W S, 555557™ GEMENGDE BERICHTEN. De leiders der Nationale Unie zijn nog steeds niet zeker welke taktiek zij zullen volgen." Dat er evenwel gevochten zou moeten worden, daarvanwaren de ontevredenen zeker overtuigd, zelfs nog na den slag bij Kru- gersdorp, als men leest wat 2 Januari uit Johannesburg wordt geschreven „Er is geen twijfel aan, dat men het ernstig te Johannesburg meent. Terwijl ik schrijf worden wagens met wapens streng door gewapende personen bewaakt, verzameld voor de gebouwen der „Con solidated Gold Fields," alwaar ammunitie enz. wordt opgeborgen, alvorens te worden verdeeld. De ammunitie is ingevoerd als dynamiet en nytroglycerine, daar immers alle kisten gemerkt zijn met het woord „explosives, glas, drooghouden." De geweren (Lee Metford) worden inge voerd in oliekisten, de Maximkononnen in stoomketels. Het gansche complot schijnt met zorg te zijn in elkaar geiet." Honderd werklieden van Witwatersrand, die geweigerd hadden zich te verbinden om te vechten, kwamen zich bij president Kruger beklagen, dat zij daarom ware» ontslagen. Het was den Uitlanders dus wèl ernst. En wat den inval betreft, te Pretoria wekte hij groote ongerustheid. Men had toch verno.aen, dat de onderhandelingen tusschen de regeering en de deputatie van ontevreden Uitlanders een vrij gnnstig verloop hadden gehad, en nu kwam deze Jobstijding. „Toen gisterenmiddag het bericht alhier aankwam, aldus leert een daarop betrek king hebbend bericht, dat 800 gewapende ruiters der Rhodesia troepen, onder den administrateur der Gecharterde Compagnie, dr. Jameson en kolonel Gray, kol. White en maj. Willoughby de Westergrens der Republiek hadden overschreden en in ver snelden gang naar Johannesburg oprukten, verdween op eens de goede indruk, welke ontstaan was door den bevredigenden af loop eener ontmoeting tusschen de regee ring en een Johannesburgsche deputatie. Under de vrienden der regeering werd het duidelijk, dat geweld met geweld moest gekeerd worden, en talrijk waren zij die zich gereed maakten om aanstonds gewa pend uit te trekken. Het bovengenoemde bericht hield in dat vroeg in den morgem omtrent 800 ge- wapenden met Maxim-kanonnen door Ot- toshoop waren getrokken, dat zij de tele graaflijnen hadden doorgesneden, dat in den namiddag door veldkornet Louw een vreemd paardenruiter was in hechtenis genomen, dat op dezen een brief gevonden was van den Hoogen Commissaris gericht aan den commandant te Mefeking, en bevattende verzoek om den troep te achterhalen en te doen terugkeeren, dewijl deze schending van het grondgebied van een bevrienden Staat deor Harer Britsche Majesteits Re geering werd afgekeurd en de daders zich blootstelden aan strenge straffen. Ten slotte vernam men dat de troepen waren gevolgd, ten einde hen in kennis te stel len met bovenstaand bevel. Dadelijk na het ontvangen van dit be richt werd door de regeering aan de mi litaire overheid te Potchefstroom en Rus tenburg geseind om die vreemde indrin gers te weerstaan." Een sterke wacht van burgers omringde het huis van Kruger,om dezen te beschermen. Omtrent de gevechten schrijft men: Om 4 uur p. m. werd door Jamesens troep her vuur geopend, om de stelling der burgers stormenderhand te nemen. Com mandant H. Malan had zich ondertusschen versterkt door de afdeelingen van uit Pre toria, onder de Veldkornetten Glas en Roos, en verschanst binnen den omtrek van Ottos batterijeen welgekozen stelling. Hij werd beschoten door de Maxims en Gardeners, wier vuur van weinig uitwerking wastech wer I Botha, van de Kruger- dorpsche afdeeling, er