RECHTSZAKEN. Provinciale Staten. Bestek ter lezing ter Prov. Griffie, bij den hoofdingenieur te Middelburg en te bekomen by U. F. Auer Zn. Inl. perc. 1 en 2 bij den opzichter Boone te Zierikzee. Perc. 3. bij den opzichter Dormaar te St. Maartensdijk. Pene. 4 tot 9 by den opzichter Sturm te Goes. Perc. 10 en 11 bij den opzichter Klop- pert te Colijnsplaat. Perc. 12 tot 15 bij den opzichter Mulder te Breskens. Perc. 16 tot 18 bij den opzichter Eijke te Terneuzen. Perc. 19 bij den opz. Plasschaert te Middelburg Vll«singen, 12 uur door den garnizoens commandant levering zout over 1896 en aardappels tot 15 Juni '96 voor de soldaten- menages. Voorwaarden van 9 1 uur ter lezing ten bureele van den commandant. A rrondissements-Rechtbank te Middelburg, Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling P. K., 20 j., landbouwer, Axel, tot 2 m., A. A., 16 j„ dienstknecht, St. Janateen, tot 1 m., en W. R., 20 j„ kolenwerker, en C. J. B., werkman, beiden Middelburg, de le tot 7 d. en de 2e tot 3 m. gev. straf, en C. B., 19 j., schilder, en J. K., 19 j., kantoorbediende, beiden Domburg, de 2e thans tijdelijk te Breda, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. strooperijG. v. M., 59 jschipper, Vlissingen, tot f 1 b. i. 1 d. h. diefslal: C. G. M., 12 j., zonder beroep, Biervliet, tot 3 d. gev. straf afpersing P. 11., 30 j., koopman, laatat te Stekene (België), tot f 5 b. a. 5 d. h., en omkooping van een ambtenaarG. K 45 j., aannemer, Papendrecht, tot 1 m. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken H. van S., 22 j., klom penmaker, St. Jansteen, en H. K., 19 j., werkman, Axel, beiden beklaagd van mis handeling. Heden Vrijdag stond voor de arr. rechtbank terecht A. J. 8., 19 jaar, kan toorbediende te Gees, ter zake van weder rechtelijke toeëigening van een wissel groot f234,15 van den heer Heter. (Breedvoerig door ons meegedeeld in ons no. van 17 Oct.) Er waren 30 getuigen opgekomen waar van 7 a décharge. Getuige Neter zegt: Beklaagde had de wissels in eene portefeuille, legt zs een voor een op de toonbank. Get. zei„heeft u ze alle ?u Er waren 7 stuks. Get. had het bedrag van alle wissels op de achterzijde van een dezer opgeteekend. Ook bekl. deed dit. In tegen woordigheid van Get. werd gecollationeerd, en door Get. „accoord" verklaard, tot een gezamenlijk bedrag van f470,88. Ver moedelijk is de wissel van f234 het eerst opgeschreven. Bij het inschrijven der wissels in zijn boeken miste hij die van f 234stuurt dadelijk een jongen naar het kantoor van den Heer v. Heel, en ontving bericht dat er slechts zes wissels betaald waren. Ge tuige ging toen zelf naar het kantoor, en noemde aan bekl. de specie en bankbiljet ten op waarmede hij had betaald. Bekl. hield echter vol dat met slechts een bank biljet was betaald. Get. had toen naar den heer v. Heel gevraagd. Get. verklaart in specie en een bank biljet van f 100 enz. te hebben betaald. De president. Hoe weet u dat zoo goed Get. Ik herinnerde het mij toen er quaestie over het al dan niet betaald zijn der bewuste wissel ontstond. Verder ver klaart getuige het geld aan bekl. te heb ben voorgeteld en daarna overhandigd. Bekl. heeft het nageteld. Onder het op- teekenen en (optellen der bedragen was get. bezig een kan stroop af te wegen. Bekl. zegt. Ik heb 7 wissels ter hand gesteld. Getuige heeft voor den wissel van f234 uitstel gevraagd tot Maandag? Hij heeft met Get. niet de optelling der be dragen gecollationeerd. Get. verzekert nogmaals van wel, en op de vraag van den Pres. of hij nooit iets teu nadeele van bekl. gehoord heeft, antwoordt hij: Neen, maar ik neem aan dat hij de bewuste wissel per abuis heeft mee genomen. De 7 wissels lagen verspreid op den lessenaar, waaronder nieuwe; de be wuste kan hierbij zijn geweest. Gjtuige