KERKNIEUWS. R EC 11 TSZAKEN. LANDBOUW. GEM3NGDE BERICHTEN. voor elke zitting (du* voor het geheel e jaar), is door de wet van 26 Mei 1849 bepaald 0{r75 cent voor ieder uur afstand tusschen de plaats waar het Tweede-Ka merlid gevestigd is en de plaats waar de Staten-Generaal vergaderen. De leden der Eerste Kamer, die geene vaste schadeloosstelling genieten, ontvangen alleen als vergoeding voor reiskosten ook 75 cent per uur, doch voor elke vergade ring, die zij bijwonen, bovendien f 8 daags voor verblijf kosten, ook als zij in commis- siën werkzaam blij ven. De leden, die wonen in de stad, waar de Staten-Generaal ver gaderon, ontvangen die vergoedingen niet. Vaccinatie. In het rapport van den adviseur voor geneeskundige en veterinaire politie aan den minister van binnealandsche zaken over de nota van jhr. de Savornin Loh- man, door den minister aan de Tweede Kamer overgelegd, wordt door dr. Ruijsch de handhaving van de thans bestaande wettelij ke voorschriften verdedigd. De uit een medisch oogpunt bij jhr. de Savornin Lohman gerezen bedenkingen tegen de inenting, betreifen vooral de ge humaniseerde lymphe die hier te lande niet meer of sl»chts bij uitzondering wordt aangewend. Ook wordt te veel aan de vaccinatie ten last* gelegd, wat niet aan de operatie zelve, maar aan de slechte toe passing daarvan moet worden toegeschre ven, hetgeen wel een spoorslag kan zijn tot verbetering der methode, maar niet om maatregelen te nemen, die, naar alle waarschijnlijkheid, tot vermindering der toepassing van de operatie leiden. De daling der pokkensterfte wordt door den adviseur in de eerste plaats aan de vaccinatie toegeschreven, maar voorts ook voor een groot deel aan de verplichte aan gifte van elk geval van pokken, dat wordt waargenomen en aan de afzondering en ontsmetting en andere hygiënische maat regelen van preventieven en repressieven aard. De vraag is vaccinatie of revaccinatie een beveiligingsmiddel tegen de pokken moet in algemeenen zin bevestigend wor den beantwoord, maar een absoluut be veiligingsmiddel is vaccinatie niet. Ook de vraag: zijn de niet-ingeënten een gevaar voor de ingeënten, wordt bevesti gend beantwoord. Niet-ingeënte personen toch bieden grooter gevaar aan voor be smetting, omdat zij een williger terrein leveren voor de ontwikkeling der smetstof dan ingeënten en wel, omdat zij bij alge- meeae verspreiding der ziekte meer tref kaas voor de ziektestof aanbieden dan de inge ënten en de heringeëaten. Zij zijn in tijden van epidemie, als de huizen met rieten daken te midden van die met pannen ge dekt, als een locomotief, die vonken uit werpt, voorbij stoomt. Zij verhoogen het gevaar voor de gemeenschap. Ook leerle de ondervinding in Nederland, dat meermalen niet ingeënten uitgangspos- ten waren voor epidemiën, waardoor later ook ingeënten werden getroffen. De vraag is vaccinatie een beveiligings middel tegen het sterven aan pokken moet in dien zin beantwoord worden, dat de sterfte onder de niet-ingeënte poklijders veel grooter is dan onder de ingeënten, hetgeen door de ondervinding in verschil lende gevallen verkregen, in het rapport nader wordt aangetoond. De schadelijke gevolgen worden bij goede toepassing der inenting met animale vaccine, onder gepaste voorzorgsmaatregelen verkre gen, in verband met het groote nut der inenting van geen overwegende beteekenis geacht, terwijl voorts wordt verwezen naar de bepalingen van regeeringswege aan de vaacinatieparken gesteld voor het bekomen van rijkssubsidie, waardoor zuiverheid van entstof zooveel mogelijk wordt gewaarborgd. Handhaving van den wettelijk bestaanden toestand wordt daarom gewenscht. „Wij allen Nederlandsche medici zegt de adviseur hebben ons in onze praktijk van het hooge nut der vaccinatie over tuigd en wenschen geen enkel ons eenmaal gegeven middel prijs te geven om de pok ziekte te verhinderen wederom hare vroegere hevige verwoestingen aan te richten". Hij vindt daarom geen vrijheid den minister te adviseeren den thans bestaanden indirec- ten zoogenaamden vaccinedwang op te