RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEÜWS. GEMENGDE BERICHTEN. Uit de Pers. der levensmiddelen in het garnizoen. Bij Kon. besluit is een tarief vastgesteld betreffende de samenstelling van de rati ons levensmiddelen in het garnizoen en bij verblijf in kampen, forten, kantonne- menten enz. buiten het garnizoen. In het garnizoen is het gewicht van het ration brood per dag bepaald op 0.6 kilogr. liet besluit bevat de samenstelling van 9 menu's, zoowel van den morgen als van den middagmaaltijd. De morgenmaaltijd bestaat in den regel uit soep, samengesteld uit 0.22 Kg. rund- vleesch met been (of 0.15 Kg. wanneer des namiddags spek wordt gegeten), 0.05 Kg. rijst en voor f 0.0025 soepgroenten. Voor de koffie wordt per man verstrekt 0.006 K.g. en voor f0.02 melk. De middagmaaltijd bestaat uit aardap pelen met groenten, of wel uit bruine boonen met spek, erwtensoep enz. Van 1 April tot 30 Juni is het ration aar dappelen 2.25 en gedurende den overigen tijd van het jaar 2 liter per man (laags, waarby 0.07 kilogr. rundvet, 0.U2 ailogr. middaggroenten, 0.03 kilogr. zout, 0.001 peper en 0.03 liter azijn. JÜen ander menu is van 0.005 hectol. bruine boonen, capucijners of grauwe erw ten, met 0.10 kilogr. spek en voor f 0.0025 mosterd. Het recept voor erwtensoep is per man 010 kilogr. spek, 0.003 hectol. groene erwten, voor f 0.0075 groenten en 0.01 kilogr. aardappelmeel. Op Goede Vrij dag wordt des morgens boter en kaas in plaats van soep gegeten, en is het rantsoen voor den middag 0.25 kilogr. gedroogde stokvisch met het gewone ration aardap pelen, 0.05 kilogr. rijst, 0.025 kilogr. boter met voor f 0.005 mosterd. In kampen, bij manoeuvres enz. is het ration brood op 0.75 Kg. per man e* per dag, en zijn de rations levensmiddelen voor den morgen- en middagmaaltijd eenigszins grooter. Het ration aardappe len is dan van 1 April tot 30 Juni 0.25 liter en gedurende den overigen tijd van het jaar 2 liter; het ration rundvleesch is dan 0.25 Kg. enz. Voor het instruotie-bataljon en de in structiecompagnie zijn andere menu's vast gesteld daar wordt o. a. des morgens gort met melk in plaats van soep gegeten. Vlissingen. 27 December 1895. In eene hedennamiddag onder voorzit terschap van den heer 'lutein Nolthenius, burgemeester, gehouden zitting van den gemeenteraad, werd na lezing en goed keuring den notulen van de vorige zit ting, medededeeling gedaan van de in gekomen stukken, waarna het nader voor stel van Burg. en Weth. tot wijziging der bepaliDgen van de algemeene verordening van Politie en zake het keuren van vee en vleeseh in behandeling kwam en werd aangenomen. Wordt besloten tot aanneming van het voorstel van Burg. en Weth. om de door Gedeputeerde Staten van Zeeland ver leende vergunning in zake de omlegging vau den Koudekerkschen straatweg aau- tenemen en zich te verbinden de daarbij gestelde voorwaarden nateleven. Idem tot eene 4e wijziging der gemeente begrooting 1895. In beschikking op het adres van dan heer A. E. Gompertsz. te Amsterdam om voorloopige concessie tot het aanleggen van een tramweg van V hs- singen naar Domburg wordt op voorstel van Burg. en Weth. besloten adressant te kennen te geven: dat de gemeenteraad niet bevoegd, is tot het geven eener concessie, hetzij voor- loopig, hetzij definitief en adressant alzoo in overweging geeft zich te wenden tot het college van Ged. Staten van Zeeland, doch dat er evenwel geen bezwaar be staat, behoudens