NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH DoniMug 28 lanuati. 1896. Jlo. 49. Geen Vruchten? G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. TRANSVAAL. PRIJS DER ADVERTENTIËN VERSCHIJNT klken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,02 5. len te doen Alle betalingen dit blad betreffende gelieve men te doenvoor Walcheren uitge zonderd Vlissingen bij dhr. F. P. D'HCJIJ te Middelburg, a'les buiten Walcheren bij dhr. C. ORANJE Lz. te Goes. DE ADMINISTRATIE. i. Wij zijn voorstanders van Vrij Gerefor" meerd Geriste lijk Bewaarschool-, Lager-, Middelbaar-, Gymnasiaal- en Hooger On derwijs. Dit wil niet zeggen dat wij tevreden zijn met ee« onderwijs dat zich, evenals die christelijke gymnastiekvereniging waar van de Middelburger deze week gewaagde, tevreden stelt met een gebed en een gezang voor en na de leeruren. Dat zou inderdaad den schijn geven als wilde men het bovengenoemde blad bewegen tot den uitroep, waarmee zij de Dokkumsche gymnastiekvereniging begroet „Consequente toepassing van do orthodoxe beginselen bestaat er niet meer. Het is nu eenvoudig de kwestie om door schijn godsdienst menschen van allerlei slag te vangen en, daarom doende al wat vroeger uit den booze heette, toch nog den schijn te redden en den invloed der leiders en herders." Wij verlangen meer. Het gansche onderwijs moet den Chris- telijken geest ademen, het Gereformeerd of Luthersch stempel dragen en in de eerste plaats de eere Gods, daarna het heil der jeugd en in geen geval „den invloed der leiders en herders" bedoelen. Dit wil echter niet zeggen dat wij niet zouden wenschen dat de „herders en leiders" zich wat meer met het christelijk onder wijs bemoeiden. Integendeel, zij doen er nog te weinig aan. Met het christelijk lageronderwijsgaat het welmaar bevorderen zij bijvoorbeeld op voldoende wijs ook de opriohting van chris telijke kweek- en normaalscholen Wij zouden wenschen dat kerkeraden en hoofden van christelijke scholen zich ver- •enigden om in gansch onze provincie dergelijke normaallessen te organiseeren normaallessen voor onze aanstaande chris telijke onderwijzers, en ook voor wie er meer gebruik van zouden willen maken. Al hebben wij alle respect voorde kunde, de humaniteit, den practischen zin van vele leeraren aan de rijks-normaallessen, zij kuanen toch iets wat dan ook van zelf spreekt den kweekelingen niets van hun geestdritt overstorten voor het chris telijk onderwijs. Immers die geestdrift bezitten zij niet. Yaderlandsche geschiedenis en opvoeding, beschouwingen over tucht, over de karakters onzer groote mannen, over de drijfveeren hunner handelingen, christelijk onderwijs in één woord voor onze aanstaande christe lijke onderwijzers, het kan daar niet gegeven worden. De hoofden onzer Chr. scholen zijn er de aangewezenen voor. Daarom het oog op de kweekelingen ge lijk men de zorg ook over de leerlingen der Vrije school uitstrekt. Toch is de zorg voor Christelijk lager onderwijs nog niet algemeen, nog niet groot genoeg. Vooral in plaatsen waar nog geen christelijke school staat, hoort men nog maar al te vaak uitvluchten om zich aan deze roeping die aller is, wijl allen gedoopt zij p., te onttrekken. Sommige Christenen men zou ze Suc- cessisten kunnen noemen verdedigen hunne koelheid voor het Christelijk onder wijs met een beroep op het Succes; met eene verwijzing naar de geringe vruchten. De veelheid, niet de kracht der dusda nige tegenwerpingen maakt beantwoording er van noodig. En dan geldt xn de eerste plaats de opmerking dat naar de vruchten niet mag gevraagd. Hoogstens mag en moet er om gebeden worden. Het is er mee als met het zaaien van het zaad. Een arbeid dien men niet staakt, of waar voor men niet minder hart zou hebben, wanneer eens een enkele maal de vrucht was achtergebleven. Des Christens roeping is in de eerste plaatsgetuigen en helpen en de zorg voor vrucht den Heere over te laten. Doch bovendien is het verstandig de Christelijke School te bestrijden met op merkingen als diedat het toch niets geeft Letten wij op de geschiedenis. Hoe schijnbaar gering zijn de vruchten van het onderwijs, van den arbeid dor heilige mannen geweest, die ons in de Schrift genoemd worden. Laten wij den oppsrvlakkigen beschul diger even oppervlakkig in