NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1896. ilo. 75. Dinsffag 24 ilaacf. fipuifp ïnarpng. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. Het Amendement Vermeulen-Kolkman. GEMENGDE BERICHTEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,02 s. UITGAVE VA.N en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Zij die zich met 1 April op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende r.ommers GRATIS. Viissingen, 24, 25, 26, 27 en28 Maart. Arnemuiden, ook voor N. en St. Joosland30 Maart. Veere, ook voor Vrouwepolder 31 Maart. Wij hebben met aandacht de beschou wingen der pers gevolgd, in verband met de aanneming van dit amendement op het personeel. De meeste groote bladen keuren haar af. De kleinere spreken zich verschillend uit. Enkele uitlatingen drukken wij hier onder af. o. Wat is de arrière pensee geweest bij de voorstemmers De conclusie dat de meerderheid der Kamer tot samenwerking met de Regeering tot de regeling der kieswetquaestie onge zind zou wezen, is allerminst de onze. Maar de Katholieken behoefden den heer Van Houten na zijn jongste begrooting niet t» sparen en hadden evenmin reden den heer Sprengervan Eyk ter wille te zijn. Besidentiebode, Over het hoofd van den heer Sprenger van Eijk heen werd de schicht geworpen naar den heer Van Houten. Centrum. Tegenstanders van de regeering te genstanders van de wet mannen die zich door de afstemming van amendementen op het ontwerp teleurgesteld zagen mannen die de kiesrechtuitbreiding liever nog maar wat verschuiven (4). hebben zich eindelijk vereenigd om de regeering een slag toe te brengen. Dat de spoedige regeling van het kiesrecht door deze beslissing ge diend is, is kwalijk te gele oven Toch zijn onder de voorstemmers vele driftige kies- rechtuitbreiders. Wat hebben zij bedoeld Wjj gelooven ook hij velen aan „hooge politiek". Nieuws van den Dag. Wat wil deze coalitie, zoo zij bestaat De kieswet Van Houten schipbreuk doen lijden om d?n ieder weder zijn weg te gaan Amsterdamsche Crt. b. Wat de eigenlijke bedoeling kan ge weest zijn? Men mag vragen of nu uitgemaakt is dat de invoering wachten moet, hetzij op de definitieve regeling van de gemeente-finan- ciën, hetzfj op het wetsontwerp tot schade loosstelling aan de gemeenten of wel op de wetsontwerpen dje het aequivalent moeten opleverenzegelrecht en successie. Of slechts op het noodkieswetje van Van Houten? Telegraaf. Gaat men den uitslag der stemming na dan vindt men onder hen, die voor het amendement gestemd hebben, nevens leden o.a., die tegen het wetsontwerp op het per soneel zijn, de overgroote meerderheid van hen die met het kiesrechtvoorstel der re geering niet sympathiseeren, behoorende zoo wel tot de linker- als tot de rechterzijde der Kamer. Het is wel geen gewaagde veron derstelling, dat deze leden met welgevallen een uitslag begroet hebben, die de regeering met hare kiesrechtplannen in moelijkbeid moet brengen. Maar of zij met die gewaagde partijpolitiek in waarheid de behangen van het overgroote deel der belastingbetalende Nederlanders hebben behartigd, is eene vraag die zij zelf vermoedelijk in hun binnenste moeielijk toestemmeud zullen kunnen be antwoorden, Goesche Courant. Tak, c. s. Heemskerk, c. s. O Mackay, Pijnappel. if) Roomsche groep, Beelaerts c. Hoe is de toestand die thans weer aan het licht trad Evenals de eerste belangrijke beslissing ten gunste der regeering genomen is met de kleinst mogelijke meerderheid, nam nu de kleinst mogelijke meerderheid een beslis sing