rechten van derden, aan adressant toetestaan, de noodige voorberei dende maatregelen voor het opmaken van een plan te aemen. Wordt beslot en op het daartee strekkende adres aan den heer C. A. Kalbfleisch eer vol ontslag te verleenen als lid der com missie van aanslag voor de bedrijfsbelasting. Als regent van het Burgerweeshuis wordt herbenoemd de heer I. Harder. Als leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs worden wegens perio dieke "aftreding herbenoemd daheeren Jos. van Kaalte en J. Wilkens cn in plaats van den heer mr. F. N. van der Bilt, die voor eene herbenoeming niet meer in aan merking wenscht te komen, de heer F. de Har et Tak, notaris. Als lid der commissie van aanslag voor de bedrijfsbelasting wordt benoemd de heer P. Nortier. Leger des Heils. Door het Leger des Heils is een aardig geïllustreerd boekje verspreid over de Landkolonie. Tot titel draagt het „De tweede sport van de maatschappelijke ladder van het Leger des Heils". De eerste sport is de stadskolome, waarover de schrijver, kolonel Oliphant, het een en ander meedeelt. De toevluch- ten en de werkplaatsen, waarin dagelijks 5 n 600 man arbeiden, bedruipen zich zelf, maar voor de landkolonie, die f 30,000 kosten zal, w «°S veertiendui zend guldig noodig. Wat is er reeds gedaan? Naby Lante ren is een landgoed aangekocht van circa 80 hectaren een boerengezin zal de lei ding der bebouwing op zich ne Dertig kolonisten, mannen die oo Toeviuchten heengegaan zijn en die e nieuw leven willen beginnen, werken er reedszij worden gehuisvest in een tijde lijk gebouw. Haar er is veel meer noodig. Een hy potheek van f 16000 heeft de voorberei dende maatregelen en de openingskosten bestreden, maar er moeten nog gebouwd wordeneen huis voor den boer en zijn gezinstalling voor 40 koeien; een mo delwoning voor 100 kolonistenstallen voor varkens en paarden, er moet vee gekocht worden, een hoenderpark aange legd, een boomgaard geplant worden, de grond moet een behoorlyke bewerking on dergaan en aan verschillende takken van nijverheid moet worden begonnen, opdat de kolonie in de toekomst zich zelve kunne bedruipen. Binnen een paar weken zal de Land kolonie met alle overige onroerende goe deren van het Leger des Heili 'in Ne derland op advies van eenige rechtsge leerden in een in Nederland gevestigde stichting worden gebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wemeldinge ds. J. H. Wensinck te Njkerk op de Vein we te Ylst ds. C. |B. Oorthuijs te Katwijk aan Zeete Sobore dhr. C. J. H. Verweijs te Middelburg. Aangenomen naar Rotterdam door dr. S. D. v. Veen te Groningen. Ds. T. J. Jansen Schoonhoven te Woerden, hoopt 9 Januari a. s. den dag te herdenken, dat hij vóór 6£ jaar in de Evangelie-bediening werd bevestigd. Hij is geboren in 1807. Borssele. Bij herstemming is gekozen tot notabel met 29 van de 46 geldige stommen de heer C. v. Asperen. Er waren 17 stemmen uitgebracht op den heer C. Mol Az. Tot kerkvoogd in plaats van den heer G. Minderhoud die voor zijne benoeming had bedankt, is gekozen de heer A. Mol Wzn. Heinkenszand. Herkozen tot Ouder ling de heeren G. Nijsse Sr. en A. Cap- pon. Gekozen tot diaken Iz. Cappon in plaats van J. Zuidweg en herkozen Joh. Kristelijn. Sluis. Door den kerkeraad der Ned. Herv; Gem. werden met algemeene stem men herkozen tot ouderling de heer J. F. Hennequin en tot diaken de heer P. Noest. Werd door deze de herbenoeming aangeno men, dhr. Hennequin meende