DE ZEEUW BIJVOEGSEL 3t Midd.-VIiss. Schelde" Onze Militaire Tehuizen. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. "Siiliï" GEMENGDE BERICHTEN, 1ES. 11 19 FOOMBOOT. ondag 12's m. 10. 1. 15 'smorg. 5. lek ongeveer oorm. 5,20*, 6.25* 1,Namid. 12, 5,15, 6, 7, lormid. 6,40*, 8, aid. 12,—, 1,30, 2,30, ,7,05, 8,05. |agen. DIENST. IDDELBURG. se vm. 4,50, (alleen fan Zeilmarkï, 8, lm. 1,15,2,—, 1,45, V 6,55, 7,45, 8,30, [tew* Remise vm. 5,20 6,23., Naar Zeil- L45, nm. 1,20, 2,05, 6,—, 7,-, 7,50, tDIENST JLB.-ROTTERDAM [1. 1Ynn Van Jelburg. Botterdam. 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9,- 8$5 9,— 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9,- 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9,— 8,45 9, I I 7? 77 I 77 I 77 1)7 Ij» I 77 |77 I» I 77 h) 77 77 7) I 77 |77 n Van Rotterdam perdag aandag Insdag bnderdag Iterdag \andag Insdag fnderdag terdag kandag Insdag Inderdag 11 13 14 16 18 20 21 23 25 27 28 30 10,45 11,30 1- 10,45 10.45 11.30 1,30 9,30 10.45 11,30 1,30 10,45 DIENST, td Zierikzee md. tïTERMbS en plaatsen. an Rotterdam ;erdag 11 11.— idag 12 11,— andag 13 11,— isdag 14 12,— Densdag 15 11,— nderdag 16 2,— jij dag 17 11,— terdag 18 11,— kdag 19 11.— an. 20 11,— psdag 21 12,— bensdag 22 2,— Inderdag 23 11,— Ij dag 24 11 lerdag 25 11,— lidag 26 11,— andag Isdag 27 11,— 28 12,— jensdag 29 11,— liderdag 30 11,— DIENST en Zierikzee. Spoorweg Goes /an Zierikzee: 'smorg. smid er.11 7,50 3,45 d.l 2 11,30 ,n.l3 7.50 3,45 Is. 14 7,50 3,45 Ienl5 7,50 3,45 jd.16 6,30 3,45 ld.17 7,50 3,45 fcr.18 7.50 3.45 1.19 7,50 ln.20 7,50 3,45 s. 21 7,50 3,45 en22 7,50 3.45 ld.23 6.30 3,45 ld.24 7,50 3,45 lr.25 7,50 3,45 1.26 11,30 |n.27 7,50 3,45 .28 7.50 3,45 bn29 7,50 3,45 |d.30 6,30 3,45 VAN van Zaterdag 11 April 1896. „De Nederlandsche Krijgsman een Christelijk blad dat veel meer door onze oud-miliciens moest gesteund en gelezen worden, bevat in zijn laatste no. een lange reeks van verslagen uit de Militaire Te huizen in Nederland. Deze verslagen lezende, wordt men ver vuld met blijdschap dat er zoovele van deze Christelijke inrichtingen in ons land zijn, waar den militairen een zoo mogelijk aangenaam Tehuis wordt geboden dat het gebruik er van gemaakt toeneemt en dat de legerautoriteiten ze al meer zedelijken steun bieden. Zeker mede de vrucht van het optreden van het antirevolutionair minis terie, dat zooveel goeds deed en nog zoo veel had kannen doen, had de dwaze po litiek der tegenpartij, die niet klaar was voor de uitvoering van haar program het niet gedwongen heen te gaan en zijn on- voltooiden arbeid aan de vergetelheid prijs te geven. Ons volk stelt veel belang in de Mili taire Tehuizen. Maar nog meer belang stelling schijnt noodig. En het is dan 00lr om, kon het zijn, die te wekken, dat wij de verslagen van het Militaire Tehuis te Bergen op Zoom, en van bet Militaire Tehuis te Vlissingen in onze kolommen opnemen. Bergen op Zoom. Het is ons aan genaam ook dit jaar weer een kort Ver slag te mogen inzenden van den toestand van het Milit. Tehuis alhier. Wij hebben rijke dankensstof om den Naam onzes Gods te prijzen vooral hot goede, dat Hij ons ook in het afgeloopen jaar nog heeft gelieven te bereiden. Het Hoofdbestuur werd weer in staat gesteld om ons op stoffelijk gebied krach- tiglijk te steunen, terwijl onze trouwe en zoo volijverige vrienden in Goes zich ook niet onbetuigd lieten, en ook enkele ande reu ons met hunne gaven verblijdden, wier harten door den Heere geneigd wer den tot dit Zijn werk, zoodat wij konden voortgaan in het belang van zoovele jonge mannen, het Tehuis aan zijn doel eenigs- zins te doen beantwoorden. Zonder die medewerking zou het niet best gesteld zijn