«j DE ZEEUW" irgoederen, BIJVOEGSEL ffiSasratasraa Dr. von dem Borne, TEN. S .MING Voetpaden. aat, e Stoffen Stoffen RECHTSZAKEN. lagen. 20 April. OOP: spakjes Broekjes. letten, Fronts, 99 KLEERMAKER. tVagenaarstraat MIDDELBURG. KERKNIEUWS." SCHOOLNIEUWS. Gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN. AFLOOP VEUROOPINGLN ENZ- BUKGRIUiUKK"STANU- N O per kilo. Alle andere Middelburg. >p. LIS. wegens plaatsgebrek, BEUIKTE ulateur, voor 40 a 50 nbours. Te bevragen te Goes en STEPH. )t 30 gld., 118 gld., !5 gld., gld. >11 en Sokken. d worden; eene VAN van Zaterdag 18 April 1896. HET PERSONEEL AAN DE GEMEENTEN? De wet regelende het personeel is door de eerste Kamer met slechts 5 stemmen tegen aangenomen. Wij beloofden op de redevoeringen der beide Zeeuwsche afgevaardigden de heeren mr. Fokker en jhr. mr. Godin de Beaufort te zullen terugkomen. Een en ander uit hunne redevoeringen nemen wij over. De heer Fokker. Hij verdedigde het bekende gevoelen het personeel niet meer rijks-, maar ge meentebelasting. Bij de bestaande wet ophot personeel,in verband met de wet van 1885, houdt de Staat van de personeele belasting ongeveer 3 millioen in kas. Wordt dit ontwerp wet, dan zal dit overschot van 8 millioen geslonken zijn tot ongeveer 4 ton, want, naar de vermoede lijke berekening, naai- de raming van de opbrengst van dit ontwerp, vergeleken met de bostaande wet, komt men tot eene mindere opbrengst van ongeveer f2.600.000 zoodat dan slechts 4 ton zou overblijven voor het Rijk. Bij die 4 ton kan gevoegd worden bet accres, maar van die 4 tor. gaan nog af de perceptiekosten- Is het nu niet eene vreemde omstandigheid, dat het Rijk een bedrag heft van ruim 10 millioen aan hoofdsom en opcenten, terwijl bij slot van rekening daarvan slechts ongeveer 4 ton wordt overgehouden? Waarom wordt eene dergelijke heffing niet overgelaten aan de gemeenten, die toch het orergroote gedeel t» van de opbrengst ontvangen Reeds langen tijd was ik overtuigd dat eene personeele belasting moest worden geregeld en geheven door de gemeenten en niet door het Rijk, en in die overtuiging ben ik versterkt door hetgeen in de laatste jaren in ons vaderland is gebeurd, maar niet minder door de geschiedenis van dit wetsontwerp. Ik ben daarvan nog meer dan in vroeger jaren overtuigd, omdat er sedert veranderingen hebben plaats gehad èn in onze Grondwet èn in ons belasting stelsel, die op dit vraagstuk niet zonder invloed zijn. In de eerste piaats in de Grondwet. Vroeg men vroeger, waarom keert het Rijk 4/5 van de opbrengst uit aan de gemeenten, waarom laat het Rijk de geheele heffing niet over aan de gemeen ten? dan antwoordde Thorbecke reeds in 1851 en de Minister Betz in 1865 men zou dat wel willen, maar'wegens den census kunnen1 wjj niet. Sedert heeft de Grondwet van 1887 haar beslag gekregen, en nu hebben wij een ontwerp ter behandeling ontvangen dat dien toestand zal besten digen; wij hebben nu een Minister, die met 't oog op de Grondwet wel zou kunnen, maar die niet wil. Nu het Rijk zijne gesplitste inkomsten belasting ingevoerd heeft, want zoo kan men kortheidshalve de vermogensbelasting plus de bedrijfsbelasting noemen, nu kan natuurlijk de oude personeele belasting, die bedoeld is als een hoofdgeld naar uiterlijken staat, niet worden gehandhaafddaarvover zal wel geen verschil bestaan. Eene werke lijke verteringsbelasting naar bedoeling en ook naar uitvoering, moet er komenmaar dan ook naar mijne meening een verterings belasting door de g em e e n t e n geregeld en geheven. En dat wel om twee redenen: in de eerste plaats omdat „de verteringen binnen de gemeente zijn de beste