NIEUWSBLA VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 27. 1895. Metifag 80 floocmfiec. ttentfe Iafttgani|. Eerste Blad. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Dit nommer bestaat uit twee Bladen. PRIJS DER ADVMRTENTIËN GEMENGDE BERICHTEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en Zij die zich met 1 Janu ari op ons blad wenschen te abonneereD, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. De belastingwet. Het ontwerp dat de tweede kamer thans onder handen heeft, permitteert verminde ring van aanslag in het personeel van hen die kinderen tot hun last hebben. En wel wanneer hun aanslag niet hooger is dan zesmaal den laagsten aanslag in hunne gemeente. Die vermindering bedraagt voor ieder inwonend kind, kleinkind of pupil 12Vj, 10, 7l/i, 5 of 2Vs procent van den aanslag naar de drie eerste grondslagen (huurwaarde, stookplaatsen en meubilair). Bedoelde kinderen mogen niet ouder zijn dau 20 jaar. Nu stelde ie heer Goeman BorgesiuB voorlo. om niet 6 maar 7 maal den laag- sten aanslag te doen gelden2o. de kor tingen te doen strekken niet voor 5, maar voor 6 groepen en dan tot een bedrag van 12, 10, 8, 6, 4 en 2 ten honderd van den aanslag naar de genoemde huurwaarden 3o. dit laatste, laagste, procent toe te pas sen in elke klasse (van gemeenten) op eene hoogste categorie van voor korting in aan merking komende huurwaarden. De bedoeling was de lagere standen wat meer, de hoogere wat minder te ontheffen. De heer Bahlmann verwierp elke onder scheiding in min- en meervermogenden en stelde voor een vaste ontheffing voor ieder inwonend, minderjarig of tot eigen onder hond onbekwaam kind van 5 procent. De meerderheid stemde dit voorstel af, bevreesd als zij was dat toepassing schade- lij k zou zijn voor den middenstand dien men wilde verlichten. Dit verhoogde de kans op aanneming van het billij ke voorstel Borgesius, ,dat door den minister aan het goedvinden der Kamer overgelaten met 88 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Het bezwaar tegen 't denkbeeld Bahlmann dat de middenstand er door zon geschaad ■worden, werd blijkbaar niet gedeeld door de antirevolutionaire leden Kuyper, Bee- laerts, Seret en v. Alphen die er voor stemden. Benoemd tot ridder van de Orde van den Ncderlandschen Leeuw de heer Prof. L. Lindeboom, ran Kampen, voorzitter van do „Vorceniging tot Chr, verzorging van krank zinnigen". Door bovenstaand bericht vet te zetten, geven wij op zoo welsprekend mogelijke wijze blijk van onze ingenomenheid met de riddering van dezen verdienstelijken man, dien wij en in hem de drie stichtingen ter verpleging onzer Krank zinnigen hartelijk geluk wenschen met de hooge onderscheiding hem te beurt ge vallen. Eene onderscheiding die den minister eert welke den heer Lindeboom ter ridde- rmg voordroeg, en niet minder onze ge- eerbiedigde Regentes die daarmede toont to begrijpen dat de minst geruchtmakende a™.ln Wijngaard des Heeren niet altijd de minst belangrijke is. De riddering geschiedde bij gelegenheid der openstelling van het derde gesticht dezer Yereemging^de stichting Dennenoord in Drente. Ook de theologische school te Kampen ontvangt langs dezen weg bij vernieuwing van de Nederlandsche regeeringj een wel verdiend saluut. Dit is reeds de vierde professor aan die inrichting, welke deze hooge onderscheiding te beurt valt. Eerst van Yelzen, daarna de Cock, toen jNoordtzij en eindelijk Lindeboom. De Belgische grenzen worden weder voor den invoer van Nederlandsch rundvee en schapen, voor de abattoirs bestemd, open gesteld. Het besluit treedt in werking den 5 Dec. a. De natie zal dit voor eene belangrijke St. Nicolaas-suprise aanzien. Maar vele landbouwers beschouwen het als een uitkomst van Boven. 