met vrij moedigheid, ziende op het klimmen zijner jaren en zijn Veeljarigen diensttijd voor de herbenoeming te kunnen bedanken. Veel, zeer veel verliest de kerkeraad en de ge meente in den ouderling Hennequin, zoodat het ook ZEd. niet gemakkelijk is geweest uit dit college heen te gaan, waarin hij met zooveel ernst en nauwgezetheid werk zaam was. Bij dit verlies werd de kerke raad evenwel weder verblijd, toen dhr. J. Noest, na enkele jaren rustens van een 34jarigen kerkelijken dienst benoemd werd en zich deze benoeming liet welgevallen. Geref. kerken. Onder leiding van den Eere-voorzitter den heer A. S. J. Dekker van Goes werd gisteren (2en Kerstdag) te Krabbendijke de derde vergadering gehouden van den Bonds- ring Zuid-Beveland van Gereformeerde Jongelingsvereeningen inde Gereformeerde kerk aldaar. In zijn openingswoord sprak de leider over „het heden en de toekomst der Gereformeerde jongelingschap". Na afdoening der huishoudelijke zaken werd voorts gesproken door de vrienden J. van Harn en 11. de Hamer van Krabbendijke over ,.de jaarvergaderingen der jonge- lingsvereenigingdoor vriend C. de Witt van Krabbendijke over de vraag „Is politiek op de Geref. Jv. gewenscht?"; door den WelEdelen Heer J. de Koning, hoofdonderwijzer te Mijdrecht over behan deling der Vaderlandsche en Kerkgeschie denis op de Geref. Jongelingsvereeniging terwijl een zeer aangenaam en gepast slot woord werd uitgesproken door den Wel- Eerw. Heer Ds. J. de Koning. In de pau ze werden door de Chr. Zangvereeniging eenige nummers ten gehoore gebracht, die goed voldeden. De geheele vergadering droeg een opgewekt en aangenaam karak ter terwijl de belangstelling zeer groot was. Ruim honderd personen waren aanwezig. Voor hoofd eener in Mei te Apeldoorn te openen openbare school hebben zich nu reeds 167 sollicitanten aangemeld. Een gelijk getal dingt naar de vaceerende be trekking van hoofd der school te Uffeld. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wagens huisvredeb -eukA. F. L., 28 j., arbeider Sas var, Gent, tot f5 b. s. 5 d. h. mishandeling: J. B., 38 j. arbeider, Zaamslag, tot f 5 b. s. 5 d. h. en A. J. B., 31 j., schoenmaker' Hul9t en E. J. v. L. 41 j., korenmolenaar, Graauw, tot f 3 b. s. 3 d. h. strooperij M. L. v. M. 18 j., en M. d. B., 16 j., arbeidsters, Stoppeldijk, ieder fl b. s. 1 d. h. beleediging van een ambtenaarJL*-A. P. v. W., 20 j., bediende Middaldurg tot f 10 b. s. 10 d. h., en wederspannigheidW. P. J. B., 19 j. leurder P. v. T., 20 j., sjouwer, en P. K. D., 19 j., leurder, allen Middelburg ieder tot 7 d. gev. straf. Allen in do kosten. VrijgesprokenF. W. 62 j., werkman, Middelburg btklaagd van diefstal, en A. B., 18 j., vrachtrijder te Oostburg, appel- land van een vonnis van het kantonge recht te Oostburg, beklaagd van overtre ding van het prov. reglement op de buurt wegen. Ter buitengewone openbare civiele terechtzitting der Arrondissements-Recht bank te Middelburg van heden, is de heer L. E. A. Liebert benoemd Notaris ter standplaats de gemeente Ierseke, als zoo danig beëedigd. Nederlandsche Zendingsveree- n'S'në* j Br. Albers roept van de wateren der „Groote zee" den broederen en zusteren i'n Nederland een hartelijk vaarwel toe en brengt tevens dank voor 't vele goede, hem in het vaderland van velen bereid. Met name dankt hij hen die hem gesteund heb ben in zijn arbeid voor een Christelijke Protestantsche Meisjeskostschool te Batavia. Men voelt waarom 