NIEUWSBLA VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH 1896. Jlo. 59. Meidag 15 Meiwei. fiimife faargitng, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. ARMENZORG. in. GEMENGDE BERICHTEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Middelburg, ook yoor St. Laurens 18,19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Februari, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12 en 13 Maart. Oost-enWest-Souburg, ook voor Bitthetn16 Maart. Vlissingen, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 Maart. (Slot). Behoudens de restrictie aan het slot van ons vorig artikel, zijn wij het weder ge heel eens met wat do Commissie hieronder schrijft: „Maar in den regel wordt bij particu liere liefdadigheid, uitgeoefend door per sonen of vereenigingen, meer te rade gegaan met medelijden dan dat de oorzaak der armeede nagespeurd wordt. Het wordt dan een philantropisch geknutsel dat Bur gerlijk en Kerkelijk Armbestuur in geenen deele ontlast, voor de begiftigden eerder madeelig dan voordeelig is, omdat het hen stijft in hunne zorgeloosheid. „Al dergelijke Vereenigingen en vele particulieren m geen contact tot elkander staande, dikwijls niets van elkander af- wetendo en mcerendeels onvolkomen met toestanden en personen bekend, putten zich uit in eene liefdadigheid, waaraan alleen de mildheid der schenkers te loven valt". Over de juistheid der volgende mede- deeling willen wij niet oordeelen. Wij ondervinden ook wel eens iets dergelijks, doch merkten veel meer gevallen op van het tegendeel. „Het is bekend dat meermalen in den winter geen werkvolk te bekomen is, een voudig om iat vele werkloozen niet werken willen. Zij worden toch verzorgd". De Commissie breekt voorts een lans voor het Elberfelder stelselalle armenzorg in één hand. „Doch veel nuttiger zouden dergelijke instellingen werken, veel meer zouden zij strekken om het Burgerlijk Armbestuur en met dat de gemeente te ontheffen van den drukkenden armenlast, de drukkendste en ongelukkigste uitgaaf omdat zij vol komen improductief is". Dat bedeeling improductief is gelijk kunstmatige werkverschaffing onvoldoende helpt, is volkomen waar. Konden beide afgeschaft worden en in plaats daarvan de degelijken onder de werkloozen geholpen door landverhuizing of' kolonisatie, dit zou ons beter toeschijnen. Bedeeling noch werkverschaffing heffen de armoede op. Doch waar dit op het oogenblik niet te bereiken is, en er nog bedeeling moet zijn, daar zouden wij het Elberfelder stelsel niet boven de kerkelijke Armenzorg mogen aanbevelen. Kan dit stelsel soms niet worden toegepast, zij 't ook maar gedeel telijk, bij de kerkelijke armverzorging? De taak der niet kerkelijke vereeni gingen wordt door de Commissie aldus om schreven „Bestaan hiertegen overwegende bezwa ren, welnu een niet minder schoon arbeids veld kunnen al die Vereenigingen zich Bcheppen, wanneer zij juist omgekeerd zich stelselmatig onthouden van elke bemoeiing met bedeelden, en zich uitsluitend bepalen tot de verzorging van niet-bedeelden, of zoogenaamde stille armen. Niet onwaar schijnlijk zouden ook dan Kerkelijke en Burgerlijke Armbesturen verlicht worden". En dan het eergev.el. De schande, voor de volksopinie kle vende aan een begrafenis, op kosten vau het Armbestuur, doet menigeen diebedee- W van het Burgerlijk Armbestuur aan neemt, toch nog zorgen voor geregelde be- talinff der contributie van begrafenisbeur- zen! Eveneens bleek uit het verhoorder Gemeente-vroedvrouw hoe zelden zij ge heel gratis moet werken, omdat dit ook bij inderdaad arme vrouwen toeh voor eene schande geldt, en iets is waarover zij zich schamen. „Dergelijke feiten staven de Commissie in hare meening dat eergevoil en eigen belang factoren zijn die met grond mogen en moeten worden aangewend om armen af te houden, anders dan in den uitersten nood, bedeeling van het Burgerlijk Arm bestuur in te roepen." De Commissie eindigt haar Rapport met het uitspreken der wenschelijkheid dat eene vereeniging bedeelden steune onder voorlichting en leiding van het Burgerlijk Armbestuur, eene andere vereeniging zich boude aan de verzorging van stille armen. Het slot nemen wij over „Twee