„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL üERKÏilüJlJ WS. 8CHOOLHIEDWS? RËG1ÏTSZAON- Gemengde Berichten. •'«IS? i VAN van Zaterdag 7 Maart 1896. De Tweede Kamer heeft met 56 tegen 39 stemmeD, de wet op het personeel aan genomen. Voor stemden al de ministrieele liberalen, de Takkianon groep Pyttersen, de antire volutionairen B groep Lohman en een deel der Roomschen. Tegen stemden de Takkianen groep Goe man Borgesius, de overige Roomschen en de antirevolutionairen AgroepKuyper De heer Lucasse heeft in de zitting der tweede kamer van gisteren een ferme lans gebroken voor Vlissingen dat verbetering vraagt van zijn marinesluis en haven. Op het debat komen wij later terug. Luitenant generaal P. G. J. v. d. Schrieck, lid der tweede Kamer voor 's Hertogen bosch, is op 84 jarigen leeftijd aldaar overleden. Hij was het oudste lid der kamer in leeftijd; de nestor. Als zoodanig leidde hij ieder jaar na de opening der nieuwe zitting een paar malen de vergadering en maakt» zich ver dienstelijk door het richten van een aan spraak tot den benoemden of herbenoem den voorzitter en het uiting geven aan zijne liefde voor het Huis van Oranje. Deze taak is nu voortaan den heer Donner beschoren. En zij is hem goed toevertrouwd ook; want in hoffelijkheid en in gesstdrift voor het geliefd Oranje huis doet, hij voor zijn voorganger niet onder. Wat sinds 1891 niet meer geschiedde, zal dus voor een enkele maal wederom kunnen gezien worden; een antirevolu tionair op den Voorzittersstoel. De heer Donner, die nn de nestor der Kamer is, werd geboren den 18 Octobeï 1824 en is dus 71 jaren oud. Op hem volgen in leeftijd de heeren Conrad, Everts, Haffmans, v. Delden, Bool, Rooyaarda, Van Alphen, allen ge boren tusschen 1825 en 1829. Het volgende uittreksel uit een brief van den heer J. L. Moerdijk, onder wijzer aan een staatsschool te Petroria, plaatsen wij gaarne met verzoek om nog meer b ij gelegenheid. Pretoria, 8 Febr. 1896. Geliefde ouders, broeders en zusters! Ge zult niet van mij vergen, dat ik U uitvoerig verslag zal geven van al 't geen in de laatste dagen door de] [Republiek is doorleefd, liever wil ik eenigszins uitvoe rig stilstaan bij 't wapenfeit, waaraan ik zelf heb deel genomen de gevangenne ming van Jameson en „the men of the Chartered Compagnie" bij Doornkop (y2 uur te paard van Krugersdorp) en de over brenging dier troepen naar Pretoria. Als Gouvernementsambtenaren waren mijn vriend De Jonge, inspecteur van Scholen, en ik verplicht om bij het uitbreken der onlusten met anderen wacht te houden bij het Gouvernementsgebouw. Nadat wij een nacht die doode steenen hadden opgepast en gehoord hadden, hoe den volgenden dag de burgers en de mannen van Jameson elkander zouden ontmoeten, werd ons hart brandende in ons om ook nu, in de ure des gevaars, op het slagveld schouder aan schouder te staan met ben waaronder we zoo langen tijd hebben verkeerd, tot wie we 'tons een eer rekenen te behooren. Eerst tegen den avond van den volgen den dag zaten wij met geweer en bandelier gewapend in 't zadel en met de burgers van kommandant Erasmus trokken we ten getale van 150 man naar 't oorlogsveld, 't Was een heldere nacht, toen wij Pretoria uittrokken. Nadat we de verschillende voorposten gepasseerd waren, bereikten we ongeveer 10 uur in den avond de open vlakten. Een nogenblik wordt halt gehou den en luid en krachtig wordt te midden van dc nachtelijke stilte de stem van den aanvoerder gehoord: „Burgers 't is moge- ljjk dat