RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Uit de Pers. schillende korpsen Van het leger voor eerste oefening wordsn ingelijfd. De Landbouw-Commissie van „Boiiz" heeft aan een vijftal uit haar midden de heeren baron Yan den Boroh van Ver- wolde, Rupke, R. K. Okma, van Leeuwen en Sluis de samenstelling van een rapport opgedragen over „Kamers van Landbouw". Ned. Herv. Kerk. Drietal te Nieuw- en St. Joosland ds. J. C. Gr. Gobius du Sart te Eemnes-Buiten, ds. J. van Bolhuis te VVeesp en ds. J. C. S. Locher te Birdaard en Jauum. Beroepen te Vuursche dr. F. J. Los te Bruchem. Geref. kerken. lerseke. Ds. O. D. Eerdmans hoopt 16 Febr. a. s. namiddags afscheid te nemen van de gemeente en 23 Febr. daaraanvol gende te Boskoop intrede te doen. Goes. In de maand Jan. werd de Bijzondere School alhier bezocht door 218 leerlingen, waarvan 189 geen enkelen schooltijd verzuimden 23 leerlingen ver zuimden minder dan 4 schooltijden en bij 6 beliep het verzuim van 4 tot 7 school tijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 0.69 pet. tegen 0.36 pet. in Jan. 1895. Arrondissements-Rechtbank ki» Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandelingJ. H., 29 j., arbeider, Westkapelle, en H. J., 22 j., werkman, Vlissingen, de le tot 1 m. en de 2e tot 14 d., en C. d. K., 19 j., sjouwerman, Breskens tot 14 d. gev. straf; enj. F. v. "W., visscher, Philippine, JD. F. V., 28 j-, veldarbeider, Koewacht, en A. v. O., 56 j., hvr. van T. d. K., dagloonster, Hulst, allen tot f5 b.s. 5 d. h.; huisvredebreukmishandeling en mishan deling van een ambtenaarA. C. C., 55 j., werkman, Axel, tot 2 m. gev. straf oplichtingJ. C. v. D., 19 j., veldar beider, Hoek, tot 6 m. gev. straf; diefstalJ. R., 14 j., werkjongen Ciinge, tot 3 d. gev. strafen wederspannijheid sn vernieling L. V. 40 j., koopman en herbergier St. Jaasteen, tot 2 m. gev. straf. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging J. R., 11 j., zonder beroep Clinge, beklaagd van diefstal. Vrijgesproken: J. v. H., 20 j., visscher Breskens, beklaagd vau mishandeling. De jl. Vry dag wegens mishandeling ver oordeelden P. H., U. J. v. W. en J. C. B. wonen niet, zooals is opgegeven, te ler seke, maar te Terneuzen. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting dier Rechtbank ver wezen I. le R., oud 18 jaren, werkman te Cadzand, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij ter openbare terechtzitting van het Kantongerecht te Oostburg dd 13 Januari j.l. als getuige onder eede ge hoord in de bij bedoeld bevelschrift om schreven strafzaak, opzettelijk eeno valsche verklaring onder eede heeft afgelegd ten voordeele van den betrokken beklaagde. Aan den beklaagde is de heer Mr. C. de Witt Hamer JGrz. advocaat te Middel burg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Kantongerecht te Goes. Strafzitting van 4 Februari 1896. Jaehtwet: J. B. v. H., Philippine, f2 s., verbeurd verklaring niet in beslag ge nomen watersnip bevel tot uitlevering of te betalen f 0,50 s. 1 d., J. W., lerseke, 3 maal f 10 s. 3 maal 4 d., verbeurd ver klaring niet in beslaggenomen geweer en niet in beslag genomen haas bevel tot uit levering of te betalen voor het geweer f 3 s. 2 d. h., voor de haas f 1,50 s. 1 d., A. B. en W. W. beiden te Kamperland ieder 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d., met verbeurd verklaren niet in beslag genomen geweer, bevel aan ieder om zijn geweer uit te leveren of te betalen ieder f3 s. 1 d. h. voor ieder hunner, N. Y. Pzn. te Colijnsplaat f 3 s. 2 