Rivière. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1896. Ho. STIJFSEL burg. ii Stad Zierikzee Zeeland. E-IOTTERDAM ïischip „Schelde" Zaterdag VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECHTSZAKEN. (DoniMag 80 lanuatt. ftpnifc laargang. BETER tent Stijfselen hoven ier. Zie de attesten op veral verkrijgbaar. RGEN-OP ZOOM-THOLEN -Zoom naar Tholen, 5,30 3,—, 5,30, 8,18. ,ar Bergen-op-Zoom 6,50, 3,50, 6,—, 8,55. !rgen-op-Zoom n. Halsteren steren naar Tholen 15 min BOOTDIENST. gelegen plaatsen. Jan, irdamsche tijd), voorbehouden. Van Rotterdam Dinsdag 28 10, Woensdag 29 i,30 Donderdag 30 10, ',30 Vrijdag 31 igelijksche dienst zal later digd. BOOTDIENST lelburg en Zierikzee. Sierikzee Spoorweg Goes Jan. -damsche tijd. Van Zierikzee: nid. 'smorg. s mid Dins. 28 7,50 2,— 2,Woen29 7,50 2,— Dond.30 6,— 2,— Vrijd.31 6,30 2,— [BUSDIENST ISCHE VEER—GOES, nitzondering van Dinsdag, ist. Vertrek Veer 's morg. ,30, 's avonds 5,uur. ion) 's morg. 8,37, 's namid. Ie), 's avonds 6,30. Des reer 's morg. 9,—, 'g av. 38 (Slot Ostende), 's nam. RAMDIENST. N—MIDDELBURG. Remise vm. 4,50, (alleen ,55. Van Zeilmarkt, 8, 30, nm. 1,15,2,—, 2,45, 5,55, 6,55, 7,45, 8,30, Naar Remise vm. 5,20, lagen) 6,23. Naar ZeiU 5, 11,45, nm. 1,20, 2,05, 5,15, 6,—, 7,—, 7,50, 11,-. BOOTDIENST 1DDELB.-R0TTERDAM •damsche tijd.) Van Van Middelburg. Rotterdam. voorm. voorm. Jan. erdags en Zaterdags van van Middelburg 7.40van lienst. isdags en Vrijdags alleen 30. ebruari. ags en Donderdags van van Middelburg 7.40; ags en Vrijdags van Rot- Jan. Van Antwerpen 's morgens 30 Dinsdag 28 5, 30 Woensdag 29 5,30 Donderdag SO 6, Vrijdag 51 6,— voorbehouden, n.Eeb. amsche Tijd. Van Rotterdam 's morgens. 30 30 30 30 30 Zaterdag Maandag W oensdag Zaterdag Maandag Woensdag Zaterdag Maandag Woensdag Zaterdag 30 25 27 29 1 3 5 8 30 30 30 Maandag Woensdag Zaterdag Maandag Woensdag 15 17 19 22 24 26 8,- 9.30 10,- 9,45 10,- 9.45 8.— 10 10.— 12 9,45 9,45 10,- 9,45 10.30 9,- 10.— ip,~ blkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Alle betalingen di blad betreffende gelieve men te doen voor Walcheren uitge zonderd Vlissingen bij dhr. F. P. D'HUIJ te Middelburg, a'les buiten Walcheren bij dhr. C. ORANJE Lz. te Goes. DE ADMINISTRATIE. In no. 50 van ons blad staat een gemengd bericht dat allicht de meening wek ken zou, als zouden wij de leiders der aociaal-demoerate», ook die in onze omge ving, voor misleiders houden. Deze beleedigende strekking dient hoe eer hoe beter aan dit bericht ontnomen. Het is aan een ander blad oatleend geweest, en in elk geval heeft de bedoeling om te beleedigen niet bestaan. Alleen het openbaar worden van v. Emmenes als misleider of verleider boe men't noemen wil, had mogen gereleveerd. Ook wat in bet bericht staat in ver band met de opvatting omtrent het privaat bezit, was onjuist. Sociaal democratische bladen habben wel degelijk de daden van hun partijgenoot afgekeurd. De Midd. Crt. bevatte dezer dagen eene advertentie waarin dank gezegd werd voor de blijken van deelneming bjj 't overlij den eener weduwe te Koudeserke, doch er stond uitdrukkelijk bij gemeld dat de diaconie van dezen dank uitgesloten was, dewijl deze haar in 't laatst haars levens de armpeuningen had onthouden. Ds. Hij mans, predikant te Koudekerke, geeft eenige inlichting teneinde den kwa den indruk dier advertentie weg te nemen. Uit zijn inlichting blijkt dat de overle den vrouw tijdens haar leven bedeeld werd, doch niet in 't armhuis was. Zij had echter een meisje bij zich die min der passende bezoeken ontving, terwijl de oude vrouw desaangaande gevraagd zich van den onnoozele