VOOR ZEELAND. «o. as. im. fDoiifafag 19 3)eccm6cc. tleiiife laacgang. CHRISTELIJK- NIEUWS HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LEVENSVERZEKERING. Schuldig of Onschuldig blken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enfcda nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 Janu ari op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. li. Wij eindigden den vorigen keer met er op te wijzen, dat iemand, die in het huwelijk treedt, vrij willig den plicht op zich neemt voor zijn gezin te zorgen. In den gewonen gang van zaken wordt het gezin onderhouden onder 's Heeren ze gen door den arbeid des huisvaders. Nu kunnen er alweer onder gewone omstandigheden twee momenten komen, dat deze bron ophoudt te vloeien en wel, wanneer des verzorgers krachten minderen en wanneer hij komt te sterven. Daarvoor nu te sparen achten wij, ook naar aanlei ding van het in 't vorig artikel reeds mee gedeelde, ieders plicht, voor zooverre men daartoe in staat is. Ieder jaar een som metje voor dit doel weg te leggen, elk naar zijn vermogen, is gewis geen bezwaar. Doch het doel, dat men zich voorstelde, kan zelfs dan nog niet bereikt, wanneer men spoedig kwam te sterven. Maar wat, wanneer na eens duizend jonggehuwden ieder zoo'n sommetje spaar den met de onderlinge afspraak, dat, wan neer onder hen eene weduwe kwam, deze van het gemeenschappelijk gespaarde kapi taal een deel zoude ontvangen En wan neer die duizend elk jaar weer ieder dat zelfde sommetje betaalden Dan zouden van lieverlede de weduwen geholpen kun nen worden en er zou nog een aardig sommetje over kunnen blijven voor den ouden dag van hen, die dien beleven mochten, vooral wanneer hun gemeen schappelijk kapitaal tegen behoorlijken in trest goed was belegd. Welnu, deze duizend zouden, zóo han delende, hetzelfde verrichten, wat eene 8) FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT DE PAPIEREN VAN EEN ADVOCAAT. Slot. Den zelfden avond, na een in groote spanning doorgebrachtsn dag, zocht ik den ouden rechter op. De oude heer, hoewel hij mij geduldig, doch soms met een on- geloovig glimlachje aanhoorde, was niet te bewegen, om de zaak nog eens van van nieuw af te gaan behandelen, maar scheen volmaakt overtuigd, dat hij met een paar doorslepen boosdoeners te doen had, die hem wat wilden wijs maken, ten einde op zoo'n manier vrij te komen. Onverrichter zake moest ik dus weer naar huis gaan. Maar ik herinner mij nog goed, dat ik thuisgekomen op de knie- en viel, en hetgeen ik in langen tijd niet gedaan had, mijne benauwde ziel voor Hoi uitstortte, en Hem smeekte een won der te doen, om het oordeel des doods over dezetwee eenvoudige menschen uitgebracht, te verhinderen. Den geheelen Zaterdag en ook den Zon- dug bracht ik in dienzelfden gemoedstoe stand door, zuchtend, weenend en biddend. Na de aardeche rechter mij in den steek gelaten had, was mij de hoop ontno men, dat ik bij anderen beter zou slagen. Waarheen zou ik ook gaan De tijd vloog als met arendsvlcrken om, en elke tik van mijn klok, was weer een stap nader tot het noodlottig einde. Zoo lette ik meer op den toestand van mijne, laat ik ze nu maar eens zoo noe men, beschermelingen, dan op den mijnen. Ik zelf naderde ook met eiken klokslag meer en meer, de grenzen van mijn eigen bestaan, zonder met God verzoend te zijn, door den dood Zijns lieven Zoons. Jlaar zóo is dj mon3ch Hij let meer Maatschappij van L. V. Z. doet. Zulk eene Maatsoh. kan dat echter veel beter dan de duizend, waarvan we