™scêSSLSTSSWS~ këëkïïïiïjwir rechtszaken. gemengde berichten. craten, (laar die aan hen niet toevertrouwd is en het is niet begeerlijk ook. YVy zouden ook in de arbeidersbewe ging eene splitsing kunnen maken in een christelijk, geloovig deel, en een onchris telijk, ongeloovig deel. De Soc. Dein ar beiderspartijen en het algemeen Nederl. Werklieden Verbond behooren tot het laat ste. De Soc. Dera. arbeiderspartij is het onge zondste element. Spreker erkent het vele goede dat zij gedaan heeft door de arbei dersbeweging in gang te zetten. Zij ziet echter in de patroons loondieven, vijanden, uitzuigers. Dat zit in haar stelsel. Eigen lijk, in gesprekken blijkt dit, is zulks wel zoo niet, doch het is haar niet te doen om den arbeid te organiseeren doch om in alle zaken te kunnen poken. Spreker nam een kachel tot voorbeeld. In plaats van de asch er uit te poken, wil ze èn aseh èn vuur èn kolen uit de kachel poken. Dat is de zaak. Ook de neutrale vakvereeniging bekoort spreker niet. In vele zaken toch, die tel kens opdoemen, o. a. werkstaking, hangt zooveel af van de motieven. Hierin gaan geloovig en ongeloovig menigmaal uiteen. Me i zal telkens op bet fundamenteele ver schil stuitenZoek eerst het koninkrijk Go Is, wetende dat al het andere u zal toegeworpen worden. Ook is er verschil tusschen Protestantsche en R. C. vakver- eenigingen. Het zou bekoring hebben in dien dit anders ware, wijl ook zij zeggen zoek eerst het K. Gods. Doch met name de R. K. beweren dat het K. Gods de kerk is en hebben een geestelijk adviseur. Ook enkele Protestanten begeven zich op zulk een weg, doch het geheel is nuchter genoeg om dit niet te doen. Er is scheiding tusschen het Koninkrijk Gods en de Kerk. De kerk dient wel het Koninkrijk Gods doch slaat het soms in den weg. Wij moeten daarom alleen, maar ook allen, trachten te vereenigen, die staan op den bodem van Gods Woord, gelijk Patrimonium. Eerst trachten overeenstemming te krij gen in de algemeene beginselen. Federa tief samenwerking om te komen tot de oprichting van een Nationalen Raad, die de lijnen legt; en daarnaast vakveieenigingen. liet leven in eene vakvereeniging is vruchtbaarder. Spreker wil volstrekt niet het goede van provinciale- en nationale bonden voorbij zien,want i» andere opzichten is de kring der vakafdeeling te eng. Geen sterker element in den strjjd tegenover de Soc.-Democratie dan de vakvereenigingen. Desoc.-Democraten willen omverwerpen. Wjj brengen de menschen in de vakvereeniging als in hun huis, om zich uit te spreken in de allereerste plaats over dingen uit hunne naaste omgeving, waarvan zij verstand hebben. I)it versterkt rechtsbesef en plichts opvatting van weerszijden. Zoj komt er vrede. Dan staat ter eener zijde de patrood niet tegenover eene machtelooze arbeiders wereld, maar tegenover hen die hun kracht kennen. Wanneer wij zoeken het recht en de vorming van den arbeider dan hebben wij de eerste schrede gezet op den weg naar den socialen vrede. Wij moeten achter niet vergeten dat de zonde blijft en wij het K. tGods hier op aarde niet kunnen verwezenlijken. Aan God laten w de toekomst over. Laten wij echter niet o: zeiven zoeken, maar vooral wat des anderen is. Het Christendom moet daarom meer sociaal worden. Het beginsel der vakvereenigingen zij dan ook „één voor allen". Dat is het juiste standpunt. Dat weert het egoïsme en is het Christelijke standpunt. Aan het debat dat hferop volgde namen deel de heeren J. K. van der Veer, (sociaal democraat), en Schmidt. De heer van der Veer bestreed de bewering als zou de oprichting van vakvereenigingen van sociaal-democratische zijde politieke doel einden hebben ennietstrekken tot organisatie van den arbeid. Hij deelt het standpunt van ds. Talma niet dat in het sociaal vraagstuk het recht hoofdzaak is, bij houdt vol dat het de broodvraag is. 