HOUTWAREN, Landbouw Inspan, eubi air op Doiideidag 5 Maart 1896. IE MEN, /Soereninépan, eenig HUISRAAD, IV. een HOEFJE, ADVERTENTIEN. AFBRAAK. AANBESTEDING. openbaar verkoopen Openbare Verkooping. 0[) llOlfilg Openbare Verhooping. verkoopen, eene partij MEST, I. Een Woonhuis, Schuur, Varkenhok, Erf en Moestuin, VI. Twee Woonhuizen en TUIN. publiek verkoopen: verkoopen -E Maandag 24 Februari 1896, aanbesteden OPENBARE VERKOOPING Woensdag 26 Februari 1896, Landbouw-, Melkers- en Zol- dergereedscliappen Op Vrijdag 28 Februari 1896^ 10.01/0 Heet. Bouvt land 23.5466 Heet. Weiland, verk0 o p e n Zaterdag 29 Februaril896, 1000 Olmentiiusterd en 20 vaam Hout, Kalvers en Loopvarkens. verkoopen: op Vrijdag 28 Februari 1896, EEN KAPITALEN i op Maandag 2 Maart 1896, openbaar verkoopen II- Drie perceelen Moestuin III. Een perceel Moestuin V. Een perceel Moestuin een kapitalen Vrijdag 6 Maart 1896, ellendiger» den Heere aan te bevelen, en houdt uw kapitaal, houdt uw bijdrage, houdt uw penningske tot steun voor den zwaren arbeid onder hen niet terug. Egypte als Zendingsveld. Donderdagavond trad in de gereformeerde kerk te Goes, daartoe uitgenood igd door de gereformeerde Zendingsvereeniging al daar, voor een vrij groot publiek op de heer A. de Vlieger, onderwijzer aan de Zendingsschool te Calioub. Aan de hand van Jesaja 19 toonde de spreker aan hoe de Heere de bedreigingen over Egypte uitgesproken heeft vervuld, en aanvankelijk beeft bewaarheid de profe tie dat ook in Egypte de altaren voor den Heere de altaren der afgoden zouden ver vangen. Jesaja 19 vers 4 wordt gezegd dat de Heere lien besluiten zal in de handen van harde heeren. En sedert de verovering van Egypte door de Aethiopiërs tot nu is het zoo met Egypte gesteld. De beperking van de Nijloverstroomingen in vers 5 en 6 bedreigd, is eveneens geschied; van de 7 Nijlmonden zijn tengevolge van aanslibbing der Nijldelta, er slechts nog 2 over. Egypte heeft den vorm van een Oos- terscbe waaier; is zeer lang en smal. Slechts waar de Nijl het besproeit, is 't vruchtbaar. Die Nijl is de levensbron der bevolking. Merkwaardig is hij ook, even als het geheele land, om het verband met de geschiedenis van Abraham en zijn zaad. Ruïnen van tempels herinneren aan Egypte 's oudste jaren van grootheid. Een dezer ruïnen herinnert aan den tempel waar Jozef in 't huwelijk trad met Asnath en waar hij door zijn stand met de priesters veel in aanraking moet gekomen zijn. De piramiden werden mede door Spr. be schreven. Een dezer heeft hij herhaal delijk beklommen. Het grondvlak eener pyramide is ongeveer 13 gemeten. Reeds Alexander beklom ze; en Napoleon sprak daar tot zijne soldaten Bedenkt dat van deze hoogten veertig eeuwen op u neder- zien. Volgens het gevoelen van twee Engelsche sterrekundigen zouden in het lichaam der „gioote pyramide" de voornaamste waar heden der hoogere wiskunde belichaamd zijn; zoodat de laatste nageslachten tot bet besluit zouden moeten komen dat alle we tenschap van den beginne den bouwheeren dezer pyramide door God was geinspireerd. Spreker had daarvan reeds vroeger uit voerige beschrijving in ons blad gegeven. Voor een Europeaan is de trap-pyramide moeilijk te beklimmen wijl de treden één Meter van elkander verwijderd zijn. Gidsen moeten hen dan ook bij het be klimmen helpen en zijn voor