NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 84. 1898. Duisifag 17 iDeccmfier. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. ttmtfc Jaargang UITGAVE VAN bi .ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers0,025. meer 10 cent. Zij die zich met 1 Janu ari op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft de vorige week by de be handeling van het hoofdstuk JBinneuland- gohe Zaken belangrijke beraadslagingen gevoerd over het Onderwijs. Bij Hooger Ouderwijs werd een weten schappelijk debat gevoerd door de profes soren Kuyper en Drucker naar aanleiding van den voorgestelden post voor een hoog leeraar in de oudheidkunde. Bij gymnasiaal ondenvys bestreed de heer Lohman de verplichte lage schoolgeldhef fing op de gymnasiums en waarschuwde hij tegen het aankweeken van een „weten schappelijk proletariaat". De maatschappij, zeide spreker, gaat volstrekt niet vooruit door ruime openstelling van de gymnasia voor kinderen va* onbemiddelde ouders, idie later roor uitgaven komen te staau, die zij niet kunnen bekostigen. Het antwoord van den minister was natuurlijk weinig hoop gevend. Bij den post Ambachtsscholen sprak de heer Donner een gepast woord om te waarschuwen tegen 't streven om deze scholen door rijk en provincie en gemeen ten en niet in de eerste plaats door par ticulieren te laten bekostigen. Alleen waar particuliere krachten tekortschiefen, springe de Regeering bij. Te meer wijl daar im mers slechts in enkele vakken wordt on derwezen en dus een groot aantal ambach ten van deze scholen niet profiteert en ook dewijl de minst vermogende die al vroeg weekgeld van zijn jongen verlangt, hem niet op de scholen doen kan, wijl ze er te lang op zijn zonder verdienste. Deze spreker drong aan op een goed leerling stelsel. Bij lager onderwijs werd geprotesteerd tegen den post „oprichting eener Rijks- kweekschool voor onderwijzeressen". Belangrijke principiëele bezwaren wer den uitgesprokon door de Rechterzijde bij monde van de heeren Kuyper, Lohman, A. Hackay en Everts terwijl van liberale zijde de hser Sanders als hoofdbezwaar noemde, dat meisjes aan dergelijke scholen op te leiden, eerst eens een paar jaar in eene volksschool moesten gevormd worden. Dit geschiedt met de meesten niet en daarom achtte deze heer het geld aan half werk besteed. De linkerzijde, op enkelen na, verdedigde bij monde van den heer Tydeman dezen post met de opmerking dat de Regeering veel te weinig voor het openbaar onderwijs en bij monde van den heer Borgesius met een beroep op de wet, die de instelling van deze rijkskweekscho len vordert. De heer Lohman die door dit wetsargument moest getroffen worden, weer sprak 't oDder anderen met de opmerking dat de wet alleen bedoelt de oprichting daar waar zij noodig zijn. Ennoodigzijn ze niet, want er zijn voortreffelijke bijzon dere kweeksoholen te Arnhem en Haarlem er is dus gelegenheid genoeg voor oplei ding. Voor hem is 't een financieele qnaes- tie. Op deze discussie komen wij terug. Hel den wij slechts dat de minister, gelijk trouwens bij dezen stand der partijen te begrijpen was, den post er door kreeg met 51 tegen 46 stemmen. Tegen stemden 25 Roomschen, 5 Liberalen, 15 antirevolutio nairen en de heer Sckimmelpenninck. De heele rechterzijde was niet alleen aanwe zig, maar ook aaneengesloten. Twee libera len Hartogh en Van Karnebeek en een radicaal De Boer waren af wezig. Natuurlijk is deze uitkomst mede een gevolg van den verwarden uitslag van den verwarden politieken stembusstrijd des