't Is geen rechtsquaestie doch een broodquaestie. Hij betreurt het dat de genoemde splitsing samenwerking met de Patrimoniummannen onmogelijk maakt en vindt een godsdien stig standpunt in zake vakvereenigingen onnoodig. Er is ge»n reden voor niet samenwerking. Dasociaale-quaestie zal echter opgelost worden als het mjjn en dijn ver dwijnt, het privaat bezit weggaat en het communaal bezit der arbeidsmiddelen bij de arbeiders komtdaarom ook vakver eenigingen, waarin wij den arbeiders er toe voor bereiden om deze middelen van de kapitalisten te ontvangen. Het spijt hem dat ds. Talma door het niet willen van eene groote vakvereeniging „het ver deel en heersch" in toepassing brengt en deze toekomst tegenhoudt. Ds. Talma repliceerende handhaafde zijn ingenomen standpuut ten volle. De vergadering duurde tot bij elven en alles liep zonder stoornis af. I'rov. blad no. 117 bevat de mede- deeling dat met ingang van 5 Dec. a. weder nader wordt toegestaan de invoer in België per spoor, van rundvee, verzonden uit Ne- derlanl en bestemd voor de slachthuizen van Biussel, CureghemAnderlecht, Ant werpen, Gent, Luik en Lr 'gge- De invoer moet geschieden langs de kantoren: Westkapelle Dinsdagmorgen. Selzaete eiken Dinsdag 2—4 uur. nam. Esscben eiken Zondag en Woenslag, Achel en Visé. Na aan de aangewezen kantoren aan een veeartsen ij kundig onderzoek te zijn onderworpen, zullen de dieren worden verzonden naar een der stations Brussel (Zuid), Brussel (West), CureghemAnder- lecht, Antwerpen, Gent, Luik, of Brugge, om van daar uit onder toezicht der plaatselijke politie naar een der boven gemelde abattoirs te worden geleid en er binnen hoogstens drie dagen te worden geslacht. Wat den invoer van schapen betreft, zoo zal, eveneens met ingang van 5 December e. k., de in- en doorvoer dier dieren zijn veroorloofd langs dezelfde tol- en hnlp- tolkastoren en op dezelfde dagen en uren als voor den invoer van rundvee aange wezen. Daar worden de schapen op kosten der invoerders door den veearts onderzocht. Bevindt deze de dieren gezond, dan ont vangt de eigenaar of begeleider der schapen een getuigschrift. Do rechtstreeksche doorvoer van schapen door België, zonder overlading, per spoor, blijft toegelaten langs alle daarvoor open gestelde kantoren en is aan geen bijzondere formaliteit van sanitairen aard onderworpen. De in- en doorvoer van varkens, her komstig uit Nederland blijft in het alge meen verboden. De rechtstreeksche door voer door België, langs den spoorweg, zonder overlading, blijft echter geoorloofd, zonder dat daarvoor eenige bijzondeie for maliteit van veterinairen aard word ver- eischt. Ook is de invoer in en de doorvoer door Belgie van versch varkensvieesch, herkomstig uit Nederland, weder toegelaten. Beroepen te Ovezande ds. J. M. Jalink te Druten. Goes. In de maand Nov. werd de Bijzondere School alhier bezocht door 219 leerlingen, waarvan 199 geen enkelen schooltijd verzuimden 15 leerlingen ver zuimden minder dan 3 schooltijden en bij 5 beliep het verzuim van 3 tot 17 school tijden. In het geheel bedroeg het schoolver zuim in deze maand 0.59 pCt., tegen 0.24 pC., in Nov. 1894. In de Vrijdag en Zaterdag gehouden rechtzitting in lake de aanvaring van de Seagull en de loodssloep op 14 Nov. 1894, waarbij vier menschen waren omgekomen, is tegen den gezagvoerder van de Seagull