„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL van Soerja-Soeinirat. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. LANDBOUW Stierenkeuring der Afdeeling-Zeeland van het Ned. Rundvee-Stamboek, gehouden te Goes 14 April 1896. Gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN, Rotterdam, 14 April. Ter veemarkt van Dinsdag waren aangevoerd: paarden, 3129 runderen, 489 vette, 538 nuchtere kalveren 24 schapen, 624 varkens, 343 biggen. Leestafel. BUMÜUIJUKKS'I'ANU- Ons Huis. van Donderdag 16 April 1896. (Slot.) Dr. v. Lingen rekent hierbij echter, om te beginnen, op „immigratie van eenige Nederlandsche landbouwers, tuin- en am bachtslieden, liefst met hunne gezinnen, deze zullen tot leiding en voorbeeld moe ten strekken." De menschen voor wie 't landbouwdorp eigenlijk gesticht wordt moeten leeren werken. Leiding en voorbeeld is dus noodig en die moeten de Nederlanders hun geven. Kosten van uitrusting en overtochten onbekendheid der Nederlanders met den tropischen landbouw zijn groote bezwaren aan de plannen van dr. v. L. verbonden. Toch meent de schrijver dat voor een eerste proef de kosten niet zoo groot zullen zijn en dat het onderscheid tusachen tropischen landbouw (koffie, rijst, enz.) en den Nederlandschen landbouw (tarwe, aard appelen) niet zoo onoverkomelijk groot is. Dezelfde zon, en lucht, en grond, en regen, een gunstiger klimaatdus eigenlijk gemakkelijker werken. Dr. v. Lingen is van meening dat zoo danig een landbouwdorp voor de maat schappij zegenrijke vruchten kan opleveren. Hij onderscheidt zekere en mogelijke. De zekere zijnenkele gezinnen zullen in een nieuwe omgeving tot welstand worden gebracht; voor jongens uit den lageren stand is ,een nieuwe gelegenheid geopend tot opleiding voor maatschappe lijke bedrijven. De mogelijke zijninvoering op Java van een boerenstanden de mogelijkheid van immigratie uit het moederland naar onbevolkte gewesten in den Oost Indischen archipel. De schrijver in de Standaard vestigt op deze resultaten de aandacht en voegt er ook nog enkelen aan toe. „De verhouding tusschen Nederland en ïndië werd inniger, d« belangrijkheid der Nederlandsche koloniën werd grooter, Ne derland zou daardoor ook als Enropeesche mogendheid in aanzien winnen. „Men stelle zich voor de groote, bijna onbevolkte steden van Borneo en Nieuw Guinea, door een nijvere Hollandsch spre kende landbouwbevolking bewoondhare benoodigdheden uit het moederland trek kende en de Nederlandsche markten voor ziende van keur van tropische producten. Wat Zuid-Afrika voor ons had kunnen zijn waarom zou dat de Indische Archipbl r.iet kunnen worden Om de belangrijkheid van het onder werp hebben wij de gedachten van den schrijver in den breede overgenomen. En de oude vrienden van dr. v. Lingen in onze omgeving hebben daardoor gelegen heid, hetzij als belangstellenden of als belanghebbenden, zijn plan in de uitvoering te volgen. Nu Emigratie al meer noodzakelijk blijkt om de malaise hier te ontkomen, verdient kolonisatie in Neerlands eigen bezittingen naar wij meenen, het meest aanbeveling' Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oppenhuizen ds. F. F. J. v. d. Plassche te Gouderak te Amsterdam ds. P. J. Komijn te Scharnegoutum. Aangenomen naar Buitenpost door ds. J- Steenhouwer te Koekange. Geref. Kerken. Aangenomen