KERKNIEUWS. ^HOOLNliÏÏws! REG II TSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. vooï wien zij een altiar hebben opgericht, met wien zij verzoend moeten worden. Men kent het verhaal, hoe de Atheners er toe gekomen waren om voor „den on bekenden Gol" een altaar op te richten. Pausanias meldt het ons. Daar was in Athene een schrikkelijke pest uitgebroken. Dat was tengevolge van den toorn der goden. Maar wellicht kende men al de go den niet. Daarom liet men schapen van den top van den Areopagus aaar beneden loopen, en overal waar er een viel, werd het geslacht en op een nieuw te bouwen altaar aan den onbekenden God geofferd. Welnu, dien onbekenden God komt Paulus verkondigen. Hij is het, naar wien de edelste denkers van ons geslacht hebben gegist, gezocht, getast. Het is de transcen dente en tegelijk de immanente God, d. w. z. verheven boven al het aardsche, want zelfs de hemel der hemelen kan Hem niet bevatten, en toch tegelijk alomtegenwoordig, want in Hem ie ven wij, bewegen wij ons en zijn wij. Hij is geen God, die van menschenhanden ge diend wordt of die in tempelen woont, want Hij geeft integendeel als de goeder- tierene uit den schat zijner algenoegsaam- lieid aan het menschdom het leven, den adem en alle dingen. Hij is de Recht vaardige, die een Man beschikt om straks een iegelijk, ook de Atheners, te richten. Welk eene prediking, ik zeg niet voor ons, die al deze dingen reeds van onze prille jeugd gehoord hebben, maar voor deze heidenenHier is de plaatsbekleeding, waarvan Aeschylus ia zijn Premetheus zong, hier de Zoon Gods, die aan den paal gehangen werd, waarvan Plato als het ware profeteerde. Wat de algemeene gsnade niet vermag te geven, Athene is er bewijs van, Paulas verkondigt het in zijne pre diking van Gods bijzondere genade. Panlus te Athene Nog altoos is er, ook in onze dagen, een Athene der menschelijke wijsheid, eindigend in het vereeren van den mensch als god. Denkt maar aan den kreet van Da Costa „Ziethier uw goden, kunst en kracht en (industrie, En voorts: geen eerdienst meer dan d'eer- (dienst van't genie !a Dat Athene hebben wij te vlieden Naar Paulus' prediking daarentegen te hooren. Want de Christus komt, om ook het Athene onzer dagen te richten. Wat begeer ik, Athene te zien in haar vroegere pracht en glorie Neen, ik begeer Christus te zien, den Volkomene in schoonheid, die den balling een plaats bereidt in het Va derhuis en wiens is een eeuwige heer schappij der waarheid en der gerechtigheid Aldus besloot de redenaar zijne lezing, die in Middelburg door een weinig talrijk gehoor maar het weder was oak niet gunstig met klimmende belangstelling was aangehoord. ■4 Maart 1896. Clj Kon. bestuit is aan J. Harendregt, burgemeester van Zaamslag, vergund tot 1 Sept. a. te Terneuzen te wonen. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat de weg over de kruin van den zeedijk van den Stadspolder in Cortgene van 5 tot en met 31 Maart 1896 voor het verkeer met rij- en voer tuigen sn vee zal zijn afgesloten. Nachtwaclit8 op het platteland con troleeren In de Gemeentestem vroeg de burgemeester van Stad-Delden inlichtingen omtrent een doelmatig toestel voor controleering der nachtwachts. In antwoord daarop deelt zijn ambtge noot te Grav8 het volgende mede: Na lang zoeken is het mij gelukt een dergelijk toostel machtig te worden. Het is zeer eenvoudig en bestaat slechts uit eene klok; op de wijzerplaat