zes maande n gevangenisstraf geëischt en de kosten van het geding, met aanplakking van het vonnis. Vlissingen. Vrijdag werd een meisje alhier uit de school komende door een knaap bij ongeluk meteen knikker in het oog getroffen met 't ongelukkig gevolg dat zij dit lichaamsdeel kwijt is. De heer dr. Bijlsraa heeft haar het gekwetste oog weg genomen. Veere. De knaap die Woensdag met zijn rechterarm in een raangelrasp geraakte, heeft dit lichaamsdeel moeten missen. Het is moeten afgezet worden. De Midd. Crt. spreekt de berichten omtrent zoo groote insubordinatie aan de klas van discipline tegen. Er zijn aldaar slechts enkele weerspannige individuen". Zij het zoo Bruinisse. In de Vrijdag gehouden vergadering der landbouwersvereeniging „Landbouwbelang" deed de penningmeester verslag van zijn gehouden beheer over het laatste boekjaar; waaruit blijkt dat is aangekocht 148100 K.G. Superphosphaat, 50000 K. G. Chili-Salpeter en 6150 K. G. Peru guano voor een gezamenlijk bedrag van f9614,11. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Goudzwaard, Secretaris der vereeuiging. Een voorstel van een der leden om in het vervolg ook in het najaar eene aan besteding van kunstmeststoffen te houden werd aangehouden tot eene volgende ver gadering. De e. k. voorjaarsaanbesteling werd vast gesteld op 17 December a.s. terwijl de levering daarvan werd bepaald op 8 Ja nuari d. a. v. Middelburg. De Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen heeft bepaald, dat aangezien in het militair tarief de stopplaatsen niet zijn opgenomen, door militairen reizende van en naar stopplaatsen de helft der daarvoor geldende gewone reizigersprijzen betaald moet worden. St. Maartensdijk. Zooals indertijd gemeld werd is in de Nederl. Herv. kerk alhier tot vermeerdering van het aantal zitplaatsen eene galerij aangebracht. Dit werk is thans opgeleverd en den ambachts lieden, die het uitvoerden, mag een woord van lof niet onthouden worden, daar zij hierbij getoond hebben dat zij naast het degelijke ook oog hebben voor het fraaie en een eonvoudigen sier, zooals die in een tempel past zeer goed weten aan te bren gen. Ook de ontwerper deelt natuurlijk in die hulde. Zondag werden die zit- plaaten in gebruik genomen. Naar aanlei ding daarvan had de predikant tot tekst gekozen Jez. 56 5. Met het aanbrengen dier 96 nieuwe plaatsen is waarlijk in eene bestaande be hoefte voorzien. Hoe wel de kerk hier vrij ruim is, bleek het aantal zitplaatsen ge lijkvloers toch steeds onvoldoende. Bij de verhuring der nieuwe plaatsen j.l. Woens dag kwam dit ook volloende aan 't licht. Tot f 6 zitgeld per jaar werd opgeboden ten einde een plaats machtig te worden. De minste liep nog tot f 1,50. In 't geheel belroeg de opbrengst f253,35. Mag men het opgewekt godsdienstig leven afmeten naar den lust tot getrouw kerkbezoek dan voorzeker neemt onze ge meente daarin een eerste plaats in. SCrabbendiJke. In de maand November werden op het telegraafkantoor alhier be handeld 164 stuks telegrammen zijnde 12! stuks ontvangen en 41 stuks verzonden. Vlissingen. Na de herhaalde aanbe veling voor een lid der Kamer van Koophandel, door verschillende hoogire- plaa'ste, invloedrijke, liberale en antirevo lutionaire ingezetenen, in de Midd. en Vliss. Crt. had men van de Vlissingsche ingezetenen mogen verwachten «lat zij het stadhuis zouden bestormd hebben met stembiljetten voor Van Nifterik. En toch is dit niet geschied. Van de 242 kiezers kwamen slechts 62 op, en van dezen wa ren nog de grootste helft aan de opdracht om Van Nifterik te stemmen ongehoor zaam. De heeren