NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, WFv Alle betalingen dit itetitfe faargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1896. Ho: 56. DoniMat} 6 Mnmtt. ARMENZORG. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en ran 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. blad betreffende gelieve men te doen voor Walcheren uitge zonderd Vlissingen bij dhr. F. P. D'HUIJ te Middelburg, a'les buiten Walcheren bij dhr. C. ORANJE Lz. te Goes. DE ADMINISTRATIE. Middelburg, ook voor St. Laurens 6, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21 25, 26, 27 en 28 Februari, 3, 4, 5, 6,10' 11,12 en 13 Maart. Oost-enWest-Souburg, ook voor Ritthem16 Maart. Vlissingen, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 Maart. i. De heer mr. A. J. F. Fokker te Zierik zee gaf ons welwillend inzage van het „Rapport omtrent de inrichting van de Armenzorg te Zierikzee, uitgebraakt aan den gemeenteraad". Dankbaar voor de ons geschonken ge legenheid, brengen wij gaarne een en ander uit dit Rapport onder de aandacht onzer lezers. Veel wat in dit Rapport van plaatse lijken aard is, gaan wy voorbij. Slechts op hetgeen algemeene belangstelling ver dient, wenschen wij te wijzen. Toch wenschen wij in dit eerste artikel eenige meer plaatselijke opmerkingen te maken. De commissie, bestaande vit de heeren Fokker (rechtsgeleerde), Franse (notaris) en v. d. Bout (landbouwer), heeft met conscientiëuze nauwgezetheid onderzocht en met niemand «parende oprechtheid de resultaten van haar onderzoek openbaar gemaakt. Al dadelijk blykt uit het Rapport dat te Zierikzee het Burgerlijk Armbestuur de eerste viool speelt. Zoo sterk is dit zelfs dat de diaconieën der Luthersche, Her vormde en Roomsshe gemeenten het on omwonden nitspraken, dat zij niemand vast hedeelen, die doer dat Armbestuur wordt gealimenteerd. Er wordt eenvoudig zoo gehandeld: Komt een behoeftig lid der kerk om bed.eling, dan {onderzoeken diakenen niet hoeveel de man noodig heeft, maar ot hij van het Burgerlijk Armbestuur iets trekt. Blykt het nu dat dit Armbeitnnr al wat doet voor dezen man, dan achten deze kerkelijke ambtsdrager» zieh van hunne verplichting ontslagen, behoudens zijn aanapraak op de winterbedeeling (Herv.), Nieuwejaarsbedeeling (Luth.), „eenmaal 'sjaars bedeeling van deksel en kleeding", (R. K. Armb.) Zij weigeren zelfs alle bedeeling in welken vorm ook, wanneer de behoeftigen het „niet waardig zijn." Dit niet waardig zyn wordt natuurlijk door de diaconie uitgemaaktdeze geeft dan aan zulk een een briefje waar.p staat dat hij behoeftig is en zendt hem naar het Burgerlijk Armbestuur. Het antwoord der Hervormde diakenen luidt letterlyk (blz. 4); „Komen er by ons personen die, als niet waardig, onze bedeeling niet verdieaen, dan geven wy hun een briefje voor het Burgerlyk Armbestuur, in welk briefje staat dat zij behoeftig zijn maar van ons mets kunnen krijgen Hier tegenover maakt het antwoord dat de chr. gsref. diaconie gaf (s) een beterem indruk en getuigt van een meer Christelijke opvatting harer taak. Zij beantwoordde de De cursiveering liter en elders in dit artikel is van ons. (2) Dat hier de predikant voor do diaconie optreedt, isjeeno vergissing waarover wij ons schter niet nader uitspreken. vraagWordt door u gelet alleen op ar moede of ook rekening gehouden met on wil of luiheid aldus „Er wordt wel op gelet, maar ook al is de armoede een gevolg van eigen schuld, sluit dit toch bedeeling niet uit". Waaruit vau zelf volgt dat wij het ant woord door de diacoaie der geref. kerk gegeven „Bij onwil of luiheid wordt niet gegeven", ten sterkste afkeuren als een van zich afschuiven op een Burgerlijk Armbestuur door de gemeente des Heeren van een deel harer taak der Armverzorging jegens de gezinnen van dergelijke behoeftigen. Een tuchtmiddel waarbij de zoon dreigt te moe ten sterven voor de zonde des vaders. Op andere punten echter wordt deze diaconie, evenals hare christelijke gerefor meerde zuster, door de Commissie rid derlijk aan de anderen tan voorbeeld ge steld. Men moet namely k weten dat de „af gescheiden" diaconieën ook zelf den dok ter en den apotheker betalen voor hunne zieken; terwijl de