in Melle mantels, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH iOKKEN, rg. 1896. iio: n. seizoen. id te huur: ooien Tuin. i Stad Zierikz'ee Zeeland. --ROTTERDAM lienst Midd.-Vliss. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. IJK. EEN UITNEMEND JAARVERSLAG. NEK, 3afec(fag 21 ilaacf. QTtetitfc laacgrmg. WE en net ingerichte ONING rider lett. A. J. boekh. Goes. IOOTDIENST. gelegen plaatsen. Haart. Aamsche tijd). Van Rotterdam 30 Donderdag 19 1,30 Vrijdag 20 11, Zaterdag 21 11,— Zondag 22 H._ Maandag 23 11,— Dinsdag 2,4 12,- 30 Woensdag 25 1,30 Donderdag 26 11,— Vrijdag 27 11, Zaterdag 28 11, Zondag 29 11, 30 Maandag 30 11, Dinsdag 1 12,- AMD1ENST. J-MIDDELBURG. I Remise vm. 4,50, (alleen ,55. Yan Zeilmarkt, 8, SO, nm. 1,15, 2,2,45, ,5,55, 6,55, 7,45, 8,30, Naar Remise vm. 5,20, |lagen) 6,23. Naar Zeil- S, 11,45, nm. 1,20, 2,05, 5,15, 6, 7, 7,50, |11,- BOOTD1ENST elburg en Zierikzee. iierikzee Spoorweg Goe* Maart. -damsche tijd. Van Zierikzee: bid- 'smorg. s wii Dond.19 6,30 3,30 Vrij d 20 7,50 3,30 Zater.21 7,50 3,30 Zond. 22 11,30 Maan.23 7,50 3,30 Dins. 24 7,50 3,30 Woen25 7,50 3,30 Dond.26 6,30 3,— - Yrijd.27 7,50 3,30 Zater.28 7,50 3,30 Zond. 29 11,30 - Maan.30 7.50 3,30 - Dins. 31 7,50 3,30 Interdienst. rdamsche Tijd. Ivertrek ongeveer |g: Yoorm. 5,20*, 6.25* 11,Namid. 12,-- 1,20, 5,15, 6,-, 7,-. I: Voormid. 6,40*, 8, Namid. 12,1,30, 2,30, 16,10,7,05, 8,05. /erkdagen. IOOTDIENST ODELB.-EOTTERDAJt Idamsche tijd.) I Maart. erdags en Zaterdags van van Middelburg 8.45 i Igeen dienst. Maandags lags van Rotterdam 9 uul UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers0,025. meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Zij die zich met 1 April op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. Vlissingen, 21, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 Maart. Arnemuiden, ook voor N. en St. Joosland, 30 Maart. Veere, ook voor Vrouwepolder 31 Maart. Wij ontvingen het zeventiende jaarver slag van de Unie „Een School met den Bijbel", tevens Jaarboekje voor het Chr. Onderwijs. Dit boek van 166 bladzijden zagen wij gaarne in handen van alle voorzitters en secretarissen der besturen van Christelijke scholen, hetzij voor Gereformeerd, voor Nationaal of voor Volksonderwijs. Het biedt hun toch een zeer gemakkelijke handleiding. Reeds de inhoudsopgaaf zegt het u. Men vindt er onder de letters van A tot Z de navolgende wetenswaardigheden. Statuten van de Unie. Reglement voor een georganiseerd Locaal Comité. Regle ment voor eene kas van fondsen, bestemd tot stichting van Scholen met den Bijbel. Reglement van de Vereeniging voor Chr.- Nationaal Schoolonderwijs, met Bijlagen. Statuten van eene Hulpvereeniging voor Christelij k-Nationaal Schoolonderwijs en Huishoudelijk Reglement. Reglement van de Vereeniging voor Gereformeerd School onderwijs, met latere Besluiten. Reglement voor eene Hulp-Vereeniging voor Gere formeerd Schoolonderwijs. Statuten van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en Huis houdelijk Reglement. Statuten van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel met de namen van Gedelegeerden en Commissieleden. Aanvrage om rechts persoonlijkheid voor eene Vereeniging, voor de verlenging, voor de wijziging en voor de verlenging met eene wijziging van de Statuten. Statuten voor eene Vereeni ging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel en Huishoudelijk Reglement. Verordening voor eene School met den Bijbel. Aanstelling voor een Hoofdonderwijzer en een Onderwijzer aan eene School met den Bijbel, met aanwij zing der voorwaarden. Naamlijst van Christelijke Dag-, Week- en Maandbladen. Naamlijst van de Leden der Eerste en Tweede Kamer, die voorstanders