„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. VAN van Zaterdag 22 Februari 1896. 21 Febr. '96. Bij Kon. besluit is benoemd tot grif fier bij bet kantongerecht te Harderwijk mr. B. H. Carp, thans in gelijke betrekking te Oostburg; en is P. Bauwens benoemd tot le luitenant bij het 5e bat. rustende schutterij in Zeeland. De heeren Lobman, Lely, Pyttersen, Tydeman enHeldtzijn door de afdeelingen der Tweede Kamer gekozen tot rapporteurs over het wetsontwerp, betrekkelijk de Kamers van Arbeid. Het Weekblad „de Amsterdammer" bevat in zijn vorig nummer een aardige prent van den voortreffelijken teekenaar den heer Braakensiek. Concertmeester Wilhelm houdt de viool, gesteund op de linkerknie, en kijkt niet zeer geduldig, maar vast besloten lord Salisbury aan, die op den grooten trom en met de Turksche koperen bekkens plotseling een luidruchtig solo is begonnen. De keizer van Oostenrijk kijkt bezorgd dezen geweldmaker over zijn bril aan. De czaar is ook goedHij houdt met de linkerhand vastgeklemd de groote vier- snarige contrabas, waaruit zoo zwaar ge gons van diepe muziek kan klinken, en kijkt met toornige verwondering den op den trommel bommenden en rommelenden, met koperen bekkens schel rinkinkenden muzikant aan. De concertmeester Wilhelm zegt: „Hee ren, we zullen even wachten totdat die fantasie voor groote trom en bekkens uit is Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kieuw- en St. Jooslandds. J. C. G. Gobius du Sart te Eemnes; te Gapinge ds. P. de Buck te Oostkapelle te Eist bij Beenen ds. Chr. Ynsonidea te Benkum. Bedankt voor Nieuwerkerk door ds. J. v. d. Bergen te Yarseveld; voor 's Heer Hendrikskinderen door ds. A. M. Knottnerus te Zaamslag. Geslaagd te 's Hage voor de acte nuttige handwerken mej. E. S. Kok vanBreskens; en te Breda de dames L. de Lange van Tholen, B. Meertens van Middelburg en J. C. Ahrensmann van Ylissingen. Men verzoekt ons mee te de.elen dat de Bckool, waaraan dhr. v.Melle, benoemd te Hal le, thans verbonden is, niet is „de Chr. school der Herv. Gemeente te Domburg", maar een Chr. School, uitgaande van de Confession. Vereeniging, die alleen in zooverre met de Herv. Kerk te Domburg in verband staat dat de Kerkeraad dier gemeente namens gezegde vereeniging haar bestnurt. Zij is geen kerkelijke school, wat o. a. hieruit blijkt, dat zij door vrij wat kinderen bezocht wordt, wier ouders tot de Geref. Kerk behooren. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling: C. B., 18 j., arbeider, Schore, tot 7 d. gev. straf, en W. v. d. Yrede 25 j., veldarbeider, Biezelinge, tot f10 b. s. 10 d. h., en L. Th. B., 49 j., werkman, en F. D., 18 j., schippersknecht Ter Neuzen, beiden tot f 3 b. s. 3 d. h. huisvredebreukG. B., 33 j., arbeider, Hoedekenskerke, en A. Z., 30 j., boeren knecht 's Gravenpolder, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. beschadiging J. B. v. d. Y., 21 j., smid, St. Jansteen, tot f 10 b.s. f 10 d. h. strooperij J. P. Pz., 62 j. arbeider, We- meldinge, tot f3 b. s. 3d.h., en mishandelinghuisvredebreukbedreiging met eenig misdrijf tegen het leven en ver nielingA. H., 21 j., arbeider, Goes, tot 1 m. gev. straf. Allen in de kosten. VrijgesprokenA. V., 19 j., veldarbei der en P. v. Z., 21 j., polderwerker bei den Biezelinge Kapelle beklaagd van mishandeling; J. d. J., 27 j., schippers knecht Dordrecht beklaagd van het weg. maken van eens