KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. OVERZICHT YEIIKOÖimEN ENZ. Wemeldinge? Hetzomerfeest der Chr. Jongel. Vereenigingen zal in Mei a. s. gehouden worden op een weide van den heer P. Dekker alhier. Oudelande. Naar men verneemt is door Ged. Staten van Zeeland afwijzend be schikt op een door het gemeentebestuur alhier gedaan verzoek om renteloos voor schot voor een» aan te leggen grintbaan tusschen deze gemeente en den grintweg van Nisse, op grond dat de gemeenteraad van Nisse het in hare gemeente liggende gedeelte (alhoewel kort), vooralsnog niet voor hare rekening wil helpen nemen. Vlissingen. Dinsdag morgen had de gasfitter de Boo van Uije alhier, terwijl hij op een ladder stond om den voorgevel der gasfabriek te schilderen, het ongeluk dat de ladder brak, zoodat de man op de straat viel en hij zich ernstig bezeerde, terwijl hij een wonde aan het hoofd be kwam. Eerst bij den directeur in huis gedragen, werd hij na heelkundig onderzoek, per vigilante naar zijne woning vervoerd. Vlissingen. Benoemd tot conducteur der brievenmalen aan het spoorwegpost kantoor no. 2, lijn BredaVlissingen, standplaats Vlissingen, W. J. Ross, thans brievenbesteller te Vlissingen en tevens hulp-conducteur aan het zeepostkantoor VlissingenQueenborough. Zalks ingaande 16 April a. s., in plaats van J. Verstelle, die laatst benoemd is tot adsisstent te Middelburg. Tevens is met dienzelfden datum overgeplaatst de conducteur Collet van Antwerpen naar Vlissingen, wegens uitbreiding van personeel. Ook bestemd voor de lijn BredaVlissingen, thans dienst doende op de lijn AntwerpenAmsterdam. Souburg. H. M. de Koningin Regentes schonk f 20 aan iemand alhier wiens vrouw sedert eenigen tijd lijdende is. Waarde. Dinsdag middag had het ruim 2-jarig kind van den landbouwer P. Boon man het ongeluk in een sloot te geraken. Ofschoon door den arbeider J. S., die juist van zijn werk kwam, er uitgehaald, bleek dat de levensgeesten zoo goed als geweken waren. Spoedig werd genees kundige hulp ingeroepen, doch het mocht niet gelukken het kind weder bij te brengen; zoodat niet dan de dood kon worden ge constateerd. Den toestand der ouders kan ieder beseffen. Tot postbode van Waterland kerkje op Oostburg is benoemd P. Visser te Sluis. Aagtekerke.In het afgeloopen winter" seizoen werd van de volksbibliotheek der leesvereeniging „L. L." alhier, een vrij druk gebruik gemaakt. Door 22 lezers, zoowel leden als niet-leden, werden uit de bibliotheek, die nu ruim 400 boekdoelen bevat, ter lezing gevraagd 332 boeken. Aan de leden worden tevens, als gewoonlijk, wekelijks eenige tijdschriften ter lezing rondgezonden. Te rekenen van 9 April a. zal op werkdagen open zijn (spoortijd) ljet tele graafkantoor eener bijzondere onderneming te Sint Annaland van 8 uren voor-tot lVs uur namiddag en van 4 tot 6Vs uur namiddags. Schoondijke. Dinsdag middag ge raakte van den landbouwer C. Bruisschaait. op den dam alhier, een strooklamp in brand. Het uit elkaar trekken van den hoop, het dooven van het vuur met water dat men in emmers aanbracht, en meer nog het stille weder voorkwam dat een hooiklamp, die in de onmiddellijke nabijheid stond, nhetzelfde lot trof. Men vermoedt dat de brand is veroorzaakt door kinderen die daar met lucifers zouden hebben gespeeld. lerseke. Nu het leveringsseizoen als geëindigd beschouwd kan worden, blijkt dat zware le soort van 75 Ko. en