NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1896. Ho- 60. iimtfe Jaargang. IJK. Graanrechten. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M.'CLEMKERK, te Goes en F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Middelburg, ook voor St. Laurens, 18,19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Februari, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12 e» 13 klaart. Oost-enWest-Souburg, ook voor Ritthem, 16 Maart. Vlissingen, 17, 18, 19, 20, 21,23, 24, 25, 26, 27 en 28 Maart. Alvorens een en ander over den Boeren bond mee te deelen, drukken wij het za kelijk deel van dr. Mayers artikel over Graanrechten uithet Landbouw Weekblad af. De lezer weet dat dr. Mayer directeur is der Wageningsche school. En daar wij nooit mee gezongen hebben met hen die lachten om de wijsheid van de mannen dezer school, doch integendeel wel dege lijk waar het pas gat, met hunne adviezen hebben rekening gehouden, daar mogen wij ook op welwillende aandacht rekenen voor dr. Mayers artikel in antwoord op een desbetreffende beschouwing van het oud-Kamerlid Sickesz. De heer Mayer dan schrijft „U, Mijnbeer Sickesz, hebt herhaaldelijk in open brieven en couranten-artikelen ge zegd en daarmede een vulgair argument der Nederl. vrijhandelspartij tot het uwe gemaakt, „dat de protectie van den land bouw ook elders niet gebaat heeft, dat in de beschermende landen de malaise even hard gevoeld wordt als hier te lande." „Dit nu is eene stelling, die ondanks de vrij algemeene verspreiding daarvan hier te lande, bepaald onjuist is en waarvan de onjuistheid zeer gemakkelijk is aan te toonen. „Wat waar is aan Uwe herhaaldelijk uitgesproken bewering is alleen de kwali teit van het verschijnsel. Malaise hier, ma laise daar met of zonder bescherming. Maar bepaald onwaar is de stelling, dat het verschijnsel kwantitatief hier endaar hetzelfde is. Het fversehil in intensiteit is zelfs zoo groot, dat geen zeer nauwkeu rige statistische opgaven er voor noodig zijn, om het dadelijk, als het ware met handen, te kunnen grijpen. „Het is met Uwe vergissing in deze wel eeuigszins zoo gesteld, als wanneer men om eene vergelijking te gebruiken, die de nuttige werking van inkomende rechten geenszins flatteert iemand die een kunstgebit draagt, had hooren klagen en zijne natuurlijke tanden terugwenschen en daaruit wilde besluiten, dat de kunst bijt werktuigen in 't geheel geen waarde hadden, terwijl men om rechtvaardig te kunnen oordeelen dezen toestand met dien der tandeloosheid had moeten vergelij ken. „Ik geloof niet, dat ik veel tegenspraak zal ondervinden, indien ik beweer, dat de zuivere winst uit landbouwondernemingen hier te lande sinds het keerpuntjaar 1879 gemiddeld tot op de helft gedaald is. Bij enkele ondernemingen meer, bij andere minder, maar ik ben ook reeds tevreden want dit uitgangspunt is voor mijn betoog voldoende indien men toegeeft, dat de gsmiddelde daling 40 pCt. of zelfs slechts 30 pCt. bedraagt. «Fry zen van landerijen ofschoon het ,1* opzicht niet aan gegevens ont- DreeKt die mijne bewering kunnen staven zy n voor dem graad der malaise een veel minder goede maatstaf en nog minder de pachtprijzen, om redenen, die hier uit te leggen mij te ver zouden voeren „En nu {luistere men in beschermende landen niet naar de overdreven uitingen der agrarische partijen, die de bestaande toestanden wel eens zwart kleuren in de hoop des te meer concessies van de zijde der regeering te verkrijgen, maar naar objectieve gegevens, zooals zij b. v. in het jongst verschenen werk van Prof. v. d. Goltz. (Die agrarischen Aufgaben der Ge- genwart) te vinden zijn en men zal moeten toegeven, dat de vermindering van de zuivere winst van het landbouwbedrijf sinds 1520 jaren in Duitschland ten hoogste op 20% gemiddeld, waarschijnlijk echter nog op aanzienlijk minder, te begrooten zal zijn. „In 17 Pruisische „Regieringsbezirken" zijn van het jaar 1879 tot het jaar 1891 de huurprijzen der landerijen grootendeels nog gerezen en slechts in 5 achteruitge gaan en ofschoon, zooals ik reeds heb aan gestipt, de huurprijzen der landerijen geen nauwkeurige maatstaf zyn voorde zuivere opbrengst, zoo spreekt dit eene feit, indien men het met Nederlandsche toestanden vergelijkt, reeds als een boek. „De crisis, die ook in Duitschland be staat, is volgens de nauwkeurige studiën van