't gecursiveerde woord er bij staat. Rome, met name de sosiëteit van Loyola, weet dat wie de jeugd heeft in zekeren zin dff toekomst neelt („in zekeren zin" als men even nadenkt voelt men dat 't woord slechts tot op zekere hoogte waar is; anders zou het eene ge slacht steeds het andere moeten gelijk zijn het blijft altijd „God is Koning van den tijd", ook van de toekomst). Rome zoekt daarom overal zich van de school meester te maken en aast met name op de zonen en dochteren van aanzienlijken huize('). Zoo doet het «ok te Batavia. Dat hierte gen moet gewaakt worden, en dat men alles doen moet, wat de hand vindt, om Rome's oogmerken te verijdelen, ligt voor de hand. We juichen den arbeid van Br. Albers en van het voor de school gevormde comité van harte toe. De gemeenten van Tjirebon en lndra- majoe gingen weder eenigszins vooruit. O. a. werd een kind door een vader ten doop gebracht, ondanks den woedenden tegenstand der moeder, die niet verdragen kan, dat haar kind behooren zal bij „de afvalligen van den oudsten Godsdienst der wereld". Een ander hoort met belangstelling naar 't Woord Gods, sinds hij br. Van der Brug 't Evangelie hoorde verdedigen tegen eenige Ckineezen, die offer brachten aan hun goden. De bb. Albers en Müller kwamen 10 Nov. te Batavia aan. Utrechtsche Zendingfveree- niHing. Br. Van Dijken (Halmaheira) mag zich weder eens verblijden in een goede opkomst in de kerk. Ofschoon hij er zich over ver blijdtGods Woord keert niet ledig weder -kent hij zijn volkje te wel om zich veel daarvan voor te stellen. Hij heelt op zijn Duma reeds zoo menigmaal een opwekking gehad, die nog sneller verdween dan verscheen. De kerk te Duma raakt versletende witte mieren hebben de baL- ken hol geknaagd. Hierin moet voorzien worden. Dit kost betrekkelijk zooveel niet. Br. Van Dijken rekent voor f500 een nieuwe kerk te hebben. Gelukkig gaat ij ons 't kerkenbouwen zoo goedkoop nog niet: anders kwamen er wel tienmal zoo veel nog, als er reeds zijn en elke kerk maar 'k mag hierover niet doorgaan, blecfits bouwe men liever kerken, waar ze noodig zijn, dan waar er geen behoefte aan is. Br. Storm (Boeroe) heeft t zeer druk door afwezigheid en ongesteldheid van enkele helpers. Zijn arbeid is niet onge zegend. O. a. ziet hij gaandeweg de poly gamie verdwijnen. In den verloopen zomer mocht hij weder 20 paren in cbnstely ken echt verbinden. Een echt heidensche trek der Boeroeneezen, die ze met alle afgo dendienaars gemeen hebben en die ook bij de Christenen uit hen niet zoo spoedig uitgewiscbt is, is de vrees voor menschen en geesten. Zelfs de goeroe's, al zeggen ze tot de menschen, dat ze op God ver trouwen moeten, koesteren eenzelfde vrees Te Mansinam werkt de doop op t Pink sterfeest nog na. Een jongeling kwam by Br. van Hasselt, bracht een lap katoen, om een pak van te maken. Hij wilde klee- ren gaan dragen, leeren een christen wor den. Zijn grooten haarbos de Papoea s hebben een hoofd als een raagbol schoor hij af. Doch een en ander wekte grooten weerstand bij zijn aanstaande en haar fa milie. Evenveel) tegenstand ondervindt de vrouw van een overleden hoofd, die ook gedoopt wil worden. Een eigenaardige oor zaak van schoolverzuim heelt Br. \an Hasselt nu en dan bij zijn leerlingen. Soms blijven ze n.l. weg, als ze met elkaar gevochten hebben vechten de kin deren, dan rakende ouders ook niet zelden handgemeen. Br. Van der Roest mist zyn leerlingen nog al eens om een andere