daarboven opgeruimd zijn. Met slechte visch of groene kleur besmette, en 2e of 3e soort van 60 tot 40 Ko. zijn als weinig gevraagd zijnde reeds veel teruggezaaid. Was het deze campagne steeds „meer aanbod dan vraag", thans is het enkele dagen het tegenover gestelde meer vraag dan aanbod, n.l. naar scherpe zaaitwijfelaars van 50 Ko. Enkelen die als Hoopers van zaaigoed zich voordoen vragen bij voorkeur die soort die gewoon lijk a f 13 verhandeld werden, doch thans voor dien prijs moeilijk meer te beko men zijn. Groot, zeer groot is de voorraad zaaigoed van 20 a 25 Ko. die steeds zonder vraag aan zeer lage prijzen worden aangeboden, zonder noemenswaardigen omzet. Aangezien die lage marktprijs voor de kweekers niet loonend is, en velen met hun voorraad zaaigoed blij ven zitten, zullen er zeker weinig pannen gekalkt en gelegd worden. Voor den nijveren werkman dus geen bemoedigende toekomst. Bruinisse. In de maand Maart zijn door het Rijkstelegraaf kantoor alhier, ver handeld 602 telegram nen. Hiervan werden verzonden 205, ontvangen 302, opgenomen en verder geseind 95 berichten. Het telefoonkantoor te Oosterland ontving 44, verzond 30, totaal 74 berichten. Dat te Sirjansland verhandelde 28 tele grammen, waarvan het ontv. 12 en verz. 16. Bruinisse. Door Gedeputeerde Staten is aan den scheepstimmerman van Duiven- dijk alhier, vergunning verleend tot het maken van eene losse sleephelling aan de binnenzijde van het dijksbeloop tegenover zijn timmerloods. De heer van D. stelt zich voor over deze helling zijne nieuwgebouwde hoog- aartsen en jachten direct van uit zijn werk plaats op den dijk te brengen. Vroeger moesten de nieuwe vaartuigen p.m. 5C0 M. ver worden verplaatst voor men op het punt was waar nu de helling zal worden aangebrachtzoodat deze nieuwe wijze van vervoer dan ook ongetwijfeld veel kosten en moeite zal besparen. Over eenige weken zal met een nieuw gebouwd jacht een eerste proef worden genomen. Een zelden voorkomende strijd werd dezer dagen gevoerd aan den dijk van den Rapenburger- polder, gemeente Nieuw en St, Joosiand. Twee mannelijke fokdieren, de hengst Marnix van de Vereeniginy tot verbetering van het paardenras in Walcheren en Nieuw en St. Joosianden Jacob van een parti culieren hengstenhouder, ontmoetten el kander en toonden weldra geneigdheid tot twist. Zij keken elkaar in de oogen en wendden pogingen aan om, toen ze niet slaagden, elkander met de beslagen boeven te lijf te gaan. Het eind van het tournooi was dat Mar nix, die zijn tegenpartij tamelyk toegeta keld had, dezen na hem nog even bekeken te hebben, liet liggen en gewillig zijn leider volgde. De leider van Jacob liep bij zijn pogen om de dieren van elkander te houden een hoofdwond op. M. C. Te Kapelle is de bekende, eerstdaags in pacht komende hofstede door den eige naar verpacht voor ruim f 60 per hectare. Uit de inschrijvingen bleek het niet aan gegadigden te ontbreken. De coöperatieve Volksbroodbakkerij „de Broederbond" opende Dinsdag te Middelburg hare bakkerij. Zij werkt met heeteluchtoven en ook meerder mate rieel is van de nieuwste constructie. Een uitnoodiging om de opening bij te wonen, kwam eerst Dinsdagavond laat in ons bezit. Nisse. Aangesteld tot onbezoldigd rijks veldwachter alhier P. Gelok alhier, in plaats van A. Yermaat. Helnkenszand. Zondagavond is bij den winkelier C. Nijsse de lamp die wat los stond, bij het uitblazen in brand