hun leven aansprakelijk. Wat de bevolking aangaat, van de on geveer 6 miljoen inwoners zijn er 5Vs mil joen Mohammedanen; de rest zijn Kopten, benevens eenige Engelsche en Hollandsche enz. Christenen. Spreker beeft de aangenaamste herinne ring bewaard omtrent zijne kennismaking met de Makomedanen, wat het maatschap pelijke aangaat. Zij leggen een groote wel willendheid en gastvrijheid aan den dag. Het is spreker niet zelden voorgekomen dat spr. door ke» met de grootste aandacht en trouw werd ontvangen, aangehoord en gesteund bij de Evangelieprediking. De arbeid onder hen is echter zeer onvrucht baar; eensdeels door hunne opvatting om trent de vrouwen, anderdeels omdat de Ko ran, meegaande met de zondige lusten van het menschenhart, bepaald gebiedt datgene te doen waartegen Gods Woord en Wet en de Consciëntie ods Christenen waarschuwt. De Mahomedaan mist het begrip van zonde niet alleenmaar zonde is bij hem goed. De Kopten zijn afstammelingen van de oude Egyptenaren, bij wie Jacob had ge woond en aan wier hof Mozes was opge voed. Tot de eerste eeuw onzer jaartelling waren zij heidenen door de prediking van den evangelist Markus bekeerdvervielen zij in de 5e eeuw in allerlei twisting, o.a. over de naturen van Christus. Zoo riepen zij Mohammeds geduchte benden binnen, en werden later door de Mohammedanen gru welijk vervolgd. Kracht gaat van deze zoogenaamde Christenen niet uit, noch door leer noch door wandel. Aan de koogeschool te Kaïro ontvangen 10000 studenten onderwijs van 230 hoog leeraars. Onder deze studenten zijn vele eenvoudige boerenjongens, van welke niet weinigen, na gedoktoreerd te zijn nog naar Europeesche universiteiten trekken om daar hunne studiën te voltooien. Zoo greot is hunne dorst naar kennis dat men op de school te Kaïro zelfs grijsaards van 60 jaar en ouder naast kinderen van 6 jaar en ouder aantreft om hun dorst naar kennis te lesschen. Spreker gaf vervolgens een overzicht der Zendingsgeschiedenis in Egypte. De Amerikaanscke zending, door Hagg begonnen heeft o. a. te Assioet een school ter opleiding van inlandsche leeraars. De Engelsche zending werkt uitstekend door uitzending van zendeling-artsen. Weer en wind veroorzaken in Egypte vele oog ziekten. Spr. zelf vergezelde wel eens een zendeling naar verschillende dorpen, waar de bewoners uitgenoodigd werden gratis geneeskundige hulp te komen zoeken op het vaartuig van den zendeling. En dan was het gelijk als in des Heilands tijd lammen, blinden, kreupelen enz. werden daarheen geleid, en dan verkondigde de zendeling het evangelie, en bad met de kranken. Vele genezingen volgen dien ar beid. De Hollandsche Zending begon met den arbeid van de broeders A. en Jacob Mooij. Laatstgenoemde stierf en de eerste, lijdend ten gevolge van overspanning en klimaat, moest terugkeeren. Ook zijne helpers volg den hem. Later trad Nijland op, uitge zonden door de gemeente van ds. Witte- veen; in '74 door broeder Spillenaar vervangen. Van hetgeen Spreker over den arbeid dezer broeders mededeelde, alsmede over zijn eigen arbeid, en over de ervaringen met geliefde bekeerlingen als Ariaan, Risq en de Mobamedaansche vrouw Mag- tare (die het evangelie brengt aan hare zusteren, wijl [die voor een Europeaan niet te bereiken zijn) geven wij geen ver slag derwijl een en ander vrij uitvoerig