zijn aanwezig bewegelijke punten, zoo aangebracht, dat, indien men van buiten aan een trekker trekt die aan de klok verbonden is, een punt naar voren schiet, die juist den tijd aangeeft waarop men zich gemeld heeft. Vroeger of later dan op den opgegeven tijd kan men zich niet melden, want de punt komt vooruit op de minuut dat men zich meldt. Tot zoover deze inlichting. Herinneren wij ons echter wel dan heeft aan de Nobelpoort te Zierikzee een derge lijk uurwerk jaren lang gestrekt tot con troleering van den nachtdienst der com miezen. Het aantal uitgegeven muntbiljetten, bij koninklijk besluit van den 12en No vember 1895 (Staatsblad No. 192) bepaald op 1,000,000 voor die van f 10, en op 100,000 voor die van f 50, zal door intrek king van 20.000 muntbiljetten van f 50 en uitgifte, in de plaats hiervan, van 100.000 muntbiljetten van f 10 worden gebracht: dat der muntbiljetten van f10 op 1,100,000,vertegenwoordigende een kapitaal van f 11,000,000; dat dei muntbiljetten van f 50 ep 80,000 vertegenwoordigende een kapitaal van f4.000,000. Staatscourant Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterend op Tessel ds. K. Loggers te Pelzen te Ytens en Hen- naard (vac. Waardenburg) ds. E. Loen te Herveld (voorheen te Grijpskerke). Ssrooskerke- De heer ds. H. Waar denburg te Ytens en Hennaard, hoopt D.V. 12 April, a. zijn afscheid te nemen in zijn tegenwoordige standplaats en alhier 26 April, d. ai v. zijn intrede te doen. Ceref. Kerken. Beroepen te Monster de heer T. Kramer, cand. aan de Vrije Universiteit. Bedankt voor Sprang door ds. A. L. Ruijs te Serooskerke B voor Nieuw Vennep door ds. J. Dekker te Wezep. Bij ministerieele beschikking van 2 Maart jl. zijn in de provincie Zeeland benoemd als commissie, in 1896 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56a der wet op het lager onderwijs, tot voorzitter de schoolopziener in het district Middelburg, tot leden de schoolopzieners in het district Goes en in de arrondisse- menien Axel, Goes en Zierikzee, tot plaats vervangende leden de schoolopzieners in de arrondissementen Middelburg, Oostburg en Tholen. Het schriftelijke gedeelte van het examen wordt afgenomen op 1 Aprilhet monde ling gedeelte begint 9 April. Het oud-kamerlid Valette te Gouda is benoemd tot leeraar aan 't gymnasium Willem III te Batavia. Goes. In de maand Februari werd de Bijzondere School alhier bezocht door 217 leerlingen, waarvan 200 geen enkelen schooltijd verzuimden7 leerlingen ver zuimden minder Jan 5 schooltijden en bij 3 beliep het verzuim van 7 tot 17 school tijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 0.8 pet. tegen 0.64 pet. in Febr. 1895. Zaamslag. Vrijdag jl. nam dhr. J. C. Boot, hoofd der bijz. school te Zaamslag (Reuzenhoek), die het onderwijs verlaat, op eenvoudige wijze afscheid van zjjne leerlingen. Eene commissie uit het bestuur der schoolvereeniging bedankte bij monde van den voorzitter den hoofdonderwijzer voor de vele diensten aaa de school en de vereeniging bewezen, tevens den wensch uitsprekende, dat het dhr. Boot dien men noode zag vertrekken, voorts wel mocht gaan. Ook Ds. Vrolijk sprak namens de kinderen de beste heilwensehen uit voor den vertrekkenden onderwijzer. Nadat deze de commissieleden voor hunne waardeering van zijn arbeid en den onderwijzer voor zijn hulp had dank gezegd, richtte hij een woord van afscheid tot d«n hoofdonder wijzer van de Bijz. school op het