NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1896. Hoi 72. Dinsdag 17 ilaatf. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich met 1 April op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. 1'INlliq» ïxken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers 0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cant, iedere regel meer 10 cent. De preek van professor Valeton heeft ons weder herinnerd aan onze dure roeping om den drankduivel te bestrijden door te ge tuigen en zelf niet te „drinken." Wie dergenen die hem gehoord hebben, en zulks nog niet deden, willen met deze daad van zelfverloochening eene proef wagen Bedenk dat elke seconde in ons land een ryksdaalder wordt weggeworpen aan sterken drank. Bedenk dat, zoo alle Nederlanders voor den enkelen dag het drinken wilden laten, zij een gemeenschappelij ken spaarpot zouden vormen van ruim twee ton. En dat in één dag. Nu Crispi in Italië vervangen werd en Baratieri uit Abessynie teruggeroepen schijnt de oorlog in Afrika voorloopig ge daan. Vredesonderhandelingen werden aan geknoopt. Nog 19 officieren zijn in des Negus' macht, terwijl even zoovelen hebben weten te ontkomen. Italië eert zichzelf dat 't van zijn onge- mhtigen weg, te kwader ure ingeslagen, terugkeert. En er steekt niets geen schande in dat het zelf de hand der verzoening zoekt, en eene volkomen zedelijke overwin ning zal koning Humbert behalen wanneer hij al zijne troepen uit het land van Menelik volgens de sage den afstammeling van koning Salomo en de koningin van Scheba terugroept. In Italië's geschiedenis ligt eene waar schuwing voor de Nederlandsohe regeeriag. Wanneer zal deze den zedelijken moed grij pen om den Atjehnees zijn wettig eigendom terug te geven en zonder schande zich van zijn erf terng te trekken Moeten nog langer miljoenen aan dezen oorlog worden weggeworpenterwijl dui zenden er om verlegen zijn tot opheffing der sociale ellende? De Transvaalsche Boer als Krijgsman. DE OPROEPING TOT DEN STRIJD. Te paard 1 te paard gestegen! Geen oogenblik verwijld Geef ga en kroost uw' zegen En dan van huis geijld. Te paard! te paard gestegen! Thans biedt geen nacht n rust. Voort! ondanks storm en regen, Uw kroost vaarwel gekust. Te paard! te paard gestegen! Geen gade houde n op, Geen moeder houde u tegen, Voort! Voorwaarts in galop! Te paard! te paard gestegen! En ijlings weggerend 't Gezin, u zoo genegen, Den rug thans toegewend. Te paard! te paard gestegen! Zoo klonk het door Transvaal Langs dorpen, velden, wegen, In kloeke mannentaal. Te paard! te paard gestegen! Den Beit den kop gehoon! Zoo klonk het allerwegen Op mannelijken toon. AFSCHEID, 't Geweer wordt omgehangen, Op dit zoo luid gerucht. Geen vrees verbleekt de wangen, Geen borst ontsnapt een zucht, De tasch wordt volgemeten, Gevuld met doodend lood, De knapzak niet vergeten, Gevuld met voedzaam brood. Nu kust de Bobb zijn panden, Half door den slaap verdoofd, Legt zegenend zijn handen Hun op het lokkig hoofd. Dan wordt de knie gebogen Met heel het huisgezin; De krijger bidt bewogen; „God, dat dit volk verwin „Gordgord uw volk ten strijde „Vorm 't tot een heldenschaar. „Strjjd Gij aan onze zijde „En sterk ons in gevaar. „Wil Gij ons niet beschamen, Ons hart blijve onvervaard!" En helder klinkt het: „Amen!" De bidder stijgt te paard. STRIJD. De bidder trekt als ruiter, Vol moed naar 't oorlogsveld Om met den stonten muiter Te strijden als een held. Bedaard en onbewogen, Weet hij ten strijd te gaan Met onbenevelde oogen, Legt hij het vuurroer aan. Zijn hand weet van geen beven, Zijn pols blijft rnstig slaan Als had hij van zijn leven Geen ander werk gedaan. Zoo strijdt hij, vast besloten Geen schreê terng te treên Zoo treffen alle schoten En missen doet er geen. En knersend op de tanden, Geeft eind'lijk zich de Beit Versaagd in 's vijand handen; Wien hij om gratie bidt. Thans is de strijd gestreden. De Boeb zegt: „God de eer!" En legt zijn moede leden Op 'tveld ter ruste neer. THUISKOMST. De Boer keert rustig weder, Trekt blij zijn woning in En knielt er dankbaar neder Met heel zijn huisgezin. „God hoedde", zegt hij bigde „Ons dierbaar Vaderland." 