naar Bolsward A (vacature ds. R. J. v. d. Veen) door ds. J. op 't Holt te Beetgum naar Gameren door ds. A. P. Lanting te Tzummarum. De IV eleerw. heer ds. R. J. v. d. Veen te Bolsward A, beroepen predikant te Goes, nam in de avondgodsdienstoefe ning van Zondag afscheid van de gemeente aldaar met eene predicatie naar aanleiding van 1 Cor. 16 23. Omtrent de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. S. v. Velzen meldt de Bazuin de volgende tref fende bijzonderheid. „Evenals bij de begrafenis van vader Brummelkamp wilde eene groote menigte der stadgenooten getuige zijn van deze teraardebestelling. „De lijkstoet reed door heggen van menschen heen. Zelfs werd, toen de lijk- staatsie en het instructiebataljon elkaar kruisten (terwijl deze van de parade voor prinses Sophia, tante der Koningin, huis waarts keerde), totdat alle zeventien rij tuigen voorbij waren, op indrukwekkende wijze door officieren en manschappen mi litaire eer bewezenWat een onder scheid zestig jaren later, 1836 en 1886 Zierikzee. Mejuffrouwen J. Mulder en N. E. Koole, heiden kweekeling der chr. school alhier, verkregen bij het jongste examen de acte als onderwijzeres. Middelburg. Acte lager onderwijs. Geëxamineerd en toegelaten 5 candidaten de dames T. S. Schillemante Oud Vosmeer, T. B. v. d. Velde te Scherpenisse, A. C. Vrolijk te Aardenburg en A. M. Wemels- felder te Breskens en de heer J. Mol te Borssele. De dames G. W. v. Dellen te Goes, L. J. Korsten en M. P. A. Poleijn te Middelburg en J. C. de Munck te Krui- ningen slaagden ook voor de acten Nuttige Handwerken en Vrije- en Ordsoefeningen. Heden Woensdag werden geëxamineerd Voor de vrije-en ordeoefeningen 4 vrou welijke candidaten; geslaagd 3: de dames T. S. Schilleman te OudvosmeerF. B. van de Velde te Scherpenisse en A. M. Wemelsfelder te Breskens. Voor de acte nuttige handwerken 3, ge slaagd 2de dames A. E. Vrolijk te Aar denburg en A. M. Wemelsfelder te Breskens. Voor de acte van onderwijzer werden onder zocht 6 mannelijko candidatengeslaagd 5 de heeren J. F. Andriessen te Hontenisse, B. H. Blommers te Middelburg, A. Bosse- laar te Serooskerke (W.), J. J. van El- sacker te Tholen en J. G. Geluk te Scher penisse. Goes. De uitslag van het overgangs examen aan de Rijks Winterlandbouwschool alhier is als volgt: Toegelaten tot de tweede klasseG. J. Born, Arnemuiden, N. W. van Putte, Zon- nemaire, J. Doeleman, Dreischor, J. C. v. d. Maas, Tolen, M. Zuijdweg, Wolfaartsdijk J. A. Gaanderse, Wissekerke en P. de Kater J. Kakebeeke, 's Gravenhage. Voorwaardelijk P. Lelsz, Buiksloot en Wolfertsdijk. Aangevoerd 6 Stieren van minstens 2 jaar, en 8 Stieren van minstens 1 jaar. STIEREN MINSTENS 2 JAAR OUD, le prijs Willem I van A. Nijsse van Kapelle, 2e prijs Oscar van S. Noteboom Kloetinge, 3e prijs Rembrand van Jan Zan- dee Kattendijke. Eervolle Vermeldingen Black Prince van J. M. Kakebeeke Goes, Jan van Jacob Blok 's H.