NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH "feuilleton. 1895. DMag 81 3)cccm6ec. Iteiiffe laftcgang. Midd.-Vliss. lienst .Ideghem, p „Schelde" VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Onze Schuld aan Indië. UIT DE OUDE DOOS. IENST B.-ROTTERDAM e tijd.) in Tan Iburg. Rotterdam. >rm. voorm. 7,40 7,30 7,401 7-30 in Zaterdags yan delburg 7.40van n Vrijdags alleen )MBOOT. 's morgens 9. 1 's morg. 4. |P ZOOM.THOLEN iaar Tholen, 5,30 5,30, 8,18. ;en-op-Zoom 6,5, j, 8,55. Zoom n. Halsteren ar Tholen 15 min. DIENST. )DELBURG. m 4,50, (alleen |n Zeïlmarkt8, 1,15, 2,-, 2,45, |6,55, 7,45, 8,30, Remise ym. 5,20, 3,23. Naar Zeil- 5, nm. 1,20, 2,05, 3, 7, 7,50, fiet. Tijd. I ongeveer Irm. 5,20*, 6.25* Namid. 12, tö, 6,-, 7,-. bid. 6,40*, 8,—*, 12,—, 1,30, 2,30, 95, 8,05. tn. )OTDIENST Hulst-Vlake. inst. IENST. lm. na kloktijd) Vlake ym. 4,50 3.35 uur. orden onmiddellijk >rreapondeerenden O, 2,15, 5,15 nur. len geen goederen ÈNST. mrden ym. 7, ïur. iddellij k na a» eer vm. 8,45, en IENST VEERGOES, kring van Dinsdags rtrek Veer 's morg. avonds 5,uur. lorg. 8,37, 'snamid. jvonds 6,30. Des |morg. 9,'sav. Ostende), 's nam. 1st.) laibrug 6,23, 8,28, IMaldeghem 5,31, |5,20, 8,31. Draaibrug 7,40, ireskens 6,50, 8,50, lis 5,31, 6,9, 7,43 |,25, 7,40 8.30. Ig 5,51, 6,29, 8,15, 7,18, 8,08, 8,53 an Rotterdam 's morgens. erdag andag iiderdag erdag Isdag iderdag |erdag Isdag jiderdag lerdag Jsdag ad erd ag lerdag 28 30 2 4 7 9 11 14 16 18 21 9.30 9,30 9,30 9,30 10,- 8.— 9.30 9,30 9.30 9,30 9,30 nderdag 23 10,— 25 8,— 28 9.30 30 9,30 UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers0,025. meer 10 cent. Het laatste nommer van ons blad be vatte een ernstige roepstem aan de Chris tenen in Nederland, om ook eens te denken aan hunne schuld aan Nederlandsch Indië. Van den beer Beschoor, den bekenden uitgever van het maandblad „Getuigen en Redden" ontvingen wij een tweetal boek werkjes ter beoordeeling. Wij zouden zoo gaarne deze boekjes in handen zien van alle Nederlandsohe Christenen. Het zijn „mededeelingen uit Oost-enWest- Indië", en worden uitgegeven door de „Ver- teniging tot bevordering der zedelijkheid in de Nederlandsohe overzeesche bezittingen.1,1 De mededeelingen zijn niet alle nieuw. Het zijn berichten uit de Zendingswereld, uit den arbeid onder militairen in Neder landsch Indië, uittreksels uit nieuwsbladen enz. die veel over onze overzeesche bezit tingen melden. Het smart ons te moeten zeggen, dat de indruk van al deze mededeelingen een diep treurige is. Wat al leed, wat al ellende woont daar ginds in onze prachtige Oosthoeveel gaat daar verloren, hoeveel bezwijkt er, en dat hoofdzakelijk door de zonde van dronken schap en ontucht. Vooral de laatste. De inhoud van no. 2 is deze Bespreking der Indische toestanden op de vergadering van de Nederlandsohe Vereeni- ging tegen de Prostitutie te Utrecht. Toespraak van mevrouw de Graaf. Uittreksel uit brieven van Joh. v. d. Steur. Bericht van ds. Idenburg te Ter Aar. Het is al eene aaneenschakeling van aanklachten tegen ons over onze lauwheid en luiheid in den dienst van de Neder landsohe bezittingen in Oost-Indië. Wij hebben nu sinds eeuwen van Indië veel getrokken. Uit de miljoenen door de Javanen voor ons verdiend, betaalde Ne derland den aanleg van spoorwegen in Nederlanden voert nu al haast een kwart eeuw lang ons vaderland krijg tegen het onneembare Atjeh. En in ruil daarvoor hebben wij niets gegeven, weiiig gedaan, veel verzuimd, waardoor zoo stoffelijk als zedelijk, doch