tegen baar zin. Dit teekent de onze kerheid van den politieken toestand. Maar wat er onzeker zij, dit niet dat voor een deel bij deze stemming kiesrechtpolitiek is gedreven. Utrechtsch Dagblad Het groote euvel van den arbeid d er te genwoordige regeering ligt hierin dat bij het financiëele gedeelte steeds moet worden rekening gehouden met het politieke, en bij het politieke gedeelte met het financiëele. Handelsblad. d. Wat er door bereikt is? Welke wiast is door dezen afloop behaald Dat het ministerie Van Houten een jaar langer ieven werd toebedeeld. Het zal nu hoogstwaarschijnlijk kunnen uitblijven tot 1898. Afgescheiden van de motieven die de verschillende groepen hebben geleid, het (re sultaat kan, dunkt ons, geen ander zijn dan het verlengen van het tijdvak onzer politieke malaise met een jaar. Volskstem (rad.) Leidt dit uitstel tot het vinden en aan brengen van zoo noodige verbeteringen in de nieuwe personeele belasting dan zal ten slotte iedereen zich hebben te verheugen in het aanvankelijk een zonderlingen ietwat zotten indruk makende besluit der Tweede Kamer van 3 Maart 1390. Arnh. Courant. e. Welke de gevolgen van dit votum kunnen zijn „Het werkprogram der Regeering wordt er niet door in de war gebracht, want de Regeering heeft uitdrukkelijk verklaard dat zij, indien de personeele belasting niet of niet tijdig gereed komt, daardoor niet in haar hooidtaak, haar kiesreehtarbeid, zal ge stoord worden. Het is echter wel mogelijk dat het nieuwe kieerecht thans een belang rijke wijziging zal ondergaan wijziging kan allicht verbetering worden." (lib.) Nederlander. Van de 3 onzen lezers meest bekende chr. historische bladen schrijft De Stan daard met lof, de Nederlander met spijt, de Bamin met spijt,en stille berusting over de aanneming. Hnn oordeel luidt in hoofdzaak aldus De kamer heeft, en dit verheugt ons, niet de onvoorzichtigheid begaan, nu reeds tot invoering van het nieuwe Personeel mede te werken. In tweeërlei opzicht zon dit o. i. roeke loos geweest zijn. De regeling van de Rijks- en van de Gemeente-financiën staan niet los naast el kander. De ééne moet zich naar de andere schtkken. Het is er mee, als dat ge op nieuw aan gekocht terrein een villa met een boeren hoeve wilt aanleggen. Dan toch kunt ge maar niet eerst zeggen: „Zoo maak ik mijn villa", om nu voorts den aanleg van uw hoeve zoo goed zoo kwaad te maken, als het overschietende stuk gedoogt. Maar dan moet gij het bestek van beidevan villa en van hoeve, eerst voor n hebben, om te kunnen beoordeelen, of het terrein op zulk een wijze verdeeld is, dat villa en hoeve beide tot hun reeht komen. Welnu, juist in dit zelfde geval verkeerde men hier. Men had het bestek voor de rijksbe lasting nu gereed, maar de Kamer wist nog nietg van het bestek voor de gemeen- tefinanciën. Had ze nu reeds de invoering goedgekeurd van het personeel, dan zat ze daaraan vast, en zou straks voor liefheb ben moeten nemen, wat de regeering haar voor de regeling der gemeente-financiën voorlegde. Ze was dan immers niet meer vrij dit te verwerpen, op straffe van een suppletiestelsel te bestendigen, dat ieder deskundige afkeurt. Om vrij te blijven, en haar oordeel over de regeling der gemeente-financiën niet te laten binden stond aan de Kamer dus maar één weg open, en die weg lag in het amendement- V ermeulen. En in de tweede plaats ware invoering nu reeds roekeloos, overmits daarmee het oude Personeel, en hiermede het overgroote aantal der kiezers onder vigueur der ad ditioneele artikelen