NIEUWSBLA VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1896. Ho. 65. Mettfaij 29 lefimari. fienife laatgang. VERSCHIJNT elkïn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. DË SUIKERVVET. De Maansverduistering. TWEEDE KAMEH. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en va-n 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Middelburg, ook voor St. Laurens, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12 en 13 Maart. Oost-enWest-Souburg, ook voor Bitthem, 16 Maart. Vlissingen, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 Maart. li. (Slot). Zal het cadeautje van f 50000 dat de Staat aan elke Suikerfabriek jaarlijks wenscht uit te keeren, den Landbouw ten goede komen Wij zijn huiverig de vraag bevestigend te beantwoorden. Wie den strijd tusschen fabrikanten en landbouwers bjj iedere suikercampagne onbevooroordeeld heeft gevolgd, die zal al weinig meer dan wij op deze vraag te zeggen weten. Wij willen er het beste van hopen. Toch zouden wij den landbouwers die suikerbieten verbouwen willen aanraden ep deze tien vogels in de lucht want hierop komt deze anderhalve miljoen der suikerfabrieken voor de landbouwers neer niet al te veel hope te bouwen. Er valt voor deze Suikerwet met haar bon voor anderhalf miljoen al weinig meer te zeggen dan dat zij zooal niet baat, dan toeh ook niet schaadt. Hoofdzaak echter is dat de landbouwers zeiven, door krachtige gezamenlijke optre ding, tot de oprichting eener coöperatieve suikerfabriek trachten te geraken. Dan zul len zij een wettige aanspraak verkrijgen op de premie van f 3.50 per 100 kilo suiker, die thans den suikerfabrikanten wordt in den schoot geworpen. Zichzelf helpen, organisatie in eigen kring, doen wat de Kamers van Land bouw zoo zij er waren hun zeker aanraden zouden, elke gelegenheid aan grijpen om aanhangers te winnen voor het beginsel der coöperatie, waarop een sui kerfabriek door en voor de landbouwers kan worden gebouwd. Van zekere zijde is bun de raad gege ven per adres bij Regeering en Tweede Kamer aan te dringen dat de wet op dit punt zoodanig gewijzigd worde dat van de aan de fabrikanten uit te keeren premie een gedeelte kunne worden ingehouden, en dat de Staat dit deel rechtstreeks vloeien doe in FEUILLETON. Heden Vrijdagavond tusschen 6V2 en lOVs uur hebben wij eene in Nederland goed zichtbare totale Maansverduistering. Wat de Telegraaf over eclipsen in hbt algemeen schrijft, nemen wij hier over. Zons- en maansverduisteringen verschil len in éen punt belangrijk van elkander, de eersten zijn n.l. in eigenlijken zin geen Werkelijke verduisteringen, d. w. z. dat het licht der zon geenerlei verzwakking onder gaat. Het is alleen de Maan, die zich tusschen onze Aarde en de Zon plaatst, en zoodoende het licht onderschepthet woord zonledekking zou dus eigenlijk meer in overeenstemming zijn met de natuur van het verschijnsel. Vv anneernu de Maan, een donker lichaam, zich voor de Zon plaatst, ten opzichte van de Aarde, dan is het duidelijk, dat de schaduw der Maan op de Aarde valt, en dat wij in dat be schaduwd gedeelte het zonlicht niet kun nen zien. Een maansverduistering is van een ge heel anderen aard, want hier heeft een Werkelijke verduistering plaats, doordat de Maan in waarheid tijdelijk van haar licht beroofd wordt. Van nature is, zoo- de zakken der landbouwers. Tegen de uitvoerbaarheid van dezen wensch zijn groote bezwaren in te brengen. De wet heeft slechts te rekenen met hen die de suiker afleveren, niet met hen die de grondstoffen verbouwen. Rechtstreeks zich in verbinding stellen met de bieten verbouwers gaat dus niet. Ook zou, wan neer de Staat hierop inging, het deel der premie aan de landbouwers uit te keeren, evenmin geheel aan de landbouwers mogen worden uitbetaald, er zou een belangrijk deel af moeten voor de arbeiders, zonder welke de landbouwers toch ook hunne bieten niet zouden hebben kunnen leveren gere kend met al den arbeiden de moeite die daar toe vereischt werden. En dan zou, naar dezen zelfden regel, de arbeider, voor zoover hij door zijne huisgenooten bij zijn werk is geholpen geworden, door den Staat moe ten worden verplicht om zijn portie ook weer voor een deel aan zijne huisgenoo ten af te staan. Zegt nu