N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 20. 1895 Honifetifajj 14 Jlooem6ic. lieuiCe laatgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. RECHTSZAKEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN GEMENGDE BERICHTEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02B. UITGAVE VAN en De amendementen op de personeel wet beginnen al te komen. Het eerste is van de beeren Rink, Pijn appel, Heemskerk en Mutsaers. Het strekt om de „huurwaarde" heelemaal te doen vervallen. Dit amendement onzes inziens een goed amendement heeft dit voor dat het geen politieke strekking heeft. De voorstellers toch zijn een radicaal, een liberaal, een antirevolutionair en eer. Roomsche. Uit alle partijen kan dus de steun voor dit amendement komen. Evenwel valt het te betwijfelen of de kans op aanneming zoo groot is. Als deze wet er ongewijzigd doorgaat, lijdt de schatkist een verlies van 4 miljoen, zegt mr. Treub. Wanneer nu de haardsteden-aanslag er ook nog uitgaat dan wordt dit verlies nog grooter. Het zou wel jammer zijn maar de vrees bestaat dat de Kamer zich zal tevreden stellen met de concessie door den minister in zijn gewijzigd ontwerp gedaan Een stookplaats is vrij ea voorts belasting alleen naar het getal verwarmde vertrekken. De voorstellers van het amendement zeggen jin de toelichting overigens veel waarmede wij het hartelijk eens zijn. Zij wijzen er onder meer op dat een kamer die maar éen keer op een jaar ver warmd word, evengoed en evenveel belast wordt als eene die vijf maanden lang ver warmd wordt. Een bezwaar waarop ook wij reeds wezen en dat ook de oude belastingwet aankleeft. Ook de bewuste of onbewuste fraude die de oude wet bevordert, wordt door deze nieuwe wet bestendigd terwijl verwarming der woning bij de wet door geldelij ke be zwaren zal worden bemoeilijkt, evenals dit dusver geschiedt met de toestrooming van licht en lucht onder de oude wet. Wij kunnen daarom het amendement Rink niet dan toejuichen. Een tweede amendement is dat van de heeren Vermeulen en Kolkman op artikel 80namelij k om dit te lezen „Deze wet treedt in werking op een door ons te bepalen dag, nadat de ver houding tusschen Rijks- en gemeentefinan- ciën nader bij de wet geregeld zijn." Past op vrienden zouden wij zoo zeggen hier schuilt een addertje. Men wil, wanneer namelijk de wet niet mislukt, de uitvoe ring er van onmogelijk maken door de verhouding tusschen de rijks- engemeente- financiën aan de orde te stellen. Een goede zaak op zichzelf. De antirevolutionaire party heeft nooit anders gewild dan betere regeling voor de gemeentefinanciën. Minister Godin de Beaufort had er al eene door liberalen toe gejuichte poging toe gedaan. Maar jawel, toen er kans kwam om de gemeenten te hulp te komen, staken de Roomsche Kamerleden uit;N. Brabant, allen familie van den eerstaanwezigen voor steller, van dr. Vermeulen, een spaak in het wiel. Zij gaven de gemeentefinanciën en het gansche ministerie er aanin ruil voor wat rernplaranten. En nu op eens, nu alles stilzwijgend vraagt naar het eind van deze kiesrecht- bedeeling, en de regeering hare kieswet heeft aangeboden, nu zouden de gemeente financiën op eenmaal weder moeten voor uitgeschoven. Laten wij toch voorzichtig zijn. De re geling der gemeentefinanciën komt immers toch niet onder dezen minister van finan ciën. Evenmin als zijn voorganger, zal liy ze kunnen geven. Daartoe had de zaak niet aan het ver keerde eind moeten aangevat worden. Daartoe had men