re den, bij laag water moet lnj s morgens half acht met de school beginnen en aan mag de les slechts- anderhalf uur duren, want de jongens gaan, zooals ze zeggen, „visch moorden." Een doopcandidaat moest weggezonden worden wegens moord bij een „raak" een a"der kan niet van de drinkgelagen at blijven. Raak- of Moordtochten blijven (i) We vestigen de aandacht onzer lezers nog eens op 't nog e weinig gekende, wel is waar wat tendontieus geschreven, maai toch aanbevelenswaardige werkje van Ds. D. Snijder Jr. „Rome's voornaamste Leer stellingen en Bedoelingen Utr. Bieyei, Volksuitgave, f0,60. aan do orde, want bloedschulden moeten steeds met bloed betaald worden en zoo raakt men nooit ten einds. Een poging om aan een veete tusschen twee stammen door een verdrag een einde te maken werd door V. d. R. beproefd, doéh stuitte af op den krijgs- of liever moordlust der jonge lieden. Ook staat V. d. R. in eenigszins moeilijke stelling in zulke gevallen, gelijk ieder zendeling bij een volk, dat aan zich zelf overgelaten wordt. Een zendeling lean en mag niet als ambtenaar optreden en toch ziet 't volk in hem een gezaghebbend persoon. Zendeling Maan vestigde zich te Bantaïng („Bonthain") in Zd. Selebes, ton einde de taal der Makassaren en Boegineezen te lee ren en een goede plaats uit te speuren voor 't uitwerpen van 't net des Evangelies. t Coes. De kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsscholen alhier had donderdagavond op de gebruikelijke wijze plaats. Maranatha feestte in de ned. herv.-, de geref. Zondagsschool in de geref.-, en Bid en werk in de chr. evangelische kerk. Maranatha onthaalde ruim 300, Bid en werk 220, en de geref. Zondagsschool 150 leerlingen. Te Wilhelminadorp werd feest gevierd in de ned. herv. kerk, met ruim 70 leerlingen. Opmerkelijk is't dat waar overal elders de ouders gaarne de feestviering bijwonen, te Wilhelminadorp, behoudens een enkele uitzondering, dezen schitteren door afwezigheid. Men veTzoekt ons de aandacht der verschillende gemeentebesturen op Zuid- Beveland te vestigen, op de wenschelijk- heid van zand strooien. Eene tegemoet koming "die door velen zou worden toe gejuicht. Op sommige plaatsen is het rijden met voertuigen bepaald gevaarlijk. Vlissingen. De Belgische loodsboot no. 4, die Dinsdagnacht op de Spijkerplaat gestrand is, werd Woensdag |morgen mét behulp der sleepboot, „Norway" weder vlot gebracht en in de buitenhaven te Vlis singen gesleept. Baarland. Den 2 Jan. 1896 hoopt dhr. G. Moerdijk, dijksopzichter van het waterschap Baarland c. a., den dag te her denken waarop hij voor 25 jaar in ge noemde betrekking werd aangesteld. Middelburg. Den 1 Jan. a. s. is het 25 jaar geleden dat de heer A. W. v. Kluijve als hoofd optrad aan de school voor Ger. Onderwijs (Gravenstraat) alhier. Het zal den geachten jubilaris op dien dag zeker wel niet aan vele welverdiende blijken van belangstelling ontbreken. 's Heer Arendskerke Vanwege den Algem. Nederl. Politiebond is aan A. van de Plasse Gem. Veldwachter te Nieuwdorp de bronzen medaille uitgereikt wegens 10-jarigen trouwen politiedienst. —r Mosch en spreeuw, kraai en rood* borstje, vink en lijster hebben het thans hard te verantwoorden. Wij doen een be roep op het medelijdend gemoed onzer jeugdige lezeressen. Men zette ook af en toe een bord warm water buiten, opdat onze nuttige zangvogels kunnen drinken. Wel richt de mosch bij het nut dat zij sticht ook veel schade aan doch