van de advertentie won nen met hun aanbeveling slechts bij veer tien kiezers instemming. Wantde heer Van Nifterik bleef met 23 stemmen in de min derheid. Er bleken 39 stemmen te zijn uitgebracht op iemand die niet voorgedra gen was, doch wien, volgens verklaring van mannen uit allerlei partij, reeds lang een zetel in de Kamer van Koophandel toekwamden heer H. M. Kloppers. Tot lid van den raad te Zuidzande is, bij herstemming tusschen de heeren H. de Hulln en J. Risseenw-Luteijn, die bij de eerste stemming beide 41 stemmen op zich vereenigden de heer De Hullu gekozen met 45 stemmen. De heer Luteijn verkreeg er 44. Van de 101 kiezers stemden er 91. De heer Iz. Contant P.Mzoon, gedi plomeerd hoefsmid te Cadzand is door het hoofdbestuur van de Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zee land aangewezen voor den ambulanten cursus in hoefbeslag te Oostburg en te Hulst. M. C. Te Terwispel is een jongeling door een geweerschot gedood. Te Hat- tem is een jongeling in een papierfa briek met beide handen tusschen de kam raderen gevallen, de handen waren af en de jongen stierf aan de gevolgen.Vrij dag is te Klaaswaal een huis van v. d. G. afgebrand, ten gevolge van het af branden van het huis van zij n rechterbuur man. Ook verleden jaar was zijn huis afgebrand ten gevolge van het afbranden van het huis van zijn linkerbuurman. Een gezelschap uit Zwolle dat Donder dagavond huiswaarts reed, geraakte door de duisternis te water de voerman en drie paarden die achter aan het rijtuig gebon den waren, verdronken. De emeritus predikant Harders te Smild3 die bij het vervoeren van klei naar zijn boerderij op een kar meereed, viel Vrijdag daar af door het op hol gaan der paarden, de wa gen reed over henij hoen en doodde hem. De ouders van het vermoorde kind te Rotterdam ontvingen Vrijdag op nieuw een brief waarvan de inhoud aldus luilt Hoogsteden, Rotterdam. Maandag kom ik in de stad om je doch ter te vermoorden, schobber De politie blijft steeds ernstig zoekende. Op aanwijzing van personen die meenen het schrift van den eersten brief te kennen, werden huiszoekingen, ook elders gedaan, die echter niet tot het gewenschte doel leidden. Ook zekere v. Berkel, een zwager van Hoogsteden, dien men eerst verdacht, blijkt onschuldig te zijn. Hij schijnt uit Hamburg te zijn overgekomen, om daarvan 't bewijs te komen leveren. De Rus Maligan, wiens geheimzinnige aanwezigheid op Lombok zoo langen tijd het onderwerp van onderzoekingen is ge weest, is tkaii3, naar aan het iV. v. d. D. geseind wordt, door het Hooggerechtshof van Ned.-Indië tot een boete van f 10UÜ veroordeeld. De uitslag van de stemming over den arbeidsduur der diamantbewerkers te Am sterdam heeft bewezen, dat meer dan 3/t der gezellen zich verklaren vóór den 10- urigen werkdag en deze dus moet worden ingevoerd volgens de overeeenkomst. Klaas Boes. Vrijdag is volgens de HaarI. Ct. te Schagen bericht ontvangen dat Klaas Boes, veroordeeld wegens moord op twee vrouwen te Schagen, in de gevan genis te Leouwardon is overleden. Omtrent het ongeval te Terwispel meldt men nader De 20-jarige v. d. B., die veel jaagt zonder acte, was met twee collega's uitgegaan, om te trachten eenig wild te bemachtigen, 't Drietal stak een stuk land over, en zou, om den weg te bekorten, een wijk passeeren. Omdat het ijs nog niet goed te vertrou wen was, werden eenige van de daar voor handen planken genomen en over de wijk gesmeten. Dit wilde evenwel niet al te goed vlotten de planken lagen niet naar wensch en werden nu tericht gelegd met de ge weren, die geladen in de hand werden