-Arendskerke, Willem II van C. Zuijdweg Wolfertsdijk. STIEREN MINSTENS 1 JAAR OUD. le prijs Jan van G. M. Timmerman Goes, 2e prijs Victor van Adr. Zandee 's-Heer Hendrikskinderen, 3e prijs Willem van G. de Jager Wolfaartsdijk. Zeer Eervolle Vermelding Karei V van Denzelfden. Eervolle Vermeldingen Joris van M. de Bokx Goes, Rembrand II van C. Zuijd weg Wolfertsdijk. De collectie, was over het algemeen zeer gaed, ten bewijze waarvan dan ook alle oudere Stieren bekroningswaardig geacht werden ook de Jaarlingen waren aanmerkelijk beter dan het vorige jaar. Het onmiddellijk na de keuring uitreiken der medailles zal zonder twijfel de belang stelling in de keuringen doen toenemen. Stierenkeuring te 's Heerenhoek Woensdag 15 April. Aangevoerd één driejarigen Stier, en ze8 eenjarige stieren. Met den len prijs voor de Oudere Stie ren werd bekroond „Jan" van A. de Bruin te 's Heer Arendskerke. EENJARIGE STIEREN, le prijs Jacob, van Corns. Meeuwse te Heinkenszand. 2e prijs Hendrik van C. M. Nijsten Borssele. 3e prijs August van C. Verdonk te 's Heer Arendskerke. Eervolle Vermelding: Jaap, van M. de Dreu te Driewegen. 4 Stieren werden ingeschreven, wat giste ren te Goes met 6 Stieren het geval was. Ook te 's Heerenhoek was merkbare vooruitgang sedert de laatste keuring te bespeuren, terwijl de commissie een woord van bijzondere waardeering uitspreekt voor de medewerking van den Burgemeester, den Heer Timans, door wiens goede zorgen de keuring geheel ongehinderd op eene afgepaalde ruimte kon plaats vinden, iets wat elders dikwijls veelte wenschen overlaat Middelburg. Heden Woensdag mor gen werden door de politiebeambten P. Buteijn, H. J. Straub, J. B. Raes en J. Vermeule gevankelijk alhier binnenge bracht de te Hansweert wonenden P. de C. en J. de B. die door het flink optreden van bedoelde beambten heden nacht op heeterdaad werden betrapt wegens kippen diefstallen van diverse hofsteden onder Hansweert en Schore. De gevangenneming was met hevig verzet gepaard gegaan en is gelukkig zonder ongelukken afgeloopen daar een der daders een revolver bij zich had voorzien van 5 patronen. Een woord van hulde aan de bedoelde beambten voor hunne goede vangst en beleidvol optreden is zeker niet mis plaatst. Krabbendijke. Hier is bericht ont vangen dat de beurtschipper J. Nieuwdorp voerende het tjalkschip „Jozina Johanna" van hier op Rotterdam en jl. Vrijdagmid dag vertrokken, tengevolge van een ruk wind, even voorbij Dordt het ongeluk heeft gehad den mastkoker van zijn schip te breken, waardoor mast en tuigage over boord sloeg. Alles werd gered door spoe dige hulp eener stoomboot. Nadere bijzon derheden werden niet gemeld. Vlissingen. Gisteren avond is de Provincieale boot bij het uit de haven varen der laatste reis naar Breskens on klaar geraakt in de ketting van de aldaar liggende baggermachine, waar door een heel oponthoud ontstond. Het was ruim 8 uur, eer de boot van Breskens hier terug was. Middelburg. Maandag is in het Schuttershof de door een commissie uit het bestuur van Uit het Volkvoor het Volk georganiseerde schilderijententoonstelling geopend met een toespraak van den heer De Stoppelaar. Deze tentoonstelling zal geopend zijn tot 3 Mei, a. van 14 uur; des Zondags en Donderdags van 114 uur. Liefhebbers der Kunst kunnen hun hart hier ophalen aan stukken van onze beste hedendaagsche schilders en schilderessen der oude en der nieuwe school. Wij noemen slechts de namen van Mesdag, MesdagVan Houten, Mesdagvan Cal car, Wysmuller, Molkenboer, Hollestelle, Van Loog, de Bock, Blommers, Van Leem putten, Verster, W. J. v. d. Berge, Bastert, v. d. Weele, Marie de Man, e. ai Hoedekenskerke. De voordracht voor een gemeente-ontvanger bestond