f RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. OVERZICHT VE Oak heeft Br. A. reeds enkele malen godsdienstoefening gehouden, ookinDjogja- karta, en is van plan op zijn standplaats, Poerworedjo, een kerkje te bouwen. Br. Horstman arbeidt door traktaatver- spreiding, doch ondervond van de Moha- medaansehe hoofden tege iwerking, ja werd reeds voor vergiftiging gewaarschuwd, doch hij schrijft„Mijns inziens is het een goed teeken, als Satan zich weert. Als hij stil en gerust is, dan hebben wij alle reden om bezorgd te zijn." „De HeidenbodeJ' bevat benevens 't voor gaande weder een verslag der Deputaten- vergadering. Ds. Van Schelven, van Die ren, wees onlangs op 't eigenaardig karakter dier verslagen, die volkomen correct zijn, maar zoo goed als niets zeggsn. We kunnen aan 't jongst verschenen no. nog niet zien, dat ds. heringa van de opmerking nota genomen heeft. Nog zien wij uit „De H.", dat 't Heils leger tc Samarang op zijn wijze werkt en niet zonder succesreeds 25 zielen kwa men aan de „Zondaarsbank". Natuurlijk valt de drukke zinnelijke, althans op de zinnen werkende methode van 't Leger bjj de Javanen in den smaak, ongeveer even zoo en om dezelfde reden als de stierdienst van Jerobeam bjj Efraïm. Dan vinden wij in de „deH." een ver slag van 't Eeuwfeest der London Missio nary Society, de Zendingsvereeniging, die o. a. onzen Van der Kemp, Moffat, Living stone, Morison, le Croix, Williams, Paton en Ellis uitzond. We vestigen de aandacht onzer lezers op 't geen de heer W. van Oosterwijk Bruijn over dit Eeuwfeest en over enkele dezer zendelingen in „De Jongelingsbode" te lezen geeft, een triad dat wij dit in 't voorbijgaan gaarne in veel meer handen zouden zien. Al schrijvende ben 'k eigenlijk uitge komen, waar 'k niet wezen moest'k schrijf over den inhoud der „Heidenbode" in steê van over de Zending der Kerken. De zeer belangrijke inhoud van geneemd zendings blad, in 't bijz. ook van 't jongste no., strekke ter verontschuldiging. t Zending onder de Soendanee- zen. (Ned. Z. V.) Br. Muller kwam (met Br. Albers), na een voorspoedige reis op Java aan. Dit jaar zal D. V. Br. Muis de plaats innemen van wijlen Br. Dijkstra te Tjeribon.j Een uitvoerig verhaal geeft Br. Ver hoeven van 'tleven en sterven van Sarnijem. Wij geven een kort uittreksel. Sarnijem was een der velen die in 't Mohamme danisme geen vrede vond. Hij zocht dien vrede vergeefs bij priesters en heiligen, al spande hij ook bij dit zoeken zjjn hoogste krachten in. Ziek geworden, kwam hij bij Br. V. om medicijnen, en zag daar twee jongens een opstel schrijven, over „den profeet Abraham". Als Islamiet stelde Sarnijem in Abrahams geschiedenis belang en begeerde meer zulke geschiedenissen te hooren. Zoo kwam hij onder de prediking, hoorde, geloofde en ontving den Doop. Ook zijn vrouw en kinderen1) traden tot de Gemeente toe: Zij allen waren een zegen voor de Gemeente, en in 't bijzon der Sarnijem zelf, wiens wandel onberispe lijk was al was ook zijn kennis gering. Zijn einde was vrede. Met blijdschap zag hij zijn Heiland naderen, die zijn sterfelijk stofkleed hem ontnemen zou, maar om hem met een onverderfelijk gewaad te tooien. Een psalm ruischte nog van zijn veege lippen. De Gemeente leed in 't heengaan van dezen, haar oudsten ouderling, een zwaar vei lies. Treffend is 't woord, dat Br. V. van hem spreekt: „Om Sarnijem heb ik nimmer behoeven te weenen, dan nadat hij ons nu werd ontnomen." Ook twee zusters der Gemeente van Kadipaten gingen heen, van wie Br. V. hopen mocht, dat zij 't goede deel gekozen hadden. De Ned. Z.