NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 42. 1896. TRANSVAAL. UIT DE OUDE DOOS. F. P. D'HTJIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN aBaft'J".<ar.v<KuaK FEUILLETON. ui. 10. cDtiistfarj 7 Inautm. itoiufe fititcflftnfl. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 centiedere regel rmSsr 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Van de sombere voorspellingen in ons vorig nommer uitgesproken is er geen enkele vervuld. Wser een bewijs hoe ook krantenschrij vers soms groot ongelijk kunnen hebben. Weer een bewijs van de waarheid der spreuk de mensch wikt, doch God be schikt. De omstandigheden lieten zich ernstig aanzien; en toch is alles betrekkelijk goed afgeloopen. In hetzelfde nommer van ons blad waarin wij onze vrees voor moorddadige verwik kelingen uitspraken, konden wij de ge lukkige beslissing reeds melden. Het groote nieuws dat de gelukzoeker „doctor" Jameson zich aan de Boeren heeft over gegeven. Wij behoeven niet te zeggen dat dit heuglijke nieuws ons Hollandsch hart goed doet. Wij zijn stamverwanten, geloofsgenooten van de Transvalers en voelen ons dierhalve met hen lotgemeen. Eene beleediging hun aangedaan, raakt ook onsen de bnlpe Gods hun verleend in de ure des gevaars herinnert ons hoe de Heere onze vaderen, wier geloof en geloofskracht meer nog in Zuid Afrika dan in de Nederlanden voort leven, in zoo menige bange ure heelt uitgeholpen. Wij zijn er niet blind voor dat veel van het fijne goud in de Transvaal jam merlijk verdonkerd is, sinds den heuglij ken 9en Januari 1880, toen Geloof bij Langnek Overmoed tot wijken dwong; toen een handjevol Boeren een Engelsch leger vernielde en deszelfs aanvoerder Colley neervelde. Wij weten zeer goed dat zelfs toen de oude liefde der eerste Voortrekkers bij velen verflauwd was en dat op dit oogen- blik sinds goudkoorts en vreemdeling- verkeer, welvaart en vrede, partijschap in den staat en verdeeldheid in de kerk, en zooveel anders hebben medegewerkt om den goeden naam der Boeren in dis-scrediet te brengen, en om hen zeiven in geestelijk opzicht te verzwakken. Doch wij weten ook dat eene getrouwe kern is overgebleven die gelijk Kruger haar vertrouwen op den levenden God stelt; en de gansche wereld zag het weder duidelijk hoe het vertrouwen dezer kern niet beschaamd werd. En zoolang dit overblijfschel in welk land ook, als zoutend zont, als de kurk waarop de geheele natie drijft, in Trans vaal en waar ook, gevonden wordt, zoo lang zullen zegen en welvaart zulk een volk omringen de raadslagen zijner vijan den zullen vernietigd worden. Het gebeurde bij Krugersdorp is een Aanslelüng van den eersten Franschen Schoolmeester te Gofjs. liet scheen dat er verlangd, weri. naar een onderwijzer in het FranscR en Daitsch, want onze v.orvaderen stelden de gelegen heid nooit voor mts open zooals gelukkig thans wel het geval is. Zij wachtten altijd tot ze er om verzocht wer4en. Wij wil len thans de voorwaarde n alen waarop de eerste titularis voor het. Fransch benoemd werd. De heeren opsienderi i der scholen doen hij desen rapport vari 't geene tusschen haar Ed. en den persoon van Hr. Jacob De Fléron, tegen woord'igh duitseh en fransen scboolmr., binnen de f itadt Delft, op gisteren in gevolge van Haar Ach.tb.heden Resolutie commissoriael was ge con certeert, mitsgaders de conditiën en voo rwaarden waerop de VQorz. mr.'t ambt van, Frausche schoolmr. les voor alle volken, die