zoodanige Vereenigingen, |beiden op afzonderlijk, juist afgebakend gebied werkende, zouden zegenrijk kunnen werk zaam zijn, een gunstigen moreelen invloed op de begiftigden uitoefenen, onoordeel kundige, en dus zorgeloosheid en luiheid bevorderende armenverpleging tegengaan en de taak van Burgerlijke en Kerkelijke Armbesturen inderdaad verlichten. „Wat de armenzorg door particulieren afzonderlijk uitgeoefend betreft, meent de Commissie dat deze om niet in dezelfde gebreken als de particuliere Vereenigingen te vallen, zich behoorde te bepalen tot ondersteuning van hen met wier persoon en omstandigheden de particulier volko men bekend is, zooals bijv. van oude werklieden en dienstboden. Anders gegeven giften vallen gewoonlijk ten deel aan wie deze 't minst verdienen. Doch ook een particulier kan door het verstrekken van werk, het bevorderen van werkverschaffing, veel bijdragen om in den winter den nood van werkelijk „waardige" arbeiders te ver lichten zoo is in Gemeenten waar vlas- serijen en werkinrichtingen zijn, de guns tige invloed daarvan op de armoede zeer merkbaar". Tot zoover het Rapport, dat wij in veler handen wenschen en naar wij hopen er toe leiden zal dat ook in andere ge meenten omtrent de inrichting der Armen zorg een even nauwkeurig onderzoek ge schiedt en een even helder en zaakrijk verslag er op volgt. Voor wie er uit wijs kunnen worden of er belang in stelt, geven wij het mid del aan de hand om uit te rekenen op welken datum het paschen zal zijn in de jaren 1896, 1897, 1898 en 1899. lo. Men deelt het jaartal door 19 de rest vermeningvuldigt men met 19 en telt er 23 bij die som deelt men door 30, de rest vermenigvuldigt men met 6. Noem de uitkomst A. 2o. Men deelt het jaartal door 4, en verme nigvuldigt de rest met 2. Noem de uit komst B. 3o. Men deelt het jaartal door 7, en vermenigvuldigt de rest met 4. Noem de uitkomst C. 4o. Men telt die 3 uitkomsten (A B -f C) en het getal 4 op en deelt de som door 7 da* geeft de rest plus de rest in A plus 22 den datum aan in Maart of na aftrek van 31 den datum in April waarop het Paaschfeest valt. Een voorbeeld Het jaar 1896 gedeeld door 19 rest 15. 15 X 19 is 285; tel er 23 bij, is 308, gedeeld door 30, rest 8 die vermenigvul digd met 6 is 48 Deel 1893 door 4 rest O verme nigvuldigd met 2 blijft O Deel 1895 door 7, rest 6, verme nigvuldigd met 4 is 24 Deze drie uitkomsten plus 4 Is te zamen 76 Deel 76 door 7rest 6. Voeg er bij de rest |bij de eerste bewerking 8en 't getal 22 is te zamen 36. Paschen zal dus zijn 36 31 is 5 April. Eene ingewikkelde rekening. Wij doen misschien gemakkelijker met op den Alma nak te wachten. In de twintigste eeuw zijn de getallen eenigszins anders. Omtrent den in wording zijnden Boeren bond hopen wij een volgende maal een en ander mee te deelen. Hg zal zijn een navol ging van de Duitsche „Bauernverein" die, mede door de natuurkundige traagheid der regeeringen, zelf de handen aan de ploeg sloeg. Het Kamerlid De Ras schrijft in een der Limburgsche bladen het volgend# over zoodanig een Bond „De indeeling is zoo practisch mogelijk. Een Hoofdbestuur voor het geheel, een Provinciaal Bestuur voor iedere provincie, met eigen reglement, ingericht naar de algemeene belangen en behoeften der land bouwers in die provincie, en wijders af- deelingen gevestigd in iedere gemeente. „De Nederlandsche landbouwers hebben het nu in hun macht te toonen door daden, dat de nood groot is. „Slaat het plai'tsiand de handen ineen, dan kan de Boerenbond een macht worden, die ruimschoots tegen de vrijhandelaars zal blijken opgewassen te zgn. Maar men doe het spoedig, want in een oorlog is de eerste klap een rijksdaalder waard. En oorlog hebben wij, oorlog met groote hee- ren vrijhandelaars uit Arasterdam en Rot terdam, die, als er met den boer wat te deelen valt, het stelsel huldigen ik, ik, dan gij vervolgens ik en eindelijk ik." Deze week kwamen de kleedermaaksters te Berlijn bijeen om de werkstaking te proclameeren. Er waren er imposant vele. Reeds twee uren voor de vergadering waren de 14 zalen meer dan vol. De vrouwen en meisjes wandelen thans door de straten, met hare witte staakkaarten half uit de manteltjes. Er