NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. Ulo. 28. 1895 Dtnsffag 3 3)ccctufier. Iietiife laatgang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Tweede Blad. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ingezonden Stukken. Brandverzekering en bekosti ging der brandvveer.(*) Schuldig of Onschuldig C. f) LANDBOUW- elke» MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prij* per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 s. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nommer bestaat uit twee Bladen. Door den heer J. A. Geill te Nisse werden in Uw blad van den 10 ^Sept. en den 1 Oot. 1895, eenige beschouwingen, over hovemvermeld onderwerp ten beste gegeven. De hoofdstrekking dier beschouwingen i», dat hjj opkomt tegon deze onbillijk heden lo dat niet overal loon wordt uitbetaald aan de manschappen der brandweer 2o dat, waar zulks geschiedt, dit ten laste der gemeentekas wordt gebracht; en 3o dat ook ten laste der gemeente ko men de kosten der blandbiuschmid- delen terwjjl de voordeelen, verbonden aan eene goede inrichting der brandweer en brandblusckmiddelen, ten goede komen, niet aan de gemeente, zooals behoorde, maar, met weinig uitzonderingen, feitelijk aan de maatschappijen van verzekering tegen brand schade. Hoewel vermelde grieven onderschrij vende, kan ik mij toch niet vereenigen met het door den heer Geill aangegeven middel tot opheffing door nl. de loonsbe- taling te brengen ten laste der genoemde maatschappijen. Ik meen dan ook, dat ge melde heer, in zijne verontwaardiging over hetgeen hij in zijne onmiddellijke nabij heid waarnam, te weinig rekening heeft gehouden met de gevolgen van het aange prezen middel. Bg eene oplossing, in den door hem aangegeven zin, zouden de gevolgen Tijdsgebrek was oorzaak van het lang uitblijven van dit schrijven. 1) FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT DE PAPIEREN VAN EEN ADVOCAAT. Deze, overigèns zoo natuurlijke vraag deed Armstrong uit zijn toestand van doffe gevoelloosheid en droomerige mijme ring, waarin hij sinds een korten tijd ver zonken scheen, ontwaken. Hij antwoordde werktuigelyk: „Neen, dat vind ik ook vreemd en onverklaarbaar', zij is nog niet thuis, want de deur van kare kamer is op slot." „Hoe weet gij dat zoo precies was de plotselinge vraag van de* veldwachter, terwijl hij Armstrong by den arm greep. En hem soherp aanziende, herhaalde hy nog eens op nadrukkelyken toon„Hoe weet gjj dat zoo nauwkeurig, zeg?" „Omdatomdatzij altijd de deur van haar eigen kamertje zorgvuldig sluit, als ze uitgaat," stamelde hy verward, „en die was daar zoo even nog toe." „En waar is die deur van hare kamer?" „Daar, in dien hoek," was het antwoord. Dadelijk richtten zich de bezoekers naar die aangewezen .deur, de veldwachter na tuurlijk; zoo als altijd voorop, want den burgemeester had men in de verwarring en ontsteltenis nog vergeten te roepen; ook woonde deze wel op een half uur afstands. Voor de bewuste deur gekomen, ram melde de dienaar der wet aan de knop, sloeg vervolgens eenige malen met zijn vuist op die deur, en riep zoo hard als hij kon „Zijt gij daar binnen, Mary Allen' luisterden ademloos of ze geen antwoord vernamenmaar niets liet zich hooren. „Zy komt Zondags wel eens meer heel laat thuis" zeide Armstron g zyn en, met het oog op de soliditeit der betrokken maatsehappyen, moeten zyn verhooging der verzekeringspremiën. Wat dus, globaal genomsn, aan de eene zijde, in den vorm van loon, de gemeente zoude bin