dezen op het gebied der bedrijfsleer zoo bedreven gezagsman veel meer toe te schrijven, eensdeels aan de te hooge prijzen, die in den tijd van rijzende grond waarde voor aankoop van boerderyen {zijn besteed in de verwachting, dat de rijzing voort zoude duren. Anderdeels zijn door den bloei der industrieele ondernemingen de arbeidsloonen ook voor den landbouw zeer gerezen en is daardeor eene oneven redigheid ontstaan tusscken de dalende opbrengsten en de stijgende kosten. „„Be oorzaak der vermindering van de zuivere winst (zegt Von der Goltz in het aangehaalde boek) is meer gelegen in het rijzen der bedrijfskosten, dan in het dalen der prijzen." „Deze beide oorzaken, vooral de eerste, werkt ook in Nederland mede, maar de malaise is ten enzent belangrij k verzwaard door de enorme daling der producten, die men in Duitschland en andere bescher mende landen door doelmatige protectie tamelijk wel op prijs heeft weten te houden. Ook denkt ginds bijna niemand, behalve enkele socialisten en „Fortschritt- ler" aan een laten vervallen der bestaande rechten. Zelfs de oude tegenstanders zijn in zooverra grootendeels bekeerd. De strijd is alleen hoe hoog zij in de toekomst zullen zijn. „Doeh hoe klein een tijdsinterval van ruim een tiental jaren ook moge schijnen voor een zoodanige omwenteliag van denk beelden, zoo zal deze vertraging toch van hoogstnoodlottigen invloed zijn voor de gunstige gevolgen der te nemen maatrege len. Het begin der crisis dateert, zooals bekend is, van 1879. De meeste landen van Europa zyn meer of minder onmiddellijk daarna tot bescherming overgaan. „Maar Nederland? Een landbouw- ministerie ontbrak toen en ontbreekt ook nu nog. Zeven kostbare jaren liet men voorbijgaan, voordat men het besluit nam tot benoeming eener landbouwcommissie, die de oorzaak der malaise had na te gaan. De Commissie heeft weder 5 jaren gewerkt zonder nog eens het vraagstuk der be scherming flink onder de oogen te zien. Wanneer nu eindelijk in het jaar 1898 wellicht eene majoriteit, die inziet, dat dan toch bescherming het eenige redmiddel is, tot stand zal komen, dan zal het te laat zyn althans in menig opzicht. Want dan heeft zich een proces voltrokken, dat het ergste is wat met een bedrijf gebeuren kan, ik bedoel de desorganisatie van den Nederlandsclien landbouw. „Eenige jaren finantiëele achteruitgang. Dat is te dragen, men leeft vau oude besparingen, zet de tering naar de nering en neemt desnoods een hypotheek op, werkt zoo hard mogelyk aan de techni sche verbetering van het bedrijf—hetgeen volgens U het eenige redmiddel is en de armoedige pachters werden soms geholpen door de kwijtschelding der huur door milde landheeren, die gelukkig in Nederland hier en daar gevonden worden en in welk opzieht door U een schitterend voorbeeld gegeven is. „Maar indien dat een 1520 jaren zo» door gaat, dan houdt de uitvoerbaarheid dezer tijdelijke maatregelen op en de tech nische verbeteringen blijken onvoldoende het groote gat te stoppen. „De laadbouwer-eigenaar bezwijkt en moet vtrkoopen, maar nu niet aan milde land heeren, die breid zijn tot kwijtschelding want deze beginnen langzamerhand ook genoeg te krijgen van deze soort van bezittingen loch aan in den handel rijk geworden brdvochtige kapitalisten, die eene goede ei vaste belegging voor hun bijeengegaard gelden zoeken, die door bemiddeling van rentmeesters hun land beheeren en niet eens in aanraking komen met den boir, die in het zweet zijns aanschijns aai den grond de vruch ten ontwoekertdi met één woord het koetje melken en nar de gezondheid van het beest niet omziei. „En aan den ande-en kant de failliete boer, die toch op een andere wijze moet trachten aan den kost te komen, wordt pachter en helpt zoodiende den huurprijs een tijdlang boven zijne natuurlijke waarde en begint zoodoende iets, dat ook over kort of lang met een ,,kraoh" moet ein digen. „Dit alles is disorganisatieomdat het de verkeerde merochen op de verkeerde plaats brengt en zoodoende de oorzaak wordt tot minder jroductie en tot het indi vidueel onbevredi{d zijn met den eigen arbeid, hetgeen een zedelijk moment is van het allergrooVite gewicht. „Maar het ergst vsn alles is nog juist om dezelfde zedelijk', reden de werkeloos heid, die wij tegenvoordig aanschouwen en die het natuurlijk gevolg daarvan is, dat men aan productiekosteu bezuinigt