maatstaf voor de heffing der belasting van de ingezetenen in het algemeen" en in de tweede plaats omdat de vraag, „hoe de belasting naar de verteringen moeten worden ingericht, is eene vraag die naar plaatselijke omstandigheden is te beantwoorden". De beide motieven zullen zeer zeker dooi den tegenwoordigen Minister van Financiën niet worden gev raakt. Zij worden dan ook in een bekend werk ook nog nader uitge werkt en uiteengezet als volgt: „fn de eene gemeente verdient het aan beveling om naar zekere kenteekenen een aanslag te doen op dergelijke wijze, maar ve .1 beter dan de wet op de personeele belasting het nu doet. In eene andere ge meente zal men het meer geraden achten, het cijfer van het totaal der verteringen als grondslag van belasting te nemen, en dit totaal af te leiden uit eenige gegejgns, door bijv. de huurwaarde met zeker cijfer e vermenigvuldigen, voor elk paard zeker bedrag daarbij op te tellen, enz., enz. Dat alles hangt zoozeer en uitsluitend van plaatselijke omstandigheden af, dat de Rijks wetgever er zich niet mede heeft in te laten". De gemeente is dus daarvoor aangewezen. Daarentegen is de gemeente niet in staat dit is in vele gemeenten ten overvloede gebleken oin eene behoorlijk ingerichte inkomstenbelasting of hootdeljjken omslag in te voeren. ■^aj gemeentenen hare besturen staan met de gegevens ten dienste die het Rijk n?zè °m ee.ne behoorlijke inkomstenbelasting het rtdïri' g6Splitlt' in te voeren, en door En wat doet men nu*> Nu wii v het Rijk eene verteringsbelasting behoudt die veel beter naar plaatselijkeomstandie' heden kan worden geregeld, en Sat £r niet geheel aan de gemeenten over dié veel beter dan het Rfik naar plaatseliike omstandigheden haar zouden kunnen in richtenen men verwijst de gemeenten, die met zoo goed als het Rijk in staat zfin om inkomstenbelastingen te heffen, juist naar zoodanige belastingen, althans men stelt naar niet door haar het geheele personeel over te laten, in staat om hare inkomsten oeiastiDgen voor een deel, of voor vele zelfs voor een groot deel, te laten varen. Nu is, sedert het Rijk zijne gesplitste inkomstenbelasting heeft ingevoerd, het percentage dat in vele gemeenten van het inkomen wordt geheven tot een zeer hoog bedrag opgevoerd. Dat bedrag zou kunnen worden verlaagd in zeer vele gemeenten zelfs aanzienlijk indien de gemeenten het personeel naar plaatselijks omstandig heden konden regelen en de opbrengst ten volle in hare kassen konden zien vloeien. Heffen de gemeenten van hare ingezetenen een even hoog bedrag als thans door het Rijk aan personeele belasting wordt ge heven, dan zal verreweg het grootste getal gemeenten meer ontvangen dan thans. Immers het 4/6 is in 1885 gefix erd en in ver de meeste gemeenten is een accres. Dat wordt nu voor het Rijk behouden, maar zou dan aan de gemeente komen. De opcenten op dit zullen de som ver meerderen; bovendien het accres en nog de opcenten op het accres, zoodat men kan zeggen dat in de meeste gevallen in de gemeenten die na 1884 zijn vooruitgegaan, dit gefixeerde 4/5 met de nieuwe opbrengst wel de helft zal velschillen. Men zal zeggen: ja, maar niet alle ge meenten hebben een accres, dit wordt met veel klem zelfs beweerd, terwijl er ook rijke gemeenten bestaan die zelfs dit *U niet ten volle noodig hebben en wien men dus onnoodig geld in den zak zou werpen wanneer men het volle personeel aan haar afstond; alle gemeenten zullen dus dooi den maatregel niet worden geholpen. Is dit evenwel een onoverkomelijk be zwaar Door geen enkele regeling zal bereikt worden dat alle gemeenten worden ge holpen; enkele minder geprivilegeerde ge meenten