vo- rigen jaars. Rechtstreeks toch of indirect zitten thans liberalon op de plaats van antirevolutio nairen en Roomschen die thans zeker tegen gestemd zouden hebben. Bijvoorbeeld Meesters voor v. d. Velden; Knijff voor Löben SeisBouraan voor Brautsen Schaatsma voor Huber; Hesse- link voor Bevers; Van Deinse voor Wal ter zes stemmen die gevoegd bij de 45 tegenstemmers, die thans in de minder heid bleven, een meerderheid van 51 tegen 46 zouden hebben bewerkt. Wij wallen dus over dezen uitslag niet treuren. Wij, of liever de omstandigheden, zijn er 't meest schuldig aan terwijl daar enboven de troost dat dit ministerie toch voorbijgaat, ons ditmaal ontvalt. De stemming heeft uitgemaakt dat de zoogenaamd radicale broeders het er min stens nog erger zouden hebben afgebracht. Zij toch stonden altemaal tegen de toeval lig, misschien voor nog slechts die eene maal aangesloten, rechterzijde, zoo scherp mogelijk over. Vermelden wij nog dat ook de post kweek school voor Bewaarsehoolonderwijzeressen met 51 tegen 43 stemmen er door gehaald werd. Er voorstemden al deconservatief-, radicaal- en zoogenaamd radicaal-liberalen, mot uitzonderiug van de heeren Gleichman (voorz.) Plate en Hennequin, die met de oud-„rechterzijde" tegen den post stemden. Bij dien post was eene principiëele dis cussie gevoerd, althans uitgelokt, doch door de machthebbenden ontweken. De heer Kuyper opende de discussie met een pleidooi voor vrijheid van bewaar- schoolonderwijs, als zijnde dit een terrein waar de Staat, blijkens in vroeger jaren onder het kabinet Hackay, door hem zelf uitgesproken votum, heeft af te blijven. Hij werd hierin krachtig gesteund door de heeren Schaepman en A. Hackay, welke laatste op herhaalde sommatie van den Sliedrechtschen afgevaardigde en den minister verklaarde dat bij da loslating van de subsidie voor genoemde kweekschool wel degelijk een principieel motief had voor gezeten. De lieer Mackay herinnerde er voorts aan dat op genoemde kweekschool, al had de heer Kerdijk uitgerekend dat zij voor twee zevenden ook bezocht werd door da mes van orthodoxen huizè, geen plaats was voor het Onderwijs naar de Schrift, en onze Chr. bewaarscholen met de dames die van dergelijke inriohting komen niets doen kunnen. De minister wilde den strijd op sociaal terrein overbrengen, door het voor te stel len, als zou het alleen hem er om te doen geweest zijn de sociale positie der vrouw te verbeteren. De heer Kuyper sloeg hem echter dit wapen uit de hand met er op te wijzen dat het hier wel degelijk alleen te doen was om ook het bewaarschool- onderwijs het neutralete brengen onder de macht van den Staat. Dezelfde opmerking van hier boven geldt ook hier. Mar.nen als Van Deinse voor wie door Takkiaansch- en v. Bylandt uit Gouda voor wie door anti-Takkiaansch antirevolutionairen zoo hard geloopen was om hen in het kieswetbelang naar de Kamer te zenden, stemden tegen ons. Trouwens Tak zelf stemde voor den post, door zijne tegenvoeters op kiesrechtgebied voorgesteld. Vele half-antirevolutionairen-ant.i-libera- len die nogal wat op hebben met de gods dienstige beginselen van minister Roëll, zullen 't ongetwijfeld betreuren, dat een dergelijke fanatieke doordrijving van een zoo krenkend „liberaal" beginsel, zoo ge heel tegen 't geestelijk belang van de kinderen onzes Volks door eene partij en door een Kabinet, waartoe hij behoort, kon worden doorgedreven. Aan hen zal 'tte wijten zijn, wanneer de schoolstrijd, nu in 't belang der aan staande leerlingen der lagere