door gewond. Bij den aanval vielen 7, 5 werden ge wond en 2 gedood. Daarop volgde een tweede aanval, maar het nooit falende geweer van de Boer dunde zijn rijen. De vluoht werd algemeen. De namen van de manschappen, die ge vangengenomen zijn en dezen avond onder de hoede zijn gesteld van den Landdors^ zijn: (volgen de namen). Het overschot der Binnendringers is gevlucht in de richting van Randfontein Da beslissende slag werd evenwel geleverd bij Krugersdorp. Een kort verhaal van den ganschen af loop der ootsingen volgt hier (overgeno men uit de Volksstem In den namiddag van gisteren ving bij Doornkop, anderhalf uur ten noorden van Krugersdorp het gevecht tusschen den Jameson-troep en de Boeren aan, tengevolge van het afschieten der maxims door eerst- genoemden. De aanvang van het gevecht werd voor afgegaan door een oogenblik van intense spanning. De eerste aanval geschiedde op de Potchefstroomers onder comdt. Cronjé, hon derd man sterk. Daarop werd het gevecht algeraem. Spoedig werd het duidelijk dat de boeren het terrein in hun voordeel hadden, en tegen het vallen van den avond trok de James-troop al vechtende in de richting van Luipaardsvlei. De boeren schoten, niettegenstaande het heftige vuur der maxims, met bedaarde gewisheid vele bedienaars der kanonnen neer, zoodat menhet raadzaam achtte de wijk te nemen in een kloof. Daar werden 23 personen gevangen genomen. Intusschen viel de duisternis in en maakte een einde aan het gevecht. Veie paarden der vrijbuiters waren doodgeschoten, en zij werden 's nachts met rust gelaten. Toen trachtten de vrijbuiters naar Johan nesburg door te breken, doch dit Jwerd hun belet door het Middelburg commando onder Comdt. Trigardt. Van nit Johannesburg was inmiddels in het nachtelijk uur een talrijke schare ge wapende mannen ter assistentie van de vrijbuiters opgemarcheerd. Zy werden ech ter na een zeer kort gevecht door Krugers- dorp-mensehen onder Comdt Malan ver jaagd. In den vroegen morgen werd het gevecht hervat. De ka lonnen der artillerie waren ter plaatse aangekomen, en nauwelijks hadden ze van hun tegenwoordigheid doen blijken, of dr. Jameson liet de witte vlag hijschen. Het vuren hield op en de vrij buiters kregen vijf minuten bedenktijd, om zich onvoorwaardelijk over te geven- Na het verstrijken van dezen termijn gaven de overgebleven gecharterde solda ten zich over en legden hun wapenen neer. De regeering heeft gelast Dr. Jamesen onmiddellijk gevankelijk naar Pretoria te vervoeren. Van Engelsche zijde zijn gevallen 5 dooden en 20 gekwetsten. Dit getal is waarschijnlijk onderschat. De Boeren hebben 1 doode en 2 gekwet sten, waaronder de zoon van Commandant Cronje zwaar gekwetst. De laatste heeft een schot door de maag gekregen. De leiders te Johannesburg schrokken van de tijding. Zij bleven t»t laat in den nacht nog bijeen om elkander te troosten met hun treurig lot. Men was zoo zeker geweest van de overwinning, dat te 3 ure in den na middag een groote opgewonden en gewa pende menigte, voorafgegaan door muziek, de stad uittoog om Jameson's troep met jubelbreten alc de redders binnen te ha len. Te twaalf uur had men reads in Johannesburg bericht ontvangen dat de vrijbuiters te Zwartlaagte gezien waren, en thans verwachte men hen elk oogen blik hier. Onnoodig te zeggen hoezeer men versla gen was, toen de Johannesburgers, die uitgetrokken waren, vernamen, dat de vermeende overwinnaars de wapenen hadden neergelegd en zich onvoorwaardelijk hadden gevangen gegeven. De verslagenheid is zoo groot, dat waar schijnlijk de oefeningen