geweest, thans echter konden al de gewone werkzaamheden geregeld worden voort gezet. Dagelijks ontsloten zich de deuren van het Tehuis voor ieder Militair die er gebruik van wilde maken, en werden zij met liefde en groote voorkomendheid door den Huis vader en zijne Echtgenoote ontvangen. Werd er nog al een goed gebruik van gemaakt, met het oog op het groote garni zoen alhier kan het veel beter zijn, en zouden wij zulks ook wel wenschen, maar laat ons bedenken, dat de jeugdige militair aan groot gevaar is blootgesteld om van het goede pad te worden afgetrokken. Ook is de drnkke dienst somtijds ook wel een beletsel om er meer geregeld gebruik van te maken. Behalve deze dagelij ksche samenkomsten, hadden wij ook onze meer bijzondere en algemeene samenkomsten bij gelegenheid der verjaardagen van onze geliefde Konin ginnen, de kermisdagen en vastenavond feesten, als wanneer de burgers dan ook werden nitgenoodigd en die avonden met toespraken en voordrachten werden doorge bracht. De bijbelbespreking heeft zooveel mogelijk des Zaterdagsmiddags nog altijd plaats. Scherm-, gymnastiek- en schietoefeningen worden ook nog altijd gehouden, terwijl er ruime gelegenheid gegeven wordt tot lezen van boeken der bestaande bibliotheek, en de leestafel steeds goed voorzien is van onder scheidene Dag- en Weekbladen, als ook van verschillende Tijdschriften, die bet nuttige met het aangename trachten te verbinden. Yerder wordt het genot en de gezelligheid van het samenzijn zéér verhoogd door het orgel, waarvan een goed gebruik wordt gemaakt en dat uitstekende diensten bewijst bij den zang. Bij het optellen van zoo vele en zoo groote zegeningen gevoelen wij het, dat ons een hart ontbreekt om onzen God daarvoor naar waarde te kunnen danken. Mogen ze dan heerlijke vruchten afwerpen voor het Koninkrijk der hemelen. Stelle de Heere daartoe het Hoofdbestuur en alle Milit. Tehuizen, ook in het jaar 1896 tot een uit.gebreiden zegen. Intusschen heeft op de laatste Algem. Verg. de periodieke aftreding plaats gehad van twee Bestuursleden n. 1. de H. H. Scheft'elaar en Meeuse, waarvan de eerste met bijna algemeene stemmen herkozen is, terwijl de laatste, door zijn a. s. ver trek naar Vlissingen, wegens zijne benoe ming als Administrateur van het Hospitaal aldaar, daarvoor niet meer in aanmerking kon komen en in wiens plaats de heer L. C. Ribbens alstoen gekozen is, die bei den deze benoeming hebben aangenomen. Met groot leedwezen zien wij den Heer Meeuse vertrekken, die van den aanvang af met ons aan dezen arbeid verbonden was en die zich steeds een getrouw vriend van het Milit. Tehuis alhier betoonde. Onzer aller bede is dat het hem in zijne nieuwe slandplaats moge welgaan cn de Heere hem ook aldaar nog tot een rijken zegen mag stellen. Het bestuur bestaat thans uit de H. H. C. Hubsaam, Voorz., N. D. Scheffelaar, Vice-Voorz. J. J. van Melle, Penning meester, L. C. Ribbens en K. Kok, Secr. Ylissingen. Wannneer wij ons verslag uitbrengen over het jaar 1895, mogen wij dat doen met innigen dank aan den Heer VOorZijne trouwe hulp en Zijn kennelijken zegen ook nu weder ondervonden. Wel hadden wij het verlies te betreu ren van een lid in ons bestuur door het vertrek naar Arnhem van onzen geachten Voorzitter Ds. Talmatoch werd dit ver lies vergoed door de benoeming tot be stuurslid van den Kapitein der Infanterie G. W. Mossel, een warm voorstander van de Tehuizen, terwijl tot Voorzitter werd benoemd Ds. Voorhoeve. Met onze geldmiddelen was het niet roos kleurig gesteld. Nog altijd blijft het bezwaar bestaan, dat de bijdragen tot instandhouding van onze inrichting zoo uiterst gering zijn zoodat wij voor het grootste deel in onze behoeften moeten