hield. Het meisje werd hierop verwjjderd doch nu nam de vrouw een armlastige vrouw uit Vlissingen bij zich, zoodat Koudekerke's diaconie hier door ook de zorgover deze vrouw op zich kreeg. Dit gaf wrijving en de bedeeling werd ingetrokken, dewijl deze vrouw niet in het Armhuis wilde. Een maatregel die minder erg bleek te wazen dan het scheen dewijl de nabestaanden der vrouw die kort daarop overleed, na aftrek van begrafenis- koste», successierechten enz. nog een som metje van bijna f 400 hadden te deelen. De heer Hijmans zegt ten slotte Die iets te maken heeft met verzorging van armen, weet, dat hij dikwerf geheel onverdiend aan allerlei veroordeeling bloot staat, en het kan misschien goed zijn, als uit bovenstaande blijkt, hoe onrecht vaardig gewoonlijk die veroordeelingen zijn. Bij de afdeelinge* der tweede kamer is in onderzoek de hinderwet. Dat is de wet tot aanvulling der wet van 2 Ju»i 1875 regelende het toezicht bij het oprichteu van inriehtingen die gevaar, schade of hinder veroorzaken. Een wet tot voorkoming van hinder. Een fabriek of andere nij verheidsonderne ming bezorgt hinder aan do omwonenden, zoodat 't wenschelijk is haar te sluiten of te ver hinderen. Voor de eigenaars van zoodanige inrich ting is dit hinderlijk. In groote steden weet men wat het is hinder te hebben van deze ondernemingen. Denk aan het Middelburgsehe droogdok. Denk ook aan de Drentsche muskusfabriek. Er schijnt bij den minister te worden aangedrongen op verscherping der verbods bepalingen. Wij gelooven niet dat zulks wensche lijk is in dezen tjjd van algemeene ma laise. Alleen zou kunnen gevraagd worden of 't niet wenschelijk is zooveel mogelijk de hinder veroorzakende inriehtingen naar bui ten de steden of in de nabijheid der dor pen te verwijzen. Er zijn er die, vooral des Zondagsavonds, een hinder zijn voor de omwonenden. Kroegen, café chantants, speel- en dans huizen behooren daartoe. Kon de wet van 1875 op dat punt verscherpt worden, het zou een verademing zijn. De kroeglucht gaat in walgelijkheid die van de beruchte muskusfabriek ver te boven. De Middelburgsehe Crt. bevat een weer legging der klachten van den Look out man van Fairplay", eene weerlegging op ongeveer gelijke gronden bernstende als die welke van bevoegde zijde de vorige week in ons blad beeft gestaan. Moge biermede de eer onzer visschers door bet Engelsche blad hersteld worden. De Hollandsche soliditeit staat in Enge land in niet te besten reuk. De oester handelaars weten dit wel. De boterban- delaars maakten 't er wel wat naar. Evenwel, ook bier geldt Salomo's spreuk: Wee den wolf die in een kwaad gerucht staat. Wat een zegen is voor den een, is een vloek voor den ander. Wat bij ons in Zeeland aangefokt wordt, tracht men in de buurt van Nieuw Zeeland (Australië) uit te roeien. Reeds deelden wij een en ander mede over de konijnenplaag aldaar. Nieuw Zuid Wales bel aaide in 1893 ontzaglijke sommen voor 27 miljoen konij nenhuiden. Aan 't eind des jaars waren er nog meer konijnen dan in 't begin! Sinds 1883 betaalde die kolonie 12 mil joen gulden ter bestrijding der konijnen- plaag en spreidde zij 15 duizend Engelsche mijlen netten. En nog werden 7 miljoen acres land door de menschen verlaten. In Queensland waar op vele plaatsen bet gras verbrand is, voeden deze dieren zich met boomschors jjof klimmen in de boomen o i zich te voeden met bladeren en twijgen. En nog worden ze er niet minder op. Niets baat om deze plaag te stuiten. Geen inenting, geen schieten. De eenvoudige zonen onzer boeren arbeiders, als zij hun konijntjes in hun getralied hokje zoo rustig zien herkauwen, kunnen zich