NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dtnsifflij M Decm6ec. ftptufe faargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 87. 1898 RECHTSZAKEN. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich met 1 Janu ari op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. KERSTZANG. Tweede Kamer. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wegens het Kerstfeest ver schijnt Woensdag geen no. van ons blad. Want een Kind is ons geboren een Zoon is ons gegeven. Jes. IX5. Wat heerlijkheid straalde over Bethlehems (velden Wat hemelache tonen doorgolven den (trans In de eenzame nachtwaak der kudden (ontstelden De herders, omschenen van Godlijken (glans 1 De boodschap des heila wordt aan armen (gezonden, Die waken bij 't sluim'ren der darte lende aard En juublende heiren van Seraphs verkonden De Godspraak der eeuwen: de Maagd (heeft gebaard! Maar niemand vernam het, in Israels (Grootjn, Geen Wijze vermoedt het, volleerd in (de Wet, Wat wonderbedeeliag zich hier heeft ont bloten, Wat wondergeboorte hier Englen ontzet Alleen in de verte der Oosterluchtkimmen, Zien Wijzen van vreemden, van on- (joodschen stam, De sterre des Konings nit Jacob ont- (glimmen Ja! de eeuwlang Gewenschte der Hei denen kwam! De Zoon werd gegeven, het Kind werd (geboren, En de Opgang van Boven sproot uit, en (verscheen En herders 1 o gij, tot Zijn schapen ver boren, Wat hoordet, wat zaagt ge, waar spoeddet (ge heen? Naar Bethlehem Efratha, de eriiij ke woning Van Beöz, en Jesse, en Davids geslacht Aldaar is geboren de Herder, de Koning, Te Bethlem, in Juda de minste goasht! Daar zaagt gij het Kindeke, in doeken (gewonden, Een kribbe, Zijn leger, Zjjn woning, (een schuur! (Daar was op heel de aarde geen andere (gevonden Voor de Moeder haars Heilands in 't (barensnoodsuur!) Maar daarom vernamen U w vreedzame velden Dia hemelsche stemmen, bij d' afloop (der nacht, Die Isrel de komst des Gezegenden meldden, En 't heil, door God zeiven op aarde (gebracht! Zij loven den Heiland, den Christus, den (Heere, Den Zoon zonder aanvang, den Hemel- (scben Spruit! Zij brengen den Vader aanbidding en eere Zy roepen den raad van Zjjn Vreêver- (bond uit: Genade voor zondaars, in afval verloren, Behagen in het schepsel, dat weerkeert (tot stof Het Woord openbaart zich, het Kind is (geboren Het Zaad is voldragen, voorzegd in den (hof Gaat uit dan, o gij, de allereerste getuigen Der zaligheid Gods, die in 't vleesch (is gezien, Die 't eerst voor dat Kindeke uw knieën (mocht buigen, Die 't eerst dien Emmanuel hulie mocht (biên Gij allen, tot trouw - en genadebetooning Van God, tot den heildag verwachtend (bewaard Verkondigt aan Sionuw God is uw (Koning Uw glorie, o Isreluw heillicht, o Aard 1 Getuigt het, gij volkenvan het uiterst (der aarde, En brengt dien Verwinnaar uw schatten (ten buit Gij, Wijzen van 'tOosten, wien 't God (openbaarde Zijn sterre geleidt u, spoedt henen, trekt (uit! Belijdt hem to Salem, in spijt der Heroden Aanbidt hem te Bethlem, met wierook (en goud Aanbidt den geborenen KoniBg der Joden, Die de einden des Heidendoms roept (tot behoud En gij, kleine lamm'ren ten bloeddoop (verkoren, Waar Rachels gebeente zoo klaaglijk om (treurt In plaats van dat kind u ten Losser ge boren. Aan't moederlijk harte ter slachting ont- (scheurd Getuige ook dat bloed, door den Vreem- (dling vergoten, Dat de Overste Leidsman uit Vorstlijken (stam, De Herder der schapen uit David gesproten, Naar 't woord der Propheten uit Bethle- (hem kwam. Hij komt, om Zijn Isrel voor eeuwig te (troosten Springt op, o gij volkenmet Jacob (te zaam Gij Noorden en Zuiden, gij Westen en (Oosten, Roept uit dien Ontzag-, dien Genavollen (Naam Een Kind, ons geboreneen Zoon ons (gegeven God zelve ons verschenen in 't zichtbare (stof I Verheerlijkt dien Heildag, zoo schoon, zoo (verheven, Met immer vernieuwde verrukking van (lof! Met duizend gemengelde klanken en galmen Van symbel en orgel, en trommel en (fluit VanSions zich telkens vervullende psalmen, Ter eere van Bethlems gezegende Spruit En gij, o gij zoetste, gij schoonste der (nachten, Veel schooner dan de ochtenstond zelve (der aard O Kerstnacht! verwachting der vroegste (geslachten, Bij 'trijpen der eeuwen in vreugde ge baard Bij 't smeltende licht van uw sterrenge- (wemel Ontwake de Kerkbruid met Hallelujah En zegge Hosanna zij Gode in den hemel En vrede over de aardedoor vrije (Gena. Da Costa. 