IN PUNCH NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. irmansknecht CHRISTELIJK- HISTORISCH Hypotheekbank BODE, arg. BOON. ïreden tent. Ideghem, i VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Een Hervormingsprogramma. TRANSVAAL. T per flesch. NAC 0 en fl,40 per nbeveling, Uw. dw. d. Kade. er eerste hypothecair reent. i'aii Teijliiigen Agenten. te, vraagt 1 Maart '96 IRSKHECHT, waamheid. een bekwame i e t e 1 e n verstaaa- t werk, bij D. DE te Colijnsplaat. ordt gevraagd om reden, eene nette ier, Clij verstraat, P Mei en een Meid JUT, Biggekerke. BGïTil, stroomen weer is en hoornen, w I sleetje rijden gigden. ;ent, >open ar, O kwam loopen. raad te koken ust. rooken. paard, rd, t hollen. kaard, n ltje rollen. it, ietalen neen een, kon halen, h! enseh, bouwen wel, 1, trouwen. vrinden '•J I vinden. K. ienst ISt.) aibrug 6,23, 8,28, Maldeghem 5,31, 5,20, 8,31. Draaibrug 7,40, eskens 6,50, 8,50, is 5,31, 6,9, 7,43 25, 7,40 8.30. 5,51, 6,29, 8,15, 7,18, 8,08, 8,53 41. 1896. Metifag 4 Januari. &i(fe faartjatijj. (i UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p 0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,02s. meer 10 cent. Door het Bestuur der Liberale Unie is aan de kiesvereenigingen, leden der Unie, een ontwerp van een hervormingsprogram ma gezonden, met het verzoek dat in de wintervergaderingen te bespreken en van die besprekingen verslag in te zenden aan genoemd bestuur. Het ontwerp is van den volgenden inhoud De Liberale Unie handhaaft haar vroeger sta ndpunt ten aanzien van het kiesrecht zij blijft van me ening, dat een regeling van het kiesrecht niet moet worden be- heerscht door de vrees enkele ongeschik- ten op te nemen, maar behoort uit te gaan van do gedaebte dat geen geschikten mogen worden buitengesloten; en stelt daarom allereerst als eisch op baar programma een zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht, zooals die reeds herhaalde lijk door haar is aangegeven. Wat de regeling der gemeente-financiën betreft, zal moeten worden uitgegaan van beginselen, waardoor bereikt wordt, dat de gemeenten meer dan tot dusver ont heven worden van den financieelan druk die het gevolg is van uitgaven haar in 't rijksbelang opgelegd, en dat zy door ver ruiming van belastinggebied de gelegen heid erlangen, en naar billijkheid in de gemeentelijke lasten te doen bijdragen wie van de gemeentelijke lusten genieten, en in betere mate in de eisohen der gemeen telij ke buishouding te voorzien. Zal reeds dergelijke nienwe regeling in meer dan één opzicht wijziging brengen in ons ge meente-recht, afgezien daarvan maakt de verandering van toestanden en inzichten in de 45 jaren die na de tot standkoming der wet zijn verloopen, een herziening der gemeentewet noodzakelijk. Menige leemte dient aangevuld en menige onzeker heid weggenomen, opdat in de toekomst een krachtige werkzaamheid der gemeen tebesturen, vooral op sociaal en hygië nisch gebied, gewaarborgd zij. Ten aanzien ven de sociale vraagstuk ken worde van den wetgever verlangd instelling van Kamers van Arbeid; regeling van het arbeidscontract, ter betere verzekering van de rechten en verplichtingen van werkgever en werk man, in bet belang zoowel der platte lands- als der stedelijke bevolking verbetering der agrarische verhoudingen, bepaaldelijk ook nadere regeling van het pachtcontract, waarbij, beter dan tot nog toe, gewaakt wordt dat den landbouwer de vruchten vau zijn arbeid ten goede komen en dat de schade van toevallen niet eenzijdig op hem drukt; verzekering van een wekelijkschen rust dag en beperking van overmatigen arbeid, ook voor volwassen mannelijke arbeiders invoering van een stelsel van verplichte verzekering tegen de nadeelen, waaraan de arbeid blootstaat tengevolge van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom vaststelling van bepalingen, waardoor het bouwen