zullen bi) welke regeling ook nog buitengewoon subsidie of bedeeling moeten ontvangen. Dit denkbeeld vond bestrijding bij den heer Godin de Beaufort. Wat de gevol gen zullen zijn van de overdracht van het personeel aan de gemeenten trachtte deze oud-minister van financiën aldus aan te toonen. Door den afstand zou het Rijk 3 millioen opofferen, zonder dat de noodlijdende ge meenten eenig belangrijk voordeel daarvan zouden krijgen, doch daarentegen zouden juist die gemeenten worden geholpen, die het het minst noodig hebben. Men kan dergelijke zaken niet beter dui delijk maken dan door cijfers. Ik zal daarom even er op wijzen, welke de gevolgen zouden zijn van den afstand van het personeel voor de gemeenten in de provincie, waarin wij wfi alle weten dat de gemeenten het meest noodlijdend zijn en voor de gemeenten in het gewest waar zij in den gunstigsten toe stand verkeeren. Ik begin inet de toestan den zooals die thans zijn in die beide gewes tenmot elkaar te vergelijken. Volgens de jaarcijfers werden in 1893 in Friesland dooi de gezamenlijke gemeenten aan hoofdelijke omslagen geheven f1,339,030 en in Utrecht was dit bedrag f417.000. Die cijfers zeggen op zich zelf natuurlijk niets, maar sedert de invoering der gesplitste inkomstenbelasting hebben wfi in stuk XX der „Bescheiden be treffende de geldmiddelen" eenige gegevens gekregen, waardoor wfi kunnen nagaan den betrekkelfiken druk van die hoofdelijke om slagen, door ze te vergelijken met de op brengst der gesplitste Rfiksinkomstenbelas- ting in diezelfde gemeenten. Uit die Beschei den blfikt, dat in Friesland de gesplitste Rfiksinkomstenbeiasting heeft opgebracht f365.000 en in Utrecht f856,000. De hoof delijke omslagen in het eerste gewest ten bedrage van f 1,339,000 representeerden dus 366 opcenten op de inkomstenbelasting en die ia Utrecht hotzeer bescheiden cijfer van 55. Nu za] men mfi toch toegevondat wanneer het Rfik opoffert f3,000,000, althans de eisch mag gesteld worden dat daardoor althans eenige verbetering wordt aangebracht in deze zeer ongunstige verhouding. Wat zal nu echter het gevolg zfin wanneer het personeel wordt overgedragen aan de gemeenten en deze het ten volle blfiven heffen Het kohier van de personeele be lasting wfist volgens de laatst bekende ge gevens, voorkomende in hetzelfde stuk XX, in de provincie Friesland aan hooidsom en rfiksopcenten een bedrag aan van f686.000, terwfi'1 de gemeenten er thans wegens uit- keering van het 4/5 ontvangen f 550.000. Derhalve zouden de gemeenten van Friesland wanneer het Rfik de f3,000,000 opofferde, meer ontvangeD f135.000, waardoor de hoofdelijke omslagen zooveel zouden kunnen verminderen dat zfi niet meer 366 doch on- geveer 330 opcenten op de Rfiksinkomsten beiasting zouden representeeren. Dus eene luttele vermindering van V,0. welke nauwe lijks merkbaar zou zfin. Doch hoe zou het gaan in de provincie Utrecht? Daar wfist het kohier van het personeel een bedrag van f788,000 aan, ter wijl door de gemeenten in deze provincie wegens het 4/5 thans wordt ontvangen f542,000. Door afstand aan de gemeenten van het personeel zouden deze dus eene bate krfigen van f246.000. En aangezien op dit oogenblik de hoofdelijke omslagen niet meer bedragen dan f 470,000, zouden deze daardoor kunnen dalen tot f224,000, d.w.z. de 55 opcenten, die nu feitelfik worden ge heven, zouden nog kunnen dalen tot ongeveer 25. De verhouding tusschen den belastingdruk in Friesland en Utrecht zou dus worden als van 330 tot 25. De verhouding tusschen beide provinciën, welke nu is 6 tot 1, zal dan worden 13 tot 1. De ongelijkheid van belastingdruk wordt dus nog veel groeter