zijne aanklaoht volgen. Wat merken wij dan op (Wij spreken naar den mensch). Het onderwijs rechtstreeks door God aan den mensch gegeven wordt reeds in het paradijs door Adams zonde verstoord wordt daarna door Kaïn versmaad; wordt door geslacht na geslacht met ongehoorzaamheid beantwoord, en dat terwijl, naar de mee ning van Vader Hellenbroek, Satans listen toen minder waren. Zie hoe Noach honderd twintig jaren lang tevergeefs arbeidt onder zijne tijdge- nooten. Zie hoe in zijn eigen huis zijn jongste zoon den nek tegen hem verhardt en met zijne nakomelingen in de oude onkunde omtrent Jehova terugvalt. Aanmerk de schrale vruchten van Izaaks invloed op Ezou, van Jacobs omgang met de zijnen. Let op Mozes' veeltijds op rotsen ploe genden arbeid op de afgoderij in het land waar de psalmen Davids eeuwenlang hadden weerklonkenwaar de wet week voor week den volke werd voorgelezen. Wat hebben de profeten de vier grooten niet het minst hun arbeid niet al zuchtende moeten verrichten. Bladzij voor bladzijde wordt door elk hunner Jesaja's bittere klacht„Wie heeft onze prediking geloofd?" op allerlei toon en in telkens nieu wen vorm herhaald. De Heere zelf klaagt over de hardheid Zijns volks. En als straks het vleesch geworden Woord al Zijne schatten van ontferming voor zondaren, met groote macht van wonderen en teekenen komt uitdeelen, dan is het slot er van een „Gij hebt niet gewild." En geene mindere ervaring hadden Zijne dienstknechten de evangelisten, de aposte len, de herders en leeraars, van alle eeuwen. Letten zij op de vruchten, dan was, dan is het: waar zijn de vruchten? Doch ook hier geldt het woord van wijlen H. de Cock, den vader der Afscheiding Ziende op het gebod, blind in de toekomst. Zaaien en arbeiden en niet vertragen, dat ig de taak. En wie zich er aan onttrekken zouden, dewijl zij van te voren de geringheid der vruchten zouden aanzien, zij mogen zish wel tweemaal bedenken, eer zij op dezen zondigen weg van niets doen zouden willen voortgaan. Doch Gode zij dank, er zijn vruchten. Wjj hopen in een volgend nommer op enkele er van de aandacht te vestigen. Het onderstaande, waarvan wij het laat ste gedeelte onderstrepen, ontleenen wij aan de Nieuwe Rott. Crt. Het komt uit het liberale Zierikzee,met zijn geheel liberalen gemeenteraad en dito dagelijksch bestuur. (De voorzitter is wel eens antirevolutionair geweest). „Naar aanleiding van een geschil tusschen de gemeente-geneeskundigen en den ge meen teraad over de hun toekomende beloo ning, besloot de Raad in zijne vergadering van 5 Augustus 1895 eene commissie uit UITGAVE VAN en zijn midden te benoemen, met] opdracht om over de taak der gemeente-geneesheeren, in verband met de inrichting der armen zorg te dezer stede, een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen. Die commissie vatte hare taak zeer breed op en hoorde persoonlijk alle besturen van inrichtingen van openbare en particuliere armenzorg. Het resultaat van haar onder zoek legde zij neder in een rapport, dat aan den Raad werd aangeboden. Nu meen de men dat het belangstellend publiek eveneens in de gelegenheid zou worden gesteld om konnis te nemen van den wer kelijk tij droovenden en moeitevollen arbeid der commissie, doch daarbij rekende men buiten den waard. De raad besloot toch het rapport te doen drukken, maar het eerst voor het publiek verkrijgbaar te stel len, wanneer het in den raad behandeld was. Terwijl elders de publieke zaak zooveel mogelij k publiek wordt behandeld, houdt men hier de zaken liefst zoolang mogelijk ge heim. Zoo moet dezer dagen door den Raad eene beslissing genomen worden over een nieuw voorgestelde verordening op het heffen van haven- en kaaigelden. Bij die zaak zijn de belangen van velen betrokken; wel zijn sommige punten van het voorstel bekend, maar in zijn geheel kennen het alleen de raadsleden, voor wie het ter visie ligt. Ook is onlangs bij den Raad ingekomen het rapport van den heer Van der Vegt over het kanaliseeren van de buitenhaven alhier. Dat rapport is thans in handen gesteld van B. en W. en van de commissie van fabri cage, en de groote vraag is nu of het pu bliek te zijner tijd in de gelegenheid zal worden gesteld het te bespreken vóór er eene beslissing wordt genomen. Was onze liberale kiesvereeniging