voorzien door de onder steuning van het hoofdbestuur. Wij zijn er dan ook dankbaar voor, dat dit ons zoo ter hulpe komt, maar zelfs met de in verhouding tot het beschikbaar bedrag niet karige subsidie, zouden wij niet in staat zijn ge weest de gebiedend noodzakelijke kosten te bestrijden, zoo niet eenigc buitengewone ontvangsten dit mogelijk" hadden gemaakt zoodat wij ons vleien in de gelegenheid te zullen zijn om de met 1 Februari ver vallende huishuur ongeveer aan te zuiveren. Ook hierin heeft de Heer weder geholpen. Verscheidene uitgaven zijn echter slechts verschoven tot een volgend jaar; waarom wij opnieuw onze hoop vestigen op de Bondskas, maar bovenal op Hem, die tot hiertoe ons niet heeft beschaamd doen staan. Wat nu de toestand van het Tehuis zelf betreft, deze was zeer gezegend. Het uiterlij k aanzien van ons lokaal is door het schilderen en behangen, dat lang noodig was, veel verbeterd, en draagt tot de gezelligheid niet weinig bij. De opkomst was weder aanzienlijker dan het vorige jaar. Na het onder de wapenen komen der lichting 1895 in Maart, was het aantal bezoeken al spoedig meer da 1 dubbel zoo groot als in de vorige maanden. Veel droeg hiertoe bij de ten vorigen jare opge richte schietvereeniging, en niet minder de ijver van een der miliciens in het werven van nieuwe bezoekers. Door zijne bemoei ingen werden niet alleen soldaten, maar ook verscheidene korporaals in het Tehuis gebraht, die sedert dagelijks daar te vinden zijn en waaronder er zijn voor wie de inrich ting tot een bijzonderen zegen werd. Jam mer maar, dat die ijverige werver ons zoo spoedig moest verlaten, daar hij zelf, tot korpsraal bevordeid, werd overgeplaatst om verder te worden voorbereid voor den cursus voor onderofficieren tsr opleiding voor officier. Bij de aanstelling van miliciens tot kor poraal hadden wij het genoegen, dat on derscheidene onzer getrouwen tot dien graad bevorderd werden, zoodat wij thans een twaalftal dier gegradueerden tellen, die het Tehuis bezoeken. De schietoefeningen werden geregeld eenmaal 's weeks gebouden, terwijl nu en dan naar prijzen werd geschoten, die hetzij door de vereeniging zelve, of bij zekere gelegenheden door de leden van ons bestuur werden verstrekt. Op den 27 Juni vierde de vereeniging haar eerste jaarfeest, dat werd opgeluisterd door het uitdeelen van schietprijzenver slagen van Secretaris en Penningmeester, muziek van een strijkkwartet, onder lei ding van ons bestuurslid, de heer Merckens, de vertooning van lichtbeelden door den sciopticon door onzen Voorzitter, benevens eenige voordrachten en samenspraken terwijl onze ijverige huisvader en moeder trouw zorgden voor den noodigen mond voorraad. Voor allen was dit eon genot volle avond, die aan menig soldaat de getuigenis ontlokte„ik heb nog nooit zoon'n prettigen avond gehad" en één voegde er bij „en dat zonder Schiedam'.. De verjaardag van onze geliefde koningin werd ongeveer op dezelfde wijze gevierd. Ook bij andere gelegenheden ontbrak het niet aan feestelijkheden, al waren die dan van meer bescheiden aard. Verblijdend was ons steeds de medewerking van den Bataillonskommandant, die op van onzentwege daartoe gedaan verzoek meer malen by feestelijke gelegenheden avond permissie verleende Onze winteravondlezingen werden zoowel in het voorjaar als in het najaar gebou den. Die in het najaar konden door om standigheden niet voor December aanvan gen. Sedert echter hebben wij door meer dere medewerking ook van enkele onder officieren gewoonlijk éen lezing per week. Ook de bijbellezingen werden geregeld voortgezet onder leiding van onzen Secre taris. De opkomst by die gelegenheid liep nogal uiteen. In het voorjaar telden wij daarby wel