't Geweer legt hij terzijde En neemt de spa ter hand. Hij is nn weer als vroeger, Van 't echte boerenras; En even goede ploeger Als hij een krijgsman was. En als bij somtijds, rustig Het avonduur geniet, Dan zingt hij blij en lustig, Het volgend schoone lied Hier volgt het onzen lezers bekende „Transvaalsche Volkslied". De Krijgsman. De rechtbank te Zierikzee heeft J. van S., arbeider aldaar, wegens bedreiging met doedslag tegen den dijkbaas van den Drei- schorpolder, M. C. D., tevens onbezoldigd rijksveldwachter, veroordeeld tot éen maand gevangenisstraf. Salatiga-zending. Van 't arbeidsveld der Salatiga-zending komt een bericht, zoo treurig, dat we wenschen zouden, dat 't niet waar was, indien we in dat geval niet een onware voorstelling voor ons moesten hebben, door hooggeschatte broeders ten papiere gezet, 't Moet dan waar zijn, dat in 't noordelijk deel van Midden-Java de Roomschen be keerlingen makandoor de grofste omkooping den armen inlanders wordt een rijksdaalder beloofdindien ze Roomsch worden en niet weinigen bijten in, dit lokaas, en Rome's missie kan in haar lijst zonder liegen zetten zoovelen gedoopt! „Bidt voor onze arme gemeenten, opdat ze niet in Rome's zilveren strikken vallen",schrijftZr. Droste.Waarlijk deze bede is noodig, en misschien evenzeer de waarschuwing aan vele Protestanten in ons landvertrouw Rome niet, in niets! Rome is de oude, listige, huichelachtige, wreede vijandin der Godsgemeente nog evenzeer als vroeger; ontsteekt ze hier geen houtmijt meer voor haar bestrijders, 't is slechts wijl haar de macht ontbreekt de brandstapels, die vóór luttele maanden in Mejico rookten, zullen dit toch wel be wijzen. Rome is nog onze tegenstander, en we achten 't onverantwoordelij k, dat gevierde leiders van ons Gereformeerde volk ons nu en dan willen dietsch maken, dat de strijd tegen Rome niet meer aan de orde van den dag zou zijn: Rome doet er voordeel mee. Gelukkig hebben onze broeders van Sa- latiga nog meer en beter nieuws te melden. De gemeenten breiden zich uit; de schóól- arbeid wordt gezegend; Christen-Javanen bieden aan Rome's verleiding weerstand een hunner liet zich verlokken, doch keerde met berouw terug. Br. Heller zag een ziekenbehandeling (van een kind van een Europeaan) bij zonder gezegend. De zieken verpleging, die dikwijls een weg is, om 't vertrouwen te winnen, eischt in 't al gemeen veel zelfverloochening en wordt door de verregaande onzindelijkheid der Javanen niet gemakkelijker gemaakt. Deze is trouwens van vele ziekten de oorzaak. Br. Kühner hield met zijn Javanen een bidstond: velen hunner baden met tref- fenden ernst, ook kinderen, sommigen uit het bart, sommigen op een recht kinderlijke, eerbiedige wijze het „onze Vader", zich niet bekommerende om de grooten. Te Tjemet is groote armoede en Br. Droste tracht zoovelen als hem hulp vragen, iets te laten verdienen. Bij hun werken voor den zendeling komt soms aardig hun bij ge loof aan den dag. Zoo b. v. bij 't maken van kokos- of klapperolie. Als ze daarmee bezig zijn, leggen ze een stokje met een paar uien enz, over den potanders wordt de olie niet goed! Zoo gelooven ze ook vast en zeker, dat een kat moet betaald worden met een kip, gebeurt dit niet, dan gaat de kip, die als betaalmiddel had moeten dienen, toch [idood! Gaarne schreven we hier den brief uit, door Zr. Droste aan den Salatiga-krans te Amsterdam gericht, en dien zeker al onze lezers belangwekkend zou voorkomen, doch de heele brief is daartoe te groot en stukken