heffen. Uit de Staats Crt. blijkt dat de dagen van openstelling van het tolkantoor Esschen voor den invoer van vee uit Nederland in België niet zijn Zondag en Woensdag, maar Maandag en Woensdag. Bij kon. besluit is aan den heer P. Smith, consulair agent van Griekenland te Ylissingen, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder met het zilveren kruis der orde van den Ver losser van Griekenlandhem door Z. M den koning den Helleenen geschonken. Bruinisse. In de Woensdag gehonden vergadering der Antirevolutionaire Kies- vereeniging alhier, werd besloten aan de 2e Kamer een adres te zenden, inhouden de betuiging van adhaesie aan het bekende adres der Kiesvereeniging „Voor Neder land en Oranje" te Goes. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nieuwerkerk (D.) door dhr. D. J. H.Herman cand. te Baarn; voor Wemeldinge door ds. J. Eringa te Kubaard. Naar men verneemt heeft ds. G. P. Wijnmalen, sedert 1841 predikant te IJzen- dijke, emeritaat aangevraagd. De Zending op Madagascar. De Kwaker zendeling Johnson en zijn vrouw zijn dezer dagen te Arivonimano op Madagascar vermoord. De zendeling woonde reeds 23 jaren op het eiland. Den 7 Oct. heeft hij nog een zeer opgewekten brief naar Londen geschreven, waarin hij mededeelde dat het zendingswerk goed vorderde. De bevolking was dadelijk na den val van Antananarivo onrustig ge worden. Half November werden de maga zijnen van rum geplunderd en bedreigde het gepeupel de zendingsgebouwen, die den 23sten der maand bestormd en vernield moeten zijn. Dit smartelijke bericht is eene onver wachte onderbreking van de vredige rust die anders het zsndingswerk op dit door Fransche hebzucht zoo zwaar mishandelde eiland kenmerkt. Tegenwoordig bedraagt het aantal Europeesche priesters op Madagascar 114, met ongeveer 130.000 volgelingen, 641 inlandsche priesters, 17.338 leerlingen op de scholen; een drukkerij, een asyl voor melaatschen en te Antanaaarivo een astro nomisch observatorium, door de Jezuïeten gesticht, maar tijdens den aantocht van het Franscbe leger door de Hova's ver nield. Men ziet hieruit, dat het getal der roomsch-katholiek* zendelingen in de laatste jaren zeer sterk is toegenomen. Aan Europeesche leeraars en onderwijzers staat zij gelijk met de Protestantsche zonding doch het aantal hunner volgelingen be draagt volgens hunne eigen opgaven het derde deel van die der Evangelische zen ding. De roomsch-katholiek heeft hier be paald een zending tegen de Evangelische kerk, d. w. z. er wordt onder Protestanten met alle kracht gearbeid om ze voor Rome te winnen. Verblijdend is het, dat in Madagascar de Jezuïeten niet anders kon den dan hun aanhangers d<.n bijbel te geven, natuurlijk in een door hen gewijzigde uitgave, omdat zonder vrijheid om den Bijbel te lezen de roomsch katholieke godsdienst voor heidensch gehouden werd. Zóó is het Woord Gods reeds onder de bevolking van dit eiland doorgedrongen, dat de roomsche kerk er zelfs voor buigen moest en dat men de Madagassen toe moest staan, wat men in de roomsohe kerk in Europa niet aan de leden vergunt. Het doel echter van de roomsch-katholieke zending om zich met de politiek van dit eiland te bemoeien, heeft haar veel nadeel berokkend. Arrondissements-Rechtban/c te Middelburg Heden, Vrijdag, diende voor bovenge noemde rechtbank de zaak tegen K. D., oud 26 jaren, landbouwersknecht geboren en wonende te Aagtekerke, beklaagd van h#t veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel, omschreven in ons nummer van 9 November 11. betreflende het overrijden van Pieter Huibreglse met beklaagdes wa gen en paarden, waardoor het rechterbeen van dien Huibregtse is gebroken en deze te dier zake gedurende eenige maanden in het gasthuis te Middelburg is verpleegd. Als verdediger trad voor beklaagde op de heer mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg. Nadat het getuigenverhoor had plaats gehad, en den deskundige was gehoord, achtte de ambtenaar van het openbaar mi nisterie het wettig en overtuigend bewijs voldoende geleverd en vorderde beklaag- de's