Eene Kiesrecht-rede. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. L A i\ I) B 0 U W. Gemengde Berichten. OVERZICHT zonder dat het iemand ter oore ia geko men. Tal van agenten deden onderzoek, naar de plaatsen, waar armoede werd geleden en waar liulp noodig bleek, werd zij verleend. Van de menigte liefdadige instellingen, die in elke groot stad bestaan, had hij be paald een afkeer, van opinie zijnde, dat het geld door haar verspild wordt alvorens het de armen bereikt. Hij gaf er dan ook de voorkeur aan om zij n liefdadigheid zelf te regelen, ofschoon de uitdeeling toch van commissies afhankelijk was, evenals by de instellingen die hij zoo afkeurde. Hoe gewetenloos financier hij ook was, zijn weldadigheid was juist het tegenover gestelde en liefdadigheid zooals hij die beoefende, kwam tot nn toe niet voor. Boven al de andere groote philanthropen had hij dit voordeel, dat hij niet één plan maakte, maar wel honderd, niet éen stich ting maar dozijnen, en zijn groote finan- tieele talenten gebruikte, om de door hem gegeven groote sommen op de teste wijze te verdeelen. Hij stierf aan een beroerte des mo rgens te 3 uren, op het landgoed van den heer Ekrenfeld te O Gyalla nabij Eomorn in Hongarije. n. (Slot.) Het gewone betoog „x is kiezer y niet" berust naar onze meening derhalve niet op een dwaling. Als de geachte spreker dan ook zegt het doel van het kiezen moet beslissen over wie het doen zullen, dan geeft hij aan de uitoefening der kiesfunctie eene beteekenis die veel overeenkomst heeft met de traditioneele spreekwijze: wat de heeren wijzen, moeten wij prijzen. De heer Lohman toch redeneert aldusde Tweede Kamer is zulk een hoogst gewichtig Staatslichaam dat niet allen tot de samen stelling er van kunnen medewerken. Om dat te kunnen doen, moeten aanwezig zijn eenige elementen van geld, verstand of vaardigheid. Anders krijgt men een slechte Tweede Kamer. Hoe verder men naar deze rede neering het kiesrecht uitbreidt, hoe verder men af raakt van het ideaal eener zoo goed mogelijke Tweede Kamer. Zoo oordeelde Thorbecke (en misschien ook een enkele maal Groen) er ook over. En de conservatieven en oud-liberalen hebben steeds naar dezen regel gewandeld. Maar hadden wij dan onder vigeur van Thorbecke's kieswet van 1850 tot heden zulk een ideaal van een Tweede Kamer Men had onder de medewerking van het uitgezochte deel der censuskiezers in de Volksvertegenwoordiging tal van leden, voor wie op het punt van intellect en activiteit, de party tot welke zij behoorden, zich had te schamen. Wij herinneren ons een stel Friesche afgevaardigden type Hingst, een groepje Limburgsche, type Kerens een gansch zeer groote schare van middelmatigheden type JBuma- de Meijier-Schagen van Leeuwen; een geheele liberale party die jaren lang macht boven recht liet geldenmet de schoolwet den strijd om de nationale be langen vergiftigde, elke verbetering, elk redres van grieven elke tegemoetkoming aan consciëntiebezwaren tegenhield spotte met de wenschen der minderhedenen, althans velen hunner, met iedere poging in de Tweede Kamer, om op te komen voor de eere Gods. Dat heeft de verkiezing naar dezen aan geprezen maatstaf gewrocht. En nog meer. Onder de vigeur der oude kieswet hebben zich ter Tweede Kamer door de liberale party doen af vaardigen, met stemmen van orthodoxe kiezers, verschillende te goeder naam en faam bekend staande orthodoxe mannen, die medewerkten om het orthodoxe deel des volks te grieven met de schoolwet, met den tegenstand tegen het ministerie Mackay enz. Aan het doel van het kiezen beantwoordt dus het tegenwoordige