dorp, die hem op zjjn verder leven wederkeerig Gods besten zegen toewenschte. Met een dankgebed, waarin hij de belangen der Tereeniging en het onderwijs den Heer opdroeg werd deze schooltijd door dhr. Boot gesloten. Op eenvoudige wijze vond Maandag 2 Maart jl. dc installatie plaats van den nieuw- henop.mdon hoofdonderwijzer, dhr. A. Hoste vroeger ouderwijzer te H. I. Ambacht. Door den voorz. van het Bestuur werd genoemden heer het welkom toegeroepen, waarna ds. Vrolijk in het gebed den zegen des Heeren vroeg ook voor dezen onder wijzer. Vervolgens bedankte dhr. Hoste het Bestuur voor het vertrouwen in hem gesteld, sprak daarna de kinderen, den on derwijzer en den Hoofdonderwijzer van de Bijz. School (dorp) aan en hoopte verder dat zijn arbeid op den Reuzenhoek ten zegen zou verstrekkeu. Deze laatste richtte nu eenige vriend schappelijke woorden tot den nieuwen hoofd onderwijzer, waarmede de plechtigheid be sloten werd en het gewone schoolwerk een aanvang nam. Arrondissements-Rechthank te Middelburg. Dinsdag deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaak tegen D. C. d. V., oud 37 jaren, kleermaker te Middelburg. Beklaagde werd ter zake van verduistering veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Verder zijn veroordeeld wegens beleediging van een ambtenaar: F. L. v. P. 19 j., werkman, Sluis, tot 14 d. gev. straf, het toedienen van bedwelmenden drank aan iemand in kennelijken staat van dronken schapM. L. \V. 32 j., hvr. van G. W., naaister, Sas van Gent, tot f5 b. 5 d. h.; mishandeling en feitelijke aanranding der eerbaarheidM. M., 12 j., koewachter, Colijnsplaat, tot 14 d. gev. straf. Kantongerecht te Goes. JachtovertredingC. v. IV. Azn,, Krui ningen, 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d., ver beurdverklaring niet in beslag genomen geweer bevel tet uitlevering of te betalen f 3 s. 2 d.; J. d. J., Wemeldinge, 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d. verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitle vering of te betalen f 1,50 s. 1 d. h. 2 de opbrengst van den in beslag genomen en verkochte haas ad f 0,50., P. F.,'s Hee- renhoek 2 maal f5 s. 2 maal 4 d., ver beurdverklaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f3 s. 2 d., J. A. v. O., Colijnsplaat 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d. verbeurdverklaring van hot in beslag genomen geweer, J. v. 't VV. Borssele, 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d., ver beurd verklaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitlevering ofte betalen f 10 s.3 d., J. v. E., Overande, 2 maal f5 s. 2 maal 4 d, verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitle vering of te betalen f5 s. 2 d., A. Q. Han e* M. B. Czn, Vlake, ieder 2 maal f 8 s. 2 maal 6 d., verbeurdverklaring van de niet in beslag genomen geweren bevel tot uitlevering of te betalen f 2 voor de 1ste beklaagde en f 1 voor de 2de beklaagde subs 1 dag hechtenis voor ieder hunner. J. N. B. te 's Gravenhage f 3 subs 2 dagen, G'. B. l'z. te 's Heerenhoek 2maal f 5 subs 2maal 4 dagen, verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uit levering of te betalen f 5 subs 2 dagen en 2 de opbrengst van den in beslag genomen en verkochten haas ad f 0,60 L. W.Wz. te Goes f5 subs 3 dagen, verbeurd verkla ring niet in beslag genomen haas bevel tot uitlevering of te betalen fl,50 subs, een dag hechtenis J. B. Cz. te 's Heer Arends- kerke f5 subs 4 dagen verbeurd verklaring met bevel tot vernieling der 16 wildstrik ken C. S. Jz. te Wissenkerke f5 subs 4 dagen, verbeurd verklaring lo opbrengst van den in beslag genomen en verkochten haas ad f 0,50 en 2o de in beslag genomen wildstrikken met bevel tot vernieling; M. K. Cz., te Kruiningen en I. K. Jz. te Ga- wege, gemeente Waarde ieder f 5 subs 4 dagen verbenrd verklaring met bevel tot vernieling van de in beslag genomen wild strikken. Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen: J. H. Jz., D. v. d. B. Jz., L. K. Jz., E. P. Ez. en M. P. Jz. allen te Ierseke ieder f 0,50 subs 1 dag C. L., A. v. d. V. en B. W. te Krabben- dijke, J. M. Nz. eo P. L. te Ierseke ieder 2 maal f 1 subs 2 maal 1 d. Geine nte verordening van IersekeJ. L. D. te Ierseke f 1 subs 1 dag. StraatschenderijM. V. te Driewegen, C. v. d. V. en J. L. Jz. te 's Gravenpol der ieder f2 sub 2 dagen. F. B. Jz. te Kwadendamme, H. d. R. en G. d. S. te Colijnsplaat ieder f 3 s. 2d. Aanhitsen van een hond op een kind: A. K. wed. G. J. d. G. te 's Heerenhoek f5 sub 4 dagen. In dronkenschap verkeerende de orde in het openbaar verstoren bij herhaling 1). M. M.Lz. te Kats 7 d. princ. hochtenis. Art. 427 W. v. S. J. S. te Geersdijk f 1 sub. 1 dag. Nachtelijk burengeruchtL. S. G. te Kamperland, C. M. en A. C. M. te Wis- sekerae, A. F. te Kats ieder f 2 sub. 2. d., P. B. M. te Kats f 1 subs 1 dag. overtreding veldpolitieA. v. W., Pz. te Driewegen f 1 s. 1 d. Dronkenschap J. d. J., J. d. M. Nzn., M. H. Az., te Wemeldinge C. Z., te Ril- land-Bath, A. M. Az., te Kamperland, J. W. v. P., P. J. G., J. B. Pz., te Hein- kenszand J. Y. Jz., te Kats, A. V., en J. B. Ez., beiden te Kruiningen N. E., te 's Hee renhoek, J. V., W. F., N. L., en J. K., allen te Goes ieder f 2 s. 2 d. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende maand Februari 1896, 668 telegrammen, ontving 604, over genomen en verder geseind werden 281, totaal 1553 telegrammen. Ont- Ver- Kantoren. tongen, zonden. Totaal Baarland1 4 5 Borsele6 10 16 Driewegen 6 5 11 Ellewoutsdijk 14 15 29 's Gravenpolder 22 19 41 's Heer Arendskerke 20 29 49 's Heerenhoek 19 24 43 Heinkenszand 20 12 32 Hoedekenskerke 27 14 41 Kloetinge5 2 7 Kamperland 38 22 60 Nieuwdorp 6 10 16 Nisse 6 14 20 Ovezand16 9 25 Wolfertsdijk 29 25 54 Wissenkerke 20 26 46 Zaamslag36 21 57 Bruiriisse, Door het Rij ketelegiaaf- kantoor werden in de maand Februari ontvangen 251, verzonden 165, opgenomen en verder geseind 75, totaal verhandeld 491 .telegrammen. Het telefoonkantoor te Oosterland ontving 18 verzond 24 totaal 42 verhandelde be richten. Dat te Sirjansland verhandelde 38 be richten waarvan het ontving 20 en ver zond 18. In de Vrydag te Hoedekenskerke gehouden raadsvergadering werd behandeld een verzoek van den heer J. L. Van Pop- pelen aldaar, om eervol ontslag als ge meente-ontvanger, opper-brandmeester en schatter der dranklokalen. Uit beide eerst genoemde betrekkingen werd (volgens de M i d d. C r t.) het ontslag niet, uit laatst genoemde wel eervol verleend. De reques- trant was den 12 Febr. als gemeente-ont vanger geschorst. Tot gemeente-ontvanger is tijdelijk be noemd de heer G. J. C. Noothoven van Goor. De gemeenteraad van Zaamslag be noemde tot gemeente-secretaris en tot secre taris van het burgerlijk armbestuur den heer P. J. Wortman aldaar met 6 van de 7 stemmen, 1 blanco. Tot lid van het burgerlijk armbestuur, vac. F. de Rug ter, aftr. in 1897, werd benoemd de heer J. Buijze met 4 van de 7 stemmen. Tot het aankoopen van een brandkast is in maxi mum uitgetrokken de som van f 150, terwijl een plan tot verbouwing van het gemeen tehuis (begrooting f 9300) verworpen werd met, 4 tegen 3 stemmen. De behandeling van het verzoek der bewoners van het gehucht Reuzenhoek om aanleg van een grindweg en grindpad, werd aangehouden. Wolfertsdijk. 