23 Dec. 1895. Sommige lezers te Goes hebben bij ons herhaaldelijk gereclameerd dat de Goesche raadsverslagen in ons blad nooit zoo vol ledig zijn als in de Goesche bladen. Wij hebben getracht, met inachtneming der be schikbare ruimte, aan die bezwaren tege moet te komen. Het jongste raadsverslag was, wij durven zeggen, tamelijk volledig. Wel staat er in het verslag van de Goe sche Crt. vrij wat meer. Doch in de eerste plaats rekene men er mee dat onze cou rant geen plaatselijk maar een provinciaal blaadje is en in de tweede plaats dat er in het verslag van de Goesche Crt. enkele zaken staan die niet in de openbare ver gadering genoemd zijn. De verslaggever heeft blijkbaar zijne inlichtingen van de Secretarie. Evenwel ook onze verslaggever zal zijn best doen, en zooveel mogelijk naar juist heid en volledigheid streven, ook al is dit niet altijd gemakkelijk. Niet alle spre kers in den raad toch hebben een zoo helder orgaan als bijv. de heeren Ochtman en De Jonge, en daarbij komt dat de ver slaggevers door een hek van de raadsleden gescheiden zijn; waardoor nog al eens wat van het gesprokene verloren gaat. Bij kon. besluit is bij de [rustende schutterij in Zeeland op hun verzoek eer vol ontslag verleend bij het 2e bataljon aan J. C. v. d. Have als 2e luit.by het le bat. aan G. den Hartogh als idemen zijn benoemd bij het 4e bat. tot kapitein mr. B. H. Carp, thans le luit.tot le luit. M. H. de Smidt thans 2e luit. tot 2e luit. I. Erasmus thans sergeant majoor, J. C. H. Snouck Hurgronje thans sergeant, en L. Breesnee, thans schutter. By Prov. bl. no. 129 maken Gede puteerde Staten van Zeeland bekend, ter voldoening aan art. 2 van het algemeen reglement voor de polders of waterschap pen, dat een afschrift van hnn verslag omtrent de aanvraag om vergunning tot bedijking van schorren in de gemeenten Rilland-Bath, gedurende veertien dagen in het gemeentehuis van Rilland-Bath] is nedergelegd ter inzage van belanghebbende besturen en personen. Verplaatst by den post-en telegraaf dienst met 16 Dec. de klerk der telegrafie 2e kl. S. M. van Hogerzeil van Rotterdam naar Terneuzen. Benoemd tot oommies der posterijen 2e kl. de commies 3e kl. W.C. Callenfels te Harlingen. MARINESLUIS EN HAVEN TE VLISSINGEN. De Commissie uit de Tweede Kamer, belast geweest met het onderzoek der Re- ge eringsinlichtingen op de adressen van den gemeenteraad van Vlissingen en van de Kamer van koophandel en fabrieken aldaar, houdende verzoek dat de Marine- sluis en haven te Vlissingen in bruikbaren staat worden gebracht en voor het scheep vaartverkeer opengesteld;h»eft daaromtrent rapport uitgebracht. Ter juiste beoordeeling van deze niet alleen voor Vlissingen, maar ook voor ons land belangrgke zaak gaat de commissie in de eerste plaats na wat tot het verzoek aanleiding heeft gegeven. In de jaren 1876 tot 1880 is de voor malige Marinehaven te Vlissingen verbreed en veriegi en de bestaande Marineslnis door den bouw van een tweede sluishoofd tot schutsluis ingericht. Niet het scheepvaartverkeer, dat toen, evenals nu, niet groot was, maakte de re- servesluis noodig, maar wel de scheepvaart- belangen te Vlissingen, voor het geval te eeniger tijd een defect mocht ontstaan aan de groote sluis. Na 1882 werden de toen nog niet ga- heel voltooide werken waaraan niet minder dan f 1,319,092 43l/2 werd besteed niet verder voortgezet, omdat die werken onbruikbaar waren gebleken niettegetstaan- de daaraan zooveel was ten koste gelegd. De huitensluisdeuren werden vastgezet, de