NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1896. io. 57. Stiisifag 11 MtuarL ftenife faatgang. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. IJK. Kamers van. Arbeid. R EO II TSZAKËN. GEMENGDE BERICHTEN. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Middelburg, ook voor St. Laurens 11, 12, 13, 14, 18,19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Februari, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12 en 13 Maart. Oost-enWest-Souburg, ook voor Ritthem, 16 Maart. Vlissingen, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 Maart. De (antir.) Nederlander bevatte dezer dagen een hoofdartikel onder bovenstaand opschrift en wijst onder meer op het op merkelijk verschij r.sel dat terwijl bij quaesties waarbij het geloof indirect is betrokken, de partijen vaak als kemphanen tegenover elkander staan, als het gaat om quaestiën op sociaal gebied zelden of nooit een par- tijenstrijd is gevoerd. Zoowel in de sec tiën der Kamer als in de openbare zitting werden die vraagstukken met de meeste kalmts en onderlinge waardeering behan deld, meest geheel afgescheiden van de gewone partijverhoudingen. En inderdaad zijn de vragen, die de sociale quaestiën betreffen, geen partij vragen, maar vragen van recht en beleid. Voor zoover het vragen van recht zijn, is er bij ons geene partij, die niet van harte wil meewerken tot wegneming van onbillijkheid, onrecht, dwang. De eenstem migheid bij de fabriekswetten heeft dit getoond. Voor zoover het vragen betreft ven be leid, behoort de overheid, en dus ook de wetgever, zich slechts zeer indirect te doen gelden. Het is dan ook zeer merkwaardig, dat dit door den Engelschen arbeider opperbest wordt begrepen. Deze regelt zijn eigen zaken zelf, en hij heeft het daarin ver gebracht. Maar van tijd tot sijd gevoelt hij ook behoefte aan regeling bij de wet. Sluit hij zich daartoe dan bij deze partij aan of bij gene Laat hij zich inlijven bij de sociale of de Christelijk-sociale of de sociaal-democratische of de radicale of de liberale of bij eenige andere party Och neenHij steunt eenvoudig dien candidaat der politieke partijen, van wien hij weet dat deze voor zijn belangen een •pen oor heeft. En daarmee bereikt hij volmaakt zijn doel. Hij geeft zijn geld niet uit voor politieke vereenigingeu, maar voor zijn trade-unions. En hij heeft gelijk. Tengevolge van wiens initiatief de Ka mers van arbeid er komen kan ons on verschillig zijn, zegt de Nederlander toch verheugt zij er zich over, dat wij nu staan voor een Ëegeeringsontwerp, omdat dit veel meer waarborgen geeft èn voor goede behandeling en voor goede wetstoe passing, dan wanneer men heeft te doen met een voorstel, dat aan de regeering wordt opgedragen door Kamerleden. Zoolang de quaestiën op sociaal gebied niet tot politieke quaestiën zijn verlaagd, en dat dit ook op den duur niet zal ge schieden, daarvoor waarborgt ons het ge zond verstand van ons volk zoolang zal ook bij verschil van inzicht, openhartige, eerlijke bespreking en, zoo noodig, bestrij ding, ons het spoedigst voeren tot het door ons begeerde doel. Patrimonium. Dat zelfs mannen die in de plaatselijke overheid zitting hebben, mannen die de juistheid der opgaven te controleeren heb ben, mannen die in bezoldigden dienst van den fiscus staan, den fiscus bedriegen, de belasting ontduiken, de schatkist bestelen kunnen, blijkt uit een bericht dat in een der Noord Hollandsche dorpen een kapi talist is overleden, die lid was van het College van zetters juister gezegd Col lege van snorders, dat zjjn zij die nagaan of de aangiften der belastingschuldigen niet t» laag zijn. De man was ook lid van den raad en van verschillende wat#nschapsbesturen ge weest. En toch had hjj zich altijd epge- geven als niet meer bezittende dan 50 mille; terwijl nu na zijn dood blijkt dat hij meer dan 130 mille rijk was. Weer een bewijs van het groote bederf. De motie in zake den Malthusiaanschen Bond is ingetrokken, nadat de voorstellers hun doel hadden bereikt. Het doel was blijkbaar te doen uitkomen dat de be ginselen van dien Bond althans in de Eerste Kamer geen verdedigers vinden. De eenige bestrijder der motie legde er allen nadruk op dat de Kamer 't met die beginselen volstrekt niet eens was. En niemand stond op om hem tegen te spreken. Dit gaf den heer