kiezerscorps al heel weinig. Wij zouden op grond van dit argument van den heer Lohman de kies rechtuitbreiding niet durven tegenhouden. Met de opvatting omtrent vertegenwoor digen kunnen wij ons wel vereenigen. Inderdaad kan het ook beteekenen naar eigen inzicht opkomen voor iemands be langen. En wij verstaan het dan ook goed dat een volksvertegenwoordiging, die naar luid de grondwet, het geheele Nederlandsche volk vertegenwoordigt, niet door het ge heele volk, desnoods door niemand uit het volk, by voorbeeld alleen door den vorst, behoeft gekozen te zyn. En toch, evenals bij de voorstelling zoo even door ons gewraakt, komt het ons voor dat de geachte spreker te weinig rekent met de historisch zoo geworden verhoudingen. Heeft het begrip van eene volksvertegenwoordiging, eene represen tatie uit en door het volk by den vorst zich niet langs den historischen weg aldus gevestigd Heeft niet het recht eener Volksvertegenwoordiging door het volk gekozen, ter oefening van rechtmatigen volksinvloed zich als uit de geschiedenis ontwikkeld? Niet de leer van het mandat imperatif, den te voren opgelegden last, prediken wij maar zou de zedelijke band aan de kiezers wel zoo heel sterk zijn,^ wanneer de leden der Tweede Kamer nimmer re kening hielden ook met de inzichten der kiezers Trouwens dit kan ook niet bedoeld zijn. Onze Volksvertegenwoordigers hebben naar eigen inzicht, zonder ruggespraak, te pleiten en te stemmen voor de belangen des Volks, maar zij zijn ook onze tolken, onze organen, niet onze knechten, niet onze slaven; maar onze vrienden, wien wy onze belangen toevertrouwen en wij hebben het recht hen, na expiratie van hun zittingstijd al of niet te herkiezen. In dien zin zijn zij onze Volksvertegen woordigers immers ook. Naar sprekers trouwens bekende meening is de taak der Volksvertegenwoordiging het zoeken naar het recht bij den strijd tusschen wenschen en belangen. Een andere definitie voor wetten maken. Zy doet a priori wat de wetgever u posteriori doet. Gene beslist in zake botsingen die zij ziet aankomendeze in diegene welke zyn ingetreden. Aan deze taak heeft de Volkcvertegen- woordiging al evenmin beantwoord onder de tegenwoordige kieswet. Tijdens de Grondwetsherziening en misschien nooit beter kwam de waarheid van het „niet allen kunnen alles" klaarder uit. Vele afgevaardigden wisten bij ver schillende gewichtige stemmingen niet waarover zij stemden. De spreker zelf heeft dan ook in dien tijd tot een grootere kiesrechtuitbreiding aangemaand en medegewerkt. En de uit komst gaf hem gelijk. Wij kregen een ministerie dat het volk beter, althans minder slecht kende, dan zyn voorgangers. Wy kregen de nederlaag te zien van de partij der schoolwettirannetjes. Wij kregen de pacificatie. Wy kregen eene periode van nieuw rechtsbesef te beleven. Waarom hij dan nu niet een nog breedere rij van kiezers wil zien opkomen? Niet omdat hij ontkent wat hij zelf ge zien, mede in het leven geroepen heeft. Maar omdat het denkbeeld van recht vinden voor dat van belangen bevorderen heeft plaats gemaakt. Maar ook dit oude zeer kleefde de Volksvertegenwoordiging al sedert jaren aan. Wat was de liberale partij anders dan eene baantjespartij, eene partij die jacht maakte op de belangen van vriendjes, van zetels, van districten, van de party. Wie beter dan de heer Lohman kan dit weten die dit alles van nabij heeft gezien en betreurd; en het de liberale partij heeft verweten. En is 't dan niet waar dat de eerste de beste uitbreiding ons een kabinet be zorgde dat aan die belangenjacht den pas afsneed, dat spotte zelfs met de