-V. verkocht in 1895 voor niet minder dan f650 gebruikte postzegels. We vestigen bij vernieuwing de aandacht onzer lezers op dit puntje 't Is een kleine moeite alle postzegels (ongeschonden) te bewaren, en ze, als de hoeveelheid daar toe groot genoeg is, aan een onzer Zen- dingsvereenigingen te zenden. behalve hun oudste dochter. Geref. kerken. Ds. J. C. Kaamsdonk, vroeger predikant te Veere, werd Zondag in zijn nieuwe ge meente te Beverwijk bevestigd door ds. L. Neijens van Amsterdam, naar aanleiding van 1 Cor. 3:57. In de avondgodsdienstoefening verbond de bevestigde zich aan zijne nieuwe ge meente met eene rede naar aanleiding van 1 Tim. 1 15. Beide malen was het kerkgebouw zeer rol. De afscheidstekst te Veere was 1 Cor. 15 58 (en niet 1 Cor. 15 18). Den 19 Febr. a. s. hoopt de heer ds. N. A. de Gaay Forman te Amsterdam zijn 25-jarige evangeliebediening te geden ken. ZEerw. werd den 19 Febr. 1871 be vestigd te Vleuten (herv. gemeente) en had van 1874 tot 1878 Elden van 1878 tot 21 Aug. '84 Vlissingen tot standplaats, van 1884 tot heden dient hij de gereformeerde kerk van Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belang hebbenden 1. dat het voornemen niet bestaat in 1896 meer dan eenmaal gelegenheid te geven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals dit is gewijzigd bij de wet van 8 Decem ber 1888 Staatsblad no. 175)en dat vermeld examen in dit jaar zal aanvangen op 1 April 2. dat in 1896 eenmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65bis der voorgeschreven wet, voor hui»- en school onderwijs in het vak, vermeld onder f in art. 2 der wet (de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek) en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop, en de autoriteit bij wie zij, die zich aan deze examens wen- schen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader over eenkomstig de voor deze examens b estaande voorschriften worden bekend gemaakt. De examens ter verkrijging van akte van bekwaamheid voor huis- en schoolon derwijs in de nuttige en in de fraaie hand werken voor meisjes zullen aanvangen op 13 Februari. Voorzitter der commissi? vosr de nuttige handwerken is: te Breda jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen, inspecteur van het lager onderwjjs te Loon op Zand te 's Gra- venhage J. C. Fabius te Delften voor de fraaie handwerken te Breda H. Th. van der Grinten te Breda en te 'sGra- venhage W. van Marken te 's Grave n- hage. Arrondissements-Rechtlank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandeling F. B., 20 j., broodbakker, P. A. E., 20 j., A. A. K., 19 j., land bouwers Hulst, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h., en S. T., 18 j., smid Meliskerke, tot f8 b. s. 8 d. h. mishandeling en bedreiging met eigen misdryf tegen het leven J. B., 28 j., blok maker Stekene (België), en E. v. H., 23 j., werkman Kemseke (België) ieder tot 7 d. gev. straf vernieling P. W. B., 19 j., werkman, Vlissingen, tet f 5 b. s. 5 d. h. diefstalL. v. E., 25 j., koetsier, Middelburg, tot 4 m. gev. straf straatschenderijW. D., 20 j., schip persknecht, Terneuzen, tot f 5 b. s. 3 d. h.en overtreding der drankwet