't Is immers de Heere die de harten dei- Koningen in Zijne hand heeft, ze neigende tot al wat Hij wil. Vreeselijke toestanden. Men meldt uit Ylissingen Dagelijks komen bij de klasse van disci pline insnboi'dinaties en dienstweigeringen voor, en geregeld eens in de week gaan er manschappen naar Den Haag om als ge tuige op te treden in reclame-zaken. De depot-commandant wordt niet alleen door die reclamanten genoodzaakt zich tel kens in Den Haag voor den krijgsraad te komen verantwoorden, maarb vendien wordt hij zoodoende telkens een gekeelen dag aan zijne werkzaamheden onttrokken. Het kader treedt streng op de klassi- anen vervallen van de eene straf in de an dere, dikwijls met boeien. Het bovenstaande stond heden iti een groot liberaal dagblad: de „Nieuwe Rotterd. Crt." Een chr. hist, blad dat dezer dagen in veel bescheidener afmetingen een feit van on gehoorzaamheid dezer klassianen beschreef, werd deswege door den commandant vat het depot van discipline uit de cantine geweerd en ten eeuwigen dage uit de ka zerne gebannen. Wat men nu met dit groote blad zal doen Twaalf jaren geleden werd het Neder landsche Volk ontroerd door de tijding dat te 's Hage het 10 jarig zoontje van den heer Boogerd door een onbekende was ontvoerd en vermoord. Algemeen werd de wensoh uitgesproken dat het de justitie gelukken mocht den moordenaar te vinden. In de kerken te 'sHage werd voor het welslagen van dat pogen gebeden. Een brief door den moordenaar aan den vader van het vermoorde kind gericht en in facsimilé op ruime schaal verspreid, leidde tot de ontdekking van den moorde naar, die nog altijd zijne schanddaad in de gevangenis betreurt. Een kindermoord, ondergelijke omstan digheden, werd de vorige week te Rot terdam gepleegd. Eigenlijk was hij nog gemeener. De moordenaar te Den Haag had oorspronke lijk niet 't plan zijn slachtoffer te dooden. Hij deed dit eerst op 't laatste oogenblik, ten einde raad, om hem het schreeuwen te beletten. Hier ontbrak de „geleider lage" Doch, zijn de inlichtingen door den moordenaar te Rotterdam aan den vader van zijn slachtoffer verstrekt, juist, dan is hier eene ellendige wraakneming in 't spel. Eene, nog slechts half bevredigde, wraakneming op de ouders van 't kind, voor welke het kind moest „bloeden". Een moord te gemeener dewijl de moor denaar eerst nog eenige uren met zijn slachtoffer gearmd door de stad heeft ge- loopen en hem nog heeft getracteerd. Doch laten wij kortelijk de geschiedenis mededeelen. Zooals men weet, werd den 18 November de tienjarige knaap A. F. Hoogsteden te Rotterdam vermist. Men had hem om 4 uur uit school zien komen, het kind ging school op eene bijzondere R. K. Schoolmen had hem in gezelschap van een vreemden man gezien ziedaar al wat men wist. Het knaapje was weg en kwam ook de volgende dagen niet terug ondanks ern stig zoeken van vrienden en politie. Gisteren (Donderdag) in de vroegte rukte op last van den hoofdcommissaris van politie de afdeeling recherche gewa pend met dreggen uit om alle slooten, gelegen rondom de landerijen tussoben Binnenweg, Kruiskade en Oud-Delfshaven in welks omtrek de knaap het laatst ge zien was, af te dreggen. Reeds om 10 uur was 't bericht bij den hoofdcommissaris dat het lijk gevonden was. De rechercheur Harleman had het gevonden, van alle kleederen ontdaan, onder gras en graszoden verstopt op het land aau den Schoonbergerweg aan de buitenzijde van het onlangs opge hoogde terrein inden Ooolpolder. Demoor denaar, die het daar verborg, heeft het kind eerst, hoogstwaarschijnlijk nabij eene sloot, zooals uit voetsporen in do nabij heid daarvan viel op te merken, geworgd. Het lijk is toen waarschijnlijk over het opgehoogde land, dwars tusschen verdord struikgewas heen, langs den kuil waai de polderwerkers in huil keten sliepen, naar de z.g. waterkuil gebracht, e n terrein dat lager is gelegen. Behalve de polderjongens komt op dit terrein haast nooit iemand, en vooral niet in den avond. Men kan er zelfs niet komen of men moet een smalle plank over waarop de rails var don zandtrein rnstea. Mede ongeveer 12 uur gisterenmorgen, toen het lijk juist gevonden was, ontving de vader van den vermoorden knaap over de post een brief van den volgenden inhoud Hoogsteden dat valt je niet erg meede dat je Zoon weg is maar ik het wraak genomen den 18 November 's avonds om 10 uur by is dood hij lijd begrafen op dat land bij die polderhuisjes daar achter die laagten in dat vierkanten stuk grond met gras bedek verlengde binnenweg dai r die laan met de sloot iB ik ben gisteren naar Mookem vertrokken. En kom nog eens terug om wraak ten neemen met julie ik ben een per soon die alleen staat en ben sjaak ik bet een langen haariegen jas ik ben tamelijk van lengte soms gaan ik naar Antwerpen snor en sik is weg met geel engels broek, bet is sjaak dat je hem vind. Om acht uur was ik met hem Haagsche- veer om 7-ven uur ook