NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Eerste Blad. ff VERSCHIJNT ELKEH MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De werkliedenvereeniging en da vakvereenigiug, Ho. 28. 1895 Dtnstfag 8 Decemöer. ftmtfg laargang. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nommsr bestaat uit twee Bladen. Zij die zich met 1 Janu ari op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. EEN PORTVRIJE BRIEF. Soms brengt een postbó mij een brief, Met inktzwart letterschrift, Door vriend Joban of Jansje-lief Op wit papier gegrift. Maar soms kan ook 't geval zich biên, Dat, ganscb onaangemeld, Een bode, dien ik niet kan zien, Me een anderen brief bestelt. Die bode is dan de Noordenwind, Die, als bij stormend waait, De bladrea, die hij dorrend vindt, Ous voor da voeten zaait. Zoo daalde ook laatstmaal weêr, waar ik Al peinzend nederzat, Een brief van boven voor mijn blik Het was een dorrend blad. Ds brief sprak tot mij„Zie eens goed Hier hebt ge uw sprekend beeld Het zegt, dat gij verreizen moet, Zoodra 't de Heer beveelt." Mijn ziell dat u diens bode's stem Tot ernst en godsvrucht wekk'! Ja, zoo ge wijs zijt, hoor naar hem, En schik u tot vertrek! Hoe werd ik door dien brief gesticht, Als ware 't door een preek, Terwijl mg 'tblad, dat zwijgend ligt, Toch recht welsprekend bleek 1 October 1895. J. P. Hasebeoek. Uit: De Amst. Volksbode. 4» Uit de Tweede Kamer. Da belastingwet is voor onbepaalden tijd aan den kapstok gehangen. De Kamer was aan het artikel Haard steden toegekomen. Aan amemdementen ontbrak bet niet. Het artikel door den minister voorge steld, bepaalt de jaarlij ksohe belasting voor de haardsteden aldus: 1 haardstedeniets. 2 haardstedenf 1 3 -4 4 '8 5 13 6 -19 7 - 26 6 34 9 - 43 10 '53 De 3e haardstede klimt dus met f 3 op. De 4e met f4. De 5e met f5. De 6e met f6. De 7e met f7. De 8e met f8. De 9e met f9. De 10e met f 10; en voorts iedere volgende haardstede boven de 10 ook met f 10. De beer T. Maokay stelde een groote vermindering voor. Hij wil jaarlijks be last hebben: 2 haardstedenf 1. .1 2. 3 n 4 5 0 n 7 8 10 benevens f 7 voor elke haardstede boven de 10- Dit voorstel bedoelt een aanmerkelijke Ontlasting van den middenstand. Voor n 3. 4. 6. n 9. 13. n 18- 24: 5 schoorsteenen slechts f4. Thans betaalt men f 3,50 voor slechts 3 schoorsteensn Maar 't bedoelt ook eene aanmerkelijke verlaging voor de hoogere standen op een bnis met 10 haardsteden verschilt dit reeds f 29. Dat zou da schatkist ook voelen. Dit amendement heeft dus geen kans. Evenmin dat van den heer Pyttersen. Dit voorstel heeft een goede zij de Het stelt niet 1 maar 2 haardsteden vrjj. De belasting bedraagt dan voor 3 haardstedenf3. 4 7. 5 12. enz. Voor de 4e haardstede wordt f4 meervoor de 5e f5; voor de 6e f6 en zoo voort, evenals in 't voorstel der Regee ring waarmede 't dus slechts f 1 per haard stede verschilt. De verlichting voor de mindere standen is ook in dit amendement te gering, terwijl ook de hoogere standen worden outlast in geljj ke mate als de lagere, wat tegenover den lageren stand niet billijk schijnt. Dit voelde de Kamer blijkbaar ook daarom greep zij een voorstel van den heer Goeman Borgesius aan om dit bezwaar te ondervangen. Deze stelde voor om artikel 16 onver anderd te latenzooals de minister 't voorstelde. Dus maar 1 schoorsteen vrij. Maar dan in het voorgaand artikel de bepaling op te nemen dat de belasting naar den grondslag haardsteden niet geheven wordt bij die woningen, wier huurwaarde niet meer bedraagt dan anderhalf maal het maximum van onbelastbaarheid. Zoo zullen dus te Middelburg woningen met f 112,50 huurwaarde niet worden belast naar de haardsteden. Te Vlissingen zal dit het geval zijn bij een huurwaarde van f 121. Te Goes bij een van f75. In de kleinere gemeenten bij een huurwaarde van hoog stens f37.50. Dit voorstel nu lachte ook den minister wel toe daar hij echter op het oogen- blik de finacieëlen gevolgen er van niet berekenen kon, vroeg hij schorsing der beraadslagingen tot r>a Nieuwejaar. De kamer heeft hierin bewilligd. De Staatsbegrooting komt nu spoedig aan do ordeen de wet op 't