in den wapenhan del, die eiken middag in de straten gehou den werden, in de et rate dagen tenminste wel tot het verleden zullen behooren, nu de geestkracht van de leiders gebroken is, sedert zij niet meer kunnen rekenen op de geestdrift hunner benden." Groot was de geestdrift in Pretoria bij de aankomst van Jameson, die zeer terneer geslagen was, evenals velen van de zijnen. In een door vier paarden getrokkeii rijtuig kwam Jameson aan. Toen hij het rijtuig verliet, kon hij nauwelijks loopen en met gebogen hoofd, strompelde hij voort: vermoeienis, teleur stelling en schaamte hadden den krach- tigen man vernietigd. Ook generaal White en kapitein Willoughby wareu diep ter neergeslagen, en schenen én het schande lijke hunner gewelddaad én het vernede rende van als roovers in de gevangonis te worden opgesloten, levendig te gevoelen. Gedureude de gehcele reis naar Preto ria had de gevaugene geen woord gespro- keu. In zijn cel gebracht, viel hij ach terover op de legerstede neer en bleef daarop geruimen tijd b?wegingloos liggen. 27 Jan. '96. Door de Exploitatie-Maatschappij is vol gens de N. B. Ct. voor de houders van kilometerboekjes een zeer gunstige maat regel genomen, door nl. deze personen toe te staan, hun boekje ook te doen invullen voor het lij «gedeelte van Rosendaal tot de Belgische grens, althans wanneer zij tevens in het bezit zijn van een abonnementskaart, geldig voor de lijnen der Belgische staats spoorwegen. Aan jhr. mr. T. A. J. Asch van Wijck is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als gouver neur van Suriname. De minister van finantiën maakt be kend dat, aa» te vangen in de eerste helft der maand April a. s., het in art. 2 van het kon. besluit van 7 Juni 1856 no. 80 (bijv. Stsbl. 1856, no. 125), bepaalde ver gelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor het aantal plaatsen is vastgesteld op tien. Zij die tot dat examen weuschen te wor den toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op 10 Maart e. k. het bij art. 4 van voor meld besluit bedoelde verzoekschrift aan het departement van financiën indienen, met overlegging van de bij dat artikel gevorderde stukken. Tucht op Neerbosch. In zijn „Kroniek der Weesinrichting", opgenomen in Het Oostenwijst de heer Yan 't Lindenhout er nog eens op, hoe moeielijk 'tis, kinderen op te voeden, die later in de maatschappij met werken hun brood moeten verdienen en een onderge schikte betrekking zullen hebben te ver. vullen. Daaraan knoopt hij een pleidooi vast voor de tucht Wanneer de tucht niet wordt gehand haafd, zoo schrijft hij, is het gevolg dat jongens en meisjes een roede worden voor de ouders en menig vader en moeder zit met tranen in de oogen, bijna wanhopig over den toestand waarin hun kinderen verkecren, nu zij groot zijn geworden. De haren van vaders en moeders zouden niet zoo spoedig vergrijzen, indien er niet zooveel ondeugende zoons waren en voor het grootste deel komt dit, doordat men hun uit liefde, toen ze kinderen waren, a'tijd hun zin heeft gegeven. Is dit in het gewone familieleven het geval, in de op voeding van weezen, is dit nog van grooter beteekenis. Hoe zal men op rijperen leeftijd gewiliigzijn te gehoorzamen, indien men al9 kind altijd zijn zin heeft gekregen? Wij weten zeer goed, dat tncht alleen, zonder liefde, nooit iets goeds kan uitwer ken maar indien de tucht wordt toege past uit den drang der liefde, omdat men het kind niet wil laten opgroeien tot een last voor zichzelven en anderen, kan men verzekerd zijn, dat hierop Gods zegen rust, want de