eens meer dan 30 manlater verminderde dit weer; toch bleven er ten slotte gemiddeld een 15 tal over. In den allerlaatsten tijd is dit getal nog wel iets minder. Verblijdend is het intusschen bij de bijbellezingen jongens present te zien, die vroeger zich aan allerlei wangedrag schul dig maakten en nu sedert zij het Tehuis bezoeken, zich buiten straf houden niet al leen, maar nooit mankeeren op de bijbel lezing en in alles blijk geven onder den indruk daarvan te verkeeren. Bij al deze ervaringen gaan wij met blij moedigheid ook dit jaar weer in, met de bede, dat de Heere ons verder zegene en tot een zegen stelle en den zegen rijkelijk uitstorte over het hoofd- en de afdeelings- besturen en al de Tehuizen, en niet minder over het Nederlandsche leger. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Borssele door dhr. A. Drost cand. te Delft. Bruinisse. Door de Ambachtsvrouwe vab Bruinisse, Mevrouw des Tombe, geb. de Witte van (fitters, te 's Gravenhage is aan de Ned. Herv. Kerk alhier geschou- ken een som van f200. Volgens een be geleidend schrijven is het doel der geefster tegemoet te komen in de kosten van nieuw ameublement voor de binnenkort te vergrooten kerk. Geref. Kerken. Beroepen te Anna Jacobapolder ds. R. Loman te Her wijnen. Bedankt voor Ooltgensplaat door ds. H. Knik te Putten voor Werkendam A door. ds. J. H. Donner Jr. te Nieuwedorp. Waarde. Te Arnhem skagde Woens dag voor acte hulponderwijzer de heer M. Daane geboren te Waarde kweekeling aan de Rijkskweekschool te Nijmegen. Tot lid van het Hoofdbestuur der Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland is met 248 stemmen gekozen de heer J. C. DE PUT. De heer W. C. van Munster had 144, de heer M. Weersma 10 stemmen op zich vereenigd. Middelburg Examens lager Onderwijs. Heden geëxamineerd 6 dames, toegelaten 4 M. S. v. d. Bosch te Goes, A. C. Giljam te Middelburg, N. E. Koole te Zierikzee en J. M. Scheele te Goes. Vrije- en Ordeoefeningen. Geëxamineerd 3 vrouwelijke candidaten, die alle werden afgewezen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens huisvredebreuk J. F. de W., 24 j., veld- arbeider, Eede, en H. S., 25 jarbeider, Wolfaartsdyk, beiden tot f 5 b. s. 5 d.h.; wederspannigheid: L. M., 37 j„ arbeider Ierseke tot f 8 b. s. 8 d. h. diefstal: J. C. D., 14 j., en J. P., 12j. beiden zonder beroep, Ierseke, de le tot f3 b. s. 3 d. h., en de 2e tot fl b. s. 1 d. h.; mishandelingG. L. d. B., 62 j., wed. P. B., zonder beroep, Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h., A. deS. 20j. landbouweisknecht Eede, tot f3 b. s. 3 d. h., en B. M., 18 j., visBcher, Amemuiden, tot f5 b. s. 5 d. h. In zake J. J. B., 31 j., landbouwer te Waarde, en L. v. D., 15 j. arbeider te 's H. Arendskerke, beide appelanten van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbij zij by afzonderlijke vonnissen ter zake van overtreding der jachtwet zijn ver oordeeld de le tot f 10 b. s. 4 d. h. en de 2e. tot f5 b. s. 1. d. h., zijn beide vonnissen in hooger beroep bevestigd. Allen in de kosten, de twee laatsten ook in die van het hooger beroep. Vrijgesproken L. M., 13 j., arbeider, Ierseke, beklaagd van diefstal. Utrechtsche Zendingsvereeni- g"'ng- Op Galela (Halmakeira) is 't onrustig, niet door oorlogen, maar door geruchten van pokken, die overal buiten Galela zouden heerschen. De toovenaars voorspel len natuurlijk dat ze ook daar zullen komen, want dat is in hun belang. De Al- foeren zyn bevreesd voor den dood. Waar om Dat is een raadsel, daar ze gelooven, dat na den dood de ziel een godheid wordt, die de achtergebleven hulp verleent. En toch neen een raadsel is 't nietde mensch is niet voor den dood geschapen, maar voor het eeuwige