niet voorstellen hoe groote schade de konijntjes in Australië aanrichten hoe bang men daar voor hen is. Een bewijs hoe een vermenigvuldigde zegen in een vloek verkeeren kan. Het kamerlid Pyttersen heeft uitgere kend dat wij met de nieuwe kieswet op 600 duizend kiezers kunnen rekenen. Zoolang de finale kiesrechtuitbreiding den rollenden steen, voor welken nu nog een ieder op een afstand staat en toeziet, niet tot stilstand brengt, is dit een eerbied waardig cijfer. Andere „specialiteiten" hebben beweerd dat het er maar 400 duizend zullen zijn. Ook nog een mooi getal. Maar de finale, die daarna komt is zeker beter. Niet wijl zij betere toestanden brengt, maar wijl zij den twistappel wegruimt, die alle regeeringen in Europa in neer slachtige spanning houdt. Op den grondslag der revolutie scheelt ons het kiesrecht der 300 duizend al even weinig als dat van allen. Een Transvaalsche boer. Een van de vijf Boeren, die bij Krugers- dorp sneuvelden, was Jacobs. Hij werd doodgeschoten op het oogenblik dat hij wa ter ging halen voor een zwaar gewond Engelschman, die door ondragelijken dorst gekweld werd. Dit feit gaf aan een medewerker van de Westminster Gazette, den heer Rewnsley, eer. schoon gedicht in de pen, waarvan de vertaling luidt „Hij kende het gevaar dat hij liep toen hij, de heldhaftige Boer, bij den gewonde knielde, om hem een dronk uit zijn koele veldflesch te bieden. In het eenzame veld had hij geleerd, dat GodsWoord eisclit het goede te doen, al is het ook ge vaarlijk. „„Hebt uw vijanden lief," stond helder voor zijn oogen, en ofschoon rondom hem de kogels floten, wilde hij de verdroogde lippen verrassen met zijn beker, onbewust dat bij hem aan den Christus zelf reikte, met wien hij zoo spoedig in bet Paradijs zou zyn. Drie jaar geleden wat er toch in korten tijd veel veranderen kan! was volgens het oordeel der antirevolutionairen zoo niet van alle, de heer professor W. H. de Savornin Lohman van de Vrije Universiteit een va;u de besten onzer. Het Volksblad van 's Gravenhagezeker wel geen blad dat mank gaat aan men- schenvrees wanneer 't aan een „aristocraat" de waarheid wilde zeggen, schreef nog in September 1892 zie no. 78 „Wij prijzen den moed van Patrimonium (te 's Hage) dat bet in ouze dagen van ellende en beroering een man beeft doen optreden als Prof.W.H.deSavorninLohman die zijne jeugdige krachten met ongeëve naard talent en ij ver wijdt aan de belangen van ons volk". Die spreker had 't toen over Kamers van Arbeid en werd zeer toegejuicht. En thans Zelf verlaat de heer Lohman ook wel wat heel stil zyn post aan de Vrije Universiteit. Maar toch de Heraut uitgezonderd heeft geen enkel blad, zoover wij weten, bovengenoemde uitspraak van het Volksblad herhaalden schijnt het meer of de sym pathieën voor dezen talentvollen verdediger van Kamers van Arbeid als een nachtkaars zijn uitgegaan. Wij zeggen het de Heraut nadiene de heer Lohman ook in zijne nieuwe be trekking den Heere Jezus. En wij spreken er den wensch bij uit dat zijn„ongeëvcnaard" talent voor den strijd om de rechten onzes Volks niet verloren moge zyn. Entre ces deux De vorst van Bulgarije bevindt zich in een moeilijk paruet. Met zijn zoon Boris in de Griekscbe kerk te doen doopen, koopt hij de vriendschap van Rusland doch verbeurt die van den Paus. Door het verbod van den Paus op te volgen, blijft Rusland zijn vijanddoch behoudt hij den pauselijken zegen. Wat de man doen zal Dat komt er van, wanneer men het hei lig Sacrament tot koopwaar verlaagt. Van d6n doop een jas maakt die men kan uit en aantrekken. De Bijbal. Het is een verblijdend verschijnsel dat er toenemende