ge slagen, spoedig vatten de tafel, 't vloerkleed en een deken, dien men nog over de lamp had geworpen, vlam. Door flink optreden van op het brandgerucht toegesnelde bu ren die de brandende lamp de straat op wierpen, werd de brand gebluscht en bleef derhalve de schade tamelijk beperkt. Middelburg. De gewone voorjaars vergadering van het Polderbestuur van Walcheren zal gehouden worden 18 Apr. a. te 10 uur. Te Vlissingen is de heer M. J, Eekman in den ouderdom van 83 jaar over leden. Hij was eender 6 oudstrijders daar woonachtig. De agent van politie G. G. Andriessen te Ter Neuzen heeft voor zijne benoeming tot gemeenteveldwachter te Borsele bedankt. Tem. Crt. Yoor het dienstjaar 1896/97 zijn tot Rijks-schatters benoemd de heeren A. le Clercq te Kruiningen, M. Buitendijk en J. van Vijven te Goes, Jan Linden bergh Cz. te Wemeldinge, A. J. A. Hoogvliet te Baarland en J. Eckhardt te 's Gravenpolder. Naar aanleiding van de tijdingen uit Atjeh is Zaterdag te Amsterdam een tele gram uit Langkat ontvangen meldende dat de veilgheidstoestand iu dat landschap in elk opzicht hoogst bevredigend is. {Hand.) Verplaatst zijn de commiezen der Telegrafie 3e kl. C. J. Waeijhaert Az. van Vlissingen naar Rozendaal en J. A. D. G. Correljé van Rozendaal naar Vlis singen. Bij besluit van den koning der Belgen is de heer F. J. B. van Schooten te Vlis singen benoemd tot ridder der Leopolds orde. Benoemd tot buitengewoon opzichter van den Waterstaat, de heer B. J. Van de Klippe te Serooskerke, (S.) bij het ver vangen door basaltglooiing van een gedeelte der bestaande oeververdedigingj langs het Hollandsch Diep te Willemstad. -De suikerfabriek der firma Laane, Rogier, Daverveldt Co., te Bergen-op- Zoom, zal dezen zomer eene belangrijke verandering ondergaan, welke ongeveer f 100.000 zal kosten. Zooals men weet, had deze fabriek in de jongste campagne voortdurend gebrek aan water, waardoor zij tot viermaal toe de werkzaamheden heeft moeten staken. Het mag zeker wel eene bijzonder heid heeten, dat eene vrouw op haar verjaardag moeder wordt, maar grooter zeldzaamheid zal het wel zijn, als die zelfde vrouw van haar tweede kind ook weer op den zelfden dag moeder wordt. Toch is dit te Zevenhuizen gebeurd. Wijl hij vermoedelijk niet vol doende kon remmen, is, bij het afrijden met zijn rij wiel van een afrit te Zwolle, de directeur der Rijks-Hoogere Burger school aldaar, de heer C. Honigh, te water geraakt en verdronken. „Eenszoo verhaalde indertijd nu wijlen ds. Hasebroek, volgens De Wereld kroniek kwam ik op een goeden dag in kennis met iemand, die mij vertelde dat in New-York een Hasebroekgesticht bestond, een Jonathan Hasebroekgesticht. Je begrijpt mijn verbazing eerst dacht ik, dat 't een aardigheid was, maar toen de man heel kalm volhield, ging ik aan het informeeren, en werkelijk, in de aangeduide stiaat bleek het huis te staan met in voor mij ongeloo felij ke letters in den gevelJonathan Ha sebroek. Toen ben ik verder gaan onder zoeken, en wat vernam ik tsen dat één mijner voorvaderen, die, zooals zoovele Hollanders, naar Amerika was overgestoken, inderdaad Jonathan heette, en dat hij deze weldadige inrichting had gesticht. Ik was mij nooit bewust geweest, dat de naam Jonathan eens aan mijn van was verbonden mijn pseudoniem heb ik dan ook ontleend aan de Essays of Elia, van Charles Lamb..." In de kerk te Nijmegen was men Zaterdag bezig onder