Heere God zelf kastijdt dengene, dien Hij lief heeft. In den weezenarbeid hebben we dat steeds mogen zien, en honderden weezen, die de inrichting verlaten hebben en nu daarheen zijn, danken er God voor, dat zij zij u gestraft geworden wanneer het noo- dig was. Welk een geesel voor onze maatschappij worden de zoogenaamde straatjongens. Zij worden de tirannen onzer grootste steden. Wie heeft er geen last van V Nu, alleen door tucht over hen uit te oefenen, kan het anders worden. Zij lachen en spotten met alle ernstige vermaningen en liefde volle woorden. Wij mogen het als een voorrecht beschou wen, dat onder onze weezen op Neerbosch zooveel gehoorzaamheid heerscht, dat onze kinderen ons hartelijk liefhebben en er niet weinigen onder hen zijn, die reeds in de Weesinrichting al het mogelijke doen om ons den arbeid gemakkelijk te maken. Op Neerbosch zijn geen bandieten, zoo als men wel eens heeft gezegd. We ont kennen niet, dat er ook enkele jongens en meisjes bij ons worden gevonden, die ons heel wat moeite en verdriet veroorzaken en wier karauter zooveel ondeugden ver toont, dat men er dikwerf moedeloos onder zou worden. Het valt ons echter moeielijk hen van Neerbosch weg te zenden, want wat moet er dan van hen worden MIDDELBURG. Inde gemeentoraadsver gadering op Woensdag 29 Januari te 2 uur, zullen behandeld worden de onderstaar de zaken: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. naar aanloiding van het adres der aldeeling Walchere i van de „Maatschap pij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland'', fietroffende instelling van eene paardenmarkt. Voorstellen van B. en W. betreffende aanschaffing van eene hand luchtpomp en verdere benoodigdheden voor het reinigen van beerputten met ontwerp verordeningen tot heffing en in ordering van een recht voor de diensten, daarmede door de gemeente bewezen. 4. Voorstel van B. en W. betreffende verhuring van de bovenlocalen van het huis der gemeente op den Dam, wyk F. no. 97, aan den hoofd ingenieur van 's rijks waterstaat. 5. Voor stel van B.en W. naar aanleiding van het adres van J. Jansen Jr om van de gemeente twee stukjes grond in de Bchuddebeursstr. te mogen koopen. 6. Voorstel van B. en W. tot verhuring van nen doel van den gedeinpten Looierssingelsloot aan G. Alberts Lz Co. 7. Voorstel van B. en W. betreffen de de schietbaan. 8. Voorstel van B. en W. tot oprichting van een volksbadhuis. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van de tarieven betreffende het bedrag van het aan deidon door de gasfa briek en duinwaterleiding in lekening te brengen fittersloon. 10. Voorstel van B- en W. betreffende de gronden in don Moitieru- polder en het oude havenkanaal, voor zoovor die in erfpacht zijn bjj J. F. Fak Brouwer Mz. 11, Voorstel van B. en W. tot openbaron verkoop van bouwterrein aan de Loska«i. 12. Verzoek vau mej. E. de Jongh om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres in de handwerken aan school B met voorstel van B. en W. 13. Voorstel van B.en W. tot het maken van eene inrichting aan de gas tabriek tot jverhooging der lichtkracht van het gas in stede van met cannelkolen. 14. Concept-besluit tot het andermaal onttrekken aan den openbaren dienst van het stuk grond, dat bij raadsbesluit van 18 December 1895 in erfpacht is algestaan aan mevr. de wed. Geelkerken geb. Ryssen. 15. Suppletoir kohier hondenbelasting no. 2 over 1895. 16. Adres J. H. Mennes om aankoop van eene strook grond aan den Noordsingel, met voorstel van B. en W. en rapport commissie van fin'antiëu. Geref. kerken. Tweetal te Arnemuiden d«. A. Steijling te St. Laurens, en ds. A. L. Ruijs, te Serooskerke. 