ADVERTKNTIEN. GEMENGDE BERICHTEN. I e" I III A. J. DE VISSER. lil .11 JANNA DE VISSER. 111 J. J. DE TISSER. 1 - Hl een Ouderwijzer, ofOnderwijzeres, Dinsdag 28 April 1896, verkoopen voorgehouden, en ik heb hun er altjj^l op gewezen «lat de maatschappij moet zijn a\s een Hollandsch landschap, met eiken en beuken, maar ook met eiken en knotwilgen." ATJEH. Een Woensdag by het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouv.- Gen. van Ned.-Indië luidt: „Wegens ongunstigen toestand in de 26 Moekims, waar 150 met achterlaadge- weren gewapenden van Toekoe Djohan bij den vijand zijn, werden eergisteren de posten Kroeng Gloempang, Tjot Rang en Toengkoep opgeheven. Een offleier ge wond, 33 mindere militairen gesneuveld of gewond. Vijands verliezen by het gevecht op 17 dezer ongeveer 70 dooden en 200 gewonden. Habib Lhong (een der op den voorgrond tredende vijandelijke bendehoofden) sneu velde. Van het koloniaal werfdepot zal den lGen Mei e. k. naar Amsterdam worden overgebracht, om daar over te gaan aan boord van het voor Java bestemde stoom schip Prinses Marie, een detachement suppletietroepen, ter sterkte van 3 onder officieren en 70 korporaals en manschappen. De gouverneur-generaul van ?Ted.-In- die seinde gisteren: „Voor operatiën vraagt generaal Vetter tijdelijk twee bataljons infanterie met peleton cavelerie, bergar- tillerie en genie worden spoedig gezon den". Het Handelsblad meldt dat de brigade met geheim gehouden bestemming vertrekt naar Olehleh. Onlusten zijn uitgebroken onder de onaf hankelijke Bataks. Troepen zijn derwaarts gezonden. Den 19den Februari zond minister Fran sen van de Futte het beruchte telegram aan den gouverneur-generaal Loudon, waarbij dezen landvoogd last werd ge geven om „een krachtige zeemacht" nota bene, terwijl slechts over 6 oorlogs schepen, in zeer treurigen toestand ver- keerende, beschikt kon worden naar Atjeh te zenden „om te vragen opheldering en rekenschap van de dubbelzinnige en ver raderlijke handeling." Den 26sten Maart daaropvolgende werd de oorlog verklaard en reeds den 17den April van hetzelfde jaar sneuvelde generaal-majoor Kohier, was de eerste expeditie mislukt en had het Gouvernement de zekerheid, dat Atjeh niet zoo gemakkelijk te „annexeeren" was. Onder den indruk ook van de eerste treurmare uit Atjeh, maar bovenal in de o vertuiging, dat de Regeering niet slechts op roekelooze wijze maar ook „zonder vol doenden grond zonder onbetwistbaar recht" den oorlog had begonnen, schreef mr. Keu- chenius van uit Batavia aan den Standaard van 17 Juni 1873, 'dat slechts ééne oplos sing mogelijk was. „Dat onze geëerbiedigde Koning zich bewegen late de gepleegde gruwelen te stuitende overijld tegen Atjeh onderno men vijandelijkheden te stuitenen met een luisterrijk gezelschap, rechtstreeks uit Nederland afgevaardigd, aan den Sultan van Atjeh de verzekering te geven dat Hij en het Ned. volk de overijling der Indische Regeering betreurtdat Hij in oprechte vriendschap met Atjeh wenscht te leven en bereid is wederzij dsche waar borgen te wisselen opdat zulke verwikke lingen voor de toekomst voorkomen worden. „Dat is, naar mijne overtuiging, de eenige oplossing, die mogelijk, die rechtvaardig, die een Christen-natie waardig is". Misschien was het toen nog de tijd ge weest om dit advies van Keuchenius op te volgen, zegt de Hollander. Doch de Regeering dacht er niet aan. De oorlog werd voortgezeten zoo was weldra aan een maatregel, als door dien staatsman in overweging gegeven, een voudig niet meer te denken. Geen jaar later, 18 Juli 1871, schreef dan ook de Javabode, tot