d. verbeurd verklaring niet in be slag genemen haas met uitlevering of te be talen f 1 s. 1 d., A. H., Philippine f 10 s. 8 d. h., verbeurd verklaren in beslag ge nomen geweer, opbrengst in beslag genomen en verkochte haas ad f 1 alsmede bevel tot vernieling in beslag genomen lichtbak en patroon, P. J. R. te Kloetinge f 5 s. 3 d. Jachtwet en dronkenschap J. K., 's Gra venpolder, f 5 s. 3 d. en f 1 s. 1 d. verbeurd verklaring in beslag genomen wildstrik. IJkwetG. S. Hz., 's Heer Arendskerke, f 1 s. 1 d., verbeurd verklaring in beslag genomen maten. Drankwet: M. B. huisvr. J. G, te 's Heer Arendskerke f lOs. 4 d., C. P., Goes, f 10 s. 3 d. Reglement en politie van het kanaal door Z. B., A. P., Boom (België) f 10 s. 5d.,J. G. te Hans- weert en F. J. te Sint Amand (België) ieder f3 s. 3 d. Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen P. B., Clinge f 10 s. 8 d., C. V., lerseke, fis. 1 d., Z. D., A. K., L. N., M. Z., L. P. huisvr. van J. Z. en A. B. Mz. allen te lerseke ieder f0,50 s. 1 d., C. B., Krab- bendijke f 2 s. 2 d. Reglement op de wegen en voetpaden in ZeelandG. d. S. Jz. Kats f3 s. ld. Gem. verordening in Goes J. B. en P. T. te Goes ieder f 3 s. 2 d. id. van Kloetinge, A. v. 't W. te Kloetinge f5s. 3d., H. K., L. v. L., C. K. Jz., J. A., J. B., allen te Kloetinge, ieder f2 s. 2 d., id. van lvrabbendyke, M. d. J. Mz. en A. K. O. te Krabbendijke, ieder fl s. 1 d., id. van Kruiningen, JK. te lerseke, 4 maal f 3 s. 4 maal 1 d., L. B. te Iersoke, f 2 s. 1 d., id. te Wissekerke, D. v. d. Z. te Colijnsplaat f 5 8. 2 d., Straatschen derij, C. v. L. Jz. te Kruiningen f 2 s. 2 d., C. H. Gz., I. L. Lz. te Colijnsplaat, ieder f 1 s. 1 d., Art. 427 initium et nil 5, B. W. d. D. te lerseke en D. v. d. W. te Kats, ieder f 1 s. 1 d., Onfceveegd uitoefenen der geneeskunde, P. H. te Breda, f 5 s. 3 d., met bevel tot vernietiging en ledigen genomen fiescli met geneesmiddel. Nacht gerucht, C. v. D. te Ellewoutsdijk, f 5 s. 3 d., W. L. S. en J. A. S. te (Goes, ieder f 2 s. 2 d. Alsvoren en dronkenschap, M. S. te Ellewoutsdij k, 2 maal f 1 s. 2 maal 1 d. Uiten van aan de eerbaarheid aanstootelij ke toespraken, D. M. M.Lz. te Kats, 3 d. princ. hecht. Overtreding veldpolitie, J. d. J. Mz. te Kapelle, f 2 i. 1 d., A. B. te Colijnsplaat, 2 maal f 2 s. 2 maal 2. d., A. K. en M. P. te Kortgene, G. P. Pd., C. W. K. Ad., L. K. Ad.. C. E. Pd. en J. L. P., allen te lerseke, ieder f 1 s. 1 d. 8 Nachts geen licht branden aan de mast van zijn schip, F. J. te St. Arinand f 5 s. 3 d. Dronkenschap J. v. 't W., Baarland, F. v. S., lerseke, A. W. M., Ellewoutsdijk, A. Z., Schore, J. N., Driewegen, J. J. v. B., Nieuwdorp ieder f 2 s. 2 d., C. B. v. d. B., Schore, f 3 s. 3 d., J. B. Ez., Kruininge, f5 s.3 2., J. R. D., lerseke 2 maal f 3 s. 2 maal 3. M. S. te Kruiningen, 2 maal 5 d. s. 2 maal 3 d. Dronkenschap bij le herhaling J. V., Hansweert, 3 d. princ. h. Dronken schap bij 3de herhaling F. D., Heinkens- zand en H. S., Oostkerke ieder 7 d. princ. h., J. M., Colijnsplaat, 2 maal 7 d. princ. hecht. LANDBOUW. Op de te Amsterdam vanwege de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" gehouden keuring van zaaigranen, waarbij 180 inzendingen waren tentoongesteld, verwierven o. a. een bronzen medaille Chr. Groeneveld de Kater te Noi.rdgouwe voor lijnzaad, en de wed. A. Geluk, te Nieuwerkerk (bij Zierikzee) voor chevalier- gerst. Vlissingen. De zoogenaamde peeën- trein VlissingenRoosendaal en omgekeerd die bij het begin van den suikerbietentijd altijd dagelijks