ge houden. V. d. B. had de loop in plaats van de kolf in de handtoen hij op het onvoorzichtige daarvan werd gewezen door zijn collega's, haalde hij het geweer naar boven, doch de haan, die open stond, haakte achter de plank het schot ging af en drong v. d. B. in de borst. Hij had nog de kracht om over de plank te gaan, zei daarna tot zij n collega's „dit gaat niet goed, ik ga sterven", zakte ineen en was dood. Door dit ongeval heeft één van de stroopers, wier getal legio is, op droeve wijze den dood gevonden. Te Calais waren eenige werklieden bezig graan te dorschen met een machine toen een knaap van zes jaar de onvoorzich tigheid had onder de machine door te willen kruipen. Een ijzingwekkend schouwspel deed de arbeiders terugdeinzen de knaap werd door de dorschmachine geheel ver pletterd. Eergistermorgen sprong een ketel in het centraal-verwarmingsgebouw te New- York. Zes menschen weiden gedood en de materieele schade is zeer belangrijk. Een onbekend weldoener. Dit jaar en dit is de negentiende keer gedurende hetzelfde aantal jaren vond men in de offerbus der St. Mary-kerk te Kilburn weder een bankbiljet van 100 pond sterling of f 1200. Telkenmale is het bankbiljet ver gezeld door een briefje, onderteekend X, waarin de schrijver verzoekt, het geld te willen verdeelen onder de verschillende liefdadige instellingen, uitgaande van de St. Mary-Church. Sedert 19 jaar is het schrift van het vergezellende briefje steeds hetzelfde. Een vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad op een landhoeve op het Deensche eiland Seeland. De bewoner had een strik gezet voor de vossen en deze strik stond in verbinding meteen geweer, dat af moest gaan zoodra een dier de strik aanraakte. Drie jonge dames, die op de hoeve een bezoek wilden brengen, kwamen met de strik in aanraking en het schot viel on middellijk. Een der dames was terstond dood, de beide anderen werden levensge vaarlijk verwond. Groot is de verontwaar diging van de bewoaers uit die streek over de onvoorzichtigheid, waarmee de meeste eigenaars van landerijen met vuurwapens omgaan. Een historische rit. Den 25 Juli van dit jaar was het 25 jaar geworden dat tusschen Eranschen en Duit- schers het eerste bloed vloeide. Van Fran- sell e zijde bevond zich den 24en Juli het 11e regiment jagers te paard te Niederbronn een escadron was uaar Eroschweiler voor uitgeschoven, Denzelfden dag reed in den vroegen morgen de Wurtembergsche kapi tein van den generalen staf, graaf Zeppelin begeleid door drie Badensche officieren en vier bijzonder goed bereden Badensche dra gonders, die zich vrijwillig aangemeld had den, van Hogenbach in de Rijnpalts af. Graaf Zeppelin moest trachten te weten te komen, wat op den spoorweg Nieder bronn- Hagenau gebeurde, en of de Eran schen een offensieve beweging voornemens waren tegen de Lauter. Het Bienwald werd onbemerkt gepasseerd, de kleine vesting Lanterburg in galop doorgereden. De gen darmes en poortwachters sprongen verrast ter zijde en vluchtten in de huizen. Toen zij van den schrik bekomen waren, waren de koene Duitsche ruiters verdwenen. Langs zijwegen verder rijdend, kwamen de ruiters in de streek van Sulzen Wald en brachten ze den nacht in het Schöne- burger Wald door. Den 25en zetten zij vroegtijdig hun rit naar Worth voort, pas seerden het stadje in flinken draf en be merkten verscheidene vijandige patrouilles, die echter terugtrokken. De zich te Worth bevindende gendarme reed nu zoo snel mogelijk over Eroschweiler naar Nieder bronn en meldde den daar commandeeren den generaal Bernis de zaak. Graaf Zep pelin