klachten dat het veel te veel liberalen benoemde, dat beantwoordde aan des heeren Lohman's ideaal. Welnu, wat doet den heer Lohman dan nu bevreesd zijn, dat niet eene tweede uitbreiding tot hetzelfde resultaat voert Wie spelt hem dat de belangenstrijd van buiten de Kamer inde Kamer zal worden voortgezet En zoo 't al gebeuren mocht dat een enkele arbeider of protectionist, of wat zich maar denken laat, in de Tweede Kamer kwam, zij zijn er alle reeds in ge weest, en ten slotte waar 't op den strijd naar de beginselen gaat de eed en de meisjeskwsekschool heeft het bewezen staan ender elk kiesrecht en in elk parle ment de agrariër en de vrijhandelaar, de democraat en de conservatief, de nieuw- liberaal en de oud-liberaal, in hunne partij schouder aan schouder. Noch tusschen Tijdens en Basteitnoch tusschen Staalman en Beelaartsnoch tusschen Schaepman en Bahlmann ligt dan maar een zweem van verwijdering meer. Wat zou dan, gesteld dat zij intrade, of liever ver scherpt werde, dc belangenstrijd voor kwaad doen, anders dan hetgeen nu reeds wordt gesticht en niet is te keeren. Neen, juist in het bezwaar ligt voor ons de aanleiding om de kiesrechtuitbreiding, liefst finaal, zoo niet te vorderen, dan toch met de grootste tevredenheid af te wachten. Een weinig meer vertrouwen in den nieuwen, den breedsten kiezerskring. Een weinig meer vertrouwen in het gehalte der nieuwe Volksvertegenwoordiging, zou den wy willen vragen. Het kan zyn dat wij ons bedriegen. Maar tijdgenooten en geestverwanten van den heer Lohman zijn ons in de uitspraak van hun vertrouwen voorgegaan. Hoeveel schoons wij wederom uit deze rede mochten opdiepen, vrees en koelheid voor de verste kiesrechtuitbreiding heett zij ons niet kunnen inboezemen. Bovendien, moge het waar zijn dat het algemeen stemrecht aan hervormingen in den weg staat, aan dit algemeen stemrecht zijn wij, ook bij finale kiesrechtuitbreiding immers nog niet toe. 29 April 1896. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Burgh en West- land M.Bolle tot dijkgraaf voor den polder Willem H. Meulenberg Bz.in het bestuur van den polder Van Alslein tot dijkgraaf P. Verhaegen en tot gezworen A. Staal en tot plaatsvervanger-dijkgraaf voor den Bijleveldpolder P. Hage. Bij kon. besluit is benoemd tot kan tonrechter te Amersfoort mr. P. J. F. van Voorst Vader, thans rechter in de arr. rechtbank te Middelburg. (Door deze be noeming ontstaat een vacature in de pro vinciale staten voor het kiesdistrict Middel burg; voor welk district de heer v. Voorst Vader sedert 1893 zitting had en in 1901 moest aftreden). Jhr. mr. Beelearts van Blokland, ge volmachtigd minister der Zuid-Afrikaansclie Republiek, heeft op de uitnoodiging voor het South-African dinner van 21 Mei, on der presidium van den minister Chamberlain, beleefdelijk geantwoord, dat de jongste uit latingen van dien minister over het bedorven karakter der regeering va i de Z.-A. Repu bliek het tot zijn leedwezen onmogelijk maken, de gracieuse invitatie in overweging te nemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kolijnsplaat ds. H. J. de Zwart te Ouderkerk aan den Amstel. Geref. Kerken. Beroepen te Franeker ds. N. Y. v. Goor te Dirkshorn. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap aan de universiteit te Leiden de heer J. W. Schorer, geb. te Middelburg, na verdediging van „Stellingen". Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens oplichting J. C. v. d. W., 29 j., voor malig agent der Holl. Credietbank, Breskens, tot 6 m. gev. straf met mindering van den reeds gezeten tijd diefstal: A. II.23 j., varensgezel, Mid delburg, tot 3 m.J. N., 43 j., sjouwer man, Vlissingen, tot 2 m. en F. J. v. d. B., 26 j., werkman, Terneuzen, tot 1 m. gev. straf, en mishandelingA. B., 21 j., landbouwer, Sluis, tot f5 b. s. 5 d. h., en S. C. H., 43 j., hvr. van H. B., arbeidster, en N. d. G., 48 j., hvr. van P. D. D., werk vrouw, beiden Hoofdplaat, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken: P. d. B., 31 j., arbeider, Schoondijke, beklaagd van diefstal. Bij op heden door de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg gewezen vonnis is, aan de weduwen en weezen der Bel gische loodsen, die bij de, op den 14 No vember 1894 op de Westerschelde voor Vlissingen plaats gehad hebbende, aanva ring tusschen een loodsboot en het „Engel- sche stoomschip „Seagull" hetle ven verloren en tegen den gezagvoerder en de reederij van dat stoomschip, opgrond van beweeerde zeer onvoorzichtige en roekelooze manoeu vres van den gezagvoerder of het scheeps volk van dien bodem, een eiseh tot uit- keering hadden iugesteld met verklaring dat de ingestelde vordering ongegrond is overeenkomstig de conclusie van het open baar Ministerie, haar eisch ontzegd. Kantongerecht te Goes. Strafzitting van 28 April 1896. JachtwetJ. V. Az., Colijnsplaat, 2 maal f3 s. 2 maal 3 dagen verbeurd verkla ring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f 2 s. 1 d. J. L. Gz., 's Gravenpolder 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d. verbeurd verklaring in be slag genomen geweer, bevel tot vernieling genomen patroon P. v. d. W., en I. P., Colijnsplaat, ieder 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d. verbeurd verklaring der beide niet in beslag genomen geweren, met bevel tot uitlevering of ieder te betalen f 2 s. 2d.; P. d. L., Colynsplaat, fl s. 1 d. verbeurd verklaring niet in beslag geno men geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 0.75 s. ld.; C. N., te Kruinin- gen en P. v. 't W., te Ovezande, ieder f 5 s. 4 d. met verbeurd verklaring en bevel tot vernieling der in beslag genomen wild strikken. baggerreglementH. L. te Ierseke tot f 3 b. s. 3 dagen SchtldereglementJ. G., A. G., M. G., G. P. Pdt. en C. P. Sdt., alle te Ierseke tot f 1 subs. 1 dag, J. G. en J. M. te Ier seke f 2 subs. 2 d., F. d. D. en C. F. Jz. te Ierseke ieder 2maal f 2 subs. 2maal 2 dagen gem. verordening 's Heer Arendslerke P. d'H., te Middelburg, f 1 s. 1 d. idem te Krabbendijke W. W. Jzn. te Waarde en A. v. 't L. Cz. te Krabbendijke ieder f0,50 subs. 1 d. idem te Goes J. M. te Goes f 1 s. 1 d. idem en dronkenschapJ. Z. te Goes f 3 subs. 3d. en f 1 subs 1 dag. straatschenderij M. T. Cz. te Biezelinge f2 subs. 2d.; S. R. Pz. en M. v. d. G. Jz. ieder f 3 subs. 2 d. in staat van dronkenschap verkeerend de orde in het openbaar verstoren en nachte lijk burengeruchtH. v. G. en P. R. te 's Heerenhoek f 5 b. s. 3 d. en f 2 b. subs 2 dagen het laten staan van een trekdier zonder de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen tegen het aanrichten van schade L. B. te Kloetinge f 1 subs 1 d., J. N. P. te Hans weert f3 subs 3 d.; nachtelijk burengeruchtL. T. te Hein- kenszand f 2 snbs 2 d., A. Z. Jz., M. v. Z Lz., J. M. Mz., J. G. Cz., C. R. Jz. en C. W. Jz. allen te Schore ieder f 1 subs 1 d. overtreding veldpolitie: J. d. L. te Co lynsplaat, J. E. Pdt., C. W. K.Adt., L. K Adt. en M. C. D. Jz. allen te Ierseke ieder f 1 subs 1 d. scheepvaartovertreding: P. A.R., Philip pine f3 s. 3 d. dronkenschapJ. D. O., Heinkenszand, A. V., Kruiningen, P. G., Ellewoutsdijk, G. v. D., J. v. D., A. T., allen te Goes, A. B. en J. P. G., woonplaats onbekend, ieder f2 s. 2 d., M. K., C. S., Hansweert en F. C., Middelburg, ieder f 3 s. 3d. dronkenschap bij 2e herhaling: C. v. W., Bor-ele, 3 dg. princ. hecht. Vrijgesproken zijn: Jachto vertreuing: S. P., Oudelande, verbeurd verklaring in beslag genomen wildstrik met bevel tot vernielingStraatschenderij P. d. B., Oudelande. Uittslag der Stierenkeuring gehouden door de Afdeeling Zeeland van het Ned. Rundveestamboek te Kruiningen. 