eem 150 M5 groot stergewelf het hout waarop het was gemetseld, uit te nemen, teen het gewelf instortte en in puin door vier verschil lende steigers heen viel. Een opperman werd gedood, een gevaarlijk gekneusd, de opzichter licht gewond. Vier werklieden wisten zich te redden. Als oorzaak der ramp noemt men dat bij het neerlaten der groote formeelen een dezer tegen de graadbogen heeft gestooten, waardoor het gewelf is ontzet. De werklieden waren tegen ongelukken verzekerd. Te Scheveningen vond men Woensdagavond een korporaal der veld artillerie slapende. Bij noder onderzoek bleek echter dat de man een burger was, die met zijn vriend, een korporaal, was uitgegaan en na met dezen van kleeding verwisseld te hebben, in beschonken toe stand daar was achtergebleven. De even min nuchtere korporaal had zich in bur gergewaad aangemeld. Maandagnacht had te Arnhem in een huis een geweldige gasontploffing plaats. Toen de deur eener kamer die vol gas was, geopend werd, kwam het gas in aanraking met een ganglicht, waarop de ontploffing volgde. Een geheel raam werd weggeslingerd, het plafond viel, beneden sprongen de ruiten en de eigenares werd gewond. Een onzer populairste Evangelie dienaren, aldus lezen wij in de „Haagsche Kout" van de P r o v. Gr. Crt. ds. v. Gheel Gildemeester, begaafd spreker en scherp opmerker, heeft verleden Zondag eens ongezouten zijne meening over het gedrag der straatjeugd gezegd. Natuurlijk is het zootje, dat voornamelijk overdag en des avonds den openbaren weg letterlijk onveilig maakt, niet onderds. Gildemeester's gehoor geweest, en heeft hij voornamelijk „prêché des convertis" maar toch ver breidt zicu zulk een losbarsting van ver ontwaardiging en dringt ook in de woningen door, waar de ouders dier straatvlegel» wonen. De schandelijke taal, de liederlijke ge dragingen, de brutale uittartende houding, de algeheele afwezigheid van eerbied jegens oudere en hooger geplaatste lieden dit alles moet onze dominee kloek en krachtig, in geur en kleur, hebben uiteengezet. De verslaggeefster was mij n dienstbode die geheel onder den indruk dier heftige critiek jverkeerd had. Ds. Gildemeester is ook de oprichter van den Christelijken Volksbond, en heeft in deze richting hier veel goeds gedaan. In zijne verhouding tot den werkman, tot den man uit het volk, is hij de echte Christen, de ware democraat. Iedereen is hem welkom en staat hij te woord. Men ziet hem op straat een soldaat of arbeider de hand geven, met dezen voortstappen, kortom ieder mensch is hem een broeder. Zal nu zulk een vlijmende critiek den toestand verbeteren? Misschien wel als alle predikanten zoo deden. Alleen een zachte weersgesteldheid roept verschillende soorten van vliegen wakker en wel voornamelijk de groote, blauwe bromvlieg, die voor het vleesch zoo uiterst lastig kan worden. Deze vlieg is dan nu ook reeds hier en daar ontwaakt, zoodat op die plaatsen nu reeds de vlie genkasten in dienst moeten worden gesteld. Tot heden zijn te Puttershoek 195 gevallen van mazelen aangegevende openbare- en bewaarschool zullen worden gesloten. Te Nieuwe-Wetering had een treffend ongeluk plaats. Eenige jongens vermaakten zich met eene „driewielde kar", die zij met vereende krachten tegen den dijk optrokken, en daarna, door één hunner bestuurd, langs de glooiing lieten afrollen. Eén hunner, een 16-jarige knaap, kwam er op hoogst treurige wijze af. Door de