welk blad Keuchenius in betrekking stond „Wij kunnen niet meer terug dan ten koste van ons gezag in Indië. „Wij kunnen niet meer vooruit, dan ten koste van millioenen en millioenen, ten koste van duizenden menschenlevens die nog zullen verloren gaan als zoovele slachtoffers van denonreehtvaardigsten, den afschuwelijkste en met den meeste dolzin nigheid ondernomen veroveringstocht, waar toe ooit een Landvoogd van N. Indië heeft last gegeven". De profetie van den Javabode een profetie waarvoor de verantwoordelijke redacteur, mr. Van Daalen, met een jaar gevangenisstraf heeft moeten boeten is letterlijk vervuld. De Atjeh-oorlog zal zeker niet veel minder dan 500 millioenen gekost hebben. En waar is het einde LANDBOUW- Uitslag der Stierenkeuring gehouden door de Afdeeling van het Ned. Rundveestamboek in den kring THOLEN. Keuring te OudVosmeer Woensd. 22 April. Twee eenjarige Stieren aangeboden, lste prijs Dirk van C. W. Snijders te OudVosmeer, 2de prijs Adolf van C. H. A. Stoutjesdijk te Tholen. Tweejarige waren niet aanwezig. Keuring te Sint Maartensdijk. Vier tweejarige Stieren, lste prijs Willem II van M. C. Steendijk te Stavenisse, 2de prys Willem II van L. J. Dorst te Stavenisse, 3de prijs Loeres III van Chr. Hartog te Scherpenisse. Eerv. Ver melding Max van L. J. Dorst te Stavenisse. Zes eenjarige Stieren waren aan de lijn. ls'e prijs Frederik van P. C. van Dalen te Scherpenisse, 2de prijs Willem 1 van Jacob HageJz. te Poortvliet, 2de pr. Item- brand van Izak Hage te Reigersberg, 3de pr. Eliza II van Chr. Hartog te Scherpenisse, 3de prijs Max III van L, J. Dorst te Stavenisse. 1 Stier moest door afwezigheid van den Eigenaar van de keuring worden uitgesloten. Idem Keuringskring WALCHEREN. Keuring te Middelburg Donderd. 23 April. Drie Tweejarige Stieren waren aangevoerd- lste prijs Jan van W. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke te Koudekerke, 2de prijs Kees van Joost Mesu te Nieuw- en St. Joosland, 3de prijs Hans van Jacobus Wisse te Serooskerke. Twee éénjarige Stieren waren er. lste prijs Frederik van P. Maas Wz. Koudekerke, 2de Piet van Jan Polderdij k te Nieuw- en St. Joosland. De geheele collectie was bijzonder goed en toonde veel vooruitgang. Alle vijf Stieren werden ingeschreven. De lste prijzen bestaan in f 15 plus een verguld bronzen medaille. De 2de prijs in f 10 plus een bronzen medaille. De 3de in f5 plus een getuigschrift. St. Annaland- Het is een oude ge woonte, dat de nieuwe lidmaten na de aanneming den predikant een bewijs van dankbaarheid, achting of wat dan ook ge ven. Te St. Annaland is een deel der nieuwe lidmaten van die gewoonte afge weken. Met hun negenen hebben ze samen eene uitdeeling gedaan van brood aan de armen der kerk, bij welke zij toegetreden zijn. Dit voorbeeld verdient wellicht navolging. Te Oud-Vosmeer is in den bode loop Oud-VosmeerTholen—St. Philipsland benoemd L. Ruijtenburg, thans postiljon op de route Bergen op ZoomZierikzee, terwijl J. van den Steen te Oud-Vosmeer is benoemd in den bodeloop Tholen Bergen op Zoom. Maandagnacht is wederom van een bleekveld, behoorende bij de boerderij van W. K. te Koudekerke, diefstal gepleegd. Ontvreemd werden twee blauw- gestreepte overtrekken van een bed en een dito van een peluw, benevens een flanellen vrouwenhemd en een kinderlijfje. De politie, met het feit in kennis gesteld, heeft den dader nog niet ontdekt, alhoewel eenige vermoedens by haar zijn gerezen. M. C. De kiezerslijsten voor Goes wijzen 715 kiezers voor den raad aan en 716 voor de Tweede kamer en Provinciale Staten De heer B. G. van der Have te