nog om oliekoek ken te gaan koopen voor zijn galgmaal tot julie als ik hier koom uit van mooken denk dan om je dogter van 11 jaar. Nu dag sohoberdt. Hulden Mookem. De brief was met potlood geschreven en de enveloppe ongefrankeerd en niet gesloten in een bus gedaan. Yrouw Hoog steden had er 10 cent strafport voor betaald. De justitie is met dezen brief in kennis gesteld en heeft f 1000 uitgeloofd voor hem die zulke aanwijzingen doet dat de moordenaar gevonden wordt. Het is echter de vraag of aan dezen brief eene beteekenis kan gehecht worden. Immers hij is op de post gedaan, nadat het lijk gevonden was. Het kan besteen lage grap zijn of een poging om te mis leiden. Medelijden vervult allen die dit lezen. Medelijden met het weerlooze kind; met de diep gewonde ouders; met den moorde naar, die van zooveel diepgezonkenheid en verhardheid blijk geeft en gewis de straf van den Hemelscken Rechter niet zal ontkomen, al weet hij zich misschien aan de nasporingen van de aardsohe rechters te onttrekken. Doch verheeld mag evenmin dat opnieuw bij het klinken van deze stemme des bloeds, een groot deel der natie zucht, om het herstel van de doodstraf. Oog voor oog, tand voor tand, bloed voor bloed is do eisch van Gods Woord, die in de cons ciëntie der natie roept om de wrake Gods door de hand eener overheid door Hem met de majesteit van het recht hekleed en met het zwaard in de hand gesteld tot bescherming der goeden en bestraffing der kwaden, opdat wij een stil leven zouden hebben. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Na"ar aanleiding van den tienden ver jaardag van den slag bij Slivnitza, waar Yorst Allexander en zijn Balgaren koning Milan en zijne Serviërs sloeg, is te Wee- nen een boek verschenen, geschreven door een Rus, Golorum, welk hoek naar de N. R. C. meldt vol is van aardige episodes uit de korte maar veelbewogen regeering van Alexander. Zoo wordt daarin een reis beschreven die de vorst in 1886 te paard van Sofia naar Filippopel maakte en die een aardig licht op zijn verhouding tot het landvolk werpt. Waar Alexander versoheen, werd hij met ongehuichelde geest drift ontvangen. Yeel droeg daartoe bij dat hij de gewoonten en manieren van zijn volk had aangenomen, ea zicb in zijn doen en laten schikte naar de eenvoudige en democratische gewoonten van zijn land. Daarom, nam hij op zijn reizen geen keu ken of bed mede, en als hij in de nabij heid van een dorp kwam en dacht te middagmalen, zond hij een paar cavalleristen als kwartiermakers vooruit, die een geit of een schaap kochten, het slachtten en het aan het spit voor een groot vuur braadden. Intusschen waren de trompetters van zijn geleide aan het blazen gegaan eu op dat geluid liep het heele dorp uit naar de plaats waar de vorst met zijn gevolg dacht te eten. Die boeren en boerinnon kwamen niet met ledige handen, maar brachten allerlei mede, geschikt om de voor ziene prinselijke tafel wat op te flikkeren, zooals boter, kaas, melk, eieren en sterke drank. Op die wijze werd er een landelijk banket in de openlucht georganiseerd, dat weldra het karakter van een dorpsfeest aannam. Want later werd er gezongen en de nationale Choro gedanst, waaraan de vorst dikwijls deelnam. Als het uur van vertrekken gekomen was, deden de boeren hem wel een uur ver uitgeleide en ging men onder handjesgeven uit elkaar. Zulke dingen maakten den vorst uiter mate populair, hetgeen echter niet ver hinderd heeft dat hij later door zijn eigen omgeving werd verraden. De metropoliet Kliment, de bekende intrigant, liet toen Alexander door de samengezworenen werd weggevoerd, in alle dorpen die de gevan gene doorkwam de klokken luiden, uit blijdschap dat het land van den Duitscher verlost was. De hoeren werden uitgenoo- digd om God in de kerken te danken voor de gelukte boevenstreek, en Tsankof begaf zich met zijn aanhangers naar het Russische consulaat en zij vielen voor den consul op hun kniëen. DENNENOOR 0. Deze derde stichting van de Yereeni- ging tot Chr. Verpleging van Krankzin nigen en Zenuwlijders werd deze week plechtig aan hare bestemming gewijd. De voorzitter, na gebed en gezang, prof. Lindeboom, sprak een openingswoord. Ds. Bruminelkamp uit Velp hield de officiëelc toespraak. Hij wenschte het Be stuur, Architect, Aannemer, Werklieden enz. geluk met de voltooiing