de landbouwer dat deze rede neering niet opgaat, dewijl hij zijn arbeiders voor hun werk in de suikerpeëen heeft betaald, dan merken wij op dat ook zij op hun beurt door de fabrikanten zij n betaald geworden en dus, naar dezen zelfden regel, de aanspraak der landbouwers op hun aandeel in de Rijks-premie behoort te vervallen. Het is en blijft een zekere waarheid dat bij de daling der graanprijzen de bouw van suikerbieten aan de orde blijft, als nagenoeg het eenige middel waarvan de landbouw bestaan kan. Wij zouden daarom gaarne zien dat de landbouw, ook zonder aanraking met den fabrikant van de premie profiteerde. Daartoe is geen andere weg aangewezen dan deze. Laten de landbou wers trachten door onderlinge hulp te geraken tot de oprichting van een eigen suikerfabriek. De premie is dan als een subsidie te beschouwen, waarvan de voor- deelen allen ten goede komen, in verhou ding tot het geleverde aantal bieten en de voorwaarden waarop de levering is geschied. Overigens zullen zij zich over deze wet niet druk behoeven te maken. Geen kwaad van onze rechters. Maar opvallend is soms het onderscheid, de tegen stelling tusschen de door hen uitgesproken vonnissen. In de Rotterdamsche bladen zag men gisteren twee uitspraken van eenzelfde als bekend is, de Maan een duister lichaam de glans, waarmede zij aan onzen hemel straalt, is ontleend aan de Zon, is slechts teruggekaatst zonlicht. Evenals ieder voor werp kaatst de oppervlakte der Maan het zonlicht, dat er op valt, naar alle zijden terug, en wel eenige deelen der opper vlakte met meerder glans dan anderen, zoodat wjj sommige streken als grijze vlekken zien, afstekende togen de meer verlichte omgeving. Het zal nu duidelijk zijn, dat de Maan, die wij als een heldere schijf waarnemen, duister zal worden, zoodra de stralen der Zon haar niet meer kunnen verlichten, wanneer dus deze stralen door de eene of andere oorzaak onderschept worden, voordat zij de Maan bereiken. Dit nu heeft plaats bij een maaneclips en het als een scherm werkende voorwerp is de Aarde. Dit lichaam plaatst zich in dit ge val juist tusschen de Zon en de Maan, zoodat de zonnestralen alsdan de Maan niet meer kunnen verlichten. In zulk een stand komt dus eigenlijk de ware (donke re) natuur van het maanlichaam aan den dag, want de Maan zou voortdurend als een donkere en dus voor ons onzichtbare bol in de ruimte zweven, indien er geen Zon was, die haar verlichtte. Wij zeiden iets hooger, dat onze Aarde zich bij een maan-eclips tusschen de Zon en de Maan plaatste en dat daardoor de rechtbank onder elkaar staan. Twee von nissen tegelijk uitgesproken. Het eerste is: een jongman bad zijn bij ziteen 18jarige publieke vrouw in de Zandstraat te Rotterdam volgens eigen bekentenis aan de politie, vermoord. Bij gebrek aan bewijs werd hij vrijgesproken. Een ander had in de kamer van zijn „meisje" de vloermat in brand gestoken. Hij kreeg drie jaar gevangenisstraf. Natuurlijk zien wij een groot verschil tusschen niet-bewezen moord en wèl-be- wezen brandstichtingen willen dus van de rechtbanken geen kwaad gezegd hebben. Maar het verschil schreeuwde, hier wel wat al te hard, dan dat wij konden nala ten het te hooren. De belastingwet zal althans voor gezin nen met dienstboden naar den aanslag niet drukkend zijn. De heer Donner zag met groote meer derheid zijn amendement aangenomen om den aanslag voor dienstboden van beneden 18 jaar vrij te stellenterwijl de heer Maekay met even groote meerderheid er wist door te krijgen om de belasting voor dienstmeisjes van 18 tot 21 jaar, te ver lagen van f6 op f 4. Men betaalt nu voor drie dienstboden beneden de 21 jaar f 12. Yoordrie dienst boden waarvan 2 beneden en 1 boven de 21 jaar f 14. Yoor drie dienstboden waar van 1 benedon en 2 boven de 21 jaar f 16. Yastgesteld is dat betaald zal worden voor een dienstbode tusschen 18 en 21 jaar f 4, en voor de 21-jarige dienstboden voor één f 6, voor twee f 17, voor drie f 33, voor vier f54, voor vijf f80, voor zes fill, voor zeven f 147, voor acht f 188, voor negen f 234, voor tien f 285, benevens f 50 voor iedere dienstbode boven tien voor eiken mannelijken dienstbode f 12 boven de voormelde bijdragen. Of de vrijstelling van de eenige vrou welijke dienstbode