dat er 3 sollicitanten zijn (waaronder mej. Van DijkeKievit). Er is maar voor een vaca ture opgeroepen, maar er kunnen wel 2 onderwijzeressen benoemd worden, om dat de sollicitanten zeer gunstige getuig schriften hebben. De heeren Polderman en Sauer wenschen voor de tweede vacature een nieuwe op roeping te doen, om wat ruimer keuze te hebben. De Vz. vindt dat onnoodig. Met algemeenc stemmen wordt het ont slag aan de beide dames verleend overeen komstig het voorstel van B. en W. Nu komt aan de orde de traktements- rregeling der te benoemen onderwijze ressen. Onder voorbehoud is opgeroepen tegen een salaris van f500 met 2 jaarlijk- sche verboogiugen van f 25. B. en \V, stellen nu voor deze regeling goed te keuren. Met het oog op de sollicitatie van mej Van Dijke, die zeer gunstig bekend staat, vinden de heeren Sauer en Polderman het onbillijk het salaris niet op f550 te houden. Ook kreeg men dan misschien sollicitanten die al enkele dienstjaren hebben. B. en W. blyven bij bun voorstel, en de heer Cupéry voegt er bij, dat de Raad aan mej. van Dijke voor de 2 eerste ja ren een gratificatie kan toekennen. De heer Sinke merkt op, dat de quaestie over personen begint te loopon. Mej. Van Dijke is nog niet benoemdwordt zij het, dan kan haar salaris, desverkiezende, ver hoogd worden. Na verdere discussie wordt de regeling van B. en W. met 6 tegen 2 stemmen aangenomen, maar met 5 tegen 3 stemmen wordt besloten voor de tweede vacature een nieuwe oproepiug te doen. De heer Sauer deelt nog mee, dat hij te Goes reeds gehoord heeft wie er be noemd zullen worden. Dit vindt hij vreemd en het houdt anderen van solliciteeren terug. De Voorzitter kan dit praatje niet ver klaren. Van B. en W. komt het niet, want zij hebben juist met opzet aan de namen der sollicitanten geen ruchtbaarheid gegeven. De Voorzitter deelt mede, dat door den Commissaris der Koningin tot gemeente veldwachter benoemd is, de gewezen ma rechaussee Van Hertum te 's Heerenhoek. Op een vraag, of er ook sollicitanten voor nachtwacht zijn, antwoordt de Voor zitter bevestigend, maar hp heeft (als burgemeester) nog geen benoeming gedaan. De heer Sauer meent, dat de benoeming niet bij den burgemeester maar bij den raad berust. De Voorzitter haalt ten be wijze van het eerste art. 191 der gemeen tewet aan, doch nu ontstaat de vraag, of een nachtwacht een politiedienaar al of niet is. De Voorzitter meent van ja, doch de heeren Sauer en Sinke bestrijden dit. De laatste noemt gemeenten in Zeeland waar de nachtwacht door den raad is benoemd. Na eenige discussie verklaart de Voor zitter vooralsnog niet te benoemen maar eerst een onderzoek in te stellen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. De Balye van Utrecht, dagteekenend uit het beleg van Damiate in 1218 telt thans zegt De Tijd eveaals vóór de Eransche revolutie één groot kommandeur en tien kommandeurs, waarvan ieder den titel heeft van een der kommanderijen van Dieren, Maasknd, Tiel, Rbenen, Leiden en KattenburgSchoten, Doesburg, Schel- luinen, Middelburg en Schoonhoven. Een rentmeester beheert al de goederen der Balye en de kommandeurs en ridders ver gaderen slechts eens in het jaar te Utrecht om het inkomen te ontvangen, aan hun titel verbonden. De groot kommandeur heeft een vast inkomen van f 6000 per jaar; de kommandeurs minder tot f600; de ridders f 600 vast. Bovendien wordt de rest van het gekeele inkomen der orde gelijkelijk verdeeld tnsschen den groot