'Da lanlbouwcursus die alhier dezen winter is gehou len door den onderwijzer K. van der Slikke, is bijge woond door zeven leerlingen, en één toe hoorder. Vrijdag zijn de lessen geëindigd, doch Maandagavond werd nog een openbare les gehouden, welke o. a. werd bijgewoond door den heer I. G. J. Kakebeeke, directear der landbouwschool te Goes, en eenige belangstellenden. Algemeen was men te vreden over den uitslag; men kon merken dat de lessen met vrucht zijn gevolgd, en dat de heer van der Slikke bijzonder slag heeft, om zgn leerlingen, alle» op eenvoudige en gemakkelijke wijze duide lijk te maken. Al de leerlingen kunnen overgaan tot de 2de klasse, in de volgende orde: M. Smallegange, G. de Jager Gz., W. Polderman, J. Zuijdweg, P. Znijdweg, J. de Jager Az. en M. Parhan. Aan school geld is door eiken leerling slechts f5 bij gedragen, terwijl alle benoodigdheden als boeken enz. gratis werden verstrekt. De gemeente gal gratis een lokaal met vuur eu licht, terwijl door de dorpsvereeniging „Landbouw en Veeteelt" alhier f25, en door het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maat schappij van Laudbouw f50 subsidie is gegeven. Serooskerke (S) Bij herstemming is tot lid van den raad gek«zen de heer L. Hanse, met 12 van de 18 uitgebrachte stemmen. Philippine. Sedert eenige dagen is men begonnen een gedeelte der haven voor roktning der gemeente uit te diepen. Langer uitstel was onmogelijk, omdat er bijna de helft van den tijd te weinig water in de haven kamt om geregeld te kunnen lossan. De werkzaamheden in de cichorei- drogerij te Noordgouwe zijn geëindigd. Er liggen nu ongeveer 68000 kilo ge droogde cichorei in voorraad. Deze is in 17 weken drogens verkregen. De opbrengst is flink. Jammer dat de prijzen zoo laag zijn! Een heer nam Maandagnacht op den Dam te Amsterdam een aapje om daarmede naar den Haarlemmerdijk te rijden. De koetsier reed hem echter, in plaats van naar bet opgegeven adres, naar den Spaarndam- merdijk, waar het portier geopend en de heer door eenige onbekende kerels uit het rijtuig gesleurd en beroofd werd van eene portefeuille, inhoudende f 100 aan bank papier, en van een portemonnaie met f 15 alsmede van zijn gouden horloge met ketting. De aanranders hebben den bestolene toen vrijgelaten, het rijtuig was inmiddels weg gereden. De heer spoedde zich naar het politiebureau aan de Haarlemmerpoort om daar aangifte van de aanranding te doen. Gelukkig wist hij daar mede te deelen dat een der hoornen van het rijtuig Onbeschilderd was, zoodat het niet moeilijk viel den koet sier op te sporen, die, gevolgd door een groote menigte, Diusdagmorge» opgebracht werd. Ds buitenman, kleinhandelaar in ko loniale waren, klompen, borstelwerk, lam penglazen en verdere „aanverwante" ar tikelen, stond voor de toonbank van den kruidenier zijne inkoopen te doen. Den geheelen voorraad zou hij met zijn eigen gerij vervoeren den wagen had hij voer de deur staan en voor dien wagen lagen twee honden magere, verwaarloosde, af