anders goed, en J. C. B., 18 j., stoklooper van de tram, Middelburg, beklaagd van mishandeling van een dier. Bij bevelschrift dier rechtbank is naar de openbare terechtzitting verwezen B. v. K., oud 17 jaren, werkman te Wachtebeke (België), gedetineerd te Middel burg; ter zake dat hij op 15 Februari jl. des avonds omstreeks half zeven te Zuid- dorpe uit een duivenhok zich bevindende in de schuur van Johannes Coone, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening heeft weggenomen 5 duiven, aan genoem den C. althans niet aan hem, beklaagde, toebehoorende, en vervolgens, toen hij, op heeterdaad betrapt door L. C., uit de schuur wilde wegvluchten, genoemden L. C. die voor de deur van de schuur stond, teneinde hem, beklaagde, het wegvluchten te beletten, heeft bedreigd hem te zullen neerschieten met zijn met twee scherpe patronen geladen geweer, dopï hem to# te roepen(,ge moet van voor de deur gaan of ik schiet u neer." Aan den beklaagde is de heer mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. LANDBOUW Zierikzee. Op de gisteren gehouden tentoonstelling van „Landbouwbelang" heb ben de navolgende bekroningen plaats gehad. Voor: Chevaliergerst. le Prijs. F. v. d. Bout Cz., Zonnemaire. 2e Prijs S. J. de Bijke, Sirjansland. 3e Prijs Labrijn en Pilaar, Goes. Zomergerst. 2e Prijs. J. E. Mulock Hou wer Dz., Zierikzee. Probsteihaver. 3e Prijs. C. Berrevoet, Ellemeet. Deensche Haver. 2e Prijs. J. C. v. d. Have, Oosterland. Schotsche Haver. 2e Prijs. J. Boot Wz., Burgh. Kortloof'erwten, le Prijs. De Wilhelmi- napolder, bij Goes. 2e Prijs. Labrijn en Pilaar, Goes. 3e Prijs. Ochtman en Co., Zierikzee. Middenlooferwten, le Prijs. L, Koopma* Cz., Zierikzee. 2e Prijs. W. en J. Bibbens, id. Kroonerwten. le Prijs. Labrijn en Pi laar, Goes. 2e Prijs. J. E. Mulock Houwer Dz., Zierikzee. Capucijners. 2e Prijs. L. Koopman Cz., Zierikzee, Paardenboonen. 2e Prijs, J. E. Mulock Houwer Dz., Zierikzee. 3e Prigs. S. J. de Bijke, Sirjansland. B. 2e Prijs. De Wil- helminapolder, bij Goes. Bruine Boonen. le Prijs. H. v. d. Bout, Dreischor. Lijnzaad, le Prijs. J. E. Mulock Houwer Dz. Zierikzee. Aardappelen, le Prijs. Ch. Groeneveld de Kater, Noordgouwe. 2e Prijs. S. J. de Bijke, Sirjansland. 3e Prijs. D. Hocke Jz., Kreekzicht, Zonnemaire. Serooskerke. (S) Gekozen tot lid van den gemeenteraad, vacature Brouwer, de heer L. de Oude. Yoor de vacature Van Damme moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. Hejboer, L. Hanse en P. Minders. Duivendijke. Gekozen tot lid van den raad, vacature Den Boer, de heer W. Bin- gelberg. Middelburg. Burg. en Weth. hebben voorwaardelijk vergunning verleend aan de firma wed. J. C. Dekker en Zoon, om op het stations-emplacement een petroleum- bergplaats op te richten. (Vl. C.) Vlissingen. De binnenloods J. v. d. Heuvel alhier is, ingaande 1 Mei, gede tacheerd bij het Nederlandsch loodswezen te Antwerpen, ter vervanging van den loods P. Verboven, die naar Ylissingen verplaatst is. M. C. Vlissingen. Wij vestigen de aandacht op het in ons blad voorkomende advertentie van het heden geopend Manufacturen Maga zijn, St. Jacobstraat 67 van den Heer J. G. Loois, alhier. Het sierlijke en nette gebouw doet den bouwheer en ontwerper den Heer J. Loois alle eer aan terwijl het geheel naar den eisch des tij ds is ingericht. Voor het bed- devak is eene afzonderlijke afdeeling. Wij hopen dat de heer Loois succes heeft met deze zijne schoone onderneming. Heinkenszand. Eenige landbouwers uit deze gemeente hebben het voornemen, om te 's Heer Arendskerke eene weegbrug te plaatsen voor eigen rekening. Bruinisse. Woensdag vergaderde de Dijkraad van het calamitous Waterschap Bruinisse. Een tweetal omschrijvingen wer den opgemaakt, le. Yoor het doen van twee grondboringen, ieder tot eene diepte van 40 M. ad. f 761.46. 