NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 98. 1896. Domfettfag 1 ilei. ®ienife laatgang VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ATJEH. Middelburg. De verkiezing ter ver vanging van den heer mr. P. J. F. van Voorst- Vader in de Provinciale staten voor het hoofdkiesdistrict Middelburg is bepaald op Dinsdag 2 Juni en de herstemming zoo noodig Dinsdag 16 Juni d. a. v. Middelburg. In de jl. Maandag ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onze corr. zond ons de Kamper Courantwaarin een zeer juut ver.lag voorkomt, van een rede Dinsdagavond te Kampen door den heer M. H. A. v. d. Valk, theol. candidaat gehouden. Aan ge noemd blad ontleenen we het volgende: Spreker had tot onderwerp„De drank kwestie en de sociale nooden," en begon met de schildering van den laatsten nacht uit het leven van koning Belsasar. Met een vloed van woorden werden de gevolgen en de ellende van het drankge bruik voor de duizenden uit die dagen door hem geteekend, om daarna over te gaan tot eene opsomming van feiten, door hem zelf ondervonden en aanschouwd. Het drankmisbruik was volgens spreker een vraagstuk waar allen by betrokken zijn. Het is waar, dat er eene eigenaar dige bekoring in den drank ligt. Evenals er slangen zijn, die de aangeboren macht bezitten een vogeltje zoolang te biolo geeren, dat het hun van zelf in den bek vliegt, zoo gaat het ook met den drank tegenover den mensch; zoo ingeworteld is de gewoonte van drankgebruik onder alle standen der maatschappy, dat wanneer er b. v. bezoek moet komen en de man vraagt: „vrouw is er wat in huis er verder geen woord meer behoeft gewisseld te worden over de bedoeling, die in deze vraag gelegen is; en de visite blijft dan in den regel, aangetrokken door de biolo- geerende flesch, net zoolang tot de kurk er aflviegt; en wanneer iemand onder het gezelschap het mocht wagen te bedanken, zou men vragen uit welke wereld hij ge komen was. Eén glaasje wordt dan genomen om de gezelligheid te bevorderen; voor het tweede wordt beleefd bedankt en nog maals bedankt, maar de gastvrouw houdt aan, verklaart hèel plechtig, dat men op één been niet loopen kan en zoo wordt het derde glas met minder moeite geaccep teerd de eigenaardige bekoring waarmede de slang het vogeltje naar zich trok zien we daar dan in figuurlijken zin bewaar heid en al deze dagelijks voorkomende kleine drinkgelagen zijn de eerste perio den van demoralisatie van duizenden en duizenden menschen, totdat zij ten laatste beneden het dier schijnen gezonken te zijn, want de mensch blijft z. i. mensch, on danks deze groote zonde, waarvoor hij in de eeuwigheid de bange aanklacht tegen zich hooren zal: „ga van my vervloekte, want ik heb u niet gekend". Zoo gaat het by geboorten en alle an dere gelegenheden. Spreker was eens in Duitschland by een dorps-predikant, die hem, over den drank sprekende, zeihier wonen alle vrome menschen, maar by eene begrafenis wordt zoolang gedronken, tot dat ze voor den grond vallen. Het drankmisbruik en het matig ge bruik is in by na alle menschen vertegen woordigd zelfs kinderen wordt het gege ven, zooals spr. zelf aanschouwd heeft in de veenkoloniën, waar brandewijn den kinderen werd toegediend om den moeders de gelegenheid te verschaffen ongestoord haar werk te verrichtenmaar ook nog andere tooneelen heeft hij daar gezien in een hut, van waaruit een doode moest worden begraven en waarin door armoede bijna geen meubels aanwezig waren, ston den de jeneverglazen op de doodkist. Daar vooral zyn voorbeelden aan te wijzen, dat het zuur verdiende daggeld, soms niet