voorhaven werd niet meer op diepte ge houden en de aanslibbing vóór de sluis nam ook zoo toe, dat die buitendeuren niet meer geopend konden worden. Een en ander gaf aanleiding, dat gedu rende de jaren 1888 tot 1893 eene uit voerige correspondentie tusschen de ge meente en den betrokken minister werd gevoerd, ten doel hebbende eene minne- lyke regeling van deze voor de gemeenten zoo belangrgke zaak te verkrggen. Die onderhandelingen leidden voor de gemeente tot geene resultaten. Toen eindelijk in November 1893 de aanbesteding plaats had van het leggen van een dam voor de buitensluisdeuren der Marinesluis, bleek het aan het ge meentebestuur voldoende, dat het rij k niet meer van plan was haven en sluis voor het scheepvaartverKeer bruikbaar te maken. Vandaar het exploot van 15 December 1893, waarbg de gemeente Vlissingen den Staat der Nederlanden sommeerde haven en sluis volgens de contracten van 1857 en 1885 binnen een jaar te herstellen en brnikbaar te maken. Dit exploot diende alleen voor het be houd barer rechten, maar daarmede had de gemeente niet de bedoeling tegen den Staat in rechten op te treden al zou men dit daaruit kunnen afleiden. En wat nu betreft de contracten van 1857 en 1885 waarop de gemeente zich beroept, hieruit big kt, dat de gemeente hare eigedomsrechten op de Marinehaven afstond, onder voorwaarde dat die haven voor de scheepvaart toegankelyk zou zgn en dat aan de gemeente gewaarborgd werd het recht om in die haven de beer door kokers in vaartuigen te voeren. En wat is nn gebeurd Door het niet voltooien van de Marine haven en de sluis, en het laten aanslibben van die haven, kunnen deze in stryd met de contracten niet alleen niet meer gebruikt worden voor de scheepvaart, maar zelfs de haven niet meer voor de kleine vaartui gen, bestemd tot het inladen van de b er onder de kokers, omdat de vaartuigen in plaats van heneden, nu boven de kokers komen te liggen, zelfs bg laagwater. De gemeente is er eigenlijk nu nog sleohter aan toe dan toen men in 1876 de Marinehaven van bestemming ging ver anderen. Toen konden de schepen nog van de haven en sluis gebruik maken, maar nu is dit alles onmogelyk geworden. Daargelaten de vraag of het Ryk in rechten op eene of andere wgze verplicht zou kunnen worden om aan de vordering der gemeente te voldoen, in elk geval legt de billy kheid in hooge mate volgens de bestaande contraeten aan het Rgk de ver plichting op om aan het verzoek der ge meente te voldoen. Maar ook het belang der scheepvaart op het kanaal door Walcheren vordert eene behoorlgke reservesluis, en om die reden mogen de kosten, deswege gevorderd, de regeering daarvan niets doen afhouden. In den toestand zooals die nn is, behoort voorzien te worden. Als toch de groote sluis te Vlissingen defect mocht raken, dan zal er geene gelegenheid zgn voor groote zeeschepen om uit het kanaal door Wal cheren te geraken of daar in te komen. Voor Vlissingen met hare belangrijke scheepswerf en petroleumhandel en voor Middelburg met haar droogdok en andere scheepvaaribelangen zon dit nadeelige ge volgen kunnen hebben. Dat de groote zeeschepen toch nog altyd door de haven en sluizen te Veere kunnen varen, is eene bewering, die nog te bewy- zen is. Werd daarentegen de Marinesluis in bruikbaren toestand gebracht, dan moge zij tengevolge van hare breedte, lengte en diepte wel geen doorgang kunnen verschaf fen voor de grootste zeeschepen, in elk ge val zullen toch zeeschepen van aanzienlijke afmetingen er gebruik vnn kunnen maken. Naar aanleiding van het bovenstaande meent de Commissie het als resultaat van haar onderzoek te moeten uitspreken, dat zy voor zich den loop dien deze zaak ge nomen heeft, vooral met het oog op de daaraan bestede kosten, ten zeerste betreurt en aan de Kamer eenparig de navolgende conclu8iën te mogen voorstellen a. den minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen b. als het gevoelen der Kamer uit te spreken dat van rijkswege