Ouwerkerk werd door het Hoofdbestuur der Mij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland in zijne jongste vergade ring benoemd tot eere-lid dier maatschappij. Rilland. Woensdagmorgen moesten twee zoons van den landbouwer Jacs. Blok alhier een zaaimachine naar hun broeder op Krabbendijke brengen. Een eind voorbij het dorp brak de zoogenaamde stuurket- ting van de machine, tengevolge waarvan het paard doordat de machine het zoo kort op de hielen kwam op hol ging. De machine die natuurlijk geweldig heen en weer over den grintweg slingerde kwam eerst in aanraking met 4 jonge olmenboom pjes en ontvelde deze grootendeels; vervol gens reed een der wielen nog over een der beenen van den oudsten zoon en kwam ten slotte in de sloot terecht. Het paard had een zoodanig gat in een der achter- pooten, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zoo de Heere wil, is het 2 Mei a. s. 25 jaar geleden, dat de heer ,T. yan der Kleijn te Veere, zijne functie aan vaardde als hoofd eener school. Eerst was hij 2 jaar werkzaam aan de Chr. School te Beekbergen en sedert aan die te Veere. Waarde. Benoemd tot arbeider tele grafist aan het station Krabbendijke de heer J. A. B. Dellevoet thans werkzaam te Udenhout. Kloetinge- Gisteren had J. Klooster man timmermansknecht bij dhr. v. Maris te Kapelle het ongeluk by het bewerken van hout voor een in aanbouw zijnd huis van dhr. Lenskoek, zich zoodanig met eea beitel aan zijn been te verwonden dat men genoodzaadzaakt was hem per rijtuig naar Kapelle te vervoeren. Dat het nog al ernstig was bleek hieruit dat het hem niet meer mogelijk was van den koetshuiszolder af tekomen. Door dr. Coenen die juist hier was werd heelkundige hulp verleend. Volgens zeggen van den geneesheer schijnt de wonde die zich even boven de knie bevindt niet gevaarlijk te zijn. Volgens den Utrechtschen correspon dent van De Avondpost wordt Van Berkel na zijne invrijheidstelling nog steeds door de politie nauwlettend gadegeslagen. Aan beide zijden vande Koekoekstraat te Utrecht, waar hij thans woont, is voortdurend een agent van politie in politiek gestation- neerd, terwijl andere agenten bij over- en achterbewoners op den uitkijk zitten. Ver laat Van Berkel of zijne vrouw de woning, worden zij achtervolgd, en wordt van hun verrichtingen aan het hoofdbureau van politie kennis gegeven. Aan het Belgische grensstation Es- schen, hebben de douanen een belangrijke aanhaling gedaan. Een wagen, die op den vrachtbrief was aangegeven voor 500U kilo hooi, wekte den argwaan der douanen. Bij onderzoek bleek dat onder het hooi eenige duizenden ponden tabak waren verborgen, die men heimelijk had willen smokkelen. De geheele lading is aangehouden en tegen de invoerders is proces-verbaal opgemaakt. De wagen was te Oudenbosch door twee Belgen geladen en afgezonden. Een bejaarde vrouw te Oud-Beier land, wier gezichtsvermogen zeer ver zwakt is en door de doctoren geen hoop op herstel kan gegeven worden, wijl die zwakte aan den ouden dag is te wijten, ontving bezoek van een koopman in brillen. Deze, voorwendende gezichtkundige te zijn, bepraatte de vrouw om handel met hem te doen. Hij had brillen bij zich, die haar juist zouden passen. Nam de vrouw geen bril, dan kon zij rekenen binnen het jaar stekeblind te zijn. Een bril dien hij voor f 10 verkocht, mag de vrouw maar een half uur 's daags op den neus hebben, maar den anderen bril, dien de koopman haar voor f 16 liet, moet zij den geheelen dag dragen. Vooruitzichten van ambachtslieden in de Transvaal. In een schrijven uit Johannesburg in het Utrechtsch Dagblad leest