veroordeeling tot eene hechtenisstraf van zeven dagen. De verdediger concludeerde, nadat door hem er op was gewezen, dat hier aan geen onvoorzichtigheid te denken viel, en beklaagde had gehandeld zooals iedereen in zijn plaats zou gehandeld hebben, tot vrijspraak van zijn cliënt. Uitspraak heden over 8 dagen. In de zaak van een boerenknechtte Watervliet, doorde rechtbankte Middelburg tot 2 jaar e:i 6 maanden veroordeeld we gens poging tot diefstal onder verzwarende omstandigheid te IJzendijke, vorderde het Openbaar Ministerie bij het gerechtshof te 's Gravenhage terugwijzing der zaak naar de rechtbank, op grond, dat bedoeld vonnis was gewezen door rechters die niet van den begine af bij de behandeling der zaak waren tegenwoordig geweest. Men maakt er ons attent op dat het gehalte en prijs van de lijnkoek die door Schepp en Zoon te Rotterdam worden ge fabriceerd, en onder openbare controle gesteld, aldus is: Zetra. Aant. Prijs Prijs Eiwit, Vet, achtige voed. p. 100 p. voed. stoffen, eeuh. Kilo. eenh. 32—34 12 32 155 f9,50 6,13 's Hier Arendskerke. Woensdag bracht de heer Commissaris der Koningin in deze provincie een bezoek aan onze gemeente. Ongeveer op den bepaalden tijd, des namiddags 3Vs ure. kwam het rijtuig waarin ZEx. gezeten was, het dorp binnen rijden, en hield voor het gemeente huis stil, alwaar de heer burgemeester, de wethouders, een tweetal raadsleden en de secretaris zich reeds hadden vereenigd, teneinde ZExc. te verwelkomen. Nadat de hooge bezoeker aldaar eenige oogenblikken had vertoefd, maakte hij, vergezeld van den Burgemeester, eene wan deling door het dorp in 't voorbijgaan en kele openbare gebouwen bezoekende. In het Gem.-huis teruggekomen bracht het fanfaregezelsohap „Excelsior" Z.Exc. eene serenade, waarvoor deze de vereeaiging zijnen hartelijken dank betuigde en haar als blijk van erkentelijkheid een medaille toezegde. Dat ook de ingezetenen met dit bezoek waren ingenomen, bleek uit de vele vlaggen die uit hunne woningen wapperden. Vlissingen. Met den hevigen storm, die gisteren woedde, verkeerden de wach ters op de Indien in groot gevaar. Aan boord bevonde- zichde 20-jarige H. Bogerd en de 15-jarige J. Verbrugge. Zij heschen de noodvlag. De reddingsboot Willem III vertrok daarop half vier, onder bevel van schipper van Hoepen met zes matrozen bemand, er heen en redde hen. Ongeveer ter hoogte van de „Schoone Waardin" echter weigerde de reddingsboot te draaien, zoodat deze tegen de staketpa- len werd geslagen. De geheele bemanning redde zich en kwamen ruim 6 uur te Vlissingen aan. De reddingsboot is weg. Nader seint men ons dat bedoelde redding boot hedenmorgen ter hoogte van 'sHeer- Arendskerke gevonden is. De sleepboot is derwaarts vertrokken. Omtrent de toestanden bij het depot van discipline te Vlissingen wordt na der van vertrouwbare zijde geschreven Door het' schrikbeeld van de klasse van discipline alhier wordt volgens sommigen de soldaat met een zwaar strafregister nog tot verbetering gebracht en dit is de eenige reden, die voor haar behoud wordt aan gevoerd. Nochtans is het treurig om hier meer dan een 100-tal mannen, die bij de koloniale reserve zich als krachtige figuren zouden kunnen vertoonen, dagelijks als schooljongens te zien drillen en te zien bevitten, die in de 2e categorie nooit zon der geleide en in de le categorie alleen op enkele dagen de bomvrije kazerne mo gen verlaten, terwijl zij voor de minste vergrijpen worden gestraft met straf exer- ceeren en voor verdere overtredingen dik wijls met provoost of cachot of wel boven dien met toepassing van te water en brood en gesloten, d. w. z. in boeien. Het zijn dikwijls bespottelijka over tredingen wat lachen, praten of stoeien, begrijpelijk bij jonge mannen, die altoos in de kazerne geconsigneerd zijn en bij dat voortdurend straffen om al die nietig heden ontsteat baloorigheid en insubordi natie tegen het surveilleerend kader deze menschen doen evenwel niets dan de regle menten toepassen. De fout zit dus in de inrichting zelf. De depot-commandant is e*n