GEMENGDE BERICHTEN. genomen zonder stemming. XIY. Goedgekeurd wordt hierna een conceptbesluit tot het andermaal onttrek ken aan den openbaren dienst van het stuk grond dat bij raadsbesluit van 18 Decem ber 1895 in erfpacht is afgestaan aan Mevr. de Wed. Geelkerken, geb. van Rij sen. XV. Daarna had de vaststelling plaats van het suppletoir kohier hondenbelasting over 1895 tot een bedrag van f 7.30. XVI. Van J. H. Mennes is een verzoek ingekomen tot demping va* een sloot en wegruiming van het daarep staand houtge was, gelegen aan den Noordsingel. B. en W. adviseeren tot niet inwilli ging van het verzoek, opdat die singel niet nog meer ontsierd worde. Conform dat advies wordt zonder dis cussie of hoofdelijke stemming besloten. Niets meer aan de orde zijnde vraagt de heer van der Swalme inlichtingen om trent den weg die gemaakt wordt van de Bree naar het Molemwater en of wer kelijk die weg is een don gratuit van de werkverschaffing. De heer den Bouwmees ter verklaart dat die weg gemaakt wordt op kosten van de gemeente in overleg met het bestuur der werkverschaffing; het is een wandelweg en de kosten zullen dan ook gevonden worden uit hetgeen op de begrooting van wandelwegen en voetpaden is uitgetrokken. Nadat nog de heer van Dunné den Yoorz. verzocht had het ingekomen adres van de timmerliedenvereeniging betreffende minimum loon en maximum arbeidstijd ter kennis te brengen van den afwezigen heer van Hoek, op wiens voorstel vroeger besloten was eerst de instelling van een arbeidsraad af te wachten, ging de verga dering uiteen. Yan den heer De Vlieger ontvingen wij onderstaand sshrijven ter plaatsing in oas blad. Messinaeila*d Sicilië, 26 Januari 1896. Mijnheer de Redacteur t Terwijl de boot „Balduino", warmee ik Donderdag 23 Jan. Alexandrië verliet, hier een paar uren stil ligt, neem ik de vrijheid UEd. en mijn anderen Zeeuwschen vrienden een kort briefje te schrijven. Zooals u uit de krant wellicht reeds weet, heb ik op mijn verzoek eervol ont- Blag ontvangen uit mijn betrekking als onderwijzer aan de zendingsscholea dar vereeniging tot uitbreiding van het Evan gelie in Egypte te Calioub en te Barrage. Het afscheid van myn lieve, trouwe Ara bische vrienden was zeer aandoenlijk. De Heere zegene hen voor al wat ik zeven jaar lang van hen heb mogen genieten. Den laatsten morgen bracht ik nog een bezoek aan het graf mijner geliefde echt- genoote op de begraafplaats der Evange lische gemeente te Calioub. Daar rust haar stoffelijk overschot naast dat van ons kind. Ik heb een marmeren gesteente boven deze dierbare graven doen oprichten. Ofschoon mijn vader niet meer te Oostburg woont, maar te Bodegraveu, waar ik ook mijn vacantie hoop door te brengen, zoo zal ik nochtans, als de Heere wil, myn vrienden in Zeeland zoo spoedig mogelijk bezoeken. Met groeten, UE's. iv. A. DE VLIEGER. Jhr. mr. T. A. J. v. Asch v. "VVijck heeft op zijn verzoek eervol ontslag bekomen als gouverneur van de West. Zijn secretaris, mr. W. Tonckens, vervangt hem. Of deze laatste meer kneedbaar zal zijn dan zijn voorganger zal de tijd moeten leeren. Maar dat de kolonie Suriname met het vertrek van den heer v. Asch v. Wijck een groot verlies lijdt is zeker. Deze Christen Staats man heeft met zeldzaam beleid de kolonie bestuurd, de armen gesteund, de kolonie gediend om haar uit den toestand vaa verval op te heffen. Het hoogst noodige werd hem echter door den minister van koloniën herhaaldelijk onthouden. En toen deze minister hem |de weinige gelden, noodig om de scholen der Moravi sche Broeders in stand te houden