uitgezonderd des Zondags begint te loopen heeft Dinsdag in dit seizoen weer voor het laatst geloopen. Gewoonlijk wordt deze trein in het begin van Decem ber opgeheven door meer goederenvervoer kon dat thans niet eerder. Zaamslag. Op het rijkstelefoonkan toor alhier zijn in de afgeloopen maand behandeld 72 telegrammen nm. 35 ver zenden en 37 ontvangen. Op die manier zou men een heel huis kunnen stelen Door den brigadier der marechaussees te Nieuw-Amsterdam is aangehouden en gevankelijk naar Assen overgebracht iemand beschuldigd van diefstal bij nacht van 700 klinkersteenen. De steenen had hij bestemd voor een in aanbouw zijnd huisje! Borne zal de eerste kleine gemeente zijn van ons land, welker straten elec- trisch verlicht worden. Men zal spoedig tot den bouw der daarvoor benoodigde fabriek overgaan. Zondag in den vroegen morgen, toen de bejaarde vrouw De Groot op den Draai weg te Utrecht gereed stond om naar de kerk te gaan, hoorde zij aan hare deur een poes miauwen. Haar 3-jarige poes, die zij 5 dagen te voren aan hare zuster te Breukelen gezon den had, stond weer voor hare deur. Beiden begroetten elkander met blijdschap. Vrijdagavond kwam een landbouwer te Lienden thuis en zag tot zijne be vreemding licht in de schuur. Gewapend met een geweer en vergezeld van zijn broeder begaf hij zich in de ss'nuur en mocht de voldoening smaken, twee beruchte kerels op heeterdaad te betrappen, terwijl zij bezig waren een kip in een zak te bergen. Toen de dieven merkten, dat zy gesnapt waren, volgden zij, met het oog op de reusachtige gestalten der beide broeders en het dubbel jachtgeweer, eene zeker van te voren afgesproken taktiek. Zij hielden zich dronken, zeiden dat zij geen kans zagen thuis te komen, naar de eenzaam gelegen boerdery waren gesukkeld, uit vrees van buiten te blijven liggen, een plank van de schuur hadden gebroken, enz. Men verwacht dat do politie hun spoedig vrij logies zal verschaffen. Die goede tijd komt toch weerom? De concurrentie tusschen de stoombooten in de rivier Het Spui is thans zoodanig dat geen vast tarief meer bestaat. De passagiers betalen wat hun goed dunkt Velen verwachten dat de vroegere toe standen weer terug zullen keeren. Toen werd door de conducteurs geen geld ge vraagd, en was door de directiën gezorgd dat bij elke reis muziek aan boord was, terwijl de passagiers bovendien gratis aan het buffet een kop koffie konden bekomen. -Leve de Vrijheid Van deze leus ma ken sommige onkundige menseken eene zonderlinge toepassing. Te Amsterdam werden Maandag in het abattoir ten ver koop aangeboden eenige geslachte koeien, onteigend op een hoeve waar mond- en klauwzeer was uitgebroken. Eenige slagers spr.keu af niet hooger dan een appel en een ei te bieden. Wie meer bood werd teruggedrongen, dus de proef gelukte. Dinsdag moesten de varkens er aanen ook dezen gingen spotgoedkoop van de hand. Behalve een, dat voor een gulden meer ia handen kwam van een slager die niet van het eedgenootschap was. 's Avonds toen hij zijn vleesch thuis kreeg, grepen de wraaknemende conclave makers het beestje aan, sleurden het over den grond en bevuilden het, tet schade van de» slager die de hulp der politie moest inroepen. Te 's Gravenhage is een muur met een gevel van een in aanbouw zijnd huis in de Rijklof van Goensstraat naar omlaag gekomen, drie werklieden ontsnap ten, de vierde die aan den omgestooten muur zat te voegen, werd gedood. Te Haarlem viel een werkman van den steiger der in aanbouw zijnde fabriek dood. Te Groningen is een onderwijzer