leven Op Galela heeft zich een „gezondheids commissie" gevormd. Haar maatregelen kunnen onze commissie's van dien aard wellicht ten voorbeeld strekken. Daarom schrijven we ze hier neer 1. verboden is, feesten te maken nog zoo kwaad niet in Nederland heeft men weieens kermissen toegelaten, ook al brachten die gevaar voor besmetting meemaar waartoe moeten de volgende middelen dienen als no. 2. alle kraaiende hanen moeten geslacht worden, en 3. alle blaffende honden gedood4. de toovenaars moeten de pokken opsporen, gevangen nemen en in zee werpen5. de hutten moeten met heilig water be- sprengd worden6. ieder gezin moet een kom rijst en elke persoon één cent aan den Mokainmedaanschen tempel offeren. 't Laatste doet de deur toe. De Christe nen weigerden dit offer, zeggende „God begeert onze ryst en centen niet". Toen de centen bijeen waren, werd de oom missie ontbonden. In zulke onrustige tij den loopt 't bedehuis vol, niet uit behoefte, maar uit vrees. Toch is 't „mogelijk dat men vindt, wat men niet zoekt en krygt, wat men niet begeert, nl. het Evangelie." Br. Van Dijken, gelijk ook de BB. Van Hasselt ontvingen bezoek van den nieu wen Resident van Ternate, die hen hoogst welwillend bejegende, met belangstelling van hun arbeid kennis nam en in hun belang aanwijzingen deed en maatregelen nam, 0. a. op Mansinam een paar hoofden benoemde, 't Christendom genegen, en zorg de voor de handhaving der verbodsbepa lingen tegen den invoer van sterken drank. Wij zeggen 't Br. Van Hasselt Sr. na God zij gedankt voor deze beschikkingen. Met voldoening nam de Resident ken nis van de vorderingen der discipelen van den jongen Van Hasselt, die waarlijk voor Papoea's kranig mogen heeten. Vooral van Aardry ksknnde en Bijbelsche geschiedenis houden de Nieuw- Guineesche kinderen veel en weten er dan ook heel wat van. De jonge Zr. Van Hasselt geeft de zang les. Ook 't zingen valt in den smaak, en ze zingen niet gedachteloos. f Vlissingen. In eene iheden Vrydag, onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius, burgemeester, gehouden zitting van den gemeenteraad, werd na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, en na mededeeling en overlegging van de ingekomen stukken, besloten tot den onderhandschen verkoop aan den heer W. L. Huson te Vlissingen, van 114 maal 18,10 M. gemeentegrond, gelegen aan de Bouwen Ewoutsstraat a f 4,50 de Ma, alzoo tot een bedrag van f 9285,30 met hijbetaling van f1215 voor trottoirnosten aan de heeren G. P. Feij en W. Stroo Lz. van 33 maal 20 M. gemeentegrond aan de Hobeinstraat a f 4,50 de M5, alzoo tot een bedrag van f 2970 met bijbetaling van f297 voor trottoirkosten aan den heer W. P. Kokelaar van 5 maal 16,25 M. gemeentegrond aan de Schelde- straat, a f 6, alzoo tot een bedrag van f 487,50 met bijbetaling van f 59,95 voor trottoirkosten aan den heer J. J. Franso van 5,75 maal 24 M. gemeentegrond op het z. g. „Eiland" a f 3,50 de M2, alzoo tot een bedrag van f483 met bybetaling van f42,60 voor trottoirkosten aan de heeren A. Huson en G. Guillauine, van 7 maal 24 M. gemeentegrond op het z. g. „Eiland", waarvan 140 M2 aan de Kanaalstraat voor f 6 de M2 en de overige 28 ki2 voor f 3,50 de M2, alzoo tot een bedrag van f 938 met bybetaling van f 112,70 voor trottoirkosten; en aan den heer P. Pleijte van 6,50 maal 24 M. gemeentegrond op het z. g. „Eiland", waarvan 130 Ms aan de Kanaalstraat k f 6 en de overige 28 M» k f 3,80, alzoo tot een bedrag van f876 met bybetaling van f 104,65 voor trottoirkosten. Wordt besloten tot bet in orde brengen van de geprojecteerde straat door de Zoute Vest, de Hobeinstraat en de Bouwen Ewoutsstraat, waarvan de kosten zyn ge raamd op f 11000 en f 2000 voor bestrating met straatkeien idem tot het dempen van den rioolboezem nabij den westbeer, waarvan de kosten zijn geraamd op f 15000, het een en ander te vinden uit de opbrengst van verkochten gemeentegrond. B, en W. stellen voor over te gaan tot het uitvoeren van do navolgende werken lo. tot het vernieuwen van de bestrating van den Prins Hendrik-weg, waarvan de kosten zyn geraamd op f 2000. 