nog wensehen te leven naar de ordinantiën Gods en ook voor hen, Jie de eerbied nis voor den levenden God reeds lang verloren hebben en slechts leven naar het goed dunken huns harten. Doch het wordt tijd dat wij tot de geschiedenis komen. Wat is eigenlijk deUitlanders quaestiq die tot dezen kortstondigen oorlog aan leiding gaf. In 1881 had Transvaal bij het verdrag van Pretoria een zelfstandig bestuur terug gekregen onder suzereiniteit van Engeland. Bij het verdrag van Londen, van 1884, heeft Transvaal den naam van Zuid-Afri- kaansche Republiek aangenomen en Enge land zijne suzereiniteit verloren. Doch toen was de trek naar Transvaal reeds in vollen gang. De goudrifl'en aan den Wit- watersrand lokten reeds in 1881 duizenden erheen. De Boeren noemden hen uitlunders. Wij zouden zeggen vreemdelingen. De Boeren zei ven hadden met mijnontginning en mijnarbeid weinig op. Dat zit hun niet in 't bloed. Landbouw, veeteelt en jacht, ziedaar waar zjj zich mede bezig houd en voor exploitatie ontbraken hun immers de geldelijke krachten. Het Nederlandsche volk heeft schrome lijk de belangen der Transvaalsche broe ders verzaaktanders hadde de onmoge lijke toevloed van Duitsche, Amerikaansohe en zooveel Britsche Emigranten kunnen voorkomen worden. Doch zij lieten de ex ploitatie in handen van Uitianders over gaan, spijt de pogingen van het Transvaal sche Driemanschap Krüger, Smit, du Toit om dit te beletten. In korten tijd, als bij tooverslag, ver rees in de nabijheid der bijna onuitputte lijke, talrijke goudvelden de stad Johannes burg, eene wereldstad met breede straten in modernen stijl opgetrokken huizen, pa leizen, pakhuizen, beursgebouwen, schouw burgen. En zoo sterk groeide de bevolking aan dat op dit oogenbiik na een tijd perk van slechts tien jaren in Transvaal veel meer Uitianders wonen dan Boeren en andere Zuid-Afrikanen van geboorte. De uitianders dreigden dus de eigenlijke bewoners van het land te overvleugelen. Zoolang echter de Boeren het gezag in handen hielden, was dit ge raar niet zoo groot. Te minler dewijl de uitianders het in hun eischen niet eens zijn. Duitschers, Italianen, Franschen, Russen en vooral Amerikanen kunnen den Engelschman niet uitstaan en dit was voor „Uom Paul" een groot geluk. Bracekensiek had. dan ook groot gelijk in de Amsterdammer op een plaat de onlusten aldus te teekenen. Drie Uitianders ter eener zijde en Krüger met eenige strijdvaardige Boeren ter andere. De uitianders verdeeld, de Boeren aaneen gesloten. Jameson opspelend tegen een binnen deeze stadt hadde aangenomen; hebben meergemelde Haar Achtb.heden nae genomene deliberatie alle 't zelve ge- accordeert ende gebaudeert, mitsgaders ge- ratificeert de conditiën en voorwaerden daer omtrent gestipuleert, ende hier achter aen ter nedergestelt. 1. Eerst is vastgesteld dat de voorz. mr. in zijne schoole alleen ende privatiefelijk zal leeren de zuivere fransche taele. 2. Zal den zei ven vooreen jaaerlijksc trac- tement toegevoegt worden de somme van L 41134 S Vlms aenvangh neemen- de wanneer hij hem in zijne functie reëelijk zal hebben gesteld; mits dat hij tot zijnen laste en koste neemt de voorzieninge van «en bequaem huis, voor zij ne wooninge en schoole. 