3. Zonding onder de Papoea's. (Utr. Z. V.) Od 1 Januari, thans 31 jaar geleden, werden de eerstelingen van Mansinam ge doopt. Up dien Doop volgden niet, als gehoopt werd, meerder vruchten, toch werd iu geloovig geduld volhard, thans mag men bij aanvang zich in eenigen zegen verheugen, al is de „beving" daarbij niet uitgesloten. Br. Metz van Anday meldt, hoe de Andayers tien nachten feest vier den, d. i. dansten en joelden, wegens een goeden rijstoogst. Door zulk een feest worden zoo 't heet, de geesten gekeerd. Gok Br. M. bezocht de feestvierenden, en merkte onder hen ook velen op, die vroe ger tot de Gemeente behoorden. Hij noo- digde ben, die nog te spreken waren, ter kerk, doch natuurlijk met weinig vrucht. Een vrijgekochte maagd ontliep de woning van Br. Metz, om met haar „bruidegom" te gaan leven die haar meer dan eens met messteken mishandeld bad en aan wien M. ze dus liefst niet uithuwde. De slavernij is een ware vloek voor Papoea er zijn voorbeelden, dat een gansch huisgezin zich om der spijze wil verkoopt tot harde, wieede dienstbaarheid. En geen Nederlandsche Wilberforce trekt zich deze dingen aan! Br. Me'z en ook de andere zendelingen zien al die ellende machteloos aan, zoolang 't Gouvernement er zich niet mee inlaat. Begin Juli kwam een heiden, die den zonderlingen naam Wooiskam, d. i. alle woorden, draagt, vragen met zijn vrouw te mogen leeren. Hij was een eerste ruziemaker en dus liet Metz hem nog wat tijd om zich te bedenken. Doch 't was hem ernst. Plotseling schoor hij zijn liaardosch af, en kleedde zich en sedert schijnt hij een ander mensch; moge zijn hart veranderd zijn. Nog één staaltje over de slavernij. Aan een der christenen werd een kind te koop aangeboden, een knaapje van acht jaar. Kocht hij 't niet, dan was er alle kans, dat het vermoord zou worden. Hij kocht 't dus. Doch later bleek 't kind was door zijn oudsten broer gestolen en verkocht. De ouders waren tevreden, toen zij hoor den, dat 't in goede handen was. Doch de broer hoorde weldra, dat 't kind flink groeide en vroeg nu van den kooper nog een geweerkreeg hij 't niet, dan zou hij hem 't hoofd af doen slaan. Doch Johan nes zoo heet de kooper -gaf geen geweer en zei tot Br. Metz, die hem vroeg, of hij niet bang wasNeen, mijnheer de Heere God waakt over mij. De Doop op 't Pinksterfeest te Mansinam blijkt bij voortduring de eersteling te zijn geweest van „een rijken oogst van voorspoed". Telkens komen meerderen, die onderwijs begeeren. aian*aaacKo w.vsiaerACr.m., wr.iTTigisiag-am -wrunr,.i i rzztxznK*» Wolfertsdijk. Heden Maandag over leed alhier na een langdurige sukkeling de heer J. v. d. Baan in den ouderdom van 85 jaren. De overledene was zijn loopbaan begon nen als onderwyzer te Goes; later vestigde hij zich alhier. Gp het gebied van houd houdkundige onderzoekingen beersffende Zeeland en verschillende plaatsen in en buiten Zeeland had hij zeer grooto en erkende oerdiansten. Van der Baan was gedurende zijn wel besteed leven een vraagbaak voor velen', eu was in het geven van oudheidkun dige inliehtigen steeds even welwillend. Zijn verdiensten werden erkent door hem het lidmaatschap aan te bieden van het Zeeuwsche genootschap. En noode zullen zijne heldere., zaakrijke informatiën worden gemist, in menigen kring die hem liet had. does. Geplaatst bij de publieke wer ken te Amsterdam, afdeeling rioleering P. de Jonge Joh.Zn., van Biezelinge, oud leerling der Ambachtschool alhier. EVSiddelburg. De