NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1896. lo. 66. {Dinsdag 8 iöaatf. fteiitfe laacpng. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GEMEENTEN VOOROP! GEMENGDE BERICHTEN. XLXXS MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vrijdag heeft in de tweede kamer eene belangrijke gedachten wisseling plaats gehad naar aanleiding van het voorstel Vermeu len om in de wet op 't personeel een nieuw artikel 80 te schrijven, dat luiden moet Deze wet treedt in werking op een door Ons te bepalen dag, nadat de verhouding tussehen de Rijks- en gemeentelijke finan ciën nader bij de wet zal geregeld zijn. Het slot der gedachtenwisseling was wanneu, men de mannen der pers-tribune gelooven mag dat de minister deerlijk in de klem geraakte, de voor- en tegenstanders der wet de hoofden bijeen staken, ter twaalfder ure zich nog een paar sprekers aanmeldden, de Voorzit ter het gevaar ziende, een voorstel tot verdaging der beraadslaging deed, de heer Heemskerk zich daartegen krachtig ver zette, de Kamer in zekere spanning ge raakte, de neuzen geteld werden en de berekening dat de eindbeslissing nu volgen moest, falikant uitkwam. Met 49 tegen 44 stemmen werd het voorstel des Voorzitters aangenomen, zoodat eerst morgen de beslissing over het prin- cipiëele amendement Vermeulen vallen zal. Wij hebben geen enkele reden waarom wij zouden afwijken van de Binds de laatste jaren gevolgde echt antirevolutionaire tac tiek om de bezorging der gemeenten te doen vooraf gaan aan eene finaneiëele regeling als deze waarbij de belangen der gemeenten geheel en al worden verzaakt. Bij de verdediging van het finantiëel beleid van den minister Godin de Beau fort eene verdediging! waarvan wij nog geen spijt gevoelen, vooral nu niet bij de gebleken ongerijmdheid der finan- cieele wetten en wetsontwerpen zijner zoegenaamde meer-deskandige opvolgers hebben wij telkens de zienswijze van dien bewindsman verdedigd, dat aan eene vrucht bare, afdoende regeling der financieële wetgeving niet kan gedacht, zoolang het niet eerst met de gemeente-belastingen in het reine is. Eerst gemeentefinanciën, dan personeel, was de goede orde, naar antirevolutionaire beginselen door den heer Godin de Beaufort aangeprezen. De Kamer en do kiezers hebben 'tniet alzoo gewild. Pierson trad op met een gansch omge keerde volgorde. Eerst vermogens-, daarna bedrijfsbelasting, dan personeel en eerst dan regeling der gemeente-financiënen, als tijdelijke maatregel, gaf Tak een nood weteene wet tot tijdelijke tevredenstelling der zuchtende, bezwaarde en vertoornde gemeentebesturen, die niet ontvingen wat van liberale zijde was beloofd. Die noodwet kwam, ondanks der antire volutionairen verzet, tot standzij bleef van kracht ook nadat Pierson tot zijne politieke vaderen begraven wasen de wetgering der omgekeerde wereld eerst het Rijk en dan de gemeenten kreeg haar beslag, dank zij de gewillige meerderheid die den oud-minister Mackay met de overige antirevolutionaire leden der Kamer met hun protest tegen zoo averechtsche belasting- politiek alleen liet staan. Welnu; iets dergelijks dreigt ook thans te zullen geschieden. Weder zal een belas- tingontwerp worden aangenomen, zonderdat eene ernstige poging is beproefd, om de uitvoering er van althans uit te stellen, totdat de verhouding tnsschen Rij ks- en gemeente-financiën zal zijn geregeld. Het voorstel daartoe, dat van antirevo lutionaire zijde had moeten komen, ge schiedde nu van Roomsche zij. En ons dunkt, de antirevolutionaire Kamerleden kunnen op dit punt hun verzuim niet beter goed maken, dan door