men Nu het bouwen weder zoo toeneemt, zou er voor flinke, in alle opzichten zelf standige timmerlieden uit Nederland, en ook voor andere werklieden in het bouw vak een goede positie in Transvaal te vin den zijn. Er is aan zulke werklieden be paald behoefte. Men vindt hier een groot aantal Ne- derlandsche aannemers. Een der grootsten onder hen, de heer M. C. A. Meischke, is in deze maand aannemer geworden van een belangrijk gouvernementswerk, den bouw van het nieuwe post- en telegraaf kantoor alhier, waarmede een som van circa 70,000 pond sterling gemoeid is. Dit als een bewijs, waartoe flinke ondernemende menschen het hier kunnen brengen. De Nederiandscke aannemers zouden ze ker gaarne Nederlandsche werklieden in hun dienst willen nemen. Maar een ver- eischte voor deze laatsten is, dat zij volko men bekwaam zijn in hun vak en matig in hun levenswijze. Een deugdelijk werk man verdient hier in de week 25 a 30 pond sterling. Is hij ongetrouwd en stelt hij geen te hooge eischen aan het leven, dan kan hij daarvan gemakkelijk 10 a 15 pond overleggen, zoodat hij in weinige ja ren een aardig kapitaaltje bijeen heeft, waarmede hij kan repatrieeren. Is hy ge trouwd, ook dan kan hij, zonder krimp te lijden, jaarlijks wat overhouden en een in zijn stand welgesteld man worden. Het zou te wenschen zijn, dat dit in Nederland meer algemeen bekend werd, en vooral dat de vrienden er zich aan gelegen lieten liggen om zulke menschen te helpen. In een ingezonden schrijven in de N. B. Ct. noemt een anoniem schrijver de in bovenstaande correspondentie genoem de cijfers onjuist. Geen werkman verdient te Johannesburg of ergens in Transvaal 25 a 30 pd. sterling in de week. Een enkele, die voor onder baas kan fungeeren, kan die in de maand verdienen. Enkele timmerlieden, metselaars en schil ders, die hun vak goed verstaan, verdie nen per dag één pd. sterling, soms iets meer, zoodat men kan zeggen, dat zij per week 70 k 80 gulden kunnen verdienen. Wanneer zij in hun stand op onbekrom pen wijze in hun onderhoud voor zien, kunnen zij wekelijks 25 a 35 gld. overhouden. Neemt men nu aan, dat zij gemiddeld per jaar 10 weken zonder werk zijn en toch moeten leven, dan kunnen zij toch jaarlijks 42 X 30 1360 10 X 45 810 gld overhouden. Tengevolge van hec bij ongeluk in slikken eener speld, is te Leeuwarden een dienstbode everleden. Opnieuw dus een waarschuwing om geen spelden in den mond te steken Nu men te Ulvenhout (gemeente Ginneken), bezig is met het opruimen der puinhoopen van de oude brouwerij „De Roskam," welke eenige weken geleden door brand vernield werd, worden daar vele oude zilveren munten 'gevonden, waarvan sommige de grootte hebben van een rijksdaalder. Men schrijft ons uit Dinxperloo: Bij een verkooping door den notaris Strick van Linschoten tegen 29 dezer aan gekondigd, zal ook mede verkocht worden l'/s zitplaats in de Nederl. Herv. kerk alhier. Op onze vraag aan een deskundige of deze 1 Va zitplaats ook moet dienen voor een zwaarlijvig man, die aan één zitplaats niet genoeg heeft, of voor twee tengere personen, die zich met lVs zitplaats kunnen behelpen, kregen wij een heel ander bescheid, dat wij om de curiositeit hier laten volgen. Gesteld dat iemand eigenaar was van 3 zitplaatsen. Deze legateert of geeft ze aan twee personen. Elk wordt dus bezitter van lVs zitplaats. Nu verkoopt de eene bezitter zijn lVs zit plaats. De kooper kan slechts dan van de lVs zitplaats ;gebruik maken wanneer bij ook door koop bij zijne lVs zitplaats de ontbrekende Vs plaats weet aan te koopen. Gelukt hem dit niet, dan zal de Kooper van lVs