zijn echter nog duizende naaisters die niet staakten, dank zjj hare meerdere behoeften. Vele, van wie nu staakten, zijn onge huwde dochters van winkeliers en ambte naars die 't op kosten van vaders kas nog wel wat kunnen uithouden. Vooral in het confectie-vak heerscht het ongerechtige zweetstelselmet onbeschaamde gestrengheid. Zoo ergens, dan is hier loons verhooging, lotsverbetering, menechwaardige behan deling vooral voor dames die aan huis werken, dringend noodig. Kon dit de vrucht dezer werkstaking zijn, dan waren misschien nog wel andere dan Berlijnsche werklieden er mede gebaat. De onbelaste invoer van gemaakte klee- dingstukken heeft den Nederlandschen kleermakers geen voordeel gebracht. 14 Feb. '96. Zitting van den Middelburgschen Gemeenteraad van 12 Februari 1896. Afwezig met kennisgeving de heer van Dunné, Koole en van Hoek. Nadat de notulen der vorige vergade ring waren gelezen en vastgesteld dost de Voorzitter de mededeeling dat sedert dien zgn ingekomen ci. een adres van J. Pelle Wzn., c. s. om aankoop jvan grond en blok aan de van der Werfstraat, casu quo ook aan de Loskade, tot het stichten van goedkoope woningen b. een adres van P. van Sorge verzoe kende uitbreiding der duinwaterleiding aan de zijde van het Arnemuidsch voetpad. welke beide adressen, conform het voor stel des Voorzitters, om advies van B. en W. worden gerenvoieerd. Reeds einde 1894 was door de Timmer- liedenvereeniging „door vereeniging ver betering" het verzoek aan den Raad ge richt om in bestekken van aan te besteden gemeentewerken bepalingen op te nemen omtrent minimumloon en maximumarbeids- duur. In do zitting van 20 Februari 1895 was het verzoek gesteld in handen eener speciale commissie dit den Raad, bestaande uit Jde heeren den Bouwmeester, Jeras, van der Swalme, van Hoek en Brevet. Deze commissie bracht rapport uit in de zitting van 25 September 1895. De conclusie van dat rapport was dat drie leden der commissie afwijzend op het ver zoek wilden beschikt zien, één lid het verzonk wenschte te zien ingewilligd, en het vijfde lid, hoewel niet ongunstig voor het verzoek gestemd, toch eerst, jten einde een beter licht over hetzelve te doea op gaan, de instelling van een arbeidsraad hier ter stede wenschte af te wachten. Toen de zaak dan destijds ook ter tafel kwam, maakte genoemd lid, mr. van Hoek, een bepaald [voorstel van zijnen wenscli en werd toen ook bij meerderheid van stemmen besloten de instelling van een arbeidsraad af te wachteu. De pogingen aangewend tot de instelling van een arbeidsraad echter schipbreuk] ge leden hebbende, onderwerpen B. en W. het adres en in verband daarmede het rapport der commissie nogmaals aan het oordeel van den Raad. De heer L. K. van der Harst dient met het oog op de afwezigheid van de* heer van Hoek, lid dor Commissie, en van den heer van Dunné, lid van Fabricage, het voorstel in om de zaak aan te houden tot eene volgende zitting, welk voorstel, nadat de heer Brevet de verzekering ge geven had dat de goedkeuring er van zeer geapprecieerd zou worden |door Mr. van Hoek, eenparig |zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen. Op voorstel des Voorzitters wordt de zitting thans in eene geheime zitting ver anderd. Na heropening der deuren worden ach tereenvolgens zonder discussie of hoofde lijke stemming goedgekeurd: a. een concept besluit tot beschikking tot een bedrag van f 6.10 over den post onvoorziene uitgaven 1895. b. het suppletoir kohier no. 2 der in komstenbelasting over 1895 ten bedrage van f458.66 c. de staat van oninbare posten honden belasting 1893 tot eene som van f 160,25; d. de rekening der Kamer van koop handel en fabrieken over 1895, sluitende, bij eer. ontvang van f 450 eu eene uitgaaf van f 436.47 met een goed slot van f 13.53. Bij de behandeling van het punt sub. d hadden de heeren F. G. Sprenger, Tak, den Bouwmeester en de Stoppelaar, allen leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de zaal verlaten. Thans is aan de orde een nader voor stel van B. en W. tot wijziging der ver ordening II op het lager onderwijs (onder wijs in de vrouwelijke handwerken), na dat zij kennis genomen hadden van de adviezen van den