als één man het voorstel Vermeulen-Kolkman te steunen. Niemand is toch blind voor den jam merlijken staat waarin de schatkist van vele gemeenten verkeert. Het aantal noodlijdende gemeenten neemt toe. Het begrip van bedeeling te kwader ure door de liberalen ook op de gemeenten toegepast vindt al meer uitbreiding. De staatskrukken worden door steeds meerdere gemeentebesturen ter hand geno men en het leunen op den Staatsarm wordt met steeds bedenkelijker vrijmoedigheid aan de hand gedaan. Minister Sprenger v. Eyk heeft in de dagen toen hij nog geen minister was tegen dit stelsel getoornd. Tegen 't gegoochel met allerlei argumenten om Pierson's wet er door te halen heeft hij geprotesteerd, en terecht. Dit alles zijn argumenten voor de tweede kamer om het amendement Vermeulen- Kolkman als éen man aan te nemen. En zie nu verzet zich menigeen er tegen. In de eerste plaats de minister, die, met zijn eigen wapenen uit den tijd toen hij nog redacteur van Nederland was, be streden, al heel moeielijk deze veranderae zienswijze kan verdedigen. Want ook hij wandelt in het door hem zoo gehekelde spoor van zijn oud-collega Tak; hij stelt de afdoende hulp der gemeenten al meer uit, en bestendigt door zijn wetsontwerp opnieuw voor wie weet hoe lange de tijde lijke hulp aan de gemeentende bedeeling tegen welke hij pas zoo krachtig heeft geprotesteerd. Ook als protest tegen dergelijke staatkunde van beginsellosheid moest door de onzen het amendement Vermeulen Kolkman worden gesteund. Doch vooral omdat hier een antirevolu tionair beginsel in 't spel is, waarvoor de antirevolutionaire partij in de goede dagen van vóór 1891 telkens met zooveel gloed is opgekomen. Reeds van de dagen van Thorbecke af hebben Groen en velen na hem gewezen op de dubbele fout dat de inrichting der gemeenten te veel naar één model dat te groot of te klein was werd voorgeschreven; en dat de Staat veel te zware taak op de handen der Gemeenten zette, door haar de uitvoering van allerlei wetten op te dragen. De schoolwet-rage der schoolwetliberalen, getemperd eenigszins onder het interreg num in de jaren na Kappeyne's val en voor Mackay's optreden, bracht aan vele ge meentekassen den geuadeslag toe. Onder wijs verzwolg duizenden, die bjj eene even goede regeling hadden kunnen bespaard worden. E.i om nu te kunnen geraken tot eene principiëele uiteenzetting onzer bezwaren, om nu een beteren toestand voor te bereiden, om eene principiëele beslissing, zoo mogehjk in antirevolutionairen zin op 't punt der autonomie van de gemeenten uit te lokken, was 't voorstel Vermeulen een welkome poging, die wij toejuichen. De gemeenten dienen hoe eer hoe be ter uit den toestand van volkomen af han- kelijkheid van den Staat door wiens toedoen zij in de ellende geraakt zijn, te worden verlost. Den gemeenten moet het recht geschonken worden van ruimere zelfregeering alzoo, dat zij belastingen kunnen heffen naar het draag vermogen en hare uitgaven regelen naar hare finaneiëele kracht. En wel zoo dat bjjv. eene school te Kwadendamme niet even mooi en duur behoeft te zijn als eene te 's Gravenhage. Doch dit is eene zaak van later zorg. Hoofdzaak is nu maar dat eindelijk het besef weer dient te ontwaken dat nu lang genoeg met de gemeenten door hst Rijk, met de Kamers door de Regeering is gesold en dat het nu de tijd is om de uitvoering der nieuwe wet op 'het personeel, die nog niet bewezen heeft, minder nadeelig te zullen zijn voor den meest gedrukten mid delstand en kleineren man, vast te leggen aan de belangen der gemeenten. De tweede kamer heeft ondanks de