we elk oogenblik met den vijand in botsing komen. Niemand mag zonder order terugkeeren. Voorwaarts Dat was taalkort maar krachtig. En zoo krachtig die taal, zoo vast was ook 't besluit dier mannen, zoo zeker was 't ook ons voornemen, om geen duimbreed te wijken, zoolang de aanvoerder stand zou houden. We reden dien naeht door tot circa half 3, toen wij bij een rivier gekomen, onze paarden afzadelden en in de open vlakte een uur rust namen. Met het zaal onder 't hoofd en 't geweer langs u, tracht ge, zoo goed als dat gaat, een beetje te rusten, doch voor ge goed en wel in slaap zijt, klinkt het andermaal Op zaalDe frissche morgenlucht die u van dieeindelooze vlakte tegenwaait, verfrischt en sterkt, en met nieuwen moed bezield gaat het voorwaarts, steeds nader naar het doel van den tocht. Toén de zon opkwam, ontmoetten wij reeds hier en daar iemand langs den weg, die tijding van 't slagveld aanbracht. De burgers onder de kommandanten Malan en Cronjé waren reeds slaags geweest met den vijand, die reeds geduchte verliezen had geleden, doch zich nog niet had over gegeven. Toen dit bericht one bereikte, waren we nog cirCa 2 uur van 't slagveld verwijderd. Met meer spoed trokken wij nu voort, in de hoop nog tijdig genoeg aan te komen om dc laat3te hand aan Jamesons volkomen nederlaag te leggen. Bij onze aankomst groote blijdschap ver mengd met teleurstellingJameson heeft zich juist overgegeven met alles wat hij had en wij waron Vb uur te laat geko men om als zijn overwinnaars te kunnen terugkeeren. Nimmer zal ik den intocht der overwin naars binnen Krugersdorp vergeten. Een macht van 2000 boeren, die van alle zij den waren samen gestroomd, wachtte over winnaars en overwonnenen op. Nauwe lijks hadden ze Krugersdorp bereikt, of uit een 2000 geweren knallen de vreug deschoten den overwinnaars tegendit houdt een half uur aan, alles davert en dreunt, en 't gejuich wordt overstemd door 't knallen der geweren. Te midden van die vaste „body" van Boeren komen de overwonnenen naderJameson en zijn officieren. Wat een tegenstelling Ontwa pend zitten ze op hun paarden, die hunne ruiters voor de laatste maal dragen. Nau welijks zijn ze voor het Landdrostkantoor gekomen of opeens verstomt het gejuich, geen vreugdekreten voor die vrijbuiters, die nu aan de nieuwsgierige blikken van de duizenden, die hen aangrjjnzen, worden tentoongesteld. De burgers waren woedend, toen ze Jameson tn zijn officieren, de bewerkers van al dat onheil, daar voor zich zagen. De commandanten en veld- kornetten hadden werk om de burgers van Jameson af te houden en honderden waren geresolveerd om hem op 't eerste teeken de hersens in te schieten. Te voet moest hij met zijn officieren door de rijen zijner overwinnaars den afstand van het Landdrost kantoor naar den gevangeniswagen afleg gen. Nadat ook de mansehappen van Ja- meson, de veroverde 600 paarden en de 11 maxims etc. in Krugersdorp was gear riveerd, werden de overwonnenen, die door honger en vermoeienis uitgeput waren, van 't noodige voorzien. Jameson en zijn offi cieren kregen van die „wreede Boeren" bier, sigareu, vleesck enz. Nog denzelf den avond werd order ontvangen de ge vangenen onmiddellijk naar Pretoria over te brengen. Een sterke macht van 500 Boeren, waaronder ook wij, moesten die troepen begeleiden, want elk oogenblik konden de oproerlingen van Johannesburg komen om Jameson te ontzetten en daarop moest men zich voorbereiden.'t Was een indrukwekkend gezicht, die dichte drommen in 't