C. Mol 24 j. dienstbode te Goes verklaart op dat oogenblik juist stroop te hebben gehaald bij Neter. Zij heeft niet gezien dat beklaagde wissels overhandigde; heeft geen bedrag hooren noemen, heeft Neter geen „accoord" hooren zeggen. Heeft wel gezien dat bekl. meer dan èén bank biljet in de hand had. Bekl. houdt vol slechts éen bankpapier te hebben ontvangen. De pres. zegt dat zoo beklaagde niet toegeeft de mogelijkheid dat hij zich in deze vergist, dat dan zijn verklaring, als in strijd met die van twee getuigen, be paald onwaar is. Bekl. houdt vol. Getuige Mol des gevraagd heeft niet gehoord dat Neter uitstel vroeg tot Maan dag, kan echter ook niet verzekeren dat dit niet gezegd is. Getuige A. v. d. Werf was door Neter naar v. Heel gezonden om te vragen naar de vermiste wissel. Hij verklaart dat als bekl. in den winkel komt, hij hem wel meer een papiertje geeft om op te schrij ven. Getuige Verhoeven, boekhouder bij firma v. Heel heeft de wissel aan v. d. Werf laten zienheeft Neter op het kantoor hooren opnoemen de bankbiljetten en het geld waarmede hij betaaldeheeft ook bekl. hooren zeggen slechts één bankje van f100 te hebben ontvangen. Hij heeft in de kas van bekl. o. a. 2 muntbilletten van f50 gevonden. Toen bekl. op het kantoor kwam, was getuige op het punt om heen te gaan, en zag hem dus alleen nog het zilver op de toon bank uitstorten. Daarna was alleen Wolff op het kantoor. Getuige Wolf heeft bekl. de wissels ge geven ter incasseering. Heeft het ontvan gen bedrag op de toonbank in het kantoor gestort. Daarop lag geen ander geld. Wat S. bracht kan niet met ander geld ver mengd zijn geworden. Snoep heeft bij zijn terngkomst op hst kantoor tot getuige ge zegd dat Neter uitstel vroeg voor de be wuste wissel tot Maandag. De Off. van justitie vraagt waarom het geld dat S., om half 2 bracht door dezen getuige pas om 3Vj uur werd gecontrsleerd. Hij vraagt of de mogelijkheid bestaat dat in dien tusschentijd van dit geld gewis seld is, bijv. een muntbiljet van f 100. te gen 2 van f 50 of anders een gedeelte van het zilver tegen bankjes van f50. Kan iemand aan het kantoor dit gewisseld heb ben Kan een ander dat dan doen, die niet op het kantoor behoort Getuige Wolf verklaart dat in zijn te genwoordigheid niet gewisseld is. Ver klaart evenals Verhoeven) dat er voortdurend iemand op het kantoor ge weest is. Getuige Lunenburgheeft het geld toen hij op het kantoor kwam, zien liggen op de toonbank. In zijn tegenwoordigheid is van dat geld niet gewisseld. Verklaart eveneens dat het kantoor nooit alleen staat. Getuige Verhoeven zegt van dat geld iets te hebben afgenomen, om een reke ning te betalen.l Gefcuige van Huet heeft 3 Mei ook wissels geincasseerd. Ook in zijn tegen woordigheid is van dat bewuste geld van Snoep niets gewisseld. Getuige Dhont (hoedenmaker) zegt: Be klaagde heeft dezen getuige een wissel ge presenteerd. Getuige betaalde met 1 munt biljet van f50, 2 van f 10 en kleingeld. Getuige van Zweeden. Ook dezen getuige werd dien dag door beklaagde een wissel gepresenteerd. Getuige betaalde niet met papieren geld. Getuige Witkam heeft twee wissels be taald, zijn gewoonte is muntjes van f50, het eerst uit te geven. Meent dat hij er dien dag geen in kas had, dus dat bij het papieren geld dat hij betaalde wel geen muntje van f 50 zal geweest zijn. Getuige wed. Korstanje heeft bij het betalen van haar wissel een bankbiljet van f 60 gegeven. Getuige de Ligng heeft ook geen munt biljet van f 50 betaald. Getuige Mulder weet nu niet meer wat hij betaald heeft, maar heeft aan Slimmens twee dagen na het gebeurde verklaard dat bij het betaalde geen muntbiljet was van f50. Ook Verhoeven is bij hem komen informeeren met welk geld hij betaald had. Verhoeven bevestigt wat in de instructie staat, dus