weigerde, vroeg en verkreeg de gouverneur zijn ontslag. Anna Maria van Schurman als Labadiste. Over dit onderwerp sprak Donderdag avond voor een zeer talrij ke schare waar onder velen van buiten, de heer ds. Impeta uit Sneek in de gereformeerde kerk te Goes, op uitnoodiging van de vereeniging Samuel aldaar. Wij geven slechts een zeer dor schema van de boeiende en leerrijke voordracht. Jean de Labadie, geboren 13 Febr. 1610 te Bourgopgevoed door de Jesuieten, ijverig Roomsch in 'teerst, daarna predi ker bij de Jansenisten te Parijseindelijk uit volle overtuiging gereformeerd leeraar te Mantauban en Orange. Ten slotte op zijn doorreis naar Londen waar hij beroe pen was, te Genève opgehouden, werd hij daar mat toestemming van den Londenschen kerkeraad beroepen. Hij bleef er en was velen ten zegen. Het schema van het ge heel onderwerpeljjk stelsel zijner prediking: de wedergeboorte de grond van het lid maatschap der kerk van Christus op aarde, viel in zijne, schoon toen nog voorwer- pelijke, prediking reeds te ontdekken; doch kwam eigenlijk pas openbaar te Mid delburg, waar hij de Waalsche kerk van 1666 tot 1670 diende. Het is op zijn reis van Genève naar Middelburg dat hij Utrecht aandeed, waar hij predikte voor een talrijk gehoor dat door zijne welsprekendheid meegesleept werd doch enkelen, onder welke de pre dikanten Voetiusen Lodenstein, zagen met vreeze de kentering begonnen, vonden de prediking hol en weinig zeggend en waar schuwden er tegen. Het volk vond anders dat prediken voor de vuist, zoo zonder schetsje voor zich, wel mooi. Zelfs Voetius kon immers dat schetsje niet missen. Üok Anna Maria van Schurman was in de wol ken. Tussehen haar en den prediker ont stond een hechte band van geestverwant schap, straks van lotgemeenschap en vriend schap, tot in den dood. Wie was Anna Maria van Schurman Haar vader, een Antwerpenaar, vluch te om het geloof naar Keulen daar werd zij 5 Nov. 1607 geboren. Uit Keulen verdreven om de religie, vlood haar vader met zijn gezin naar het Gnliksohe, daarna naar Eraneker, waar hij stierf, nadat hij zijne dochter hem had doen beloven nim mer te zullen huwen met het oog op de verleiding. Met hare moeder trok zij naar Utrecht, waar zij, de rijke jonkvrouw, door hare veelzijdige kennis op elk gebied zich den naam van de tiende Muze ver wierf en daarbij een Godzaligen wandel aan den dag legde. Reeds op haar tweede jaar kon z j lezen op haar vierde had zij al een diepen indruk ontvangen van de vraeze Geds, en was het haar lust Jezus te beminnen zij leerde eu kende Eransch, Engel8ch, Italiaansch, Latijn, Hebreenwsch, Zweedsch, Deensch, Arabisch, Syrisch, Chaldeeuwsch en daarbij Ethiopisch als weinigen; terwijl zij zich toelegde op het Chineesch. Zij was grondig ervaren in geschiedenis, wijsbegeerte, wis-, natuur- sterren-, ontleed- en geneeskundewas dichteres tot zelfs in de Oostersche talen; sehreef, schilderde; beeldhouw de, borduurde, boetseerde en teekende keurig leverde kunststukken op het ge, bied der knipsels, en bracht het in mu ziek en zang tot een buitengewone hoogte, terwijl zij veel van theologie afwist. De grootste geleerden zochten hare kennisma king, terwijl zij vele huwelijksaanzoeken had af te wijzen. Zoo ontmoette haar De Labadie, dien zij nog slechts kende uit mededeel ingen van haar broeder Jan Gottschalk die hem te Genève had leeren kennen. De prediker maskte een diepen indruk op haar, waaruit eene zuiver geestelijke betrekking tussehen beiden ontstond. Zij bezocht hem herhaaldelijk te Middelburg doch ging nog niet tot zijne secte over. Zijne