29 April 1896. Er waren 3 tweejarige stieren. Ie prijs Leon van Jan Blok Jz., Rilland Bath. 2e prijs Parntll II, M. Kostense, Kruiningen. 3e prijs Hans, Pieter Linden- berg, Wemeldinge. Er waren 12 eenjarige stieren aan de lijn. Ie prijs Prins, van Wed. C. C. Welleman Krabbendijke. 2e pr. Paul Kriiger van J. J. Mol, Waarde. 3e pr. Cesar van J. Peman Kakebeeke, Krabbendijke. Ie Eerv. Vermelding Dirk van C. Dek Kruiningen. 2e id. Gualtheris van J. Blok Jz., Rilland-Batb. 3de id. Jan van F. van Hoorn, Wemeldinge, 4de id. Transvaal van J. de Geus, Biezelinge, 5de id. Willem van Johs. van Nieuwenhuizen, Kruiningen. De Collectie was verreweg de beste in den Keuringskring Zuid-Beveland en is met die van Oostburg wat de eenjarigen betreft, gelijk te stellen. Voor het weder afstaan van zijne weide spreekt de Commisse gaarne aan den Heer E. van Hotegem een warm woord van dank uit. Vlissingen. Gisteravond vertrok het ss. Prinses Elisabet van hier naar Hamburg alwaar het in dienst komt van de reeds deze week door ons gemelde Ballin 's Dampfschiff Rhederei. Het schip werd in 1878 gebouwd en deed sedert dien tijd dienst als nachtboot voor den dienst Vlis singen Queenboro. Krabbendijke. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat op de hofstede „Weltevreden" bij den landbouwer J. Ka kebeeke alhier eene gans werd uitgebroed welke vier pooten heeft. Slechts een dezer vierpootenis vaneen zwemvlies voorzien. Het achtergedeelte is voorzien van twee gaten, overigens is 't dier geheel normaal doch het kan niet zwemmen en moet zich met plassen in het water vergenoegen. Het diertje is nog levend doch zal denkelijk worden opgezonden. Ruim 30 jaren gele den had in deze gemeente een dergelijke misgeboorte plaats op de Oostpolderhoeve, en wel met een kip die zeven maanden oud werd. Een man te Oud-Vosmeer, die on gelukkig is en niet kan werken, ontving van H.M. de Koningin tien gulden om een hond te koopen, waarmede zijne vrouw voor hem en voor zich zelve den kost hoopt te verdienen. Een 56jarig persoon, wonende te Tholen, verdacht van het plegen van open bare schennis der eerbaarheid tegenover 10 meisjes van 812 jarigen leeftijd, op 18 April in die gemeente gepleegd, heeft bekend zich hieraan te hebben schuldig gemaakt. VI. Crt. De afdeeling Breskens van de liberale kiesvereeniging in het voormalig vierde district van Zeeland is opgeheven. Te Terneuzen is een schippersknecht, die bezig was een mast te smeren, door het breken van het plankje, waarop hij zat, van boven uit den mast gevallen. Hij werd inwendig ernstig gekneusd. De verminderde uitvoer van vee naar België doet zich in de provincie Zeeland duchtig gevoelen. Waren een paar weken geleden overal opkoopers aan het werk, thans is bijna geen vraag meer naar rund vee, waardoor van zelf de prijzen ook verminderen. Op het lijstje van de ongestrafte moorden in ons land, vergat men te mel den den afschuwelijken moord, Pinkster maandag 1891 op klaarlichten dag gepleegd op de vrouw van den veehouder Huisman te Nieuweschool (Fr.) welke in de schuur geworgd bleek te zijn, nadat haar een hevige slag op het hoofd moet zijn toe gebracht. Een grappenmaker gaf dezer dagen te Hengeloo zijn kind aan voor den burger lijken stand, onder de namen Derkje Anar- chistine. Twee dagen later werd hij door den ambtenaar ontboden en werd hem ge meld dat hij den tweeden naam veranderen moest, daar de minister het niet wilde hebben. De man die den naam verzon, de ambtenaar die het den minister zei en de minister die het niet hebben wou. 