geen biljet van f 50. Getuige J. J. Visser heeft een wisseltje betaald van f3,67. Dus geen billet van f50. Geiuige Sandijk ook geen bankbillet van f 50. Getuige Quakkelaar heeft een wissel betaald van f 83. Kan zich niet herine- 1 ren met papieren geld betaald te hebben. Gelooft dat hij betaald heeft in rijksdaal ders en guldens vast kan hij het zich niet meer herinneren. Getuige G. v. Wijnenvrouw van S. Park, heeft een wissel betaald met geld, waarbij een muntbiljet van f 50. Getuige Verhoeven is eenige dagen na het gebeurde komen iuformeeren, en aan hem heeft getuige verklaard betaald te hebben met een biljet van f 60. Ook Snoep verklaart ontvangen te hebben f 60. Ook aan Slimmer» heeft getuige verklaard dat het een biljet van f 60 was. Getuige houdt weer vol dat het een biljet van f50 was. Getuige v. d. Ven heeft zijn wissel be taald met een bankbillet van f 100 en verder met klein geld. Getuige J. A. Visserheeft zijn wissel betaald met 1 bankbiljet van f 25. Getuige Smit heeft zijn wissel betaald in specie. Getuige Bolland weet niet met hoeveel geld hij zijn wissel betaald heeft, maar geen ander papier dan een billet van f 200. Getuige Faberij de Jonge heeft ook geen muntbiljet van f50 betaald. Getuige L. J. Kooman heeft haar wissel ook betaald met geen biljet van f50. Nogmaals wordt nu aan juffrouw Park gevraagd of zij blijft bij haar verklaring, n. m. 1. een bankbillet van f 50 betaald te hebben. Getuige Park houdt dit vol. Getuige v. d. Mandere verklaart den beklaagde altijd gekend te hebben als iemand van een open en eerlijk karakter. Heeft bekl. ernstig afgevraagd of hij schul dig was, waarop deze zijn onschuld betuig de. Sedert is getuige van beklaagdes on schuld overtuigd. Heeft den beklaagde voor 3 Mei beloofd in geval deze in de militie viel, voor een remplagant te zullen zorgen. Getuige van Heel heeft beklaagde in dienst gehouden, aangezien hij vroeger nooit iets ten zijnen nadeele heeft onder vonden, endus niet overtuigd was van zijn schuld. Eisch 6 maanden. Slot votgt. Ter openbare terechtzitting der Recht bank van Vrijdag den 6 December a. s., zal werden behandeld de zaak tegen K. D., oud 23 jaren, landbouwersknecht te Aagtekerke, ter zake dat hij op 27 Mei jl. des voormiddags omstreeks zes uren, op den openbaren weg (de Schulpenweg) van Domburg naar Westkapelle met een wagen bespannen met twee paarden in sterken draf heeft gereden en niet vol doende heeft uitgeweken, ofschoon de weg daar ter plaatse daarvoor breed genoeg was, terwijl langs dien weg in de rich ting van Westkapelle naar Domburg een ploeg van omstreeks 40 man voortliep zoodat het hoogst onvoorzichtig was van hem, beklaagdo, om terwijl hij kon, of althans moest zien dat er een groot getal mannen dicht bij elkander op den weg liep, in zulk een sterken draf door die mannen heen te rijden, tengevolge waarvan dan ook Pieter Huibregtse door hem, beklaagde, met zijn wagen en paarden is overreden, waardoor het rech terbeen van gemelden Huibregtse is gebro ken en deze te dier zake gedurende eeni ge maanden in het gasthuis te Middelburg is verpleegd. In deze zaak zijn van wege het Open baar Ministerie 8 getuigen waaronder, te vens als deskundige gedagvaard. Bij bevelschrift van genoemde rechtbank van den 6en dezer is rechtsingang verleend met gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen: H. C. S., oud 32 jaren, herbergier, ge boren te Turnhout, wonende te Antwerpen, gedetineerd te Middelburg, ter zake: dat hij in den nacht jvan 31 October op 1 November j.l. omstreeks een uur, te Ter Neuzen zich den toegang heeft verschaft tot de woning, bewoond door B. Koevoet», buiten diens weten, door een raam op te schuiven en daardoor in de woning te klimmen en vervolgens aldaar in eene kamer eene geslotene