in plaats van geringer. En die toenemende ongelijkheid van druk zoude, afgezien nog van de onbillijkheid welkeer in is gelegen, het groote kwaad, waaronder de armere gemeenten gebukt gaan, de emigratie, na tuurlijk nog doen toenemen. Wanneer toch in de eene provincie dertienmaal zooveel gemeentebelasting werd geheven als in de andere, dan zou het toch zeker geen won der zfin zoo velen, die thans nog zfin geble ven, gingen emigreeren naar meer bevoor rechte gemeenten. Maar ook zou door overdracht van het perso neel niet worden bereikt het groote deside ratum, dat men bfi de regeling der gemeente- nnanciën moet trachten te bereiken, te weten meerdere stabiliteit. Want juist geene be lasting kan minder stabiliteit aanbrengen dau de personeele belasting. Wat is toch feitelfik de toestand. Dat in vele kleinere gemeenten dikwfils twee of drie gegoeden 7, of */i van den hoofdelfiken omslag en van het personeel betalen. En verlaten nu een of meerderen van dezen de gemeente of komen zfi te overlijden dan staat de gemeente buiten haar schuld op éénmaal voor groote moeilijkheden en is men ver plicht de belasting der overblijvende inge zetenen aanzienlfik te verhoogen. Beroept nu de geachte afgevaardigde uit Zeeland zich ter verdediging van zfin stelsel hierop, dat eene personeele belasting geheven door de gemeenten zich beter laat aanpassen aan de plaatselijke toestanden en wordt van andere zfide beweerd dat heffing dezer be lasting door de gemeente zoo bevorderlijk is aan de autonomie der gemeenten, dan wil ik toch vragen wat baat u de best ge regelde personeele belasting en wat baat aan de gemeenten hare autonomie op dit punt wanneer men de gegoede ingezetenen die men door die goed geregelde perso soneele belasting wenscht te treffen, niet aan een lfintje heeft om zo binnen de ge meente te houden? Ik stel daarom in het belang der gemeente veel meer ver trouwen in de toezegging der Regeering dat zfi er naar streven zal ik hoop dat het haar gelukken zal om aan de ge meenten bronnen van inkomsten te verzeke ren welke meer stabiliteit aanbieden, dan ooit een personeele belasting of een hoofdelijke omslag aan de gemeente zoude kunnen ge ven, al zullen hoofdelijke omslagen en op centen op het personeel wel nooit geheel kunnen worden gemist. Nu erken ik dat in groote en vooruit gaande gemeenten de toestand anders is, en dat men daar de overdracht vah het personeel aan de gemeenten wenscht, ver wondert mfi niet. Doch daaraan mag het belang van de talrijke kleine gemeenten niet worden opgeofferd. Ned. Herr. Kerk. Beroepen te St. Annaland dr. J. D. J* Idenburg te Ter Aa. Bedankt voor Ritthem door ds. W. Voors te Kuinre. Chr. Geref. Kerk. Ds. H. A. Jonkman, van 1862 tot 1865 te Zierikzee (Meelstraat) en van 1865 tot 1873 te Kruininge predikant bij de chris telijk gereformeerde gemeente, thans chr. geref. predikant te Noordeloos, heeft we gens voortdurende ziekte eervol emeritaat aangevraagd. Tot derde onderwijzeres aan een open bare school te Amsterdam is benoemd mej. W. |A. Bolland, onderwijzeres te Koog aan de Zaan. Goes. De uitslag der Eind-examens aan de Eijkslandbouw-winterschool is als volgt le graad. J. G. Risseeuw te Goes en E. J. Welleman te Krabbendijke. 