en mishandeling vaneen ambtenaar'. Th. G., 44 j., tjalk- schipper, Terneuzen, tot f3 b. s. 3 d. h., en f 8 b. s. 8 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken M. S. M., 23 j., kant werkster Clinge, J. C. B., 37 j., herbergier en E. van B., 32 j. beiden Kieldrecht (België), en G. v. B., 22 j., schipper, Meerdonck (België), allen beklaagd van mishandeling, en J. v. D., 24 j., schippers knecht, en A. V., 23 j., timmermansknecht Terneuzen beklaagd van huisvredebreuk. Kantongerecht te Goes. Zitting van 21 Januari 1896. Jachtwet: J. W. te Kattendijke 2maal f 5 sub. 2maal 4 dagen, verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer en niet in beslag genomen haas met bevel om deze voorwerpen uit te leveren of te betalen f 2 voor het geweer subs. 2 dagen heelit. en f 1,25 voor de haas of een dag hecht. J. B. te Kwadendamme 2maal f 5 subs. 2maal 4 dagen, verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uit levering of te betalen f 3 subs 2 dagen A. C. D. te Kruiningen 2maal f5 subs. 2maal 4 dagen, verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer en niet in beslag genomen haas met bevel tot uitleveren of te betalen f 1 voor elk voorwerp subs. 1 dag voor elk voorwerp; H. J. M. te Kloe- tinge 4maal f 4 subs. 4maal 3 d., verbeurd verklaring lo. van het in beslag genomen geweer, 2o. van het niet in beslag genomen geweer en 3o. van den niet in beslag ge nomen haas met bevel tot uitlevering der voorwerpen subs. 2maal f 3 of te betalen f 4 voor het geweer subs. 2 d. en f 1 voor den haas subs. 1 d. hecht.P. V. te Woens- drecht 2m. f 2 subs. 2m. 2 dagen, verbeurd- klaring van in beslag genomen geweer en opbrengst van het in beslag genomen en verkochte wild ad f 0,10M. M., J. D., M. P. te Schore f 2 subs 2 dagenM. B. te Wolphaartsdijk f 1 subs. 1 dag, verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f 2 subs. 1 dag L. v. D. Gz. te 's Heer Arends- kerke f 5 subs. 4 dagen, verbeurd verklaring met bevel tot vernieling in beslag genomen wildstrik. lJkwet: W. Z. wed. P. T. te Goes f 0,50 subs ld.; J. P. te Goes 2maal f 1 subs. 2maal 1 dag, met verbeurd ver klaring der in beslag genomen maten. Sterken drank in het klein verkoopen zon der vergunning L. V. te Hoedekenskerke, S. de V., huisv. van N. M. te Kruiningen ieder f 10 subs. 3 dagen. .Reglement op de Schelde en Zeeuwsche stroomen D. de W., P. C. G. Mzn., H. F. S. Tzn., J. L. Jzn., A. G. M. en P. K. M., allen te Ierseke ieder f 1 subs. 1 dag P. V. Az. te Ierseke f 2 subs 2 d.M. J. W. Mz. te Ierseke f 1 subs. 1 dag en f 2 subs 2 dagen. Regle ment en politie op de polders inZeeland:S. v. d. B. te Brussel en T. S. te Wientham (België) f3 subs. 3 dagen. StroeperijA. de V. te 's Gravenpolder f 5 subs. 3 d. met bevel tot tsrnggave van den zak van bekl. StraatschenderijJ. C. B. te Rilland Bath f3 sub. 2 d. met bevel tot vernieling van den in beslag gsnomen stok, M. v. L. Jz. te Kruininge (Oostdijk) f2 sub. 2 d. Art. 426 W. v. S.J. K. te Heinkenszand 6 d. priuc. hecht. NachtgeruchtL. F. te Heinksuszvrd C. B. Mz. te Riliand Bath A. Z. en F. S. te Hansweert ieder f 2 sub. 2 d. J. M. en A. H. te Wemeldinge J. B. Pz. P. v. Z. Jz. en A. P. allen te Kapelle ieder f 1 sub. 1 d. M. d. J., F. v. d. K., 0. Z. Az., te Biezelinge, A. S. en P. S. Pz. te Wemeldinge ieder f2 sub. 2 d. Overtreding betrefi'ende.de veldpolitie