zijn van „de School met den Bijbel". Bestuursleden van de Unie. Verslag van de 17de Jaar vergadering der Unie, gehouden op 16 .April 1895 te Utrecht. Verslag van den Secretaris der Unie over het jaar 1895. Naamlijst van Locale Comité's zonder Correspondent. Uniegiften. Opgave van Spreekbeurten en de vergoeding. Reke ning en Verantwoording van den Penning meester. Register bevattende de opgave van de namen der Locale Comité's en hunne Correspondenten, het bedrag der Augustus- of Unie-Collecte over 1894 en 1895 en de bijdragen aan de Uniekas over 1895. Recapitulatie. Statistiek van het Christelijk Onderwijs en de Staat van de Scholen met den Bijbel in Nederlarui, Kort overzicht van de bepalingen der Wet op het Lager Onderwijs. Wenken voor Schoolbesturen. Het Unie-Rapport voor Schoolwetwijziging. Vooral op letter 0, vestigen wij de aandacht: Het verslag van de 17e jaarver gadering, en wel op bladzijde 74 puiit 3. „Bespreking van het Rapport der l, nie- Commissie voor School wet wijzigingen". Wij zouden zoo gaarne zien dat al onze opvoeders en vrienden der School me' den Bijbel het verslag der op dit punt gehou den zeer belangrijke bespreking voor zich zelf wilden bestudeeren en met elkander bespreken. In dit rapport toch is de grondslag ge legd voor eene blijvende bevordering van de Vrije School. De vrije school voor heel de natie En dan nog iets. Reeds werd op die vergadering de na druk gelegd op de noodzakelijkheid van vrije examens. En zie reeds in de eerstvolgende verga dering, te houden op 7 April, a. s. de locale comité's gelieven dezen datum in het oor te knoopen zal het gewichtige punt worden ingeleid door niemand min der dan den oud-minister van binnenland- sche zaken, den vader der schoolwet van 1889 mr. A. baron Mackay. Dit Unie-rapport en zijne behandeling is een verblijdend levensteeken een bewijs dat het Christelijk Gnderwijs nog steeds leeft in de harten en bij hoeveel verdeeld heid ook op allerlei terrein, het voorwerp blijft van der Christenen zorg. Het getal Christelijke scholen is nog altijd toenemende. Wel dalen de Unie-collecten doch deze daling is niet vrucht van verminderde warmte, maar van kerkelijke verdeeldheid die een deel der oude vrienden tcfc de stichting van eene vereeniging naast de Unie heeft verlokt. De Oranje-collecte, en de arbeid van Chr. Volksonderwijs; maar ook de toene mende belangstelling vcor Gereformeerd Onderwijs en de vermenigvuldiging der behoeften in eigen kring tot instandhou ding der schosl en tot suppleering van het schoolgeld voor het kind van den broeder, dit alles in aanmerking genomen, is inder daad de daling der Unie-collecte van zeer geringe beteekenis. Zij bedroeg nog het laatgte jaar de ka pitale som van f 75,932,72i/2, dat is nage noeg zes en zeventig duizend gulden. Slechts zestienhonderd gulden minder dan in 1894. Slechts f1600. Welsprekend klein cijfer, wanneer men let op de toeneming van het getal chris telijke sgholen. Ruinïf 76000. Welsprekend groot cijfer, als men weet dat deze som wordt bijeengebracht meest door de kleyne luyden, die naast de ge wone verzorging hunner scholen, zich de extra gave hunner belangstelling in de Unie-collecte, die slechts eens in het jaar komt, moeten en willen getroosten. ltuim anderhalf miljoen gulden bedraagt nt ■S°m'. Welke vallaf 1879' door het Christelijk Nederland extra werd ingeza meld voor Christelij ke Scholen. Precies f 1,549,417.42. Welsprekend cijfer voor wie de liefde tüt de eere Gods, tot den naaste en tot de kinderen onzes volks daaruit weet te jroeven. En let nu nog, geachte lezer, op de recapitulatie van den staat der scholen met den Bijbel, welken staat gij op blz. 154 van het Verslag aantreft. Van 1880 tot 