duizelingwekkende vaart en het hevige slingeren liep het voorwiel van het voer tuig dwars. Hierdoor sloeg dit over den kop en trof den armen jongen in den rug, waardoor zijne borstkas verpletterd en de daarin aanwezige teedere organen doodelijk beleedigd werden. De ongelukkige was spoedig een lijk. De Moord-Hoogsteden. Men meldt aan de Telegraaf De echtgenoote van W. Van Berkel, die te Utrecht gearresteerd werd door de rijkspolitie en naar :de strafgevangenis te Rotterdam werd overgebracht werd meer malen door de justitie verhoord. De arrestatie geschiedde, zooals indertijd reeds gemeld werd, naar aanleiding van lasterlijke brieven, die zij ontving en aan de justitie overlegde. Naar wij vernemen, beschuldigt zij in de verhooren hare zuster C. W. Hoogsteden, die thans te Schiedam woont, de schrijfster dezer brieven te zijn. Nabij Aalst zijn drie personen ge storven door het eten van vleesch eener afgekeurde koe. Het vleesch was onder den grond gestopt, maar eene boerin was er een deel van machtig geworden en had er met haar zoon en den slachter van ge geten. Dezen zomer wordt een landgoed onder Voorst in gebruik gpnomen door de Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen. Het tegenwoordig ge bouw te Eelde is te klein. - De 180 ^takende glasslijpers te Maas tricht hebben besloten het werk niet te her vatten, wanneer ook piiet de zeven leden van het bestuur der glasslijpersvereeniging, die ontslagen zijn, weder tot den arbeid wor den toegelaten. Eergisterenavond was opeens de maan van naar plaats verschoven. Het geval werd geconstateerd te Brussel, of liever te Uccle, op de sterrenwacht. De maan was 15 seconden van de plaats waar zij behoorde te zijn. De astronomen zaten er wel 'n beetje meê in het ge val was ook zoo raar zoodat ze, of schoon alle instrumenten de zaak ontwijfel baar constateerden, het verschijnsel nog niet dadelijk aan de wetenschappelijke wereld mededeelden, maar eerst de instru menten nog eens nazagen. En nu bleek dat de heele sterrenwacht verzakt was. Daarenboven bleek dat de fundeering van de voornaamste instrumen ten, die 10 meters diep moest zijn, maar 4 meters ver in den grond zatdat zou wel genoeg wezen, had de bouwmeester gedachtdie astronomen zijn zoo overdre ven secu ar. Maar de maan heeft 't uitgebracht. In Italië, te l'erusia, Assisi, Foligni en Spoleto, heeft het gesneeuwd. Te Terno stond het kwik in den thermometer be neden het vriespunt. De hongerkunstenaar Succi begint eerstdaags te Weenen een hongerkuur, die 50 dagen zal duren. Een commissie van toezicht is reeds gevormd en bij afwisse ling zullen drie leden dier commissie den vaster nacht en dag bewaken om toe te zien, dat hij gedurende zijn 50 vastenda gen niets eet. De commissie bestaat uit 15 leden, waaronder doktoren, scheikun digen en een „professer" in de goochel kunst Aan de commissie is toegevoegd een comité van 14 doctoren, beiast met het bestudeeren van den vaster gedurende zijn proeftijd. Eindelijk hebben 250 per sonen van aanzien het recht, controle uit te oefenen en Succi eiken dag en elk uur te bezoeken. Bij een brand te Jette nabij Brus sel in een huis, zijn een man, vrouwen drie kinderen bijna een ganscli gezinin de vlammen omgekomen. Toen de brandweer kwam, stond alles reeds in volle vlam. Eerst zag men op het dak van het brandende gebouw een twaalfjarigen jongen. Hij werd door het dakvenster van een belendend