waarschuwing van den heer Mackay, c. s. eenmaal een wet geslikt, zonder het supplement er van te kennen reeds een maal een belasting helpen opleggen in blind vertrouwen dat een volgende belasting ontlasting zou zijnheeft reeds eenmaal de huid verkocht van een beer dien zij misschien nooit onder schot zal krijgen; heeft zich alzoo reeds genoeg bespottelijk gemaakt tegenover hare wetgevende zusteren in het Buitenland heeft reeds eenmaal een leap in the dark gedaan, waarvan zij nog de blauwe plekken vertoontheeft de gemeenten nu al zoo lang op sleeptouw helpen nemen, dat het gevaarlijk schijnt haar aan teraden deze zonderlinge manoeuvre nog eens te herhalen. Dat het voorstel van een tegenstander der Kieswet komt, van een conservatief dat met artikel 80 de wet en met deze de daaraan vastgekoppelde kieswet vallest zou zijn geen redenen om anders te adviseeren. Immers minister Van Houten heeft dui delijk gezegd dat beide wetten geheel los van elkander zijn. De voorsteller van het amendement, evenals de voorsteller van een dergelijk amendementMackay bij de behandeling van het wetsontwerp Ver mogensbelasting geen uitvoering zonder de wet op de bedrijfsbelasting werpt van zich de beschuldiging als zou hij de onder havige wet willen onmogelijk maken. En dan de Volksvertegenwoordiging uiag, waar het Volksbelang spreekt, voor geen ministriëele bedreiging uit den weg gaan terwijl het haar eender moet zijn wie de voorsteller van een voorstel is, zoo slechts het voorstel zelf goed zij. Van Houten of Tak Neen geen van beiden. Tot deze conclusie kwamen wij na lezing van onderstaande nuchtere opmerking van Het Schoolblad „In enkele bladen van onze zijde wil men het laten voorkomen alsof de vroegere minister Tak van Poortvliet die nog wel lid van het beruchte ministerie-Kappeyne geweest is en ook in 1889 tegen de gewij zigde schoolwet stemde, voor ons te ver kiezen ware boven den huidigen minister Van Houten. Onze lezers zullen begrijpen, dat wij voor die besehoawing niet veel voelen, te minder, als wij opmerken, dat de oud-minister Tak wel degelijk vóór de aanneming van de veel besproken onder wijsposten gestemd heeft. Noch bij den eenen, noeti bij den anderen achten wij de belangen van ons Christelijk onderwijs zeer veilig. De Wet kent ons rechten toe en de minister heeft die wet uit te voeren. Wij betreuren het, dat de tegen woordige minister de beteekenis van de regeling van '89 niet schijnt te vatten, of wel miskent, maar welken waarborg hebben wij, dat de vorige anders zou ge handeld hebben? En wat de weigering van de rijksbijdrage aan hoofden van scholen, die kweekelingen opgeleid hadden betreft, achten wij in de eerste plaats, dat zulks op advies van een ambtenaar geschied is, maar willen wij toch opmer ken, dat de minister zich gehaast heeft de herhaling van zulk eene weigering door het wijzigen van het desbetreffend Koninklijk Besluit voor het vervolg te voorkomen en het begane onrecht al aan stonds te herstellen. Natuurlijk schrijven we dat niet, omdat we aan de politiek willen gaan doen, maar in overeenstemming met onze beschouwing, die ons nooit zal verlokken om onze vas tigheid in de vermeende betrouwbaarheid van de welwillende gezindheid van oude verklaarde tegenstanders te zoeken, maar ons veeleer heil doet verwachten van een eendrachtig optreden en pal staan van alle liefhebbers onzer scholen met den Bijbel. Daarin is de historie onze leermeesteresse. De spreuk der vaderen, dat eendracht maakt willen wij niet veronachtzamen. En allen, die het goede voor onze scholen zoeken, zijn ons lief. Die het