in zekeren zin geldt ook hier het„Hebt uwe vijan den lief". Woensdagavond zag een politieagent, geposteerd bij'de doopsgezinde kerk, te'sGra- venhage een militair naar de kosterij gaan en aan de/leur ineenzijgen. Hij snelde toe en ont waarde een sterken kolendamp, welke uit de woning kwam. Na den bewusteloozen soldaat ter zijde te hebben geplaatst, ging hij met een kameraad de woning binnen. Op de trap vonden zij toen den stoker van de verwarmingsmachii^e van het kerkgebouw. De man was daar bedwelmd ineengezonken. Verder gaande vonden zij in de woonkamer de kostersvrouw, nog twee andere vrouwen en een kind, bewus teloos op den grond en op stoelen uitge strekt. Het vertrek was geheel gevuld met een verstikkenden kolendamp. Terstond was geneeskundige hulp ingeroepen en de vijf bewusteloozen werden naar het ziekenhuis gevoerd, waar 't een geruimen tijd duurde, eer zij weder bij kwamen. De soldaat had spoedig zijn „positieve" herkregen. Het ongeval schijnt ontstaan dooreen op hooping van kolendamp bij het aanmaken van het verwarmingstoestel. Te Amersfoort is door den jacht opziener van baron v. Boetzelaar in een boschje he'. geweer, zakboekje, mouwvest en de complete uitrusting van den ver misten milcien Langeveld gevonden, den held van het zoegonaamde drama der Zeisterheide. Volkomen wordt daardoor de vooron derstelling bevestigd, dat Langeveld is gedeserteerd. Dat velen in het minst geen idéé meer hebben over de toepassing der ker kelijke tucht, blijkt uit bet volgende be richt, dat in de liberale bladen wordt op genomen. „In sommige deelen van Pruisen wordt de kerkelijke tucht streng opgevat. Zoo is de vorige week aan een herbergier in een plaatsje van Westfalen door den kerkeraad een waarschuwing gezonden, omdat hij in den vorigen zomer tweemalen dansmuziek heeft laten spelenEr werd bijgevoegd dat, als hij die zonde nogmaals begaat, hij niet meer tot het avoudmaal zal worden toegelaten. Op grond van dit stuk, dat door den predikant en 10 kerkeraadsleden is onderteekend, zal de herbergier een aan klacht indienen wegens afdreiging." Als men zich nog verwonderde over de houding van den herbergier, dan was men in zijn recht. Een voorbeeld van stiptheid. Een zeer vermakelijk feit heeft zich dezer dagen aan een der grootste handelshuizen te Parijs voorgedaan. Sedert geruimen tijd werd den bureauchef van dit handelshuis herhaaldelijk ver zocht, een bediende, B. genaamd, voor bevordering in aanmerking te doen komen, daar deze bediende volgens zijne bescher mers alle goede eigenschappen van een model- bureaucraat bezat, zooals stiptheid, ijver, beleefdheid tegenover het publiek enz... De bevordering en de daarmede gepaard gaande tractementsverhooging werd toegestaan en volgens de traditie wilde men deze goede tijding aan den volmaak ten handelsbediende meedeelen. Een zeer komisch geval kwam door dit voornemen aan het licht. Op het kantoor der af- deeling, waar de bediende B. werkzaam moest zijn, kende men hem volstrekt niet, daar nij er zieh gedurende bijna 3 jaar niet vertoond had. Aan zijn parti culier adres kr6eg men hetzelfde ant woord: B., was sedert geruimen tijd ver huisd, zonder zijn nieuw adres achter te laten. Men wilde reeds het onderzoek naar het adres van den stipten bediende in handen der politie geven, toen men op het uitstekende denkbeeld kwam, eerst aan de kas te informeeren. Daar was B. geen onbekende, want met een bewonderens waardige stiptheid