wegviel. Want wel zei de Regeering, zoo eventueel haar kies wet viel, een noodwet toemaar wie staat borg, dat die zou zijn aangenomen Zulk een noodwet klinkt heel eenvoudig, maar natuurlijk zou door die noodwet het ge- heele kiezerskorps, en daarmede de eerst volgende samenstelling van de Tweede Kamer, en hierdoor weder heel de toe komst onzer politiek, beheerscht zijn ge worden. En ware nu zulk een noodwet gevallen, dan zou de mogelijkheid ontstaan zijn, dat op de nieuwe kiezerslijsten uit sluitend de grondbelasting-kiezers gekomen waren, en dat hierdoor heel onze Staten- Generaal vervalscht ware in haar samen stelling. Zoo zal er nu gelegenheid zijn, om eerst het bestek voor de gemeente-financiën te beoordeelen; en de kiezerslijsten zien zich hun zuiver karakter gewaarborgd. En wat men nu tegenwerpt, dat hierin voor hen, die voortaan iets minder zullen betalen, zekere teleurstelling ligt omdat de gehoopte verlichting nu nog een tijdlang uitblijft, hierop zjj geantwoord, dat ze dit enkel te wijten hebben aan de wqze waarop de regeering te werk ging. Had de regeering haar ontwerp voor de regeling der gemeente-financiën tijdig in gediend, en haar kieswet niet aan het per soneel gekoppeld, dan zou de dubbele drangreden, die nu uitstel van |invoering van het personeel noodzakelijk maakte, niet hebben bestaan. Standaard. Het is wel mogelijk dat de minister zijn taak slecht beeft vervuldmaar het is nog niet bewezen, dat een ander hem het kunststuk kan nadoen. Want door elk deskundige is de herzie ing van de wet op bet Personeel steeds als het steken van de hand in een wespennest beschouwd. Intusschen, het schip ligt nu in de haven, maar evenals bij de marinehaven te Viis singen, er igt een dam voor de sluis. Er waren leden in de Kamer, die zich bezorgd maakten over de gemeente -financiën. Juist de minister die nu aan het roer is, heeft daarvoor plannen gemaakt en acht zich, mits de opbrengst van de nieuwe belasting op het Personeel bekend zq, in staat, een wet voor te dragen. Alleen is het de vraag of de Staat het betalen kan. Men zou dus mogen verwachten dat de Kamer, uit bezorgdheid voor de gemeentefi- nanciën, zich er op toegelegd had om de opbrengst van bet Personeel zoo hoog mo gelijk 'e laten. Het tegendeel echter is geschied. Nu weten de belastingschuldigen waarom Zq in Mei naar een hooger en onrechtvaar diger tarief zullen worden aangeslagen, dan de Kamer zelve beeft aangenomen. Doch nu moeten z(j niet boos worden, en de politici van. beroep hard vallen. Iu- gendeel. Het is veel beter dat zq wat meer betalen, als daardoor de kans vermeerdert voor een andere party om aan het bewind te komen. Partybelang is zoo oordeelt de echte politicus landsbelang. De belastingschuldigen zqnbqzaak: zq zqn les gens taillables et corve'ables merci. antirNederlander. In de vorige week zqn vele men ichen te leurgesteld. Er waren er die hoopten, dat de nieuwe wet op het Personeel door de Tweede Kamer zou zqn aangenomen, als een gunstig voor teeken van de aanneming der aanhangige Kieswet, of ook omdat zq hoopten, en deze zullen wel de meeste zqn, nog dit jaar een kleineverllchting van lasten te zullen krijgen. Voor beiden was de beslissing der Kamer eene teleurstelling, naardien de wet wel is aangenomen maar de in- en uitvoering van deze wet tot nader orde uitgesteld. Als een ding toch maar zoo wezen moet I De namen der voor- en tegenstanders van het amendement, dat de strekking heett het tqdstip van de in-werking-treding der nieuwe wet, later bq de wet te