't Is al flauw, flauwer, flauwst. Immers zoolang de wereld nog geen aanstoot neemt aan namen als Jootje, Christientje, Celestientje, Engeltje, Lie- ventje, zal de naam Anarchistientje ook wel geen ergernis wekken. De beteekenis snapt slechts een enkele en die zijn kind aldus noemen wil, zal het ook zonder den Burgerlijken Stand wel doen. Nu eerst wordt de naam mooi nu hij tot de officiéél verbodene behoort. Of zou het bericht wel waar zijn? Maandag werd te Bavel (bij Breda) begraven de overleden landman C. Em- brechts, vader van zes kinderen. Het lijk werd, toen het naar zijne laatste rustplaats gebracht werd, gevolgd door niet minder dan 146 familieleden, die volgens het ge bruik, na afloop verzocht werden op koffie brood en kaas in de naastbij zijnde herberg' a goed gegeten te hebben speelden eenige mannelijke familieleden een partijtje biljart! Te Rotterdam knoopte een 56-jarig alleen wonend rentenier kennis aan met een jongeling van 20 jaar. Zaterdagnacht kwamen beiden min of meer beneveld bii eerstgenoemden thuis. De oude man legde zich te slapen. De jongeling greep hierop een by]en bracht, hem vele, waaronder, gevaarlijke slagen toe, liet hem bewuste loos liggen, zocht naar 's mans geld dat hy echter niet vond, en verwijderde zich met medeneming van eenige goederen van waarde, 's Morgens vond men den man ba dende in zijn bloed. Op zijn aanwijzing is de jongeling een zeeman opgespoord en in arrest genomen, 's Mans toestand is zorgelijk. De verhouding tusschen de werksta- kende glasslijpers en hun patroon te Maastricht blijft gespannen. Deze laatste heeft verklaard dat hij de leden van het bestuur der glasblazersvereeniging niet we der in het werk neemt. Enkele stakers hebben het werk hervatdoch moeten door de politie beschermd en thuisgebracht worden om de wraak der kameraden te ontkomen. Rij het thuisbrengen van een der hervatters had Maandagavond een opstootje plaats, waarbij sabelslagen vielen. een klein hoekje. De kapitein kwartiermeester S. te Breda had dezer dagen het ongeluk bij het uittrekken eener bottine, zijn been te breken. Een varken op hol met een kinder wagen. Dit had Zaterdag plaats te Utrecht waar onder de marktdrukte een varken verward geraakte met het touw van zijn poot met het wiel van 't wagentje, dat hij in varkensgalop een heel eind over 't Vree burg meesleepte. Bij die gelegenheid is gebleken, dat het varken nog niet het trekdier bij uitnemendheid mag heeten. Zondag was een der weesjongens te Neerbosch bezig vogelnestjes te zoeken en was daartoe in een boom geklommen waar hij uitviel, met het treurig gevolg dat hij armen en beenen brak (en de Wees inrichting de „lak" ontving dat zij 's Zon dags beter toezicht houden moest). Te Budapest is onlangs de volgende treffende geschiedenis voorgevallen Een jaar geleden had de toen 92-jarige overste Eserey, commandant van het Honved Asyl een Hongaarsch Bronbeek, het ongeluk' in het nieuwe raadhuis van de trappen te vallen. Tot groote vreugde van al zijne trouwe oude kameraden bleef de krasse man in het leven. Toen hij nu onlangs op een morgen uit zijne kamer kwam, zag hij tot zijne niet geringe verassing dat hij niemand zag. J „Maar mijn lieve," dacht hij, „het heele