Schimmelpenninck aan leiding de motie in te trekken. Zoo, ooit eene quaestie met een sisser afliep dan is 't wel deze. Kamerleden weten natuurlijk het best of zij een motie moeten voorstellen, en, eenmaal voorgesteld, moeten handhaven of intrekken. Toch hadden wij gaarne gezien dat de geschriften van bovengenoemden Bond offi ciéél waren gerangschikt geworden onder de onzedelijke. De verspreiding er van zou er wel niet door zijn gestuit geworden; doah de Re geering had de verantwoordelijkheid er aan van zich kunnen worpen. Alleen hierom betreuren wij het dat de zaak zoo geloopen is. Laten de Christenen in den lande, onze predikanten en christelijke geneesheeren en allen die 't in dezen eens zijn, krachtiger tegen die beginselen van den Neo Malthu siaanschen Bond optreden. In diens onkiesche leer valt veel meer dan men vermoedt ook voor Christelijke historische kringen de valsche lokstem van den Verzoeker te beluisteren, die het ge loof ondermijnt, de zorgeloosheid tot deugd verheft en van de heilige taak der zelf- uitbividing al meer eene zaak maakt van koele berekening. Dank zij het bezadigd optreden van Kruger, die zelfs den meest verstokten conservatief in Engeland voor zich heeft ingenomen, zal de quaestie der Uitlanders in Transvaal op orde komen. Kruger nam Chamberlains uitnoodiging aan om naar Engeland te komen en haar met de Engelsche regeering te bespreken. Juist had de Transvaalsche regeering in de Staatscourant een voorstel tot pacificatie publiek gemaakt, toen een aansporing van eenzelfde strekking uit Engeland kwam. Van beide voorstellen is de bedoeling om den Uitlanders in Witwatersrand een zeker zelfstandig bestuur te verschaffen, behoudens het Veto der Transvaalsche re geering wanneer dit Uitlansche bestuur staatsgevaarlijke besluiten nemen mocht. Met belangstelling mag Oom Pauls komst in Europa worden tegemoet gezien. Ook door die Nederlanders, welke van nabij de meening der Transvaalsche regee ring willen vernemen omtrent wenschelijk- heid en profijtelijkheid van emigratie naar Transvaal. Patrimonium schijnt ons de eerataange- wezene om haar eerelid op dit punt te polsen. Een moderne Absalom. 2 Sam. 18 18. De millionair Mackay heeft op het kerkhof te New York voor 40 duizend dollars een stuk grond gekocht waarop zijn grafmonument dat zestig duizend dollars kosten moet zal verrijzen. Zoo ooit, dan ware hier Judus' vraag: „Waarom niet den armen gegeven?" doch zonder Judas' beweeggrond: „Dit zeide hij omdat hij een dief was"op hare plaats. Zie Johannes 12 vers 5 en 6. 10 Feb. '96, De gemeenteraad van Middelburg vergadert Woensdag 12 Februari a.s. te 2i/s uur, ter behandeling van de onderstaande zaken: 1, Ingekomen stukken. 2. Rapport der in de vergadering van 20 Februari 1895 benoemde commissie van onderzoek inzake het opnemen van bepalingen in bestekken voor aan te besteden gemeentewerken omtrent minimum loon „en maximum arbeidsduur. 3. Concept besluit tot beschikking over den post voor onvoorzieno uitgaven 1895. 4. Suppletoir kohior no. 2 der inkomstenbelasting over 1895. 5. Staat oninbare posten inkomsten belasting 1893. 6. Rekening kamer van koophandel en fabrieken over 1895. 7. Nader voorstel van bu:'g. en weth. tot wijziging verordening II lager onderwijs (onderwijs in de vrouwelijke handwerken). 8. Benoeming curator Gymnasium. Prov. blad no. 14 bevat eene kennis geving van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dat lo. de jacht op houtsnippen en water wild met ingang van 2 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 April zal gesloten zijn 2o. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 13 Juli zal geoorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 30 Maart tot en met 27 April en van 2 Juli tot de opening der jacht op wa terwild 4o. de visscherij van 1 April tot en met 30 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel be treft het visschen met de zegen of met het sleepnet 5o. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde visehtuigen zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei 6o. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de slui ting der visscherij toepasselijk is, het vis schen van paling, doch alléén met aalkorven zal mogen plaats hebben. Door mr. P. H. W. v. A. te Hulst is cassatie aangeteekend tegen het vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding der verordening op de tapperijen ia de gemeente Honte- nisse is veroordeeld tot f 3 b. s. 1 d. h. De kapitein en de reeders der Crathie zijn tegen het vonnis der rechtbank te Retterdam in appèl gekomen bij het ge rechtshof te 's Gravenhage. M. C. WolfertsdijkZaterdagavond had in tegenstelling van andere jaren de jaarver gadering van het kolenfonds in de dorps school plaats. Reden daartoe waren dat in Januari '96 de laatste lading van het boekjaar '95 eerst de haven binnen liep, en alzoo niet vroeger kon plaats hebben. Uit de rekening bleek dat waren aange voerd 550 karren uitmakende 10971 H.L. kachelkolen die aan de leden zijn geleverd a fO,66 per H.L. vrij aan huis. Voorts een partijijo schaalkolen a f l,34Vs per 100 K. Gr. alsmede nootjes a f 0,89 per H.L. en Galjetten k f 1,12% per H. L. Nadat alle rekeningen behoorlijk waren gecontro leerd en in orde bevonden, werden de te veel betaalde gelden aan de leden uitge keerd en daarna aan de vele aanwezige leden nog een honderd pond spek en worst verloot en gingen velen met enkele opge spaarde dubbeltjes en eenig spek of worst welgemoed naar huis. Serooskerke. In den loop van het jaar 1895 zijn binnen deze gemeente ge boren 16 mannelijke en 23 vrouwelijke totaal 39in de gemeente gevestigd 39 mannelijke, 46 vrouwelijke, tetaal 85 over leden 8 mannelijke, 6 vrouwelijke, totaal 14 vertrekken 52 mannelijke, 58 vrouwe lijke, totaal 110 zoodat de bevolking ver meerderde met 124 doch ook verminderde met 124 zielen de bevolking bleef dus op 31 Deo. 1895 gelijk zij op 1 Jan. 1895 bedroeg 1206, te weten 5a9 mannelijke en 657 vrouwelijke. Bruinisse. Vrijdagavond vergaderde in de Christelijke School het locaal comité der Unie. De voorzitter de heer Bastmeijer sprak na de opening een kort woord naar aan leiding van Genesis 1 1. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat in het afgeloopen boekjaar aan collectes en contributiën is ontvangen f 141,63*. De uitgaven bedroegen f 123,45*, zood&t de rekening sluit met een batig saldo van f 18.18. Tot bestuurslid werd herkozen de heer D. vau den Berg Dz. Sr., terwijl de heer J. C. van Rhee, welke niet meer in aan merking wenschte te komen, als secretaris werd vervangen door dhr. S. Hage. Nadat de voorzitter een hartelijk woord van dankbetuiging had gericht aan den afgetreden secretaris, welke bijna 20 jaren lang met onvermoeiden ij ver in hettelang van het locaal comité werkzaam was, werd de vergadering met dankzegging gesloten. Schoondijke. Alhier is op 63jarigen leeftijd overleden de heer P. Steenhart, voorzitter der afdeeling Oostburg van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Hoofdplaat. Gekozen met 18 van de 35 geldige stemmen de heer A. Ego. Vol gens sommigen had 't echter een herstem ming moeten zijn, daar 36 geldige stemmen waren uitgebracht. Het stembureau had echter een stem op „De burgemeester" uitgebracht van onwaarde verklsard. Ge deputeerde Staten zullen hebben uit te maken of hier niet duidelijk een persoon is aangewezen geweest en of 't dus niet had moeten zijn herstemming tusschen A. Ego en A. J. Verplanke. Vlissingen. Men seint ons dat een stoomschip gezonken is ter hoogte van Wieringen. Vermoedelijk is het de Bu- sybeekomende van Newcastle, bestemd naar Antwerpen. Vlissingen. Heden (Maandag) ochtend is de van Qneenboro binnengekomen mail boot Koningin Regentestijdens dikke mist, in aanvaring geweest met de ter reede van Vlissingen geankerd liggende Engelsche bark Cambrian Queenkapitein Williams, in ballast van Antwerpen naar Cardiff bestemd. Beide schepen zijn beschadigd, doch persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats. De stuurman van de Cambrian Queen was op de mailboot over gesprongen en kwam daarmede hier binnen. Te Wildervank werd Donderdag een 2-jarig kind va« een landbouwer dat o«- der de hoede der dienstbode stond, plotse ling ongesteld. Nader onderzoek bracht aan het licht, dat de kleine een naald in de keel had. Later kwamen langs den natuur lijken weg nog drie spelden en eenige spij kertjes te voorschijn. De meid werd weg gezonden. In de 30 beetwortelsuikerfabrieken van ons land werden in 1893 638,000,000 K.G. suikerbieten verwerkt, eene waarde vertegenwoordigende van ruim f 7,000,000. Daar