■KTÏÏESE fi NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Jlo. IB. 1895. Sflfcnfag 9 HonemGcc. ZILVER en THEE 330 lenboomen, dkoopste tNBOD. lenknecht 'ERIEËN, Iburg. ïn )NGE Jz., Ile. tende kvvali- p c u r r e e r e n- P. BOON. jNovember 1895. |jving te koop: verwarming van gen billijken prijs elijksche vergoe- lerlandsche hiedenis. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GEMENGDE BERICHTEN- L EKSTA F EL. ficnifc laargang. |den berichten, dat zij In Mej. WED. J. P \z., hebben overgedaan |ezelfde firma zal voort dezen voor de gunst |at hunne ouders zoo- genieten en bevelen zelfde gunst aan. JELLEvan oer Does. ■95. van bovenstaande an- Igeteekende de vrijheid li in de gunst en het |de overledene in zoo i en hoopt zich hetzelfde len accurate bediening |er 1895. DE JONGE Jz. |ibe veling, Uw dw. lerd. Kade. br WERKHOUT, pente 's Heer Abtskerke, nabij de hofstede be- fV. MINDERHOUD. Itten worden ingewacht Iden Notaris MULOCK les, vóór of op Dinsdag 's namiddags te een uur. MAAS Senior, Korte Noordstraat. |nijs 50—55 en 60 cent, af 70, Curasao 65, Eram- Pepermunt Likeur 65. lico65,Rondom lekker 75, jn 40, Roode 35 p.flesch, NAC fl per Liter. RTS. De volledige van ons Vaderland te tijden tot op heden. 2 ik, met ruim 200 Plaat uitverkoop voor den spot amen in één Prachtband s van ƒ1,40. Tl I f I De rijk ge in Li illustreerde enis van sns Vaderland, mooi door ELBERTS- herz. druk, met ruim t finaal opgeruimd 'racktband voor ƒ1.40. r bij D. BOLLE, Ba- ope Boeken te Rotterdam gst Postwissel ad slechts .40, waarbij vermeld Ons ;bt met Maart of Mei een WISSE, Serooskerke, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. 8 Nov. '95. Prov. Staten van Overijsel hebben met 30 tegen 15 stemmen tot lid der eerste kamer (vacature Blijdenstein) gekozen den heer G. J. van Heek, fabrikant te Enschedé. Op den heer mr. G. W. graaf v. Rechteren waren 6 stemmen uitgebracht. In een afzonderlek bijvoegsel tot de Stct. wordt medegedeeld een korc ver slag van het verhandelde op het vijfde Internationaal Congres tegen het misbruik van alcoholhoudende dranken te Bazel, in Augustus 1895. Bij dit verslag is gevoegd eene grafische voorstelling van het verbruik van gedis tilleerde dranken in verschillende landen. Van een paar landen, Frankrijk en Noor wegen, beginnen de opgaven al in 1833, dan volgen de Vereenigde Staten in 1840 en Nederland in 1841. Ruim tien jaren later komen de een na den ander de overige Staten; Italië eerst in 1872. Ook loopen de opgaven niet even ver. Volgens de laatste opgaven bedroeg het jaarljjksehe verbruik per hoofd: in België (1892) 13 liter', in Nederland (1890) bijna 9 L.in Duitschland (1891) bijna 9 L. (iets minder dan in Nederland); in Frank rijk (1893) ruim 8'/s L.in Zweden (1889) ruim 7Va L. in de Vereenigde Staten (1892) bijna 7 L.in Zwitserland (1893) iets meer dan 6 L.in Engeland (1893) iets meer dan 5 L.; in Noorwegen(1891) bijna 4 L.; in Italië (1882) iets meer dan 2 L.en volgens eene onzekere op gaaf in 1885 bijna 2Vs L. Bij de grafische voorstelling worden de volgende opmerkingen gemaakt: lo. Stijgend is het verbruik geweest in Frankrijk, België, Italë en alleen over d<? laatste jaren in de Vereenigde Staten. In Frankrijk is het verbruik langzamer hand toegenomen van 2,24 L. per hoofd in 1830 tot 4 L. in 1856, beeft 6 L. in 1879 overschreden, 8 L. in 1889 bereikt, en bedroeg zelfs in 1892 meer dan 9 L. Opmerking verdient dat in dit land het aantal drankveikoopers in 1869 365,875 bedroeg, welk getal in 1892 is gestegen tot 417,558. Voor België geldt gelijke opmerking. Het verbruik was 5 L. in 1855 en bijna 13 L. (volle 13 L. op de grafische lijst Red.) in 1892. In dit land waren op 1 Maart 1892 155,141 verkoopers, dus ongeveer 1 op de 39 inwoners. In de Vereenigde Staten is het verbruik, dat in 1860 9,5 L. bedroeg, gedaald tot 4 L. in 1878. Ongelukkig neemt het sedert dit tijdstip toe en heeft thans 7 L. bereikt, niettegenstaande alle pogingen van eenige Staten die den invoer hebben ver boden, van onthoudersvereenigingen en door het in het leven roepen van wetten. De immigratie moet als eene der oor zaken gelden voor dit toenemen van het verbruik van gedistilleerde dranken. 