regiment zal toch niet gedeserteerd zijn De overste ging de eene deur in, de ander# uit, maar het geheele gebouw scheen uit gestorven! Zelfs de blinde luitenant en de kromme wachtmeester waren er niet! Nooit was zoo iets buitensporigs voorge vallen. s Plotseling echter hoorde hij buiten trom- melgeroffel en wezenlijk daar kwamen ze aan, tot de knieën bestoft, terwijl de blinde luitenant tusschen twee man liep die hem elk bij een arm vaschielden. De' overste stond verbaasd te kijken. Was dat 40 jaar geleden gebeurd, dan zou hij van elke 10 man éen hebben laten doodschieten „KinderenJelui hebt toch niet geexerceerd? op onzen leeftijd zulke dwaze dingen?!" De oudjes plaatsten zich in het gelid, terwijl de blinde luitenant naar voren trad en den overste mededeelde dat zijne ondergeschikten ter kerke waren' geweest, om op den verjaardag van het raadhuis-ongeluk, dat de geliefde overste tot aller vreugde te boven was gekomen, een dankgebed op te zenden. De spreker kon zijne rede niet eindigen, zoo was hij ontroerd en toen hij begon te snikken, schreide het geheele „regiment" mee, de overste niet uitgezonderd. Maandag is te Bournemouth de in structie der zaak tegen Cornelius Herz te zijnen huize begonnen. Herz lag te bed. Nauwelijks was de rechter binnengetreden of de zieke begon te braken en verloor het bewustzijn. Men bracht hem bij en legde ijscompressen aan. Nu werd hem het proces-verbaal wegens geldafpersing bii gelegenheid van het Panamaschandaal voorgelezen; doch de man had er blijk baar mets aan. Althansop de vraag- Dr Herz begrijptu het?" gaf hij geen "anti woord. De omstanders ontvingen den in druk dat hij bijnadood was. Het verhoor werd uitgesteld. De werklieden te Berlijn in de fa- brieken van muziekinstrumenten en in do handschoenenfabrieken hebben gestaakt. Pe Tijf leden van het Hervorming#. Comité te Johannesburg bekend uit de invasie-Jameson zijn door het ge rechtshof te Pretoria ter dood veroordeeld, De „Sti jaar de proef den Atlantisc! wel van New een Engelse Liverpool. 1 kozen is om aan te maket zien van scho is 250 voet een diepgang zien van 12 gesloten zijn gelijk vervo< Iedere tank barrels, de ge barrels en ve in zyn tanks den sleepdien heele lading, 60000 barrels De moeielij open zee ligt breekt, als b. sleepboot dooi hoogte gehevi de gesleept w wordt nederg ruk weerstaat staaltros. Om op de uitgeki trommel aan| zich omheen door een stoi richting geho zoo strak moj neer de tros wordt een terugdraaien buiten werki dan vooruit hierdoor woi Corsetten De „Röntge: weder een go tenkamer van zenuw-speciali Daar kwam door den dok dat zij weder De dokter dikwijls gez alleen daard te nauwe cori v erontwaardig m aar zy wilc ken. Zy wild hypnotiseeren lichting had bij of het wa len als kalmi den worden en hij kwam een proef op Nadat de slaap was geb juist voor voor het geb gemaakt, de hare maag, uur kon hij arme, misham en liaar dai gelijk had. kleederen de: zij waren haar corset, De ribben zy bijna ell was zoo zee wonderen w De dame zocht den landgenoote maken, en d zal nu het dame als ee: de ramen de gen. Goes, doc v. d. Linde schildersgereeds Wemrldlni op de weide waren 10 uur Ieraeke not. Prins 192 cA. van Sluis, doo Oostknpellc de hofstede 17 en 15 jas ossen, 2 jang kweekkalvers melkschapen hond met driewielskar Goef, do Oranje 12 ut lissement va land, het onsweg van ten Halve met bouwlai Abtskerke. Aarden li Lanroye lloofdpl tiaal bjj Cat Berg< n verpachting ®cher(j no. 465. 466, 46' deel der Ooi b« dhr. J. Blddelb nshui8 inboe '«Heer **°Umann

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2