zichtelijke dieren. Straatjengens zullen te eerder hun mede lijden toonen, wanneer zij tegelijk een an der een kool kunnen stoven. Nauwelijks hadden een paar van die bengels gezien, dat de baar „vet" en de honden slecht ge voed waren, of zij werden bewogen met de arme viervoeters, wier ribben om voed sel schreeuwden. Het medelijden is vin dingrijk. Een der snaken haald» al spoedig een paar groote boterhammen uit den wa gen te voorschijn en wierp ze den dieren voor die ze met één hap deden verdwijnen. Het vernuft van een straatjongen en de eetlust van een trekhond komen goed bij elkaar. Geen van de twee is spoedig voldaan. Zoo kwam het, dat in 't volgende oogenblik een geheel wittebrood uit den wagen ver huisde naar den grooten muil van Turk en Cas. Het publiek stroomde toe, schaarde zich om bedeelers en bedeelden en in twee kam pen. Enkelen gaven de jongens gelijk, an deren trokken partij voor den karreman en spoedig was een formeel standje het ge volg, dat door de politie moest worden beslecht. Juist passeerde een onderwijzer. Verne mende wat er gebeurd was, zeide hij tot een zijner leerlingen, die ook had staan kijken: „Zie, Kees, dat wa» nu de twist tusschen de Sckieringers en Vetkoopers." 't Is gisteren gebeurd, in de Broerstraat te Ngmegen. (Geld.) Te Arnhem heeft een heer met zijn vrouw drie maanden in een der eerste hotels gelegeerd, een rekening van f 800 gemaakt, om daarna spoorloos te verdwij nen. De koffers van het, echtpaar bleken eenige leege cognacflesschen te bb- vatten. Behalve de hotelhouder, komt nog een overste f 100 aan het echtpaar tekort. Men meldt uit Bergen op-Zoom, dat Maandagavond de heeren en N. al daar op den straatweg naar Antwerpen zijn overreden door de stoomtram Iholen Antwerpen. Beiden moeten zoodanig gewond zijn, dat men voor het behoud van hun loven vreest. Men schrijft uit Polderzijl (Usque rt):' Was het voorheen een Engelsche lord die met kanongeschiet dood en verderf zaaide onder de zesvogels der Wadden, thans doet hst «en Zeelander, vroeger bij den lord in dienst. Erfelijk alcoholisme. Professor Pell- mann van de hcogeschool te Bonn heeft zich bezig gehouden met een belangwek kend onderzoek omtrent de noodlottige werking van erfelijk alcoholisme in eene familie, van welke hij de verschrikkelijke geschiedenis kon nasporen. Eene vrouw, Ada Jurke, geboren in 174Ü, stierf in het begin dezer eeuw als drinkster, na als dievegge en vagabonde gelestd te hebben. Hare nakomelingschap telt 834 personen. I an 709 dezer zijn de lotgevallen bekend geworden, en ziehier tot welke resultaten professor Pellmann gekomen is: 106 zijn buiten huwelijk ge boren, 142 bedelaars, 64 bewoners van bedelaars-gestichten, 181 publieke vrouwen 76 leden van deze familie werden wegens misdaden veroordeeld, waarvan 7 wegens moord. In 65 jaren heeft die alcoholische familie san den staat, voor koste» van verpleging, onderhoud in gevangenissen en veroorzaakte schade eene uitgave ver oorzaakt, die op ruim 5 willioen mark begroot wordt. De heer Thomas Bugs te Herpt heeft aan een fruithandelaar te 's Bosch 2 mud appelen (bellefleurs) verkocht voor den kolossalen prijs van f 23. Wel een bewijs, dat de appelen thans gouden steeltjes krijgen! Een 14-jarige knaap, werkzaam in eene smederij te Schiedam, had Dinsdag het ongeluk met zijn rechterduim i» aan raking te komen met een boormachine. Hij had aan dat werktuig niet noodig, en