indertijd in onze maandelijksche rubriek „Zending" is meegedeeld. De hoorders waren van het begin tot eind geboeid geweest en wij verwachten, wanneer de heer de Vlieger elders in onze provincie mocht optreden, dat hij ook daar een even belangstellend gehoor zal vinden. Zijn tijdelijk adres (gedurende 2 k 3 weken) is Wissenkerke ten huize van den heer Van der Wie over de Holiandsche Zending in Egypte meer wil weten, verwijzen wij naar het indertijd door ons gerecenseerde, aan de Weesinrichting uitgegeven geschrift van den heer a. de Vlieger: „De Hollandsche Zending in Egypte, met een voorwoord van Prof. J. H. Gunning". Een goedkoop boekje, met plaatjes en portretten van de broeders Spillenaar en De Vlieger en uitgegeven ten voordeele der „Vereenigingtotuitbreiding van het Evangelie in Egypte". Heden behaagde het den Heere van leven en dood van onze zijde weg te nemen onzen zorgdra- genden Echtgenoot,Vader,Beha wd- en Grootvader, Pieter Johannes Burggraaf, in den gezegenden ouderdom van ruim 87 jaren. Wemeldinge 20 Febr. 1896. Wed. P. J. BURGGRAAF- de Mak. Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Strekkende deze tot bijzondere en algemtene kennisgeving. Hartelijk dank aan allen die blijken van belangstelling gaven bij de Herdenking van ons 40 jarig Huwelijk den 14 dezer. KAREL KRAMER en Echtgenoot. Wissenkerke. De Notaris HUVERS zal op des namiddags te éen uur te Grijpskerke, aan het dorp, publiek VERKOOPEN: eene groote partij waaronder: 450 Deelen, Battings, Ribben, Latten, Tengels, 30 stuks Banken, 12 Licbtkozijnen, 50 me ter zinken Goot, 3600 blauwe plat te Dakpannen, 600 blauwe Ileel- bakke, benevens Alles afkomstig van de onlangs gebouwde hulpkerk te Grijpskerke. des namiddags ten 3 ure, in het hótel „Zoutkeet", te Goes, jzal de Architect A. LE CLERCQ, wonende te Kruiningen, namens zijn principale Het bouwen van een nieuw WOONHUIS en een VARKENS HOK op de hofstede bewoond door den pachter J. M. Mol, in den polder Oost Nieuwlatid te Wol- faartsdijk. Het bestek en de teekening is ter inzage op iederen werkdag, bij bovengenoemden Architect, te Kruiningen. Aanwijzing in loco zal plaats hebben den dag van aanbesteding des middags ten 12 nre. van een ten verzoeke van dhr. A- de Pree te Wissekerke, op de thans nog door hem bewoonde hofstede en ten overstaan va den Notaris M. NOORDIJKE te Colijns- plaat, te beginnen 's voormiddags half 10 uur, van: Landbouw-, Stal- en Melkgereed- schappen (bij uitgezette biljetten breeder omschreven), een Utrechtsch Wagentje en een Tilbury, 6 Weikpaarden van 4 tot 20 jaar (waaronder 2 veu- lendiagendeii), 2 jonge Paarden, 7 Melkkoeien, 3 Kalfvaarzen, 4 twee- jarige Vaarzen, 2 ander-"MSa*4&L1 halfjarige Vaarzen, 6 eenjarige Kal veren, 2 Geiten, 1 vet Varken, 4 Loopvarkens, 1 Karnhond, 80 Kip pen en Hanen, 27 Eenden. N.B. De veiling van de paarden en het hoornvee vangt aan 's namid dags 1 uur. Betaaldag 31 Octo ber. Borgstelling of dadelijke betaling kan van iederen kooper gevorderd worden en is verplich tend voor alle koopers buiten Noord-Beveland woonachtig. Op de Hofstede bestaat geene gelegenheid tot stalling. De Notaris A. M. TAK zal op voormiddags te negen nre op de hof stede bewoond door de Wed. Jac. Din- gemanse in den Bijleveldspolder, ge meente Nieuw- en Sint Joosland in het 1 bruin Meiriepaard