in het Verbindingskanaal jammerlijk ver dronken. Te Bargerwolde hadden twee broeders genegenheid opgevat voor het zelfde meisje. Hieruit ontstond een twist die daarmee eindigde dat de een op den ander een schot loste en daarna zichzelf doodschoot. Een werkman te Aalten die quaestie met zijn patroon had gehad, werd dezer dagen vermist. Thans vond men zijn lijk aan den grindweg. Hij had nog eenig geld en eene jeneverflesckje bij zich. Uit den trein van Venloo sprong gisteren een heer, terwijl de trein nog niet stilstond, den man werden beide beenen afgereden. In een vlaag van waanzin heeft een man te Ede, na te zijn binnengedrongen in de onbewoonde villa Eder-Oord, de vroegere inrichting voor krankzinnigen en bevorens eigendom van graaf v. Rechteren, aldaar op ruwe wijze huisgehouden. Rui ten werden door hem ingeslagen, behang sel verscheurd, een deur ingetrapt, elec- trische geleidingen vernield en de venster banken met roet besmeerd. Vóór de villa bad hij op de trappen een aantal bloem potten en een dennenboom geplaatst en tegen de voordeur een groote paal aan gebracht. Aangaande den te Dordrecht ge- pleegden moordaanslag wordt nog het vol gende medegedeeld. Elisabeth van Gink, een ongehuwde vrouw die twee kinderen heefteen meisje van elf en een van zeven jaar woonde sedert een maand of vier in het door haar gedreven bierhuis in de Nieuwe Kerkstraat met een voormalig soldaat van het Indische leger, Samuel de Graaf geheeten. De Graaf was zonder werk, maar was er eindelijk iu geslaagd werk te vinden te Sleeuwijk. Hij wilde echter niet daarheen vertrekken zonder zijn gezellin, die bepaald weigerde hem daarheen te volgen. Gisterochtend halfzeven zeide de Graaf, opstaande, tot Elizabeth, dat hij maar be sloten was om er een eind aan te maken. Hij haalde een geladen revolver uit den zak van zijn jas en hield dit gericht op het voorhoofd der nog te bed liggende vrouw. „Wil ik 's?" zeide hij. Deniets kwaads vermoedende vrouw dacht met een grap te doen te hebben en antwoordde dat hij zy n gang maar moest gaan. De Graaf echter zeide eerst een afscheids kus te willen hebben, en terwijl hij dien ontving, schoot hij de vrouw in het voor hoofd. De hevig bloedende vrouw sprong onmiddellijk uit het bed, en vlood de straat op, van waar redding volgde. Haar toestand is redelijk; en minnenijd had haar „man" tot den aanslag geleid. In de Standaard leest men het vol gende over den zoo jammerlijk mislukten inval van Jameson Een samenzwering kost geld, en die te Johannesburg moet vooral een kapitaal gekost hebben. Men denke aan de duizen den ponden sterling, besteed voor telegram men aan de Times en andere bladen, die zelf daarvan wel het minste bstaald zullen hebben aan de duizenden geweren en de Maxims; aan het inslaan van levens middelen, voor het geval van beleg; aan de kosten van de expeditie van Jameson (o. a. moet aan alle soldaten eene boer derij voorgespiegeld wezen, en wat zal deu officieren beloofd zijn!)aan de soldij van de gewapenden in Johannesburg enz. Waar dat geld vandaan is gekomen, zal nog moeten blijken. Uit Johannes burg alleen zeker niet. En men koude zich overtuigd dat deze kapitalisten, die de koorden van hun beurzen ontknoopten, niet voor niets hun lieve geld geofferd hebben. Het is best mogelijk, dat het be richt, als zouden zij, de regeering te Pre toria omvergeworpen hebbende, 1.000.000 schadevergoeding eischen, waar is. Ziehier intusschen een merkwaardige lijst van bijdragen aan het samenzweerdersfonds H. Eckstein Co. 10.000, George