nenkomen, zou aan den anderen kant, in den vorm van verhoogde premiën, weer de ge meente verlaten en de slotsom zou zyn, een duurder brandverzekeringswezen I Ook zou de sub 3 genoemde grief daardoor nog niet zyn ondervangen. Het aangegeven middel aoht ik dan ook niet het rechte. Om tot kennis daarvan te komen, moet m. i. worden opgespoord, de oorzaak van den misstand, waardoor de kosten der brandweer niet gevonden worden nit de ka*, welke van hare goede working de vruehten plukt. Dan zal men komen tot de erkenning, dat alleen een middel, leidende tot het gevolg, dat de inkomsten der brandverze kering vloeien in de gemeentekassen, het meest afdoende, het rechtvaardigste en het minst kostbare zal zyn, dat de grie ven van den heer Geill en andere feilen, welke de brandverzekering aankleven, ka* opheffen Hunnen de vergaderingen van Burgemeesters en Secretarissen in den lande niet bewerkstelligen, het in 't leven roepen van het middel dat tot gemeld gevolg leidt t) Aan de verwachtingen van den heer Geill beantwoordt dez» onderteekening niet. Daardoor verlies ik evenals de andere schrij vers over dit onderwerp in dit blad, tot mijn spijt, het recht op het hooren van zijne meening over het aangevoerde. Toch geef ik daarvoor ook dezen mijne meening niet prijs dat de waarde van het aangevoerde niet afhangt van den naam van den schrij ver GEDROOGDE SPOELING. Stellig zal de groote advertentie der Ned. Gist- en Spiritusfabriek en der Ned. Oliefabriek de aandacht van onze land bouwende lezers hebben getrokken. Velen zullen zich afgevraagd hebben: „Wat is nu eigenlijk gedrosgde spoeling bedaard. De veldwachter nam eene kaars en liet het lioht daarvan in het sleutelgat schijnen. „De sleutel steekt van binnen op het slot: dat zie ik duidelijk!" riep hy „dus ze is thuis By deze ontdekking van den scherpzin- nigen veldwachter, kromp Armstrong ineen, alsof hem een adder gebeten had, en zijne vrouw scheen door denzelfden schrik aangetast te wezen, althans zy greep hem by den arm, met zulk een krarnp- acktigen trek, als man vroeger nog eens, en wel toen het huis werd openge broken, by haar bemerkt had. Dit werd later door versoheidene getuigen verklaard. „Mary, zyt gij tehuis?" riep de veld wachter nogmaals met verheffing van stem. Allen stonden ademloos te luisteren, en de man Van de wet legde het oor aan de deur om het geringste gelnid op te kun nen vangen. De harten der omstanders waren bekneld, want men vreesde al spoe dig weer sene nieuwe misdaad onder de oogen te zullen krijgen. „Het schijnt, dat ik een zaoht gekerm daarbinnen hoor," verklaarde de die naar der wet, en meer had hy niet te zeggen, of op eene beteekenisvolle aan wijzing van hem vloog de zwakke dear uit het slot, en liet den bezoekers toe ongehinderd naar binnen te treden. Het kamertje was niet groot, en dns was het spoedig overzien. Mary werd zoo het scheen meer dood dan levend on der het ledikant van daan gehaald waar zy zich in haren angst scheen verscholen te hebben. Toen men haar op een stoel had gezet en haar hoofd met wat frisch water had bevochtigd, kwam zy ai heel spoedig by. Zy sloeg verwilderd de oogen in het rond- alsof zij iemand onder de aanwezigen zocht, en, toen zij Armstrong en zijne vrouw daar tusschen de menschen in zag staan, doodsbleek en met verwrongen gelaatstrek en „Moet ik nu nog voeder gaan koopen, terwijl ik zelf zooveel graan heb, waarvoor ik maar een lagen prijs kan bedingen?" Yoor zoover het de gedroogde spoeling betreft, zullen wij