zitplaats nooit meer dan van één zitplaats kunnen gebruik maken. Amh. Crt. Een staking bijgelegd door een in specteur van den arbeid. In het Sociaal Weekblad lezen wij het volgende: Te Lubeck werden door de werklieden eener machinefabriek eenige eischen ge steld van loonsverhooging en van een minimum-loon van 18 cent per uur. De eerstgenoemde eischen werden gedeeltelijk ingewilligd, de laatste geweigerd. Daarop legden de werklieden, den 9en Maart den arbeid neer. Den volgenden dag bracht de inspecteur een bezoek aan het stakingscomité, waarbij hij bewerkte dat er drie leden werden afgevaardigd, om, in tegenwoordigheid van den inspecteur, met de directie te onderhandelen. Omtrent alle punten werd men het spoedig eens, behalve omtrent het minimum-loon. Er werd besloten, daarvoor in de eerste plaats het minimum Joon der tot de fabriek behoorende werf als grondslag voor verdere onderhande ling aan te nemen. De inspecteur raad pleegde nu, met een der leden van het comité, de loonstaten der werf. Daarna bleken de jongere werklieden te blij ven staan op hun eisch van 18 cent in 't uur, terwijl de directie juist voor jon geren dat peil te hoog vond. Den in specteur mocht het echter gelukken het comité tot hervatting der onderhandelingen te leiden, waarop spoedig het overleg werd getroffen. De directie stemde toe in het minimum-loon van 18 cent voor opgeleide werklieden, met het voorbehoud, dat ar, beiders, wier bekwaamheid niet met dit cijfer strookt, niet worden aangenomen- of zullen worden ontslagen. Dit voorbe houd werd door de werklieden aanvaard, die den 20sten Maart allen den arbeid hebben hervat. Weet de inspectie het vertrouwen van beide partijen te winnen, dan kan zij, zoo als uit dit voorbeeld blijkt, bij geschillen tusschen ondernemers en werklieden een zeer heilzamen invloed oefenen. De vechtgeneraal Smit. Omtrent den overleden vechtgeneraal Smit worden de volgende bijzonderheden meegedeeld Smit werd op 30 Mei 1837 te Beaufort West in de Kaapkolonie geboren, trok reeds als tweejarige knaap Natal in (eerste Trek) en van daar in 1840 met den Trek onder Protorius (tweede Trek) naar Trans vaal. Hij heeft altijd een onrustig leven geleid. Elf jaren was hij veldkoruet in het district Rustenburglater werd hij luitenant-generaal. In den Mapela-oorlog werd hij door vijf kogels getroffen waarbij één schot oorzaak was dat hij drie dagen geheel buiten kennis bleef. Spoedig mocht hij weer genezen, en sedert stelde hij er prys op, dat hij gewond was, niet in een oorlog tegen de Engelschen, die hem nooit raakten, maar in een gevecht tegen de Kaffers. De „vechtgeneraal" is in 1857 gehuwd en had zes kinderen drie zoons en drie dochters. Is Krüger van Duitschen, Du Toit van Franschen oorsprong, Smit was volbloed Hollander. Hoe een Engelschman over hem dacht, blijkt, uit het volgende: „Smit is een geboren gentleman. Aangenamer mensch ridderlijker figuur zal er niet licht worden gevonden. Er zijn enkele oogenblikken, waarin het geralen is, dezen man onge stoord aai zich zelve over te laten, want evenals hij onstuimig is in den strijd kan hij heftig zijn in het gesprek. Maar het zyn slechts enkele korte oogenblikken. Wanneer de storm zich heeft gelegd, steekt hij de tegenpartij gul en openhar tig de hand toe en zegtIk was onbillijk Men voelt den krachtigen handdruk van een eerlijk edelman". En een Engelsch generaal verklaarde van hem: „Hij is misschien de man, die mijn vaderland, den grootsten smaad heeft aangedaan en dien ik als een gevaarlijk vijand heb beschouwd, maar wanneer ik met dien man spreek, dan dwingen de