het laatste vooral, onze schoone Oost op schrikbarende wijze achteruitgaat, en den on dergang tegemoet spoedt. Wie hiervan meer wil weten, koope en leze deze boekjes. Voor weinige centen krijgt gij ze in bezit. Wij kunnen ze niet alle opsommen de gruwelen en ongerechtigheden die in hoo- gere en lagere kringen onder bescherming van het gouvernement daar gepleegd worden. Het is reeds schrikkelijk te weten hoe weinig er aan de Zending, aan de Evan gelieprediking in onze Oost gedaan wordt. Te weten dat onder den roos der Euro- peesche beschaving de gruwelijkste afgoderij gepleegd wordt. Te weten dat het land door Houtman ontdekt, door Coen ver overd, door Van Goens gevestigd, door Daendels bewerkt, nog door weinigen ver sterkt is geworden met de kracht van het Evangelie des Uruises van waar alleen welvaart en beschaving is afdalende. I. Eenige oogenblikken in de Goesche Vierschaar voor eeuwen. Verbeeldt u eenigen tijd te vertoeven in de zaal der vierschaar 1332. Een gewichtig verdrag en voorwaarde moet voorgelezen worden tusschen de regeering en Jacob Hugensoon goudsmit te Goes. Het opschrift luidt Jacob Silversmits voorwaarde van dat uurwerk te bewaeren. Wij Bailliu, Burgem., Schepenen ende Raeden der stede Van der Goes, doen Qndt en kennelijk allen luijden dat wij En dan het gedrag dier zoogenaamde Christenen nog die Java telt en geteld heeft, die arm naar Java getogen, na eenige jaren rijk van daar zijn teruggekeerd, die het land hielpen uitzuigen in plaats van het te verrijken, die den Javaan exploiteeren in plaats van hem te civili- seeren die een slavernij erger dan welke eens de slavenstaten der Amerikaansehe republiek ontsierde, op de dochters der Inlanders toepassen en zoo aan de door werking van het Christendom door weinige getrouwen gepredikt, in den weg staan. Zijn dat Christenen? moet de inlander zeker wel vragenals hij 't Christendom van deze menschen ziet. Het christendom van de hooggeplaatsten door Nederlands regeering daarheen gezon den en die eiken christelijken arbeid ten behoeve van den fanatieken Mohamedaan stinkende maken bij hem. De Nederlandsohe Regeering heeft deze schoone parel aan Nederlands kroon schan delijk miskend al de jaren dat deze landen in het bezit waren der Nederlanders. De kortstondige periode van het bestuur van onzen diep betreurden Kenchenins uitgezonderd, heeft de Regeering van Ne derland al die jaren te kort geschoten in hare verplichting om deze ellende met alle kracht te bestrijden. En dit is ook onze schuld. Wij spreken tot de Nederlandsohe Chris tenheid. Neen, de Nederlandsohe bezittingen be- hooren niet aan de Kroon en zijn geen par ticulier eigendom van enkele schatrijke heeren neen, zij behooren aan de Neder landse/ie natie. Ook wjj zijn dus verantwoordelijk voor de toestanden daar ginds, en wanneer wij nu, die ons Christenen noemen willen en het inderdaad ook willen zijn, deze dingen lijdelijk aanzien dan maken wij ons door ons stilzwijgen en toezien aan dezelfde gruwelijke zonde schuldig en zijn mede oorzaak dat de schoone Christennaam een wanklank wordt onder de Heidensehe en Mohamedaansche bevolking van den In- dischen Archipel. Want in dat zeggen van den inlander: die Christenen beschieten eigenlijk niet veel; en in dat gebed van de heidenvrouw tot haar fetish om bewaard te mogen worden voor de Christenen in de klacht der rijke Javaansche vrouw dat Nederland niets doet dan maar halen en niets brengen en dat al hare bezittingen belast zijn uitgezonderd, met de bittere