school, na de te verwachten kiesrechtuitbreiding met nieuwe felheid weder zal ontbranden. Eerst nog werd verworpen met 71 tegen 33 stemmen, het amendement van den heer Hintzen om het bedrag voor genoemde Kweekschool van f 5000 te verminderen tot f2500. Aangenomen werd, met 56 tegen 38 st. het amendement van den heer Mutsaers om op art. 153 te schrappen het bedrag ven f 3000, uitgetrokken ter subsidieering van de kookschool te 's Gravenhage. Art. 153 werd vervolgens zonder hoof delijke stemming aangenomen. Op art. 164 werd met 48 tegen 46 st. aangenomen het amendement van de com missie van rapporteurs, strekkende tot schrapping van het bedrag van f1000, uitgetrokken ten behoeve van de voorbe reiding van een plan tot restauratie van de Grafelijke zalen te 's Gravenhage. 16 Dec. '95. MIDDELBURG. In de raadsvergadering van a. s. Woensdag te 2 uur zijn aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van leden van verschillende commission wegens periodieks aftreding. 3. Benoeming van een leeraar in do Engelsche taal aan het gym nasium. 4. Voorstellen van B. en W- tot verkoop van grond aan het Arnemuidsch voetpad. 5. Voorstel van B. en W. tot uit gifte in erfpacht van grond in de Üostersche straat. 6- Voorstel van B. en W. tot ruiling van gr. nd op het Molenwater. 7. Voorstel van B. en W. tot het geven van toestem ming aan Boddaert en Co- tot het bouwen van eene werkmanswon.ng op het terrein der ijzergieterij. 8. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erfpacht van de Meestoof met omliggend terrein aan VV.; K. Hering en tot verhuring van een ander stuk der groote scheepstimmerwerf aan de maat schappij „de Schelde." 9. Voorstel van B. en W. tot vermindering pacht visscherij. 10. Voorstel van burg. en wetlr. tot aanleg van een electrischen verklikker ter voorko ming van overstorting van het water uit het hoogreservoir der duinwaterleiding. 11. Staat oninbare posten inkomstenbelasting 1894. 12. Voorstel tot wijziging verordening marktwezen. 13. Voorstel van burg. en weth. betreffende verlichting van den Veer- schen singel. 14. Voorstel van burg. en weth. naer aanieiding van een adres van J. F. Fak Brouwer Mz., houdende mededeeling dat hij de exploitatie zijner steenbakkerij -Suzanna Johanna" staakt. 15. Rooiing van bóomen. Kilometerboekje. Bij het gebruik der kilometerboekjes heeft zich, naar het U. D. zegt, het geval voorgedaan, dat door vele kleine reizen, zoomede door het verschrijven van vakjes het zich in elk boekje bevindend aantal vakjes in enkele gevallen onvoldoende bleek om de volle 1000 kilometer te verbruiken. Aan dit b;zwaar zal thans op de navol gende wijze door de betrokken spoorweg maatschappijen worden tegemoet gekomen. Indien alle strooken vanj een kilometer- boekje zijn verbruikt, voordat de 1000 kilometers zijn afgelegd, en de houder niet voornemens is een nieuw boekje te nemen, of wel het overblijvend aantal nog niet verbruikte kilometers te groot is om op een nieuw boekje te kunnen worden bere kend met de volgende reis, zal kosteloos een suppletieboekje worden verstrekt, gel dig voor het nog ongebruikte aantal kilo meters, en zulks tegen intrekking van het verbruikte hoekje. Deze suppletieboekjes hebben denzelfden geldigheidsduur als de oorspronkelijke af gegeven kilometerboekjes, en moeten door belanghebbenden minstens drie dagen te voren aan de stations-loketten worden be steld, onder opgave van het nomrner en de klasse van het boekje, dat door het sup plement moet worden vervangen. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd onlangs, schrijft men aan de Ned., zeer terecht geklaagd over het beheer der domeingoederen. Terwijl men ijvert voor de droogmaking der Zuiderzee en pleit voor heide-ontginning worden duizenden hectaren kostbaren kleigrond verwaarloosd niet alleen door vele grondeigenaren, maar helaas ook door den staat. Indien er in dit opzicht wat meer oordeelkundig werd gehandeld, zouden tal van handen werk vinden, de landerijen grootere opbrengsten opleveren en de waarde der gronden aan zienlijk vermeerderen. Door den heer A. E. Gompertz, te Amsterdam, is voorloopig concessie aange vraagd tot het aanleggen en exploiteeren van een tramlijn „VlissingenDomburg." Met ingang van 1 Januari a. s. zijn benoemd bij het Belgische Loodswezen Tot loods, de hulploods P. J. Janssens; tot hulploods, de loodsleerling A. F. van Huysse tot loodsleerling Q. A. Fontaine, thans matroos aan boord der mailbooten te Üstende. Vlissingen. Ten bureele van den inspecteur over het Nederlandsehe loods wezen enz. alhier, is met gunstig gevolg examen afgelegd als binnenloods, ter stand plaats Vlissingen, door den varensgezel C. P. van Gelder. Benoemd tot burgemeester van Koe wacht de heer C. P. J. Dierik. Arrondissements-Rechlbank te Middelburg Zaterdag stond terecht F. W. C., oud 16 jaar, letterzetter te Middelburg, beklaagd van diefstal bij de winkeliers Meerman en Leinse. De heer mr. Dicke was zijn verdediger. Bekl. was reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld geweest. Het O. M. eischte drie jaar, met mindering. De ver dediger sloot er zich bij aan. Nog stond terecht J. F. G., oud 16 jaar zonder beroep, eveneens recidivist, beklaagd van diefstal bij de winkeliers Dollee en Oerlemans. Mr. Dicke zou 'm verdedigen. Hst O. M. wijzende op 't slechte gedrag van dezen knaap, over wien zijn vader hem menigmaal geklaagd had, vorderde drie jaar met mindering, waaraan zich de ver dediger refereerde. Eindelijk kwam voor C. V., oud 13 jaar, beklaagd van diefstal van taartjes enz. van den winkelier van Ham. Beklaagde ont kent doch zijn kameraad bevestigt hot feit. Eisch is een maand. Verder stond terecht H. C. S., oud 32 jaar, herbergier te Antwerpen, beklaagd van diefstal met braak bij B. Koeveetste Ter Neuzen. Verdediger mr. C. de Witt Hamer. Het O. M. achtte de feiten wet tig en overtuigend bewezen en eischte vier jaar gevangenisstraf met mindering. De verdediger was het er geheel mede eens. Eindelijk stond terecht A. de V., 20 j. oud, slagersknecht te Vlissingen, beklaagd van aanranding der eerbaarheid. Hij heeft pas een jaar gevangenisstraf achter den rug, en is de schrik van de vrouwen en meisjes in zijne buurt. Weshalve het O. M. voor hem eischt 3 jaar gevangenisstraf met mindering. De verdediger, mr. Jacobse Boudewijuse refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Uitspraak over al deze vergrijpen Vrij dag, a. s. Overeenkomstig een daartoe strek kend requisitoir van den officier van justitie- heeft de rechtbank te Haarlem de invrij heidstelling van mevrouw van Wermesker- ken gelast. Goes. De collecte door de Nieuw- jaarscommissie voor 1896, gehouden 12 Deo. 1895, bracht op f 218,42. Idem, met nagiften (f 10,86), den 12 Dec. 1894 f275,46. Dns thans minder f57,04. Uit Vlissingen wordt ons gemeld, dat de op de Spijkerplaat gestrande Oosten- rijksche bark „Zora" tengevolge vaa den storm op laatstleden Zaterdag gekroken is. Een klein gedeelte der lading werd afge- loopen week in lichters overgeslagen en