meer dan 50 of 60 cent, geheel wordt verdronken. De alcohol, onder welken vorm ook ge bruikt, leidt tot demoralisatie onzer ge- heele maatschappy. Hy is het allesver woestende monster voor de menschheid de oorzaak, dat zooveel misdaden worden gepleegd, waardoor de gevangenissen vol, de krankzinnigengestichten te klein zyn en de idioten schrikbarend in aantal toe nemen. Byna alle ziekten vinden hun oorsprong in het drankgebruik. Kinderen van dronkaards zyn in 90 van de 100 gevallen zenuwlijders en de teekenen er van zyn nog merkbaar tot in het derde geslacht. Wanneer de moeder drinkt zyn de gevolgen nog erger, de drank wordtin de moedermelk omgezet en de zucht naar het gebruik daarvan dus door de kinderen ingezogen. Tegenstanders, die hem met den bijbel komen bestrijden, dat daarin het gebruik niet veroordeeld wordt, laten hem koud. Men dient in deze kwestie er den bybel buiten te laten hy bewijst dienaangaande niets, en vooral niet de meermalen gebe zigde vergelijking van de bruiloft te Ka- na, eenvoudig omdat tijdens Jezus' leven de drank-kwestie in verband met den so cialen nood van heden, toen niet bestond, en de wijn van dien tijd niet kan ver geleken worden by het alcohol-gebruik on der eiken vorm, zooals zulks thans ge schiedt. Onze beperkte ruimte in de courant laat niet toe spreker verder op den voet te volgen, want meer dan een uur streed hy met vuur voor de zaak en bracht door zyn geestige zetten menigmaal de gansche zaal hartelijk aan het lachenmaar ook wiBt hy te boeien, wanneer hy aangrijpen- de tooneelen schilderde, zij het dan ook met wat al te sterk gekleurde tinten. Zyn statistieke gegevens en verdere opsomming van voorbeelden waren o. i. mede wat al te vaag, maar zy vielen toch bijzonder in den smaak van het auditorium want al dat aangehaalde was ter wille ven de zaak op effect berekend en aan klem van redenen daartoe ontbrak het den gezelligen spreker niet. Zoo vertelde hy, dat in den Staat Illi nois, waar |de drank verkoop bepaald is ver boden, een stad is van 6000 menschen, waar tengevolge van de afwezigheid van alcohol, slechts éen politie-agent is aange steld, die echter geen andere bezigheid heeft, dan te zorgen voorde eekhoorntjes van den Burgemeester. En zoo kwamen er meer wat al te schoon schijnende voor beelden. Iemand, die geheel onthouder was ge worden en daarom een vaatje cognac inde goot liet wegvloeien, werd door een voor bij ganger daarover aangesproken; deze stelde hem voor het vocht liever samen op te drinken, maar kreeg ten antwoord: neen, want dan komen er zeker twee in de goot terecht. Yerder beweerde spreker, dat thans alle geneeskundige faculteiten en tal van de bekwaamste geneesbeeren volmondig ver klaren, dat elke droppel alcohol in den vorm van wyn, bier of sterke dranken, vergif is voor den mensch. Niet onaardig bracht hy het volgende by. Stel, op de andere planeten wonen ook menschen, hoewel hy zulks niet ge looft, en dat daar het gebruik van alco hol niet bekend is. En dat zulk een planeetbewoner eens aan onze aarde een bezoek kon brengen, om hier te worden rondgeleid en al het wetenswaardige kwam zien. Wanneer hy dan in die overvolle gevangenissen kwam, zou hy vragen naar de reden van die opsluiting, en wanneer hem werd voorgehouden, dat byna allen daar zyn omdat zy liefhebbers waren van de flesch, dan zou zoo iemand toch vra gen of wij gek zyn, want het ware dan wijzer eenvoudig die flessohon achter slot te brengen en de menschen vrij te lateu. Spreker kwam eindelij k tot de vraag wat gedaan moest worden om dien socialen nood te helpen