bepalen, geven inder daad veel te denken. Wat al verschillende beweegredenen en drangredenen zullen in het hart der heeren geweest zqn om te stemmen gelqk ze gestemd hebben, en hoe hangen de dingen, die voor een geheel volk van belang zijn, dikwerf aan den zqden draad van een of twee stemmen Uit een rnenschelqk oogpunt beschouwd heeft de politiek veel van een spel, en het is de vraag, wie de party" winnen zal. Maar zien we hooger op dan weten we, uit gebeurtenissen van ernstiger aard, dat de menschen slechts doen, wat Gods hand en raad te voren bepaald heeft, dat geschieden zou. Dit neemt natuuriqk de veiantwoor- delqkheid der menschen niet weg, maar het geeft, aan degenen die gelooven, veel rust en zekerheid in het midden van al de bewegelqke dingen dezer aarde". Bazuin. Wij staken voorloopig onze aanhalingen. Merken wij alleen nog op dat uit de ver schillende beschouwingen, en ook uit een belangrijke artikel van den heer Gerritsen in de Volksstem, het mogelijk is geworden de verschillende beweegredenen na te gaan, die voor- en tegenstemmers van het amen dement, dat de regeeringsglazen ingooide, bij het nitbrengen hunner stem hebben geleid. En dan blijkt wel degelijk dat de Kies wet alles beheerscht. Die van onze zijde en van liberale zijde tegen een band tusschen kiesrecht en belastingwet zijn, konden niet tegenstemmen Dan heeft de partij van Talc, bij monde van Yeegens, c. s. tot nog toe alles bestre den wat van Van Houten c. s. komt. Sommige Roomschen en een enkele antirevolutionair uit de Lohman-groep schijnen tegen Kiesrechtuitbreiding te zijn, al zeggen zij 't niet. Vooral de N. Brabant- sche Roomschen schijnen daar niet vrij van. Ook hindert het hun dat Van Hou ten niet danst naar hun pijpen, en dat moest hem afgeleerd. Ziedaar de tegen stemmers. Ook de voorstemmers vormen een even bont gezelschap. Men heeft er onder de liberalen k la Van Houten. Dan de groep Pyttersen, die door de concessies aan den landbouw gewonnen werd, of gelijk de groep Lobman geen bezwaar tegen de regeling had en dan uitgaat van de over weging dat wij ook van een niet bevriend ministerie iets mogen aannemen dat ons best bevalt. En dan de Limburgsche Room schen die allicht door landbouw-protectie- overwegingen, kunnen geleid zqn terwijl mannen als Lobman, Schaepmau en Pyt tersen, schoon voor de verst mogelijke kiesrechtuitbreiding, blijkbaar meer voor deel hebben gemeend te zien in de afdoe ning van het personeel dan in de tijde lijke staking die van de aanneming het gevolg moest worden. Trouwens zonder van „ministrieële allures" te willen spreken kan men veilig beweren dat het anti-mi- nistrieël quand même op dit drietal niet van toepassing is. 23 Maart '96. MIDDELBURG. Woensdag 25 Maart 2 uur openbare zitting van den gemeenteraad ter behandeling van onderstaande zaken 1. Ingekomen stukken. 2. Aangehouden rapport der in de vergadering van 20 Febr. 1895 benoemde commissie vau onderzoek in zake het opnemen van bepalingen in bestek ken voor aan te besteden gemeentewerken omtrent minimumloon en maximum-arbeids duur. 3. Voorstellen van B. en W. betreffende de verzekering tegen brandschade van de gemeente eigendommen; 4. tot verminde ring pa6ht 8e perceel visscherq over 1895, 5. tot het verleenen van vergunning tot plaatsing van een ijzeren hek voor het in aanbouw zqnde huis aar. het Molenwater wqk M no. 175; 6. tot verhuring van de bovenlokalen van bet Waaggebouw. 