2o. Min of meer stationnair is het verbruik geweest in Engeland en Neder land, ofschoon in deze landen bet alco holisme krachtig wordt bestreden. Het verbruik in Engeland wt.s 31,469,329 gallons (1) in 1892; het is in 1893 ge daald tot op 30,660,992 gallons, op eene bevolking van 33,000,000 inwoners. 3o. Gedaald is het verbruik in Noor wegen, Zwitserland en Duitschland. In Noorwegen is het verbruik, dat 16 L. in 1833 bedroeg, gedaald tot op onge veer 3 L.een gevolg van den invloed van het individueel intiatief, hetgeen eene groote onthoudingsbeweging uitgelokt en krachtige wetten op het misbruik in het leven geroepen heeft. In Zwitserland heeft het monopolie op (1) De Engelsche gallon 4,54 L„ doch de oorspronkelijke gegevens zijn uitgedrukt in zoogenaamde „gallons proof spirit", welke gallon een gelijk gewicht in alcohol als in water heeft, hetgeen in volume gelijk staat met 57,6 alcoholzijnde 50°5i22 L. alcohol. den alcohol ten gevolge gehad, dat het verbruik verminderd is. Van 1885 tot 1887 is het verbruik gedaald van 10 L. tot op 6 a 6,5 L. In 1893 was het ver bruik, volgens het laatste rapport van de „Régie des alcools", 6,37 L. In Duitschland is het verbruik sedert 1887 plotseling gedaald, dank zij de wet van 24 Juni 1887, genaamd Branutwein- steuergesetz, waardaar de alockol sterk be last werd. N. R. C. Wissenkerke. Behandelde telegram- jnen over de maand October 1895. Kantoor Wissenkerke ontving 40, ver zond 35, samen 75. Kantoor Kamperland ontving 55, verzond 37, samen 92. Bruinisse. Door het Rijkstelegraef- kantoor werden in de maand October ver handeld 1195 telegrammen. Verzonden 402 ontvangen 573, opgenomen en verder ge seind, 220. Door het Telefoonkantoor te Oosterland werden verzonden 54, ontvangen 81, totaal behandeld 135 berichten. Het Telefoonkantoor te Sirjansland ver zond 54, ontving 39, totaal 93. lerseke. De oesterverzending is thans slapper dan ooit. Trots de enorme con currentie de prijzen steeds verlaagt, wordt de vrvag door afnemers niet» grooter. Aangezien er van den voorraad leverbare weinig te gelde gemaakt wordt, is er naai den nog veel grooteren voorraad zaaigoed geen de minste vraag. Gewoonlijk komt dat pas in het voorjaar, doch daar de voorraad de behoefte overtreft verwacht men ook in de toekomst lage prijzen. Door den landbouwer H. de Wilde te Tholen is het vorige jaar een proef genomen met het inkuilen van bietenbla deren, een proef die zoo uitstekend is me- degevallen, dat hij dit jaar tweemaal zoo veel heeft ingekuild als het vorige jaar. Een belangrijk bedrijf, de klompen- mikerij, waarin vele inwoners van Over slag, Koewacht en Klinge, alsmede de bevolking van het land van Waas een be staan vinden, wordt met den ondergang bedreigd, doordat de boomen, met name de wilgen en kanada boomen, die de grond stof leveren aan de klompenmakers steeds duurder worden. De prijs is thans zelfs 50 pCt. hooger dan 3 a 5 jaar geleden. Vele klompenmakers zien dan ook naar een an der middel van bestaan uit. In het geheeie land van Waas, waar de meeste klompen makers wonen, stian bijna geen rooibare boomen meer. Onlangs werd te Overslag een partijtje boomen verkocht. Van heinde en ver waren de koopers opgekomen, zoo dat fabelachtige prijzen besteed werden. De opbrengst overtrof de raming, die zeer ruim gemaakt was, toch