2e graad. J. van Oeveren te Cortgene, H. J. W. Boogerd te Duivendijke en H. C. du Cloux te Amsterdam. Te Groningen is tot arts bevorderd de heer G. J. v. d. Bosch, doctorandus, geboren te Gees. Donderdag werden te Middelburg geëxamineerd voor de acte onderwijzer 6 candidateu die allen slaagden, de heeren C. Hollestelle te Goes, J. G. Janssen te Hontenisse, W. J. de Koe te Middelburg, A. Kooijman te Wolfertsdijk, A. ie Kraker te Hulst en J. A. le Nobel te Sluis. Voor de Vrije- en Ordeoefeningen ge ëxamineerd 5, geslaagd de heer6n B. H. Blom ueres te Middelburg en J. J. van Elsiicker te Tbolen. Heden slaagden 3 van de 4 mannelijke candidaten voor vak j de heeren C. Holle - stelle te Goes, A. Kooiman te Wolferts dijk en W. J. de Koe te Middelburg. Voor de acte onderwijzer slaagden alle 6 de candidaten, de heeren G. Middelbarg, D. A. Poldermans. A. A. de Priester en P. L. van Ravesteijn allen te Middel burg L. E. de Mul te Westdorpe en C. J. Neeteson te Hontenisse. Goes. In de maand Maart werd de Bijzondere School alhier bezoeht door 212 leerlingen, waarvan 188 geen enkelen schooltijd verzuimden 18 leerlingen ver zuimden minder dan 5 schooltijden en bij 6 beliep het verzuim van 5 tot 25 school tijd sn. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand ruim 1 pet. tegen 0.64 pet., iu Maart 1895. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: diefstal-. F. B., 18 j., arbeider, Hoede- kenskerke, tot 6 m. gev. straf; bedelarijB. de B., 58 j., koopman, Goes, tot 3 maal 12 d. h., en mishandeling: J. T., 18 j., botermaker, 's Heer Arendskerke, tot f 8 h. s. 8 d. h. In zake J.S., 26 j., werkman te Domburg, en J. S., 43 j., werkman te Vlissingen, geappelleerden van vonnissen van het kan tongerecht te Middelburg, waarbij zij, ieder voor zich, ter zake van overtreding der drankwet zijn veroordeeld de le tot 2 w. en de 2e tot 3 w. h., zij n beide vonnissen in hooger beroep bevestigd. Allen in de kosten, de twee laatstge noemden ook in die van het hooger beroep. Vrijgesproken: J. R., 16 j., zonder be roep, Kruiuingen, beklaagd van oplichting, en J. M., 55 j. en C. W., 19 j., slagers knecht, Middelburg, beklaagd van diefstal, en H. M., 48 j., sjouwerman, Vlissingen, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waarbij hij ter zake van overtreding der drankwet en veroordeeld tot 2 w. h., met vernietiging van het vonnis a quo, B. M., 13 j., zonder be roep, 'sHeer Arendskerke, mede beklaagd van diefstal. De Rotterdamsche rechtbank deedWoens- dag uitspraak in de kwestie van schade vergoeding, welke aan de Nordd. Lloyd be taald moet worden voor het verloren gaan van het stoomschip Elbe, tengevolge van de aanvaring met de Crathie. Zij heeft de eigenaars van laatstgenoemd schip ver oordeeld tot betaling van f565.000, benevens in de kosten van het geding. Borsele. Donderdagavond geraakte alhier een tweejarig kind van de wed. J. Steketee al spelende in den zoogenaamden kerkeput, gelegen op het dorp, die zeer diep is, en waarin veel water staat. De aannemer A. Karelse Cz. toevallig langs genoemden put gaande, en het groote ge vaar ziende, waarin het kind zich bevond, aarzelde geen oogenblik om in den put te springen, en het kind met eigen levens gevaar van een anders gewissen dood te redden. Het kostte heel wat moeite om de levensgeesten weer op te wekken. Borsele. Woensdag had op de hof" stede van den landbouwer J. de Jonge alhier zekere Vermeule van 's Heerenhoek die met een groote hoeveelheid riet naar boven ging op het dak der in aanbouw zijnde schuur, het ongeluk om op een vrij aan zienlijke hoogte zijnde van de ladder te vallen. Vrij ernstig gekneusd werd hij opgenomen en verder per as naar zijne ouderlijke woning vervoerd. Bij Prov. blad no. 28 deelen Ged. Staten mede het koninklijk besluit, waarbij in hooger beroep is vernietigd de uitspraak van dat college, handhavende de uitspraak van den militieraad in Zeeland, waarbij Johannes Gerardus Mooijen tot den dienst werd aangewezen. De betrokken persoon, te Kloetinge woon achtig, is alsnog