„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL KERKNIEUWS. Gemengde Berichten. marktberichten. van yau Zaterdag 1 Februari 1896. De drie herken. Met een lezing over dit onderwerp trad Donderdagavond te Middelburg in de Engelsche kerk voor een groot gehoor op denbeer dr. J. H. Gunning J.Hzu. uit Utrecht. De spreker herinnerde er aan dat geen tijd minder met den godsdienst zich inlaat en toch meer met den invloed er van rekent dan de onze. De Armeniërs en het vraagstuk van het Vatieaan bewijzen dit; en Spr. neemt uit de jongste gebeurtenissen aanleiding om «eu vergelijking te maken tussehen de Roomscli(-CathQlieke), de Grieksch(-Ortho- doxe) en de Protestantsch-(Gereiormeerde) kerken. De Koomsche kerk heeft bij veel kwaads ook veel goeds gesticht. Hare zendelingen brachten over de gansche wereld het woord, van het Kruis en de Beschaving, zij stichtte scholen, bevorderde kunsten en wetenschap pen. Dit geldt vooral de zeven eerste eeuwen. Aan haar is 't te danken dat in de middeleeuwen Europa niet in bar- baarschheid onderging. Zij bestreed de wreedheden der Muzelmannen en bescherm de het Graf. In Franciscus d' Assisi con centreert zich ai het schoon dat zij be oefende. Doch de vrijheid kende en duldde zij niet. Heerschen engebieden deed haar de Waldenzen te vuur en te zwaard vervolgen. Niet tevreden met het gezag •der waarheid, jaagden hare Pausen naar de macht der kerk. Eu na de beschaving bracht zij de schavotten en brandstapels. Op de redding der volken volgde d« uit- roeiimg. In het concilie van Trenthe vol trekt zich het strafgericht over haar, waar deze kerkvergadering het zalig worden door het geloof veroordeelt en de maagd Maria naast den Heere plaatst. Eu die kerk wint in onze dagen ont zaglijk aan macht, door liefdadige instel lingen en aan kracht .door organisatie. In onze eeuw van koud rationalisme vallen vele sentimenteele zielen haar toe en voor troostloozen van allerlei heeft zij haren schoot gereed De Grieksche kerk heeft lang door liefe lijke eenheid uitgeblonken. De joden von den er hun Godsdienst, de Grieken hun Logos, de Oosterlingen hunne overlevering terug. Doch Constantinopei, met hare groot- sche kathedraal door den diohter in de „Aya Sofia" bezongen, verbrak de eenheid. Latij nen en Grieken twistten ever de twee wil len van Christus, terwijl Rome er haremuren bouwde om er eindelijk de aan het geloof getrouwe Grieken bij hunne altaren te doo- den. En thans wacht zij met geduld den tijd dat zij hare tempels thans Turk- sche moskeeën geworden terug krijgt. Steunende op den staatsarm, hoewel toen nog grooten invloed oefenend zie het aan Ruslanden zijn czaar Peter I rijpte zij voor de verdooving. De religie zegt Spreker kan de vrijheid niet mis sen. Doch nog is fanatiseerende invloed ■de Grieksche kerk groot. Tussehen deze machtige groepeeringen staat de Protestantsche kerk. Groot was zij in haar eersten tijd, den tijd van Cal- vijn en Luther. Doch de polemiek volgde de martelarenhet leven werd onituind en gereglementeerd. Men zong het lied der samenwonende broeders, terwijl men ver gat de steenen weg te ruimen op 's Ko- nings weg. De Protestantsahe kerk maakt een weg Tan vernedering doordoch wij hebben noodig waarachtige bekcering. Wie den Heiland kennen, voor hen ontrolt zich een oneindig schoon perspectief. Wetenschap noch on- en