oud 9 jaren, 1 bruin Ruin- paard oud 7 jaren, 1 34 schimmel Meiriepaard oud 6 jaren, 1 blauw Ruinpaard oud 14 jaren, 1 zwart Merriepaard oud 4 jaren, 1 zwart Ruinpaard oud 16 jaren, 1 blauw Ruinpaard oud 14 jaren, 1 blauw Ruinpaard oud 17 jaien, 1 bruin Veulendragend paard oud 8 jaren, 1 vos Ruinpaard oud 4 jaren, 1 blauw Veulendragend paard oud 7 jaren, 1 blauw Merriepaard oud 18 jaren, 1 vos Merriepaard oud 8 jaren met Veulen, 1 bruin Merriepaard oud 3 jaren, 1 zwart Merriepaard oud 3 jaren, 1 zwart Ruinpaard oud 2 jaren, 1 bruin Mer riepaard oud 2 jaren, 1 bruine jaar ling lfe.igst; 10 baatgevende Melk koeien, 2 Kalfdragende Vaarzen, 12 tweejarige Vaarzen, 2 tweejarige Stieren, 1 twee jarige Os, 6 jarige Vaarzen, 1 jarige Os, 14 Kweekkalvers, Noord Hol- landsch ras; 2 drachtige Zeugen, 7 Mestputloo- pers, 1 Geit, 2 Karnhonden met Hok ken, 120 Kippen en Hanen, 8 Eenden, 3 Kalkoenen 1 Barouchette, 6 Men- wagens, 1 Driewiels- kar, 4 Walej Ploegen, 3 Coksploegen, 4 gewone Ploegen, 15 Eggen, 3 Veldsleden, 1 Arreslede, l Molbord, 1 recbtstroo-Stouts-docsch- machine,Zaaimachine 1 Windmolen, 1 Kortmolen,l Mangel molen, Kieken ren, Wagenzeilen, ReepenenBlokken,Krui wagen, Watervat, Vleeschblokken, Weihooi, Kantbooi, Paardenvvant. V 0 0 r t s: EENE GROOTE PARTIJ EN waaronder: Karn, Roomtonnen, Bo- tertobben, Emmers, blikken Tee- len, Tafels, Stoelen, IJzeren Ledi kanten, Bedden en meer andere goe deren. des voormiddags IIV2 unr, te Goes, op bet Slot Oostende, zal de Notaris mr. LIE- BERT, gevestigd te Goes, in het openbaar veilen, in perceelen en in massa de goed onderhouden „Verwachting", in de gemeente Kaitendijke, met en in de gemeenten Kattendijke, Wemeldinge en Kloetinge. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal I des voormiddags ten 10 ure, od de hof stede, bewoond door den eerzamen P.Ko Ie, Ml., onder Kruiningen, EEN KAPITALEN bestaande uit 7 Werkpaarden van 3 12 jaar, 1 jaarling Hengst, 8 Melkkoeien, 2 Varekoeien, 4 Kalfvaar zen, 3tweejarige Vaarzen, 7 Jaarling Vaarzen, 1 jaarling Stier, 2 Hokkelingen, 7 drachtige Varkens, 1 vette Os, Karnhond en Karnmolen, 15 Eenden, 60 Kippen en Hanen, 2 Menwagens, 1 Driewielskar, Kapwa- gen, Tilbury, Arrestee, 10 Ploegen, 8 Eggen, Rolsleper, Molbord met Ketting, Rolblok, Sleepbord,2-paards Rosmolen met tusschenbeweging, Stroosnijder, Peeënmolen, 2 Wanmo lens, Kruiwagen, Dommekrachten, Koebak, de helft in ten Zaaddorsch- zeil, partij Tarwe-, Rogge-, Gerste en Erwtenstroo. p. m. 30,000 kilo's Mangels, Harnas en Gareel, Stal-, Melk- en Zoldergereedscbap, Mest in den Mestput en een partij Hout. Op de hofstede geen stalling. De Deurwaarder HOLLMANN zal op des voormiddags om tien uur op bet plein van den herbergier M.BEK te Heinkenszand EENE PART IJ als: Planken, Balken,Latten,Ramen, Deuren, Kozijnen, Portebrisee- deuren, Naamsclie Tegels, hard- steenen- en marmeren Leien, arduinen Stoepen van 1 lot 3 Meter, arduinen Dorpels, Ijzer werk, voorts: een Parketvloer,porceleinen Ka- enel, Perspomp, drie Marmeren Schoorsteenmantels. En na afloop daarvan liggende bij P. KOSTER, landb. aldaar. te bezichtigen bij J. VERMUE, landb. Boerendijk, aldaar. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des voormiddags ten 10 ure, op de hof stede bewoond door den eerzamen P. Cok te Schor e, bestaande in 5 Paarden van 416 jaar, 8 Melkkoeien, 4 tweejarige Runders,1 vette Os, 5 eenjarige Runders, 3 Aanhoud- kalveren, 2 drachtige Zeugen,20 Kip pen en Haan, 2 kaapsche Eenden, 3 Menwagens, Driewielskar, 5 Ploe gen, 8 Eggen, 3 Slepers, Molbord, 2 Rolblokken waarvan in een de helft, Sleepborden, Sleepegge, Wanmolen, Snijmolen,2 Peenmolens, Geeselsteen met Paard, Harnas en Gareel, Zolder-, Melk-, Stal- en Deelgereedschap, 40.000 kilo Weihooi, 6000 kilo Kla- verhooi, 3000 bos Kanthooi, 30.000 kilo's Mangels en Beestenpeen, en waaronder Bed met toebebooren,Lin nenkast, Bureau, Tafels, Stoelen, Kachels, Spiegels en het geen meer zal i worden te voor schijn gebracht. Op de hofstede geen stalling. De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags 10 uren te Goes, in het koffiehuis „de Prins van Oranje," in het staande en gelegen te G o e 8, aan den s-Heer Hendrikskinderendijk, bewoond door M. de Dreu Sr. aldaar, achter het vorig perceel, aan den Singel. aldaar, nevens Let hoefje bewoond door Karelse. bestaande ia Woonhuis, Schuur, Erf en WEILAND, aldaar, aan deu 'a-Heer Henderika- kinderendyk, bewoond door AT. de Dreu Ma. aldaar, nevens het vorig* perceel. gelegen aldaar, aan den 's Heer Hea drikskinderendijk, bewooMd door M. de Dreu, J. Ver hulst en Pb. Kole. Alles behoorende tot den boedel van M. de Dren Sr. en wijlen L. Geense. De veiling zal geschieden in verechil lende perceelen en combinatiën. Inlichtingen te bekomen bij den bewoner van het hoefje en ten kantore van den Notaris DE RONDE BRESSER, die Dins- dags van 11 tot 2 uren te spreken is te Goes ten kantore van den Notaris Mr. LIE BERT. De Notaris MULOCK HOUWER zaL 's voormiddags te 10 uren, te Wemeldinge op de hofstede bewoond door en ten ver zoeke van dhr. F. VAN HOORN. bestaande in 1 vos Merriepaard oud 17 jaar, 1 bruin dito oud 8 jaar (Stamboek no. 1371), 1 bruin veulendra gend Paard oud 6 jaar, 1 bruin Ruin paard oud 5 jaar, 1 zwart veulendra gend Paard oud 4 jaar, 1 dito Mer riepaard oud 2 jaar, 6 Melkkoeien, 3 Kalfvaarzen, 6 2jaiige Vaarzen, 1 dito Os, 3 IVsjaiige Runders, 11 1 ja rige dito, 8 Kalvers (alle van Hol» landsch ras), 1 vet Varken, 5 Mest- putloopers, 30 Kippen en Hanen, 1 Kapwagen, 1 Tilbury, 3 Menwagens, 1 Driewielskar, 1 Rolsleper, 2 gewone Slepers, 2 Sack's Ploegen, 2 Zeeuw- sche dito, 1 Cok's dito, 1 Amerikaan- schen dito, 1 Meedekploeg, 1 Moor- ploeg, 8 Eggen in soort, 1 Sleepbord, 1 Rolblok, 1 Zaaddorschzeil, Harnas- sement, Geeselsteen en Paard, Graan zakken, Stal en Zoldergereedschap, eenig HUISRAAD enz. Op de hofstede is geen gelegenheid tot stalling. De Notaris P. DE MARET TAK zal op 's voormiddags 11 nur in het Café „l'Union" bij de wed. Schout, nabij den Badhuisweg te Vlissingen in het openbaar bestaande in Woonhuis, Schunr, Arbeiders woning en verderen Timmer, met Erf, Tuin en Boomgaard, ter grootte van 13 Aren 44 Centiaren, benevens 7 Hectaren 12 Aren 20 Centiaren alles in de gemeente Vlissingen, nabij den Boscbweg en uitmakende een gedeelte der hofstede „Bossenburg", samen groot 18 Ge meten 145 Roeden. De veiling zal plaats hebben in perceelen, combinatiën en massa. Veilingboekjes worden verkrijgbaar ge steld ten kantore van voorn. Notaris, al waar nadere inlichtingen worden verstrekt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2