haar moeten aanpakken daar waar men ze den minister Godin de Jleaufort uit de handen genomen had. En dan, wij zijn wat „schuw" gewor den van artikelen, gemerkt „80". Artikel 80 met zijne bezwaren, kegelde een heel ministerie dat van Tak van de baan. Zou nu weer een artikel 80 noodigzijn om een heel ministerie datj van Roëll aan kant te zetten Maar waar blijft dan het kiesrechtvraag- stuk, welks oplossing nu al vier jaren lang zich laat wachten Het amendement Vermeulen—Kolkman schijnt ons toe niet aannemelijk te zijn. België is ons met zijn kiesrechtwetge- ving ver vooruit. Het nagenoeg algemeen stemrecht is een geschenk der clericale regeering, die bovendien tal van verbete ringen heeft ingevoerd, welke in de wet Van Houten zijn nagevolgd. Zondag a. s. hebben naar dat nieuwe sy steem in geheel Belgie de gemeenteraads verkiezingen plaats. Natuurlijk is daarbij geen sprake van zoo scherpe afscheiding der party en, dan alleen in groote steden waar het liberalisme tot nog toe in de magistratuur de alleenheer schappij had. Opmerkelijk en leerzaam zijn de eerste ervaringen opgedaan onder de vigeur van enkele wetsartikelen. Bijvoorbeeld de bepaling dat een can- didaat is verkozea verklaard wanneer geen tegen-caudidaat in het krijt treedt. Van de 2600 gemeenten is dit in 1000 gemeenten het geval; zoodat de kiezers daar niet behoeven op te komen. Het stelsel der evenredige vertegenwoor diging zal worden toegepastedoch slechts bij de herstemming. Bij eerste stemming geldt de helft plus een. De zetels die by eerste stemming niet worden bezet, worden verdeeld onder de partijen (naar evenredigheid hunner gebleken sterkte), die het quorum het noodig aan tal stemmen om voor de verdeeling in aan merking te komen hebben behaald. In steden van boven de 20000 zielen {bedraagt dit een zesde van het totaal der stemmen. De Belgische briefschrijver in de Nieuwe Rott. Crt. spreekt terecht zijne teleurstel ling uit over deze averechtsche toepassing van het -evenredig stelsel. „Wij zoo schryft ky en velen met ons in al de partyen hebben gey verd voor dit nieuw en rechtvaardig princiep. Het ministerie heeft het middel gevonden om van een gedachte die op edelmoedigheid en zedelykheid steunde, een toepassing te maken die op niets dan op eigenbelang en onoprechtheid steunt". Wij merken op a. dat hier veel van aan isb. dat de sympathie der liberale pers voor het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging het meest bij hare buiten- landsche briefschryvers wordt gevonden. Iets dergelijks is daar al wel meer gezien. Nederland drinkt per jaar voor ƒ80.000.000 aan gedistilleerd dat is jiederen dag voor f 219.000. dat is ieder uur - 2.000. dat is elke minuut 150. dat is iedere seconde - 2.50 Lezer! Tel eens tot 60 en bedenkt dan, dat er in dat oogenblikje 150 gul den aan jenever is opgedronken. En stel u daarbij helder voor den geest, dat dit alzoo doorgaat ieder oogenblik van uw leven, van het begin tot het einde des jaars. Een enkelen dag in Nederland zonder alcohol doorgebracht zou minstens 219 duizend gulden besparen, die konden aangewend worden tot opheffing ter ellende. Bedenk dat 13 Nov. '95. By koninkrijk besluit is de Pupillenschool te Nieuwersluis, te rekenen van 1 Januari 1896, opgeheven. De commies ter telegraphie P. J. Waale wordt, met ingang van 16 Decem ber, verplaatst van Terneuzen naar Rot terdam. (M. C.) Loon en arbeidsduur. Prof. mr. W. van der Vlagt heeft in de debating-Society te Leiden de