J. G. (Jz., L. A. S. beiden te Ierseke ieder f Is. 1 d. Dronkenschap M. d. V., Driewegen f 1 s. 1 d., P. v. K. en A. S., Kattendijke, J. B. en A. v. d. L. te Heinkenszand, M. H. Fz. te Wemeldinge, D. S., P. v. Z., Bieze linge, M. d. M., A. d. W., C. v. d. K. en H. v. d. K. te Kruiningen en W. d. W. tijdelijk te Krabbendijke, J. B., Baarland ieder f 2 s. 2 d., J. B., Heinkenszand, J. J. ft. te Nieuw- en St. Joosland, A. Z., Hansweert, M. C. S., Nisse ieder f3 s. 2 d. W. H., Sliedrecht, C. d. I., Clinge en P. T., Goes ieder f 3 s. 3 d., J. B. Czn., Kruiningen f 5 s. 3 d., W. v. M., Goes 2 maal t 2 s. 2 maal 2 d. Dronkenschap bij 2de herhaling C. v. W., Borsele 3 d. princ. hecht. Dronkenschap bij 5de herhaling: J. V., Heinkenszand 2 maal 3 wk.hecht, daarna gedureude 3 maanden plaatsing in een Rij ks- werkinrichting. LANDBOUW Goes. Dinsdag vergaderde alhier on der voorzitterschap van den heer E. v. d. Bosch de afdeeling Heinkenszand der „Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland". De opkomst was zeer goedongeveer 50 leden. Na lezing en goedkeuring der notulen deed de voorzitter verslag van de gehou den vergadering met het Hoofdbestuur en den landbouwleeraar I. G. J. Kakebeeke. Uit dit verslag bleek dat breede be sprekingen zijn gevoerd over den ambulanten Hoefsmidscursus. In de voor dien cursus te maken kosten draagt (zoo als reeds in ons blad is meegedeeld ge weest Verslaggever]), het Rijk f600, de Provincie f 700, de Wilhelminapolder f 100 bij het totaal bedrag zal wel niet geheel noodig zijn. Op verzoek van het Hoofdhestuur is door den Minister aan den Hoofdinspec teur van het Veeartsenij kundig toezicht in deze provinoie den heer v. Ryssen het oppertoezicht over den Cursus opgedragen. De heer v. Rijssen gaf aan een zomer cursus de voorkeur boven een wintercur- sus, het Hoofdbestuur en de afdeelingsaf- gevaardigden waren meer voor dit laatste, vooral met 't oog op het gebrek aan paar den in den zomer. Bedoeling is bij de gebleken ambitie te beproeven de practi- sche lessen te doen aansluiten aan de theo retische die bereids in verschillende afdee- lingen begonnen zijn. Op de wenschelijk- heid van een dubbelen cursus voor Goes 30 leerlingen werd gewezen daar men moeilijk een deel der jongelui voor een jaar naar huis kon zenden waarop de wenk werd gegeven dat Goes met den leeraar voor 'i practische gedeelte een accoord zou treffen voor twee lessen per dag. Aangemeld waren in de afdee- lingen Walcheren 24, Goes 28 (later 31, van welke 1 wegens drukten thuis zich na de eerste les heeft teruggetrokken), Kruininge 15, Noord-Beveland 10, Tholen 16, Zierik- zee 20, Hulst 63; samen 192. Tot leeraars zijn benoemd de heeren Contant voor OostburgThibaut voor Zierikzee van der Mheen voor Heinkens zand, Kruininge, Walcheren, Tholen en Noord-Beveland. Met de Commissie in zake bevordering der Paardenfokkerij en Gedeputeerde Sta ten is correspondentie gevoerd om het „Reglement aangaande de ondersteuning ven Rijkswege van de Paardenfokkerij'1 te wijzigen. Vroeger werd door ons de wen- schelijkhoid betoogd niet meer merries met veulen te bekronen, daar dikwijls het veulen minder goed of minder behandeld was en de primeering der moeder in den weg stond. De minister wilde dat nu weer wel. Overigens is de wijziging niet ingrij pend. De gelden voor de vierde categorie bestemd mogen ook voor mindere gebruikt