bijgeloof znllen ons onzen Bijbel ontrooven, noch de voorrechten der Hervorming. Wat dan te denken van die Hessisehe Princes, die haar Luthersch geloof af zweert om Czarin te worden en alzoo medeplichtig wordt aan de vervolgingen in Rusland! Of van den erf-groothertog van Luxemburg, wiens huwelijk met een R. C. Princes door een bisschop werd in gezegend Of van den predikant, die laaghartig en kruiperig genoeg was, om na de plechtigheid nog een hartig woord te spreken, om daardoor het Protestantsch gevoel eeuigszins te bevredigen. Ook d ezen smaad draagt de kerk der Hervorming doch haar Heere is Koning. Hij komt, en wie in Hem gelooft zaleen- mml deelen in Zijne heerlijkheid. De aanneming der proces-wet de wet Hartogh hebben wij met ingenomenheid begroet. J Reeds bij de toelichting van het Pro gram van actie heeft de Standaardbij e punt administratieve rechtspraak er op gewezen dat de mindere man soms zoo moeilijk aan zijn recht kan komen. Voor namelijk door het rekken van processen, met een vreemd woord obstructionisme genoemd. In de wet Hartogh lag een protest tegen deze kwade gewoonte en de heer Pijnappel die de wet in de eerste kamer hielp ver dedigen, deed daarop alle licht vallen. Onder meer zei hij er van Mijne ondervinding van veertig jaren is, dat het obstructionisme zijne verkeerde gevolgen heeft getoond door het geheele land en in groote zoowel als in kleine zuken: in kleine zaken, omdat men toch niets heeft, en in groote zaken omdat men zooveel heeft, dat het van veel waarde is datgene wat men heeft te redden door obstructiemiddelen. Ik heb gisteren gewezen op een proces, niet betreffende een kleine zaak, maar tussehen den Staat en eene groote maat schappij wie het miljoenen zou kosten, indien door haar gevolg werd gegeven aan den eisch om eene overeenkomst door haar aangegaan en niet nageleefd, na te komen. Toen de Staat tot nakoming wilde dwingen, was het eerste middel de ex- eeptie van nietigheid van dagvaarding, O'idat het Koninklijk besluit ontbrak, waarbij de minister gemachtigd werd dat proces in te stellen. Daarover is drie jaar geprocedeerdhij rechtbank, hof en in cassatie is de exceptie afge wezen. Daarna kwam een verhoor op vraagpunten die niets met de zaak te maken hadden, maar waar ik mij niet tegen heb verzet omdat bestrijding aan leiding zon hebben gegeven tot een nieuw proces in eerste instantie, appèl en cassa tie. De beantwoording der vragen deed er niet toe, evenmin als de vragen zelf, maar door de bereidverklaring om te antwoorden verviel ook het pleidooi over dit incident, Toen is gekomen de eisch dat alle stukken, die op de zaak van invloed zonden kunnon worden ge acht, maar die niet. genoemd werden, door den staat zouden worden overge legd. Dat heb ik moeten tegenspreken, want daarmede zou men nooit aan een eind gekomen zijn, omdat men na de overlegging van ieder stuk zou blijven zeggen, dat het wel belangrijk was, maar dat daarmede aan den vollen eisch van het incident nog niet was voldaan. Daarover is weer een (langdurig debat gevoerd het incident is ook afgewezen. Toen eindelijk de zaak ten principale. Tal van argumenten zijn toen aange voerd, en eindelijk, nadat ook dezr in eerste instantie, in appèl en in cas-atie waren behandeld, is de beslissing ge vallen. Dit nn was niet eene kleine zaak, maar eene van de grootste die in