secte. De Labadie had namelijk te Middelburg zijn stelsel van huisprediking doorgedreven. Alleen de wedergeboornen vormen hier de kerk, al de anderen zijn kaf. De wedargeboornen die zich bij hem aan sloten, werden in zijn huis opgenomen, zij waren de ware kerk, afgescheiden als zij waren vaa de wereld, in reinheid van zeden. De gemeente te Middelburg, straks naar Yeere verdreven, kwam eindelijk met haren gevierden prediker te Arasterdam aan, waar de Jonkvrouw met de dames Martini, uit Middelburg enden Haag, vele anderen en hare dienstmaagd zich bij hem voegde als eene andere Paula dezen Hie- ronymus volgende. Eerst op waarschu wing van de predikers te Utrecht, voor namelijk van Èssenius beloofde zij zich niet te zullen aansluiten, doch weldra was zij medegesleept, in huis opgenomen en gelijk zij zelf zeide nu pas voor het eerst bekeerd. De smaad deed haar een toevlucht zoeken te Hertfurt, waar de Palt- sisclie prinses Elizabeth, dochter van den ongelukkigen ex-Koning van Bohemen, en de vriendin harer jeugd, haar en den Laba- disten een schuilplaats en vriendschap bood. Spoedig kwam de verwij dering.Gemeenschap van goederen werd gedecreteerd en aan een Avondmaalsviering die in een kus- en dans partij eindigde, bezongen. Uit Hertfurt verdreven weken de Labadisten naar Al- tona uit, waar Labadie den 13 Eebr. 1674, juist op zijn verjaardag, overleed. Een oorlog tussehen Zweden en Denemar ken dreef de ballingen naar Nederland te rug waar de dames Anna, Maria en Lucia van Sommelsdyk een landgoed te Wieuwert in Friesland erfden, waarop zij hunne vrien din, met de haren een schuilplaats aanboden. Daar vond Yan Schurman rust, waar zij 4 'Mei 1678 in vollen vrede overleed. Het Labadisme leidde na haar dood nog een kwijnend bestaan, doch ia 1732 ging de gemeente te niet. De spreker beantwoordde ten slotte de vraag: wst wij van deze Jonkvrouwe voor de kerk hebben te leeren. Haar overgang tct het Labadisme is uit haar mys tiek temperament en karakter te verklaren; doch niet te verontschuldigen. Zij wist dat de leer van De Labadie op zinnen- dienst moest uitloopen, en dat de kerk, al noemde zij haar „kaf met een wei nig koren", nog altijd de ware kerk was, wijl zij de Belijdenis nog handhaafde, en zij haar niet mocht verlaten. Wel hadden hare tijdgenooten in Zeeland welbekend de predikers Koelman en a Brakel wat al te eenzijdig den afval als zoogenaamd volkomen geschetstdoch hun eigen blij ven in die kerk waren bewijs dat Gods Geest van haar nog niet geweken was. De ware en de valsche afscheiding hebben wij uit haar optroden wel te onderscheiden. In 1834 om de verworpen Belijdenis uit ie kerk getredenhebben de afgescheidenen van dien tijd het juiste standpunt ingenomen; doch wat Yan Schurman en de Labadisten bestonden, was sectemakerij, terwijl zij in leer en wandel van den bodem der Schrift waren afgedwaald, en eigen subjectief gevoel in de plaats van het objectieve Woord hadden gesteld. Doch ten slotte blijve het oordeel over haar aan llem, die het fonda ment is en als door vuur behoudt, een iegelijk die op Hem heeft gebouwd, niet goud, zilver en edele steenen, maar hout en stroo en stoppelen. Bruinisse. Woenslagavond vierde de hier bestaande afdeeling der Ned. Zen- dingsvereeniging haar 21e jaarfeest. Als feestredenaar trad op in de Herv. Kerk Ds. Bokma. Naar aanleiding vau Hebr. 11: 30 sprak ZEerw. over de waarde van het geloof. Noch door kracht of geweld, alleen door het geloof vielen de muren van Jericho. Ook bij de Zending zal het geloof de sterkste bolwerken van heidendom en on