van het ge bouw waarna hij een sehoon vertoog leverde over het karakter der Barmhar tigheid een hartelijk welkomstwoord richtte tot den nieuwbenoemden direc teur den heer dr. Schuurmans Stek hoven, en het verpleegpersoneel en voor hunne tegenwoordigheid dank zei aan de heeren Commissaris der Koningin, leden van gedeputeerde s!aten, officier van justitie te Assen, burgemeester en wethouders van Zuidlare den inspecteur van het GeneeskundigStaatstoezicht dr. Ali Cohen, predikanten van naburige ge reformeerde kerken en de overige belang stellenden, op wier blijvende belangstelling werd aangedrongen, en op de gedurige 0- verwegingwaarom werd ik van deze droeve krankheid verschoond Jesaja 58 68 werd ten slotte alien medegegeven „Is niet dit het vasten, dat Ik verkieze dat gij losmaakt de knoopen der ongereoh- S3B tighoid, dat gij ontdoet de handen desjuks en dat gij vrij loslaat de verpletterden (is de gebrokenen), en alle jak verscheurt? „Is het niet, dat gij den hongerige uw brood mededeelt, en de armen, verdrevenen in huis brengt? als gij eene naakte ziet, dat gij hem dekt, en dat gy u voor uw vleesch niet verbergt? Dan zal uw licht voortbreken als de da geraad, en uwe genezing zal snellijk uit spruiten en uwe gerechtigheid zal voor uw aangezicht heengaan, en de heerlijkheid des Heeren zal uw achtertocht wezen Hierna voerde de heer L. W. de Yries van Minnertsga het woord, als voorzitter van Dennenoord. Daarna herinnerde de geneesheer-direc teur der stichting dr. Schuurmans Stek hoven aan wat dr. Klinkert sprak toen „Veldwijk" werd geopend. Het profetisch woord van dezen nu zaligen eersten ge neesheer-directeur onzer Vereeniging luidde toen: „God zal Zijn onmisbaren zegen niet onthouden aan dit werk naar Zijnen wil". Van hoe goede verwachting dit woord ook blijk gaf, dankbaar moet erkend datl de stoutste verwachtingen van toen verre overtroffen zijn. i Hierna kwam een bijzonder indrukwek kend oogenblik. Baron van Heemstra trad op. Spr. her innerde er aan, dat de Koningin-Regentes in het najaar „Loosduinen" bezocht. Hare sympathie met de stichting, betnigde H. M., meende bij de opening der derde stich ting niet achterwege te mogen blijven. Zy had gemeend dit niejt beter te kunnen doen dan door den voorzitter te benoemen tot ridder in de orde van den N ederlandschen Leeuw. (Daverend applaus). Spr. deelde vervolgens mede, dat de Minister van Binnenlandsohe Zaken (de heer Van Hou ten) verhinderd was persoonlijk deze me- dedeeling hier te doen. Uit een persoon lijken brief van ZEx., waarbij de Minister spr. opdroeg dit bericht ter kennis te brengeu, bleek dat de Regeering met blijd schap de opening der derde Stichting be groette. Bij deze instemming met het streven der Vereeniging, door de Regeering voegde de Minister ook zijne persoonlijke wenschen. De voorzitter (prof. Lindeboom) was verrast door deze aangename mededeeling, betreffende het besluit van onze geëer biedigde Vorstin en sympathieke betuiging door de Regeering, welke hij als blijk van onderscheiding aan de Vereeniging, dank baar ontvangt, mede als een bewijs dat onze dierbare Vorstin en de Hooge Re geering het houdt met dat volk van Ne derland, hetwelk zij n geloof in onzen Heere Jezus Chr.stus zoekt te bewaren. Daarna spraken jhr. mr. P. J. v. Swin- deren als vertegenwoordiger der Koningin en dr. v. Andel als inspecteur van het krankzinnigeuwezenhunne ingenomen heid met deze stichting uitwaarop Prof. Lindeboom in den Naam des Drieëenigen Geds deze stichting voor geopend ver klaarde. Na het zingen van Ps. 136:3 ging de vergadering uiteen. Vlïssirigen. Donderdag namiddag werd eene op een doodloopend spoor op het stationsterrein alhier staande locomotief opgereden door een voortrijdende locomo tief. De machinist van eerstgenoemde machine, die den stoot voorzag, bracht zijne machine in achteruitw-ijkende be weging, om den schok zoo gering mogelijk te doen zijn en sprong daarna van de machine. De veroorzaakte schok was ech ter toch nog zoo hevig dat de opgereden machine werd voortgedreven, waardoor deze aan het einde van het doode spoor, uit de rails liep, van het talud nederstortte en belangrijk werd beschadigd. Onge. lukken zijn niet voorgevallen en de dienst wordt ongehinderd voortgezet. N, B, C,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1