districts schoolopziener, den arrondissements-schoolopziener en de Commissie van toezicht op het lagen on derwijs. Dit voorstel is tweeledig le willen zij de verordening zoo gewijzigd zien dat aan elk der scholen H en I een van deze onderwijzeressen, op eene jaarwedde van hoogstens f600 in het bezit moet zijn van een der akten in art. 6 vermeld en 2e wenschen zij aan de vier vastaangestelde onderwijzeresten, die door deze nieuwe regeling buiten betrekking raken een wachtgeld toekennen. Een en ander brengt voor het eerste jaar eene verhooging van kosten ad f683.33 mede, voor de volgende jaren eene verhooging van f 600. Nadat den heeren Gratema en Schorer op hun verzoek door den Voorzitter eeni- ge inlichtingen waren verstrekt, wordt punt 1 met algemeeae stemmen, behalve die van den heer van der Swalme, aan genomen. Wat punt 2 betreft dient de heer Tak een amendement in bepalende dat, wanneer de op wachtgeld gestelde onderwijzeressen in het huwelijk treden, dat wachtgeld ophoudt. Dat amendement wordt goedgekeurd met 11 tegen 3 steramen, die der heeren de Waal, Brevet en van der Harst, terwijl ten slotte het aldus geamendeerde punt 2 met unanieme stemmen wordt aangenomen. Van Post is, naar luid der mededeeling van den Voorzitter een adres ingekomen om op een weide tusschen de Noord- en Koepoort woningen te bouwen buiten de rooilijn. Dit adres heeft nog niet ter visie gele gen, maar, met het oog op de beslissing, die in een gelijk geval ten opzichte van Mennes gehomeu is, oordeelen B. en W. het wen8chelijk, daar het bouwen van woningen aldaar tengevolge zal hebben de dichting van de aan de gemeente behoorende halve sloot en vernieling van plantsoen, enz. het bouwen te verhinderen door het plaatsen van eene schutting vóór mogelijk te stichten woningen. Gaarne wenschten zij te vernemen of de Raad het ten dien opzichte met hen eens is. Niemand het woord verlangende wordt tot stemming overgegaan, waarvan de uit slag was dat alleen de heeren van der Ree, Gratama en F. G. Sprenger zich niet homogeen met B. en W. verklaarden. Aan de orde is thans de benoeming van een curator aan het gymnasium ter ver vanging van don overleden curator, den heer Sibmacher Zijnen. Op de voordracht waren geplaatst de heeren H. J. L. Poort en A. B. ter Haar Romeny, van wie de eerste benoemd werd met 10 stemmen, zijnde 3 stemmen op den laatste en 1 stem in blanco uitgebracht. Niets meer aan de orde zijnde wordt de zitting opgeheven. De oud- minister Fransen v. d. Putte blijft in beterschap toenemen. Op last van den minister van oorlog zullen de militieplichtigeu voor de lichting 1896, die tusschen 1 en 15 Maart a. s. bij de onderscheidene corpsen van het leger worden ingelijfd, met uitzondering van de vestingtelegraphisten en van hen, die wegens vrj willige oefening in den wapenhandel, aanspraak op vermindering van oefeningstijd kunnen doen gelden, lot eerste oefening gedureude het geheele eerste jaar van hunnen diensttijd onder de wapenen worden behouden. De bekende uitvinder van den per- ronkaartknipper, de heer C. Yan der Valk te Haarlem, heeft thans een stempel ge vonden, dat in ieder geval het doen ver dwijnen van de afteekening op de zegels onmogelijk maakt. Het is een zeer een voudig toestelletje, waarvoor in het bui tenland patent wordt genomen en alsdan ook op onze postkantoren zal worden in gevoerd. Nws. Ellendige toestanden I Te Hoek-van-Holland ziet het er bedroe vend uit. Wij lezen daaromtrent o.a. het volgende „Ware het eens, dat deze plaats het voorrecht te beurt viel, een bezoek te ont vangen van Z. Ex. den Minister van Bin- nenlandsche Zuken om een onderzoek in te stellen naar den waren toestand der woningen, wij zouden Z.Ex. eerst een kijkje doen name* in een gedeelte van een wagensehuur, niet grooter dan 3 meter in het vierkant, alwaar een gezin van 12 personen in gehuisvest is. Dit el lendig verblijf ontvangt slechts het licht uiteen raampje, omstreeks de groo'.te eener gewone glasruit, en lucht, alleen wanneer men de deur openzet. Een jongeling ligt ziek te bed, lijdende aan een ongeneese- lijke kwaal, licht en lucht zouden ontegen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1