2e. voor de uit te voeren steenbestorting aan den oever van den Stoofpolder tot een bedrag van f 3592,02. Het Dijkgeschot voor den dienst 1896/97 werd vastgesteld op f 14408.34 en dat der bijdrage van den polder Ooster- en Sir jansland op f2801,32. Een totaal bedrag alzoo van f 17209.66. Aardenburg. Benoemd tot postbode voor de buitenbestelling alhier op een jaar wedde ven f 250 J. Gurant thans post bode te St. Anna ter Muiden. Een 4jarig meisje te Amerongen kreeS Woensdag den inhoud van een pot koken! water over het lichaam en stierf aan do bekomen brandwonden. Vlugge bezorging. Te Venloo werden de vorige week een 50tal brieven bezorgd, die op 31 Dec. en 1 Jan. te Amsterdam gepgst waren. Deze brieven zijn zoolang in een po3t- waggon, die ter herstelling naar de centrale werkplaats te Tilburg gezonden werd, blij ven liggen, totdat zij toevalligerwijze daarin ontdekt werden. Volgens inliehtingen van de Wochentzg te Amsterdam zou de hooge prijs der Duitsche steenkolen niet te wijten zijn aan het Duitsche steenkolen-syndicaat, maar aan zijne vertegenwoordigers hier le lande, die een „ring" gevormd hebben, om de kolen op prijs te houden. De gemeenteraad van IJzendoorn eene Geldersche gemeente, niet ver van Tiel, heeft, naar gemeld wordt, den ge meenteveldwachter op een leeftijd van 72 jaren en na een 27jarigen dienst, eervol ontslagen met een pensioen van f20 's jaars. Wig deelen dit bericht mede zooals wij 't vinden, maar niet dan onder groote reserve, daar wij moeilijk kunnen aannemen dat het cijfer van f 20 juist zal zijn. Wij verwachten daarvan eene „rectificatie." {U. D.) Assurantie verwerpelijk? Op een Dinsdagavond gehouden ver gadering van „Patrimonium", sprak te IJset- monde, jhr. mr. De Savornin Lohman in hoofdzaak over pensioenverzekering. Van de gelegenheid tot debat maakte o. a. iemand uit lJselmonde gebruik. Hij is bode vanj een begrafenisfonds en vroeg den spreker zijn uitspraak, dat de assuranties een weldaad Gods zijn nader toe te lich ten, daar hij in zijn betrekking vaak op godsdienstige |bezwaren;itegen de verzeke ring stuitte en dus gaarne eenige kracht hiertegenover ontving. De spreker voldeed hieraan, er o.a. op wijzende, hoe in vroeger eeuwen, door her burenrecht, alle dorpgenooten gedwon gen waren de schade te dragen, één hun ner b. v. door brand overkomen. In on zen tijd van snelle verplaatsing en ver huizing gaat dit niet meer. In die be hoefte voorzien nu de assurantie's. Door de nauwkeurige gegevens, die de weten schap aanbiedt, zijn deze thans uitnemend geregeld. Die vruchten der wetenschap mogen wij dankbaar als een gave Gods aanvaarden en in den middellijken weg aanwenden tot behartiging van het alge meen belang. In de nabijheid van Borger is een holle stalen kogel gevonden, welke een gewicht van ongeveer 18 kilo en een middellijn van 2 decimeter bezit. Aan de eene zijde heeft de kogel een opening van ongeveer 2V2 cM. in doorsnee. Het pro jectiel is zeer zeker