holst van den naeht de bergengten te zien doortrekken. Mijn vriend De Jonge en ik waren order hen, die de wacht vormden om den wagen van Ja.ceson en zijn officieren. Wat zagen die „edele Brit ten" er bedrukt uit. Jamesen en zijn man nen zijn over 't algemeen kranige figuren, mannen die weten wat oorlogvoeren be- teekent, meest oudgedienden uit den het vorige jaar gevoerden Matabelenoorlog, maar een Boer schiet goed en 't duurde niet lang of de bedienaars der maxims waren weggeveegd en was Jameson genood zaakt zich onvoorwaardelijk over te geven. Hij bood aan onmiddellijk naar de grenzen terug te keeren. Kommandant Malan gaf hem 5 minuten bedenkenstijd en voegde er bij, dat, zoo hij zich niet overgaf de kanonnen onmiddellijk hun werk zouden doen. Van alle kanten omringd moest hij maar berusten in zijn bitter lot. Van de Boeren zijn 4 gevallen en 6 gewond, van Jameson 68 gedood en 76 gewond. De Chartered-troep was volledig uitge rust alles was gloednieuw, de maxims (kanonnen, die 600 schoten in een minuut afvuren) van 't nieuwe maaksel, de paarden spekvet en alle gezouten, ieder vertegen woordigende een waarde van 50 tot 60 pond. De reis naar Pretoria liep in goede orde af. De laffe Johannesburgers zijn niet opgedaagd om hun redder te ontzetten. Dienzelfden avond om 10 uur waren wij bij vrouw en kinderen. Ziedaar een korte beschrijving van mijn eersten veldtocht. In die 2 dagen hebben we van de 48 uren minstens 35 in 't zaal doorgebracht. Ge kunt dus begrijpen, dat we moe waren. De geestdrift onder de bur gers gaat alle beschrijving te boven. Als éen man zijn ze gereed hunne duurgekochte onafhankelijkheid te verdedigen. Ge ziet daaronder jongens van 16 jaar, die met doodelijke gewisheid hun vijanden besto ken, kinderen die nu weer rustig op de schoolbanken zitten, 't Is een heldenvolk. 'fZyn mannen die met Gods hulp zijn opgewassen tegen de duizenden die Enge land kan sturen. President Kruger is als een rotskalm en bedaard te midden der gevaren. Eén voorval wensoh ik u nog mede te deelen, dat een onuitwischbaren indruk op mij gemaakt heeft. Aan den avond van den heeten dag verzamelden de overwin naars zich in 't legerkamp om een korte godsdienstoefening te houden. Bij 't flauwe schijnsel eener kaars werd een hoofdstuk uit den Bijbel gelezen en daarop gemeenschappelijk het „Geloofdzij God met diepst ontzag" aangeheven. Zie, dat erkennen van „niet ons, o Heer, uw naam alleen zij eer" bij zooveel kracht en heldenmoed dwingt in nog hooger mate eerbied af voor die dappere strijders. 't Yerder verloop der gebeurtenissen is u bekend. Of de politieke hemel nu hel der is Yerre van daar. Algemeen bereidt men zich voor op een kamp met Engeland. De Engelschen moeten nog een geduchte les ontvangen, en ze zullen die krijgen. Zooals de geest onder de bevolking nu is, kan Engeland 25 duizend soldaten sturen en ze zullen den weg van hun voorgan gers opgaan. Onnoodig te zeggen dat ook ik in die ure des gevaars mijn plicht zal weten in de volle verzekering dat ge zij 't met angst, hieraan uw goedkeuring niet zult onthouden, 'tls roeping en plicht dit vólk bij te staan in hun heldhaftigen strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. Alle uitlandersHollanders, Franschen, Dait- schers, vele Engelschen zelfs staan bij de Regeering Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wemeldinge ds. J. W. Drost te Biezeiinge te St. Laurens ds. \Y. H. H. Dijkman te Breskens. De kerkeraad te Amsterdam heeft den heer