behoefte openbaar wordt om den Bijbel in huis te mogen bezitten. Wat hebben niet reeds tal van pracht uitgaven van dit geliefde Boek het licht gezien. Na de uitgaaf van den oorsprenkelijken Pieter Keur, o. a. die van Brnmmelkamp, zijn achtereenvolgens verschenen die van Campagne met de platen van Doré, van De Liefde, van Sythoff bewerkt door Donner; die van de Flakkeescke Drukkerij herzien door Kuyper, Rutgers eu Bavinck straks door die van Van Veen gevolgd. Al deze uitgaven zyn van fraaie en on fraaie platen en kaarten voorzien. Thans ligt wederom eene eerste afleve ring voor ons van den Bij bel, uitgegeven door Nijgh en van Ditmar. Wel een bewijs dat er behoefte aan be staat, anders zou deze bekende practiscbe firma stellig deze kostelijke uitgaaf, die daar enboven tot zoo goedkoopen prijs wordt aan geboden, niet ondernomen hebben. Nu is deze Bijbel niet de „Biblia dat is de gansche Heilige Schrifture". Neen, het is de Bijbel in het kleed van den nieuwen tijdgeest. En de illustraties, zyn niet de antieke diep gedachte teeke- ningen en etsen van Steelinck, gelijk die welkein Kuypers Bijbel zijn gereproduceerd, het zijn gravures van de beste meesters uit onze eeuwen wij weten dat bij dezen het geloof, de wijding, de piëteit voor de te beschrijven personen niet zoo hebben voorgezeten als bij de kunstenaars der zes tiende en zeventiende eeuw. De illustraties hebben dus, al zijn zij op zichzelf zeer schoon, een geheel ander karakter. Er zyn ook reproducties bij van velerlei dat de nieuwste onderzoekingen aan het licht en in portret bracht, alles tot staving van de waarachtigheid der Schrift. Hier huwt zich de vrucht van Assyrio- logisch en Egypthologisch o iderzoek met de ingeving der Schrift. Hier reikt, of lie ver hier tracht de wetenschap de hand te reiken aan het geloof. Hier wordt het volle zonlicht van Gods Woord bijgelicht (toegelicht) door het kaarslicht vau „De Aarde en hare Volken". Het is schoon. Het maakt indruk die „ontmoeting van Jacob en Jozef", gelijk zij van de Egyp tische steenen genomen is, die Egyptiselie paarden en wagens, die teekeningen van Ramses en de Faraonen, wier geschiede nis in het hieroglypkenschrift bewaard, op elke bladzijde de gewijde verbalen waar maakt. Hij schijnt een domper die nog de waarachtigheid des Bybels ont kennen zou. Willen dezulken zich een Bijbel aan schaffen, waarvan het plaatwerk hen over tuigen kan, hier is er een. Zij mogen hem bestellen voor slechts 60 cents per aflevering; en dan voor f9 compleet. Maar ook de overige illustraties niet alleen naar de genoemde in het Britsch museum bewaarde of afgebeelde voorwerpen, maar ook die naar teekeningen onzer beste mees ters, zijn inderdaad prachtig. Het is zoo als het prospectus zegt, „zij bevatten be langrijke bijdragen tot de ltennis van ge woonten, zeden, plechtigheden en antieke gedenkteekenen." En dat de uitgever hierbij de letterlijke overdruk van den Bijbel (zonder randtee- kenaren) volgens de Staten-overzetting voegt, wy kunnen er hem voor danken, met liet oog op zoo menigan nog niet door den Bijbel bereikten kring waar laugs dezen weg het Woord Gods zijn loop hebben zal. Maar zullen wij in onze gereformeerde kringen de eere en de traditie van den Staten-Bijbel voortzetten, dan is niet deze Bij bel .daartoe de aangewezene. De bijzaak, de plaat, werd erin tot hoofdzaak gemaakt. Gelijk de beelden in de kerken, leveren de platen in onze prachtbybels al meer gevaar dat de beeltenis van eenig schep sel bet Beeld van den Ongeziene dat ons in zyn ganscbe Woord tegenblinkt, ver dringt, en het „Gods Woord alleen" tot een valscbe leuze maakt. Hoezeer