eruit geven te weinig idee van de aardige beschrijving van 't leven der jonge zendelingsvrouw. Wie belang stelt kan trouwens de Salatiga-berichten op aan vrage Bureel Vredebode, Dordrecht) ont vangen; berichten die, dit in 't voorbij gaan, naar inhoud en vorm, o. i., 't meest van al onze zendingsberichten, geschikt zijn de belangstelling gaande te houden. (Soms kon ietwat nauwkeuriger correctie geen kwaad). Ten slotte nog de treurige mededeeling, dat een dochtertje van br. Kamp 't vorig jaar door een dollen hond gebeten werd. Verpleging in 't instituut-Pasteur te Ba tavia schijnt echter gelukkig gevolg gehad te hebben. Volgens de jongste berichten was de toestand vrij goed. Geve God, dat 't kind herstellen moge f Zending der Ceref. Kerken. Br. Pos. geeft weer éen zijner belang wekkende schetsjes uit 't leven der Savoe- neezen. Dit volkje is zeer onvoorzichtig met vuur. Heeft een hunner geen vuur aan den haard, dan loopt hij even naar zijn buurman, steekt daar een droog palm boomblad of wat lang droog riet aan, dat dadelijk een groote vlam is en loopt er mee door de kampong in zijn woning. Nu zijn de woningen al van zeer brandbare stof opgetrokken en Savoe is een droog eiland. Dus het minste ongeval kan brand veroorzaken. En breekt er brand uit dan redt een Savoenees slechts zijn kleerkist en kookgeraad de rest kan verbranden. Ja, al staan een twintig, dertig huizen in brand, niemand denkt aan redden. Ook blijven 1de menschen bij hun brandend buis en de verwoeste (plaats wordt door een touw afgesloten, tot zij „gereinigd" (met water besprengd) is d»or een daar toe aangewezen man, die van zulke din gen leeft, en daarom in een huis zonder wanden woont. Verliet iemand een ver brand perceel, zoo zou hij andere men schen in de straf, die hij heet te lijden, meesleepen, daarom worden «pijzen enz. den beroofden bijgebracht, doch zg mogen ze alleen tot bij den ingang van het al- gezet terrein afhalen. Ook hier hebben we weer, als zoo menigmaal, in de denk wijze der Heidenen aanknoopingspunten voor de Evangelieprediking. Er is besef, dat het kwade den mensoh bejegent om der zonden wilevenzeer gevoelt men be hoefte aan verzoening met een vertoornd wezen, hij zij dan duivel, god of God. Br. Pos sprak onlangs met een Soemba- nees over den God, Die alles geschapen heeft. Zulk een God kon volgens hem niet bestaan. Waar zou Hg geweest zijn eer hemel fen aarde bestond Hoe kon Hij een Zoon genereeren, indien Hij geen vrouw had enz. Vragen als deze getui gen van nadenken, al leveren zij tevens het bewijs, dat de Soembaneezen, even als schier alle Heidenen zich niet kunnen ontdoen van hun zinnelijke voorstelling van God, Dien ze zich ja hoogerf dan een mensch, maar niet essentieel verschillend van den mensch kunnen denken. Br. Adriaanse bezocht enkele „Gemeen ten" en vond wel belangstelling, doch ook droeve onkunde. Hij doopte drie jongelingen der Keuohenius-school, wier belijdenis en wandel hem daartoe volle vrijmoedigheid gaf. In zijn ressort kwam, helaas, een geval van ontucht voorde schuldige beleed echter berouwvol schuld en dat wel eigener beweging. Br. Horstman stond te prediken, toen zonder dat hg het merkte een slang op hem lag te loeren, doch zonder hem te durven aanvallen. De Javaan |beschouwt dit als een teeken, dat iemand zijn on heil, misschien zijn dood zoekt. Ook drong een vreemde zgn badkamer binnen, mis schien om 't water te bezweren, zoodat het ziekte of dood aanbrengt, zooals de inlander meent, of wel om het te vergif tigen. In elk gevalSatan werkt, voor zeker wijl hij zijn Weerpartijder ziet wer ken. Een kwaad teeken is het niet. Br. Zuidema eindelijk was, begin Janu ari, ongesteld en onder behandeling van Dr. Scheurer. Van de BB. Huijsingh en Bolwijn als naar gewoonte in „Heidenbode" en „Mos terdzaad" taal noch teeken. Deze zende