uit de heeren Noothoven v. Goor, waarnemend ontvanger, en Van Belsen. In de verga dering van Maandagmiddag half 2 uur benoemde de raad met 4 tegen 3 stemmen bij 2e stemming den heer L. Schouten, notarisklerk te 's Gravenpolder. Bij eerste stemming verkregen de be noemde en do heer Van Belzen elk 3 stemmen, terwijl 1 stem op den heer Noothoven van Goor was uitgebracht. Voorts werden benoemd tot brandmeesters de heeren J. Raas en A. v. d. Linde, en tot onderbrandmeesters de heeren W. Groe- newegen en A. Walraven. Middelburg. Door het bestuur van Concessionarissen van den straatweg Zie rikzeeBrouwershaven is aan den heer J. H. van de Ven alhier opgedragen de leve ring van 94000 straatklinkers franco voor den wal te Zierikzee en Brouwershaven voor den prijs van f 18,65 per duizend stuks. In de Ooster-Schelde is een krab gevangen, die op den rug drie ongeveer volwassen mossels draagt. Men gelooft dat eenig mosselzaad ongeveer anderhalf jaar geleden zich op den rug van het dier neergezet heeft en daarop is vastgegroeid. Het merkwaardigste is wel dat de dieren alle vier leven. Middelburg. Heden Woensdagmor gen werd uit een sloot aan den ouden Vlissingsche weg het lijk opgehaald van een boerenmeisje S. genaamd; het werd bij een der omwonenden binnengebracht en later naar het gasthuis vervoerd. Naar men zegt, diende zij bij den heer L. alhier en was zij gisteren avond van boodschappen doen niet teruggekeerd. Aan het lijk ontbraken muts en schoenen. Omtrent de oorzaak van dit treurig on geval verkeert men in het onzekere. Vlissingen. Benoemd tot hulpcou- ducteur der brievenmalen lijn Vlissingen Breda, de brievenbesteller J. van Houten alhier; zulks in plaats van den hulp-con ducteur W. J. Ross, die, zooals men weet, benoemd is tot conducteur. Zaamslag. In de Dinsdag gehou den gemeenteraadsvergadering werd onder meer afwijzend beschikt op het verzoek van (C. Hamelink Ambtenaar ter Secretarie om een gedeelte van het gemeentehuis tegén vergoeding te mogen bewonen. ^Benoemd tot hoofd der openbare Dorps- School, de heer P. C. de Moor te Papen- drecht, met 6 van de 7 stemmen zijnde nommer 4 van de voordracht: een stem was uitgebracht op den heer Baart. De voordracht bestond uit de heeren G. den Toom, onder wijzer aan de rijks leerschool te Middelburg, K. Baart en J. Blankert, beiden te Rotterdam, en de be noemde. Benoemd werden in de schutterij-com missie de heeren Geelhoedt en van de Ree, plaatsvervanger dhr. de Kraker. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot instelling der Betrekking van gemeente-architect werd verworpen. De landbouwer E. te Hulst ont dekte, toen hij Zondagmorgen in zijn sehuur kwam, dat van zijn eenige koe des nachts door baldadige hand een speen was afge sneden. Het gelukte der politie, wien na tuurlijk de zaak in handenis gegeven, tot heden nog niet den gemeenen dader op te sporen. MC.) Naar de Telegraaf verneemt zal het Zeeuwsch Vlaamsche Zendingfeest D. V. plaats hebben 18 Juni a. op de hofstede van den heer M. de Feijter te Hoek. De afdeelingen Vlissingen en Mid delburg van het Chr. Werkl. Verbond „Patrimonium" hebben besloten het Hoofd bestuur van Patrimonium uit te noodigen om van wege den geheelen Bond op de a. s. jaarvergadering in Mei eene motie te doen uitgaan tegen het geven van rechts persoonlijkheid