3. Zal genieteu de vrije accijseu van staats wege en voor zijn brand lVs last turf jaerlij kx. 4. ^Zullen deszelfs goederen kosteloos van O Ongeveer f120. Amerikaan, terwijl een Dnitscker trach t hem te sussen; en Krüger tot zijne mannen zeggende: Zoolang die verdeeld zijn, hebben wij geen gevaar. Nu verlangden allengs met name de Engelsche uitianders met toenemende drei ging een aandeel in het bestuur des lands. De Transvaalsche regeering weigert dat, en terecht. Immers de Engelsche uitianders, krachtens de Engelsche wet, blij ven onder danen van koningin Victoria. De Trans vaalsche Regeering mag hen dus, ook al wilde zij hen naturaliseerenhet kiesrecht niet verleenen. (Terecht herinnert er ook De Standaard van he^en weer aan „Gesteld dat Transvaal aan de 40,000 Engelsche Uitianders volle burgerrecht ver leunde, da* zou de gouverneur van de kaapkolonie toch deze 40,000 personen als onderdanen der Engelsche Kroon blijven beschouwen en hun als zoodanig in geval van nood blijven bijspringen.") En dat stemrecht is het voornaamste dat zij eischen. Het andere willen zij wel laten vallen; slimmen die zij zijn; want zij weten zeer goed dat zij door de ver kiezingen toch do meerderheid in den Volks raad zouden krijgen, de Transvaalsche amb tenaren door Engelsche zouden kunnen ver vangen, en de wetten in hunnen eigen geest wijzigen. In weerwil dus dat zij de helft der be volking uitmaken en negen tienden van de belastingen opbrengenmoet de re- geering hen weigeren. De Transvalers heb ben echter volkomen gelijk. De geschiedenis is bier het beste motief. De Nieuwe Rotterd. Crt. schrijft met onze instemming er het volgende over: „Toen de Engelschen den Boeren het leven in de Kaapkolonie onmogelijk had den gemaakt, trokken deze het Noorden in om zich een nieuw vaderland te zoeken. In voortdurenden strijd met de inboorlingen en het wild gedierte, waarvan het land vol was, hebben zij zich Transvaal ge wonnen. Toen zijn weer de Engelschen gekomen en hebben Transvaal ingelijfd. De Boeren vochten zich vrij. Nog wist Engeland hun het bestaan zoo moeilijk te maken, dat een deel der Boeren zich weer opmaakte om verder het Noorden in te trekken. Maar nu vonden zij Engeland op hun weg, en moesten terug. En na al die jaren van lijden, van volharding en heldendaden zouden de Boeren het stem recht geven aan de uitianders, en daar mede, nu vooigoed, hun land aan de Engelschen, die, door hun aantal en om ringd van Engelsche koloniën, van de uitianders hot machtigste gedeelte vormen, uitleveren? Is zulk een zelfmoord in bil lijkheid vau hen te verwachten?" Leg hier bovenstaande opmerking uit De Standaard naast en gij weet de juiste stadtswegen alhier worden getransporteert, ende zal voor zijne dochter genieten een dob belen ducaet in specie, ofte waerde van dien. 5. Zal voor zijn schoolg^lt ter maent ont vangen van de geene die leeren leezen 10 stuir. van de geene die daer boven leêren schrijven 15 stuiv. ende van de geene die orderwezen worden in de cijffer- kunst 20 stuiv. daar onder begrepen alleen de vier specien ende eerste beginselen namelijk additie, substraccie, multiplicatie ende divisie. 6. Zal mede gebonden zijn bij occasie van de Fransche predikaetsie die alle veertien dagen eens alhier werdt gedaen, ten zeiven dage het amt van voorleezer ende voorzanger) der verzocht zijnde ge trouwelijk waer te neeme zullende in cas Vroeger werd er om de 14 dagen in het Iransch gepredikt's avonds ten ure eerst in de kleino kerk, later in de groote kerk 1653 dooi ds. Joh. v. Dorth. 