en zelfs rentabele ondernemingen moet laten liggen door kapit,talgebrek in het bedrijf. Daarbij vergeleken is het zoo veel bespro ken vraagstuk, hoeveel centen het kilogram brood| kost, van zeir ondergeschikt belang,' „Wel degelijk leeft de bescherming in andere landen gehflpen, natuurlijk niet zooveel alsof de gtheele oorzaak der ma laise (goedkoopere productie in overzeesche gewesten) nooit hal bestaan, maar zooveel- dat de zooeven geichetste hoogst verder felijke desorganisatie van de landbouwpro- ductie tot nog toe kon worden belet". Op dit betoog zal nog wel een tweede volgen, dewijl de redactie van de Neder lander, verklarende niet tot de antiprotec- tionisten uit beginse. te behooren, en gaarne overtuigd te willen worden; de navolgende opmerkingen ter besntwoording den heer Mayer voorlegt „In Duitschland zijn evenals ten onzent de huurprijzen sterk achteruitgegaan doch minder dan hier. Is j dit een gevolg van de protectie of van verschil van agrarische toestanden Het laadbezit, ook de ver erving, zijn in beide landen versehillend „Gesteld, dat besjherming de oorzaak is van het minder achteruitgaan, is zij dan ten goede gekomen van de huurders of van de eigenaars? „Is alleen het laatste het geval, wat ver - hindert dan, dat zoowel in Duitschland als hier „hardvochtige kapitalisten" het land opkoopen en aizoo met de winst, die bescherming aanbrengt, gaan strijken? Want ook al behoeft „de landbouwer-eigenaar niet te bezwijken", zooals bij ons, toch komt zyn land, o. a. bij versterf, vaak genoeg onder den hamer. „De tegenwoordige landbouwer-eigenaar wordt natuurlijk door bescherming gebaat. Maar ook zijn opvolger, die immers hooger zal moeten koopen of wien bij toedeeling hooger bedrag zal in rekening worden gebracht, naar mate de opbrengst groo- ter is „Zou, wat in Duitschland en andere grootelanden voordeel aanbrengt of schijnt aan te brengen, op dezelfde wijze werken in ons kleine land En eindelijk: zouden de landbouwers, door zich aaneen te sluiten gelijk hier en daar reeds geschiedt en door betere contracten met de eigenaars, niet-landbouwers, aan te gaan, niet beter in staat zijn den landbouw in stand te houden en de desorganisatie ervan tegen te gaan, dan beschermende rechten, zoolang ten minste de landbouwers elkaar, ten bate van de» eigenaar-kapitalist, tot in het oneindige opjagen?" 17 Feb. '96. De zeemiliciens-verlofgangers van de lichting 1894 worden dit jaar opgeroepen voor opkomst in werk elij ken dienst, ten einde gedurende zes weken te worden ge oefend. Die opkomst is bepaald voor hen die wonen, of in geval van verblijf bui tenslands,te voren het laatst gewoond hebben in de provinciën Utrecht, Noord-Brabant Zeeland en Limburg op 21 April. Bij het personeel der rij ksveld wacht in Zeeland is de rang van brigadier-titulair toegekend aan de rijksveldwachters J. Ver meulen te Renesse en B. Goossen (jachtop ziener) te Sluiskil. De jongste berichten over den toestand van den heer Fransen van de Putte luiden onrustbarend. De patiënt lijdt aan benauwdheden, die ernstige bezorgdheid inboezemen. Teneinde brievenbestellers en post boden in het genot te stellen van meer vrije Zondagen, dan ze tot nu toe hadden, is met ingang van 1 Maart a. s. voor die dagen, vervangingspersoneel aangesteld. Ned. Herv. Kerk. Kerkvoogden en notabelen te Middel burg weigeren de betaling van de gemeeute toelage aan den in de vacature Sibmacher Zijnen te beroepen predikant. Ook gaven kerkvoogden gevolg aan de vroeger geuite bedreiging om in de kerken de niet ver huurde zitplaatsen onbruikbaar te maken. Zondag jl. waren in de Nieuwe- en Oost- kerk vele plaatsen door ijzers afgosloten In de Koorkerk, thans tijdelijk door de „Reservekas" gebruikt, was men met onbruikbaar maken nog niet begonnen. (N. Zond. b Bruinisse. Het bericht dat dezer dagen in enkele bladen voorkomt, als zou toch wegens een informaliteit bij het be roep bezwaar zija gemaakt tegen de aan neming van Ds. Bokma, naar Gorinchem, kunnen wij, naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, tegenspreken. Er is tot op heden geen enkel bezwaar ingebracht. Geref. kerken. Tweetal te Heinkenszand ds. J. J. Koop- mans te Naaldwijk en ds. H. H. de Koning te Mijdrecht. Beroepen te Sprang ds. A. L. Ruijs te Serooskerke B. Aangenomen naar Emmelenkamp door ds- L. Bouma te Terneuzen. Bedankt voor Nichtevecht door ds. A. Steijling te St. Laurens-Gapinge. Ds. J. Osinga te Gouda heeft zijn ont slag genomen als predikant aldaar. (V. R. C.) Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Maastricht door ds. J. H. Grottendieck te Zierikzee. Ingevolge besluit der algemeene ver gadering van de Yereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen, is thans namens de Yereeniging een adres aan de Koningin-Regentes verzonden, ten verzoeke, dat teruggekomen worde op het verplieht stellen van het examen in de vrije- en ordeoefeningen, en dat mitsdien de respec tieve gemeenten evenzeer ontheven worden van de verplichting, om de vrije- en orde oefeningen onder de leervakken op te ne men, zonder gevaar van daardoor uitgesloten te worden van de Rijksbijdrage. De Yereeniging is tot dit besluit geleid door de volgende overwegingen 1. dat het voor een groot aantal onder wijzers en onderwijzeressen onmogelijk zal zyn dit examen te doen, vanwege hun leeftijd, en zij bij die onmogelijkheid eindelijk zullen gedwongen zijn zich door anderen te laten vervangen, wat altijd eenigermate schadelijk zal werken op hun invloed en hun inkomen 2. dat voor de meeste plattelandsge meenten de onmogelijkheid der toe ing zal blijken door de hoogte, waartoe dit vak bij het examenprogram is op 3 voord; 3. dat de schade van vrijstelling niet overgroot kan geaebt worden, daar voor de toepassing der wat in qnaestie iu de meeste buitengemeenten geen behoefte be staat, omdat aldaar de lichaamsoefeningen uit den aard der zaak overvloedig genoeg voorkomen 4. dat voor buitengemeenten, die ge deeltelijke behoeften openbaren, daarin door gewoon gymnastiek-onderwijs over vloedig kan worden voorzien 5. dat in grootere gemeenten het gym nastiek-onderwijs reeds zoo algemeen is, dat de eventueele vrijstelling ook daar niet kan deren; 6. dat de onmogelijkheid der algemeene toepassing zal aanleiding fgeven tot weis overtreding, waardoor de zedelijkheid der wetsbetrachting onwillekeurig zal worden benadeeld, en de gemoedsbezwaren niet weinig zullen vermeerderen. (Standaard). Wie willen deelnemen aan de op 1 April, a. aanvangende examens ter ver krijging der acte (56a) moeten voor 3 Maart de stukken doen toekomen aan de school opzieners in hun district, met kennisgeving of zij ook acte gymnastiek en handwerken of een van beide verlangen te behalen. Men schrijft ons uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Dat de boeren alhier wenschen te pro- fiteeren van den zachten winter en het droge weder, blijkt uithet feit, dat velen hunner reeds nu boonen en Maartsche gerst hebben gezaaid. Allerwegen ziet men dan ook paarden, ploegen, eggen en arbeiders in het veld. Borssele. Vrijdag besloot de gemeente raad tot pensioneering van den veldwachter Karelse, bij eervol ontslag, behoudens na dere goedkeuring, en om aan vier politie beambten eene gratificatie van f 30 te ver- leenen voor bewezen diensten in 1895. M. C. Schoondijke. Naar men ons meldt zouden de heeren Cammaart, landbouwers, alhier, eene boterfabriek willen oprichten. In aanmerking genomen de vele landbou wers, tevens veehouders, die zich hier be vinden, en de tramverbindingen met andere gemeenten naar drie zijden Breskens, Oostburg en IJzendijke zou men met zulk een ouderneming wel kans hebben te slagen. Hansweert. Het met stukgoederen geladen stoomschip Leonore, komende van België, en bestemd naar Pruisen, werd al hier lek, waardoor water in het voorruim kwam. Na eenig joponthoud, is het stoom schip gisteren morgen met een pompor aan boord, naar bestemming vertrokken. Op de werf van den heer L. Smit te Kinderdijk wordt een nieuwe- stoom schip Schelde II gebouwd, bestemd voor den djenst tnsschen Zierikzee en Rotter dam, zoodat dan binnenkort de beide van Zierikzee of Rotterdam varende Maat schappijen den dienst met 2 booten zullen uitoefenen. Vlissingen. Op 15 dezer is c- voerd op de Ned. Staats Spoorw en den Nederl. Centraal Spoorweg een i uw Speciaal tarief voor Stalmest hetwelk be langrijk lager is dan het vorige tarief. De minste vracht die berekend wordt is die voor 90 K. M. en bedraagt f 0.77 per 1000 K. G. (VlissingenEttenLeur b.v. is 89 K. M.) Voor 91—1000 K. M. be draagt de vracht f 0.82 per 1000 kilo en verder voor elke 10 K. M. meer f0.09

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1