worden en dus zijn wij vrij in de uit voering. Thans is besloten uit de JZy&ssubsidie uitsluitend te betalen de premies voor de Buitenlandsche hengsten en de 3V«jarige, en de overige uit de Bijdrage der Pro vincie. Door het vertrek van den heer van Byleveldt naar Flakkee was de betrekking van hoofd van den Landbouwcursus der vereeniging Reijgersbergh te Rilland-Bath vacant, doch de plaats is thans vervuld door benoeming van den heer M. N. v. d. Linde te Wemeldinge, die de landbouw- acte heeft. Aan het Rijk zal daarvoor een bijdrage van f350 worden gevraagd. Nog werd meegedeeld dat de Maat schappij thans meer dan 3000 leden telt en de contributie aan het Ned. Land- bouwcomité dus f 40 bedraagt. De afdeeling Tholen vraagt Rijksmbsi- die voor een op te richten wintercursus voor Landbouwonderwijs. De heeren J. Vermaas en R. Wiersma, beiden onder wijzers met landbouwacte (L. O.) die te Wageningen de hoogste nommers behaal den, zijn bereid onderwijs te geven. De heer Kakebeeke stelde hen gerust die afbreuk vreesden voor de Goesc.ie school. Integendeel zal 't evenals Rilland en Wolfertsdijk een goede voorbereiding voor genoemde school geven. (Jon Wolfertsdijk vraagt subsidie voor haar cursus. Door de benoeming van den heer v. d. Linde naar Rilland-Bath, mist zij nu een gediplomeerd onderwijzer van het Hoofdbestuur kan hierom ten opzichte van haar aanvraag geen gunstig advies uit gaan toch stelt het zelf f 5U beschikbaar. Nog werden de antwoorden der afdee- lingen vernomen in zake de vraag welke gebreken, naar haar meeaing, het tegen woordig pachtstelsel aankleven. En werd de heer v. Weel met algemeene stemmen min een herbenoemd als penningmeester, terwijl de heer C. A. H. Wagth» den afgetreden Vice-voorzitter B. G. v. d. Have vervangt. Na het uitbrengen van bovengenoemd rapport doet de voorzitter eenige mede- deeiingen betrekkelijk den Hoefsmidscursus. Er zijn 30 leerlingen, deze hebben samen 240 lesuren genoten; het verzuim was geringslechts 5, van welke 3 door ziekte of sterfgeval, 1 door storm. De methode van den heer v. d. Vliet bij de theoretische lessen is dat hij bjj iedere volgende les het voorgaande repeteert. De regeling der cursussen is als volgt Walcheren zal des Zaterdags worden be diend; Tholen Dinsdag. Noord-Beveland Woensdag. Goes Donderdag. Kruiningen Vrijdagaan welke regeling het Hoofd bestuur zijn goedkeuring heeft gehecht. Er is dus een dubbele cursus ingesteld, elk 15 leerlingen, de eerste ploegvan 8-lli/s de tweede van 14Vs uurtegen f 2 de les; zoodat het Bestuur voorstelt uit de kas f28 daarvoor uit te keeren. Dit voorstel w»rdt aa»genomen. De Voorzitter die meermalen alleen, en een enkele maal met het afdeelingsbestuur een dergeljken cursus heeft bijgewoond, roemt zeer den tact van den leeraar v. d. Mheen. Hij vraagt of, nu 't hier een al gemeen laadbouwbelang geldt, de leden ook hunne paarden willen beschikbaar stellen voor het onderrieht, en de kosten voor het beslag dragen. De heer v. Weel zou dit laatste zeer onbillijk vinden. Velen zijn geabonneerd bij hun smid, en zouden dus dubbele kosten hebben bij de moeite en het verlet. De heer Boogerd sluit zich daarbjj aan. Reeds het zenden van een paard met ge leider is kostelijk. Hij zag liever de ge- heele onkosten door de afdeelingskas ge dragen. De heer M. de Bokx vreest dat dit de kas nog al bezwaren zal, en daar