nog eene even krach tige vereemging als eenige jaren geleden, dan zou het zeer zeker daar de plaats zijn om de zoo gewenschte openbaarheid in te roepen, doch die vereeniging verkeert in een toestand van ontbinding." De Unie-Collecte heeft teu vorigen jare opgebracht f 75,932,75Vs. Dat is nagenoeg 76 duizend gulden. De nood der tijden, de verdeeldheid der Christenen, de toenemende veelzijdigheid der behoeften in aanmerking genomen, een mooi cijfer. Slechts 1600 gulden minder dan een jaar te voren. Bloeie de Christelijke School, waarzoo de offervaardigheid glimmen blijft. Nederland telt thans 580 christelijke scholen. Eer deze eeuw ten einde is, moge het ronde getal 600!bereikt zijn. De Spanjaarden bevochten gisteren een groote overwinning op de Cubanen in de provincie Matanzas. Er vielen bij de op standelingen 30 doodeu en 100 gewonden onder welke hun aanvoerder Nnnez. Een ander hunner bevelhebbers, Bermudez, sneuvelde. De militaire organisatie der Boeren. De 12000 Boeren die Dinsdag zegevierend door de straten van Johannesburg trokken om den uitlanders aan het verstand te brengen, hoe nutteloos tegenstand van hun kant zou zijn, vertegenwoordigden het grootste gedeelte der geheele Nederlandscbe strijdmacht in Transvaal. Elke man is verplicht te dienen en men rekent dat generaal Joubert te allen tijde 13500 man tusschen 18 en 34 jaar, 6560 tusschen 34 en 50 en 3850 man beneden de 18 en boven de 50 jaar kan mobiliseeren, dus een totaal van 23920 man. De gewone leeftijd van den man die gedwongen is zijn farm te verlaten en op te trekken tegen den vijand, is tusschen 16 en 60 jaar. Behalve vaai 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. de burgers, kan de Zuid-Afrikaansche Repu bliek ook de Kaffers oproepen, die zich aan het bestuur der Boeren hebben onderworpen. Verder staat der regeering een politie-corps en eenige artillerie ten dienste, onder bevel van geuoraal Pretorius. De politie bestaat uit 100 manschappen, met 19 officieren, die tevens de kern der artillerie vormen, welke te barer beschik king heeft 6 Kruppsche veldstukken, 6 Kruppsche 'snelvuurkanonnen, vier lichte cn twee zware Maxim kanonnen, één Fran- sche mitrailleuse, een „rifled gun" alle goed voorzien van ammunitie. Er bestaat tevens een klein corps veld-telegrafisten. De mobilisatie heeft plaats op bevel van den president en door tusschenkomst van ge neraal Joubert, die het bevel tot mobili satie zendt naar de militare commandanten der 17 distrieten, die op hun beurt de bevelen geven aan de 64 veldkornetten van de 64 wijken. Het grootste contingent wordt geleverd door het distriet Potchef'stroom, 3370 man dan komt Pretoria met 3207 man. De 380 duizend inboorlingen in do districten Rus tenburg, Pretoria, Middelburg, Leydenburg, Waterberg, Zoutpansberg, Lichtenberg en 'Mexico kunnen ongeveer 60.000 man le veren, onder bevel van 31 officieren (kleur lingen), die den titel dragen van kapitein. De uniform van den Boer is nagenoeg zijn gewone dagelijksche kleeding. Een baaitje, broek van dezelfde grijze kleur en een vilten hoed. De patroongordel loopt over den linker schouder. Het leger bestaat geheel uit cavalerie, die desnoods in in fanterie wordt veranderd door eenvoudig de paarden thuis te laten. Een bewijs, hoe snel de mobilisatie der Boeren gaat, werd geleverd in 1890, toen de brave Uitlanders in Johannesburg de Transvaalsche vlag verscheurden. Om zes uur des avonds werd bevel tot mobilisatie gegeven aan de dichtstbij liggende comman do's en om vijf uur den volgenden mor gen reden 800 Boeren de stad binnen. Jameson en het overschot zijner man schappen zijn onder escorte naar Natal ge zonden het raeerendeel der politieke ge vangenen is ontslagen tegen een borgstel ling van 2000 pond sterling per hoofd. Schoon grootendeels reeds aan onze lezers bekend, brengen wij 't gaarne eenigszins uitgebreid nog eens onder hunne aandacht. 22 Jan. '96. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te St. Maartensdijk c. a. jhr. A. van Raab van Canstein; ontvanger derzelfde middelen te Hoorst c. a. De kaptein Draaier van het 4e batal jon te Vlissingen wordt 1 Maart a. s. over geplaatst bij het 8e regiment infanterie, in garnizoen te Arnhem. De heer Moerdijk, administrateur der militaire magazijnen te Vlissingen is op 2 Februari a. s. benoemd tot administra teur der militaire slachterij te 's Graven- hage. Van de tot commies der posterijen 2e klasse bevorderde commiezen 3e klasse zijn o.a. verplaatst de heeren H. J. Huiskes van 's Gravenhage naar Middelburg, en A. de Kok van Middelburg naar Amsterdam, zulks met ingang van 16 Fehruari, a. s. Door den minister van oorlog is be paald dat de miliciens der lichting van 1895, die tusschen 1 en 15 Maart van dat jaar zijn ingedeeld en niet tot het blijvend gedeelte behooren, op 29 Februari e. k. in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Van de overige miliciens vertrekt een gedeelte op 15 Juli en de rest op 15 Augustus a. Aan dhr. jhr. mr. W. H. de Savor- nin Lobman is op zijn verzoek door bet college van directeuren, na ingewonnen advies van bet curatorium, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Vrije Uni. versiteit. Hij is reeds sinds den aanvang des j aars in functie getreden als rechter iu de arrondissementsrechtbank van 's-Gra- venhage. In De Heraut zegt de heer Hovy, naar aanleiding van dit ontslag: Terwijl zijn heengaan ons een oorzaak van droefheid is, hebben wij zulks niet kunnen verhin deren. De omstandigheden hebben er toe geleid. Het gebeurde op Seinpost vooral is er de boofdaanleiding toe geweest. Wij kunnen slechts hulde brengen aan den ijver, waarmede genoemde heer zijn taak heeft vervuld, en den oprechten wensch uitspreken, dat de Heere hem ook in zijn nieuwen werkkring rijkelijk moge zegenen. Bij kon. besluit is C. J. Boogerd be noemd iot 2en luitenant bij het 2e bataljon rustende schutterijen in Zeeland en zijn benoemdtot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen, A. Franse Cz.tot ge zworen voor den polder den Oosteren Ban van Schouwen, F. Hoogenboom Jaksz. voor den polder Vlooswijk, A. de Fevter en J. Wolfert. Is volgens de bestaande jachtwet alleen het schieten of vangen van kievitten, het vangen en vervoeren van nachtegalen, zoo mede „het verstoren van de nesten van nachtegalen" verboden thans is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp van verdeie strekking ingediend, waarbij zal worden verboden lo kievitten of nachtegalen te vangen, te dooden, te vervoeren, te verkoopen, af te leveren, of ten verkoop in voorraad te hebben 2o de nesten van nachtegalen te verstoren 3o pogingen aan te wenden om kievitten of nachtegalen te vangen of te dooden. Op 1 Januari 1895 waren hier te lande in de 20 krankzinnigen-en idioten- gestichten verpleegd 6910 lijders, waarvan 3469 mannen en 3441 vrouwen. Op 1 Januari 1894 bedroeg het aan tal nog slechts 6733, waarvan 3374 man nen en 3353 vrouwen. In den loop van het jaar 1894/95 zijn opgenomen 1510, hersteld ontslagen 526, overleden 601 en, ofschoon nog niet her steld, uit de gestichten ontslagen 206 lijders. Het grootste aantal lijders waren op 1 Januari 1895 aanwezig in de gestichten: Meerenberg 1312, Vucht 821, 'sHertogeq- bosch 538 en Zutfen 503. In het gesticht 's Heeren Loo te Erme- loo werden op dien datum 70 idiote jongens en meisjes verpleegd. Bovendien waren nog een veertigtal lijderessen over de kleine gestichten ver deeld. In de vergadering van den Tessel- sehen schippers- en visschersbond is be sloten, zich eerlang tot de Regeering te wenden met verzoek, om het Wetboek van Koophandel in dien geest aan te vullen, dat het bedrag van bergloon voor op zee opgevischte voorwerpen nauwkeuriger be paald wordt. Dit zou zeer in het belang zijn der arme visschers, die vaak met groot gevaar goederen opvisschen en dan een karig bergloon ontvangen. Zending der Gereformeerde Kerken (Midden-Java). (Penningmeester (tijdelijk) der Nederl* Geref. Z.V. is in de plaats van dhr- J. H. Stoové, die wegens ouderdom be dankte de heer H. van den Berg, 2de Weteringdwarsstraat 21, Amsterdam). Br. Adriaanse oefent zich in de taal en helpt zieken. De „Christenen" onder hen vallen hem niet mee, zooals trouwens ieder begrijpt, die ds. Lion Cachet's „Een jaar op reis" gelezen heeft zij kennen 't Onze Vader, lezen nu en dan den Bijbel, achten zich beter dan de Islamieten dit is hun Christendom 1 Treurige vrucht van een te onpas toegepaste Zendingsme thode, naar wij vermeenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1