niet-„afgescheiien" diaconieën hunnen armen ook wel gratis een dokter versehaffen, doch op kosten van het Burgerlijk Armbestuur. Armen zorg, verzorging der kranken in de gemeente bekostigd voor een deel uit de Stadskas Terecht wijst het rapport er ap dat zulks niet aangaat. De hervormde diaconie handelt in dezen zelfs wel een weinig lichtvaardig. De zoogenaamde ziekenbriefjes worden afgege ven door de wijkdiakens op de eerste de beste aanvrage. De dokters zyn hierdoor nogal eens de dupe van het verzuim der diakenen. Immers dezen moesten zieh overtuigen, alvorens den dokter te ontbieden voor hunne armen. Het maakt ook een wel wat zonderlingen indruk dat dezelfde diaken die zoo weinig medelijden bezit dat hij den een dien hij voor behoeftig houdt, ledig wegzendt, den dokter inroept voor den ander, van wien hij niet eens weet of hij het wel behoeft. Het rapport wijst er dan ook op dat de dokters door d«ze diaconsle kattebel letjes Taak geroepen worden, waar geen zieke was, waar 't alleen maar om een briefje voor versterkend of warm voedsel te doen was. Een bedrog waartoe men allicht komt, wanneer de bedeeling niet voldoende is. In de tweede plaats blijkt uit het Rap port dat naast de kerkelijke, de Christe lijke, armenzorg zich tal van vereenigingen voor liefdadigheid hebben gevormd, die haar een groot deel der taak uit de hand namen of wat eerder te denken is, de taak opvatten, waarin met name de «traks genoemde Diaconieën te kort schoten of nalatig waren. Wij vergeten hierbij niet dat de Hervorm de en Luthersche „kerken" van ouds modern zyn en dus krank in den wortel, zoodat de Armenzorg naar de Ordinantie des Hee ren daar niet bloeien kan, wijl er het motief aan ontbreekt van het Christelijk geloof. Deze omstandigheid heeft deze Lichamen natuurlijk verzwakt en het optreden der Armbesturen en Yereenigingen buiten de kerk noodig gemaakt. Gezwegen natuur lijk van de Armenwet, die de Burgerlijke Armbesturen tot dergelijk optreden in ge vallen van gebleken onmacht der Diaco nieën verplicht; en gezwegen ook van de grondwettelijke uitspraak der regeering die Onderwijs met Armenzorg samenkop pelt bij de omschrijving van hetgeen voor werp is van hare bijzondere zorg. In de derde plaats blijkt uit het onder zoek van bovengenoemde Raadscommissie dat de door haar aldus foutiavelijk geti- tuleerde „afgescheiden gemeenten" van deze veraebtering in de genade der weldadig heid vrijwel zijn vrij gebleven. Dat zij, schoon met geringere kracht, doch in gehoorzaamheid aan het bevel van den Heere der Gemeente, in den dienst der armen meer getrouw waren. Wie de toestanden in Zierikzee eenigs- zins van nabij kent, di e slaat de handen van verbazing ineen, hoe het mogelijk heeft kunnen zijn dat de Hervormde dia conie aldaar jaren lang op den arm van het Burgerijk Armbestuur, eene wereld lijke instelling dus, heeft kunnen leunen, terwijl toch de rijken en edelen aldaar lid zijn van de Hervorrado kerk; terwijl de kleine christelijke gereformeerde ge meente, Meelstraat, en de gereformeerde kerk, St. Domusstraat, bij allerlei zorg die dezen heeren vreemd bleef, de zorg voor kerk en leeraar en pastorie, waarbij laatst genoemde kerk ook nog de zorg voor de Christelijke school voor een deel op hare schouders draagt, met een benijdenswaar- digen tact, kwistig en in getrouwheid de zorg harer armen op zich hielden. Zoo ooit dan blinkt hier de kraoht van het vrije initiatief, dezegen op de gehoor zaamheid aan Gods gebod dat de kerk hare eigene armen zal verzorgen. Ten Blotte noemen wij nog eenige leer rijke cijfers: Hervormde Diaconie jaarlijksche uitgaaf f 5000 a f 6000 voor 120 bedeelden. De bedeeling in geld is niet hooger dan f 2. Luthersche Diaconie jaarlijksche uitgaaf f 150 voor 7 bedeelde». Geen bedeeling in geld. R. K. Diaconie jaarlijksche uitgaaf f3500 voor 60 bedeelden. Chr. Ger. Diaconie jaarlijksche uitgaaf f600 k f800 voor 16 a 18 bedeelden. Hoogstens f 2,50 per week. Ger. Diaconie St. Domusstraat jaarlijk sche uitgaaf f 580 voor 10 bedeelden f 2,50 a f 3. Daze gemeente is klein. Deze laatste gemeente geeft naar ver houding dus het meest uit voor de ver zorging harer armen. In een slotartikel vestigen