van gezonde woningen en de oprui ming van ongezonde wordt vergemakkelijkt hervorming van het onteigenings-recht, noodzakelijk niet alleen met het oog op woningbouw, maar ook ter bevordering van productieve bearbeiding van onont gonnen gronden en van doelmatige uit breiding van de bebouwde kommen der gemeenten maatregelen, waardoor behartiging van de belangen der volksgezondheid meer af doende wordt gewaarborgd een herziening der armenwet, die de ge organiseerde samenweiking der verschillende met armenzorg zich bezig houdende corpo raties onder de noodige controle verzeke rende, uitgaat van de verplichting der over heid, om door doeltreffende maatregelen zoowel den bestaanden nood te lenigen, als het voortwoekeren van het pauperisme te keer te gaan. Onafhankelijk van de aangegeven wettelij ke maatregelen ten aanzien der sociale vraag stukken, dient de overheid als werkgeefster door een billijke en humane opvatting van de eischen van den arbeid aan andere werkgevers ten voorbeeld te strekken. Ook waar zij indirect als zoodanig optreedt, zij die opvatting baar richtsnoer en eiscbe zij waarborgen tegen misbruik der te haren behoeve aangewende werkkrachten, o.a.door voorschriften omtrent arbeidstijd en loon. "VVaar een hoofdvoorwaarde voor maat schappelijke verbetering ligt in de opvoe ding van het jeugdig geslacht, daar is het vooral noodig, dat de wetgever niet langer drale met het invoeren van leerplichtdat hij een practische richting van het volks onderwijs bevordere en in steeds ruimer mate de gelegenheid openstelle tot het ontvangen van vak-, ambackts- en landbouw onderwijs dat hij meer dan tot nog toe het lot van verwaarloosde kinderen, waar noodig onder opheffing of beperking van de ouderlijke macht, zich aantrekke. Ook is herziening van het personenrecht en van het erfrecht uit meer dan éen gezichtspunt noodzakelijk zooals tot ver betering van de rechtspositie der vrouw, zoo wat haar persoon als wat haar ver mogen betreft, en in het bijzonder tot waarborging van het recht der gehuwde vrouw op de opbrengst van haar arbeid zoeals tot verbetering van den rechtstoe stand van natuurlijke kinderen, bepaalde lijk tot opheffing van het volstrekte ver bod van onderzoek naar het vaderschap zooals tot uitbreiding van het erfrecht van den langstlevenden echtgenoot en tot op heffing van de wettelijke erfopvolging van verwijderde bloedverwanten, waarvoor re delijke grond niet mees bestaat en waar door thans de rechtmatige aanspraken van den echtgenoot en de [belangen der ge meenschap worden geschaad. Voorts zal, waar het drankmisbruik nog steeds als een kanker aan de welvaart knaagt, ernstig in overweging moeten wor den genomen, of niet door meer ingrij pende maatregelen dan tot nog toe tegen het voortwoekeren van dat kwaad moet worden opgetreden. Ter behartiging van de ontwikkeling van landbouw, veeteelt, handel en nij verheid behourt handhaving van het vrijhandel- stelsel op den voorgrond te staan. De Staat bevordere deze gewichtige belangen niet door protectie, maar door andere maatregelen, met name door vergemakke lijking van het algemeen en locaal verkeer en door verbetering der verbinding van afgelegen streken met de centra van het land. Ten einde ons defentiewezen te verbete ren en. in overeenstemming te brengen met de eischen der rechtvaardigheid, moet met klem worden aangedrongen op spoedige invoering van het stelsel der persoonlij kt vervulling var. den dienstplicht. Bij uitga ven ter verzekering onzer onafhankelijk heid en ter handhaving onzer neutraliteit behoort rekening te worden gehouden met de internationale verhoudingen die in rede lijkheid kunnen worden voorzien, en bo vendien met de finantieele lasten, die ver mindering behooren te ondergaan. Hervorming van het administratief recht, waardoor zekerheid wordt verhregen dat ook op dif gebied elke rechtskrenking