humaan chef, maar kan men dit van het geheele kader zeggen De voeding laat dikwijls te wenschen over den eenen dag voor sommige gestraf ten water en brood en den anderen dag schrale kostdit op zich zelf moet iemand wel geheel van streek brengen. Als soldaten wegens insubordinatie door den krijgsraad tot een paar jaar gevange nisstraf worden veroordeeld, zijn zij geluk kig, wanneer zij daarbij worden vervallen verklaard van den militairen stand om niet meer naar die gehate klasse van discipline terug te behoeven. En wat de vele reclames betreft Velen zijn er, die zich dikwijls verongelijkt ach ten wegens disciplinaire straffen, door den depot-commandant opgelegd, op de rappor ten van het kader. De reclames tegen de straffen nemen op schrikbarende wijze toe, welke door den krijgsraad moeten worden onderzocht. De klager mag zijne getuigen naar Den Haag meenemen en dat is voor vele kameraden een reden om getuige te willen zijn om eens een dagje uit die omgeving uit te breken. Al deze transporten, dat heen en weer trekken, ook van den depot-commandant, die zich moet verantwoorden en van andere officieren en onderofficieren kost den Staat veel geld en men vraagt met redenwaar moet het op die wijze heen? Te meer, daar in den regel de reclames met het oog op de strenge reglementen ongegrond en lichtvaardig worden geoor deeld en de reclame-getuigen niet altoos betrouwbaar zijn. UD.) Woensdag morgen is onder Vlis singen, dicht bij de Koudekerksche grens, een arbeider, lijder aan vallende ziekte bij een aanval van zijn kwaal, voorover gevallen in een kuil, die hij, op het. land bezig zijnde te spitten, voor zich had, en gestikt door de in zijn neus en mond ko mende aarde en slijk. Hij was gehuwd en laat eene vrouw met eenige jeugdige kinderan achter. M. C. Woensdagnacht zijn van twee paar den, die in eene weide in den zg. hoek onder Meliskerke liepen, de staarten afgesneden. Opnieuw is een brief, voor Bath bestemd, vermoedelijk naar Bath in Enge land gezonden. Althans den 22n November werd in Den Haag een brief verzonden, en tot dusver bereikte die zijne bestemming niet. Waar het al of niet aanvaarden van eene betrek king van dezen afhankelijk was, is 't zeker noodig hierop nogmaals de aandacht te vestigen. Hebben de postambtenaren geen oog voor het verschil in de postzegels N.v.d.D Borsele. Het besluit van den Dijk- raad van het Calam. Waterschap „Elle- woutsdijkBorsele", om de jaarwedde van den te benoemen nieuwen voorzitter met mindering van f 100 te b*palen op f 400 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Koek. Woensdagavond hield ds. Doorn van Axel In de chr. school alhier voor een talrijk publiek eene schoone Uniereue. Spreker begon, na eene korte herinne- ïing aan de Wet op het L. O. van 1878 en het ageeren daartegen van het Ned. Christenvolk, met de opmerking, dat het houden van eene Unierede elk jaar bij ver nieuwing iseen trommelen op dezelfde trom, een borduren op hetzelfde stramien. Doch gelijk de soldaat, die eiken dag den zelfden trommelslag hoort en dat geluid eentonig gaat vinden, toch, als hij optrekt ten strijde, door het s aan van de oude trom bemoedigd wordt, zoo wordt ook het Christenvolk opgewekt en bemoedigd, als het de trom hoort in de Unierede. Als grondslag voor zijne rede koog spre ker Gen. 4 vrs. 1924 en Gen. 5 vrs. 2829 en beschouwde achtereenvolgens lo. Lamech, den afstammeling van Kaïn, en zijne zonen; 2o. Lamech, den nakome ling van Seth, en ziju zoon en 3o. de chris tenouders en hunne kinderen. Ds. Doorn schetste den Kaïuitischen La mech, den man uit de onheilige linie, als den man van de wereld, die zich twee vrouwen nam Ada (genot) en Zilla (schoon heid), wier namen voldoende uitdrukken uit welke oorzaak zij door Lamech waren gekozen. Lamech, hij hield geen rekeeing met zijn God. Uit haat sloeg hij om eene geslagen wonde een man, en om eene toe gebrachte buile een jongeling dood. Bij hem was de richting van het leven naar d« aarde, niet naar den hemelnaar be neden in steê van naar boven. Zoo de vader, zoo de