ds. G. H. Bleeker te Welsrijp benoemd tot krankbezoeker in de Gasthuizen der herv. gemeente. G eref. Kerken. Aangenomen naar Tüolen B door den heer Van Ostende te Ottoland. Ds. Ruijs te Serooskerke verzoekt ons het door ons uit Hollandsche bladen over genomen bericht als zou hij voor Sprang bedankt hebben te weerspreken. ZEerw. nam nog geen beslissing. Goes. De aanbeveling voor een leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B. S. alhier bestaat uit de heeren G. Ch. C. Bethe te Voorburg, C. Timmerman te 's Gravenhage en C. W. B. lngenhoest te Warfum. Geslaagd te 's Gravenhage de dames M. A. Dagevos te Goes en C. S. A. H. Eraser te Séhoondijke voor de acte nuttige hand werken. Te Schiedam is Woensdag overleden na een korte ongesteldheid, dr. N. M. Kam, leeraar iu de wis- en natuurkunde en cosmografie ain het Gymnasium en plaatsvervangend directeur van de Rijks normaallessen voor aankomende onderwijzers aldaar. Hij wrs geboren den 26 December 1836 te Dreischor, waar zijn vader jaren lang predikant was. Arrondissements-Eechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens meineed: I. Ie R., 18 j., werkman, Cad- zaud, thans te Middelburg in hechtenis, tot 4 m. gev. straf, met mindering van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht mishandelingA. v. G., 13 j., en E. de P., 17 j., veldarbeiders, St. Jansteen, ieder tot 3 m. gev. straf en I. de R„ 39 j., veldarbeidor Biervliet, f 10 b. s. 10 d. h. diefstalF. W. de B., 11 j., zonder be roep, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h., en vernieling P. H. de P., 13 j., C. J. v. d. P., 11 j., F. W. de B. voornoemd, en C. K., 10 j-, ollen zonder beroep, Middelburg allen tot f'3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging F. de P. 55 j., visscher, Biervliet, beklaagd van mishandeling. Vrijgesproken J. G. V., 12 j boodschap- looper en J. J. K., 11 j., E. H. A. P., 13 j., 0. K. voornoemd, en J. F. lij., allen zonder beroep, Middelburg, allen beklaagd van diefstal, en C. J. v. d. P. voornoemd, be klaagd van heling. Bij bevelschrift dier rechtbank is naar de openbare terechtzitting verwezen J. F. B. d. K., oud 38 jaren, werkman te Clinge gedetineerd te Middelburg ter zake dat hij in de maand Mei 1895 te Clinge opzet telijk wederrechtelijk zich heeft toegeëigend een wollen hemd met blauwe strepen, een wit onderhemd, een wit bovenhemd met borst, een blauwe broek en vest, een grijs geruite broek, een zwart bevenvest, drie paar bruine kousen, en blauwe blouse, een katoenen halsdas, een sequahhoed, een paar pantoffels, een groen beursje, een zilveren remontoirhorloge, en aan .geld minstens vijf gulden, al welke voorwerpen den in houd uitmaakten van een pak dat aan zijn adres was toegezonden en dat hem door den stationschef te Hulst was afgegeven, doch dat hij moest weten dat niet voor hem was bestemd, door in plaats van te trachten den eigenaar, zijnde Franciscus van Houten, klompenmaker te Clinge, op te sporen of het pak bij den stationschef te Hulst terug te bezorgen, de bovengenoemde kleedingstukken, het horlo ge, het beursje en het geld veor zich te behouden en daarover als eigenaar te be- sehikken. Aan den beklaagde is de heer mr. W Dicke, advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Het Eaagsche gerechtshof, uitspraak doende in twee door de Arr. rechtbank te Middelburg gewezen vonnissen, heeft V. (diefstal van taartjes) ontslagen van rechts vervolging en K. (aannemer beklaagd van omkooping) veroordeeld