huis in veiligheid gebracht. Hij vertelde dat hij wakker was geworden door den rook en dat zijn elfjarig broertje hem toen op zijn rug had laten klimmen om zoo het dak venstertje te bereiken. Zijn vader hoorde hij nog zeggenik zie niets meer. De vijf overige leden van 't gezin allen sliepen op zolder zijn tot een vormloozen klomp verbrand. De vloer van den zolder was ingezakt. De lijken vond men derhalve op de eerste verdieping. De oorzaak van den brand zal wel altijd onbekend blijven. Tusschen de Engelschen en Matabelen in Zuid-Afrika loopt het nog niet goed. Gifford sloeg met zijne ruiters de kaffers terug doch hij zelf werd zwaar gewond. De Eskimo's die te midden der ver blindend witte sneeuwlichtweerkaatsende ijsmassa's en tooverachtig schitterende ijs bergen wonen, hebben brillen uitgevonden die slechts een zeer klein gedeelte van dit voor de oogen nadeelige schitterlicht doorlaten. Deze brillen bestaan uit twee zeer dunne plankjes, waarin door middel van een vischgraat een fijn gaatje is ge boord. Deze beide doorboorde plankjes be dekken de oogen en worden met behulp van een pees vast gemaakt. Natuurlijk hebben de getrouwen van Jever prins Bismarck ook dit jaar hunne gewone gave doen toekomen. Bi) de 101 kievietseieren was ditmaal het volgende rijmpje in 't plat-Duitsch gevoegd: „De Jahren kamt, de Jahren gaht, Et grönt un bleut de junge saat, De Du hest sait mit faste Hand Vör 'tRiek, voor 'tdütsche Vaderland. Mögt ook J ahrhunderten vergahn, Din Wark dat blifft, dat ward bestahn". Den eersten Paaschdag is omstreeks 11 uur in den morgen op de Schelde in België tusschen Baasrode en Dendermonde een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De sleepboot „Virginie", die dienst doet tusschen Gent en Antwerpen was juist met eenige vaartuigen op sleeptouw Baas rode gepasseerd, toen zich een geweldige ontploffiing deed hooren en mende „Vir ginie" in de lucht zag vliegende stoom ketel was gesprongen. De sleepboot „Virginie", kapitein Tul- pinck, aan een Antwerpsche firma behoo- rende, had vier schepen op sleeptowu. Twee lagen aan weerskanten van de stoomboot; het eene was met zand en het andere met hout geladen. Achter de boot werden nog twee andere schepen gesleept. Op de sleepboot bevonden zich de stuurman, de machinist, de zoon van den kapitein, alsook vier kinderen van den schipper, wiens vaartuig rechts van de sleepboot lag. üp dit laatste vaartuig stond kapitein Tulpinck aan het roer, terwijl de schip per zich naar zijne vrouw in de kooi wilde begeven. Het schip links van den sleeper was bemand met den schipper, diens vrouw en drie kinderen. Vier opvarenden werden in de lucht geslingerd en kwamen verminkt op den oever achter de boomen neer. De schok deed het zandschip bersten en onmiddellijk in de diepte zinken. Het houtschip werd ook gedeeltelijk in stuk ken geslagen, doch bleef op zijne lading dryven. De schipper, zijne vrouw en hunne drie kinderen werden door den schok in de Schelde geworpen, waar zij den dood vonden. Het getal dooden bedraagt der tien. Kapitein Tulpinck en de patroon van het andere schip Van Hoeck bleven behouden. Schipper Van Hoeck, op wiens vaartuig kapitein Tulpinck zich bevond, is de schoonbroer van dezen laatsten. De schok der ontploffing deed Tulpinck in het met zand gevulde ruim vallen, terwijl van Hoeck over boord werd geslagen. De eerste kwam bij het .zinken van het schip