geloof onverwerpen. Met aandacht werd deze boeiende rede acngehoordalleen spijt het ons te moeten vermelden dat zich zoo weinigen onder het gehoor dezer rede bevonden. Het schijnt dat zich de Zending in onze, zoo bij uilstek kerksche gemeente nog weinig sympathie heeft ver worven. Hoewel op het nafeest geen cor respondenten werden toegelaten, zijn wij toch in staat daarvan een en ander mede te doelen. Uit het verslag van den Secretaris bleek dat de afdeeling zich nog steeds in toename van ledental mag ver heugen. De penningmeester welke, zooals uit zijn verslag bleek, voor de 21e maal den verslaggevers-katheder beklom, deelde mede dat in het afgeloopen jaar aan col lectes en contributiën voor de Zending is ontvangen f 87.83. De stuivers-collecte welke door de bereidwillige medewerking van eenige dames hier is tot stand ge komen, bracht op f 41.30. Terwijl het Soedanneesje geplaatst in de Zondagschool opbracht f4.10. Een totaal bedrag alzoo van f 133.23. Gezien op de weinige krachten waarover de afdeeling heeft te beschikken, is dit bedrag bepaald hoog te noemen. Het verdere van den avond werd met het spreken van een toepasselijk woord en het zingen van ee.i lied op ge zellige wijze doorgebracht. Vlissingen. Woensdag werden door den commandant van Ilr. Ms. kostschip „Bulgia", alhier, de Lorabokkruizen op plechtige wijze uitgereikt aanden machi nist le klasse A. den Hamer den korpo raal-schrijver J. Kohier; de matrozen le kl., H. J. Meijboom en J. Meuldijk de matroos 2e klasse, G. van den Driest, A. Lindenbergh en J. H. Switiuk. Ter aanvulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van uen zee- loods G. F. J. Schot, zijn bij beschikking van den min. van marine, met ingang van 1 Februari a. s. in den Nederlandschen loods- dienst alhier bevorderd, tot zeeloods de loodskweekeling le klasse G. K. de Waardt; tot loodskweekeling 1 kl. de loodskwee keling 2e kl. W. Fleurbaay, en tot loods kweekeling 2e klasse, de matroos Tj. Swart. Met ingang van 1 Februari a. s. is bij het Belgisch Loodswezen benoemd tot matroos aan boord van het lichtschi p Wielingen E. A. Timmerman, thans ma troos by den maildienst te Ostende. Vlissingen. Bij dezer dagen te Ant werpen gehouden examens voor stuurman slaagden o. a. de heeren Charles Vandarn- me Fz. en Jacques Laforsc Jz. alhier. De eerste behaalde het diploma v..n tweede stuurman op de groote vaart en de tweede van stuurman ter kustvaart. Vlissingen. De Kamer vaa Koophan del alhier heeft aan exporteurs van ge slacht vee in Nederland den volgenden ge- drukten rondzendbrief gericht „Yan invloedrijke zijde uit Londen werd onee aandacht gevestigd op de omstandig heid, dat tegenwoordig belangrijke hoe veelheden vleesch over Vlissingen naar Engeland gezonlen worden, welke handel voor zeer groote uitbreiding vatbaar wordt geacht. „Reeds sedert geruimen tijd beijvert men zich ginds daarom reeds tot het aanbren gen van verbeteringen in het vervoer, en meer bepaaldely k voor bijzondere Yleesch- treinen, waardoor het vleesch steeds tijdig in Londen ter markt kan gebracht worden. „Naar de overtuiging onzer berichtge vers kan het vleesch in beter toestand aankomen, indien het vee eerst zoo laat mogelijk voor het vertrek geslagt wordt. „Met net oog daarop, schrijft men, zou het wenschelijk zijn, dat te Vlissingen eene Exportslagterij werd opgericht, van waar het vleesoh onmiddellijk in de booten geladen en vervoe.d kon worden. „Eerst wanneer al het mogelijke gedaan is om de aankomst in behoorlijken toestand te Londen te verzekeren, kan deze handel zich voldoende