een onafhankelijk rechter vinie, moet spoedig worden ter hand genomen. Eveneens is het noodig, dat met het ont werpen en vaststellen van maatregelen tot vereenvoudiging van ons procesreeht worde voortgegaan, opdat sneller en goedkooper recht worde verkregen en bij lichtere vergrijpen dadelijke berechtingen spoedige bestraffing worden verzekerd. Op het terrein der financiën behoort het beginsel van belasting naar draagkracht allengs meer tot zijn recht te komen. In zoover, ondanks krachtig Btreven naar be zuiniging, inzonderheid op de uitgaven voor militaire doeleinden, versterking der middelen niet mocht kunnen uitblijven wat met het oog op bovengenoemde hervormingen wel onvermijdelijk zal blij ken zal de wetgever hiervan moeten uitgaan dat in het samenstellen der be staande belastingen het beginsel van pro gressie nog niet voldoende is doorgevoerd, dat met name ook bij de successie-be lasting dit beginsel toepassing moet erlan gen, en dat, zoowel in belasting op goe deren in de doode hand als in debiet- rechten en soortgelijke indirecte heffingen op voorwerpen of verbeteringen van weelde, nieuwe bronnen van staatsinkomsten, zoo noodig, moeten gevonden worden. Op het terrein der koloniale staatkunde moet door een milde en vooruitziende po litiek de vrije ontwikkeling der particu liere nijverheid worden bevorderd, onder krachtdadige bescherming van de rechten en belangen der inlandersworJt hervor ming van het bestuur onzer Oost-Indische bezittingen, met name in de richting van overbrenging van een deel der bestuurs taak van het centraal gezag naar onderdee- len, meer en meer een eisch des tijds en moet ook met kracht van regeeringswege worden medegewerkt tot verbetering van de welvaart der West-Indische koloniën. Dankdag in Transvaal. Er zijn nog natiën, die dank- en bede dagen hebben. Maar tot die natiën behoort JSederland helaas niet, dank zij den voort- woekerenden geest van modernisme en libe ralisme. Tot die landen, waar men nog dank-en bededagen houdt, behooren onder meer de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en de Transvaal. Daar brengt het volk met zijn Overheid Grode den dank voor de ge nade, den lande bewezen. Transvaal werd niet lang geleden door groote droogte geteisterd. President Kruger, een vroom man, schreef een biddag uit en na dien dag van verootmoediging zond de Heere een milden regen. En wat deed nu deze President? In de hieronder volgende proclamatie wekte hij het volk tot danken op „Aangezien de Z. A. Republiek en nabu rige staten en koloniën bezocht zijn ge worden met langdurige droogte en ver schillende plagen, zooals ziekte onder men- schen en vee, ziekte ia granen, sprinkhanen enz. en „Nademaal de derde dag van de maand November 11. werd bepaald en vastgesteld als een dag van verootmoediging dezer zijds ook in de naburige staten en koloniën en „Nademaal de gebeden, opgezonden tot den troon des Allerhoogsten. in zooverre reeds genadig zijn verhoord, dat het aard rijk met een milden en overvloedigen regen werd gedrenkt, en daardoor werd voorzien in de dringende behoeften, die vooral op sommige plaatsen mensch en dier en plant deden lijden en kwijnen en „Nademaal er dus alle reden is om den Allerhoogste voor den zegen 0113 geschon ken, te danken. „Zoo is het, dat ik S. P. J. Kruger, staatspresident der Zuid-Afrik. Republiek met advies en concent van den Uitvoe renden Raad, blijkens art. 782 zijner notu len dd. heden, Zondag 1 December a.s. bepaald en vastgesteld heb als een dag van dankzegging voor de milde en overvloedige regens ons geschonken, ten einde de inge zetenen en allen die daaraan behoelte ge voelen, de gelegenheid te geven hunne offers van dank te brengen voor den troon des Allerhoogsten, en tegelijk hunne beden op te zenden tot verlossing van de rampen, die ons Volk tot heden nog ondervindt. „Heeren predikanten, leeraars