heer K., wonende in de Vlisssingsche straat alhier, had. het ongeluk bij het verlaten van den zolder zijner woning mis te stappen en doorliet openstaand zolderluik no ar beneden te val len. Ernstig gekneusd en met een paar ge broken ribben werd de man opgenomen. Vliss. Crt. Bij Ministerieel besluit van 18 Jan. 1896 is benoemd tot onbezoldigd rijks veldwachter te Baarland, J. de Dreu, voor den heer Iloboke; en IV. van Zweeden te Nieuwdorp voor den heer van Loon. Wemeldinge. Zeven jaren geleden vertrok P. S. met zijn gezin van hier naar Argentinië en klopte Vrijdagmorgen, vroeg, zonder iemand van zijne overkomst te hebben verwittigd, op het onverwachtst met vrouw en vier kinderen bij zijnen broeder aan de deur. Is hij met weinig vertrok'ien thans maken de kleeren welke hij daaglijks draagt zijne eenige bezitting uit. Het zal onnoodig wezen te zeggen dat hij van veel ondervinding, maar ook van veel ontberingen medespreken kan. Een zijner kinderen, welks bestaan zelfs hem duister is, liet hij daarginds achter. Eene gift van H. M. de Koningin stelde hem in staat naar ziju vaderland terug te keeren. Bruinisse. Vrijdag hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering onder voorzitterschap van den oudsten wethouder den heer Z. Iioogerheide. Eene af- en overschrijving op eenige posten werd goedgekeurd tot een bedrag van f 222.215. De suppletoire kohieren over 1895 van den H. O. en der hondenbelasting werden vastgesteld. Gp een adres van A. van der Est tot wijziging van de verordening op het ver- leenen van Vergunning tot verkoop van sterken drank werd afwijzend beschikt. Evenzoo op een verzoek van den heer P. J. Gkkevse. onderwijzer aan de openbare school tot verhooging van zijn jaarwedde. Een verzoek van J. Reinhoud, nacht wacht, om verhooging van salaris wordt met aigemeene stemmen toegestaan. Het salaris wordt verhoogd met f 25 en daardoor gebracht op f 100. Bruinisse. In het afgeloopen jaar werd door de Gemeente aan havengeld ontvangen f 2014. Hieronder is niet begrepen het vaste ligplaatsgeld der hier wonende schippers. St. Annaland. Eenige dagen geleden had een zoon van den landbouwer C. G. alhier het ongeluk van een paardcnstaldeel te vallen en zoodanig met het hoofd op den dor8chvloer terecht te komen, dat het ergste werd gevreesd. Thans is evenwel zijn toestand buiten gevaar. Oost- en West Souburg. In het vorige jaar zijn alhier geboren: 26 m. en 36 v. totaal 62. Overleden 16 m. en 20 v., waaronder 1 onechte v. en 1 die te Vlissingen werkel. woonpl. had; totaal dus 35 die in deze gemeente werkel. woonpl. hadden. Levenloos aangegeven2 m. en 4 r. Gehuwd: 19 paren. In de gemeente ge komen 86 ai., 101 v., totaal 187. Uit de gemeente vertrokken59 m., 71 v., totaal 130. Meer geboren dan overleden zijn dus 27 personenmeer ingekomen dan vertrok ken 57 personen; de bevolking is dus ver meerderd met 27 pers. plus 57 pers. is 84 pers. De bevolking was 1872, thans (op 31 Deo. 1895) is zij dus 1872 plus 84 is 1956 zielen groot. De tegen Willem Van Berkel de Catharina Hoogsteden nadert een beslis sing, nadat door een besteller verschillende overtuigingsstukken naar het gerechtsge bouw zijn overgebracht. Daaronder eene flesch, die den inhoud van de maag van den ongelukkigen knaap bevat. Men her innert zich den brief aan den vader van den jongen Hoogsteden, waarin medege deeld werd, dat zijn kind oliekoeken voor zijd „galgenmaal" gegeten had, waarvan de waarheid natuurlijk alleen uit het on derzoek van den inhoud der maag kan bewezen worden. Het Nieuwsblad meldt dat de