wijden blik op de Conclusiën van het Rapport. Het Ned. Landbouwweekblad bevat een belangrijk artikel van niemand minder dan den direetenr der Wageningsche Landbouw school, dr. Adolph Mayer, over Protectie. Op dit artitei komen wij terug. Zeggen wij alvast dat de schrijver ver klaart dat de Landbouw-Commissie, die vijf jaren noodig had om klaar te komen met haar onderzoek naar de oorzaken van den ach teruitgang van den Landbonw, het der moeite «iet waard geacht heeft, het vraag stuk der Protectie zelfs maar aan te raken. Deze mededeeling werpt een eigenaardig licht op de betrouwbaarheid der landbouw- specialiteiten die Graanrechten tegenhouden, terwijl de Landbouw te gronde gaat. De Regeering heeft indertijd rechtspersoon lijkheid verleend aan den Nederlandschen Malthusiaanschen Bond. Deze Bond waarvan de heer Hel dt voor zitter en de minister Van Houten zelf lid is, beoogt voorkoming van groote gezinnen. Een vies zaakje, waarop wij niet ingaan. Genoeg dat deze Bond zijn doel tracht te bevorderen door het verspreidon van lectuur, het houden van voordrachten en het verschaffen van middelen. Hij ondermijnt dus rechtstreeks de zede lijkheid; beleedigt een der oudste Gods dienstige aspiratiën van hot Nederlandsche volk en druist in tegen het Goddelijk ge bod reeds in der schepping eerste jeugd aan mensch en vee gsgeven om vruchtbaar te zyn en zich te vermenigvuldigen. De erkenning van dezen Malthusiaanschen Bond door eene Nederlandsche regeering, is eene officiëele verheerlijking geweest van het materialisme. Met den materialist Van Houten in het Kabinet behoeft dit niemand te verwon deren of teleur te stellen. Toch zijn wij dankbaar dat in de Eerste Kamer een krachtig protest tegen deze erkenning is uitgegaan; eerst van Anti revolutionaire, daarna van Roomsche, en eindelijk ook van Liberale zijde. Een kraohtig protest van den heer Schimmelpenninck v. d. Oye, gesecondeerd door den heer v. Zinnicq Bergmann, vond steun bij den heer Breuning, afgevaardigde voor Friesland, en den heer Van Lynden. De drie eerstgenoemden stelden eene motie van afkeuring voor, aan het adres van den minister van justitie, die het gewraakte Koninklijk Besluit heeft uitgelokt. De regeering zal zich echter van het lot dier motie wel niet veel aantrekken. Tenminste niet de minister van binnen- landsche zaken. Immers deze minister is een cynisch, of althans stellig een phlegmatisch ma». Hij, de man van het «troere N»orden, heeft iets van Alva, wiens „No es nada" (h»t is niets) bij elke gewichtige gebeurtenis eene logenstraffing was van diens Znidelyke afkomst. Laatst in de Tweede Kamer heeft Van Houten het nog onbewimpeld uitgesproken: Je kunt hier afstemmen zooveel je wilt, ik blijf toch zitten. De aanneming van zoodanige motie als door den heer Schimmelpenninsk c. s. is voorgesteld, zal derhalve ministers koude kleeren niet raken. Zij zal dit Kabinet niet deren. De waarde der motie zullen wy dan ook niet overschatten. Toch zyn wij er dankbaar voor. De natie zal er dezen heeren dank voor weten dat zij van wat in haarleett van antipathie tegen deze on-vaderlandsche vereeniging, zich op zoo besliste wijze ten tolk gesteld hebben. De Malthus-bond is eene zaak door eenige liberale en radicale heeren gedreven, die dan ook niet nalaten er voor uit te komen, waarom hunne gezinnen zoo klein zyn e» den arme, den werklooze, hetzij met mond of gebaar, hunne afkeuring te kennen geven, wanneer dezen op hunne vraag naar de hoe-grootheid van hun gezin een niet- bevredigend antwoord geven. Een „menschwaarlig bestaan" gaat boven de schoonste informatiën omtrent het Mal thusianisme. Trouwens met niets minder kunnen zijne aanhangers er tegenover den minder bedeelde af. Wij hopen dat de motie, aangenomen of niet, op dezen plicht bij vernieuwing de aandacht zal vestigen. Bij de periodieke verkiezing van een derde van het aantal leden der Eerste Kamer in de aanstaande Juli-vergadering van de Provinciale Staten der verschille»de provinciën, treden af in Noord-Brabant de heeren jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen en W. Merkelbach Gelderland, jhr. H. A. D. Coenen en J. E. N. baron Schimmelpenninck vaa der Oye