spra ken. Zij heeft voor de verschillende tak ken van werkzaamheden, die hij zulk eene Maatschappij voorkomen, personen die met kenn:s van zaken kunnen optreden. Voor zoo verre dit noodig is, hopen we voor de lezers van dit blad dit duidelijk te maken en rekenen hierbjj op hunne be langstelling, die bij bet publiek voor deze zaak aanzienlijk grooter is dan voorbeen, daar dergelijke instellingen in den tegen- woordigen tijd, ter wille van de socials nooden, de aandacht trekken van geleerden en ongeleerden, van rijken en armen. Wij hopen door voorbeelden de zaak duidelijk te maken en ook de tegen baai- geopperde bezwaren onder de ooge» te zien. „Onbekend is onbemind," zegt bet spreekwoord. We willen dan bekendheid er aan geven om verder aan 't oordeel dei- lezers over te laten in boeverre zij voor zich zeiven of voor anderen er belang bij bebbon. In bet vorige jaar leefde nog gelukkig en tevreden te A. twee jeugdige eehttelieden. De man was bet geheel eens met hetgeen we hier reeds ontwikkeld hebben doch zag inj dat zulks niet genoeg was. Hij bezocht dus een agent van de Maatsoh., waarover we het hier jmeer speciaal heb ben en sloot eene verzekering voor een kapitaal van f 3000, uit te keeren bij overlijden. Veertien dagen nadat hij de polis in handen had gekregen, werd hij door den typhus aangetast en stierf. Eene maand na zijn overlijden werd de weduwe in het bezit gesteld van de f3000. Na behoefde zij het mededoogen der menschen niet in te roepen en heeft dit onder 's Heeren bestuur middelijkerwijze te danken aan de spaarzaamheid van haren echtgenoot, die het verstond, wat we reeds van Cal- vijn aanhaalden, n.l., dat „Godt alle toe komstige swaerigheden voor ons heeft wil- op een ander dan op zichzelven Des Zondagsmiddags, of liever het was tegen den avond, hoorde ik in de stille straat, waar ik woonde, een wagen voor mijn huis stilhouden. Eenige oogenblik- köD later, liet zich de bekende veldwach ter aanmelden, en verzocht, mij dringend te spreken. Ik liet hem, natnurlijk, binnenkomen. In angstigen haast vertelde hij mij, dat hij dien morgen een bezoek had gehad van de waardin uit de „Zwarte Zwaan" van een dorpje een paar uren verge legen en dat deze hom het volgende had medegedeeld Toen zij in de courant des Zaterdagsa vonds eenige bijzonderheden van het pro ces Armstrong had gelezen, was het haar opgevallen, dat zij dien Pierce eon tijd geleden, des avonds eens in hare her berg had gehad. Hij scheen zeer gehaast en gejaagd en vertelde haar, want hij kwam daar dikwijls, dat hij op stel en sprong naar Londen meest, en over een week of zoo zou terugkomen, maar dat hij een reiszak bij zich had, die hem nog aL hinderde. Hij verzocht haar der halve, of zij dien bewaren wilde, tot hij dien weder kwam terughalen. Daar was niets tegen zij had den reis zak, die fan een hangslot voorzien was, aangenomen, en in eene kist in haar voor kamer gelegd zonder er verder om te denken. Maar nu was het al zoo lang geleden, en Pierce was nog niet teruggekeerd Nog had zij geen argwaan, maar toen zij zijn naam in de courant onder de proces zaken zag, toen kwam haar die reiszak weder in de gedachten, en had ze hem, veldwachter, verzocht, eens spoedig te ko men kijken, wat er eigenlijk in dien man telzak zat, en of die geen licht in deze duistere zaak kon geven. Onmiddellijk was de wakkere veldwach ter medegegaan, had den reiszak ge opend, onder toezicht van een paar getui- len verbergen, opdat wij de selvighe als onseker en twijffelachtigh