zonen. Jabal bouwde tenten, Jubal vervaardig de muziekinstrumenten, Tubal-Kaïn werkte in koper en ijzer. Voorwaar alles nuttig; maar de richtiog van 't leven was ver keerd, als gaande naar de aarde en niet naar den hemel. Hoe geheel anders bij dien anderen La mech uit de heilige linie. Hij zag de smart en het leed dezer aarde, hij kende de zonde als de oorzaak daarvan, hij verwachtte het Vrouwenzaad, dat verlossing bre»gen zou. Ook hier de zoon, als de vaderNoach wandelde met God. De richting van het leven was naar boven: „Sursum corda!" Spreker drukte naar aanleiding van het beschouwde zijnen hoorders op het gemoed van hoeveel invloed het leven der ouders is op dat der kinderen, vroeg in welke richting hun leven gaat, herinnerde aan de belofte, afgelegd bij den H. Doop en kwam zoo op het schoolonderwijs en de onderwijzers. Ouders en onderwijzer moeten één zijn bij de opvoeding. Vooral voor het kind mag het niet blij ken, dat er ook maar het geringste ver schil bestaat tusschen het willen en streven der ouders en der onderwijzers. Daarom is het zoo afkeurenswaardig, dat door de ouders in het bijzijn der kinderen op ver keerde wijze gesproken wordt over de on derwijzers. Het ja van deu vader moet ook het ja va» den onderwijzer zijn, en om gekeerd. Christelijke kinderen, behoeven eene christelijke school. Wat de openbare school betreft, vele ouders meenen reeds genoeg te doen, als zij zeiven hunnen- kinderen Bij- belsch onderwijs verschaffen. Doch wat baat zulks, als in de school wordt afgebroken, wat elders gebouwd werd? Wat baat het arbeiden aan de kroonlijst van een gebouw, als anderen d» fundamenten ondermijnen? Inde openbore school ademt het kind in een verpestende atmosfeer. „Ja maar", zeggen^anderen, „de openbare school leidt toch op tot alle christelijke en maatschappelijke deugden." Dat staat althans in de wet. Doch het openbaar on derwijs is een onderwijs zonder den Chris tus. De Christus is er uitgelicht. Daar geldt het Jood, Heiden, Hottentot, Gelooven aan denzelfden God. En al is het zelfs dat nog hier en daar eene openbare school met godsdienstonder wijs gevonden wordt, de Bijbel is op zulk eene school toch smokkelwaar. Neen, de Bijbel moet niet door een achterdeurtje worden binnengesmokkeld, maar door de voordeur worden ingehaald „Verhoogt, o peorten, nu den boog, Rijst, eeuwge deuren, rijst omhoog; Opdat de Koning in moog rijden." Voor het christelijk onderwijs is noodig: offervaardigheid en gebed. Daartoe wekte spreker op. Geen klachten over het vele waarvoor gegeven moet worden Zie op Jezus met de doornen kroon. Hjj roept u toe„Dit deed Ik voor u, wat doet gij voor mij Zie op Mozes op de hoogt», als Israël strijdt met Amelek. Mozes in 't gebed, de handen opgeheven, tot Israël overwint, jpat dan de ouders met hunne kinderen vol hardend bidden voor het onderwijs en de onderwijzers Borsele. Trachtte men bij den rus tend landbouwer A. Mol alhier voor een paar weken den bewoners schrik aan te jagen, door het lossen van een geweer- of pistoolschot, deze week poogde men op nieuw een paar avonden onrust te ver wekken door het inslaan van eenige ruiten, en werd bij zijn zoon C. Mol dezelfde brutaliteit uitgevoerd. Moge het onder zoek der politie tot de opsporing van dader of daders leiden. Vlissingen. De voorgenomen proef tocht van het stoomschip „Koningin Wil- helmina", een der nieuwe mailbooten van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland", die Donderdag zou plaats hebben, is tengevolge van het stormweder uitgesteld. Vlissingen. De Zweedsche bark In dien", kapt. Bökman, die op den 26sten November door de bergers in de haven van Vlissingen is binuengebracht, werd Woensdagmiddag met behulp van twee sleepbooten naar Rammekens gesleept. Naar men ons meldt, geschiedt deze ver plaatsing niet slechts ter bespoediging van de lossing d<.r lading hout en ijzer, doch moeten ook de autoriteiten van den Wa terstaat bezwaar hebben gemaakt, om een langer verblijf van het als wrak te be schouwen schip in de haven toe te staan. De Kantonrechter