naar Antwerpen vervoerd. Men meldt uit Bruinisse aan de N. R. C. Thans kan met zekerheid meegedeeld worden dat de beide schepen die Zaterdag den 7 dezer, op de slikken in het Blaak onder de gemeente Sint Filipsland, door schipper A. Jumelet Az. en verdere be manning van Bruinisse, voor zinken be waard en ir> veiligheid gebracht werden, zijn: de Aurora^ schipper Johs. Klerks, bemand met vier personen (de schipper, zijne vrouw en twee knechts), tehuisbe- hoorende te Dordrecht, geladen met steen kolen, van Ruhrort naar Meclielen (België) en Vertrouwen van Amsterdam, schipper H. Steenstra, bemand met 7 personen, (den schipper, zijne vrouw en vier kinderen en knecht), tehuisbehoorende te Amsterdam, geladen als voren, van Rotterdam naar Middelburg. Het eerste is zwaar lek (moet overladen) en heeft veel geleden aan zeilen, anker- tuig en lier; het tweede heeft den voor steven gebroken, ontzette ankerrol en andere stormschade, die echter voor beide door assurantie gedekt wordt. Veere. Zondagmorgen zijn alhier twe e lijken aangebracht, afkomstig van een schip, dat jl. Vrijdag door den hevigen storm op den Banjerd is gestrand. De ontvangsten van de stoomtram BreskensMaldeghem bedroegen gedu rende de maand November 1895 f 5269,25 tegen f5Ü86,96'/s in die maand van 1894. Van af 1 Januari 1895 werd ontvangen f61411,19 en ged arende dat tijdstip van 1894 f56338,19 Van de stoomboot „Hendrik" der Zeeland is Zaterdag nacht een stoompijp ge sprongen, waardoor de boot 3 uur te laat te Vlissingen binnenliep. Te Zevenbergen werd tot gemeente geneesheer benoemd op een jaarlij kseh sa. laris van f 900 de heer dr. J. L. Hage arts te Colijnsplaat. Borsele. De herstellingen der schade die door den storm aan den polder alhier zijn aangebacht, zijn opgsdragen aan den heer J. Jansen te Ter Neuzen, die dezen zomer de onderhoudswerken heeft ten uit voer gebracht. Heden Maandag heeft men hier een aanvang mede gemaakt. De dijkwerkers zullen aan deze her stellingen ongeveer een paar maanden werk hebben, iets dat door hen zeer wordt ge waardeerd, daar de meesten hunner geen enkele cent per week verdienden. De loodskottors van Delfzijl hebben Woensdag in de Noordzee een bark, ge laden met hout, gevonden over welke raad- selochtige vondst men zioh in gissingen verdiept. Er lag geld op de tafel en de kleeren hingen in de kasten, terwijl van binnen niets beschadigd was of onraad dee 1 vermoeden. Maar er was geen mensch in aanwezig. Het galjoen was van voren van het vaartuig weggeslagen, maar overi gens is het schip onbeschadigd. Misschien is het door den storm van de laatste da gen van de kust van Zweden weggesla gen terwijl niemand aan boord was. Eene vrouw, die dagelijks reist van Oorschot naar station Best met een hon denkar om de aanwezige goederen over te brengen, had op de terugreis het ongeluk te vallen, wcardoor zij zich zoodanig be zeerde dat zij per rijtuig naar hu smoest worden gebracht. Hedennacht is zij aan de gevolgen overleden. Zij laat 10 kin deren onverzorgd aeliter. In een logementje te Utrecht is door de politie een 13-jarige knaap aangetrof fen, die, zooals bij onderzoek bleek, van zijne te Rotterdam wonende ouders was weggeloopen omdat het hem thuis niet langer beviel. Hij werd onmiddellijk naar de ouderlijke woning teruggebracht. Nabij Lillo is het niet verzekerde vaartuig van schipper A. de Jager van Bergen-op Zoom gestrand. De opvarenden zijn gered, doch het cchip en lading zyn verloren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1