zonden tegengaen en geduyrigh aanhouden sonden om de remediën, die by de band zijn daar tegen te gebruyken." Hij heeft bet remedie daartegen gebruikt en zijne ecktgenoote pinkt daarvan thans de vruchten. Zeker zullen er onder onze lezers zijn, die zeggen, wat we reeds meermalen boorden„Maar wanneer deze taan nu eens langer geleefd had dan zijne vrouw, hoe zoude het dau met dat kapitaal ge gaan zijn Wel, dan waren bij zijn overlijden ver dere rechthebbenden in het bezit dezer som gesteld, die immers tot zijne nalaten schap behoort. De polis eener MaatsGh. v. L.V.Z. is dan ook gesteld op écn of meer personen en bij overlijden van dezen op verdere rechthebbenden. „Maar," zal iemand vragen, „hoeveel heeft men per jaar voor zoo'n kapitaal van f3000 te betalen?" Het antwoord hierop luidt, dal zulks afhangt van den leeftijd, dien men bereikt heeft. Hoe ouder men is, hoe grooter die zoogenaamde „jaarpremie" wordt. Op 26-jarigen leeftijd zon deze voor genoemd kapitaal ongeveer t 60 zijn. Onder de lezers die van rekenen hou den, zullen er wellicht zijn, die nu eens uit gaan cijferen, na hoeveel jaar degene, die jaarlijks f 60 tegen samengestelden intrest van 2Vs% uitzet, f 3000 bij elkaar heeft. En wanneer ze goed gerekend hebben, komen ze tot de ontdekking, dat daarvoor maar eventjes 33 jaren noodig zijn! Daar de 26 jaren bijgeteld, is men in zijn zestigste levensjaar. Volgens de statistiek (Maimensterftetafel der geheele bevolking naar Prof. A. J. v. Pesch) leven er van de 100.000 geborenen op 60-jarigen leeftijd slechts 35,000 meer. Deze cijfers gaan wel op en neerdoch volgens deze berekeningen althans zijn 13/2o daarvan dan reeds ten grave gedaald. Een ieder make de gevolgtrekking ook in betrekking tot gen, zooals de wet dat eischt, en ziet! daarin lag het gouden horloge van den heer Wilson, met dito ketting, eene portefeuille van denzelfden heer, met al lerlei brieven, en andere voorwerpen van waarde, die Pierce, zonder twijfel door zijn booze geweten benauwd, op weg niet had durven medenemen, en daarom daar maar ongemerkt in bewaring had gegeven. De veldwachter had, zonder twijfel, daarvan proces-verbaal opgemaakt, en kwam nu bij mij, om de zaak verder te be handelen. Er was geen tijd te verliezen. Met dankbare zuchten tot God, zonder wiens wil niets geschiedt, begaven wij ons naar Armstrongs advocaat, en toen ook deze in weinige woorden op de hoogte was gesteld, naar den rechter. Na eene lange woordenwisseling verkre gen wij eindelijk van den halsstarrigen ouden man een uitdrukkelijk bevel aan den sheriff, (een ander rechtspersoon) om de terechtstelling van de echtelieden Arm strong den volgenden morgen nog niet te doen doorgaan. Wij draalden niet om dat hevel over te brengen, dat kan iedereen begrijpen. Ik had er n wel eens getuige van wil len doen zijn, hoe Armstrong en zijne vrouw die tijding ontvingen, doch ik kan mij wel voorstellen, dat zij Hem niet zullen verge ten hebben, van wien alle goede gaven en volmaakte giften afdalen. Het spreekt van zelf- djt er ook zon der verwijl middelen in het werk werden gesteld, om Mary de meid in handen te krijgen. Maar dat gelukte nietzij was dadelijk na de uitspraak van het vonnis verdwenen. Vijf maanden verliepen er nog en de zaak bleef nog maar altijd hangenArm strong en zijue vrouw zaten nog maar altijd gevangen. Van Mary noon van Pierce had men een spoor kunnen vinden die waren denkelijk naar Amerika ontsnapt. En hun getnige- het beleggen van een klein sommetje per jaar Hier