ons land zijn behandeld. Zoo heb ik er meer behandeld, waarin ik met obstructionisme heb kennis gemaakt. Ik wensch hier nog eene andere zaak te noemen, die niet mij betreft, niet in Noord-Holland is voorgekomen, maar in 's Gravenhage. Daar was eene aanzienlijke familie die een huis bewoonde, en, hoewel de huur was afgeloopen, dit jhuis niet wenschte te verlaten, want een ander huis kon eerst maanden daarna betrokken worden. Geen nood, zéide toen de advocaat, ik zal den rechter zoolang bezighouden, totdat gij het andere huis kunt betrek ken. Er werd toen een proees gevoerd over ontruiming, waarin alles in den korst mogelijken tijd moet worden be handeld. en desniettegenstaande in dit proces zoolang gerekt, totdat de andere woning klaar was. Dit proces is gevoerd door twee van de beroemdste advocaten van 's Graven hage en heeft den heer Mr. F. Donker Curtius, een van heiden, zoo gedegou- teerd van de praktijk, dat hij deze ver laten heeft. Gelukkig heeft de hooge Raad hem opgenomen, zoodat hij zijne werkzaamheid in het recht op andere wjjze heeft kunnen voortzetten. Men zegge dus niet dat deze quaestie alleen betreft kleine processen tegen men leken, die niet betalen zij betreft even zeer groote en middelmatige processen". Dergelijke onnoodige, zondige processen- rekkerij diende wel eens door den wetgever onmogelijk gemaakt te worden. Goederen waaraan een smet kleeft. Onder dit opschrift schrijft dr. Kuype' De Heraut. De vraag is gesteld, of een kerk een legaat of erfenis mag aannemen, indien bekend is of te bewijzen valt, dat de gel den die gelegateerd zij n of de erfenis uit maken, verkregen zijn door oneerlijk of schandelijk bedrijf, b.v. door zeerooverij, woeker, afpersing, uitzuiging, of het houden van drankhuizen of bordeelen. Mogen we voor ditmaal volstaan met hot gevoelen hierover mede te deelen van Professor Gijsbertus Vootius, den meest deskuniigen schrijver, die ten deze onder de Gereformeerden is opgestaan. Yoetius dan zegt (Pol Eccl. II 668): lo. Dat de kerken van al zulke perso nen, zoolang zij aldus hun „geld verdie nen," uit het aldus verworvene, geen ha ven of geschenken mogen aannemen en dat wel a. omdat hetgeen zulke personen geven hun niet wettig toekomten b. omdat de kerken zelfs den schijn niet op zich mogen laden, alsof zij met dieven of hoeren heulden, hen sterkten in hun schand daden, en hun den indruk gaven, alsof hun gruweldaden minder onduldbaar zou den zijn. Maar 2o. dat de kerken legaten of er fenissen wel hebben aan te nemen, zoo ze haar vermaakt zijn door personen, die wel vroeger in zulke zouden leefden, maar sinds er van aflieten, er berouw over hadden, eu voor zooveel dit in hun ver mogen is, vroeger onrecht hebben goedge maakt. Anders, zoo voegt Yoetius er hij, zouden de kerken ook van de vorsten en grooten der aarde geen schenkingen mogen aanne men, daar toch wel niemand zal staande houden, dat al hun bezittingen altoos wet tig en eerlijk verkregen zijn. Hetzelfde geldt natuurlijk voor familie leden. Ook deze mogen zulk een erfenis wel aanvaarden in het laatste, maar niet in het eerste geval. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg ds. N. M. de Ligt te Rhenente Kats ds. D. J. v. Brum men te Haskerhorne te Am sterdam dr. B. van Meer te Utrecht te Nieuwerkerk bij Zieriksee ds. J. van den Bergen te Yarsseveld. Geref. kerken. Beroepen te Emmelenkamp (graafschap Bentheim, West Pruisen) ds. L. Bouma te Ter Neuzen. Aangenomen naar Haarlem C door ds- W. Ringnalda te Oudewaternaar Kralingen door ds. S. Oudkerk te Maas sluis B. "icidDLOTËUWS. St. Annaland- Benoemd tot onder wijzeres Lagere School alhier op eene bezoldiging van f550 Mej. J. C. Hij mering te Nieuwe Tonge. REOH TSZAKEN. Arrondissements-Rechthank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: omkooping van een ambtenaarV. v. C., 63 j., hvr. van P. C. L., bierhuishoudster Ter Neuzen, tot f5 b. s. 5 d. h. mishandeling P. H., 19 j., schippers knecht, C. J. v. W., schildersknecht en J. C. B., 16 j., zonder beroep allen te Ierseke de le tot 14 d. sn de 2e en 3e ieder tot 7 d. gev. straf. het weigeren van voedsel aan een garni- saire: C. L. W., 73 j., zonder beroep Phiippine tot f 10 b. s. 10 d. h. wederspannigheidL. J. G. S., 19 j., sjouwerman Vlissingen, tot 45 d. en A. v. d. B., 49 j., werkman Clinge tot 14 d-gov. straf. mishandeling P. v. P., 20 jKemseke (België) tot 3 m. gev. straf. vernielingC. S., 24 j., sjouwerman Middelburg tot 14 d. gev. straf. Allen in de kosten. VrijgesprokenJ. B. V., 27 j., en F. v. L., 31 j., dienstknechten Óostbnrg en P. v. d. B. 41 j., schoonmaker Philippine allen beklaagd van dierenmishandeling. LANDBOUW. Algemeene vergadering van leden der vereeniging tot verbetering van het Paardenras in Walcheren enNieuw- en St. Joosland op Vrijdag 31 Jan. 1896. o Tegenwoordig, behalve het bestuur, 57 l»den. De voorzitter opent de vergadering en constateert den bloei der vereeniging. In de jaren 1891/5 zijn gedekt 646 paarden en in de jaren 1892/5 216 veulens geboren. De notulen der vergadering van 28 Jan. 1895 worden gelezen en vastgesteld. Hierna wordt door den Penningmeester rekening gedaan over hat afgeloopen jaar. Ontvangsten f 1201,90Vs. Uitgaven |f 728.02 goed slot f473,88Va. Aan rente valt nog te betalen f234,35, zoodat het saldo zui ver bedraagt f 239,53V«. Die rekening wordt goedgekeurd en de Penningmeester onder dankzegging gedechargeerd. Aan de beurt van aftreding als bestuurs lid is de heer P. S. Buteux. De voordracht bestaat uit de heeren P. S. Buteux en A. Meeuwse. Gekozen wordt de heer P. S. Buteux met 53 van de 60 uitgebrachte stemmen. De heer Buteux neemt de benoe ming aan. Daar niemand zich verklaarde bereid te zijn tot stalling van den hengst, verklaart de heer Born zich weder bereid, eehter onder voorwaarde dat de stalling te Mid delburg voor rekening der vereeniging zal komen, hetgeen f 25 zal kosten. Hif rtoe wordt hij acclamatie besloten. Algemeen wordt goed gevonden de gelden evenals vroeger in de rijkspostspaarbank te heieggen. Bij acclamatie wordt J. Bliek herbenoemd tot hengstleider. Daar de tegenwoordige hengst „Marnix" een uitmuntend dier is, doch hij bij zijn vele werk spoedig zal versleten zijn, zal hij moeten ontzien worden en is de heer Born op het denkbeeld gekomen een tweeden hengst aan te schaffen. De heer Voorbeijtel oppert het denkbeeld met het oog op den financieelen toestand te trachten een hengst van elders door bemiddeling van het hoofd bestuur hier te stationeeren. De heer Born doet daarop het voorstel in principe te be slissen een tweeden hengst aan te schaffen en zich inmiddels tot het hoofdbestuur te wenden om aan het denkbeeld van den heer Voorbeijtel