forsche gestalte, de open blik en de ronde taal mij achting af en, wat meer zegt sympa thie". In den veldtocht tegen de Derwi- schen zullen nieuwe kanonnen worden „ge probeerd", waaronder er een is, dat ont plofbare kogels wegslingert over een af stand van 10 Engelscbe mijlen, en, wanneer zulk een kogel in een gesloten kolonne valt, 300 personen kan dooden of verwon den. Daarbij moet dit geschut zoo snel vuren, dat het eerste schot nauwelijks zyn uitwerking kan hebben gedaan, als het tweede reeds gelost wordt. Daar de fabriek van kogels van het arsenaal te Woolwich niet in staat is, vol doende te leveren, heeft de Britsche regee ring groote hoeveelheden ammunitie besteld bij Kynoch en Co. te Birmingham, Arm strong te Elswicb, Whitwortli te Manches ter en Hatfield te Scheffield. De kogels zijn van het fijnste staal de vulling ge schiedt in het koninklijke laboratorium te Woolwich. In de Fransche Kamer, die in haar meerderheid radicaal-socialistisch is, heeft de minister Bourgeois meegedeeld dat door gebrek aan samenwerking met den Senaat, het ministerie aftreedt. De linkerzijde riep: Respuez le .SenatEr was groote op schudding. De Kamer nam hierop met nagenoeg algemeene stemmen eene motie aan, waarbij de wenschelijkheid van steeds meerdere hervormingen in democratischen geest werd uitgesproken. De President heeft het ontslag van het ministerie aangenomen. Te Preston in Engeland is een jeugdig onderwijzer tot 3 pond Bterling boete ver oordeeld, omdat hij kinderen die straf ver dienden, de keuze liet tusschen een pak slaag en het uittrekken van een tand. Drie jongens lieten zich zoo een tand uittrekken. lil Op den 27sten April hopen f J. VALKIER Jz. M. DE MAKER Pd. hunne t'5-jarige Echtvercenigiiig te iy I herdenken. Een Vriend. y, I 's-Heer Arendskerke, 22 April '96. |l Den 27sten April a. s. hopen onze !!i geliefde Ouders JACOB DE VISSER en I CORNELIA LOURENS hunne 25-jarige Echtvereeni- II ging te gedenken. lil Hunne dankbare kinderen, lil lil Souburg. lil l|[ Schoondijke. lil If Rochester (N. A.) lil on'deeteocwd JOSIAS OSSE WAARDE en ADRIAN A JOHANNA DE WAGEMAKER. (joeq Middelburg 23 APril 1896- De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank voor|de vele blijken van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden hunner ge liefde moeder en behuwdmoeder MAATJE LOUWERSE, Wed. L. Duvekot. E. DE VISSERDuvekot. S. DE VISSER. M. KODDEDuvekot, J. KODDE. Zoutelande, 22 April 1896. Ondergeteekende betuigt, mede namens hare kinderen, haren dank voor de vele blijken van deelneming ontvangen bij het overlijden van haren geliefden Echtgenoot ADRIAAN WILLEBOER. Goes 24 April '96. Wed. A. WILLEBOER. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wylen den heer H. J. Augustijn, in leven Gemeente- Secretaris te s-Heer Arendskerke en al daar overleden den 7 April 1896, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris Ph. M. DE RONDE BRESSER te Heinkenszand Aan de CHR. SCHOOL te Axel wor ten spoedigste gevraagd flink salaris. Matig kostgeld. HET BESTUUR. De Notaris PILAAR zal des namiddags te 2 ure, te Goes, op het „Slot Oostende" voor den heer A. FON TEIN Dz., 1 Brikje met losse Kap, 1 Arre- slede (Prikje), 1 Rijzadel, 1 Rij- hoofdstel, 1 lraai Arretuig met Plui men en Klokjes, 2 Arretuigen, waaronder 1 antiek, 1 weinig ge bruikt Rijtuigharnas en veidere Harnassement en Stalgereedschap, 1 achterlaad Jachtgeweer (twee loops;, 1 Buks en 1 paar Rijlaar zen, alsmede een gedresseerden Bok. Te bezichtigen op den dag van verkoop van lü1 uur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2