lenigen. Het was niet ge noeg, te zeggen ik ben niet mij n broeders hoeder; ik trek mij van deze dingen niets aan, deze liggen beneden mij; mijn ideaal is voor my zelf te zorgen. Heeft Jezus niet gezegdleer van My, dat ik zachtmoedig ben en nederig van harte Ik ben gekomen om te zoeken naar wie gezonken zyn. En Hy zocht ze in de onderste lagen der maatschappij. Aan Hem dienen wij dus een exempel te nemen. En dat is in deze niet het misbruik na te laten, maar ook het gebruik, want de gebruiker wordt het vijgenblad voor den dronkaard. Wij dienen het gebruik na te laten uit liefde en zelfverloochening voor die dui zenden, welke er door ten gronde gaan, niet alleen maatschappelijk, maar naar den eeuwigen afgrond, om dan met Jezus te kunnen zeggendie Mij lief heeft, hij neme zijn kruis op en volge Mij. Spreker deed vooral een beroep op de vrouwenzij moeten hare woningen een werkelijk tehuis voor de mannen doen zijn, opdat er geen behoefte meer zij naar de kroeg te loopen. Hij weet wel, dat velen in de zaal tegenwoordig zyn, die maar uit aardigheid zijn gekomen, en in stilte zeggen bekeeren doet hij mij toch niet maar er zal voor ons allen een tyd komen, dat wij geen spijt er van zullen hebben te weinig-, maar wel van te veel te heb ben gedronken. Een enkel glaasje kan geen kwaad, zegt men, maar in de ander half jaar, dat spreker nu geheelonthouder is, heeft hij altijd in gezelsohappen de er varing opgedaan, dat bij het behandelen van een of ander vraagstuk zyn geest veel meer helder was, dan van hen, die alco hol gebruikten en een feit is het, dat Amerikaansche Levensverzekering-maat schappijen den geheelonthouders minder premie laten betalen, want hun levenstijd zal minstens 10 jaar langer zijn dan van drinkers. Menigeen wordt terug gehouden zich aan te sluiten uit vrees dat men zeggen zal, zie, die behoort ook al tot die vrome bende, maar het heeft met vroomheid niets te makenwij moeten volharden in den strijd tegen den verwoestenden invloed van den sterken drank. Menigeen meent wel dat zoo'n blauwe knoop de deurkruk van den hemel is, maar dat is Jezus Chris tus alleenhet kan slechts de vraag zyn of het een werk is des H. Geestes om mede te strijden tegen het alleB verscheu rend monstermede te helpen het beeld van koning alcohol, dat door duizenden en duizenden wordt aangebeden, om te werpen. In zoover hoopt spreker, dat die ver- eeniging hem een leidster zijn zal tot aan zyn jongsten snik. Yan de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer B. C. Bakker had slechts een vraag. Wanneer men zich aansluit bij de geheel onthouders, is dan het gebruik van sterke drank, b. v. van rum, als geneesmiddel, verboden Hij kwam tot die vraag, door de uitdrukking van den spreker, dat elke droppel alcohol vergif zou zyn. Is dat verbod vastgesteld, dan komt hij in twee strijd. Hij had een kind van lVs jaar, dat ziek werd en waarvoor de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen. Na een half jaar dokteren ging het kind steeds achteruiteen tweede geneesheer bracht geen baat en toen eindelijk een derde werd geraadpleegd, was het kind zotver heen, dat de dokter telkens vroeg of het nog niet dood was. Het had dan ook slechts den laatsten adem uit te blazen en behoefde niet meer te veranderen om dood te hee- ten. Het kon niet meer op een kussen gedragen worden. Toen was hy gegaan naar geen professor, maar naarjiemand dien men een kwakzalver noemt; deze bekeek het kind, schudde het hoofd, maar zei: geef het eens wat rum. Van stonde aan kwam er beterschap en het is thans een ferme jODgen van 7 