aan den Ned. Malthusiaan- schen Bond. Kapelle. j. van Willigen onbezol digd rijksveldwachter alhier heeft met 2 dezer eervol ontslag als zoodanig gevraagd en verkregen. Middelburg. Jl- Maandag bleef de woning van zekeren C., een schoenmaker wonende in de Geere, buitengewoon lang gesloten; dit trok de aandacht der buren. Een onderzoek van politie wege werd inge steld. Daarbij bleek dat de alleenwonende man levenloos in zijn stoel zat. Vlissingen. Van een der mailbooten is Dinsdag een der wielplanken losgeraakt waardoor de raderkast en kastbalk zwaar beschadigd zijn. Hst vaartuig kon de reis niet voortzetten. Het s.s. „Hendrik" is hierop naar Engeland vertrokken om de reis van daar over te nemen. Een passagier op een Australische stoomboot is de vorige maand op vreemde en vreeielijke wijze omgekomen. Na een zoutwaterbad genomen te hebben goot hij zich per abuis een flesch karbolzuur over het lichaam, denkende dat het versch water was. De man is dood geschroeid. Een vreeselijk ongeluk viel dezer da gen voorin het hotel „Belvedère" te Rome. Daar was een Spaansch echtpaar, dr. Gal- vas en gemalin, en hun vijfjarig zoontje gelogeerd. Des namiddags keerden zij met hun drieën van een wandeling naar het hotel terug. De heer Galvas ging een sigarenwinkel binnen om eenige sigaren te koopen. Ondertusschen besteeg de dame met haar zoontje den lift, welke haar naar hun vertrekken op de eerste verdieping moest brengen. Toen de eerste verdieping bereikt was, opende de knaap de deur van den lift en wilde op den corridor springen. Maar door een vergissing hield de lift niet op maar ging verder doornaar de tweede verdieping. De knaap stortte daardoor naar beneden op den vloer zijn moeder boog zich te ver buiten den lift, terwijl zij om hulp riep. Opeens kwam haar hoofd tus schen den lift en de muren der tweede verdieping, welke de machine intusschen had bereikt. Het hoofd der ongelukkige vrouw spleet in tweeën de hersenen en het bloed spatten er uit. Het dubbele on geluk was in nauweligks vijf seconden af gespeeld. In het hotel ontstond een vree selijke opgewondenheid. Alles schreeuwde en liep dooreen. Op dit oogenblik keerde de heer Galvas terug. Hij vroeg verbaasd naar de oorzaak van dit rumoer. Als eenig antwoord bracht men hem bij de lijken van zijn vrouw en kind die hij voor enkele oogenblikken zoo gezond en vroolijk had verlaten. De verkiezingen te Mechelen zijn Zondag afgeloopen ten gunste van de libe ralen. Met kracht is er van beide zijden gewerkt, zooals men o.a. kan opmaken uit het volgende bericht dbr Béforme: „Al de wijken werden tegelijk „bewerkt"; liberalen, progressisten en socialisten kwa men voor dit werk wonderwel overeen. Allen werken en zelfs de vrouwen waken, om de omkooperij der clericalen te betrappen, 's Nachts houden de mannen de wacht. Sedert drie weken ziet men overal vrouwen en mannen als schildwachten bij de lan taarns staan. „Onmogelijk in de werkmanswijken te wandelen zonder te worden tegengehouden; een katholiek, die niet door liberalen is vergezeld, wordt niet doorgelaten." Het grootste en schoonste spoorweg station der wereld is het Nieuwe Union station te St. Louis in de Argentijnache republiek. Het gebouw is 700 voet lang en 600 voet breed, terwijl het plein vóór het stationsgebouw een oppervlakte van 42 