goede aanvankelijk reeds bewerkt hebben onder den zegen Gods, wij willen hen niet verguizen. Dat wij dan niet insluimeren, maar letten op de teekenen der tijden. Het na jaren van strijd verkregene is niet meer veilig, als wij niet gemeenschappelijk daarvoor pal staan. Gewis er zijn ook andere belangen te behartigen, maar laat zulks niet plaats vinden met prijsgeving van wat ons ge schonken is." Rilland. Daar een achttal leden van de Christelijke zangvereeniging Zing den Heere deze gemeente gaan verlaten en hun geluk gaan beproeven in Noord Amerika, waardoor die vereeniging eenigen der beste zangers kwijt raakt, besloot zij Zondagavond eene uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te geven. Ds. Drest van Biezelinge uitgenoodigd was leider der uitvoering en sprak den scheidenden jongelui ,een woord van af scheid en bemoediging toe. De vereeniging die een veertiental nummers ten gehoore van een stampvolle kerk bracht, mag met genoegen op die uitvoering terug zien, daar de nummers praehtig werden gezongen. Krabbendijke- In de afgeloopen maand Februari werden op het telegraaf-kantoor behandeld 210 telegrammen, zijnde verzon den 43 en ontvangen 167. St. Annaland. Benoemd tot le amb tenaar ter secretarie te Lichtenvoorde de heer A. J. vaa Luijk, candidaat gemeente secretaris alhier. Men schrjjft ons uit Wdmeldirige De beukenboomen, de door gansch Zuid- Beveland en ook ver daarbuiten bekende beukenboomen van Wemeldinge worden geveld Enkele dezer reuzen hebben bij de eerste bijlsneê gemeten den kolossalen omtrek van 4,50 meter. De gladde stam men die u honderd namen doen lezen, namen van reeds lang afgestorvenen, in verband met de trotsche kruinen dwingen u onwillekeurig eerbiedige bewondering voor deze honderdjarigen af. De gemeente zal voortaam voorzeker één sieraad minder bezitten. Evenwel verschaft het rooien aan menige hand werk, wat voorzeker in dezen slappen tijd niet te onpas komt. Ons is toegezonden het prospectus van het „Te Huis" voor zeer achterlijke, zeer hulpbehoevende kinderen en jonge zenuwlijders en zciiuwlijderessen ts Middel burg (Gortstraat K 34). Doel en inrichting dezer nuttige inrich ting leeren wij kennen, uit het prospectus, waaraan wij onderstaande ontleeneu Het „Te Huis", gelegen op kalmen, netten stand, voorzien van badkamer, Hin ken tuin met speelplaats, en geheel naar de eischen des tijds ingericht, te openen 15 Juli a. s., stelt zich ten doel de ver pleging en opvoeding in het huisgezin te vervangen, het verschaffen van gewenschte uitspanning, als wandelingen, onder ge leide van eene verpleegster, bezoeken aan het strand der badplaats Vlissiugen en al wat nuttig en wenschelijk wordt geacht voor de jonge lijders teneinde de kleinen te doen vergeten, dat ze in eene inrichting zijn en hen aan een gewoon huiselijk leven te gewennen. Achterlijke kinderen worden, zoo mogelijk zoover gebracht dat zij geschikt zijn om in de Maatschappij terug te keeren. Hulp behoevenden vinden liefderijke opname en geneeskundige hulp, terwijl alles in het werk wordt gesteld om hunnen toestand te verbeteren. Zenuwlijders en lijderessen komen direct onder behandeling der HH. medici aan de inrichting verbonden. Ge neeskundige hulp, geneesmiddelen, baden, uitspanningen, wasch, enz. zijn onder de verplegingskosten begrepen. Die kosten bedragen Voor Achterlijken en Hulpbehoevenden f80 's maands. Voor Zenuwlijders en lijderessen van f 80 tot f 100 's maands. Donderdagavond reden twee rijtuigen in vliegende vaart door de gemeente Koewacht en zoo over de Belgische grens. Nauwelijks waren zij