uitvoering te geven. Dit voor stel wordt ondersteund door den heez J. Polderdijk en aangenomen met 60 tegen 20 stemmen. Besloten wordt het dekgeld op f 2,50 en het veuleugeld op f 5 te besten digen, evenals den tijd voor uitkeering der rente. Niets meer aan de orde zijnde doet de heer J. Polderdijk het voorstel om voor taan voor genomen aandeelen slechts rente uit te keeren aan belangstellenden en niet meer aan belanghebbenden hetgeen echter verworpen wordt met 45 tegen 35 stemmen. Hierna gaat de vergadering uiteen nadat de heer Snijders het Bestuur bedankt had voor zijne goede zorgen en vooral voor den uitstekenden toestand waarin zich de hengst „Marnix" bevindt. Nog al brutaal. Bij den commissaris der koningin in Limburg zijn 24 thee lepeltjes gestolen bij gelegenheid van een hal dat in het gouvernementsgebouw werd gegeven. Te Utrecht is op 84 jarigen leeftijd overleden de oud-hoogleeraar W. G. Brill_ Een viervoudige terechtstelling heeft te Barcelona plaats gehad. De (veroordeelden waren een vrouw en drie mannen, die een ouden pastoor hadden vermoord. Zij werden ten aanschouwe van een talrijk publiek geworgd. De Fransche regeering heeft een cre- diet aangevraagd van 975.300 fr. teneinde de republiek te doen vertegenwoordigen bij de kroning van den Russischen Czaar. Volgens de „Leipz. N. Nachr." zal professor Behring weldra de uitkomst zijner onderzoekingen over een serum tegen tuber culose openbaar maken. Er zijn 33 arbeiders levend nit de kolenmijn te Tylorstown gekomen. Men gelooft dat er 55 mijnwerkers bij de ontplof fing zijn gedood. Dertig lijken zijn reeds bovengebracht. De oudste boom van Parijs bevindt zich in den Jardin des Plantes aldaar. Het is een „Acacia Robinia", door Linnaeus aldus genoemd naar Vespasianus Rbhin, |die den eersten boom van die soort in Frankrijk plantte en wel in 1601 in den tuin, dien Guy de la Brosse, geneesheer van koning Lodewijk XIII, had laten aanleggen om zijn melancholisch gestemden patient aflei ding te bezorgen. De acacia is dus ruim 295 jaar oud en de gebreken van den ouden dag hebben den boom tot een afge'eefden roiis gemaakt. Groote holten en scheuren in den stam zijn met gips dichtgemaakt, overal heeft men ijzeren banden om den boom gelegd, daar hij anders splijten en uit elkander vallen zou. Ook de takkenjvan den reus zijn levensmoede geworden. Door handen en ijzerdraad worden ze gesteund en vastgehouden. De boom leeft echierjnog en men zou hem kunnen noemen den deken van alle acacia's in Frankrijk, wier bloem trossen, eenigszins op gouden regen in 't wit of lichtrose gelij kende,de lucht met heerlijke fijne geuren vervullen. Door een krokodil verslonden. Den 18en der vorige maand nam eene Anamiti- sche vrouw met twee gezellinnen een had in een riviertje, stroomafwaarts van Nha-Bé, toen zij plotseling door een krokodil bij de beenen werd gegrepen en weggevoerd, juist op de plaats waar drie weken te voren een visscher een dergelijk noodlot had getroffen. Het groote monster sleurde zijne prooi mede naar het midden der rivier en dook plotse ling met de ongelukkige in de diepte. Ondanks het helsch lawaai,j dat de dorps bewoners maakten, door met stokken'op he: water te slaan, liet de krokodil zjjn slacht offer niet los. De ongelukkige vrouw werd den volgenden morgen hij laag water, half verslonden, tussehen de