satire der vertwijfeling werd het er bij gezegd, uitgezonderd de melk in hare borstenin dat alles ligt waarheid. En nu is het der Christenen roeping deze waarheid tot leugen te maken. Zij moeten met woord en' daad krachtig protesteeren tegen al deze ongerechtig heid; door petitie en geschrift, door woord en pen, door gebed en giften tot steun der Zending en van den arbeid des Evan gelies. Een onzer bladen De Twee Provinciën heeft er dezer dagen terecht aan her innerd „Toen ons leger op Lombok kwam, werd een bevel uitgevaardigd, dat onze sol daten de Lomboksche vrouwen niet zouden om den meesten oirbaere en de profijte van der stede Van der Goes, overdraegen ende voorwaerde gemaekt hebben met Jacob Hugensone goutsmit dat teen nieuwe uurwerk heeft doen maeken, betaelt, ende selve op sijnen cost heeft doen setten op ten stede-huis, ende doen slaen op de clokke, gelijk dat nu staet, mit al dat den uurwerk toebehoort ende die uur- klokke voors, sal Jacob voors, bewaeren met sijns selfs lijve sijn leven lanck duurende datse immer altijd gangbaer ende wel be- waert is, ende dat uurwerk voors altoos houden in zaeke geheel ende gangbaer ende wes daer aen gebreekt ende noot is daer an te maeken, of te vermaeken, daer sal Jacob voors altijd doen maeken sonder der stede cost, ende dat uurwerk goet ende gangbaer houden op sijnen cost, den aanroeren. Dat deed men natuurlijk niet om de zedelijkheid te bevorderen, maar om er zijn doel door te bereiken, en de bevol king, zoolang die nog niet onder onze macht was, niet tegen ons in het harnas te jagen. Of, nu Lombok onder ons rechtstreeksch bestuur staat, deze ont houding nog bevolen is, weten we niet. Maar wèl weten wij, dat, als het noodig is, het bevel kan gegeven worden. Welnu, waarom wordt het dan toege laten, dat, waar de bevolking wèl in onze macht is, met haar vrouwen mag worden geleefd naar welgevallen Is dat geen schrikkelijk misbruik van macht? Waarom mogen ambtenaren doen wat zij, tot schade van den Christennaam, aandurven tegenover de arme, machte- looze inlanders? Is er laf hartiger misbruik van macht denkbaar, en is het niet plicht van de Regeering om daaraan naar haar vermogen paal en perk te stellen? Wy weten wel, de Overheid kan de zonde niet uitroeien maar zy kan haar stralfen, tegengaan, zij mag haar niet toelaten, niet beschermen, niet gemak kelijk maken. Indië is een groot en heerlijk bezit maar de zonde zal het eens voor ons ver loren doen gaan. Reeds nu gaan er stemmen op, die het openlijk uitspieken, dat het een land Is waar het geweld woont, en het recht struikelt op de straten, waar duizenden misbruiken bestaan, die men niet kan aan tasten, omdat men er dan zelf het slacht offer van wordt." Zouden wij tegen dit alles niet behooren te getuigen Is het niet of wij de vermaning des Heeren uit den öOsten psalm vernemen waarvan het slot aldus luidt: „Deze dingen doet gij en Ik zwijg; gij meent dat ik ten eenemaal ben gelij k gij Ik zal u straffen en zal het ordentelijk voor uwe oogen stellen." „Verstaat dit toch gij godvergetenden opdat ik niet verscheure en niemand redde. „Wie dankoffert die zal Mij eeren en wie [zijnen] weg [wel] aanstelt dien zal Ik Gods heil doen zien." Ligt in deze vermaning ook niet iets voor ons?. Het ware te wenschen dat dit wegstervende jaar, deze laatste herinnering die door middel van ons blad in 1895 tot ons komt, onze consciëntie opende voor onze groote schuld aan Indië. Het jaar 1895, dat straks tot zijne va deren verzameld wordt, zag wederom