7. Voor stel van de heeren Van Dunné en Tak, tot afdoening van hun in 1891 aangehouden voorstel betreffende d9 jaarwedden van den burgemeester en den secretaris. lerseke. Raadsvergadering van Vrij dag avond 6 uur. Tegenwoordig alle leden, Voorzitter de Burgemeester. De vergadering wordt spoedig na de opening geheim om de vaststelling van het kohier van den hoofd, omslag te vol eindigen. In openbare zitting wordt het kohier van de hondenbelasting vastgesteld, waarop gebracht worden 57 honden. Na met algem. stemmen op een na te hebben besloten om de gemeente-opcenten op het personeel van 35 tot 50 te ver meerderen, komt de wijziging der ge- meentebegrooting voor 1896 aan de orde. Van de ontvangsten wordt o. a. de op brengst van de gemeente opcenten op het personeel vermeerderd met f 522,94 en de hoofd, omslag met f 500 de buitengewone rijksbijdrage daarentegen verminderd met f 750. Ook van de uitgaven worden enkele posten gewijzigd o. a.onderhond van wegen en voetpaden en kleedingen wapenen der veldwachters beiden verminderd met f 100, teruggave aan het rij k voor het te veel genotene voor ondeewqs met f 187,13 vermeerderd. Door deze er. andere wijzigingen stijgt het eindcijfer der begrooting met f804,19. De wijzigingen worden met algem. st. op een na aangenomen. Ingekomen zijn kennisgeving van den heer C. Hartoog, dat hij zijne benoeming tot lid van 't Algem. Armbestuur aan neemt en van den Minister van Financien, dat de henoodigde gronden voor de ver grooting der haven in eeuwigdurende erf pacht kunnen verkregen worden tegen een canon van f92. De pensioenregeling der veldwachters werd nogmaals aangehouden. Daarna wordt de vergadering gesloten. Hedenmorgen ongeveer te zes uur werd zoo schrijft men uit Koewacht de achterste van twee karren, die voorbij het kantoor der Belgische douanen waren gereden, aangehouden. Ofschoon ze geladen scheen te zijn met hout, bevatte zij een heele vracht tabak. Kar en tabak werden in beslag genomen en de voerman, zekere J., van Koewacht, gearresteerd. Krabbendijke. Vrijdagmiddag had de schippersknecht v. L. varende op de alhier thuisbehoorende visschersaak „De Willem Jan" K.B. 19 het ongeluk deor het breken van een touw waarmede hij het zeil wilde opbijschen op zijn linkerbeen zoodanig te vallen dat het op twee plaatsen was gebroken. Geneeskundige hulp werd verleend door dhr. Geill arts alhier. Viissingen. In de Zaterdag gehouden Vergadering van Aandeelhouders der Ko ninklijke Maatschappij „de Schelde" wa ren tegenwoordig 402 aandeelen. De ha- lans en de winst- en verliesrekening wer den overgelegd en goedgekeurd. Het uit te keeren dividend werd bepaald op 74/10 pCt betaalbaar April e.k. De heer F. H. J. Wibaut, die als com missaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. Ook de Oommissie tot het nazien der Rekening en Verantwoording, bestaande nit de heeren A. W. L. de Raat en Jan Smit Azn. werd mede herkozen. In eene Zaterdag door vennooten der Stoomtrammaatschappij Breskens—Mal- degom gehouden vergadering werd goed gekeurd de rekening van den directeur en het dividend bepaald op 5 pCt. In plaats van den aftredenden, tevens her kiesbaren commissaris den heer H. G. Ham- macher werd met 109 van de 171 stemmen gekozen de heer J. Borsius te Middelburg. Voor de vacante betrekking van ge meente- secretaris van Viissingen heb ben zich 12 sollicitanten aangemeld, onder hen zqn 7 Meesters in de Rechten. Heinkenszand. In de Ned. Herv- Kerk alhier zullen binnen eenigen tijd Om geveer 100 nieuwe stoelen worden geplaatst" Amerikansch model,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1