ver schillende landbouwers kunnen mededeen, waardoor het gebruik niet zoo veelvuldig wordt, acht hij halve vergoeding het meest gewenscht. Hij maakt daarvan een voor stel, dat met 30 tegen 13 stemmen wordt aangenomen. De heer v. Weel vraagt dat de voor stemmers nu ook met hunne paarden komen. Hierop bieden zich onder anderen aan de heeren de Bokx, jhr. de Jonge, van Weel, A. Nijssenen Hanken, die zich reeds vroeger hebben opgegeven en verder de heeren J. A. Mol, S. Noteboom, v. Iwaar- den, J. Noteboom, de Vrieze, Polderdjk, v. Liere, Markusse, v. Stee, J. v. d. Dries, Gesohiere, v. d. Slikke. Komt ter tafel de mededeeling van den uitgever van het Gratis Advertentieblad dat hij bereid is de conv»eatie der leden voortaan te doen geschieden in zijn blad dat hij aan alle leden zal zenden. Dit zal de afdeeling f 10 kosten. De afd. bespaart zich daardoor f 28. De heer v. d. Mandere herinnert er aan dat de afdeeling vroeger door oproeping in de Goesche bladeu de leden convoceer de, doch dien maatregel voor den thans gevolgden haeft ingeruild. Wat kan men practischer doen dan zooals 't nu geschiedt. De drukkosten en porto's bedragen thans f9.50. Dit vindt Spreker duur. Hij acht dat f 6 wel betaald zou zijn. Doch ten slotte moet het bestuur immers weten op welke wijze het de leden convoceeren zal. Spreker stelt derhalve voor dit voorstel te renvoyeren naar 't bestuur. Het voorstel, door den heer van Weel ondersteund, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Wordt voorgelezen een schrijven van den heer Boogaart, veearts te Ovezande, waar in hij met het oog op het feit dat hij niet genoeg verdient een toelage van de af deeling vraagt; een dergelijk verzoek zal hij ook tot de provincie richten. Bij niet inwilliging zal hij dit district moetea ver- laton, waardoor het van veeartsenij kundi ge hulp zal ontbloot zijn. ;De heer v. Weel zegt dat de heer B. 8 gemeenten bedient en van elk der 8 gemeenten een toelage van f25 geniet, terwijl Ovezande hem vrij woning toe sraat. Het gaat niet aan om iemand die in deze conditie verkeert, terwijl de vee artsrekeningen zoo hoog zijn, nog extra te subsidieeren. De voorzitter zegt dat het bestuur dan ook adviseert tot afwijzing van het verzoek Dit laatste geschiedt met algemeene stemmen. Tot afgevaardigden naar de Hoofdbe stuursvergadering worden benoemd de hee ren E. v. d. Bosch met 35 en C. Zuidweg met 25 stemmen, terwijl de heeren Boo gerd, de Bokx, jhr. de Jonge, v. d. Have, Versluys en Stols resp. 8, 6, 6,4, 3, 3 en 1 stemmen bekwamen. Al de overige be stuursleden zijn plaatsvervangers. Ten slotte wordt aangenomen het voor stel van de heeren Boogsrd en J. J. van Weel, om aan het Hoofdbestuur te vragen zich te willen op de hoogte stellen van de wet regelende den suikeraccij ns, en wanneer het meent dat de landbouw door genoemde wet meer zal bezwaard worden zich dan te wenden tot de tweede kamer met een verzoek in het belang van den landbouw. Na de traditioneele verloting ging de vergadering uiteen. Volgens het N.v. d. D. is Zaterdag te Middelburg het bedrag, benoodigd voor den bouw eener concertzaal voltee- kend geworden. Middelburg. Dinsdagavond is alhier binnengekomen het Noorsche Stoomschip „Johanna" gezagv. Ericsen van Frederik- stad met bezaagd hout voor de lirma den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé alhier. Vlissingen. De