deze vragen thans trachten te beantwoorden. Spoeling is een bijprodukt, hetwelk men verkrijgt iu stokeryen of branderijen. Men laat verschillende graansoorten (rogge, mals, gerst) na de noodige voor bereiding (malen, mouten, enz.) gisten in groote hoeveelheden water, waarbij men alcohol (jenever) en gist verkrijgt. De gist wordt er afgeschept en de alcohol wordt er nit gestookt. Er schiet dan een dunne pap over, die spoeling heet. Deze spoeling bevat echter meer dan 90 procent water en dus slechts betrekkelijk weinig vaste stoffen. Nn vormt deze spoeling een goed veevoeder, doch slechts voor het vee van hen, die kort bij de fabrieken wonen. Wie zal de transportkosten voor 100 kilo willen betalen, als hij in 100 kilo spoeling nog geen 10 kilo eigenlijk voeder ontvangt. Na vele pogingen is het gelakt het water zóó uit de spoeling te verwijderen, dat met het water niets van de voedende stoffen medegaat. Na verdamping van 't water houdt men de zoogenaamde gedroogde spoelingeen uitmuntend krachtvoeder voor het vee, over. Nu meenen sommigen wel, dat de ge droogde spoeling onmogelijk veel voeder- waarde kan hebben, omdat er, wat zij noemen de pit, uit is. Doch zij hebben het mis. De bestanddeelen, waarbij het op de voeding aankomt, zijn in hoofdzaak eiwit stoffen, zetmeelachtige sloffen en vet. Deze verbindingen komen in alle voedermiddelen voor, doch steeds in verschillende verhou ding tot elkander. Wortel- en knolge wassen, zooals mangelwortels en aard appelen, bevatten betrekkelijk veel zet meelachtige stoffen, doch weinig eiwit. Met vele hooisoorten kis dit eveneens het geval. Zal een veehouder met voordeel voederen, dan moet hij tegenover een bepaalde hoe ken, gaf zij een schreeuw van schrik, en met de hand op het echtpaar wijzend, riep zij uitDat zij n de misdadigers waarop zij opnieuw ia een flauwte viel. Men kan begrijpen, welk een ontstelte nis deze uitroep niet alleen onder de aan wezige dorpelingen, maar vooral ook bij Armstrong en zijne vrouw teweeg bracht. Zóo plotseling van eene afschuwelijke misdaad beticht te worden, dat was ont zettend, meenden de meesten. Zulke godsdienstige menschen, die denzelfden dag nog een uur ver naar de kerk geloopen waren, zouden die tot zulk een misdaad in staat zijn Ochniemand onder de dorpelingen had een oog voor de inwendige verdor venheid des menschen, en allen achtten het onmogelijk, dat zij zei ven tot zoo iets hadden kannen vervallen, maar Arm strong en zijne vrouw, die naar hunne overtuiging toch heter waren dan het daar verzamelde publiek, neendat die zo» iets in staat geweest waren te doen, dat ging hun begrip te boven I Nu was het, aan den anderen kant be schouwd, wél waar, dat de beide daar zoo rauwelings beschuldigde personen, door hun zenuwachtig gedrag en onbewaakte gezeg den, wel aanleiding gegeven hadden om de verdenking op zich te doen vallen, maar het is'gemakkelijker iemand van iets te heschnldigen, dan dit te bewijzen. Evenwel, niettegenstaande de plechti ge betuigingen van hunne onschuld, werden Armstrong en zijne vrouw in hechtenis genomen, en onder een grooten toeloop van volk, want het geheele dorp was, niettegenstaande het nachtelijk uur, in rep en roer gebracht, in verzekerde bewaring, namelijk in een hok van het Raadhuis gebracht. De burgemeester van het dorp was on der die bedrijven te voorschijn gekomen. Op zyn last had dit alles plaats en ook veelheid niet-eiwitstoffen ook ee* bepaalde hoeveelheid eiwitstoffen voederen. En daar nu de boer veel