te Middelburg be noemde op verzoek van de bergers en den gezagvoerder der „Indien" drie deskundi gen, om de waarde van het geredde t# begrooten, zijnde de heeren L. Leeuwen burg, J. Bos Az. en C. de Broekert. Een eerl\jke vinder. Een arme stakker, wien de honger uit de oogen keek, stond in een achterbuurt van A. voor een winkel waar broodjes met vleesch en andere eetwaren verkocht werden. „Ik heb honger als een wolf," zeide hij tegen de vrouw uit den winkel, die in de deur stond, maar ik ben eerlijk, ik zou liever van honger sterven dan iet* houden wat mij niet toekomt." „Zoo," zei d# vrouw, die hem wantrou wend gadesloeg, „wat bedoel je daarmee?" „Niemand heeft gezien dat ik van mor gen vroeg hier op de stoep, vlak voor de deur een bankje van 25 gulden heb gevonden," zei de man „maar al heb ik nog zoo'n honger eerlijk duurthet langst." Heb ie een bankje van 25 gulden ge vonden?" vroeg de vrouw en haar gezicht helderde op. „Hoe gemakkelijk kan men geen geld verliezen," zei de man. „Zoo'n bankje valt iemand uit |zijn portemonnaie zonder dat hij het merkt." „Je bent werkelyk een dood eerlijke man", zei de vrouw, „en ik ben blij dat jij het bankje gevonden hebt dat ik gister avond heb verloren." „Nog eens, eerlijk duurt het langst wat men vindt, moet men terug geven al had men ook den geheelen dag niets geget*n." „Kom maar binnen, goede man, dan zal ik je wat te eten geven. Hier zijn broodjes met vleesch, of een stuk kaas, eet maar eens lekkerik zal er een glas bier by halen." De eerlijke vinder liet zich ni*t lang nooden. Hij at en dronk alsof hij drie dagen gevast had. En toen hij genoeg had, vulde de goede vrouw nog zijne zakken. „Je bent een braaf man," zeide zij. „O, als ik geld vind, geef ik het altyd terug." „Nou, geef mij dan ook mijn bankje van 25 terug," zei de vrouw, toen de man wilde heengaan. „Welk bankje vrouw vroeg hij. „Wel het bankje dat gij gevenden hebt." „Ik Ik heb geen geld gevonden. Maar zoodra ik het vind, zal ik het da delijk eerlijk teruggeven." „Gauwdief, heb je me niet gezegd datje op de stoep voor mijn deur een bankje van 25 gulden hebt gevonden „Neen vrouwtjelief. Ik heb alleen ge zegd „Niemand tiee.ft gezien dat ik een bankje van 25 gulden gevonden heb. Dat is de waarheid ik ben een eerlijk man En hij kuierde weg. Waaghalzerij Uit Wildervank zijn Zaterdag T. Pomp en H. Rosies op schaatsen gereden naar Borgercompagnie. Als eerstelingen in het winterseisoen kregen ze daar de gebruike lijke metworsten en hun namen blijven met krijtletters aan een balk in de herberg tot den eerstvolgendtn zomer. Welke ernstige gevolgen het ver oorzaken van een schrik kan hebben, is te Beesd dezer dagen op treurige wijze gebleken. Een jong meisje, krachtig en gezond, struikelde voor enkele weken op een donkeren avond over een zwart voor werp, dat later bleek een jongen te zyn, die zich opzettelijk op den grond had srelegd, om schrik aan te jagen. Nog den zelfden avond moest een geneesmiddel aan gewend worden, om haar geschokte zenu wen tot rust te brengen. Niets mocht ech ter baten. Hare zenuwachtigheid ging over in krankzinnigheid en dezer dagen ii zij overleden. De bekende buitenplaats Rozenhof te Dordrecht is bij de publieke verkooping ten overstaan van den notaris Van Bilder- beek, verkocht aan de levensverzekering maatschappij „Dordrecht" te Dordrecht, voor de som van f202.000. Het prachtige gebouw zal dus behouden blijven en de zetel der directie van boven genoemde Maatschappij en hare bureaux zullen daarin worden gevestigd. Woensdagavond op weg naar huis sloeg het prard van een voerman te Rij- perkerkjop hol. De in het rijtuig gezeten vrouw en twee kinderen geraakten met wagen en al in eeu vrij diepe sloot. Een der kinderen verdronk, terwijl het andere in levensgevaar verkeert. Ook bekwam de vrouw een ernstige wonde tan 't hoofd. Tot lid van den gemeenteraad van Weesp is gekozen de heer C. J. van Hou ten (liberaal). Als een voor Weesp bijzon dere omstandigheid kan vermeld worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2