afkomstig uit den tijd, toen Bernard Van Galen, bisschop van Munster, met zijn leger langs Borger trok. Hoe men huizen bouwt I In de Verlengde Kinderstraat te Nieuwer- Amstel zijn 7 huizen afgekeurd en is een paar bewoners, die er nog pas inwonen, want het zijn nog nieuwe huizen, aange zegd de woningen te verlaten, ondat zij bouwvallig zijn Bekende aëtolieten De ontploffieg van een meteoorsteen boven de hoofdstad van Spanje, geeft aanleiding, om het voorkomen van dit verschijnsel in de geschiedenis na te gaan. Aërolieten, meteoorsteenen, maan- steenen, vuurbollen en hoe deze kosmische zelfstandigheden anders mogen worden ge noemd, waren reeds in de vroegste tijden bekend. Pythagoras, Plinius en Plutarchus hebben van dit verschijnsel melding ge maakt, dat in hun tijd beschouwd werd als een bovennatuurlijke voorspelling of aankondiging van allerlei onheilen. De oorzaken van het ontstaan van aërolieten zijn thans bekend en deze wetenschap, tot welker ontwikkeling de werken van den Franschen professor in de geoiogie Stanislas Meunier ten zeerste hebben bijgedragen, is een der belangrijkste. Om de belangrgkste verschijningen van aërolieten op te sommen, beginnen wij met dien, welke den 7en November 1492 bij Enisheim in den Elzas neerviel, bijna voor de voeten van keizer Maximiliaan, die zieh aan 't hoofd van zijn leger bevond. Deze vuurbal woog 138 kilo en sloeg een M. diep in den grond. Gassendi zag er in 1636 een te Bedone in Provence neervallen, die later ongeveer 30 kilo bleek te wegen. In Australië ontdekte men in 1861 twee fragmenten van een meteoriet, die te zamen 3000 kilo wogen. Te Bahia in Brazilië, bewaart men een maansteen, die 6350 kilo weegt en in China bestaat een meteoorsteen van ruim 10000 kilo zwaarte. Andere steenen, ten getale van 14, wer den in 1875 op een berg gevonden. Bijeen wogen zij ongeveer 25000 idlo. Doch de aëroliet, die het meest aan dien van Madrid herinnert, was die, welke den 26en April 1803 boven Laigle in het Fransche depar tement Orne uiteenplofte. Men bemerkte dien avond te Caen,Pont-Audemer, Alengon, Verueuil en Falaise, een vurigen bol aan den hemel, die met ontzettende snelheid een grooten boog beschreef en een schitte rend licht uitstraalde. Deze meteoor barstte boven Laigle uiteen. Men hoorde op dat oogenblik, dertig mijlen in het rond, een ontzettenden knal en over eene uitgestrekt heid van 2Vs mijl viel een hagelbui van steenen neer. Het lid der Frausche aca demie, de heer Biot, die een onderzoek ter plaatste instelde, schatte het aantal gevallen steenen op ongeveer 3000. Aan een brief den 19 Januari jl. van Pretoria (Transvaal) aan een inwoner van Maasdam gezonden, door een vroegeren dorpsgenoot, ontleenen wij het volgende „Ik ben, zooals u misschien nog wel weet, hier eerst als vuurwerker geplaatst, om reden dat daar gebrek aan was. Na ongeveer 7 maanden bij het vuur te hebben gewerkt, werd ik overgeplaatst in de bankwerkerij, zoodat' ik nu ook weer een maand of 7 aan de bank werk aan de locomotieven. „Dit bevalt mij veel beter en er is meer aan te verdienen ook. Ik verdien nu ongeveer 26 a 27 pond (f 312 a f 324) in de maand en dat is een flink loon hoor, er zijn er wel enkelen die meer verdienen, maar de meesten minder. Du» daaruit kan u wel het gevolg trekken, dat ik het hier uitstekend naar mijn zin heb en dat ik geen oogenblik naar Holland terug ver lang. Maar