Personeel krijgt door het vroede of gelukkige sa mentreffen van Regeering en Kamer meer kans op slagen. Indien tenminste de heer Rink het nu weer niet bederft met zijn voorstel om alle gas-en petroleumkacheltjes te belasten. Tegen dit aristocratisch tyraniek voor stelletje kwam de heer De Savornin Loh- man zeker namens een groot deel onzer kleine luyden krachtig op ja hij stelde zelfs zijn stem vóór het wetsontwerp van de verwerping van dit voorstel afhankelijk. Terecht wees de Goesche afgevaardigde er op dat door aanneming van dit voorstel alle kamers zonder schoorsteen zouden worden belast, omdat er een petroleum kacheltje gestookt wordt. Wij hopen dat de heer Rink c.s. wijzer zullen wezen en dit onbillijke voorstel, dat zij notahene om gezondheidsredenen hebben ingediend, zullen intrekken. Eene Staatsbemoeiing die zich zoo ver ging uitstrekken, dat zij ons zelfs in de keuze van een kacheltje zou willen be moeilijken, zou op zijn zachtst gesproken zeer belaokelgk zgn. 2 Dec. '95. Vlissingen, 2 Dec. '95. In eene he den namiddag onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius, burgemeester, gehouden zitting van den gemeenteraad, werd, na lezing en goedkeuring der notu len van de vorige zitting en mededeeling en overlegging van de ingekomen stukken tot onderwijzeres aan school A benoemd mej. M. C. Schoonekamp, onderwijzeres te Arnemuiden, met wie ter benoeming was voorgedragen mej. H. Behons, onder wijzeres te Gelselaar. Als lid van de Zeemans- en Yisschers- beurs werd wegens periodieke aftreding herbenoemd, de heer A. A. A. E. Gewin. Als lid van het Algemeen Armbestuur wordt in plaats van den heer J. Ie Sage van Hoeve, die voor eene erentueele her benoeming om gezondheidsredenen had be dankt, benoemd de heer P. J. Mortier, met wien was voorgedragen, de heer F. J. Blonk. Als regent van het gasthuis wordt her benoemd, de heer C. de Wolff A.Ez., af tredend lid, en met wien was voorgedragen de hser A. Huson. Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan den heer W. Stroo Lz. vanómaal 18,20 M. gemeentegrond aan de Bouwen Ewontsstraat h f 4,50 de M4., alzoo tot een bedrag van f409,50 en f45 voor trottoir- kosten. Wordt besloten tot het geven van ver gunning aan de gebr. de Corte te Lokeren tot het maken van een buisleiding naar de schutkolk der marinehaven voor het laden van beer, waarvoor aan genoemde firma een subsidie van f75 wordt toegekend. idem tot het rooien van eenige boomen idem tot het verkoopen van het keuken tje van de voormalige marinekazerne. Wordt besloten tot goeikenring van den post voor den MiddelburgVlissingschen rijweg tot een bedrag van f 1119,47 in ontvang, f 595,85 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 523,62. Wordt besloten het verzoek van A. Pie- rens, om schadevergoeding vaor belemme ring in het genot van door hem gepachten gemeentegrond niet in te willigen en de pacht van bedoeld perceel heden te doen eindigen. Wordt besloten de pachtsom van het perceel aan den Bouwen Ewoutsstraat te verminderen met f 4.81 en daarenboven aan den pachter J. Jacobse eene schadever goeding toe te kennen van f 13.60 voor het gemis van op dien grond wassende vruchten. Op een adres om beplantiug van de Gra venstraat wordt afwijzend beschikt. Ten slotte wordt nog vergunning ver leend tot het uithangen van reclameborden aan A. F. Sorel voor zijne woning in het Groenewoud en aan L. van Os voor zijne woning in de Kerkstraat. - Op het Congres van den Socialisten- bond, in de Kerstdagen te Leeuwarden te houden, komen onder meer ter behandeling voor de navolgende voorstellen der afdee- ling Middelburg. lo. Het Congres baken e af het stand punt dat de Bond inneemt tegenover kerk en godsdienst. 