ontwikkelen. „Ook wij hebben de overtuiging, dat hoewel, hier reeds sedert geruimen tijd eene zoodanige onderneming bestaat, de ex portslagterij in het algemeen voor belang rijke uitbreiding vathaar is, en dat de plaatselijke gesteldheid daartoe ruimschoots de gelegenheid aanbiedt; waarom wij, die volgaarne wenschende te bevorderen, ver- meenen Uwe aandaelit voorliet vorenstaande te moeten verzoeken,] in de hoop dat door medewerking Uwerzijds het gewenschte resultaat moge worden verkregen. Heinkenszand. Deze week had alhier een smidsleerling het ongeluk met den rechterarm tussehen een boormachine te geraken met het gevolg dat hij vier gaten in den arm bekwam. Geneeskundige hulp werd verleend door den heer A. Geijll, arts te NiRse. W aaischuwing voor leerlingen die zonder opzicht machines wiilen probeeren. Hanf weert. Bij twee inwoners alhier zijn door onbekenden Woensdagnacht de ko nijnenhokken opengebroken en de konijnen, tien in getal, outvreeml; de politie doet onderzoek. Bruinisse. Dinsdagavond vergaderde de hier bestaande scbippers-vereeniging. Up deze eerste in dit jaar gehouden ver gadering gaf de Secretaris een verslag van den toestand der Vereeniging in 1895. Uit deze racdedeelingen bleek dat de Vereeni ging met trots op bare werkzaamheden mag terugzien. Verscheidene verbeteringen voor de visscberij van het hoogste belang kwamen door baar bemiddeling tot stand. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering van „Schuttevaer" te Middel burg werden benoemd de heeren J.Ukkerse Wz. en J. de Waal Gz. respectievelijk Voorz. en Secr. der Vereeniging. Voorts werd besloten aan den Inspecteur van het Loodswezen te verzoeken de zwarte boei liggende inSïoombootsgat op bet z. g. Bra- bantsch Vaarwater op een doelmatige plaats te doen leggen. Krabbendijke. Alhier circuleert een adres aan^ den minister van Waterstaat, handel en nijverheid, tot het verkrijgen van een rijkstelegraafkantoor. Volgens vele ingezetenen betrokken bij den oasterhandel enz. is deze oprichting zeer gewenseht reeds hebben velen hunne namen onder het adres gezet. De administrateur van het magazijn van levensmiddelen te Vlissingen, de heer Moerdijk, is met 1 Febr. a. s. benoemd tot administrateur van de militaire slachterij te 's Gravsnhage. De heer E. H. Wortman, sedert 1854 ontvanger van Zaamslag en sedert 1861 gemeente-secretaris, heeft eervol ontslag uit die betrekkingen aangevraagd. (Tem. Crt Zierikzee. In de jl. Woensdag ge houden vergadering der liberale kiesver- eeniging is bet reglement zoodanig ge- wijzigt geworden dat de Kiesvereeniging thans gesplitst is in twee afdeelingen A. en B. en welA voor Kamerverkiezingen en B. voor Raadsverkiezingen. Daarna werden in plaats van de oude bestuursleden, die zich niet meer beschik baar stelden, gekozen de heeren J. A. de Brnijne, mr. S. J. M. v. Geuns en jhr. A. C. Roëll. Het doel der Kiesvereeniging is te zorgen dat Zierikzee in den gemeenteraad, en het district Zierikzee in de Staten en do Tweede Kamer liberale vertegenwoor digers behoude of verkrijge. Deze Kiesvereeniging spreekt liet derhalve rondweg uitZelfs bij gemeenteraadsver kiezingen zijn de volksbelangen het veiligst bij de liberale partij. De gemeenteraad van Zierikzee telt 18 leden, allen, liberaal. Sapienti Sat. Borseie. De Minister van Waterstaat heeft aan Burg. en Weth. vergunning ver leend om, gedurende een tijdvak van twaalf maanden tot werkverschaffing toe te staan oeverzand te graven op 30 M. afstand uit de verdedigingswerken van den polder Borsele. Volgens het N. v. d. D. doen