had zich iniusschen door Elsasshauseu en het Niederwald naar den Schürlenhof gericht. Hier zaten de ruiters af, drenk ten hun paarden en bestelden zich eten. Een post werd uitgezet. Generaal Bernis had tengevolge van het bericht van den gend. rme het regiment jagers laten opmar- cheere.u, om de Duitsche ruiters te vangen. Het gelukte den Franschen jagers, de Duit- schers te overvallen een der eerste scho ten velde den Badenschen luitenant Wins- loe zwaar gewond neer, spoedig waren ook alle anderen gewond er. gevangen, behalve graaf Zeppelin. De Eranschen verloren een onderofficier en hadden drie gewonden. Aan den uit gang van den Seliiirlenhof hield een man een paard aan den teugel, een Eransch cliasseurspaard. In een oogenblik was Zeppelin in den zadel. Nog eenige oogen- blikken wachtte graaf Zeppelin toen het in den Schürlenhof stil werd, ging hij op de vlucht. De Eranschen zetten hem na, doch konden hem niet vangen. Gedeelte lijk te paard, gedeeltelijk te voet, pas seerde graaf Zeppelin de woud- en berg streek, kwam 's avonds in het Groene Dal en overnachtte bij den zoogenaamden „gros- :-en Peter", die hem niet verried. Den 26en Juli kwam Zeppelin over Nieder- Steinbach, gelukkig tusschen twee Fransche patrouilles ontkomende, te Schönan in de Rijnpalts en vandaar naar Karlsruhe, waar hij den majoor Von Lesczynski rapport uitbracht. De gewaagde rit verschafte de gewenschte resultaten Zeppelin had geconstateerd, dat het eerste Fransche legerkorps (Mac-Ma- hon) in de linie Hagenau-Bitseh zich be vond. De Schürlenhof ligt in de nabij heid van Worth, wel een bewijs, hoe juist men van Duitsche zijde het samentrekken der Fransche strijdkrachten in die streek voorzien had. De jacht op twee eveneens ontkomen Duitsche dragonders hield nog eenigen tijd de Fransche chasseurs bezig. Beiden werden gevangen en met de oven- gen naar Niederbronn gebracht. Daar over leed luitenant Winsloe aan zijne wonden den 26n werd hij door de I ranschen, be geleid door een aantal badgasten, met mili taire eer begraven. Ds. Simon deed een gebed en las met bewegen stem den 90en Psalm. Fransche jagers droegen de kist, Fransche officieren begeleidden het lijk. Een sprong van een fabrieksschoor steen van 50 meter deed dezer dagen een 20-jarige arbeider aan de zinkgieterij te Merklin in Bohemen. Bij de laatste uit betaling had men hem voor straf f 6 van zijn weekloon gekort, waarover hij drie maal schriftelijk reclameeide. Eindelijk kwam hy zelf op het kantoor, waar men zijn verzoek van de hand wees. Daarop sloeg hij in het kantoor alles wat onder zijn bereik lag, kort en klein en wierp zich op den fabriekseigenaar en den gie- tersbaas, die de vlucht moesten nemen. Misschien bevreesd voor de gevolgen van zijn handelwijze, klauterde hij tegen den schoorsteen op en sprong voor de oogen van het geheele arbeiderspersooneel, meer malen ronddraaieud, naar beneden. De ongelukkige bleef met verbrijzelden sche del en gebroken ledematen dood liggen. Dezer dagen stortte teZweibrücken een in aanbouw zijnd pand, bestemd tot een vereeuigiugdokaal der Evangelische werkliedenvereeniging aldaar, met don derend geraas in elkander. Het ongeluk gebeurde des avonds toen de werklieden van plan waren, naar huis te gaan, door het instorten van een tusschenmuur, waarop 7 personen aan den arbeid waren. Op de waarschuwing van den opzichter sprongen 5 werklui er nog tijdig af, een leerjongen zelfs van 3 verdiepingen hoogte, zonder enstige kwetsuren te bekomen, doch de beide overigen werden onder de zware muren verpletterd. Ook te Göttingen heeft een derge