jaren. Spreker antwoordt, dat alles als medicijn voorgeschreven, mag gebruikt worden, even goed als het gebruik van wyn bij het H. Avondmaal is toegestaan, maar men moet daarmede geen loopje nemen hij heeft iemand gekend, ook geheelonthouder, maar die om gezondheidsredenen alle dagen drie borrels nam, omdac hij anders 's middags niet eten kon. Als de dokter echter zei: mijnheer v. d. Yalk, je moet sterven, maar je kunt je leven reden, indien je nog heden avond een half fieschje cognac leeg drinkt, ik beloof je, zegt spreker, dat ik het da delijk aan myn mond zou zetten. Yeelal zal het echter met die dingen wel gaan, als b.v. in Delft, waar een dokter aan eenige jonge dames voorschreef cognac met eieren te gebruiken. Het liep hierop uit, dat ten laatste de eieren achterwege bleven en alleen de cognac genuttigd werd. Spreker dankte ten slotte voor de eer hem aangedaan, dat zooveel studenten belangstelling hadden betoond. Ware hy met hen in besloten gezelschap geweest, dan zou hij hen nog meer op het gemoed hebben gedrukt zijn voorbeeld te volgen; zy zouden daardoor zooveel kunnen bij dragen tot eer der Geref. Kerk in het by zonder en tot welzijn der geheele maat schappij, wanneer zij later geroepen zullen worden kennis te maken met den socialen nood door de drankkwestie ontstaan. Hij zou dit niet willen zeggen uit hoog hartigheid en vooringenomenheid met zich zelf, maar slechts con amore, als student onder studenten. De tweede kamer is weder bijeen. Zij ontving als nieuw lid den heer Loeff, die door den voorzitter beëedigd werden koos tot voorzitters de heeren Rink, Cre- mer, de Beaufort, Lohman en Yan Delden; tot ondervoorzitters de heeren Donner, Lely, Goekoop, Rutgers en Haffmans. Aan de orde zyn gesteld eenige kleinere ont werpen, waaronder de Hinderwet, terwijl aan den heer Van Gennep verlof verleend werd eenige vragen te richten tot den minister van koloniën naar aanleiding der jongste gebeurtenissen op Atjeh. Het referendum in het kanton Bern heeft met 32000 tegen 28000 stemmen de vragen of proportioneel kiesrecht voor den kantonnalen raad, voor de kautonnale regeering en voor den standenraad ge- wenscht werd, ontkennend beantwoord. Ondanks de kraohtige beweging voor proportioneel kiesreoht, door alle partijen levendig gehouden, een nederlaag voor de proportionisten Hunne minderheid zal eohter wel te groot zyn geweest om de propaganda voor dit rechtsbeginsel te staken. Te Muhlhausen in den Elzas is op last der regeering wegens een drukpers-delict gearresteerd en eenige dagen gevangen ge houden de rijksdag-afgevaardigde Bueb. Wat de man dan wel gedaan had? Hij had in een blaadje dat dienst moest doen bij een gemeenteraads-verkiezing het volgende geschreven „Wie uit de armenkas ondersteuning geniet, mag niet mee kiezende armoede is dus volgens de wet eene schande". Voila tout. De blaadjes waarin deze schandelijke lastertaal voorkwam, werden in beslag ge nomen en vernietigd. Stel eens voor een oogenblik dat Neder land bij Duitschland was ingelijfd. Zou er dan wel éen journalist onder ons vry uitgaan, als hebbende nog nooit de wet overtreden Gelukkig dat dergelijke wet in ons land tot de onmogelijkheden behoort. 