nog met f 200. Naar aanleiding van een te Asdale (St. Jan Steen) gehouden voordracht van den heer M. Verstraeten te Weert, alge meen directeur der zuivelfabrieken in Limburg, is door een vergadering van land bouwers in beginsel besloten tot oprich ting van een zuivelfabriek te Absdale. De Nederlandsche regeering heeft de uitlevering van Gebr. Bingen, beklaagd vau bedriegelijke bankbreuk te Genua, aan de Italiaansche regeering toegestaan. Bruinisse. Verleden jaar werl door het Locaal Comité afdeeling der „Unie" besloten gedurende den winter vergade ring te beleggen met het doel de belangen van het Curistelijk Onderwijs te dezer plaatse en in het algemeen te bespreken. Maandagavond had de eerste dezer ver gaderingen in dit seizoen plaats. Als spreker trad in de Okr. School op de Heer Bastmeijer. Naar aanleiding van Ezra 1 wees ZEd. op de wondere leidin gen Gods met zijn volk. Zat Israels volk in Babel treurende onder de wilgen heer. lijk was de terugtocht welken de Heere door middel van Koning Kores bewerk stelligde. Spreker wees verder op het heerlijke der gedachte dat diezelfde God ook thans nog leeft en het hart der vorsten ook nu nog gebiedt. Met een bemoedigend en opwekkend woord tot de strijders voor het Christelijk Onderwijs besloot spreker zijne met aan dacht gehoorde rede. Van harte hopen wij dat deze nuttige vergaderingen dezen winter door de voor standers van het Chr. Oud. trouw mogen worden bezocht. De gevreesde en veel besproken be trekking van Hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is eindelijk vervuld. Er schenen geen liefhebbers te zijn. De heer W. Voormolen, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, is daartoe benoemd. Hij aarzelde, doch een eigenhandig schrijven van H. M. de Regentes deed hem besluiten. Een groote boerderij te Anna Paulowna werd Woensdag door brand vernield. Hetzelfde lot trof een hofstede te Warga waarbij bet in de schuur ge borgen hoornvee omkwam. Op bet post en telegraaf kantoof''is uit oen portefeuille die in een brandkast lag een groote hoe veelheid bankpapier gestolen. Sporen van braak zijn niet te vinden en van den dief evenmin. Toen de beurtschipper van Gronin gen op Beilen Vrijdag te Hoogersmilde zijn schip had verlaten, hebben een paar personen des avonds van die gelegenheid gebruik gemaakt om het achteronder open te breken en den inboedel daaruit met al het beddsgoed in de Drentscbe Hoofd kaart over boord te werpen. Te Eemnes is een boerenarbeider onder een wagen met most geraakt, waar door de raderen hem over het lichaam gingen. Men vond hem levenloos onder den wagen liggen. Twee bekende stroopers uit Mierloo kenden in bet dennenboscbje de Sang een druk bezocht hazenpadje, waar zij met goed gevolg dachteu een hazestrik te zet ten. Ook de jachtopziener V. wist dit pad en hield zich er nu en dan schuil. Voor een paar dagen namen beide stroopers hunne kans waar, en een zette den strik, dicht bij de plaats waar de opziener zich in een dicht begroeide sloot verborgen had, zich stilhoudende en lettende op de zaken die komen zouden. „Gij zet den strik niet goed, Jan!" sprak Toon, „laat mij hem eens opzetten. Zoo vangt ge niets, maar als ik hem zet, zult ge langoor wel snappen". „Dat geloof ik niet!" zei de opziener, die fluks voor den dag sprong en den strik opnam, „gij vangt er geen een, maar ik snap er twee 1'' Sommige deelen van IJsland, vooral in de nabijheid der groote meren, worden des zomers in zoo sterxe mate door vliegen en muggen bezocht, dat b. v. zij, die aan het Myvater (muggenwater) wonen, bij den veldarbeid zich door maskers en band schoenen tegen de steken dezer insecten moeten beschutten. Daar IJsland geen kruipende dieren of amphibieën heeft, die bescherming tegen deze plaag kunnen