zal zijne onvoorzichtigheid wellicht met het verlies van dat lichaamsdeel moeten boeten. De bierhuishouder De Wolff, die Vrijdag jl. door het Gerechtshof te Am- Sterdam tot 4jaren gevangenisstraf werd veroordeeld en op den avond van dien zelfden dag uit de cellulaire gevangenis wist te ontsnappen, is in den afgeloopen nacht in zgn woning te Amsterdam gevat. Te Londen maakte een jong schei kundige French St. George in zgn labora torium een mengsel van verschillende schei kundige zelfstandigheden, toen dit eensklaps ontplofte. De kracht der gasvorming wa» zoo geweldig, dat den ongelukkige de helft va» het hoold werd weggeslagen. Een der assistenten werd ernttig gewond. Men gelooft, dat de scheikundige het slachtoffer is geworden van een nieuwe springstof, waarvan de ontdekking hem het leven ge kost heeft. Een ongewone diefstal. Dezer dagen heeft men ongeveer 60.000 meter telegraaf draad van de telegraatpaUn langs de lijn BrusselBaventhem gsstolen. Dit is reeds de derde diefstal van die soort bianen zeer korten tijd. Het is blijkbaar, dat men met specialiteiten in het vak te doen heeft De kinderen eener groote modiste te Parijs legden eenige dagen geleden de on schuldige hand op 20 biljetten van 1000 francs, die hun mama een oogeublik on beheerd in het salon op tafel had laten liggen. Met een klein toestelletje om goed uit te slaan, maakten zij van de kostbar» papieren, waarvan zij de waarde niet kenden, precies 8000 confetti-snippertjes, die zij uit het raam op de voorbijgangers wierpen. De lieve kindertjes dachten er geen oogeu blik aan, dat elk confetti-snippertje hun ouders f 1.25 kostte. De Volksstem va» 8 Februari schrijft De werkmarkt te Jolia»nesburg is op dit oogenblik in zulk een onbevredigenden toestand als men in langen tijd niet keeft beleefd. De toevloed van inkomelingen, hoofdzakelijk Australiërs, heeft het aantal der werkloozen tot een onrustbarende grootte gebracht, die groote vrees opwekt voor mogelijke gevolgen. Uit Mesopotamië komen berichten over uitgestrekte overstroomingen. De Tigris is buiten zijn oevers getreden, en veel menschen en vee moeten verdronken zijn; o. a. werd een rondtrekkende troep van 600 Aarabieren door het water Aede- gesleept. De grootste diepte der zee tot heden gepeild is 8960 Meter. Op die diepte Irak dezer dagen een lijn door de Penguin op 23 graden Zuiderbreedte en 175 graden Westerlengte uitgeworpen, en toen was nog geen grond bereikt. Met den aanleg van den spoorweg in het Congo-land is men gevorderd van Maladi tot Lufu. Een trein heeft reeds ge reden tusschen deze plaatsen. In denzelvo namen plaats een Belgische en een Engelsche zendeling, zeven officieren en onderofficieren en een transport van 300 zwarte soldaten, die boven op de bagage moesten plaats nemen, waar zij door de officieren met stokslagen op gedreven werden. De Italianen onder Baratiere deden Zondag een aanval op de Abessyniërs onder Menelik, doch werden met groot verlies teruggeslagen. De Italianen trok ken achter de Belesa t»rug, waardoor de gebeele linie van Magtref onverdedigd ligt. De Italian»n waren 15000 man sterk met 52 stukken geschut welke voor 't meerendeel in de ravijnen geworpen zijn, doek voor een deel werden teruggevonden Te Rome heerscht groote verbijstering Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Weenen hebben do anti- semieten hunne

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2