volgende stellingen verdedigd Ten behoeve der werklieden, in dienst genomen door arbeiders van openbare wer ken, mogen van de betrokken besturen re gelingen worden verwacht a. Van een maximum-arbeidsduur, mits daarbij geen beperking van werkloosheid, maar enkel voorzorg tegen uitputting der werkkracht worde beoogd b. van een minimumloon, mits het doel slechts zij misbruiken van een deloyale concurrentie der aannemers te keeren, en niet den standaard van het Weekloon kuust- matig op te drijven. Nieuwe Spoorwegtarieven. Volgens de „Tel." zullen de Maatsch. tot Expl. van Staats-spooywegen en de Ned. Centr.Spoorw. maatsch. binnenkort overgaan tot een maatregel, welke voor het reizend publiek van groot belang zal zyn. De beide maat schappij en zullen n.l. van af 1 Dec. a. s. op al hare stations kilometerboekjes ver krijgbaar stellen, welke recht geven om op hare lijnen 1000 kilometer af te leggen. De prijs dezer boekjes is bepaald op le klasse f30, 2e kl. f22.50; 3e kl. f 15, alzoo, op den normalen prijs der enkele reisbiljetten eene vermindering van 40 p. c. en op dien der retourkaarten eene ver mindering van 25 p. c. De boekjes zullen 12 achtereenvolgende maanden geldig zijn, en de houder daarvan zal gedurende dezen geheelen tijd gerech tigd zijn, naar goedvinden en in alle rich tingen, op de lijnen der beide maatschap pijen te reizen, totdat hij 1000 kilometer heeft afgelegd. Deze boekjes zullen niet alleen door den eigenaar gebruikt mogen worden, maar ook, mits onder begeleiding reizende, door leden van zyn huisgezin. Deze boekjes zullen zeer voordeelig zijn voor huisgezinnen, die binnenlands uitstap jes willen doen, en zijn te verkiezen boven rondreisbiljetten, omdat men niet bij vertrek aan een vasten reisweg is verbonden. Bo vendien zal het gebruik er van hoogst een voudig zyn. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Gisteren Dinsdag zyn veroordeeld we gens mishandelingF. v. D., 21 j. land bouwer Koewacht, tot 3 m. gev. straf S. W., 22 j. hvr. van N. B., en C. d. K., 57 j. wed. J. N. P., beiden zonder be roep Vlissingen beiden tot f 3 b. s. 3 d. h. en diefstal: J. d. M., 19 j. schilder Mid delburg tot 6 w. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken: A. v. D., 24 j. A. v. D., 27 j. landbouwers Koewacht en T. C. P., 25 j. hvr. van R. S., zonder be. roep Vlissingen, allen beklaagd van mis handeling. Kantongerecht te Ooes. Zitting van 12 November 1895. Yisschen zonder acte en vergunning J. d. J. Pz. te Hoedekenskerke 2 m. f 2 b. sub. 2 m. 2 dagen, verbeurd verklaring niet in beslag genomen kruisnet met bevel tot inlevering of te betalen fis. 1 dag. JachtwetW. H. te Heinkenszand f 5 s. 4 d. verbeurd verklaring in beslag geno men wildstrik A. d. P. te Kolijnsplaat 2 maal f 5 sub. 2 maal 4 d. verbeurd ver klaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f 3 sub. 2 dagen. C. d. B. Hoedekenskerke als voren en verbeurd verklaring opbrengst in beslag genomen en verkochte hazen ad f 0,50. J. Z., te Ovezande 2 maal f5 sub. 2 maal 4 d. verbeurd verklaring in beslag genomen geweer met bevel tot vernieling in beslag genomen huls; H. P. T. Mzn,, te Colijns- van 1 5 rej^ls 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. plaat f 5 subs. 4 dagen, verbeurd verkla ring niet in beslag genomen haas met bevel tot uitlevering of te betalen f 1 subs. 1 d. Jachtwet en WapenwetA. d. W. te Goes 2 maal f 1 subs. 2 maal 1 d., ver beurd verklaring niet in beslag genomen geweer bevel tet uitlevering of te betaleü f 1 subs 1 d. Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsehe strooraenP. M. PHz. en W. v. S. Azn. te Krabben- dijke, C. v. "ViJd. en C. S. wed. J. B. te Santvliet (België) C. P. en P. C. M. JWz. te Yerseke A. d. B. Gzn., en J. C. P. Pz. te Clinge, ieder f 1 b. s. 1 d., G. S. Adt., P. v. S. Jdt., G. P. Pdt., alle te Yerseke 2 maal fl subs. 2 maal 1 d. L. K. Adt., 3 maal f 1 subs. 3 maal 1 d., C. v. d. V. Lzn., te Yerseke f 2 subs. 2 d. M. M. Mz. en J. P. te 's Heer Auends- kerke f 2 subs 2 d. bevel tot vernieling in beslag genomen botscharen Reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland: D. H., te Rilland Bath, f 3 subs. 2 d. Pol. Verord. Goes: P. K., J. S., H. v. S., te Goes ieder f3 subs. 2 d.; Als voren van Wissekerke D. A. M. Hzn., te Wis- sekerke f 2 subs. 1 d.Stroopery A. N., W. v. O., C. J. B. JCz., alle te Biezelinge f 5 subs. 3 d., J. N. Hzn., en A. v. K. Cz«., te Yerseke, ieder f3 subs. 3' d. met bevel tot teruggave in beslag genomen zakken en sikkels aan de beklaagden, W. d. K., Jdt. te Borssele f 3 subs. 3 d. Straat schenderij F. G. v. K. Gz., te Goes f 1 subs ld.; J. v. d. V. Wzn., en J. A. v. d. V. Azn. te Weraeldinge ieder f 2 s. 2 d. Dronkenschap en in staat van dronkenschap verkeerende de orde in het openbaar ver storen A. A. te Heinkenszand 2 maal f 3 b. s. 2 maal 3 d. NachtgeruehtA. W., JPz. te Goes fib. s. 1 d. Id. en dronken schap C. C., A. R. te Goes f 3 b. s. 3 d. en f 1 b. s. 1 d. Nachtgerueht en zingen van de eerbaarheid aanstootelij ke liederen P. T. te Goes f 3 b. s. 3 d. en f 1 b. s. 1 d. Sterken drank verkoopen aan een kind be neden 16 jaar: A. J. v. d. K.,huisvr. van C. H. te Goes, f3 s. 3 d. Door een hond te zwaren vracht doen trekken: L. v. B. te Rilland-Bath, f5 b. s. 3d. Veldpolitie: J. A., wed. J. S. te Driewegen, 2 ma-T f2 s. 2 maal 2 d. Dronkenschap: J. K. en L. L. te 's Gravenpolder, J. M. Jzn., J. C. W. Jzn., allen te Schore, ieder f 1 s. 1 d., J. N. te 's Heer Arendskerke, P. A. v. G. en P. B. te Goes, M. P. B. te Cortgene, P. L. E.en T. L. teKruiningen en W. M., zonder bekende woonplaats, ieder f 2 s. 2 d., J. D. te 's Gravenp older, P. J. G. te Heinkenszand, G. M. te Hoede kenskerke, J. W. te Ierseke, ieder f 3. s. 3 d., J. D. te Goes, f 5 s. 3 d., C. A. te Kwa- dendamme, 2 maal f 2 s. 2 maal 2 d., J. M. te Colijnsplaat, 2 maalf 5 s. 2 maal 3 d. Alsvoren by eerste herhaling A. W. Wz. te Goes en J. B. V. te Kloetinge, ieder f 5 s. 3d. Alsvoren in derde herhaling H. S. te Wolphaartsdijk, 7 d. princ. hecht' Alsvoren by zevende herhaling: P. V. te Ellewoutsdyk, 2 maal 14 d. h.Vrijgesproken; overtreding veldpolitie A. P. B., P. W., F. d. J. Czn., J. v. d. D., allen te Kwa- dendamme, P. B. te Rilland-Bath, over treding van art. 427 No. 2. Ontslagen van rechtsvervolging: Arbeidswet: C. D. te Kat'endijke. Goes. De politie alhier heeft Dinsdag proces-verbaal opgemaakt tegen twee per sonen uit deze gemeente wegens het van elders invoeren van een gestorven varken en het vleesch als voedingsmiddel te ver koopen, zonder dat het was gekeurd. Er is later nog gebleken dat het gekochte vleesch door enkele ingezetenen niet werd gegeten, doch weggeworpen. Ook heeft de politie proces-verbaal op gemaakt tegen een reizend koopman alhier die op de markt onbevoegd de geneeskunst uitoefende, 's Mans medicamenten werden in beslag genomen. Een magnetiseur voor den rechter! In de strafzitting yay het kantongerecht te Goes van