heer Oost Lievens» opent Zaterdag zijne Gymnastiek-, Massage en Badinrichting op den Badhuisweg alhier. De inrichting beantwoordt aan alle eischen van hygiëne en smaak. Aan de gelegen heden tot het nemen van baden zijn geen kosten gespaard. Alle kamers zijn van elec- trische schellen en gasleiding voorzien. Een kamer voor toepassing der Kneippmethode is er niet de minst belangrijkste van. De heer du Bois, arts alhier, is als geneesheer aan de inriehtsng verbonden. Het is in één woord een energieke on derneming die den ondernemer eert, de stad versiert en naar wij hopenj velen tot heil zal zijn. Vilssingen. Naar wij vernemen is de in de „Fairplay" voorkomende klacht betref fende ankervisschers op „de Schelde" al hier niet alleen geheel misplaatst, maar ook de inhoud dier klacht niet vrij van grove onwaarheden. Uit een onderzoek dat hieromtrent is ingesteld blijkt het volgende: De anker- visscherij geschiedt hier door éen schipper met 2 vaartuigen. Verliest een schip zijn ankers, zoo gebeurt het in de mseste ge vallen dat de reeierlj van zoo'n schip last geeft dsze uit de rivier te halen. Deze ge- vischte ankers worden aan de reederij over gedragen indien men bereid is visch-en berg loon en transportkosten te vergoede». Ge schiedt het visschen voor eigen rekening dan traeht men accoord te krijgen met de reedery, hetgeen ons uit de stukken duide lijker is geworden. Indien de gemaakte on kosten voor die reederij te hoog schijnen, laat men die ankers aan de visschers over, die deze meestal voor oud ijzer moeten ver koopen dat natuurljjk door de geringe waarde, een schadepost ia. Worden de ankers geaccepteerd dan wor den ze vervoerd naar die plaats welke door de reederij wordt aangewezen. Van geheim export n.iar Londen is natuurlijk geen sprake, evenmin van ankerssmokkelarij. De ankers worden te Vlissingen gebracht en staan zichtbaar voor alle autoriteiten in de onmiddelijke nabijheid van het drukst bezochte gedeelte der stad. Wat de „Fair- plaij" zegt dat deze ankers zich bevinden in een hoekje van de „Schelde" en op weinig bezochte plaatsen is evenzeer on waar. In geen 38 jaar, zoo betuigde men ons, kwamen over deze visscherij klachten in. Belachelijk is de bewering te noemeD dat als men de ankers (natuurlijk, die men dan voor eigea risico vischt) den strandvonder afstond, deze aan de visschers een goed bergloon zou uitkeeren. Wie zal zoo dwaas zijn een goed bergloon voor soms zeer slechte ankers te geven, die, bij niet over neming door de reeders, bij verkoop geed f 1 per 100 Kg. waarde hebben. The Look- out-man van „Fairplay" mag nog wel een» goed uitkij ken, voordat hij wat «chrij ft om trent iets waarvan hij niets weet. Te Nieuwerbrug (gemeente Bodegrave) hebben zich bij een veehouder gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. 65 stuks vet vee werden afgemaakt, benevens 200 varkens. In Perzië hebben ten noorden van Mianen hevige aardbevingen ontzettende verwoestingen aangericht. De eerste aard schok, die des nachts om 2 uur werd waar genomen, verwoestte het groote dorp Zaasa- bad geheel en andere dorpon gedeeltelijk. De tweede schok had plaats des morgens om 5 uur en werd over een uitgestrekt heid van 100 mijlen waargenomen. De kleine stad Goi met 1000 huizen is ge heel in een puinheop veranderd, vele dor pen hebben zware schade geleden. Daar kwamen 800 menschen om het