vele geliefde en beminde namen voorbijgaan. Het bracht als al zijne voorgangeren veel rouwe in de woningen, verscheurde ge liefde banden en vervult by zijn heengaan van deze aarde nog menig hart met wee moed. Ze allen te noemen die d«or de zeis des doods geveld warden, het zou niet mogelijk zyn. Een iegelijk onzer lezers gedenke hier aan zoo menig geliefd pand dat. hij ten grave brachtaan „vrome vroeg gestorven vrinden", hetzij man of vrouw, die zy zoo noode zagen henengaan. voorstijd geduurende ende waert dat men dat uurwerk versetten woude, of in een andere plaetse of huis, dan op ten stede hui» of daer an daer 't nu staet, dat soude men doen van der stede wegen sonder Jacobs costende hier voren hebben wij hem gelooft ende gelooven mits deesen brieven van der stede wege voors, alle jaeren wel ende wettelijk te betaelen, son der eenigh vertrek vier pont grooten 'sjaars, payements, schellingen ende pen ningen, als altyd ter Goes gemeenlijk gang baer wesen sullen, duurende alsoo lange als Jacob voors leeven sal, ende niet lan gerte betaelen alle jaeren altoos twee pont grooten te Praemisse, ende twee pont grooten te meije daernae ende soo wan neer dat Jacob voors by den wille Godts aflyvigh geworden is, zoo sullen Bailliu, Onder hen die in ruimeren kring be kendheid hadden verkregen noemen wy allereerst hen, die in onze omgeving ons ontvallen zijn. Ds. Huet te Goes; A. Gallis Merens, notaris te Kapelle Walraven, geneesheer te Nieuw- en St. Joosland Lambrecbtsen van Ritthem'te Middelburg. Van der Have, burgemeester van Oos- terland Van Ketel predikant te Renesse Wittebol idem te Aaidenburg Sibmacher Zijnen, idem te Middelburg Van Dixhoorn, wethouder te Axel Vermeulen, oud-directeur der H. B. S. te Middelburg Schmidt, leeraar aan de H. B. S. te Goes. Voorts de oud-ministers Wintgens, Has- selman, Hartsen en Van Dedem. Stork, oud lid der eerste kamer De Casembroot, (vice admiraal), oud lid der tweede kamer Van Eek, id. Nog noemen wij Dr. Wijnmalen, bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek; Koekkoek, schilder Haitink, ambtenaar van koloniën Professor H. de Cock Prof. dr. A. H. de Hartog Ds. Ploos van Amstel Ds. Sipkes; Croll, oud-leider der sociaal-democraten; Eyssel, Hoofdred. van de Soerabaja Crt. Canne, voorzitter van het Indisch ge nootschap Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, landschapschilder Generaal Mazel Lefebre, werktuigkundige Ds Clercq Moolenburg, resident van Ba- gelen Groustra, directeur der Zeevaartschool Smit, aalmoezenier op Lombok Van Daehne v. Varick, zaakgelastigde van het Nederlandsohe Hof te Brunswyk Neurdenburg, Secretaris van hetNederl. Zendinggenootschap Bierens de Haan, oud-hoogleeraar Peypers, volkszanger David v. d. Keilen, schilder Mej. G. J. v. d. Sande Bakhuijsen, schil deres Nijgh, uitgever van de Nieuwe Rotter- damsche Courant Van Milligen, oud-directeur der kweek school te Groningen Professor Veth Ds. Steenbakker Morylion Loysen Dr. Cramer, hoogleeraar; Aartsbisschop Snickers Dr. v. Doesburg, natuurkundige A. L. de Rop, kinderschrijver en dichter; Baron thoe Schwarzenberg en Hohe- landsberg Generaal Goffin, ondstrijder Professor Oudemans Dr. Hirsch, directeur van het doofstom- meninstituut te Rotterdam Dr. Jacobs, ethnograaf te Makasser; Jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman, kantonrechter te Groningen. Haakman, Hoofdred. van het Batavi- aasch Handelsblad Burgem. Schepenen en Raeden der stede van der Goes voors, dan wesende, haeren wille