2o. De hond beginne een agitatie ten gunste van algemeene werkstaking der ar beiders. Den Centralen Raad worde op gedragen in verschillende deelen des lands jaarlijks twee nationale meetings te beleg gen ter bespreking van dit onderwerp. Dc constabel-majoor H. Jentink, de sergeant-bottelier J. Schaper en de schipper F. W. Kirchhoff, dienende op het wacht schip te Willemsoord worden gedetacheerd bij de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen om tegenwoordig te zijn bij de verdere gereedmaking van H. M. pantser schip Evertsen. De oudste vorsten van Europa zgn naar den duur hunner regeeringlo. Vic toria van Engeland sinds 20 Juli 1837 2o. Frans Jozef I van Oostenrijk sedert 2 Dec. 18483o. Frederik, groothertog van Baden, vanaf 24 April 1852. Naar den leeftijd zijn het: lo. Adolf groothertog van Luxemburg 78 jaarChristiaan IX van Denemarken 77 jaar; Karei Alexander, groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach 77 jaar; Viotoria van Engeland 76 jaar. De jongste vorsten van Europa zgn naar den duur der regeeringlo. Alexander, vorst van Lippe-Detmold sinds 20 Maart 1895 2o. Nicolaas II, keizer van Rusland sinds 1 Nov. 1894 3o. Alfred, hertog van Saksen Coburg Gotha, sinds 23 Aug. 1893. Eu naar hun leeftijd lo. Alphonsus III van Spanje 9 jaarWilholmina, koningin der Nederlanden 15 jaar Alexander I, ko ning van Servië, 19 jaar; Ernest Lodewijk groothertog van Hessen 27 jaar. Het jaar 1896. Er zuilen twee zons- en twee maans verduisteringen plaats hebben. Den 13 Febr. een zonsverduistering, on zichtbaar in Nederland. Den 28 Febr. een maansverduistering gedeeltelijk zichtbaar begin der verduistering 6,34 einde 9,33. En een totale zonsverduistering 10Juni(?) gedeeltelijk zichtbaar. De zon komt 4,31 verduisterd op, einde der verduistering 4,52. Christelijke feestdagen: Goede Vrijdag 3 April. Pasehen 5 April. Hemelvaartsdag 14 Mei. Pinksteren 24 Mei. Met een rede naar aanleiding van boven genoemd onderwerp trad jl. Zaterdagavond te Vlissingen voor een talrijke schare op de heer ds. Talma predikant bij de Ned. Herv. kerk te Arnhem, daartoe uit- genoodigd door de vakafdeeling der Metaal bewerkers, onderafdeeling van de afdeeling „Patrimonium" aldaar. Spr. begon met te zeggen dat hij de oprichting van vak- vereenigingen op hoogen prijs stelt en wees er op dat het onderwerp van heden niet behoort tot een onderdeel der soc. quaestie, maar een zaak beoogt, die ten slotte geheel de soc. quaestie boheerscht. Wat is toch de soc. quaestie Wie deze vraag doet, zoo vervolgde spreker, doet een wanhopige vraag. Immers het sociale vraagstuk staat met elk stuk van ons leven in verband. Spreker wil daarop niet voor goed een antwoord geven, maar alleen bij het zoeken van een antwoord op deze vraag een houvast schenken. Zij is eene vraag, die niet door iemand wordt gedaan of gesteld maar door de Maatschappij zelf. Het is er mede als met een huis, dat verf loos staat en welks innerlijk bestaan be dreigd wordt en daarmede aan den buisheer zegt dat bet iets behoeften dat er iets niet deugt. Een dergelijke vraag doet nu ook de Maatschappij. 't Is eene vraag, die telkens bewust of onbewust tot ons komt door de telkens terugkee- rende werkstakingen, in het niet vervullen van verplichtingen, in de angst en pijn en de verwarring om ons heen en in het roepen van alles om lioht en wijsheid om deze verwarring te ontknoopen. Wij komen echter in de war als wij op alle klachten letten. Dit geeft geene richting in deze zaak. Duizende middelen zijn echter aan geprezen om tot eene oplossing te geraken. Naar sprekers overtuiging geeft het heden te behandelen onderwerp een middel aan, niet om de sociale quaestie op te loss n, maar ze achteruit te schuiven. Wat is toch de kern van het soc. vraagstuk Dit dat zich een nieuwe stand begint te vormen. De vierde stand is nog geen stand. De werklieden vormen de meerderheid, vormen een belang rijk deel van den nationalen arbeid, doch vormen geen stand. En nu moet aan de werklieden een steun gegeven, waaraan zij vastheid hebben. Dit is noodig, wijl thans in vergelijking met een eeuw geleden een geheel nieuwe wereld zich aan ons oog voor doet. Niets iseendergebleven. Vroeger kwam alles aan op de mensohelijke kracht, nu op die der machines. Daardooris in de geheele maat schappij eene omzetting gekomen en worden do arbeiders getroffen. Hoe is nog niet uitgemaakt. Stuart Mill heeft geconstateerd dat de vooruitgang der machines, de toe neming der productie eene niet beteeken- bare aanwas van welvaart heeft gegeven. Hoe is dat mogelijk zouden we zeggen. Een der oorzaken is deze dat de menschen door allerlei oorzaken geen invloed hebben gehad op de productie. Alles is nu ontevreden. De groote meer derheid moppert en de rest die niet mop pert, moppert op de mopperaars. Het won derlijkste van het soo. vraagstuk is dat het alleen in de Christelijke landen aan de orde is. In Turkije is geen soc. quaestie. 