28 Jan. 1661 werd de Waalsche gemeente alhier gevestigd verklaard en 5 Juni 1661 werd haar eerste leeraar bevestigdJean Treteali. reden waarom de Nederlanders en alle andere volken ende halve Engelsche natie den Transvaler gelijk geven dat hij niet toegaf aan den revolutionairen eisch dezer Uitianders. Daarbij komt dat te Johannesburg zelf, waar veie fatsoenlijke Uitianders wonen, eene groote meerderheid der bevolking weinig met ben op heeft, ja zelfs een burgerwacht tegen hen vormde, dewijl onder hen zooveel schuim gevonden wordt. Hoe zal de Transvaal deze vlottende be volking, deze gelukzoekers van het laag ste allooi als burgers opnemen, waar zelfs de Vereenigde Staten, een volk dat meer dan een eeuw ouder is, dergelijken zelfs weigert te ontvangen, ze terugzenden aan de natie die hen loosde of afleverde. Het is mogelijk dat onder de grieven der Uitianders enkele zijn op welke dient gelet te worden. Wie is in dezen tijd van veranderingen niet eens op een enkel punt conservatief? Het kan ook wezen dat er on der ben zijn die afgestorven aan de par tijdigheid voor hun oude vaderland als goede burgers onder de Transvaalsche wetten zouden leven. Het kan ook zijn dat ouder de Nederlandsche emigranten het aantal schuimers, ongodisten, bankroe tiers, deserteurs, berooide on onberooide uitgeworpenen uit de oud-vaderlandscbe kringen betrekkelijk gering is, en dus met het oog op de meerderheid die de gelijk is en bezield met goede voornemens, de inkorting van den tijd, waarna men gerechtigd wordt tot het staatsburger schap, kon worden verkort. Veertien jaar wachteua om kiezer te zijn voor den Eersten Volksraad (wij zouden hier zeggen de Eerste Kamer) is wel wat lang. Maar staat hier niet tegenover gelijk ook pas door Kruger was opgemerkt het gevaar dat met het koren ook het kat wordt binnengebracht. Met de vrienden ook de omverwerpers van het Bewind de vernietigers van den ond-Hollandschen, den oud-Gereformeerden, don oud-Godvroe- zenden invloed der Krugers en Jouberts worden gepromoveerd Het zou prijsgeving hunner beproefde geschiedenis zijn, uitwisscliing der beweeg gronden voor den eersten en tweeden uit tocht hunner Vaderen, die hun grond aan den Engelschen overweldiger overlieten en zich een nieuwen grond zochten, ver van hun land, om er de bakermat hunner kinderen, de erve hunner nationale vrijheid, de fondamenten voor hun gereformeerde bedehuizen te gaan zoeken. Krugers wijsheid zal de rechtmatige eischen van de uitianders niet vergeten. En ook al had de Volksraad het recht, na den onbekookten aanval waarmede zij hunne eiscben deden vergezeld gaan, de Uitianders ledig terug te zenden, de be kende Transvaalsche soliditeit zal ook nu van een vaste fransche gemeente alle devoir gedaen worden voor den zelveti tot jouissance van een zeker tractement in de voorz. qualiteit, als aen anderen werd gegunt. 7. De Voorn. Mr. zal in die qualiteit aen de stadt verbonden blijven den tijt van 3 achter een volgende jaeren, gelijk aeu de andere zijde de stadt liaer mede voor zoo verre verbindt met belofte van continua tie in cas de Voorz. Mr, buiten alle re- procbe ende klagbte in zijne bedieninge bevonden zal worden ende de school in goeden en gewenschten postuur gebracht en zal niemant geduurende zijne Voorz. bedieninge, als anders, tot Fransche school mr. wordon geadmittcert. 