ver- leenen, hebben dr. Ehlers uit Kopenhagen en een Duitacher, die dezen zomer met hem naar IJsland ging, een aantal kik- vorschen meegenomen. Een honderdtal, dat in leven bleef, werd in de nabijheid van Reykjavik, noordelijk van de warme bron losgelaten. In Anatolië provincie van Azia tisch Turkije blijft de verhouding tusschen Turken en Armeensche Chris tenen zeer gespannen. Tooneelen van aan val en wraakneming volgen elkaar op. De overheid heeft geen macht meer over het het verbitterde volk. Er zal militaire macht vanwege de groote mogendheden noodig zijn om aan de troebelen een einde te maken. Vlekken van wagensmeer verwijdert men uit witte stoffen door ze met boter te bestrijken en daarna met water en zeep uit te waeschen. Omtrent den toestand der typogra fen te Cent, die algemeen het werk staakten, wordt nog het volgende mede gedeeld Het vak wordt uitgeoefend door 420 werklieden, met inbegrip der leer lingen van de zetters verdienen 26 meer dan 40 centimes per uur; 82 van 36 tot 40; 64 van 31 tot 35; 57 van 26 tot 30; 50 van 20 tot 25 en 67 minder dan 20 centemes per uur de loonen der drukkers bedragen8 meer dan 40 centimeters7 van 36 tot 40; 14 van 31 tot 15; 8 van 26 tot 30; 12 van 20 tot 25 en 16 min der dan 20 centimes per uur. Een Fransch blad maakt de opmer king dat de Europeesche regeerende vor sten voor het grootste gedeelte Duitschers of van Duitscbe afkomst zijn. Ten eerste natuurlijk, zegt bet blad, zijn alle koningen, vorsten, prinsen en prinsessen van het Duifsche rijk Duitschers. Bijna alle leden van bet Engelsche vorstelijk huis hebben Duitsch bloed in de aderen evenals de koning van Zweden, wiens geheeie familie van Duitscbe afkomst is. Duischers zijn de keizer van Oostenrijk, alle vorsten van bet Spaanscbe buis, de koningen en vor sten van Servië, Bulgarije, Griekenland en Rumenië. Hetzelfde geldt voor den koning van Denemarken, den koning van België en de Koningin der Nederlanden, die allen min of meer direct van Dnitsohe afkomst zijn. Alleen de koningen van Portugal en Italië en de sultan zijn af komstig van de landen, die zij regeeren. In een Zwitsersch dorp kreeg een boerenknecht bij bet drinken van ongegist druivensap een wesp in de keel. De wesp stak hem herhaaldelijk en onmiddellijk zwol de hals op, de ademhaling werd be lemmerd en voordat men om een docter had kunnen zenden, was de ongelukkige reeds gestikt. Te Ennetmos, eveneens in Zwitserland, werd dezer dagen een volwas sen meisje door een wesp in den top van haar vinger gestoken onmiddellijk daarop vertoonden zich epileptische krampen en een uur later was zij reeds overleden. Uit Perth in West-Australië wordt gemeld „Een groote (speculatiewoede heeft hier alle menschen, zelfs de kalmste, aan gegrepen, in verband met bet feit, dat voortdurend in de omstreken vrij aanzien lijke hoeveelheden goud worden gevonden. Voor ondergeschikte betrekkingen is nie mand, zelfs niet egen hoog loon, te vin den de politieagenten loopen weg om goud te graven in de als uit den grond verrij zende steden Coolgaraie en Hannans, is aan regelmatige reiniging, aan brandweerkorps, niet meer te denken. De goudkoorts heeft iedereen aangegrepen. Te Coolgardie is ondanks talrijke groote logementen, geen onderkomen meer te vinden, De nieuwe goud-ontdekkingen in de Great Boulder- en Lake View-mijnen overtreffen alle ver wachtingen, zoodat men groote volksver huizingen naar deze streken verwacht. Uit New-York wordt gemeld, dat Zon dagmorgen jl. een groote menigte woedende boeren en landlieden de gevangenis te Tiffin in Ohio bestormden met de bedoeling om den moordenaar van den stadsboefsmid, die daar opgesloten was, te lynchen. Zij maakten zich meester van den directeur der gevan genis, doch de gevangenbewaarders ontvin