't Christendom vraagt naar recht eu wij hebben recht dat het bij ons volk anders gaat. Wij moeten daarom iets zoeken dat aan het volk in al zijne onderdeelen een arbeid geeft, die den arbeider een loon brengt om te bestaan, te leven naar zijn roeping en hem eene gezondheid naar lichaam en ziel schenkt. Acht eeuwen geleden had men 2 standen adel en geestelijkheid twee stelsels het leenstelsel en de hiërarchie. Wie daar niet mede verbonden was, was een nommer, een cijfer. Toen kwamen de steden. Eerst enkele huizen, toen plaatsen met de burgerij, die hunne rechten hadden. Die burgerij werd nu een eigen stand. Naast de burgerij zijn nu de arbeiders gekomen. Zijn deze er daii niet altijd geweest? Eigenlijk niet. Onder arbeiders verstaan wij nu de steeds loon trekkende menschen, die er niet aan denken, zooals de gezellen van vroeger, patroon te worden. De arbeidersbeweging is dan ook ge komen toen de machine werd ingevoerd, door concentratie van het bedrijf, bij de oprichHng van groote Maatschappijen met kapitaal. Toen kwamen de eigenlijke ar beidersmassa's, die feitelijk aan de patroons zijn overgeleverd. Is dat erg? Deze vraag moet niet samen gaan met de vraag of patroons goed of slecht zijn. Goede patroons zijn altijd de machtigste bef boomen in de arbeidersbe weging geweest. Geene practischer middelen om de arbeidersbeweging te keeren dan slechte patroons. Doch het komt er op aan dat de arbeider een afgeronde positie er langt. Eene gewichtige zaak is dan ook de oprichting der werkliedenvereenigingen. Deze brengen stuur en kracht, alles wat men hiervoor doet, bevordert de komst van den arbeidersstand. Deze komt langs den weg van bloed en vuur, of langs dien van vrede en recht. Eng eland gaf ons het Voorbeeld eener goede werkliedenvereeni- gieg, waar leiders en arbeiders zich stelden onder den geest van het Christendom, een oplossing langs vredigen weg zoekende. En zie, deze vakvereenigingen zgn proeven van de grootste en beste organisatie van den arbeid. Van de organisatie der werklieden in ons land is echter nog weinig terecht ge komen, van bare roeping om v»n onze ar beiders een stand te maken is nog niets gekomen. Met dien toestand moet men niet tevreden zijn. De arbeiders moeten invloed oefenen op de groote industrie en de groote bedrijven en bij bet stellen van het arbeidscontract, dat bijna altijd onge schreven bestaat en nu eenzijdig is gesteld. De patroons trekken aan 't langste eind en de niet georganiseerde arbeiders bederven onderling hunne eigen zaak. Daarom vak- vereenigingen. Langzamerhand zijn ze dan hier, dan daar opgericht. Ook door de Sociaal-Democraten. Doch dit oprichten is feitelijk een leugen. Verbetering der Maat schappij is voor hen een droombeeld om verwerping is het ideaal. De Soc. Demo cratie heeft dan ook hiermede een voorwend sel, om de zaak zelf is het haar te doen hetgeen spreker aantoont uit de geschie denis dier vakvereenigingen in Duitsehland. Het is bij hen met de oprichting er van geen ernst, daar politieke drijfveeren er de grondslag van zijn. Moeten wij nu aansporen om lid te wor den van een vakafdeeling die de arbeiders van hetzelfde vak omvat Spreker beant woordt de vraag ontkennend. In de vak- vereeniging moet ongetwijfeld de arbeid op den voorgrond staan en daar alles be- heerschen. Er zijn echter in de arbeiders beweging drie stroomingen, eene Protestant- s«he, eene R. Katholieke en eene Sociaal- Democratische. Laten wij deze stroomingen in éene vakvereeniging dan krijgen zij, die Sociaal meerder ontwikkeld zijn de overhand ten koste van eigen beginselen. Spreker zag dan ook niet gaarne dat de leiding in de handen kwam der Soc. Demo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1