Zuid-Holland, F. H. P. van Alp hen, mr. E. J. J. R. Cremers en mr. H. A. Nebbens Sterling; Noord-Holland, H. F. Bultman, mr. H. J. Kist en mr. G. van Tienhoven; Zeeland,mr.E. Fokker;Friesland, D. D. Breuning en mr. W. A. Bergsma; Overijsel, mr. A. Van Naamen van Eem- mes; Groningen, jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekensteijn en Limburg W. H. Pyls. Uit de provinciën Utrecht en Drente is ditmaal geen der leden aan de beurt van aftreding. De partijverhouding in de Eerste Kamer kan bij de a. s. verkiezing anders worden. Wanneer de liberale leden, de heeren Coenen, die voor Gelderland en Fokker, die voor Zeeland zit, niet worden herkozen, dan wordt de verhouding 31 liberalen tegen 19 anti-liberalen. Nederlander Aan de New-York Herald wordt uit Caracas getelegrafeerd, dat in de archieven van Coro, de hoofdstad van den staat Falcon, een in het jaar 1794 te Londen uitgegeven kaart is gevonden waarop de grens tusschen Britsch Guiana en Venezuela wordt aangegeven als Venezuela haar thans eischt. Zoo dit bericht waar is, werpt het een treffend licht op het goed recht van Venezuela en op de hebzucht en den waar heidszin van den Engelschen alles opslok- kenden veroveraar Boris wordt Griek. Mans portret -hij is pas twee jaar prijkt reeds in sommive bladen. Zijn vader gaf de navolgende proclamatie uit „Ter uitvoering van een belofte, gedaan aan de natie, en om haar tevreden te stellen na vervnld te hebben de plichten van eerbied jegens hen van wie afhangen zou het opheffen dor moeilijkheden en na niet te hebben ontmoet daar waar ik het verwachtte een begrijpen va» wat Bulgarije verlangt, heb ik besloten zelf uit eigen beweging alle belemmeringen uit den weg te ruimen, en kondig ik de bevestiging van Boris in het Grieksch-orthodoxe geloof aan tegen 2 (14) dezer". Zal nu de gelukszon over Bulgarije en het Huis van Saksen Coburg dagen Men zegt dat de Tzaar peet zal zijn by den doop. Alsof die het geluk zal aan brengen Intnsschen gaat de gemilin van Prins Ferdinand met haar tweede zoontje Cyrillus naar het zuiden van Frankrij k, zoogenaamd als protest. Zoo immers snijdt het mes van twee kanten. Men bevredigt den Rus en houdt den Paus tot vriend. Dat heet politiek Al meer bederf. Een zoon van wijlen het Dnitsche (Cen- trnr*)-Rijksdaglid Von Schorlemer is wegens vervaisching van wissels in hechtenis ge nomen. Un Jacobin ministre of un ministro Jacobin Vele leden van het radicale ministerie in Frankrijk hebben i» hunne vorige po litieke periode nogal wat aan revolutie gedaan. De werkstakers vau Carmaux en elders vonden Jn hen steeds warme be schermers. En thans Er is een wet aanhangig om te beletten dat vereenigingon gevormd worden van werklieden aan do spoorwegen. Waarom? Omdat zegt Cavaignacnota bene Cavaignac I de regeering onvoldoende gewapend is voor het geval onder hen een werkstaking uitbreekt. Vroeger vonden de werkstakers bescher ming bij de radicale volksvertegenwoor digers. Thans wordt hun door diezelfde vertegenwoordigers, nu ministers geworden, niets meer of minder in uitzicht gesteld dan kennismaking met de geweren. Dit is inconsequent, en maakt v»or de zoovselste maal de bewering waar dat een Jacobijn die minister wordt daarom nog geen Jacobyn blijft. Maar was het Aan niet beter, om de werklieden maar heele- maal niet meer op te warmen met theo rieën die zij voor goede munt opnemen, en die toch niet vervuld worden Ook dat is politiek die zichzelf zoekt en zichzelf straft. 5 Feb. '96, De jaarvergadering van 't werklieden verbond Patrimonium zal gehouden wor den op Maandag 18 M»i en den volgen den dag. De 2e luit. P. R. Weehuizen, van het 3e reg. inf. te Vlissingen is overge plaatst naar Bergen op Zoom. De oud-minister, de heer I. D. Fransen van de Putte, die geruimen tijd door een ongemak aan den voet verplicht werd zijne kamer te houden, doch daarvan juist hersteld was, is sedert de laatste dagen zeer ernstig ongesteld. Intusschen waren de geneesheeren, die heden consult hieldsn, van oordeel dat er geen reden tot dadelijke bezorgdheid bestaat. N.R.G. De miliciens der lichting 1896 zul len tusacben 1 en 12 Maart by de vef-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1