boven met brokken van het uiteengerukte vaartuig. De tweede kon zwemmende den wal bereiken. De vrouw verdronk dus in de kooi. Onder de gedooden bevinden zich een echtpaar met vier kinderen, en eene moeder met haar vier kinderen. De brokken van de „Virginie", ijzeren platen, buizen en stangen werden 3 tot 400 meter ver op den oever terug gevonden. De „Virginie" is geheel in stukken ge slagen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam ds. J. D.deLind van Wijngaarden te Utrecht, ds. P. J. Romijn te Scharnegoutum en ds. J. Wieten te Apeldoorn. Aangenomen naar Hensbroek door dhr. H. Vermaas Jr. cand. te Souburg. Bedankt voor Maassluis door ds. C. de Wilde te Schiedam: voor Poederooijen door ds. J. C. G. Gobius du Sart te Eemnes-buiten voor Oudelande door dhr. A. Drost Az. cand. te Delftvoor Zoutelande door ds. C. Plug te Katwijk aan Zee;voor Colijnsplaat en 's Heer Arendskerke door ds. C. J. Six Dijkstra te Kortgene. Bruinisse. Maaudagvoormiddag sprak ds. Bokma, beroepen predikant naar de Ned. Herv. Gemeente te Gorinchem voor een zeer talrijke schare zijn afscheidswoord. ZEerw. had tot onderwerp gekozen Matth. 2820. „En ziet, Ik ben met ulieden al de dagen tot de voleindiging der wereld. Amen." Bij het einde zong de Gemeente haar vertrekkenden leeraar toe Psalm 121 4. Ds. Wijnmalen te Yzendyke heeft Maandagmorgen afscheid genomen van de herv. gemeente aldaar met een rede naar aanleiding van Gezang 160 de woorden „Uren, dagen, enz." Geref. Kerken. Tweetal te Kamperland ds. H. Buiten huis te Slesuwijk en ds. K.B. van Diemen te Nieuwveen. Beroepen te Hollandsclieveld ds. J. Fok- kinga te Houwerzijl te Arnemuiden ds. W. Verhoef te Ridderkerk. De kerkeraad der geref. kerk A te Boskoop heeft besloten een nieuw kerkge bouw te bouwen. Ook den herbouw van het kerkgebouw der ned. hervormde gemeente is men be gonnen. Vrije G9r. kerk. Aangenomen naar Hansweert door ds. J. Bekking te Hoofdplaat. Te Schiedam is benoemd tot lee raar in de Fransche taal aan het gymnasium en de hoogere burgerschool de he«r C. W. B. Ingenhoes te Warfum. Gisteren vergaderde te Utrecht de „Unie, Een school met den Bijbel" onder voorzitterschap van baron J. E. N. Schim- melpenninck v. d. Oye van Hoevelaken. Na het zingen van Psalm 673 ging dr. Gerth van Wijk voor in gebed en werd gelezen Joh. X. De voorzitter spreekt een openingswoord, waarin hij een gevoelvol woord wijdt aan de nagedachtenis van ds. van Hoogstraten. De verslagen van secretaris en penning meester wijzen op achteruitgang van in komsten en bijdragen voor de Unie. Toch vormt een en ander nog een belangrijk cijfer. Op 1 Jan. 1890 waren er 488 chr. scho len met 82 duizend leerlingen. Op 1 Jan. 1896 586 chr. scholen met 94 duizend kinderen. De bijdrage van de Unie-collecten aan de Unie-kas is sinds 1890 gedaald van 7Va tot 53/j procent. Op voorstel van ds. H. Pierson is beslo ten in elke provincie te trachten een pro vinciale l nie-vergadering te organiseeren en uit iedere provincie een lid aangewezen om deze zaak op gang te brengen. Onder de aanwezigen behoorde ook de oud-hoogleeraar baron de Geer van Jutfaas. In de vacatures Van Asch v. Wijck en Notten worden gekozen mr. A. W. J, baron van Heemstra en ds. A. Brummel- kamp tot leden van het bestuur. De heer A. baron Mackay leidde het punt in over Vrije Examens. Donderdag 9 April. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2