allen belanghebbenden naar den zin zijn zal? Stellig niet. De eenige vrouwelijke dienstbode van een weduwnaar is vrij. Maar als in een gezin met eene dienstbode de vrouw ziek is of sterft, dan wordt de tweede meid of in het laatste geval de huishoudster aan geslagen als meid en betaalt de weduw naar f 17. Als wij nu hierbij in aanmerking nemen de grievend onbillijke successiebelasting, waaraan zulk een weduwnaar door den wetgever onderworpen is, dan treedt te S3E*SE2B3=CT Zon onze wachter niet kon beschijnen. Wij zouden dat ook eenvoudiger kunnen uitdrukken, door te zeggen „de schaduw der Aarde valt op de Maan," en om dit denkbeeld iets nader te ontwikkelen, moeten wij een enkel woord spreken over schaduicvorming Denken wij ons een donkeren bol, die op eenigen afstand door een lichtend punt [slechts in theorie bestaande] wordt ver licht ongeveer éène helft zal dan de stralen opvangen, terwijl de andere helft in het duister ligt. Achter den bol zal zich een kegelvormige schaduw bevinden, waarvan wij de circelvormige doorsnede het best kunnen waarnemen, door haar op een wit scherm op te vangen. Het bovenstaande is blijkbaar een geheel theoretisch geval, dat in de natuur niet voorkomt, maar kunstmatig is deze proef met vrij groote nauwkeurigheid te bewerk stelligen. Nemen wjj nu in plaats van het lich tende punt een lichtgevend bolvormig lichaam. De donkere kogel zal dan even eens een schaduw werpen, doch de gedaante daarvan is niet in het algemeen te bepa len zijn de beide bollen even groot, dan zal de schaduw zich als een cijlinder achter het donkere voorwerp uitstrekken, is de grootte ongelijk, dan is de schaduw kegelvormig. De verlichtende bol kan uu kleiner of wel grooter zijn dan de meer de schade aan het licht die den we duwnaar van overheidswege wordt aange daan bij het niet zelden onherstelbaar ver lies zijner echtgenoote De gelukzoeker Jameson is met al zijne slechte quaiiteiten, er nog een aristocraat in den slechten zin bij. Hij en zijn officie ren klagen namelijk dat zij aan boord van 't schip hetwelk hen overbracht 2e klas moes ten reizen en soms ia aanraking gebracht werden met soldatengezinnen Ook mochten zij niet met de officieren aan ta fel eten. Het ontbreekt er nog maar aan dat men die soldatengezinnen om hunnentwil over boord had moeten werpen en Jameson eene betrekking aanbieden van eersten minister of zoo iets. En dat een man, voor wien eenRussische staatsgevangenis ons nog te goed schijnt. Yruchten van den eendaagschen oorlog. Uit Johannesburg (Transvaal) meldt men aan de Volksstem van 24 Januari het volgendeTot ongeveer Kerstmis (dus vóór den oorlog) was er in en om Johan nesburg werk voor 1000 timmerlieden te gen 1 p. st. per dag, voor 600 steenhou wers tegen 6 p. st. 15s per week, voor 500 metselaars tegen 6 p. st. per weekr voor 500 stukadoors tegen 6 p. st. 15s pe, week, voor ongeveer 500 huisschilders, schilders van uithangborden, behangers enz. tegen een loon van 5 tot 6 p. st. per week, voor 200 loodgieters tegen 1 p. st. per dag en voor een onbepaalde hoeveelheid mijnwerkers trekkende van 6 tot 9 p. st. in de week. Verleden week was het aan tal. werkloozen ongeveer 1000, in deze week is dit aantal verdubbeld. Late win ters Dat laat invallende winters zich nog terdege kunnen doen gevoelen, bewijst die van het jaar 1845. Het begon toen 10 Februari opnieuw te vriezen, 1 Maart ging de Waal voor Nijmegen vastzitten, den 2en werd die rivier daar door voet gangers, den 3en door zware vrachten ge passeerd. Den lOen Maart werd te Ooster hout een vat gekuipt op de haven. Den volgenden dag trad de dooi in, doch den 12en begon de vorst opnieuw en den 13en wees de thermometer 's morgens om 7 uur 5° F. (dus 27 graden vorst). Nog den 17en Maart werden de rivie ren met geladen karren gepasseerd. De prij- duistere in het eerste geval is de scha- duwkegei divergeerend, d. w. z. dat de cirkelvormige doorsnede grooter wordt, naarmate de lengte toeneemt en zich dus tot in het oneindige uitbreidtin het tweede geval (de verlichtende bol het grootst), zal de schaduw convergeerend zijn, d. w. z. dat zij toeloopt, en in een punt eindigt. Zosdra echter het lichtgevende voorwerp niet één enkel punt is, wordt de schaduw