om hier zoo in het eerst te smeden, dat is voorwaar geen baantje". In een Zuidhollandsche gemeente had iemand op een groote wasscherij in gebroken. Terwgl hij bezig was kleeren uit te zoeken, die hg in een mand pakte, werd hij betrapt door twee politieagenten, die zieh voor het venster vertoonden. De vent werkte zoo bedaard door, dat de agenten dachten, dat hij misschien aan de inrichting verbonden was, en dus vroegen zij hem waarom hij nog zoo laat aan 't werk was. Hij antwoordde „Ik leg het waschgoed klaar voor de meisjes, die vroeg opstaan om te strijken. Ik verd.en zes gulden in de weeK, en moet erg pootaan spelen, om mijn betrek king te behouden." Toen ging hij aan het venster staan, leunde met de armen op de vensterbank en zeide „Dat 's me vanavond een weer tje om er in te zijn! Ik zou niet graag in uw plaats wezen. Wilt ge niet even binnenkomen en een kleine verwarming gebruiken Ik zal iets voor u halen." De agenten gingen naar de keukendeur terwijl de dief zieh repte naar de voor deur en ontsnapte met de uitgezochte kleeren! Een der treurige gevolgen van het carnaval te Breda is, dat gisteren een sol daat dood in eene sloot is gevonden. Te Brussel is een moordaanslag gepleegd op baronesse Van Loo de Seret. Deze had een keukenmeid, die veel mis bruik maakte van sterken drank. Herhaal delijk had de barones haar daarover onder houden. Toen nu mevrouw Van Loo Dinsdagavond zich naar de keuken begaf, vond zij daar de meid, Elise Vanbever- sluys genaamd, weer dronken. Na een berisping van haar meesteres nam Elise een bijl en bracht de dame verscheidene slagen op het hoofd, in het gezicht en aan den arm toe. Hoewel onder vreeselijke pijn en met groot bloedverlies wist de aange vallene zich naar boven te sleepen, waar zij voor de voeten harer dochter ineenzakte. Toen deze zich aan de trap vertoonde, dreigde de beschonken vrouw, die als een bezetene met de bijl zwaaide, ook haar, evenals haar moeder, te vermoorden. Intusschen was de politie door de ka menier gewaarschuwd en werd de daderes in hechtenis genomen. Terwgl er in de zalen der Kunstclub te Santarem (Portugal) een bal-masqué werd gegeven, ontstond er brand en spoedig stond het geheele gebouw in lichterlaaie. Vrouwen, mannen en kinderen sprongen in hun radeloosheid uit de ramen. Er zijn reeds 34 lijken gevonden en velen liggen nog onder de puinhoopen. Uit enkele families zijn drie leden omgekomen. Onder de slachtoffers zijn er vele, die niet op het bal waren, doch gekomen waren om bloedverwanten te redden en zelve den dood vonden in de vlammenzee. Een hond met een glazen oog. De An- gefsaksers, die wreed zgn ten opzichte hunner medemenschen, laten zich zeer dik wijls tot ziekelijke Weekheid vervoeren, waar het de verpleging van dieren geldt. Zoo heeft men te Sydenham, de door het laudanum beroemd gewordeu stad, een hospitaal voor honden opgericht, dat, wat comfort en luxe betreft, menig ziekenhuis waar tweebeenige patiënten worden ver pleegd, in de schaduw stelt. Men practi- seert er chirurgie, koud waterbehandeling, resectie, chloroformisatie, suggestie en la- parotomie. Gelukkige honden Voor eeni- gen tijd kwam een vriend van den direc teur troosteloos met een prachtigen hond in het établissementhet dier had bij een ontmoeting met een medeminnaar een oog verloren. De directeur stelde zijn vriend gerust en liet door een specialiteit een glazen oog