leven, ter wijl te Zansabad en omstreken 303 perso nen den dood vonden. De massa's runde ren en schapen die omkwamen, zijn ontel baar. De geschenken van den sultan aan den keizer van Rusland, werden dezer da gen overgebracht. Ondar de geschenken bevindt zich een praohtig bewerkte, met ivoor ingelegde eikenhouten kast voorzien van verscheidens vakken tot het bewaren van tabak en sigaretten. In een dezer vak ken bevinden zich verschillende sigaren pijpjes van het prachtigste barnsteen en een zeldzaam geciseleerde en met kostba re brillanten versierde papyruskoker. Bij de kast behoort een met kunstig graveer werk versierd rooktafeltje met gouden blad en drie zilveren pooten. Op dit tafeltje staan drie met brillanten versierde siga- renbtkers en een kostbaar etui voor lu cifer». f 1 I Gisterennach' staan in de biblioi paleis; één handspi het vuur te doovc dan ook weldra De schad* is aanzi Ken nauwgei dagen, wist een g die voor de recht! verschijnen, uit he ontsnappen. Des ai klein meisje aan d litieagent aan en z< hem een pakket te pliment van mijnb de kleeren, die hij Het was het boev vluchtige, die zone om later bij een wegens verduisterii deren te worden v Donder Middelburg, bi 't station 1 uur d pere-, pruimebooiner sierplanten, eschdoc Middelburg, i: not. Tak 8 uur lo. Noordstr. 2o. een s huizen. 6o. een hi gecombineeid). 6o.- M 20 19» 19 en 18 10—12 en 1—4 uur. Vrjjda Middelburg, e door not. Tak 10 populieren, eschdoc linden, mutsaard, ka en Molenwater. B< schuur. Kolijnsplaat, 7 Zeeland door not. N Achterkerkbuurt 60 een dito westelijker Noordhoek; 3o. id. man. Zaterdi Nleuwdorp, bjj door deurw. Hollm; 2 bedden, dokens, k tVIssekerke, 6 not. Noordjjkt een wed. Filius 1 are a; Hloefinge, 2 ui not. Pilaar een ertpachtsrecht van wég van mej. de Serooskerke not. de Vos appel-, abrikozeboomen, hnt niferen. Maand door d facturen. Dinsda toes, bij inschrjj wachting onder Kal Biljetten bij Fransen 12 uur. Aanwjjzini Hage. Woensd ♦s Heer Arend Ruiter door not. v. d. Plasse een huis 1420 cA Heinkenszand Pilaar bij Rijk voor stuur te Goes voor in den Oudokamers dhr. E. v. d. Bosch Wemeldinge, voor wed. en erven kerkeche polder en pannen, zeeften, enz. tertjes van een rksd. e dito ter omvang van pl. m. 12.000 dito va pl. m. 1500 twijtelaa afsteeksel van een 63.000 dito van een 84.000 dito van 16 60.000 dito van 10— deksels en zeeften, pannen, rails, ribben, pennen, gaas, cemenl slijpsteen met bak, b. meubelen enz. kte chine, verfwaren, timmerhout, aardap] Dond»rd: kapelle, half 1 Prins een rijtuig (coi loketkast, tafels, sto spiegels, open haan bakken, kleerbakken, een enz. Daarna on voor mejuffr. v. We pachten 6.8278 H. bc Vrijdag Wlssekerke, 11 v. d. Berg door not. olmen. Oudelnnde, 10 uu bjj wed. Lous nieuw en manufactuten. Jan Oostburg, uur hofstede van v. d. W Middelburg door not. Tak een woo Noordstr. met pakhi waarin kruideniersaffa is gevestigd Zaterdag Arnemulden, lo door not. Verhulst 3 hu A 105; Nieuwstr. B om half 2 voor eersti latafel, stoelen, spiegel glas- en aardeweik, Middelburg, 10 Havendijk door not. kaphout, olmen, essch Dinsdag Zoutelandc, 10 door not. Verhulst stiertje oud 4 mnd., kippon en 1 haan, lar: en zoldergereedschap En om 2 uur bij J. P. greinen en eiken balke ribben, platen, plankei boomen, kliefhout, mi beien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2