8. De huisvrouwe van den voorzeiden Mr. zal mede schuldigh zijn op de baeten ende conditiën hier voren ter nedergestelt, met ende beneftens baer man de jeuckt bijzonder de meiskens, inde Voorz. Fran sche taele ende andere goede wetenschap pen ende kunsten van leeren, naeijen, Bpellewerken, breijen, borduuren, als an- niet nalaten wat hare hand vindt om te doen, teneinde rust en welvaart in den Transvaal te herstellen en te bestendigen. Intussclien staat het gezag der Trans vaalsche Boeren thans sterker, dat der Engelsche regeering, zoo in Europa als in Zuid-Afrika, zwakker dan ooit. Gevolg van do overwinning door eerst- genoemden behaalden van de onmoge- lijkhaid der laatsten om zich schoon te wasschen van de beschuldiging Transvaal steeds te hebben bestookt en bemoeilijkt, en de vijanden van Transvaal te hebben aan gehitst en ondersteund. Wordt vervolgd.) Enkele Europeesehe mogendheden begin nen iet jaar 1896 met zeer droeve voor uitzichten. Engeland beeft zich in politieke moei lijkheden gewikkeld met Noord-Amerika over de grensscheiding in Venezuela met den Turk is hij op zeer gespannen voet wegens zijne plannen in 't belang der Armeenscke Christenen en mot Transvaal dreigt het tengevolge van de lagen der Engelsche Uitianders. Spanje is tot over de ooren inde moei- lljküeden met Cuba zijn laatste bezitting in Midden-Amerika; waarde opstand veld wint en zelfs de dappere oud-minister Martinez Campos niet beletten kan, dat alle steden atvallen. Italië sukkelt en tobt om iets to her winnen van het prestige, dat hem door den koning van Abessynie, Menelik, ont nomen is. Voeg bier bij dat JSederlavd nog altijd met Atjek in oorlog is en Turkije zich al meer rijp voelt voor het ontleedmes; en men heeft reden te over om te denken dat niet weinige Regeeringen het nieuwe jaar met een zucht zijn ingetreden. Besturen van chr. scholen weten dat de Rijkssubsidie in 1896 bij te weinig ouder wijzers aan hun school, hun niet wordt uitgekeerd, wanneer niet blijkt dat zij vol doende hebben geadverteerd. Zij zullen dus dit jaar veel moeten adverteeren, aan vankelijk 2maal per maand, en vervolgeus eenmaal per maand. Daarom vestigen wij hunne aandaoht op eene eenigszins goednoope manier van ad verteeren die de uitgever van het Christe lijk Schoolblad hun aanbiedt. Elk bestuur dat oeu advertentie tot aan vrage van een onderwijzeres) 3maal plaat sou 2maal betalen, in het Chr. Schoolblad plaatst, kan dezo zelfde advertentie het geheele jaar door eens- of meermalen per maand blijven plaatsen voor een derde van het gewone bedrag. By voorbeeld wanneer gij eon advertentie ders te instituesren voor zoodaenige maent- gelden, als hier voren art. 5 staen geëx- presseertnaemelijk voor leezen 10 stuiv. voor leezen en schrijven 15 stuiv. voor 'i leeren van alle de voorgaende kunsten te gelijk 20 stuiv. zonder meer. 9. Zal zoo den Mr. als de Vroü in 't be dienen van kaere respective Amten gekop- den zijn haer te reguleeron naer het regle ment als bereits bij Burgem. en Schepenen ten opzichte van de Duitsche schoole ge- arresteert, of noch naeder te arresteeren voor zoo verre deselve de natuure ende inuoude dezer niet te contrarieerende, ende voorts goede zorge draegen, dat de leer lingen onder bequaeme orde ende tucht in alle godtzaligheit ende eerbaerkcit mogk- teu opgetrokken wo-rden. Ten laesten is de voorz. schoolmr. toe gevoegt voor zijn defrooiement, ende tot verval van onkosten op deszelfs reize in 't gaen en komen gesuporteert, de somme van vier ponden drie schellingen en vier grooten Vlms. Dit besluit werd genomen 16 Febr. 1C5G,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1