meer zetmeel en veel minder eiwit verbouwt dan hij noodig heeft, komt hij eiwit te kort en heeft hij zetmeel te veel. Toch voederen velen uitsluitend met eigen producten en zonder dat zij het weten, voederen zij onvoordeelig. Zelfs de tarwe, do rogge en de gerst, die de vee houder voor uitmuntende voedermiddelen hondt, bevatten te weinig eiwit. Wil de landbouwer dus met voordeel voederen, dan moet hij een gedeelte van zyn zet- meelrijk voeder verkoopen en voor een deel van 't daarvoor ontvangen geld eiwit rijk kracht voeder aankoopen, tenzij hij veel eiwitrijke erwten of boonen heeft. Onder de eiwitrijke voedermiddelen staan alle koeksoorten bovenaan. Maar dat is ook het geval met de gedroogde spoeling, die 28 29 pCt. eiwit en 10 k 11 pCt. vet bevat. Hoe kan nu de gedroogde spoeling meer eiwit en vet bevatten dan graan, daar zjj toeh van graan afkomstig is? Bij de alcoholbereiding worden juist de zetmeelachtige stoffen in alcohol omgezet en daar de gist maar een heel klein ge deelte van het eiwit noodig heeft, blijven bijna al het eiwit en het vet in d» spoe ling achter. Bevat de gebruikte graansoort bijv. 10 pCt. eiwit en leveren nn 300 E.G. graan bijv. 100 E.G. gedroogde spoe ling, dan bevat deze al het eiwit uit de 300 kilo jjraan, dat is dns 30 kilo of 30 pCt. Heeft men dus veel zetmeelrijk en wei nig eiwitrijk voeder, dan verdient het aan beveling een deel van het zetmeelrijk voe der te verkoopen en eiwitrijk voeder aan te koopen. Welk eiwitrijk voeder men dan moet aankoopen, hangt geheel van den markt prijs af. Om uit te maksn, welk krachtvoeder het goedkoopst is neemt men de percenten eiwit drie-, de percenten vet twee- en de percenten zetmeelachtige stoffen éénmaal. Telt men de verkregen getallen bij elkan der op, en deelt men de som op den prijs per ordineerde hij, dat Mary de meid in een nabijgelegen huis zou gebracht worden, wat de menschen haar goed moesten verplegen, want ook hare zenuwen waren geweldig geschokt en in de war, 't geen niet te verwonderen was, dachte hij. Tevens gaf de Burgemeester last, dat wil zeggen, dat ze niet alleen mocht ge laten worden. Zij was immers de eenige getuige, niet beter te weten, van het op dien noodlottigen dag in dat huis voorge vallene, en kon daarvan de noodige inlich tingen aan de justitie geven. Dus moest er zorgvuldig op gepast worden, dat zij zich niet uit medelijden of anderszins, stil letjes verwijderde. In kleine troepjes begaven de dorpelin- hen zich, onder elkander druk over het gebeurde redeneerende, naar hunne wo ningen, om nog een paar uur de noodige nachtrust, of eigenlijk nachtrust was het niet, daar de morgenstond reeds begon aan te breken, te genieten, 't geen allen zeker niet zoo spoedig door de ontroering en schokken, gelukte. Het ontzielde lichaam van den heer Wilson werd spoedig daarop door de be voegde macht geschouwd, en de doctoren, die dat van rechtswege deden, moesten constateeren of verklaren, dat de man een gewelddadiaren dood was gestorven. Mary was in een paar dagen weder zoo goed opgeknapt en had hare bedaardheid en kalmte zóo herkregen, dat er geen be zwaar meer bestond, om haar in 't verhoor te nemen en dat moest geschieden voor Armstrong en zijne vrouw ondervraagd werden. Deze beide ongelukkigen, want zóo mocht men hen immers in zulk een vreeselijk geval wel noemen, zaten „huiten toe gang" opgesloten, dat wil zeggen, dat niemand van vreemden of kennissen hij hen toegelaten werd. W*t zij dus met elkander praatt6n en 100 kilo, dan krijgt men den prijs van le zoogenaamde voedereenheid. Het lcvachtvoe- der, waarin die voedereenheid het minst kost, is het goedkoopst. Ter opheldering en vergelijking di»ne het volgende staatje Proc. Proc. Proc. A«nt. Prijs eiwit. vet. zetm- voed.