nadere berichten omtrent het onderzoek betreffende het kantoor van den plotseling overleden rijks-ontvanger te Tholen, in twijfel trekken of dit geheel in orde was. Verschillende belastingschuldigen te Poortvliet en te Vos meer moeten althans aanmaningen hebben ontvangen voor reeds betaalde posten. Uit ThoJen schrijft men: Het heeft zich oij verschillende ingeze tenen voorgedaan, men spreekt wel van een twintig, dat het spek van het geslachte varken bedorven uit de pekel werd ge haald, geheel ongeschikt voor het gebruik. Hoewel de oorzaak niet juist bekend is, meent men ze te moeten toeschrijven aan gebruik van mindere qualiteit zout. In elk geval is het voor vele arbeiders een groot verlies, daar het geslachte varken als het ware een belegd kapitaaltje vormt, dat in den winter bij algeheelen stilstand der werkzaamheden of bij zeer geringe verdienste ten zeerste te pas komt. De sigarenmachiae Mag men afgaan op het oordeel van het Tabaksbewerkersgilde, te Utrecht, ^dan is van deze machine voor de werklieden voor- loopig geen kwaad te duchten. In da jong ste algemeene vergadering der vereeniging werd althans als conclusie eener bespreking aangenomen „dat de machine voor den patroon niet al leen weinig voordeel zou aanbrengen, maar in vele gevallen zelfs schadelijk zou blijken; „dat het publiek aan handwerkssigaren verre de voorkeur zou geven boven machi naal werk, om het verstopt zijn en het slordige van de sigaren „dat dus alle vrees voor deze uitvinding ongegrond moest genoemd worden, zoolang niet mogelijke verbeteringen aan deze uit vinding zijn gemaakt". Een duur knoopje. De commissie te Zwartewaal die gelden inzamelt voor de nagelaten betrekkingen der jvissehers die bij de Deoembor-stormen het leven ver loren, kwam onder anderen ook met hare bus te Üud-Beijerland bij een vermogend ingezetene. De man stak er een knoop in. Dit bieek dewijl dit voorwerp niet door de gleuf kon en de commissie het er met geweld doorheen moest duwen. De zaak was spoedig ruchtbaar gemaakt en de verontwaardigde Oud-Beij erlanders bestormden 's msns woning met allerlei min welkome uitroepen. Gevolg was dat de man den volgenden avond per advertentie in de Ij rant schuld beleed en aan de commissie rijf guldeu deed toekomen. DE MISDAAD. (Jatharina Wilhelmina Hoogsteden, door de Rechtbank to Rotter dam in vrijheid gesteld, bevindt zich thans ten huize harer tante te Schiedam, waar zij ook vertoefde, voor zij te dezer stede haar intrek nam in het huis van haren broeder aan de St. Mariastraat. Viermaal is zij door den Rechtercommissaris in straf zaken gehoord geworden, geen enkele maal werd zij met Van Berkel geconfronteerd. l)e aanleiding tot haar gevangenneming was de gelijkenis van haar schrift met dat van den bewusten brief, dien de vader van den vermoorden knaap ontving, denzelfden dag, waarop hetlijkje in den Coolpolder gevon den werd. lntusschen is Catharina Hoog steden vol lot over de behandeling die zij in de gevangenis' ondervond. Niemand werd gedurende bare gevangenschap tot haar toe gelaten, de geestelijkheid natuurlij c uitge- zenderd. De processtukken in de zaak van Willem van Berkel, een lijvig dossier uitmakende, zijn gistermiddag door den Officier van Jus titie in handen gesteld van president en rechters der Kamers van verwijzing. De termijn van van Van Berkei's preventieve hechtenis is den 12en Februari eerst afge loopen, jdoch hoogstwaarschijnlijk zal de rechtbank reeds Zaterdag 1 Februari een definitieve beslissing in deze zaak nemen, en alsdan van Berkel's invrijheidsstelling