moet men nog hij in aanmer king nemen, dat eene zoodanige Maat schappij bij.jaren van weinig sterfte, winsten maakt en bij de door ons genoemde, de Amsterdamse he, daarna 40 pCt. aan de contractanten wordt uitgekeerd, waardoor onder gewone omstandigheden de jaarpre mie, bij lang leven, gaandeweg kleiner wordt, terwijl bij overlijden de volle som, waarvoor men verzekerd was, wordt uit gekeerd. Zeer gegrond is de bewering van hen, die zeggen, dat, wijl volgens de statistiek op 60-jarigen leeftijd nog 'Ao van de be volking in leven is, het beter is, eene gemengde verzekering te sluit»». De meeste verzekeringen, die gesloten worden, zijn dan ook gemengde, vooral bij hen, die zulks doen voor eene niet onbelangrijke som. De jaarpremie is echter in dit ge val hooger. Eene gemengde verzekering is eene zoo danige, waarvan het kapitaal wordt uit betaald bij overlijdenof zoo men in het leven gespaard blijft, op een bepaalden leeftijd. Daardoor bereikt men dan een dubbel doel. Komt men vóór dien be paalden leeftijd te overlijden, dan wordt het verzekerd kapitaal aan de weduwe of rechthebbenden uitbetaalddoch bljftmen leven, b.v. tot op 50-of 60-jarigen leeftijd, al naar dat men gecontracteerd heeft, dan ontvangt men op dien leeftijd zelf die som. Deze wijze van verzekering is volkomen in overeenstemming met hetgeen we in „de Zeeuw" van 30 Nov. 1.1. zeijen, dat men, n.l. in eene Maatsch. van L. V. Z. spaart voor den ouden dag en voor vrouw en kinderen. De jaarpremie is, zeiden we zoo juist reeds, bij de gemengde verzekering hooger dan bij eene verzekering alleen bij over lijden. Ieder vat, waarom zulks zoo moet zijn. Immers wordt bij laatstgenoemde de verzekerde som alleen bij overlijden uitbetaald. Sterft iemand dus op zijn 90ste nis was toch noodig, om de zaak Armstrong tot een goed einde te brengen tenminste bet dreigende zwaard, dat hun nog altijd boven het hoofd hing, te doen opheffen. Op zekeren dag kort daarop ontving ik een brief van de oppasseres uit een gast huis in Lenden, waarin vermeld stond, dat er in dat gasthuis een vrouw was opge nomen, welke, in een staat van beschon kenheid verkeerende, door een wagen was overreden, zoodanig, dat hare beenen moes ten worden afgezetdat zij nu erg beden kelijk lag, zoodanig, dat de dood onvermij delijk scheen, en dat ze mij verzocht on middellijk naar Londen overtekomen, daar ze mij een gewichtig geheim, aangaande de echtelieden Armstrong, te openbaren bad. Haar naam was' Mary S. Was de reis naar Londen een tocht, waar mede vele uren gemoeid waren, en had ik weinig zin in een ander geval aan zulk eene oproeping gehoor te. geven, nu het de ont moeting met Mary de meid betrof want die zou het zekerlijk wel zijn, aarzelde ik geen oogenblik, en ving de reis naar Londen aan, in de hoop, iets te hooren, dat ik ten gunste van Armstrong en zijne vrouw zou kunnen aanwenden. Mijn verwachting werd niet teleur gesteld Ik vond Mary in het gezicht van den dood. Nog maar enkele uren had zij volgens het gevoelen van de docto ren te leven. Onder tranen van berouw deelde zij mij mede dat alles wat Arm strong voor de rechtbank verhaald had volkomen waar was, en wat zij had ge tuigd, alles leugen. Pierce had de euveldaad bedreven, en was ijlings op de vlucht gegaanzijn hoed in den steek latendetoen hij het gestommel heneden hoorde, en be merkte dat er een paar menschen door de achterdeur in huis kwamen. Zij was van angst onder haar bed gekropen, en had zich maar gehouden of zij bewusteloos was, toen