lingen zgn door hun weinig rapporteeren mede schuldig aan de nog (betrekkelijk) geringe belangstelling voor de Zending in Gereformeerden kring. Zij vormen ge lukkig een uitzonderingal de andere ar beiders der Kerken en Vereenigingen la ten geregeld van zich hooren en zorgen dat niemand op grond van lichtsehuwing tot een minder gunstige gedachte omtrent hen komt. lerseke. Vergadering van den Gemeen teraad van Vrijdag 13 Maart, 's avonds 6 uur. Tegenwoordig alle leden, voorzitter de Burgemeester. Medegedeeld wordt o. a. dat het besluit tot verhooging der wethouderstractementen en het 2e suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag zijn goedgekeurd. Blijkens het proces verbaal van kasop- neming was den 30en Januari 11. in de kas van den gemeente-ontvanger aanwezig f 4202,664 een cijfer overeenkomstig de boeking. Wegens het overlijden van een borg van den ontvanger van het Burgerl. Armbe stuur wordt door dat bestuur machtiging gevraagd om als zakelijke borg te aanvaar den een hypotheek van 1000 gld. Dit wordt met algemeene stemmen goedge keurd. Als lid van hetzelfde bestuur wordt met algemeene stemmen op 1 na benoemd de heer C. Hartoog. Voorstellen tot eenige af- en overschrij vingen op de begrooting van 1895 en tot beschikking over f 29.55 nit den post voor onvoorziene uitgaven worden met algemee ne stemmen goedgekeurd. Daarna brengt de Voorzitter de bekende circulaire betreffende de pensioneering der gemeenteveldwachters aan de orde. Hij twijfelt niet of ieder zal zulk een pensioen wenschelijk achten, 'tls maar de vraag hoe aan de middelen te komen Als resul taat zijner overwegingen oppert hij het denkbeeld langzamerhand een kapitaal te vormen, uit welks rente het pensioen kan bestreden worden. Hij geeft daaraan de voorkeur boven een verzekering. De heer Sinke berekent, dat een verzeke ring niet zeer bezwarend zal zijn, doch hij is niet op de zaak voorbereid en stelt voor het onderwerp aan te houden en B. en W. te verzoeken een bepaald voorstel te doe» ook met het oog op de vele werk zaamheden van dezen avond. De Voorzitter wil evenwel weten of de Raad zich in 't algemeen met het denkbeeld van pensioneering kan vereenigen. Deze vraag wordt met algemeene stemmen be vestigend beantwoord. De heer Cupery wenscht nog den leeftijd van pensioneering te bepalen. Hij meent dat 65 jaar in 't algemeen een geschikte tijd is. Doch ook dit wenscht de Raad later te behandelen. Zonder hoofdelijke stem ming wordt het voorstel van den heer Sinke aangenomen. De Voorzitter leest nog voor een heden ontvangen missive van Ged, Staten betref fende de aangevraagde buitengewone rijks subsidie van 4600. In aanmerking nemende, dat de hoofdei, omsl. welke voor 1896 op f 6500 is geraamd, in 1995 f 6920 heeft opgebracht, kan deze zonder de aan slagen te veranderen gerust op f 7000 geschat worden. Verder achten Ged. St, het niet onbillijk, dat de ingezetenen in de aanmerkelijk hooger geraamde uitgaven iets bjj dragen, hetwelk geschieden kan door de gemeenteopcensen op het personeel van 35 tot 50 te brengen. Alsdan eal een sub sidie van f3775 voldoende zijn. Zij ver zoeken den Raad de begrooting overeen komstig deze opmerkingen te wijzigen. Hierann kan nu niet voldaan worden, maar er zal spoedig een nieuwe vergade ring worden uitgeschreven. Ten slotte wordt met gesloten .deuren het kohier voor den hoofdelijke» omslag opgemaakt. Kapelie. In de Nieuwe Roti. Crt staan eenige mededeelingen omtrent het Kerkgebouw der ned. herv. gemeente al hier, welk gebouw namens Kerkvoogden wordt gerestaureerd door den aannemer D. van Maris, onder technische leiding van den heer J. Verheul te Rotterdam. Deze schoone kerk, zoo schrijftzij, vormt met den grooten massieven toren een ge- Keel, en is een der fraaiste en merkwaar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1