mango-wortels aan den oever gevonden. De als humorist bekende Rabener lag ziek te bed. Een oppasser, die hem de voorgeschreven medicijnen wilde toe dienen, vergiste zich in de flesch en gaf den patisnt een eetlepel vol inkt in. Eerst toen de „bittere artsenij" was ingenomen, bemerkte de man zijne dwaling. Ach mynheer, riep hij handenwringend en wanhopig, ik heb u uit de inktflesch ingegeven Rabener antwoordde daarop droogjes, zonder de minste verbazing Het hin dert nietsgeef maar gauw een s uk vloeipapier, dan zal ik het inslikken. - De Vereenigde Staten van Noord- Amerika verbruiken bijna de helft van alle kinine, die geproduceerd wordt. De massa water die van den Niagara- waterval per uur naar beneden stort, weegt 100.000.000.000 kilogram, d oor welke neerstorting een kracht wordt ontwikkeld van 16 millioen paariekracht. Voorts zou de steenkoolproductie der geheele wereld juist voldoende zijn, om het neerstortende water weder naar boven te brengen. Een werkje, dat voor het nageslacht bewaard blijft, als de menschen met hun leegen tijd geen raad meer weten Hoe moeilijk het tegenwoordig voor Eerlij nsche huiseigenaars is, huurders voor hnnne woningen te vinden, blijkt wel uit het feit, dat een huisheer herhaalde lijk in de Berlijnsche bladen belo iningen uitlooft aan solide huurders van kleine woniagen indien zij zijne huurcontracten willen teekenen 1 Te Viernheim is de Vorige week eene sigarenfabriek geheel in vlammen opgegaan. Het statige gebouw van drie verdiepingen werd eerst eenige weken geleden in ge bruik genomen. Ds geheele voorraad tabak, de kas en alle kantoorboeken zijn door het vuur verteerd. In de laatste dagen heeft men in Amerika zwaar stormweder gehad. In Ca nada woedde hij met verdubbeld geweld. De telegraafdraden naar alle richtingen zijn gebroken en het spoorwegverkeer is teugevolge van de verwoestingen aan de wegen gestremd. Te Toronto zijn alle te legraaf- en telefoondraden naar beneden gekomen en liggen met de gebroken ge leidingen voor electrisch licht in een on beschrijfelijke verwarring door de geheele stad verspreid. Het straatverkeer is dan ook met het oog- op het gevaar, dat de gebroken draden opleveren, zoo goed als onmogelijk. Twee personen en verscheidene paarden zijn gedood door hevige electrische ontladingen. De storm is zoo hevig ge weest, dat de oudste menschen zich niet herinneren, ooit dergelijk weder te hebben bijgewoond. De allerwegen aan gerichte schade is enorm. Eergisteravond was de stad in duisternis gehuld door de vernieling der electrische geleidingen. De winter in Klein-Azië. De bewoners van Klein-Azië schijnen op onaangename wijze kennis gemaakt te hebben met den wintervorst. Ook zijn de wegen bijna onbegaanbaar gemaakt door massa's sneeuw opgehoopt door hevige sneeuwstor men, en op sommige plaatsen totaal onbruik baar geworden door overstroomingen. De vier consuls, die op reis waren van Aleppo naar Zeitan, hadden zes (dagen noodig in plaats van drie, om Aintab te bereiken en onderweg vroor een der muildieren dood! Leestafel. Dezer dagen verscheen het zevende deeltje van „De goedkoope Landbouw- bibliotheek", door A. A. Ter Haar. Het handelt over „Eenden, ganzen en kalkoenen". Vrij uitvoerig vindt men er in beschreven: de Eendenrassen; de Ganzenrassen Ver pleging. Voeding. Het broeden. Het mesten. En omtrent de