de totale verbouw van suikerbieten in ons land in 1893 eene oppervlakte in nam van 28,375 H.A. met eene gemid lelde opbreng-t van 26,715 K.G. per H.A., be droeg de geheele opbrengst in ons land ruim 768 miilioen K.G., zoodat er voor uitvoer nog 130 miilioen K.G. beschikbaar bleef, die mede berekend tegen den ge middelden prijs, in 1893 a fll per 1000 K.G., neg ruim f 1,400,000 opbrachten, zoodat de totale opbrengst van de 28.375 H.A. suikerbieten bedroeg f8,500,000 of f 300 per H.A. Hoe gevaarlijk het is bij het proppen- schieten ieder en alles tot mikpunt te bezi gen is weer te Garsthuizen gebleken. Eenige jongens hadden den breeden rug van de meid des bakkers tot schijf gekozen. Juist eehtsr draaide het meisje zich om en kreeg een prop in het oog. Genaeskundige hulp werd terstond ingeroepen. Vermoedelijk zal zij het getroffen oog moeten missen. De moord te Botterdam. Naar de N, R. Ct. verneemt, moet de gesloten instructie in de zaak tegen W. van Berkel weder op last der rechtbank geopend zijn. In verband hiermede werd de voorloopige hechtenis weder verlengd Bij onderzoeking is gebleken dat de Engelschen bij hun inval in Transvaal zich weder van de gemeenste wapenen hebben bediend. Niet alleen de Maxim- kanonneu, waarmede zij de Matabelen let terlijk hebben verdelgd, waren ook in Transvaal ingevoerd doch zelfs gebruik ten zij ook nog ontplofbare kogels. Derge lijke patronen zijn gevondem en door de Transvaalsche regeering aan verschillende andere regeeriage» gezonden. Het zijn pa tronen, voorzien van een stalen punt en in het vernikkelde gedeelte gespleten ten einde het ontploffen gsmakkelijk te maken. Tegenover deze blijken van de moord dadigste plannen van dit gemeenste van alle torlogvoerende volken, maakt de edel moedigheid der Transvalere een aangena- inen indruk. Haast zou men zeggen zij hebben ze al te zacht behandeld. Doch den Heere komt de wrake toe Hij zal het vergelden. Uit de instructies voor den inval die öf te Londen, öf te Kaapstad zijn opgesteld, blykt dat alles wel beraamd, en voorbe- reidwas. Omtrent ammunitie,paarden, soldij, geld, instructies voor het afsnijden der te legraaflij nen en het verstoppen der draden, was alles geregeld. En de Kaffers waren geroepen om den troep uit Rodesia te steu nen. De Transvalere hebben veel vriendschap ondervonden van hunne stamgenooten de Hollanders. Velen boden hunne diensten aan en trokken mede; onder hen vond men vele bekende namen, onder welke ook die van den heer J. Moerdijk, die eenige jaren geleden uit Ierseke naar Transvaal ging «n daar nu een aanzienlijke betrek king bij het onder-wijs bekleedt. Voorts wordt met veel lof gewaagd van het flinke optreden van den heer J. Kloek te Johannesburg. Vergissen wij ons niet, dan is ook deze een Zeeuw en te Zierikzee geboren. De heer Kloek heeft te Johannesburg benarde tijden doorgemaakt. Veel omzich tigheid en geestkracht waren noodig bij den dienst, aan de spoorwegen, te meer daal de Uitlanders eenige wagens door middel van dynamiet wilden doen springen. Door het optreden van Kloek en zijn personeel werd dit voorkomen en bleef de Zuid- Afrikaansohe Spoorweg Maatschappij op de zij de der Regeering. Te Schletstadt in den Elzas wonen thans een paar jonggehuwden, zooals men er weinig ziet. De vrouw is 19 jaar en werd zonder armen geboren. Doch de drie teenen, die zij aan den linkervoet heeft, hebben een ongeëvenaarde vaardigheid verkregen. Zij borduurt, naait, schrijft en maakt kunst bloemen met de voeten. De kerk waai de huwelijksinzegening plaats had, was vol nieuwsgierigen, die wilden zien, hoe het jonge paar de ringen wisselde. Napoleon's degen. Op de tentoon stelling te Parijs van historische voorwerpen uit den tijd van de eerste Fransche revo lutie en het eerste keizerrijk, bevindt zich een aantal degens, die aan Napoleon I be hoorden. Tegenover de grootte dezer ver zameling, dient echter het feit genoemd te worden, dat Napoleon sedert zijn feitelijk treden uit den dienst d. w. z. als eerste consul en keizer, slechts driemaal zijn degen getrokken heeft. De eerste maal deed liij het gedurende den terugtocht uit Rusland in 1812, dan dag na den slag bij Male- Varoslawez tegen een schaar kozakken, die hem en zijn staf aangrepen. De twe#de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1