tot f 200 boete. Tot ons leedwezen ontvingen wij onder staand bericht te laat om 'f nog in ons no. van jl. Woensdag te hunnen opnemen. Be doeld no. werd iets vroeger dan gewoonlijk afgedrukt), Goes. Dinsdagavond bood het bekende en al meer beminde zangkoor der Ned. Herv. gemeente alhier in de Groote Kerk aan de groote schare opgekomenen een aan- genamen avond met hare zanguitvoering begeleid door het orgelspel van zijn direc teur dhr. J. Kooiman. Er werden acht liederen ten gehoore gebracht die een aangenamen indruk maak ten. Schoon vooral waren „Psalm 118" en „Herders Zondagslied." Over het algemeen waren de alten wel wat zwak, hetgeen tiet sterkst uitkwam bij de uitvoering van het tweede gedeelte van „Psalm 1." Doch dit nam niets weg van den iudruk, dien de belangstellenden mochten modenemen dat het koor onder de uitstekende leiding van zijn directeur zeer vooruitgaat en het schoone orgelspel, door schrijver dezes niet naar waarde te schatten, leverde een keurige afwisseling voor welke de heer ds. v. Le- lyveld, evenals voor het geheel der uit voering, namens allen een woord van har- telijken dank kon uitspreken, voornamelijk aan het adres van den directeur, wien de wensch werd toegesproken dat hij nog vele jaren het „koor" zou mogen voorgaan in de beoefening der kunst tot verheerlijking Gods. Genoemde spreker sloot met een woord van warme aanbeveling der collecte voor de armen der gemeente, en daarna niet dankzegging. Verplaatst bij de posteryen de bh. M. A. J. J. Blankert van Steenbergen en A. Donkersloot van Zierikzee, beiden naar Spoorwegpostkantoor no. 2 (standplaats Rotterdam). fiisse. Een zeldzaam groot kalf werd Donderdag bij den landbouwer Kloosterman geboren: het dier heeft het kolosale ge wicht van 184 halve Kilo's. Een vorig jaar, bij denzelfden eigenaar een van 114 halve kilo's. Uit Vlissingen wordt onsgemeld, dat op de Zeeuwsche bark „Indien" en de daaruit geloste lading hout en ijzer heden (Vrijdag) door de bergers, op mach tiging der arrondissements- rechtbank te Middelburg, conservatoir beslag is gelegd. Bedoel 1 schip en lading zou binnen wei nige dagen in publieke veiling worden gebracht. Naar men ons mededeolt, schijnt de oorzaak van het beslag gelegen te Zijn in de niet voldoening van het bergloon, daar de gezagvoerder Bökman geen ge noegen neemt met de taxatie der waarde van schip en lading, geschied door drie deskundigen, daartoe op gemeenschappelij k verzoek van den gezagvoerder en de ber gers door den Kantonrechter te Middelburg benoemd. Zoutelande. Sedert Maandag heeft men hier een begin gemaakt met voorbe reidend» werkzaamheden om de schade, dezen winter door storm en water aan de duinen aangebracht, te herstellen. Een gedeelte rails werd reeds gelegd om daar langs zoogenaamde kipkarren te laten looped, waarmede klei zal worden aangevoerd. Heden morgen echter werd het werk ge staakt; doordien pl. m. 100 man van Westkapelle afgekomen waren, en hunne collega's alhier werkzaam, overhaalden het werk neer te leggen, naar men zegt wegens geschil met den aannemer. Kalm en ordelijk gingen echter allen huiswaarts. St. Maartensdijk. Aan den voor oever van den Muijepolder alhier is een val waargenomen ter lengte van bij na 400 M., over eene gemiddelde breedte van 100 M. Deze val maakt echter geene voorziening noodzakelijk, daar er nog pl. m. 800 M. vooroever tusschen den val en den dij k- steen overblijft. Koudekerke. Dekiesvereeniging „Ne derland en Oranje" alhier, heeft in haar