vrijgesteld, op grond dat zijne inlijving bij het reserve-kader tijdig is geschied. Terneuzen. Donderdagavond om streeks 9 ure werd de brandklok geluid. Er was brand in de woning van den heer C. Klaassen Inspecteur van politie. De brandweer was dadelijk ter plaatse, maar behoefde geen dienst te doen, daar het vuur reeds was gestuit. Tooh is er in dat korte oogenblik nog al wat schade aangericht, Oorzaak onbekend. Tengevolge van de opening der lijn SittardHerzogenrath met 1 Mei a.s. zijn op de verschillende tarieven der staats spoorwegen vervolgen verschenen. Tot die lijn behooren de stations Geleen, Spanbeek, Schinnen, Nuth, Hoensbroek, Heerle, Schaes- berg en Kerkrade-Rolduc. D« kilometer boekjes en abonnementskaarten der tweede groep en groep Ila der staatsspoor zijn ook op deze lijn geldig. In een dier vervolgen wordt verder be paald dat met ingang van 1 Mei a.s. kin deren beneden de vier jaren (vroeger drie), waarvoor geen afzonderlijke plaatsen ver langd worden, vrij worden vervoerd deze bepaling geldt voor het geheele binnen- verkeer der Staatsspoor. In de Woensdag gehouden vergadering van het Zeeuwsoh Genootschap der Weten schappen zijn tot leden gekozen dr. A. D. v. d. Harst, dr. H. J. v. d. Stadt, H. de Leeuw en W. Middelveld Viersen, allen te Middelburg, G. W. F. Geill te Krab bendijke, L. J. M. van Waesberghe Janssens te Hulst en W. F. J. Wagtho te Colijns- plaat. De politie te Rotterdam vond Woens dagavond een dronken meisje van vijfjaar op een stoep. Bij onderzoek bleek dat het kind uit eene flesch met bessenjenever ge proefd had, en daarna de straat was opge- loopen. Volgens nadere mededeeling is niet door baron Van Lynden van Sandenburg, maar door R. baron van Lynden van Beetsterzwaag de erfstelling van een half millioen aan de weesinrichting Neerbosch vermaakt. De overledene moet zijn ge heele vermogen, circa 6 millioen onder vruchtgebruik gelegateerd hebben aan liefdadige instellingen. MIDDELBURG, 16 April 1896. Even als voorgaande week was de aanvoer uit Walcheren niet groot, uitgenomen Tarwe en Witteboonen die nog al getoond werden was van andere artikelen bfi na niets ter markt. Prijzen bleven onveranderd, de noteering is ais volgt: Puike Walch. Tarwe f5.90 a 6. naar kwaliteit. Rogge, Winter- en Zomergerst niet ter markt. In Groene Kook- en Kroonerwten ging niets om. Naar Walch. Witteboonen was eenige vraag en zfin tot f9.75 gekocht, vele hielden op f 10.—(dito) Bruineboonen f 10.75 a 11. dito Paarde- boonen f5.—. Zomerzaad was tot f8 te bekomen. Versche Boterf 0,85, f 0.90 en f 0.95 per kilo. Eieren per 100 stuks f 2.60. VLISSINGEN 14 April '96. Boter fl.— a fl.10 per kilo. Eieren 13.20 a 13,40 per 104 stuks. ZIERIKZEE, 16 April '96. BOTER. Hoogste koers f 0.52Va a fO.— laagste koers 10.40 per 5 ons. KIPEIEREN hoogste koers 10.70; laagste koers f0,45. EENDEIEREN hoogste koeis f0.85; laagste koers 10.70 de 25. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. HOMOEOPATHISCH ARTS, is Donderdag 23 April weder in het hotel de Abdij te Middelburg te consulteeren KAART£N voor een bepaald uur vooraf aan het hotel verkrijgbaar. VLISSINGEN. Heden Vrfidag werd door not. Bosch publiek geveild een huis en erf 63 cA. in 't Pluimstraatje. Kooper dhr. J. Warren alhier voor f550. MIDDELBURG. Donderdag werd door notaris Tak publiek verkocht Een win kelhuis en erf aan de Lange Gorststraat. Kooper de heer J. Baljeu alhier voor f 2600. MIDDELBURG. Heden Vrij dag werd aan het gebouw van het Prov. Bestuur aanbesteed „Het verhoagen van het zee einde van den Westhavendam te Breskens, behoorende tot de haveu werken in de pro vincie Zeeland". (Raming