1888, de 8 jaren van grooten druk door Kappeyne's „scherpe resolutie" over ons Christenvolk uitgeoe fend, verrezen in ons land 120 Christe lijke scholen. Van 1889 tot 1896, de 7 jaren van ver ademing door Mackay's „begin van pacifi catie" door de voorstanders van Christelijk onderwijs genoten, vermeerderde 't getal Christelijke scholen met bijna nogmaals dit getal: volgens den „staat" met 106. In 1895 alleen kwamen er zestien nieu we scholen bij. Op 1 Januari 1896 telde ons land 586 Christelij ke scholen met 94396 leerlingen. Van deze 586 scholen zijn er 179 aan gesloten bij de Vereen, voor C. N. S. waar van er 158 worden gesubsidieerd tot een bedrag van f8450. Door de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs worden 32 scholen gesubsidieerd tot een bedrag van f 1600, terwijl er 282 scholen bij den Schoolraad en 57 hij de Vereeniging voor Christelijk'jVolksonderwijs zijn aangesloten. Voor de 91596 leerlingen, die onze scholen bezoeken, wordt jaarlijks (berekend tegen f20.min f5.aan Rijkssubsidie is f15.-per kind) ongeveer f 1.418.940. door de ouders en belangstellenden in de School met den Bijbel vrijwillig te zamen gebracht. De Rijkssubsidie bedraag onge veer f 472.980. Het aantal (hulp)onderwijzers en (hulp) onderwijzeressen, dat aan de Scholen met den Bij bel werkzaam is, bedraagt 1453, (tegen 1406 op 1 Januari 1895). Ik 1885 hebben 94 lcweekellngen de akte van on derwijzers) verkregen. §§Het aantal kweekolingen bedroeg op den lsten Januari van 1892 440, van 1893 520, van 1894 630, van 1895 873, en van 1896 1056. Volgens den „Staat van de Scholen met den Bijbel" waren cp 1 Jan. 1896 aan 130 scholen 132 onderwijzers minder, dan bij K. B. van 18 April 1890 SthlNo. 64.) gevorderd werden. Men ziet hetde vermeerderde druk heeft de geestkracht verdubbeld, en de verleende verademing heeft haar niet doen verflauwen Schenke onze en onzes zaads God nu ook maar op dit alles Zijn milden zegen. Wij zijn dankbaar o, ware men het steeds meer! voor de gunst Gods die uit het Unie-Jaarverslag spreekt. Wij zijn den heer Derksen een woord van lof schuldig voor zijn correcten, dui- delijkcn arbeid, die schoon jaarlijks meer omvattend, telkens weer verrast door nauw keurigheid en volledigheid. Spare de Heere hem en het bestuur der Unie en alle strijders voor de eere Gods ook in het Onderwijs, nog lange voor des- zelfs uit- en inwendigen bloei en mogen nog vele scholen verrijzen op plaatsen waar het modernisme of dorre rechtzinnigheid de harten en de gewetens der menschen verstompt voor hunne roeping jegens de kinderen wien toch, naar Petrus' kernachtig woord, mede de belofte toekomt, met allen die daar verre zijn, zoo velen als er de Heere, onze God toe roepen zal. De heer dr. W. H. Bakhuijs Rooseboom te Leiden is benoemd tot hoogleeraar in de scheikunde aan de stads-universiteit te Amsterdam. Deze benoeming is deze week bij koninklijk besluit bekrachtigd. Wij wenschen den professor geluk. Hij heeft 't ver gestuurd. In Den Haag be kleedde hij den bescheiden post van voor lezer in de ehr. ger. kerk van ds. Wisse. Nog veBtigen de bladen de aandacht er op dat thans de heer Donner oudste lid in jaren van de Tweede Kamer is, 6n dus alle jaren zal geroepen worden om de eerste zittingen der Tweede kamer te openen; om de nominatie voor den Voorzittersstoel aan de Regentes ter hand te stellen, en zich daartoe aan het hoofd eener Commissie naar het paleis te begeven en voorts om de aanspraak te richten tot den nieuw benoem den voorzitter. Voor wie weet dat de heer Donner van 1856 tot 1877 „afgescheiden dominé" was en vaak in schuren en op zolders het evangelie predikte, moet zeker deze pro motie zeer opvallend zijn. ,,'tKan ver- keeren"zegt