de menschen met geweld het huis indrongen. Pierce was naar Londen jaar, zoo wordt het kapitaal ook eerst dón uitbetaald. Volgens de bovengenoemde sterftetafil zijn erop dien leeftijd nog 700 van 100.000 (een gering getalin leven, 't geen zeer goed overeenkomt met bet woord van een bijbelheilige, die 120 jaar oud werd (Zie Ps. 90:10). sa Voor iemand van 26 jaar oud is dan de jaarpreinie, wanneer het kapitaal óf by zijn overlijden aan anderen óf op 61-jarigen leeftijd aan hem zei ven zal worden uitbe taald bij de Amsterd. Maatsch. ruim f 76 voor f 3000 verzekerd kapitaal, echter onder dien verstande, dat hij bovendien deelt in de winst bovengenoemd. In een volgend artikel hopen we meer zaken, de L. V. Z. aangaande, te bespreken, en vertrouwen dat zulks den belangstel lenden lezer niet onaangenaam zij. 18 Dec. '95. Een kundig man is deze week der ge neeskundige wetenschap ontvallen. Prof. V. d. May van de Amsterdamsche gemeen te-universiteit, pas 44 jaar, is aan bloed vergiftiging bezweken. Eene operatie gaf nog eenige verlichting en hoop dat men hem zou mogen behouden doch Maandag trad hartverlamming in en overleed de lijder, na een ziekte van nog geen veertien cagen. Hij was lid van verschillende besturen en coinmissiën in het lichamelijk belang van zijn medemenschen onder meer voorzitter der Maatschappij voor Genees kunde. Bij kon. besluit is benoemd tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van bet calamiteuze waterschap Slavenisse L. J. Dorst en in het bestuur der water keering van den calamiteuzen Adornis- polder, tot voorzitter J. du Bois en tot lid H. Brakman. Bij 't personeel der rijksveldwackt worden met 1 Jan. verplaatst J. B, de Wi8pelaere van Retranchement naar Hein- gevlucht, en zij had ook in die groote stad een dienst gezocht. Waar hij geble ven was wist zij niet, maar dit was zeker, dat de misdaad aan geen van beiden eenig voordeel had aangebracht. „Ik", zoo verbaalt de rechtsgeleerde verder, „ik droeg wel zorg de verkla ring van de misdadigster op te teekenen en door getuigen te laten bevestigen, na dat zij haar handteekening tot bekrachti ging er onder had gezet* Onder bittere tranen van berouw deed zij zulks, en, nadat ik tot baar eenige vermanende woorden gesproken had, vertrok ik weder naar bet stadje waar ik gevestigd was, en waar Armstrong en zijne vrouw nog altijd in de gevangenis zaten. Mijn verklaring zond ik aan den opper rechter van bet graafschap op, vergezeld van een smeekschrift om gratie en losla ting uit de gevangenis voor hem en zijne vrouw. Een aantal lieden uit het dorpje, waar Armstrong gewoond had, ondertee kenden dat smeekschrift mede, en het gevolg was, dat, r.a verloop van een paar weken op het verzoek gunstig werd be schikt, en de rechtbank oordeelde dat de nu ondergane gevangenisstraf en doorge stane angsten voor de beide personen wel voldoende zouden zijn. Ze werden der halve dadelijk op vrije voeten gesteld. De cipier zeide mij dat zij beiden, hoe wel afzonderlijk opgesloten, toch bij het vernemen van hunne invrijheidstelling op de knieën vielen en met luider stemme God voor Zijne genade dankten. Hunne onderlinge ontmoeting moet ook zeer aandoenlijk zijn geweest. Zij vertrok ken naar, een andere streek, en ik heb nooit meer iets van hen gehoord,maar wel vernam ik iets later, dat Pierce was betrapt, en zijn gerechte straf in de gevan genis van Newgate had ondergaan. (Overgenomen uit De (antir.) Nederlander

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1