Farrar 10.000. Cons. Goldfielda 15.000 Lionel Phillips £5000, S. Neumann Co. 10,000, Barnato Bros 10 000, Lace Thompson £5000, Abel Bailey 5000; d.i. te zamen dus 70.000. Het bericht komt uit goede bron. Een wachthond is dikwijls een goed middel om dieven te verjagen. Maar on langs heeft te Londen een aanlokkelijk plum-pudding even goede diensten bewezen en een huis voor plundering bewaard. De heer en vrouw des huizes waren naar den schouwburg, en de dieastboden waren ook nog eens uitgegaan. De in breker vond dus niemand thuis en kon ongehinderd zijn gang gaan. Hij kwam in de eetkamer, waar een smakelijke, gedekte tafel klaar stond, en daar merkte hij een groote plumpud ding op een lekkernij waar hij zeer veel van hield. De dief stelde zijn „werkzaamheden" even uit, ging zitten ea nam een sueedje van de pudding. Het smaakte hem heerlijk. Hij nam nog een stuk, en neg een, en dronk er eenige glaasjes ouden Sehotschen whiskey bij. Zoo werd hij langzamerhand wat duizelig en moe. Hij ging, om even uit te rusten, op een zacht kleed liggen, met zijn ge reedschapskist als hoofdkussen, en weldra viel hij in een diepen slaap. De slaper werd tegen middernacht ge wekt en ingerekend door de politie die door de inmiddels thuisgekomen bewoners was gehaald. Drie spoorwegongelukken. Bij Zborow (Gallicië) had eergisterenmorgen een hevi ge botsing plaats tusschen een personen trein en een goederentrein. Verscheidene passagiers zij a gedood en velen werden gewond. Een hulptrein met geneesheeren werd naar de plaats der botsing afge zonden. Het ongeluk had plaats tijdens een hevigen sneeuwstorm, die het uitzicht belemmerde. Denzelfden dag des avonds ontspoorde een trein bij Gerasdorf, een station van den Oostenrijkschen staatsspoorweg. De machinist en een remmer werden zeer ernstig gekwetst, terwijl 10 passagiers lichte kwetsuren bekwamen. Het derde spoorwegongeluk had plaats in het station Mouscron, (Belgie„ W. VI.). De trein stoomde op een anderen trein. Tien reizigers werden licht gewond. Een curieuze ontdekking is te Queroy in Frankrijk, gedaan. Ken herbergier wiens hond onophoudelijk en op dezelfde plaats den grond besnuffelde en openkrabde, be sloot op die plaats een onderzoek in te stellen. Toen hij eenige minuten gegraven had, ontdekte hij een hol, dat hem verschei dene meters onder den beganen grond bracht en toegang gaf tot een aantal grotten, voor zien van prachtige druipsteenformaties. In een dezer gretten vond hij een gedeelte van een menschelijken schedel en gebre ken vaatwerk, in een andere een steen blok in den vorm van een doopvont, dat een klank gaf als een kerkklok als men er op sloeg. In een derde grot eindelyk vond hij een aantal steenen, die alle gam- matische tonen voortbrachten. Van alle kanten komt men dit wonder bezien. Kamers van Arbeid. Een der aangevoerde grieven tegen het Kegeeringsontwerp op de Kamers van Ar beid is, dat het de zoogenaamde „tus schenpersonen", onderbazen,meesterknechts, opzichters en dergelijke, rangschikt onder de werklieden. Dit is, zei men, in strijd met het leven. Ieder, die de arbeidstoe standen ksnt, weet dat de belangen der tusschenpersonen zijn saamgeweven met die der patroons, dat zij deze tegenover de andere arbeiders vertegenwoordigen, en dat het dus een looze fictie, met de feite lijke verhoudingen in strijd en voor de bereiking van het doel der Kamers van Arbeid weinig bevorderlijk, zou wezen, hen als vertegenwoordigers der werklieden voor het lidmaatschap der Kamers verkies baar te stellen. Dit