2o. tot het uitvoeren van werken in en aan den Gevangentoren, geraamd op f400. 3o. tot het plaatsen van een ijzeren hek op- en het bestraten van een gedeelte aan den Noordzee-boulevard by de z. g. Bomvrije kazerne, geraamd op f 600. Alzoo wordt besloten. De voordracht van B. en W. voor ge meente secretaris, bestaat (gelyk onzen lezers bekend is) uit de heeren mr. G. A. M. Kallenbach, secretaris derj gemeente Brui nisse en mr. G. J. Bisschop, advocaat en procureur te Middelburg. Deze voordracht wordt ter visie gelegd voor de leden. Wordt besloten tot eene 2e wijziging der gemeentebegrooting voor 1896 idem tot gedeeltelijke kwijtschelding van boeten, opgelegd aan P. van Beers voor het te laat opleveren van aangenomen werk tot een bedrag van f50; idem tot het beschikken over den post van onvoorziene uitgaven der begrooting 1895 idem tot het goedkeureu der rekeningen van de Zeemans- en Vissehersbeurs tot een bedrag van f 34688,50 in ontvang, f 33603,94 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 1084,56, en van den Middel burg-Vlitsingsch en straat weg, tot een bedrag van fll04,2lVa in ontvang en f734,23Vs in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f369,97Va. Op het adres van F. J. Swennen, eervol ontslagen nachtwaker om pensioen of onder stand, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Op de adressen, houdende bezwaar tegen hun aanslag in den hoofdelijken omslag, wordt besloten dat van G. C. van Meurs aan te houden P. J. Grasso te handhaven in de 5de klasse, en af te voeren van het kohier J. Th.'Arnold. Rilland. J Met het indijken van den nieuwen polder naast den Damespolder is heden morgén druk aanvang genomen- Tien ploegen' werkvolk zyn aan het werk en verscheidene keeteu worden er gebouwd. Het werk 'is onderhands gegund aan een aannemer uit Berg Ambacht voor de som van f 166.600 honderd zes en zestig duizend zes honderd gulden. Rilland. De hond van den landbouwer A. Vette alhier werd Woensdag letterlijk in drie stukken gereden door den trein. Kloetinge. Een der oud-strijders, C. de Mol, drager van het metalen kruis, is heden morgen op ruim 83-jarigen leeftijd overleden. HausweerC Verplaatst met ingang 1 Mei a. s. naar Bruinisse C. Fortuin, kommies by 's Rijksbelastingen alhier. Hoe men huizen bouwt Iemand kocht onlangs in Den Haag een huis. Toen hij na eenigen tijd waarnam, dat ramen en deuren, hoe men ook bij schaafde, meer en meer klemden en weken, en dus verzakking werd vermoed, ging men de fundamenten eens blootleggen en nakijken. En wat bleek nu? Dat deze waren vervaardigd ven een soort van zg. steen, dien men als koek met een mesje in schijfjes kan snijden, neenerger nog, dien men tusschen vinger en.duim tot poeder vrijft De nieuwe kazerne, welke te Breda wordt gebouwd, zal naar generaal David Hendrikus baron Chassé, te Ginneken be graven, Cbassékazevne worden genoemd. De zg. „De Gruyter-Btores" in I)en Haag werden gisteravond voor't eerst door acetyleenga« verlicht, hetgeen een zeer goed effect maakte. Het overtreft in sterkte gasgloeilicht en electrisch lieht, en is ook goedkooper. Voor hoeveel kan ik de reis mee maken, schipper? vroeg een handwerks gezel. Voor vier stuivers, was 't antwoord, maar als ge op het jaagpad loopt en meê aan de lijn trekt, dan is 't goedkooper! Te Rozendaal