kom mandeur, de kommandeurs en ridders het geen nog omstreeks f 1500 aan ieder op brengt. Zoo genoten dus, indien man op deze mededeelingen mag afgaan, de leden der Balye omstreeks 'tjaar 1850 inkomsten die van f7500 tot f2100 per hoofd af wisselden. Men mag aannemen dat die inkomsten in de laatste 50 jaar, welke sedert ver liepen, nog aanzienlijk vermeerderd zijn. De bezittingen welke zij nog heeft wer den eenmaal aan de Ralye geschonken om in handen der ridders voornamelijk te dienen tot werken van «liristelij ke naasten liefde. Daartoe strekken zij nog. Bij de wet van 1815 waarbij zij weder, na in 1811 te zijn opgeheven, hersteld werd, be hield Koning Willem I zich de bevoegd heid om haar zoodanige maar doelmatige inrichting te geven als hij zou goedvinden maar tot nu toe is van die bevoegdheid geen gebruik gemaakt, terwijl, volgens De Tijd, ook niet gehandeld wordt in overeenstemming met den oorsprong der instelling „met name worden de katholie ken uitgesloten van deze vereeniging, door hun eigen kerk gesticht". o Geene Stieren minstens 2 jr. oud anngevoerd. I) I) 1 1! II II le prijs Jacobus I van Joh. Verhuist, Geers- dijk. 2e eerste prijs Willem van Joh. Jac. Snijder, Wissekorke. 2e prijs F re der ik van G. M. Laendertse, Kamperland. 3e prijs Jan van W. du Claux, Wissekerke. 2de derde prijs Victor van P. Maas Lz., Colijnsplaat. Deze verzameling was zóó goed dat keur meesters niet aarzelden, bij het zeer geringe verschil tusscben de twee besteen werkelijk voortreffelijke stieren, twee eerste prijzen voor te stellen, iets wat zeker een zeer bui tengewoon verschijnsel is. Noord- Be veland toont voortdurend den goeden weg op te gaan en bevestigt de verwachtingen in 1894 en 1895 daarvan gekoesterd. 5 Stieren werden in het N. R. Stamboek ingeschreven. In verband met eene vermelde waar schuwing betrekkelijk vervalsohte cacao deelt de heer Wijnne, apotheker te Mid delburg, aan de M. C. mede dat hij juist een monster cacao in onderzoek heeft dat met arrowroot blijkt vervalsoht te zijn. Dat monster was uit Zeeland afkomstig. Tot gezworen van den Oud Kraaijert- polder, in plaats van den heer P. Hage Iz. die op zijn verzoek eervol werd ont slagen is benoemd de heer M. Boogerd te 's Heer Arendskerke en tot afgevaardigde voor de uitwatering door de sluis in de Piet de heer W. J. van Dam te Kapelle. De brievengaarder L. van Zaltbommel te Poortvliet is eervol uit zijn betrekking ontslagen. Aldaar werd, met 45 van de 89 stemmen tot lid van den raad gekozen de heer N. A. Bruinzeel. M. C. Bij de te Zaunemaire gehouden stem ming voor een lid van den gemeenteraad ter vervanging van den heer C. F. van den Bout, die bedankt had, werd gekozen de heer J. M. van den Bout Fz. Op 15 dezer a. wordt te Nieuwer- kerk eeu rij kstelegraaf, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen ver keer geopend, en welop werkdagen vau 8Vs tot llVs uur voor- en van 2Va tot 6V2 uur namiddags op Zon- en feestdagen van 7Vs tot 8Va uur voor- en van 12Va tot tot lVs uur namiddags. Stavenisse. Door het telephoonkan- toor alhier werden gedurende April 213 berichten behandeld, waarvan 109 ontvan gen en 104 verzonden. Dit aantal moet bijzonder groot worden genoemd, vergele ken met dat in andere maanden. In het le kwartaal van dit jaar bedroeg het slechts 437, waarvan 212 ontvangen en 225 verzonden, wat door elkander geno men heel wat minder is. -r-TK

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1