aan alle zijden omgeven door een z.g. half schaduw, d. i. door een omhulsel, waarin sleehts een deel der lichtstralen doordringt en waarin het dus niet geheel licht en even min totaal duister is. Omdat onze Zon, het verlichtende voor werp voor de donkere planeten, een veel grooter lichaam is dan deze, zoo hebben wij in de sterrekunde steeds te doen met het laatste der beschreven gevallen. Men kan zi«h het best een denkbeeld maken vau de gedaante der schaduwen, door op een papier de zon voor te stellen door een grooten-, een planeet door een kleineren cirkel, op eenigen afstand daar vandaan geplaatst. De vorm van den schaduwkegel wordt nu gevonden door de uitwendige raaklijnen aan die beide cirkels te trekken, terwijl de grenzen van de halfschaduw worden voor gesteld door de inwendige raaklijnen. Wan neer wij zulk een voorstelling ontworpen zen van de brandstoffen stegen zoo belang rijk, dat voor een mud gruis f2,25 werd betaald. Eerst den 22sten Maart kwam er een krachtige Zuidwestenwind en daarme de de lang verwachte dooi. Persoaeele belasting. Na eenig debat heeft de minister van financiën overgeno men het amendement der Commissie van Rapporteurs om de belasting voor huisbe- bewaarders en huisbewaarsters te stellen op f 10, een recht slechts éénmaal verschuldigd wanneer die dienst aan gehuwde lieden is toevertrouwd, en ook het voorstel Bouinan om, gelijk thans, voor eiken jager uitslui tend voor de jacht dienende f 18 te heffen. Bij de algemeene beschouwingen over den grondslag paarden verzekerde de Mi nister, aan den heer Schepel, dat het gebruik maken van landboawpaarden bij dwingen- den nood zooals bijv. het door den boer halem van den dokter, evenals dusver vrij gelaten zal zijn. De vrees van den heer Schepel, dat ten opzichte der rijtuigen on eerlijkheden zouden ontstaan, deelde de heer Yan Dedem evenmin als de Minister, die rekende op een gezonde toepassing. Op art. 29 stelden de heeren Lucasse en vier anderen voor het door het ontwerp naar het aantal paarden voorgestelde op- klimmead belastingbedrag te veranderen in een vaste som van f 25 voor elk paard. Zulks tot verlichting van den landbouw en in het belang der [paardenfokkerij. Na bespreking trokken de voorstellers hun amendement in, gelijk mede dat hetwelk nog verdere vermindering beoogde voor paarden van doctors, rijtuigverhuurders en paardenkoopers. Het amendement Lohman c. s. om te bepalen dat de grondslag belasting op de rij wielen nader bij de wet zal worden ge regeld met de bedoeling, dat als de minis ter later een afzonderlijke wet mocht voor stellen, de grondslag rijwielen in het per soneel zal vervallen, werd door den minister van financiën overgenomen. 28 Febr. '96. Bij kon. besluit is aan W. Versluis of W. Yersluys, gewezen cipier tan het huis van bewaring te Oostburg een pen sioen verleend ten laste van den Staat van f 252 's jaars. Met vernietiging eener beslissing van den militieraad in het 3e district tan Zuid-Holland is Rafel den Haan te Ouwer- hebben, zullen wij duidelijk kunnen zien' dat de binnenste kegel in een toppunt sin" digt, terwijl de omgevende mantel zich to*1 in het oneindige uitstrekt. Die binaenste kegel nu wordt de kemschaduw of conische schaduw genoemd. Het is gemakkelijk in te zien, dat bij een eclips steeds de drie hemellichamen (Zon, Maan en Aarde) in éêne lijn moeten staan en wel zoodanig dat bij een zons verduistering de Maan, en bij een maans verduistering de Aarde in het midden staat. Een zonsverduistsring kan dus alleen bjj nieuwe Maan, een maansverduistering alleen bij volle maan plaats hebben. Viel het vlak, waarin de Maan zich om de Aarde beweegt, samen met dat, waarin de Aarde om de Zon loopt, dan zou er bij iedere volle maan een maan-eclips, bij elke nieuwe maan een zon-eclips moeten plaats vinden. Dit is evenwel niet het geval, want het vlak der maanbaan maakt een hoek van ongeveer 5 gr. met dut der aardbaan. Zal er dus een eclips plaats hebben, dan moet het volle of nieuwe maan zijn, juist wan neer de Maan in het vlak der aardloopbaan, vlak der ecliptica staat, en de noodzake lijkheid van dit samentreffen verklaart de betrekkelijke zeldzaamheid der verduiste ringen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1