echter de grens gepasseerd, of ze werden door eenige ambtenaren achtervolgd, die hunne revol vers op paard en geleider losten. Het eerste rijtuig wist te ontsnappendoch bij het zesde schot stortte het paard van het tweede doodelijk getroffen ter neder. De voerman, ofschoon (op twee plaatsen gewond, wist nog te ontkomen. In eene Hollandsche herberg werden zijne wonden verbonden en daarna werd hij per as naar zijne woonplaats vervoerd. Het rijtuigen de tabak (450 kilo) werden door de amb tenaren in beslag genomen. Te Breskens vergaderden Vrijdag de stemhebbende ingelanden vanhet waterschap Oud en Jong Breskens, ter voorziening in vijf plaatsen in den dijkraad van het calamitsuse waterschap van dien naam, tengevolge van het bedanken der heeren H. G. Hammacher, Joh. Risseeuw, J. de Vlieger, A. de Milliane en A. A. Becu. Genoemde heeren werden opnieuw tot dijksraadsleden gekozen. Alle ingelanden waren tegenwoordig of vertegenwoordigd. Vlisslngen. De vorige week (Donder dag) vertrokken van hier met de mailboot een 13tal werklieden naar Southampton om van daar per Castleboot naar Kaapstad en zoo naar Transvaal zich te begeven. A. s. Woensdag vertrekken weder eenige werklieden van hier naar Transvaal. lerseke. De prijzen der leverbare oes ters zijn steeds dalende. Het schijnt dat mindere vraag en mindering van prijs dit seizoen hand aan hand gaan. Wel vraagt België steeds zijn gewoon quantum, doch Duitschland en Jtingeland nemen zeer weinig. In hoofdzaak wordt steeds zware le soort verzonden naar lichter soort is haast geen vraag, derhalve zal de terug te zaaienjvoor- raad 2e soort niet weinig zijn. In zaaigoed wordt niets gedaan. Slechts een paar par tijtjes zijn aan zeer lage prijzen verhandeld. Het is en blijft steedsmeer aanbod dan vraag. De heer A. J. Blijdenstein, oud-lid der Eerste Kamer, oud-voorzitter der Kamer van Koophandel te Enschedé en voorzitter der Heide-maatschappij, is Vrijdag te En schedé overleden. Het laatste stukje open grond aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage is thans als bouwgrond verkocht, zoodat spoedig het geheele Bezuidenhout tot aan de Laan van N.-Oost-Inje zal zijn volge bouwd. Dit stuk grond, eenige jaren gele den voor f8000 van de eene land inde andere gegaan, heeft thans f95000 opge bracht. Te Herveld is een 14-jarige jon gen door het ijs gezakt en verdronken. Een eenvoudig middel om ratten te verdelgen paste dezer dagen een landbou wer toe. Hij nam eenige nog warme ge kookte aardappelen, stak er eenige lucifers met de koppen in, trok ze er een poosje daarna weer uit en legde het vergiftigde voedsel op de plaatsen waar de ratten verwacht werden. In een oogenblik lagen er een 7-tal dood. Een 19-jarige smidsknecht te Reeu- wijk had de onvoorzichtigheid iemand aan het schrikken te maken met een pis tool af te schieten, dat echter weigerde; het ging eenige oogenblikken later af en trof zijn rechterhand, waardoor de pink met een stuk van zijn hand werd weg genomen. Aan de éénige verpleegde in de bij zondere strafgevangenis voor meisjes te Montfoort is bij Koninklijk besluit gratie verleend tegen 1 Mei e. k. Te Amsterdam verdronk Vrij dag terwijl de moeder het even onbeheerd achterliet, een 2-jarig kind in een wasch- tobbe. Terwijl een moeder te Oostwold hare kinderen naar school bracht, geraak te haar 3-jarig thuis alleen achtergebleven dochtertje in aanraking met het vuur. Het kind stond in lichte laaie toen demoeder thuis kwam en 'thad levensgevaarlrj ke brandwonden over het geheele lichaan} bekomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1