f8500). Inschrijvers: J. de Bree Ez. Terneuzen f11120. M. v. d. Hoek, id. f10560, J. M. Heijl van de Sande, Breskens f9890 en C. de Wilde Az. Kattendijke f9790. WILHELMINAPOLDER. Door het dfiks- bestuur van den Wilhelminapolder werd Donderdag aanbesteed de levering van187 scheepston gesorteerden Vilvoordschen steen, 168 scheepston gesorteerden Lessineschen glooiingsteen, 72 scheepston nieuwe Waal puin, 800 stuks nieuwe dennen Perkoenpalen, lang 1.60 M., doortrokken met 300 Liter creosootolie per M3., 2000 stuks Brabantsche staken, 2000 bossen Brabantsch rfis. 200 bossen Hollandsche staken, vrfi voor den wal op aan te wfizen plaatsen aan den zeedfik des polders. Aannemers werden van den Vilvoordschen steen B. van Eek te Ter Neuzen voor f 535.68, van den Lessineeschen steen J. de Bree id. voor f 472, van het Waalpuin B. van Eek voer f 206.64, van de perkoenpalen L- Spiering te Boxtel voor f184, van het Brabantsch rfis en dito staKen J. Scheepers te Roosendaal voor f 69 en van de Hollandsche staken B. van Eek voor f48. MIDDELBURG. Donderdag werd door not. Slegt alhier publiek geveild 4 H. 16 A. 40 cA. bouw- en weiland in Schellach, gemeente Vrouwepolder. Kooper de heer J. de Rficke te Gapinge voor f3400. HULST. Woensdag werden door den bur gemeester ten overstaan van no»v. Deinse, verpacht de tollen op den weg van Ter Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walzoorden, voor drie jaren, in te gaan 1 Mei 1896. Pachters werden voorden tol bfi Ter Neu zen Jan Dieleman te Terneuzen voor f 860; die op 't Spui Jac. de la Rivière te Zaamslag voor f260; die bfi Axel P. van Dijken te Axel voor f 1220te Hontenisse die bfi Rust- wat Jos. van Gefit te Hontenisse f2810; die bfi Kuitaart Louisa Sergeant te Honte nisse f1280: die bfi Walsoorde P. J. Kuypers te Hontenisse f 1000. Samen bracht de ver pachting op f6930 tegen f7940 in het vorig driejarig tfidvak. M. C. Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden, verzonden door het postkantoor te Middelburg gedurende de maar.d Maart 1896. A. v. d. Bliek Amsterdam, Wed. Duter- mans id., W. v. Straalen id., A. Meyer id., Kerkeraad Herv. Gem. NieuivedorpWed. Bultema Rotterdam, J. F. v. d. Wijgaard Rozendaal. Belgie D. Freijhoff Antwerpen, P. Daman Gent. Nedeul. Indie. C. Vader Batavia. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden door bet postkantoor te Goes gedurende de 2e helft der maand Maart 1896. Jager, AmsterdamD. C. Vermaire, Bei- gen op Zoom A. Alias, Zutphen. Van Hansweert: G. v. d. Eist, Dordrecht. Van 16-17 April. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. J. van der Heijdtjm. 29 j. en J. van Aartsenjd. 21 j. P. Alewijnse jm. 26 j. en J. van Keulen jd. 19 j. C. P. de Witte jm. 22 j. en F. C. Maasjd. 24 j. L. van Sluis jm. 34j.enS. Wou terse jd. 24 j.J. Va der jm. 25 j. en J. M. Reijnierse 24 j. Bevallen J. M. Buijs geb. Tilroe z. M. Menlenberg geb. Broeke d. J. S. Seijbel geb. Goeman d. M. Jobse geb. Provoost d. F. Gillissen geb. Scholten z. C. H. van Dierendonk geb. van Mun ster d. Overleden: Ph. de Jonge, 3 m. z. GOES. Ondertrouwd: 15, Joeephus Jo hannes Witkam 21 j. jm. en Klasina Jobina Elisabeth Martein 21 j. jd. Reinier van Waarde 29 j. jm. te Bergen op Zoom en Cornelia Simons 24 j. jd. te Goes on langs te Bergen op Zoom. 16, Nieolaas Meyer 21 j. jm. en Jacoba Geene 21 j. jd. Pieter George de Wijs 23 j. jm. en Jacomina Rijk 23 j. jd. Geboren 16, Johanna Cornelia d. v. Ja cobus Johannes Koens en Digna Maria Magdalena de Witte. Overleden 16, Jasperina van de Velde 73 j. wede van Gerrit Cornells van der Straate.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5