acres beslaat. Zes-en-twintig spoor- ljjnen loopen door het station. Het tweede station der wereld is dat te Fraukfort a/d Main, waar 18 spoorlijnen samenkomen. Aan de justitie te Agram (Kroatië, Hongarije), werd dezer dagen een uit 22 leden bestaande moordenaarsbende over geleverd, die sedert 19 jaren de streek onveilig maakte. Tot heden kunnen den roovers acht moorden worden ten laste gelegd, waaronder een moord, gepleegd op een hunner makkers. Met welk eene snelheid een mensch zich verplaatsen kan bleek bij den wedloop bij gelegenheid der Olympische spelen te Athene gshouden. Een Australiër legde den afstand van 1500 M. af in den tijd van 4 min. 33 seconden, d. i. dus meer dan 5 M. in de seconde. Theodoor Vsn Wachter, candidaatin de theologie te Berlijn, wil een nieuwe kerk stichten, „de protestkerk tegen alle bestaande kerken." Vrijdagavond te 7 uur hadhetCana- deesche Lagerhuis 100 uur achtereen ge zeten. Rotterdam, 13 April. Ter graanmarkt van Maandag was, wat binnenlar.dsche granen betreft, tarwe redelijk aangevoerd en vond prijshoudend plaatsing. Per heet. f5.25 a f6.70 en per 100 kilo f7.3G a f8.25; voorts een geringe partij met lucht f7.10. ROGGE onveranderd met kleinen aanvoer f3.75 a f4.25. GERST. Winter- schaars aangevoerd. Per heet. f3.10 a 14.20 en per 100 kilo f6.50 a f7. Zomer- onveranderd. Per heet. f3.25 a f 3.80. Chevalier- alsvoren. Per heet. f 3.75 a f4.75. HAVER beter gevraagd en 10 cents boo- ger betaald Per heet. f2 a f3.10 en per 100 kilo t 5.30 a f 6. PAARDENBOONEN met weinig vraag 10 cents lager verkocht, f4,25 a 14.70. WITTE BOONEN schaarsch, f9afl0. BRUINE BOONEN alsvoren, f9.25 a f 10. BLAUWE ERWTEN onveranderd. Kook- soort f6.25 a f7.25. Niet-kokende f 4.40 a f5. KANARIEZAAD stil alsvoren, f4 a f6.25 LIJNZAAD. Wegens het vergevorderd seizoen gaat er weinig meer om en kan die zoo goed als gesloten beschouwd worden- ZEEUWSCHE EIEREN f3.10 a f3.20. MEEL. Gedurende de laatste 14 dagen was het aanvankelijk zeer stil in zaken doch vorige week verbeterde de stemming en werd tot f 1/4 a f 1/2 gulden hooger meer afgedaan. Heden meel vast. De prijzen waren als volgtRunderen le kwal 70, 2e kwal. 64, 3e kwal. 56. Kalve ren le kwal. 90, 2e kwal. 80, 3e kwal. 70. Schapen le kwal. 56, 2e kwal. 50, 3e kwal. Varkens le kwal. 38, 2e kwal. 37, 3e kwal. 36 c. Alles per kilo. VLISSINGEN 14 April '96. Boter f 1.15 a 1.05 per kilo. Eieren 12.90 a 10,— per 104 stuks. GOES, 14 April 1896. aar tarwe was iets meer vraag tot stijf vorige prijzen overige art. onveranderd. Oude Tarwe fO.— a fO.—Nieuwe Tarwe 15.70 a f6.—. Rogge f3.70 a f3.90. Win- tergerst f3.80 a 14.—. Zomergerst 10.— a fO.—Haver f 0.— a fO. Bruineboenen f 0.— a f Paardenboonen f4.70 af 4.75. Koolzaad fO.—a fO.—. Groene Erwten fO.— a fO.-. Versche Boter 10,35 a f0.40. Eieren f 0.60 a f 0.67V3. Op de veemarkt van hedon waren aan gevoerd 88 stuks hoornveeeen derde deel werd verkochtDe prijs is eenigzins d Kende door minderen aftrek naar Belgiö. Op de stierenkeuring, heden gehouden, werd 14 stuks aangevoerd. Oostburg, 15 April 1896. Oude Tarwe fO.OO a f 0.00 Nieuwe Tarwe 16.— a 1 6.60. N. Rogge f 4.30 a 14.50 N. Wintergerst f 4.— a f4.40, Zomergerst 3.80 a f 4.W. Haver per 100 kilo fO.- a fO,— Kookerwten fO.— a fO.—Erwten 0- a 10.—. Paardenboonen f4.75a f5.