zou des te gevaar lijker wezen, meende men, waar zulke personen, eenmaal candidaat gesteld, onder de moreele pressie van het gezag der patroo'ns meestal ook zouden worden ver kozen. Daar deze klachten voornamelijk uit de arbeiderskringen zelve kwamen, waren zij niet zonder beteekenis, al lag in der gelijke op- en aanmerkingen natuurlijk niet de minste reden, om denigreerend en destructief tegen het ontwerp op te treden op de wijze als dit van zekere zijde ge schiedde. Dat echter de zaken ook hier weer van twee kanten kunnen worden beschouwd, toont een artikel in het jongste nummer van het Sociaal Weekbladonderteekend door een „tusschenpersoon". De schrijver beantwoordt hierin een artikel van den heer Heldt in de Werkmansbodewaarin bevenstaande grief was ontwikkeld. Hij meent dat de heer Heldt zich niet vol doende rekenschap heeft gegeven van de positie, welke de tusschenpersonen ten opzichte van werklieden en patroons inne men. Bij een gespannen verhouding val len de eerste en de meeste slagen op hen. Zy zitten in de „verknijping". Zij plukken de meest wrange vruchten van de door hun patroon in het leven geroepen wantoe standen. De schrijver zegt daarom: „Het is volstrekt niet twijfelachtig, welke paats genoemde personen in hun eigen belang behooren in te nemen in den, strijd tusschen de patroons en arbeiders; en al is het nu waar dat velen hunner dat be lang niet zullen inzien, dit verandert aan de zaak niets. De werklui behoeven hen niet te kiezen als ze niet willen. En als de schrijver aanvoert, dat, als zulk een tusschenpersoon eenmaal candidaat is gesteld, de werklieden niet best zullen kunnen na laten hem te verkiezen, dan vraag ik zul len die verkiezingen dan niet zoo zijn, dat ieders vrijheid in dat opzicht behoorlijk ge waarborgd is? Is dat niet het geval,dan beteekent de geheele zaak niete. Want de heer H. weet ook wel, dat onder alle groepen werklieden, enkelen gevonden wor den, die om hun „meegaandheid" bij den patroon in hoogere gunst staan, en waar van deze dus by voorkomende gelegenheid wel te kennen zou geven dat hjj „gaarne zou zien" dat zij gekozen zouden worden. Zeker, wanneer zij in eigen kring genoeg bekwame en ontwikkelde (dit laatste niet hut minste) vertegenwoordigers vinden, is dat beter; maar wanneer dat het geval niet is, moet het hun althans vrijstaan den man, die reeds zoo dikwijls hun belangen (hetzy uit rechtvaardigheid, hetzjj uiteigen- belang) voorstaat, tot hun vertegenwoor diger te kiezen." Verder meent de schrijver, dat de grens tussehen de tusschenpersonen en de werk lieden zeer moeilijk zou zijn aan te geren. De „kras" b.v. «en (een soort van onderbaas bij de bouwvakken) is den éénen dag ge meen arbeider, den volgenden dag boven zijn makkers verheven, en den derden dag weer gewoon knecht. „Eén ding is uitgemaakt zij zijn geen patroon, en hebben ten slotte nog persoon lijke belangen tegenover hun patroon die toch evengoed behartigd dienen te worden en de heer Heldt zal huu toch wel guunen, wat hy den „gewonen" arbeiders niet ont houden wii (N e d.) Kamers van arbeid. De Werkmansbodehet orgaan van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, onder re- daatie van het Kamerlid B. H. Heldt, geeft het slot van haar beschouwing over het ontwerp tot instelling van Kamers van Arbeid. Daarin wordt de verkiesbaarheid van vrouwen voor het lidmaatschap disr Ka mers toegejuicht, omdat het natuurlijk is dat aan vrouwen die een groot deel, of het grootste deel van de arbeiders vor men die in eeu bedrijf