lijk onheil plaats gehad. Bij den aanbouw van een pand voor de vereeniging „Han- noveria" stortte een gedeélte van het pand in, zes metselaars werden onder de puin- hoopen bedolven. Later bleek, dat een hunner reeds overleden was, terwijl de overigen zwaar gewond van onder de ruïne te voorschijn gebracht werden. Wat is muziek? Deze vraag beant woordt Mark Twain op zijn manier als volgt„Muziek is lawaai, dat door men schen op instumenten of andere folterwerk- tuigen gemaakt wordt. Lieden, die dit lawaai maken, noemt men muzikanten wan- neerervelensamen zijn,noemtmen heteen or kest enkele muzikanten echter|heeten, wanneer zij lange haren hebben en er recht bleek interessant uitzien, virtuosen. Tegenwoor dig onderscheidt men drie soorten van mu ziek de Duitsche, de Jltaliaansche en de Fransche. De Duitsche moet men, wanneer men voor een man van beteekenis wil doorgaan, zeer aandachtig hoeren. Men doet het best, daarbij wat watten in de ooren te stoppen. Dan kan men èr bij sla pen en de lui meenen altijd wanneer men niet) snorkt, wat verschikkelijk zou zijn dat men verrukt is." Uit Blaringhen in Frankrijk, wordt gemeld, dat een zesjarig knaapje aldaar zich heeft onderscheiden door heldenmoed. De echtlieden Leclerq lieten, terwijl zij op het veld aan den arbeid waren gegaan, hunne drie jeugdige kinderen alleen thuis. Toen nu de 13-jarige Juliette het vuur had aangestoken, bemerkte zij, dat de schoorsteen in brand was geraakt en het vuur reeds aan de houten zoluering mee deelde. Gevolgd door haar 6-jarig broertje snelde ze naar buiten en riep om hulp. Daar bezon de kleine zich plotseling, dat zijn kleine zusje nog in de wieg lag. Hij vloog weer in huis en rook noch vlammen konden het moedige knaapje verhinderen, tot de wieg van zijn zusje door te drin gen. Hij was echter te klein, waardoor hij niet bij de kleine kon komen. Vastberaden klom hij daarop op het naast de wieg staande bed en trachtte zoo het kind te grijpen. De wieg kantelde daar door en de beide kinderen vielen op den grond. De kleine held sprong echter on middellijk op, greep zijn zusje en sleepte het meer dan hij het droeg, op straat. Het was hoog tijd want nauwelijks eenige seconden later stortte het brandende huisj 5 in. De ter hulp gesnelde buren kwamen juist op het oogenblik toen de moedige knaap het reddingswerk had volbracht. Hij was natuurlijk het voorwerp'der algemeene bewondering en werd door iedereen aan het hart gedrukt en gekust. Een hevige brand verwoestte eer gisteren te Klein-Hennersdorf zes boeren hoeven met 14 woonhuizen en stallen. Al het vee kwam in de vlammen om. Uit Villeneuve, een Fransch plaatsje in de Üost-Pyreneeën, wordt het volgende ongeluk gemeld Een 15-jaiige knaap, die een ezel naar de weide bracht, struikelde daarbij over een steen en viel op den grond. Onmiddellijk stortte de ezel zich op den knaap, zette de voorpooten op zijn lichaam en begon woedend met de tanden het vleesch van zijn rechterarm af te scheuren en te verslinden. Op de angstkreten van het arme kind snelden eenige landlieden, die op een naburig veld aan het werk waren toe en verlosten den knaap uit zijne benarde positie. De ongelukkige jongen was zóó zwaar verwond dat men niet alleen voor het behoud van zijn arm, doch ook voor zijn leven vreest. De ezel die zijn streng- vegetarische beginselen zoo met voeten trad, werd op staanden voet gedood. In het „groene meer van Nem" heeft men, zooals wij reeds meedeelden belangrijke antieke kunstschatten gevonden, welke vondsten men aanvankelijk in ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2