6 Mei '96. Drie bataljons trokken naar Kroengkali (N. O.) op en ontmoetten daar een hevig vuur. Gedood werd een Europeesche ser geant twaalf minderen werden gewond. Luitenant C. G. A. C. Kröhne kreeg een ernstige wond aan het hoofd, waaraan hij is overleden. Een officiéél telegram, bij de regeering ontvangen, luidt „Gisteren had eene excursie plaats naar Kroengkali. Bentings en bezittingen van Tjoet Toengkoep en Inam Siem vernield. Tjoet Ras uit 6 Moekims terug. Een luitenant en ongeveer vijftien militairen beneden den rang van officier gewond." Zooals men zich herinneren zal, is bij de ontzetting der posten Anak Galoeng, Senelop Lamsoet en Lambarik op 18 April hevig gevochten en kregen wij niet minder dan 60 dooden en gewonden. Het schijnt, dat we toen geen gelegenheid gehad heb ben de posten Lamsoet en Senelop te Biechten, daar vermoedelijk na den strijd alle beschikbare krachten noodig waren voor het vervoer van dooden en ge wonden. Nu de Atjehsche vijanden zich echter schijnen te willen concentreeren in de VI Moekims (ten westen van onze stelling), heeft generaal Yetter blijkbaar de gelegen heid schoon geacht om hetgeen toen na gelaten was alsnog te doen geschieden en blijkens in ons vorig nommer ge melde telegrammen is men daarin geslaagd, zij het ook met verlies van twee dooden twaalf gewonden, allen minderen. Lamsoet is verbrand en Senelop geslecht. (Hbld.) Prov. Blad no. 34 geeft kennis dat niet de lichtingen 1892 en 1893 maar alleen de lichting 1893 van de compagnieën hos pitaalsoldaten dit jaar moet opkomen. De eerste opgaaf van het ministerie van oor log was door een zetffout onjaist. By kon. besluit is pensioen verleend aan A. L. v. Nouhuys wed. M. D. Bras- pot, sluismeester vau het kanaal door Walcheren, ten bedrage van f585'sjaars. Bjj beschikking van den minister van Waterstaat is, bij de zee- en oeverwerken in Zeeland tot {tijdelijk adjunct-ingenieur benoemd de civiel-ingenieur jhr. A. Holm- berg en tot buitengewoon opzichter by de uitvoering van krib- en baggerwerken op de Nieuwe Merwede de heer A. Minder- houd Lzn. te Westkapelle. Met ingang van den 16en Mei a. s. is benoemd tot aspirant-verificateur voor den aotieven dienst der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Vlis- singen (haven) de heer P. N. van Remor- tel te Rotterdam. Door den minister vat financiën zyn bevorderd de navolgende kommiezen bij 'srijksbelastingen: J. J. Hodde te Vlis- singen (haven) van de 2e tot de le klasse K. van der Meer te Vlissingen (haven) en J. A. van Hoeve te Terneuzen van de 3e tot de 2e klasseF. Beun te Sluis, A. B. Daman te Zuiddorpe, L. Lips te St. Jansteen en A. Looy Azn te Sas van Gent van de 4e tot de 3e klasse. onder voorzitterschap van den heer De Stoppelaar gehouden vergadering der „Ver- eeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer in Walcheren" alhier werd meegedeeld dat het aantal leden en begunstigers thans 797 bedraagt; werd de rekening, bedragende in ontvangst en uit gaaf f501,405 met een goed slot van f 115,65, goedgekeurden werden in de vacatures gekozen de heeren T. L. v. Wag- tendonk, M. J. Doorenbos, W. Hioolen, M. J. Boone, A. A. Unger en C. A. Goethals, de laatste tot secundus. Dinsdag overleed te Amsterdam de heer J. G. Frederiks, van wien wy o. a. het volgende vinden aangteekend in Noord en Zuid-Nederlandsche Letterkunde biographisoh Woordenboek door J. G. Frederiks en F. Jos. van den Brandsn. Frederiks (Johannes Godefridus), geb. 24 April 1828 op Duinvliet, onder Oost- kapelle, werd in het naburig Domburg opgeleid tot het onderwijs, dat hij hielp geven in scholen te Middelburg en Colyns- plaat, aan het instituut Van Blankenbijl, te Drimmelen, en korten tyd te Geertrui- denberg; daarna aan de inrichting Schoon oord by Rijswijk; was privaat docent in Den Haag en belast met het onderricht van Japansche officieren, aldaar gedetacheerd werd in Januari 1872 leeraar in Gesch.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1