Kalkoenen: Afstam ming en tamme vormen. Verpleging en voeding. Broeden. Het mesten. Wat de eenden betreft behandelt de schrijverde Aylesbury-, de Rouaan-, de Italiaansche- en de Peking- of Chineesche eend. Wij missen dus do Kaapsche eend, die ook door enkele landbouwers gekweekt wordt. Van de genoemde eenden geeft het hoekje eene afbeelding, alsmede van de ganzen. Wij bevelen ook dit werkje van den vaardigen schrijver zeer ter kennismaking aau. Briefwisseling. Berichten omtrent ontmoete vlinders, meikevers en andere vruchten van den zachten winter worden niet opgenomen zij zijn te veelvuldig. Red. Ingezonden Stukken dr. Geill en G. de Wit Maandag. Rbd. BimKKftLUKfcïSTANü. Van 30 31 Januari 1896. MIDDELBURG-. Ondertrouwd P. Sander- se jm. 24 j. en J. J. Meijler jd. 23 j. Getrouwd: J. W. Huijbregtse jm. 27 j. eu J. Andriessenjd. 22 j. J. C. de Ko ning jm. 18 j. en P. J. Sinke jd. 19 j. BevallenA. F. Steendam geb. de Kok z. A. II. Sanderse geb. Evertsen d. M. L. van Hoepen geb. Fagel z. J. M. Willemse geb. van Aartsen z. Overleden 0. C. Loois ongah. d. 69 j. GOES. Geboren: 29, Johannes z, v. Cor nelia Lee idert Hoogerheide en Catharina Rejack. 30. Adriaan Hendrikus z. v. Adriaans Hendrikus Schrijvoren Apollonia Willeboer. VLISSINGEN 31 Jan. '26. Boter fl.— a f 1.10 per kilo. Eieren i 4-20 a J 0, per 104 stuks. MIDDELBURG, 30 Jan. 1896. Uit Walcheren was heden evenais voor- gaanden marktdag een redelijke aanioeï van meest alle granen en peulvruchten, uitgenomen Groene Erwten en Kroonerwten die bijna niet aangeboden werden. Veel ging er in den handel niet om en prijzen bleven van alle artikelen als verleden week genoteerdalzoo zonder verandering. Boter 10.92, 10.96, tl.- per Kilo. Eieren f3.80 pei 100 stuks. ZIERIKSEE, 30 Jan. '96. BOTER. Hoogste koers t 0.55 a 10.— laagste koers i u.45 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers ll.lzVal laagste koers 10,80^ AFLOOP VERhUOPIMttN %M' ST. ANNALAND. Door do vereeniging „Landbouwbelang" alhier is in het openbaar aanbesteed de levering van 45700 KG. super- phosphaat, 29500 KG. arnmoniak-superphos- phaat, 2100 KG. zwavelzure ammoniak, 3700 KG. peru-guano en 11000 KG. chili.salpeter. Voor de superphosphaat was ingeschreven door P. G. Adriaanse, Bergen op Zoom f 2.70; de Maatschappij te Dordrecht f 2.68J. Kos- tense, Krui.iingen f2.60 en A. Snelleman, Dinteloord f2.59 per 100 KG. Gegund aan dhr. A. Snelleman. Voor de ammoniak- supberphosphaat door J. Kostense f6.30; A. Snelleman f8.20; de Maatschappij f6.18; A. Theunisse, St, Annaland f6.15; P. G. Adri aanse 16.10; P. J. van Aardenne, Dordrecht 15.81W. Heyboer te St. Annaland t 5.79 per 100 KG. Gegund aan dhr. W. Heijboer. Voor de zwavelzure ammoniak door de Maatschappij f 11.40; W. Heijboer f 11.23; P. J. van Aardenne f 11.22 per 100 KG. Gegund aan dhr. P. J. v. Aardenne.Voor de peru-guano door W. Heijboer f9.64; de Maatschappij f9.50; J. J. Kortman, Rotterdam f9.09; A. Theunisse f8.65 en A. Snelleman f8,45 per 100 KG. Gegund aan dhr. A. Snelleman. Voor de chili-salpeter door P. J. v Aardenne f 10.49de Maatschappij f 9.54P. G. Adri aanse f 9.45W. Heijboer f 9.39 en A. Snel leman f 9.20 per 100 KG. Gegund aan den heer A. Saelleman. Een inschrijvingsbiljet werd te laat ontvangen. De vereeniging telt thans 92 leden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5