- per acht. een- 100 itofleu heden kilo *Tai"we (2e knal.) *Rogga *Gerst *Erwten *Boouen Lijnkoek (pnikoj Maiskoek ttedr. Spoeling Het maalloon IS 11 10 U/s 2 2 22 2 25 11/j 80 12 22 10 41 29 11 22 86 07 66 51 49 32 108 f7,00 104 -6,25 100 -6.00 123 - 7,35 127 -7.00 146 -11.00 130 -8,06 141 -6,30 ia in dsn prijs begrepen. Prijs per voed- eenhj 6,5 c. 6 6 5,5 7,5, 6.1», M n Men ziet dus, dat bij de tegenwoordige marktprijzen en naar het gehalte berekend, gedroogde spoeling goedkooper is dan eigen verbouwd graan en zelfs goedkooper dan lijnkoek. Men zal het, als men geen erwten ofi boonem heeft, verder brengen met halfj graan en half gedroogde spoeling dan met de geheele hoeveelheid graan, zonder dat men ook maar een cent duurder voede"t dan bij uitsluitend graanvoedering. Erwten of boonen met rogge, gsrst #f 2e soort tarwe vormen een goed kracht voer, doch daar de erwten of boonen, naar de voeder waarde, berekend duurder zij* dan gedroogde spoeling, verdient het aanbe veling de erwten of boonen (uitgezonderd voor paarden) door gedroogde spoeling te vervangen. Deze vormt een goed krachtr»e- óer voor koeien, jongvee, mestossen, var kens en pluimgedierte. Ook schapen gedijen er goed van. Wie er meer van wil weten, wendde zich tot don heer A. F. Marlet, Landbouw kundige aan de fabrieken te Delft. Of die fabrieken goede vertrouwbare waar leveren Op die vraag luidt het ant woord Zij staan onder openbare koste- tooze controle der Rijks-proefstations. Over grondnotenkosk later. hoe somber en treurig zij de lange, ake lige uren doorbrachten kan me* wel ve.- moeden, maar niet met zekerheid zegge*. De verklaring van Mary de meid, en treat hetgeen in dien «oodlottige* naeht was voorgevallen, kwam in hoofdzaak hierop neder Zij was op dien Zondag, zooals meer ge schiedde, en nn juist door enkele dorpeliage die haar onderweg ontmoet hadden kon ge tuigd worden, zij was op dien Zondag, zeide zij, al tamelyk vroeg, na alles wat de heer Wilson dien dag kon noodig hebben, voor hem te hebben klaar gezei,, den weg naar het nabijgelegen stadje opgegaan, had, omdat het nog vroeg was, toen zij er aankwam, want ze had onderweg met een boer mogen mede rijden, eerst nog vóór kerktijd hare tante bezocht, bij wie zij een boterham metje had gebruikt, en een kopje thee ge dronken, waarna zij ter kerke wasgegaar, om een dominé te hooren op wien ze zeer gesteld was. Na de godsdienstoefening was zij, ook al volgens hare gewoonte, naar de kostschool gegaan om de jongejuffronw Wilson e spreken, maar toen zij daar aanbelde, had de meid, die haar opendeed haar ge zegd, dat de jongejuffrouw met de koorts hoewel gelukkig niet erg te bed lag, en dat ze nu juist een uurtje rustte, waarom zij het meisje, ook op raad vaa het dienstmeisje, niet wilde storen, en had ze dus, na nog de middaggodsdienstoefe ning te hebben bijgewoond, vroegtijdig den terugweg huiswaarts aangenomen, althans vroegtijdiger dan anders. Thuis gekomen had zij de voordeur met haren sleutel, ook al zoo als gewoonlijk want ook zij had een huissleutel, ge opend, en was toen, eenigszins vermoeid en bestoft, naar haar eigen kamertje ge gaan. Een poosje lang zat zij daar voor de tafel uitterusten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 5