processtuk ken in zake Willem van Berkel door den rechter-commissaris zijn opgezonden naar don officior van justitie, en de instructie is gesloten. De kroonprinses van Luxemburg is bevallen van een dochter. Evenals haar eerste kind, geboren 14 Juni 1894, zal dit in den Katholieken godsdienst worden opgevoed, den godsdienst van baar moe der, een geboren prinses van Braganza. Een zeldzame genezing. Een banket- bakkersbediende te Bern die door een plotselingen schrik zijn spraak totaal ver loren had, heeft die dezer dagen op een merkwaardige wijze herkregen. Op een Zondagmiddag in den zomer maakte hij een wandeling met een kameraad in de omstreken van Dijon, toen zij plotse ling door een on weder werden overvallen. Onze banketbakker volgde zijn vriend, die onder een boom vluchtte. Zijn vriend ging tegen den stam zitten hij zelf bleef op eenigen afstand van den boom toen plotseling met een geweldig gekraak de bliksem in den boom sloeg. De man werd eenige meters weggeslingerd en verloor het bewustzijn. Zijn vriend werd gedood. Langzamerhand keerde onze confiseur tot zijn bewustzijn terug en toen bleek het hem, dat hij niet meer kon spreken. Men meende aanvankelijk, dat dit gebrek van voorbijgaanden aard zou zijn, doch dit vermoeden werd niet bewaarheid en de man moest zich, evenals een doofstomme, van een leitje bedienen om zich verstaan baar te maken. Eenige maanden later ver trok hij naar Bern. Hij droeg zijn ongeluk met berusting en deed zijn plicht met ijver. In het begin van deze maand gaf zijn patroon een huiselijk feestje, waarop ook de werklieden genoodigd waren. Ge durende het diner gevoelde hij zich plot seling ouwel, hij moest van tafel opstaan en naar bed gaan. Daar werd hij plotse ling overvallen door een bloedspuwing het was hem, verklaarde hij, of er iets in zijn lichaam losging. Een ooge*blik later was hij weer beter en plotseling in plaats van ongearticuleerde klanken uit te stooten, sprak hij weer evenals vroeger. De man was uitgelaten van blijdschap, hy zong, schreeuwde, sprong en danste door het huis om dan in snikken van dankbaarheid uit te barsten. Hij verhaalt thans aan ieder, die het hooren wil, zijn avontuur en beroemt er zich op, de geluk kigste sterveling te zijn. De bevolking van Frankrijk en En geland. Een te Londen verschijnend eco nomisch tijdschrift meldt, dat voor de eer ste maal in de geschiedenis, de bevolking van het Vereenigd Koninkrijk grooter is geworden dan die van Frankrijk. Bij de laatste volkstelling in 1891 telden de Britsche eilanden 37.797.013 inwoners, terwijl Frankrijk 38.343.192 inwoners had, een verschil dus van ongeveer een half millioen in het voordeel van Frank rijk. Doch in twee jaar verminderde de Fransche bevolking met 13900, terwijl het aantal Engelschen met 817,000 vermeer de. Sedert een jaar ongeveer is de bevol king van het Vereenigd Koninkrijk tal rijker dan die van Frankrijk, doordien de Fransche bevolking voortdurend afge nomen is. Het verschil tusschen Engeland en Frankrijk bedraagt thans ongeveer 300.000. Gok is Engeland veel dichter bsvolkt dan Frankrijk. Het Engelsch grondgebied is gelijk aan 3/5 van de op pervlakte van Frankrijk, dat 328.000 K.M2 beslaat tegen een oppervlakte van nauwe lijks 194.500 K.M2. van Engeland. Te Marburg kregen eergisteren twee knapen van 15 en 18 jaar bij het schaat senrijden een twist, die spoedig beiden tot hawltaste'.y kheden deed overgaan. De 15-jarige knaap gleed daarbij onderuit en viel op het ys, waarna de oudste knaap

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2