doen mitten uurwerk voors sonder Ja cobs erfgenaemen daer eenig seggen in te hebbenende waer dat Jacob voors dat uurwerk niet en bewaerde, gangbaer ende slaende en hielde, altijd als dat behoort, soo soude men van der stede wegen voors dat uurwerk doen bewaeren, als dat be hoort op Jacobs cost, ende alle dingen sonder argelist in oirconde deesen brieven bezegelt met ter stede zegele Van der Goes, gegeeven in 't jaar ons Heeren duisent driehondert en twee Jen dertig," Wanneer er van de lezers zyn, die dit geschenk van Jacob op dit oogenblik nog zouden willen zien, dan wil ik hen raden er niet meer naar te zoeken. Het is door Ds. Van Hoogstraten te 's Gravenhage Professor Moltzer. Telting, raadsheer in den Hoogen Raad. Noothoven van Goor, Uitgever; Karsseboom, Officier van Justitie te Alkmaar; De Witt Hamer, Geneesheer directeur, van het krankzinnigengesticht te Delft; De Haas, zeeschilder. Kolonel Egter van Wissekerke; Van Riemsdijk, componist Dr. Suringar (oud 90 jaar) te Leiden; De Beaumont fabrikant te Maastricht, uitvinder van het Beaumont-geweer. Rijpma, oud-agent van het Ned. Jonge lingsverbond Prof. v. d. Mey; Dumontier, verdienstelijk geneeskundige te 's Gravenhage Vermeulen, kapitein O.-I. leger met ver lof, te Middelburg Gen. majoor Prankamp; Campagne, Uitgever; Spaan, oud-red. van Soerakarta Schneiders van Greiffenswerth, oud-rech ter by de Arrondissements rechtbank te Zierikzee Uit het Buitenland noemen wij in de eerste plaats de navolgende personen van vorstelyken bloede Vorst Waldemar van Lippe Detmold Sjarief Joesoef, sultan van Pontianak. De Radja van Lombok. De Erfgroothertogi» van Oldenburg. Kroonprins van Tunis. De Khedive van Egypte. Grootvorst Alexander Michael van Rus land. De Vorst van Goa. Maha Vajirunhis. Kroonprins van Siam. De Koningin van Korea. De Negerkoning Ma-sala (overleden aan den Beneden Kongo). Voorts de staats- en krijgslieden Generaal von Bulow (Denemarken) ver dediger van de Duppeler schansen in 1864. Maarschalk Pa via (Spanje). Maarschalk Canrobert (Frankrijk). Randolf Churchill en sir William Har- court (Engeland). Minister von Giers (Rusland). Ferrari (Italië) slachtoffer van een anar- chistischen aanslag. Stamboeloff (Bulgarije) id. Zorilla (Spanje). Gresham, minister van staat en staats secretaris in de Vereenigde Staten. Ismaël Pacha (Turkye). Schenk, Zwitserland, president der Re publiek. Schorlemer Alst, Pruisen. Graaf Taaffe, oud-minister-president in Oostenrijk. Admiraal Jones te Londen, oud 98 jaar. Andere titularissen: Professor Huxley te Londen. Professor Pasteur-te Parijs. Engels socialist te Londen, vriend van Marx. Professor Stieltjes tej Toulouse. Jan Volders te Gent, leider der sociaal democraten. Gustav Freytagh, schrijver. Bonghi (oud-minister Italië). Alexander Dumas, letterkundige te Parij s num.—mbnHB—nraMagMB—H— den brand in 1665 verwoest. Onze stad huistoren zag er toen gansch anders uit. De verbrande of oude toren op het stad huis werd in de 14de eeuw gebouwd, de toren was gedekt met een platte kap. Zoo men ziet in Smallegange cronyk van Zeeland, of nog duidelijker op en afbeelding der Markt, Stadhuis en groote kerk uitgegeven door Georg Bal- thasar, welke afbeelding men nog by enke le ingezetenen vindt. In 1771 ontving de toren de tegenwoordige gedaante en werd de klok (Merten) er in gebracht. Deze klok schijnt vroeger ergens anders ge hangen te hebben waar is mij onbekend Zij werd in 1484 te Mechelen gegoten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1