Maandag 18 November a.s. zal behandeld worden de zaak tegen W. H. R. te Rotterdam, magnetiseur, beklaagd van niet tot de uitoefening van het be roep van geneeskundige toegelaten, waar toe de wet eene toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenen (0. a. met behulp van eene somnambule) in de ge meente Wissekerke. ISorsele. Het Fanfarekorps „Oefening kw.eekt Kunst" alhier braent Maandag avond den heer Poullier-Ketele, bescherm heer van genoemd korps, en tot uitoefening van de jaent tijdelijk alhier vertoevende, eene serenade met fakkellicht en vereerde ZEd. met een fruai zilveren Insigne waarop de naam va.i den beschermheer en zijne betrekking tot het Muziekgezelschap ver" meld staat. Het Muziekkorps smaakte het genoegen, dat de attentie hoogelijk werd gewaardeerd, en ontving van den heer Poullier-Ketele eene som van f 100. Eenige zijner vrienden gaven bovendien het gezelschap ook ieder nog 20fmncs. Men schrijft uit Vosmeer aande Telegraaf Onze gemeente is de eenige op het eiland Tholen, zoo niet in de geheele pro vincie Zeeland, die geen gemeente- of raadhuis in eigendom bezit. Altijd is als zoodanig nog iu gebruik, het in den volks mond algemeen genoemd wordende „Regt- huys" dat gehuurd wordt van de ainbachts- heeren der Heerlijkheid Üud-enNieuw-Vos meer en Vrijberghe. In dit gebouw wordt als schoorsteenstuk gevonden een schilderij vaii den schilder Xavreus. De schildery is omgeven door in kleuren uitgevoerde wapens van vroegere ambachtsheeren. Krabbendijke. De landbouwer A. de Kok (Wethouder) alhier, ontving Zondag avond, terwijl zijn zoons bezig waren met het zoogenaamd afvoederen, onverwacht in den stal een slag van een zijner paar den tegen den onderbuik, wat hem veel pijn veroorzaakte en naar het zeggen van den geneeskundige, dr. Geill, zijn jtoestand hoogst gevaarlijk maakt. (üit bericht kwam Maandagavond te laat. Red.) Alleen voor reaening der gemeente worden 28 ingezetenen van Venloo in krankzinnigengestichten verpleegd. Uit Bergen-op-Zoom meldt men, dat door de vele regens de drie suiker fabrieken thans kunnen werken. Voortaan zullen alle vrachten, per kar vervoerd, op zijn hoogst een last of 2000 kilo's mogen zijn, en dan is de vervoerder niet gehouden aatij een bepaalden weg. Hiermede hoopt men het stukrijden der openbare wegen in de gemeente te voorkomen, en tevens de lastdieren voor afbeulen te behoeden. Gelegenheid geven om de plaat te poetsen! Aan de Deutsche Wochenzeitung deelt men 0. a. het volgende mede: „Tusschen Zevenaar en Elteu springt ieder uit den trein, die iets op zyn kerf stok heeft. Tot Zevenaar gaat de Neder- landsche veldwachter mede en eerst te Elten wacht zijn Duitsche ambtgenoot. De over de grenzen gezette personen zijn intusschen zonder toezicht en dan zouden ze wel dom zyn als ze er niet van door gingen!" In de stoomtram te Heerenveen heeft een dronken vader zijn zoon ernstig verwond met een zakmes. In een kleinen huiselijken twist heeft een meisje te Groningen haar 16 jarigen broeder met ee.i aardappelmesje zoodanig in den rug gestoken dat zij 11e nier geraakt wt-r Te Helmond is de zoon ai t bemiddeld ingezetene na de dit j at g* houden loting voor de nationale miiiti tot de ontdekking gekomen, dat hij ver zuimd had zich het vorig jaar voor de nationale militie aan te geven. Hij is reeds eenmaal voor de Gedeputeerde Staten moeten verschijnen. Men is nieuwsgierig naar den afioöp van dit zaakje.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1