wij dan ook deze prachtuit gaaf op zichzelf den lof onzer bewondering niet mogen onthouden, voor ons Yolk mo gen wij baar niet aanbevelen. Een volksuitgaaf doch zonder den Bijbel er bij want feitelijk is hier sprake niet van een „Bijbel met Illustraties", maar van Illustraties met den Bijbel er bij zou ons voor ons Yolk meer hebben toe gelachen. Do Illustraties zyn dan ook uit de En gelsche Uitgave. En die Engelsche Uit gave beeft niet tot titel Holy Bible maar Arf-Bible d. w. z. niet het heilige Woord Gods: maar de Kunst en de Bijbel. En dat is de juiste titel. 29 Jan. '95 In de Staatscourant worden de sollicitan ten opgeroepen voor de betrekking van werkmeester-timmerman in het rijksopvoe dingsgesticht de Kruisberg bij Doetinchem, op een jaarwedde van f 800 rqet vrije woning en kostelooze geneeskundige be handeling. Volledige theoretische en prac- tisohe vakkenis, daaronder vakteekenen. wordt vereisoht. Gegadigden moeten voor 7 Februari bij deu voorzitter van het col lege van regenten hun sollicitatie en stuk ken inzenden. De Stct. bevat een kon. besluit, waarbij de miliciens-verlofgangers der lich ting van 1893, die van de regimenten huzaren zijn overgeplaatst bij de treinoom- pagnieën der regimenten veldartillerie, onder de wapenen worden geroepen om in den wapenhandel te worden geoefend gedurende den tijd hierna vermeld: 1 3 der lichting van 2 Maart tot 21 Maart1/3 der lich ting van 23 Maart tot 14 April; l|3der lichting van 16 April tot 6 Mei. De Stct. bevat de statuten der zeil- vereeniging Ierseke te lerseke. Aanvangende 1 Februari worden goedkoope retourbiljetten veor drie dagen door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij ingevoerd van Amsterdam naar Rotterdam en naar de stations van de lijn Rotterdam Roosendaal, en omgekeerd van die sta tions naar Amsteidam. Zending in Egypte, Br. Spillenaar arbeidde als naar gewoonte door prediking, colportage en't geven van geneesmiddelen. Zijn werk: was niet zonder vrucht. Vooral do traktaatjes worden gaarne gelezen, wijl ze om niet gegeven worden. Dak lezen geeft dan aanleiding tot een gesprek over de eeuwige dingen, soms tot 't koopen van een Bijbel en zoo tot onderzoek der H. Schrift. Br. De VJieger was eenigen tijd onge steld. f cvrnrrMUKWfr-aw^'». wi-wr—iwi UTtowj—i—MM— Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling E. F. (ook wel genaamd J.) d. S., 18 j., werkman, St. Jansteen, tot 2 m., en J. W.. 28 j., tn D. P. v. d. W., 33 jwerklieden, Axel ieder tot 45 d. gev. straf, en C. F., 21 j., en J. C. T., 20 j., arbeiders, IJzendijke, de lo tot f 5 b. s. 5 d. h. en de 2e tot 6 w. gev. straf mishandeling van een ambtenaarP. J W., 31 j., pakjesdrager Middelburg tot 45 d. gev. straf; beleediging van ambtenaren M. Th. v. L., hvr. v. J- B. d. L., 49 j., arbeidster, Sas van Gent, tot f 1 b. s. 1 d. h. diefstalJ. C. v. D., 19 jveldarbeider Hoek, tot 6 m. gev. straf straatschenderij: S. V. de P., 55 j., hvr. van K. F. d. P., arbeidster, Hoofdplaat, tot f3 b. s. 3. d. h. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolgingJ. v. D., 43 j., bierhuishouder, Hontenisse, Kui taart, hekklaagd van het niet voldoen aan den last van een ambtenaar. Vrijgesproken J. B. v. V., 19 j., arbei der Biervliet, beklaagd van verduistering, en P. J. B., 14 j., letterzetter, Middelburg, beklaagd van mishandeling van een dier. LANDBOUW. In „Mededeelingen en berichten der Friesche Maatschappij van Landbouw" komt bet volgende voor over Tuberculose: Zijn er in ons land zoovele onganze, parelzieke of tuberculeuse koeien, en is die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1