en voor gangers der verschillende gezindten worden uitgenoodigd. dien dag meer bijzonder te wijden aan dankzeggingen en gebeden voor den zegen dien wij genieten, en ter afwen ding van de plagen, waarmede wij nog bezocht zijn, en hunne kerkelijke gemeen ten daarin voor te gaan. God behoede land en volk\ „Gegeven onder mijne hand ten Gou- vernementskantore te Pretoria 18 Novem ber 1895- Dit waarlijk, echt Christelijke staatsstuk werd door den staatspresident, den heer Kriiger uitgevaardigd en mag zeker als een beschamend voorbeeld aan andere landen worden voorgeheuden. Ook aan Nederland Denk u eens, dat onze Koningin ons volk tot zulk een bid- of dankdag op riep, hoe zouden alle moderne en liberale toongevers hun veroordeelend vonnis over zulk een Koninklijke daad strijken? Maar Nederland leeft dan ook helaas buiten God om. Ten minste het erkent den Heere niet als den Schepper en den onderhouder van den hemel en van de aarde. De toestand in Transvaal is en big ft zeer gespannen. Nu Engelsche nederzetters in grooten getale onder den gelukzoeker Jameson de grenzen van dit land overschre den, ondanks de ernstige waarschuwingen der Boeren; is men bevreesd voor een opstand; voor gewelddadig verzet, en hoe de Engelsche regeering dit zal op vatten, is bijna te voorzien voor wie de geschiedenissen van 1870 en '79 nog niet vergeten is. De Duitsche regeering moet zich reeds hebben uitgelaten dat hier een nieuwe poging in 't spel is om de Trans vaal weder onder Engelsch gezag te brengen. Dat de zaak ernstig is, big kt wel uit 't feit dat de Engelsche indringers het er niet bij lieten een dreigende houding aan te nemen, maar dat zij tot den uitdagenden stap zijn overgegaan. Een bende van 800 welgewapende En- gelschen uit het land der Britsch Zuid Afrikaansohe Maatschappij is met zes Ma xims en ander geschut het land der oud- Hollandsche Boers binnengevallen en trekt op naar Johannesburg. Een tweede wor steling schijnt aanstaande, waarbij de kans voor de Boeren veel hachelijker staat dan in 1879. Immers toen waren zij nog in den rug gedekt. Nn echter omsluit hen, behalve aan de Vrijstaatsehe grens, van alle kanten Engelschgebied.EnCecilRhodes heeftal lang geloerd op een gelegenheid om Transvaal in te palmen met behulp der mannen van de Chartred Company. Doch deze indringing op het gebied van een onafhankelij ken staat, met schending der contracten, is zoo verregaand fielterig dat 't ons niet mogelijk schijnt dat de Engelsche regeering, dat het kabinet Salisbury die met het gezag van hunne namen zal willen dekken. En toch hebben deze schuimers ook mannen als Rhodes en den hertog van Fife, den aanbehuwdkleinzoon van koningin Victo ria, tot hunne beschermers. Het blijkt, dat Jameson Zaterdag eene memorie had ontvangen van eenige voor name uitlanders te Johannesburg, waarin zij eene beschrijving gaven van den hache- lijken toestand en hunne vrees uitdrukten dat eene hotsing tusschen de boeren en de uit landers op handan is. In die memorie werd beweerd dat de positie der Engel- schen in Transvaal onduldbaar is, gere geerd als zij worden door een kliek van Hollanders, die in verbond met de Boeren de uitlanders onderdrukken en met geweld pogen te vehollandschen. Elke daad van de Transvaalsche regeering zegt de memorie] is vijandig niet alleen aan de Engelscben, maar ook aan de na burige staten zoodat er voor de algemeene rust en de Transvaalsche zelfstandigheid gevaarlijke wrijvingen ontstaan. De Trans vaalsche regeering en de Volksraad zoo zegt de memorie verder - bejegenen alle verzoekschriften van de uitlanders die aandringen op het verkrijgen van de meest gewone burgerrechten, op minachtende wijze. Het is te wensehen dat de jobstij ding zich niet bevestigtanders vreezen wij zeer voor een bloedigen oorlog, met een reeks van gevechten, waarhij die van Spitskop en Langnek slechts