Bredero. Maar David zegt, en dat ondervindt thans de heer Donner: „Hij zal genade en eere geven." Ook de Hollander laat zich herhaalde lijk in zeer afkeurenden zin uit over het Neo Malthusianisme als tegengif voor de sociale ellende van den werkman. Zij deed het ook nog terloops in haar jongste nommer, en wij stemmen met haar in. Echter op éen punt zijn wij nog niet gerust. Namelijk of het juist is, als zij beweert dat „aanprijzing van dat stelsel als aan bevelenswaardig voor den werkman geheel op de lijn van het conservatisme ligt". Die bewering nemen wij niet onvoor waardelijk voor waar aan. Immers de verdedigers van het beper kingsstelsel zijn lang niet allen geestver wanten van de uit het conservatisme le vende ministers van binnenlandsche zaken en van jwaterstaat. Onder hen zijn de „radicale" oud ministers of kamerleden Gerritsen, Heldt, Kerdijk, Pierson. En voorts de redactie de Middelburgsche Courant. En wat de mindere goden onder hen betreft op persoonlijke waarnemingen af gaande, kunnen wij onder hen heusch zulke „conservatieven" niet aanwijzen. Bij gelegenheid willen wij de redactie wel eens enkele radicale namen in het oor fluisteren. En weet zij, wie ook zoo ijverig voor het Malthusianisme pleiten Jonge snaken, ongehuwde oudere of jongere heeren met overigens zeer vooruitstrevende denkbeel den, ook op politiek gebied. Menschen die het iemand na zijn dood kwalijk ne men dat hij eene vrouw en zooveel kin deren nalaat. En dan zouden de jonge artsen, indien 't waar is dat onder hen de leer van Malthus bescherming vindt, tot het conservatisme behooren Zoo ja, van welke gading moet dan dit conservatisme zijn Laat de redactie in hare woonplaats maar eens op verkenning uitgaan en zij zal bevinden dat „aanprijzing van dat stelsel voor den werkwan geheel op de lijn van het" ongeloof ligt, en met con servatisme of radicalisme, zelfs met cal vinisme niets te maken heeft, ook al schij nen er onder alle die te zijn, die in het Neo Malthusianisme zoo heel veel kwaad niet zien. Ook wij zullen krachtig tegen deze volksschande blijven getuigen doch zon der er het conservatisme als zoodanig bij te sleepen, hetwelk met deze treurige zaak niets te maken heeft. X Als een bewijs hoe men in sommige gemeenteraadsvergaderingen met de wet sollen kan, geven enkele bladen het na volgende uittreksel uit het jongste gemeen- teraadsverslag van IJselmonde. Er werd namelijk het kohier der hondenbelasting behandeld, en de aangeslagenen stuk voor stuk afgelezen ten einde nit te maken of zij in de eerste- (losloopende honden) of in de 2e klasse (kettinghonden) thuisbehoo- ren. Van de eerste wordt f 3, van de tweede f 2 geheven. Dit gaf aanleiding tot eenige vermakelijke incidenten. Een der raadsleden had zijn hond eerst in de eerste- en nu in de tweede klasse aange geven. „Hoe zit dat „Wel, eerst liep hij los, maar sedert liij bij mijn buurman voor f 6 kalkoenen heeft doodgebeten, heb ik hem in de tweede klasse aangegeven, om Een ander raadslid: „Om die f 6 er uit te halen „Tenminste om 'm vast te leggen en te zorgen dat ie 't niet meer lapt." Een ander raadslid had zijn hond eerst in de tweede klasse aangegeven, en nu in de eerste „want hij vecht zoo graag met den hond van mijn buurman." Mijnheer X (geen raadslid) heeft twee honden in de 2de klasse, maar die loopen toch overal vrij rond, dat moet dus eerste klasse worden. Een der raadsleden „Neen, neen, laat die maar in de tweede, want als X. zijn honden vastlegt, worden we opgevreten door de ratten!" Uit Vlissingen ontvangen wij 't onder staande. Wat er in staat over de margarine is van zeer Ouden datum. Het Maandblad gaf 't reeds ten vorigen jare. Toch, om 't belang der zaak, willen