kwam hij daar op den laatsten dag van iedere maand om zijn salaris te ontvangen!.. Men zal den model-bediende dus eerst den 31en December kunnen meedeelen, dat de „welverdiende" bevordering door zijne superieuren is toegestaan! In de rue du Cher te Parijs is eene groote fabriek afgebrand, tengevolge waar van 200 werklieden broodeloos geworden zijn. De brand, die zich sr.el uitbreidde, veroorzaakte in den omtrek een ware pa niek; men wierp de meubels door de ramen. Een persoon is ernstig gekwetst door een brandend stuk hout. Een stem De keuze van den democraat ^eimbur- ger voor den Badenschen landdag was on geldig verklaard en bij de darrna noodig geworden nieuwe verkiezing is de nati^naal- liberale candidaat gekozen met één stem meerderheid. De nationaal liberale party heeft met die eene stem de meerderheid in de Badensche kamer heroverd. De Parijsche commissaris van politie heeft in het slot Aussig, welks eigenares een vriendin van Artonj is, veel belang rijke stukken, betrekking hebbende op de Panamazaak, in beslag genomen. Een deel der papieren was in het park, een meter diep, in een kist begraven. Kamers van arbeid. Het lid van de Eerste Kamer J. E. N. Schimmelpenninck van der Oye, die des tijds eerst met den heer Pyttersen, en ver volgens alleen een ontwerp wet tot instel ling van Kamers van arbeid heeft ingediend bespreekt thans in de a. r. Nederlander het wetsvoorstel va* de regeering, waarin hetzelfde onderwerp wordt geregeld. De schrijver vindt in dit ontwerp meer dan één bepaling die hem allesziqs toelacht, maar er zijn er eenige, waarmee hij zich niet kan vereenigen. lo. Dat ook vrouwen lid en kiezer kunnen worden is niet menschkundig, 't is een eerste stap op den verkeerden weg 't drijft de vrouw naar den strijd met den man op de openbare markt des levens, ten koste van haar waardigheid en kracht als vrouw. Bovendien is in het beeld dat de apostel Paolus geeft van de vróuw moeilijk een bekrachtiging te ontdekken van dit streven. 2o. Dat tappers en bordeelhouders niet worden uitgesloten betreurt de schrijver; hij had gaarne het zedelijk getuigenis in die uitsluiting gelegen, in deze gezien. 3o. De Kamer van arbeid heeft volgens het regeeringsontwerp ten doel om door het verzamelen van inlichtingen, het die nen van advies en het voorkomen en ver effenen van geschillen, de belangen van pa troons en werklieden in onderlinge samen werking te bevorderen. De overige ont werpen gaven echter als doel aan a. het bevorderen van de gemeenschappelijke belangen van patroons en werklieden, b. het verzamelen van inlichtingen, c. het dienen van advies, d. het voorkomen en vereffenen van geschillen. Het verschil tusschen die twee bepalingen is volgens de eerste door geen andere dan de aan gewezen middelen de samenwerking van de patroons en werklieden mag worden bevorderd, terwijl de tweede de middelen om tot dat doel te geraken niet aangeeft. Het bezwaar tegen de iegeeringsbepaling js, dat onder de daarin genoemde midde len niet kan worden gerekend wat toch zeker tot de competentie der Kamer moest hehooren: regeling van arbeids- of dienstcontract van het loonstelsel,van het leerlingstelsel,van den werktijd, maatregelen betreffende vei ligheid, hygiëne, enz. Altemaal zaken, die niet of slechts moeielyk in het algemeen te regelen zyn; verschillende bedrijven heb ben hieromtrent verschillende eischen ea behoeften.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2