gelasten. Nieuwsbl. Medelijden en gedienstig* hulp van buren. In een dorp in de omstreken van het graafschap B. kwam een landbouwer zich metterwoon nederzetten. Na korten tijd had hij zich de vriendschap Tan al zijne buren verworven. Nadat hij omtrent een jaar aldaar had gewoond, stierf een zijner beste en schoonste koeien. Hy had daar veel spyt van, ja was er over bedroefd; echter zijne droefheid veranderde weldra in hevige smart, toen hij weinig tijds later zyne vrouw door den dood verloor. Ze zeer beweenende en ontroostbaar als hij was, achtten zijne buren zich ver plicht hem te komen vertroosten. Mijn vriend, zeide een hunner, het is waar, gy hebt eene goede vrouw verloren die uwe toegenegenheid en liefde ten volle ver diende; echter daar is wel raad voor, gij zyt nog jong en hebt een goed voorkomen; gij kunt zeer wel een anderu vrouw be komen: Ik heb drie dochters, ik wil er u eene, welke gij hebben wilt, van ten huwelijk geven. Een tweede buurman stelde hem voorj om zijn verlies te herstellen, zijne zuster tot vrouw te nemen. Een derde buurman om hem te ihelpen en te troosten, raadde hem aan, zyne nicht tot vrouw te nemen. Ik ondervind zeer, zeide de bedroefdé weduwnaar, dat men in dit dorp gereeder hulp wordt geboden als men zijne vrouw verliest, dau wanneer men en koe ver liest. Mijne vrouw is nauwelijks overleden er reeds zijn er vijf anderen die hara plaats trachten in te nemen; toen ik myna koe verloor, sprak niemand tegen mij er over, om mij eene andere koe in de plaata te geven. Zij noemen zich vertroosters, maar voorwaar, het zyn allen moeilijka vertroosters, zij hebben allen hun eigen belang op het oog, ware deelneming uit oprecht medelijden kennen zij, ten minstq hetoonen zij niet. OVERZICHT YERKÖOIMNIiEN EM. Zaterdag 1 Febr. Mlddclhnrg, 10 uur aan den ouden Havendijk door not. Tak esschen en wilgen kaphout, olmen, esschen. Dinsdag 4 Febr. Koutelamle, 10 uur by wed. Bimmel door not. Verhulst inspan als 2 melkkoeien, stiertje oud 4 innd 2 geiten, loopvarken, 13 kippen en 1 haan, landbouwershand- melk en zoldergereedschap, hooi, stroo, meubels. En om 2 uur bij J. P. Louwerse afbraak als greinen en eiken balken, spruiten, gordingen, ribben, platen, planken, staken enz. olmen- booinen, kliefhout, mutsaards tronken, meu belen. Donderdag 6 Febr. Weineldlnge, 11 uur bij Korstanje door not ,Mulock Houwer voor erven C. Wonder- gem het eifpachtsrecht van een huis en en aan het Loopweegje 236 cA. Daarna aan gemeld woonhuis eikenh. kabinetten, 3 pluim bedden met toebehooren, 3 taftls, 2 klokken, 1 kachel, 8 stoelen, spiegels, glas- en aarde werk. Vrijdag 7 Febr. Doatkapclle, 10 uur by Joosse door not. de Vos inspan als wagen, volledig oppertuig van een drielingwagen, stel wielen met breede velzen, driewielskar, 4 eggen, sleep- deur, marktwagen met vaste kap, kalfkoe, biggen, loopvarkens, nieuwe houtwaren. Zaterdag 8 Febr. 's Ileerenhot-lt, by L. de Jonge 10uur door not.de Ronde Brosser 100 vuren olmen brandhout en 4400 olmen mutsaard. Dinsdag 11 Febr. Middelburg, Notarishuis door not. Ver hulst uur meubels, manufacturen, modes. Inl. de Groot en Hondius. 8 uur in de Prins van Oranje door not. Piiaai voor dhr. P. M. Magielse een huis Molendijk en een dito Langevorststr. Woensdag 12 Febr. IlclnUenazauddoor not. de Ronde Bresser bij Verschiero 10 uur kabinet, kastje, kachel, klok, 3 bedden met toebe, hooren. klaverwagentje, ploeg, 3 eegden, arbeidersgereodscbappen kippen en hanen. Donderdag 13 Febr. Waarde, 1 uur by Kloet door not- Prina

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2