— Koolzaad fO.a fO Alles per H.L., uitgezonderd de Haver Wij ontvingen ter aankondiging Heidebloempjes, Uit het Duitsch met voorrede van ds. J. P. G. Westhoff. Te Amsterdam bij Hö- veker Zn. Een treffend verhaal naar het leven dat door onze oudste kinderen van boven de 18 jaar tot genot en leering kan gelezen worden. Het is een boek voor hen die kennis maakten met de teleurstellingen en beproevingen des levens en zich leerden keeren tot het kruis als de bron des levens. Dr. A. Knijper Stichtelijke wer ken Volksuitgave J. A. Wormser te Amsterdam. Serie I (1896) f 5,25. De le afl. is verschenen. Stevig papier en nette druk. „Honing uit den Rotssteen" heet de le serie schoone meditatiën die langs dezen weg ook in handen van de minvermogenden, schoon niet de minkun- digen, worden gesteld. De heer Wormser zal in 1897 behalve deze („en Uit het Woord" en „Voor een distel een mirt") nog andere werken van den schrijver aldus verspreiden, op voorwaarde van genoeg zame deelneming. Men denke hieraan. J. H. Feringa. jDe plaats der Zending onder Heidenen en Moha- medanen in den arbeid der gere formeerde kerken in N. Uitgever K. le Contra te Middelburg. Do geleerde schrijver heeft een te Goes (Zendingsdag 16 Mei '95) gehouden, onbe grepen en daardoor weinig pakkend referaat uitgebreid tot een lijvige brochure van ruim 80 bladzijden. Laat nu in ruimeren kring bestudeerd worden wat in enger kring, dewijl 't moest aangehoord werden, niet medeviel. Het is de vrucht van deege studie en het on derwerp is het zoo waard. Vooreerst om de miljoenen Heidenen die de kerken een „Help ons" toeroepen. Maar ook omdat op de aanstaande Synode te Middelburg dit punt aan de orde komt. Daarom deelen wij liever van den inhoud niets m6de. Belanghebbenden bestellen liever het boek en steunen, zoolang men 't over de methode der zending niet eens is, alvast de Zending met zoo mild mogelijke bijdragen. J. H. Feringa. Simson. Uitgave le Cointre te Middelburg. De schrijver laat een ander licht vallen op dezen held uit den „eentoonigen" tijd der richteren (Waarom deze tweede 0, gelijk zoo menige andere correctie-fout staan bleef?). Wij lazen deze studie met genoegen en konden ons in de beschouwing van Simson in de lijst van zijn tijd en aan de hand der Schrift (zie vooral bladz. 17 en 18) hartelijk vinden. Of „Jacobs profetische blik" (zie blz. 29) op Simson en Christus, dan wel op Judas en Christus aanleiding was tot het „Op uwe zaligheid wacht ik 0 Heere", laten wij in het midden. Voor des schrij vers opvatting pleit ook wel wat. Genoeg zij 't op deze boeiende en zeer leerrijke schets de aandacht te vestigen van wie hunne Bijbelkennis vermeerderen en hunne Bijbel beschouwing verbeteren willen. Van 14 15 April. MIDDELBURG. Getrouwd: J. D. Schuyfc jm. 22 j. en P. Dingemanse jd. 21 j. P. J. Will jm. 24 j. en S. C. Roose jd. 26 j. BevallenN. M. van Hecke geb. van Hilst z. Overleden H. Cambier wedr. van J, Dam man 61 j. W. C. Dubois 11 d. z. GOES. Geboren: 15, Cornelia Adriana d. v. Johannes Zandee en Cornelia Jacomina van Strien. Overleden 14, Adriaan Willeboer 81 j. geh. met Willemina Karelse, vroeger wedr. van Maria de Jonge. De penningmeester verzoekt de reke- keningen over 1895/96 vóór uiterlijk 25 April a. s. in te zenden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5