werkzaam zijn, het recht wordt verleend zich te doen veite- genwoordigen door een vrouw uit haar midden in de Kamers van Arbeid, om er op te komen voor baar belangen. Wil men den vrouwen het recht omhouden te kiezen of verkozen te worden, dan ware het wauschelijker het bedrijf waarin zij werkzaam zijn niet in de Kamers te ver tegenwoordigen. Verder acht het blad het 'tbest dat de voorzitter der Kamer in den regel worde verkozen buiten de partyen en buiten het bedrijf, een onzijdige, die althans nietrecht- streeks belanghebbende is. Zulk een voor zitter toch zal hoorend, en medehoorend in menig geval goede en bemiddelende wenken kunnen geven, en aldus menige aangelegenheid tot schikking kunnen bren gen. Dit is veel beter dan dat de regeo- ring, de gewestelijke, of gemeentelijke be sturen, zich met de samenstelling of hot bestuur der Kamer bemoeien. Wat den werkkring der Kamers betreft betreurt de Werkmansbode het mst den heer Schimmelpenninck v. d. (Jye, dat daarin niet gebracht kunne» worden aan gelegenheden als de regeling van het ar- beids- of dienstcontiact, van het loonstelsel, van het leerlingstelsel, van den werktijd, maatregelen, betreffende veiligheid, hygiene enz. Ook zjj ziet de mogelijkheid niet in dat de wetgever, van elk beurijf, in alle gemeenten, met inachtneming tevens van verschillende omstandigheden en af wijkingen die kunnen voorkomen, o. m. het loon, den werktijd enz. in alle onderdoo ien tevens bepaalt. De wetgever kan mi nima en maxima bepalen, verder niet. En wie anders dan de arbeidskamer kan nu geroepen zijn te beoordeelen en te beslis sen, óf eD in welke mate in dit, of een ander bedryf een kortere werktijd dan het gestelde maximum, of een booger loon dan liet gestelde minimum, gewenscht, geraden, mogelijk en houdbaar is e» althans eeni- germate duurzaam kan worden toegepast Deze leemte dient te worden aangevuld. Over de quaestie of patroons en werk lieden steeds te zamen zullen moeten ver gaderen zegt het blad: Als regel zou het saaien vergaderen op den voorgrond moeten staan, en voor uit zonderingen alleen gelegenheid kunnen wor den gelaten, wanneer het geldt het „dienen van advies", hetzij gevraagd of ongevraagd. Wjj stellen ons n.l. voor dat in véél, eoo niet in de meeste gevallen, de adviezen van patroons en werklieden belangrijk zullen uiteenloopen, gelijk ook de belangen, voor welke de partijen opkomen, uiteenloopen. En het is o. i. beter dat dit duidelijk uitkomt, dan dat er in een rapport wordt gesmoord ot verbloemd, en het geheel daardoor wordt verwaterd. Ia dit laatste echter niet te verkrijgen, dan mag daardoor de koop niet afsprin gen. Aan het bezwaar zou echter voor een groot deel tegemoet gekomen kunnen wor den, door toe te laten, dat sterk afwijkende meeningen van een der partijen, waarover men het niet eens is kunnen worden, des- gevorderd in een afzonderlijke nota konden worden toegelicht. Dat omtrent het aantal mlen vergaderen door de geheele Kamer niets bepaald is vindt het blad een leemte in het ontwerp. Het is het verder niet eens met den heer Schimmelpenninck, dat het zwaarte punt der Kamer niet ligt in de afdeeiingen. Waaneer het een algemeen belang geldt, gelooft het ook dat er meer waarborgen voor een degelijk advies zijn, als dit door de gebeele Kamer wordt uiigebracht, maar zegt hot wanneer het een meer bepaald of bijzonder belang betreft, dat éen bedrijf of enkele bedrijven raakt, dan zien wij niet in in welk opzicht het advies eener

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2