vond een arme werk man een portefeuille met ruim f 4000. De eerlijke vinder bracht haar bij den eigenaar, een Belgisch koopman, terug en ontving voor belooning een kwartje, dat hij neg in dank aannam. Als een bijzonderheid meldt men uit 's-Gravenzande, dat dezer dagen een 80-jarige werkman nog aan het spitten was, met een ijver, die ongeloofelijk schijnt. De forsehe, oude man doet ook nog mede aan slootdelven, en als men hem dan by dezen zwaren arbeid op den bodem in de modder ziet staan, de zware kleimassa naar boven werpende, dan komt menigeen tot de overtuiging, dat menige jonge man jn kracht en vaardigheid bij hem verre ten achter staat. Hoe moeten wij ons kleeden Het is voor de gezondheid absoluut noodzakelijk, dat de huid-uitwaseming ge makkelijk door de kleederen kan gaan. Deze verrichting der huid kan gestoord worden door een te dikke kleeding of door kleederen van een zeer dicht weef sel. Ieder, die een gutta percha jas of mantel draagt, weet hoe hinderlijk zulk een kleedingstuk wordt, wanneer men het eenigen tijd aan beeft. In den regel wordt de transpiratie door een geschikte kleeding niet onderdrukt; waar te veel kleederen gedragen worden, wordt de transpiratie weldra onzuiver, daar de buitenlucht zich alsdan niet on gel! nderd met de gassen van het lichaam vermengt en deze verdunnen kan. Sommigen dragen de dikste onderkleeren, die verkrijgbaar zyn en hebben toch her haaldelijk last van verkoudheid. Indien zij er toe overgaan dunnere kleeren te dragen, zou het gevaar van koude vatten zeer verminderd worden, door b. v. twee dunne onderkleedingstukken in plaats van éen dik stuk te dragen. (Mbl. t. d. Vervj Atjeli. „De colonne Stemfoort heeft de gemeen schap met Biloel en Lam-Koenjit hersteld. Zy ondervond heftigen tegenstand. „Gedood kapitein F. Geluk. Gewond de le lnit.-adjudant J. H. Hoekstra en de le luit. R. Ten Seldam. „Voorts zyn 25 minderen gedood of gewond. „Generaal Vetter heeft bij een val van het paard het sleutelbeen gebroken. De generaal blijft in Atjeh." De heer K. F. H Van Langen, die tot tijdelijk gouverneur van Atjeh is be noemd, ter vervanging van generaal Dey- kerhoff, moet uitstekend bekend zijn met alles wat Atjeh betreft. Onder meer maakte hij zich ook verdienstelijk door studiën van de taal der Atjehers. In het regeeringstelegram van 2 April jl. werd gezegd, dat de Gouverneur-Gene raal van Ned. Indië meende, dat Toekoe Djohan „niet tegen het centrum van het verzet wilde optreden, omdat hij daardoor met de hooiden van het verzet zou breken." Met dat „centrum van het verzet" moet bedoeld zijn Lamkrak buiten onze linie. Hetzelfde telegram meldde, dat Toekoe Djohar. den 29steu Maart tegen Lamkrah moest oprukken, maar weigerde en naar den vijand overliep. Hij weigerde tegen Lam krah op te treden, omdatde hoofden van het verzet daar zijn vrienden waren! Naar men verneemt zijn voorloopig 600 mariniers aangewezen om, zoo noodig, naar Indië te worden gezonden. Aardappelen als reinigingsmiddel. Aardappelschillen, in kleine stukjes ge sneden en met niet te veel water vermengd, zyn het beste reinigingsmiddel voor ka raffen; zij bijten zelfs verouderde vlekken uit het glas. De rauw fijngewreven aard appel, vooraf slechts gewasschen, niet ge schild, is een voortreffelijk middel om gekleurde wollen goederen en tapijtwerk te wassohen; nadat men dat tweemaal ge daan heeft, moet het met een bijvoeging van azijn uitgespoeld worden. Om blik en tin te schuren is de in water uitgeloogde aardappelschil een bijtmiddel, dat met een oplossing van potasch overeenkomt. Dat men messen met een doorgesneden aard appel poetsen en stalen pennen, door ze in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5