vergadering van 4 Maart 11. besloten aan de Tweeue Kamer een adres van adhaesie te richten met het adres der kiesvereeni- ging „Voor Nederland en Oranje" te Goes, in zake) Proportioneels (vertegenwoordiging. Hoedekenskerke- De landbouwer J. S. had veel last van ratten en wendde daarom een middel ter vergiftiging aan, hetwelk gelukte maar den volgenden mor gen kwam hij tot een onaangename ont dekking, er waren namelijk eenige varkens dood in het aangrenzend hok waarin hij het vergif gestrooid had. De ratten zullen denkelijk het vergif overgebracht hebben in het eten der varkens. Men zij dus met dergelijke middelen voorzichtig. Vlissingen. Donderdagavond kwamen alhier met den mailtrein aan de heeren Dr. Leyds, Staatssecretaris der Transvaal, en Jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blok land zaakgelastigde van genoemde republiek te Den Haag. Dr. L. vertrok te 12 uur per nachtboot „Koningin Wilhelmina" via Queenboro naar Londen. De heer Beelaerts nam intrek in het hotel Albion. Vlissingen. Heden Vrijdag morgen half twaalf ontstond een begin van biand in de woning van den Belgischen loods P. J. Brackx, in de Slijkstraat, waar twee kleine kinderen onbeheerd in de huiska ner speelden. Andere huisgenooten bevonden zich op dit oogenblik buitensbuis of in den kelder. De kinderen hadden lucifers weten te bemachtigen en de raamgordijnen in brand gestoken. Voorbijgangers die ditzagen, sloegen de ramen in en bluschten den brand met emmers water, terwijl de kinderen gelukkig geen letsel bekwamen. De heer J. G.Gerritsen, burgemeester te Breskens, ontving door tussckenkomst van H. Ms. particulieren secretaris, op last van de Koningin-Begentes, namens onze Koningin een bijdrage van f 25 voor Francois de Reu te Nieuwvliet, die den 16 Maart honderd jaar wordt. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is den kommies der le klasse bij 's rijksbelastingen J. J. Olivier te Domburg en dien der 2e klasse P. Praag te Cortgene, met ingang van den len Mei a., eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst behou dens aanspraak op pensioen. Voorts zijn, met ingang van 1 Maart 11., benoemd tot de le klasse de k ommiezen der 2de klasse J. P. van Bortel en J. Snoodijk te Veere, J. (Moerdijk en J. v. d. Berge te Middelburg, J. Minderhoud te Zierikzee en A. W. Rijnberg te Hansweert, en tot de 2e klasse de kommies der 3e klasse O. Uffen te Zierikzee. Naar men verneomt heeft de Paus Woensdag aan generaal Van der Schrieek, toen hij stervende was, per telegraaf Z. H. zegen laten zenden. De „Nederl. Bond van Jongelings- Vereenigingen op Geref. Grondslag" zal zijn jaarlijkschen Bondsdag houden te Zwolle op 14 Mei a. s. (Hemelvaartsdag.) Bij den dag komen er weer nieuw geboren kalvers. Jammer, dat er vaak zooveel van die kleine springers sterven. Het voêr is hieraan niet zelden mee schul dig, omdat dit hier en daar bijna uitslui tend uit karnemelk bestaat. Dit is een goed voer, maar niet op zichzelf, want daartoe bevat het te veel eiwit. De kal vers groeien er vaak te hard van en dan gaan ze niet zelden dood of ze tieren niet en blijven dan beneden bet middelmatige. Men moet de voedselver- houding wijzigen en er voor zorgen, dat naast het eiwit, ook vet en zetmeel in het voêr gevonden wordt. Dan zal de uit komst beter zijn. Een eenvoudig middel tegen hoest moet citroensap zijn. Men drukt een ci troen uit, giet kokend water bij het sap en verzoete dit mengsel met suiker of liever nog met honing en drinke hierva^ dagelijks zoo dikwijls mogelijk. Een vijftal arbeiders te Vroomshoop jl. Dinsdag door den regen verhinderd voort te werken en daarom huiswaarts keerende wilden zieh met een bootje over het ka naal laten zetten. Door een hevigen ruk wind kantelde het bootje en geraakten zij te water met het treurige gevolg dat twee van hen jammerlijk verdronken. Van de drie anderen die met veël mpeite gered werden, bevindt zich een nog fiiet buiten gevaar. Te Asperen ontstond Woenedagmiddag een felle brand, vermoedelijk gevolg van het stoken van een vuurtje door een 11 jarig meisje, nabij een hooimijt. De hevige zuid» westenwind sloeg -de vlammen naar de aan grenzende gebouwen over en aan blusschen viel niet te denken. Aan alle zijden vond het vuur voedsel en verhieven zich de angstkreten. Het was een vreeselijk oogen blik. leder daoht slechts aan het zijne, en trachtte vooral de levende have in veilig heid te brengen, terwijl rook en vonken en vlammend hooi hoog in de lucht zweef den en de rosse vuurgloed den ganschen omtrek verlichtte. In groote kudden werden paarden en runderen uit de brandende en bedreigde gebouwen gejaagd en buiten het stadje in het veld gedreven, waar om 6 uur om streeks een 700-tal, zoo uit een warmen stal aan weêr en wind blootgesteld, door hun gehinnik en angstig loeien het sombere van het schouwspel nog verhoogden. Te midden dezer onbeschrijfelijke ver warring zochten tal van zenuwachtige en weeklagende measch en een goed heenkomen, sommigen onbeduidende prullen meevoeren» de, terwijl zij veel belangrijker zaken in hunne woning hadden achtergelaten an deren weer stonden met prijzenswaardige vastberadenheid bij hun stallen, het més gereed houdende om bij het eerste gevaar hun paarden en rundvee de vrijheid te geven. Inmiddels was uit alle omliggende ge meenten de brandweer komen opdagen en het geraas der met spoed [aanrollende spuiten, benevens een felle donderslag van een kortstondig onweer, verhoogden het algemeen rumoer. Eerst om tien uur des avonds echter, toen de wind ging liggen en een flinke regen begon te vallen, vorderde het bus- schingswerk aanmerkelijk en om 11 uur was het grootste gevaar voor uitbreiding geweken. Toch was men eerst Donderdag morgen 6 uur, het vuur meester, of liever toen vond bet vuur geen voedsel meer. In 't geheel bleken 21 kapitale woningen totaal vernield, benevens de kerk, het huip- postkantoor en tal van groote schuren en hooibergen, al deze gebouwen waren ver zekerd, uitgezonderd de pastorie der gere formeerde kerk, bewoond door ds. Smit. Menscbenlevens zijn niet te betreuren 1 persoon kreeg van een paard een hevi- gen slag tegen den buik, doch zijn toestand was nu bevredigend. Zeven runderen kwa men in de vlammen om, een rund brak 2 pooten, zeven andere kwamen om in het veld. Eenige dagen geleden werd een in genieur te Lecce plotseling door een aan val van waanzin getroffen, zoodat men hem in een dwangbuis naar het krank zinnigengesticht moest vervoeren. Twee uren later werd zijn zuster op dezelfde wijze krankzinnig en naar hetzelfde gesticht overgebracht. Des avonds van denzelfden dag openbaarden zich de symptomen van den zelfden waanzin bij een der dienst boden van den ingenieur, Anna genaamd, die de familie sedert 33 jaar diende. Het bleek noodzakelijk, ook deze aangetaste naar het ziekenhuis te vervoeren. Of men hier met eene vergiftiging of met krankzinnigheid te doen heeft, is nog niet uitgemaakt, f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5