vervaardigen, geheel overeenkomende met het verloren oog. Daarna opereerde bij den mops, plaatste het glazen oog in de oogholte en suggereerde het dier, het oog trouw te bewaren. Dit deed het dier dan ook zoo trouw, dat het op de laatste hon dententoonstellingen verscheidene malen bekroond werd. Een vreeselijke dynamietontplolling heeft Woensdag plaats gehad te Johannes burg, (de zetel van den opstand der Uit- landers in Transvaal). De geheele wijk Vledendorp vloog in de lucht. Honderden huizen liggen in puin. Vreeselijk is het getal dooden en verminkten. In alle huizen der stad zijn de ruiten gebarsten. De ramp had plaats, terwgl me n op on voorzichtige wijze bezig was een trein met acht goederenwagens vol dynamiet te ran geeren. De ontploffing sloeg in den grond een reusachtig gat van 30 voet diep. Alle huizen op een halve mijl afstand zijn aeerge- maaid. Meer dan honderd lijken, meest schrikkelijk verminkt, zijn gevonden. Twee honderd van de zwaarst gewo iden zijn in het hospitaal opgenomen verscheidene zijn er reeds van overleden. Men gelooft, dat slechts enkele blanken onder de gedooden zijn. Te Chicago werd onlangs door de politie eene school van misdadigers ontdekt. Deze werd door eenen zekeren Stone ge houden, die twintig leerlingen onderricht in allerlei dievenstreken gaf. Da verst gevorderde scholieren werden dan op roof tochten uitgezonden, en als deze gunstig afliepen, de buit voor eenen spotprijs door den meester gekocht. Het gelukte de politie slechts den ouden deugniet en vijf scholieren, die juist van een rooftocht terugkwamen, te vangen. Zij hadden een huis met een bezoek vereerd, en bij ge brek aan andere waarden glazen uittoon- kasten genomen. De arrestatie der andere jonge dagdieven is slechts eene vraag van tijd. Stone werd vooreerst als heler ge boekt. Zijne leerlingen zullen voorloopig in bewaring gehouden worden. Het gemeentebestuur van Paturages, dat uit socialisten is samengesteld, heeft een bericht doen aanplakken, waarbij allen, die zich tijdens de Vastenavonddagen wil len maskeren en verkleeden, aan het ge meentebestuur eene genummerde kaart moeten vragen, die zij bovenop hun ear- navalkleedsel goed zichtbaar moeten dragen. De Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoor weg Maatschappij. Bij dienstorder is door de directie van de „Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorweg- Maatschappij" het volgend schrijven ter kennis gebracht van haar personeel Aan de directie der „N. Z. A. S. M." B.C. 13/96. Pretoria, 15 Januari 1896. Het is mij een aangename taak u, voor mijzelven, en ook namens de Begeering, mijn hartelijken dank en waardeering toe te brengen, alsmede aan het personeel van uwe 'Maatschappij, voor de flinke en on vermoeide wijze waarop zg met den dienst der treinen de Begeering hebben bijgestaan, meer bg zonder voor de openlijke en man nelijke wijze waarop een ieder iu het bij- zonder getoond heeft, in tijden van gevaar gewillig te zgn den Staat te dienen en getrouw te zijn. Mag ik u beleefd verzoe ken het een en ander aan uw personeel over te brengen. De regeerings-commissaris, (w.g.) J. S. Smit. Voorzeker een vleiende getuigenis voor het geheel uit Nederlanders samengestelde personeel van de Nederl. Z.