wij 't opnemen. „Er wordt tegenwoordig op velerlei ge bied ontzettend geknoeid. Ik zou al te uitvoerig worden, als ik eene bloemlezing gaf, van de wijze waarop of de artike len waarin knoeijerij plaats vindt. Wij hebben gelezen van die geïmporteerde lading grootendeels bedorven krenten, van de wijze waarop door bijmengen van Chi- neesche aarde, het meel wordt verbeterd; van slachterijen waar doodzieke varkens een gul onthaal vinden, van telkens opnieuw in de groote steden ingevoerd vleesch dat voor de consumtie wordt afgekeurd èn om niet verder te gaan van met 30, 50 tot 70 pCt. margarine vermengde zoogenaamde allerfijnste roomboterwaarvoor men dan den respectabelen prijs van f 1.20 en f 1.30 per kilo betaalt. Zoodoende wordt van zelf eerlijke concurrentie onmogelijk en plaatst onder anderen de directie eener stoomzuivelfabriek in de N. R. C. van 19 dezer de volgende annonce DEN EERLOOZEN Boterfabrikanten, welke allerlei smeer, voor Roomboter durven leveren, moet die pas worden afgesneden, en daarom zullen wij: voortaan direct aan particulieren onze Room-\ boter leveren tegen een prijs, die U anders betaalt voor surrogaten, waarvan men niet zeker is, er geen ziekte van over te houden. Hoe zou het toch komen, dat menigeen, onder het etiket roomboterheel wat anders slikt en als er sprake is van margarine die minstens even goed en in elk geval veel goedkooper is, minachtend de schouders ophaalt Onbekend maakt onbemind en nu is zeer waarschijnlijk, onbekendheid met het artikel, zijne samenstelling en bereiding de hoofd oorzaak, dat het minder in trek is. Daarom meen ik den lezers geen ondienst te doen, hun, naar aanleiding van een persoonlijk bezoek aan, en door den Direc teur der Middelb. Margarinefabriek wel willend verstrekte inlichtingen, een en ander hieromtrent mede te deelen. Wat is eigenlijk margarine? Margarine Is rnndvet, dat uit Ame rika met scheepsladingen wordt aan gevoerd en nu zjjn alleen de versche, direct na de slachting met ijswater be handelde vetten geschikt om de fijne oleomargarine, die voor goede soorten margarineboter noodzakelijk is op te leveren. Om deze vetten voor bederf te vrijwaren, worden ze in eene machine fijngehakt, waardoor de vliezen, die het insluiten losgemaakt worden. Het vet wordt dan onmiddellijk in re servoirs met stoom gesmolten, de vliezen scheiden zieh af, het vet wordt afgetapt en in persen tusschen zuivere wollen doe ken gescheiden in stearine en oleomargarine. Het is deze oleo, die in samenstelling slechts weinig met het vet der natuurboter verschilt, welke de grondstof der mar°-a- rineboter uitmaakt. Van zelf kan daar niets onreins bij zijn. De vetten komen, uitsluitend van in abattoirs goedgekeurde dieren en worden met de handen niet aangeraakt. Alles wat niet zuiver is, leidt noodza kelijk tot afwijkende geur of' smaak. In onze margarinefabrieken goed ver pakt aangekomen, wordt deze zuivere grondstof weder gesmolten en in karns gemengd met zuivere gepasteuriseerd en room en de fijnste oliën. De gewone slaolie kan niet voor goede zelfs niet voor éénige soort margarineboter worden gebruikt. Ze is er veel te slecht toe en zou een sterken smaak geven. Het fijn als room uitziende mengsel, wordt in zuiver ijswater afgekoeld, het water met walsen van zuiver beukenhout uitgeperst, de boter gezouten en op de meest verschillende wijze verpakt en ver zonden. Bij alles wat van en met melk gefa briceerd wordt, moet noodzakelijk de grootst mogelijke reinheid in acht genomen worden. Het is dan ook in het oogvallend, hoe zeer alles in de margarinefabriek er op ingericht is, om voortdurende reiniging gemakkelijk te maken, van alios wat mot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1