de marinehaven te Vlissingen op behoorlgke diepte behoort gehouden te worden ten einde, zooals vroe ger plaats had, aan de schepen voor het inladen der heer hestemd, gelegenheidte geven bij laag water onder de bestaande kokers aan te leggen, of op andere afdoende wgze in dat belang te voorzien. De meerderheid der Commissie stelt voor aan bovenstaande conclusiën nog toe te voegen c. als het gevoelen der Kamer uit te spreken dat, wat ook moge voortvloeien uit de bestaande contracten tussohen het Rgk en de gemeente Vlissingen gesloten, in elk geval het belang van de scheepvaart mede brengt, dat de Marinesluis en de daar voor liggende haven te Vliissingen door het Rijk in bruikbaren toestand worden ge bracht. De Commissie bestond uit de heeren Heldt, Lucasse, Mutsaers, De Kanter en De Beaufort. Met recht van vergunning Het Nieuws wijst er op, dat bg verkoop van huizen, waaraan vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein is verbon den, de goedgeloovige koopers dupe wor den van de aankondiging „met recht van vergunning." De volLe werking der drankwet is aan staande, en dan kan volgens art. 28 der drankwet, zoolang zg niet van bestemming veranderd zgn voor de localiteiten, waarin op 1 Mei 1881 zonder strgd met de wet sterke drank werd verkocht, in het algemeen de vergunning niet geweigerd worden, en wel aan hem die op dat tydstip daarin zelf' het bedrgf uitoefende, zoolang hg leeft aan anderen gedurende de eerste 20 jaren. Het getal van hen, die op 1 Mei 1881 in zeker lokaal sterken drank verkochten en daarin nog dat bedrijf uitoefenen, is uit den aard der zaak gering. Talloos daaren tegen zgn de vergunningen, die aan anderen zgn overgegaan, en naarmate het aantal, ten gevolge der wet, die voor alle gemeen ten een maximum vaststelt, langzaam in kromp steeg de koopwaarde en werd op allerlei wgze speculatiehandel in vergun ning gedreven. De Chr. historische kiesvereeniging te Rotterdam heeft besloten het bekende adres van „Voor Nederland en Oranje" te Goes, door een adres aan de tweede kamer te steunen. In de vergadering van j.l. Vrgdag heeft de afgevaardigde voor Middelburg de heer Lucasse gewezen op het nadeel door de mosselcultuur toegebraoht aan het vaar water in Zandkreek en Zuidvliet, en de aandacht van den minister voor deze quaea- tie gevraagd. Bedoelde rede nemen wij in een volgend no. over. Verder heeft de heer Hennequin, afge vaardigde voor Oostburg, een lans gebro ken voor bestendiging van de betere inrich ting der haven te Breskens, en voor het open houden der haven te Philippine. Op deze rede hopen wy terug te komen. Kantongerecht te Goes. Strafiitting van Zaterdag 23 Dec. Jachtwetovertreding J. F. Cz. te Hein- kenszand 2 m. f 3 s. 2 m. 3 d. verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 2 d. Idem en spoorwegwetovertreding P. M. te Woeusdrecht 2 maal 3 s. 2 maal 2 d. en f 10 s. 4 d. met verbeurdver klaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f5 b. 4 d. Visschen zonder acte en vergunning C. P. te Yerseke 2 maal f 2 s. 2 maal 2 d. verbeurdverklaring niet in beslag geno men kruisnet bevel tot uitlevering of te betalen f 1 s. 1 d. Spoorwetovertreding L. v. G. te Leiden f 5 s. 3 d. IJkwetH. W., P. B. en A. R. te Wemeldinge, J. D. en B. W. te Yerseke, T. d. H. te 's Heerenhoek, M. O. te Nieuwdorp, J. d. R. te Driewegen, A. d. M. te Baarland, S. N. huisvrouw van G. de L. te Hein- kenszand ieder f0,50 s. 1 d., C. d. S. te Heinkenszand fl s. d. 1 d., J. P. A. te Baarland, J. v. d. H. te Wemeldinge en J. N. te Driewegen ieder f 2 s. 1 d., J. A. S. te Yerseke f 3 s. 3 d., C. D. te Wemeldinge en L. v. d. V* te Yerseke ieder 2 maal f 0,50 s. 2 maal 1 d., W. S. wede A. d. B. te Driewegen 2 maal f 1 s. 2 maal 1 d. met verbeurdverklaring van al de in beslag genomen maten en ge wichten. Overtreding reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomenJ. F. D. Azn en A. D. JFz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1