kinderspel znllen geweest zijn. Wel zullen alle Transvalere, ter ver. dediging van het gemeenschappelijk va. derland, zich scharen om hun eenigen Kruger, en zullen de Smits en Jouberts, de Celliers en de Botha's grijpen naar het beproefde geweer en het roemrijke vaandeldoch om de domme vernielkracht te ondervinden van de Maxim-geweren. Worde deze ramp nog voorkomen. De Duitsche pers is op de hand der Transvalere, en gelooft niet dat de Duit sche regeering verenging der Transvaal sche grens dulden zal. De Kreuzzeitung spreekt van Engelsche avonturiers van het dubbelzinnigste allooi en van gewetenlooze opruiers. Het blad gelooft echter, dat Kruger ditmaal nog meester van den toestand zal blijven. De National-Zeitung verneemt, dat de groote meerderheid van den Transvaalschen Volksraad beslist op de zijde van den president is bij zijn afwijzen van de ver langens der uitlanders. „Toch zegt het blad is dit de ernstigste crisis, die Transvaal tot nog toe te doorstaan had, aangezien zij door Engeland van binnen nit voorbereid is." Doch ook Engelsche bladen keuren Ja- mesons daad af. De Globe doet de belangrijke me&edee- ling dat Rhodes toen reeds tijdens de drif- tenguaestie oorlog dreigde 1000 man met minstens elf stukken geschut onder Jameson naar de Transvaalsche grens heeft samenge trokken, kwansuis om, zoo noodig, Kha- ma's krijgsmacht in bedwang te houden. Blijkbaar had Jameson deze krijgsmacht gereed staan om zoodra hij er bevel toe kreeg op te rukken. Nog eene andere be langrijke krijgsmacht staat in Matabele- land klaar om Transvaal van het Noorden binnen te rukken, al deze Engelsche avon turiers blaken van begeerte om den smaad van Majoeba Hill nit te winsehen. De conservatieve minister van koloniën heeft echter reeds een logenstraffing van een en ander openhaar geqiaakt. In zijn brief staat onder anderen De minister blijft in vriendschappelijken geest met president Kruger en den Trans vaalschen consul-generaal alhier, den heer MontaigneWhite, onderhandelen, Sir Hercu les Robinson heeft te Kaapstad eene pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij de han delwijze van Jameson veroordeelt. Tevens maant hij per advertentie in de bladen van Pretoria en Johannesburg de Brit- sche onderdanen aan, Jameson middellijk noch onmiddellijk te steunen, maar de wetten des lands te eerbiedigen en rustig te blijven. Boodschappers werden aan Jameson gezonden met bevel, onmid dellijk terug te keeren. De Engelsche resident te Pretoria is mede aangeschreven Jameson met denzelfden last tegemoet te gaan. Hierdoor hoopt de minister eene botsing te voorkomen. Jamoson bemoeilijkt dat pogen echter door overal de telegraaf draden door te snijden. De minister ver zekert dat noch de Chartered Company noch Rhodes Jameson tot zijne daad van geweld gemachtigd hegft. Rhodes poog de Jameson telegrafisch tegen te houden, maar het was te laat. De Britsche resident te Pretoria heeft aan Chamberlain geseind dat de meeste Engelschen in Transvaal Ja meson's handelwijze afkeuren. De commandant van het district Marico sommeerde Jameson terug te gaan, maar deze weigerde, zeggende dat hij in zijn plan om naar Johannesburg op te rukken zou volharden, omdat de leidslieden der uitlanders hem uitnoodigden, hen bij te staan in het verkrijgen van de eenvou-. digste burgerrechten eener beschaafde natie, Hieruit besluit de minister, dat Jameson zijn. inval in een bevriend land geenszins deed om een dreigend gevaar voor (Engelsche) vrouwen en kinderen of inboorlingen af te wenden, maar om klagende politieke geestverwanten te helpen. In elk geval aldus eindigt de minister acht Chamberlain Jameson's handeling onbegrijpelijk. Hij was tot zgne daad enbevoegd zelfs als het bedoelde ge vaar voor menschenlevens dreigde. Jame son had dan eenvoudig Robinson er van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1