kast met geweld heeft opengebroken en in die kast nog een ander gesloten kastje eveneens met geweld heeft opengebroken, en uit die kasten, met het oogmerk van wederrech telijke toeeigening, heeft weggenomen 56 franken in Belgische pasmunt, verpakt in pakjes elk van 2 franken, 250centen, verpakt in pakjes, een bedrag van 16 gulden in guldens en rijksdaalders, een bedrag van 23V2 franken in franken en halve franken, een gouden Engelsch muntstuk van een pond en een bedrag van 6Va shilling in Engelsche zilveren muntstukken, een zilve ren broche, gouden kettinkje, een gouden medaillon, een zilveren sigarenpijpje,gem.B. A. K., twee ringetjes van een geldbeursje, de helft eener knip van een sigarenkoker alles toebehoorende aan voormelden Koevoet», althans niet aan hem, beklaagde. Aan den beklaagde is de heer Mr. C. de Witt Hamer JGz. advocaat te Middel burg ambtshalve als verdediger toegevoegd. Iemand te Kloetinge diende bij den commissaris van politie te Goes eene klacht in wegens beleediging en verzocht later aan den burgemeester zijner woonplaats intrekking der klacht terwijl hij weer later dien ambtenaar vroeg om er toch maar gevolg aan te geven. Naar aanlei ding hieivan werd, toen een vervolging was ingesteld, de officier vau justitie te Middelburg daarin door de rechtbank niet ontvankelijk verklaard, op grond 1'. dat indiening der klacht bij den burgemeester niet was eene behoorlijke indiening; 2°. dat bij wederindiening na intrekking geen gevolg aan de klacht kon gegeven worden. Ten gevolge van het hiertegen door den officier van justitie ingestelde hooger beroep werd de zaak heden voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage behandeld. De procureur-generaal by dit college kon zioh met den eersten grond der niet- ontvankelijkheid niet vereenigen maar wel met den tweeden en vorderde daarom be vestiging der uitspraak van de rechtbank. Uitspraak 21 dezer. N. R. C. De Prov. Staten hiel en heden Vrydag een lange geheime ziting. In de openbare vergadering die daarna volgde, werden de verschillende mededeelingen voor ken nisgevingen aangenomen en de voorstel len van Ged. Staten aangenomen, met uit zondering van die onder 16, 17 en 17a. Yerseke krijgt dus 't gevraagde subsi die. Nisse c. s. zyn renteloos voorschot voor wegsverbetering, de maatschappij van Ooft- en Tuinbouw haar subsidie en de zuivelfabriek te Hontenisse haar vrijdom van tol. In zake Yerseke had de heer Maas een tegenvoorstel ingediend, nl. om aan die gemeente een renteloos voorschot tot de helft toe te staan doch dit voorstel werd verworpen. In zake het voorstel betreffende het verleenen van rentelooze voorschotten voor wegen van secundair belang ontstond een zeer breede geanimeerde discussie, waarbij verschillende amendementen ter tafel kwamenten Blotte stelde de heer Kakebeeke voor dit voorstel aan te houden tot de Zomervergaderingten einde ie Staten die zich op 't oogenblik incompetent achten om omtrent de amen dementen te beslissen, de gelegenheid te laten, ze nader te onderzoeken. Dit voor stel werd aangenomen. Mede tot de volgende zitting werden uitgesteld de voorstellen van Ged. Staten om een renteloos voorschot voor wegsver betering aan het waterschap Oranje-Dieren- tijd en een subsidie aan den Margaretha- polder. De Yoorzitter heeft daarop de zitting gesloten. LAATSTE BERICHTEN. Ellewoutsdijk. In de heden namiddag gehouden vergadering van notabelen bij de hervormde kerk alhier werd herbenoemd tot kerkvoogd dhr. P. Geense. Indien het dezen gegeven mocht zijn zyn driejarig tydvak uit te dienen dan zal het in 1898 30 jaren geleden zyn dat hy in het eollegie van kerkvoogden en nota belen voor het eerst zitting kreeg en daarin onafgebroken is blijven dienen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 6