-A. Spoorweg- Maatschappij. Dok van andere zg de verna men wij dat de door flinke houding van het bedoelde peronoel „de Hollanders" in de achting der Boeren zeer gestegen waren. Nederl Ongeveer een half jaar geleden is op Clousden Hill Farm, te Forest Hall, nabij New-Castle een kleine communistische gemeenschap gevestigd, die met het onlangs verschenen verslag het eerste teeken van leven geeft. Het verslag dezer gemeen schap, die zich noomt de Free Communist and Cooperative Company bepaalt zich alleen tot den financieelen toestand en zal bij gelegenheid aangevuld worden door een beschrijving der andere onderde#len. De boerderij is gehuurd voor den tijd van twintig jaar tegen een jaarlijk»che pacht van ruim 700 gulden, terwgl de op de boerderij aanwezige goederen zgn overge nomen voor 1200 gulden. De levende have bestond bg de over name uit 32 kippendeze is vermeerderd met een koe, oen geit een 2 varkens, 22 kippen, en kuikens, 6 eenden, 54 ganzen, 8 kalkoenen en twee paar konijnen; daar voor is uitgegeven 450 gulden. De ganzen en de kalkoenen werden gemast en verkocht en uit den melkverkoop werd in den loop van twee maanden 90 gulden gemaakt. In den laatsten tijd werd een broeikast gebouwd van 100 voet lang en 15 voet breed en van de uitkomsten daarvan zal voor een groot doel het slagen der onder neming afhangen. De leden der communistische gemeen schap toonen zich zeer tevreden over hot tot nog toe verkregen resultaat. Als be drijfskapitaal is ruim 2000 gulden aan de kolonisten geschonken. De inkomsten bedroegen in de eerste vijf maanden ruim 2580 gulden, de uitgaven ruim 2560 gulden, zoodat er een overschot is van ongeveer 18 gulden, dat met de uitstaande 300 gulden gebruikt wordt tot dekking der onkosten van de broeikast. De kolonie bestaat slechts uit vier leien, van wie twee getrouwd zijn en kinderen hebben. De talrijke aanvragen om in de kolonie te worden opgenomen zullen eerst in overweging worden genomen, wanneer met eenige zekerheid de verdere ontwikke ling te overzien is. Het verslag verheelt niet, dat de kolonie thans nog moet in stand worden gehouden door den financieelen steun harer vrienden, maar het heeft vertrouwen in den goeden uitslag der onderneming en op grond der talrijke aanvragen om als lid te worden aangenomen wordt voorspeld, dat spoedig meer dergelij ke ondernemingen zullen wor den opgericht. Dezer dagen overleed te Brussel eene dame en werden de erfgenamen opgeroepen om tegenwoordig te zijn bij het afnemen der zegels. Tot aller verwoaderingontdek ten zij, dat er een som van 30.0UO francs verdwenen was. De justitie werd hiermede in kennis gesteld, en beval, daar de over ledene den wensch had te kennen gegeven, begraven te worden in de kleeren, die zij gewoon waste dragen, opgraving van het lijk. Dit geschiedde. Ai de kleeren der doode werden nauwkeurig onderzocht, met het gevolg dat in een plooi van den rok een pakje bankbiljetten werd gevonden ten bedrage van 30.000 francs I George Sckey, de laatste der Holland- sche kolonisten, is 22 Januari van San Francisco naar Java vertrokken om daarin betrekking te treden. De geschiedenis dier kolonisten is zeer treurig, zegt de „Exa miner," die te San Francisco wordt uitge geven. In 1889 werd een stuk land, eigen aan E. B. en Kobert Perrin, in afdeelingen verdeeld en te San Francisco vormde zich een syndicaat, dat zieh met den verkoop der verschillende stukken belastte. Een Ne derlander verklaarde zich bereid, een aantal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5