gen hen met geweerschoten en doodden twee der aanvallers. Dit werkte op de menigte als een stortbad. De gevangene werd terwille der veiligheid naar Fremont overgebracht. Een slachtoffer van den slag bij ErxlebenTe Erxleben, in Pruisen, heeft men het geniale denkbeeld gehad, den Sedandag te vieren door de imitatie van een velddag. Alle oude geweren, die mek slechts vinden kon,werden bijeengebracht en mep schoot met losse patronen of het geen geld kostte. De „Franschen" kenbaar aaa katoenen blouses en mutsen, moesten natuurlijk retireeren, na etn overgroot aantal schoten te hebben gelost. Gedurende den overhaasten afcocht der „Franschen" overkwam het een der vluchtenden, dat zijn geweer van (zelf afging, waarbij de prop van het geweer in het hoofd van een zijner makkers drong, die hem op do hielen volgde. De ongelukkige bleef op de plaats dood. In aanmerking nemende het berouw van den dader, veroordeel Ie de rechtbank te Erxleben dezer dagen den man wegens onvrij willigen mauslag tot siccats 3 dagen gevangenisstraf. Het centrum der stad Birmingham wordt in den laatsten tijd ondermijnd door duizenden ratten, die ongestoord voorttelen in hare holen onder de fundeeringen der huizen. De schade, door verzakkingen enz. aangericht, is onberekenbaar en kooplieden klagen steen en been over de verwoestin gen die de vraatzuchtige dieren aan hunne waren toebrengen. Twee hotelhouders, die hun betalingen staakten, schrijven hun ondergang toe aan de rattenplaag. In éen pakhuis werden op één dag niet minder dan 350 ratten gevangen. Van tijd tot tijd wordt door een openbare veiling van onroerende goederen te Londen, de opmerkzaamheid gevestigd op de meer dan buitengewone waarde en de ontzettend hooge huurprijzen, die voor gebouwde eigendommen aldaar worden be steed. Dezer dagen werd een kuurceel voor een huis op Grosvenor-square opge maakt tegen een huur van f 75.000 per jaar. Bij die gelegenheid bleek het, dat de 60 huizen op dat plein hun eenigen eigenaar jaarlijks aan huur f 1.875.000 opbrengen. Het Grand-Hotel, Metropole en Victoria in de Northumberland avenue betalen elk f 150.000 per jaar, alleen voor de huur van den grond, dien deze gebou wen bedekken, dat is dus ongeveer f 300 per dag. De hertog van Norfolk, lord Derby en de bisschop van Londen, bewo nen op het St. Jamessquare hotels, waar voor ze jaarlijks f125.000 huur betalen en Marlborough House, het verblijf van den prinses van Wales in de wijk Pali Mall, vertegenwoordigt tegen 4 pCt. een jaarlijkscke huurwaarde van f250.000. Ten slotte vertegenwoordigt Buckingham- Palace, hef verblijf van koningin Victoria, tegen dezelfde percentage een huurwaarde van f2.250.000! Vervolg Gemengde Ber. in het Bijvoegsel. Gaarne vestigen wij de aandacht op den bekenden en wij moven ook zeggen gelief den kalender van Eilippus. De uitgever Dliuij zond ons daarvan een exemplaar, benevens een gebonden exemplaar van de „voor- en achterzijdtj es" met de premie te weten „Uitlegkundige overdenkingen van onderscheidene predikanten der gerefor meerde kerken." Oai met dit laatste te beginnen, deze overdenkingen zijn van de best bekende geref. predikanten, wier namen ons borg zijn voor den degelijken inhoud. Mannen als LittooyenVau Andel, Wie- linga en Impeta, Bouma en Hulsebos, Oosten en v. d. Velden, het is een boek van 334 bladzijden, en bevat veel leerrijks ee vertroostends de stukken zijn niet lang en daarom zeer geschikt voor v oorlezingen in onze huiselijke samenkomsten. De typo grafische uitvoering is, als die van vorige premiën op den Eilippus-kalender uitstekend. De kalender zelf is ons, wat den inhoud betreft, als altijd naar genoegen het schild levert eenige goed uitgevoerde tafereelen aan Schrift en Zeniingsterrein ontleend terwijl de druk, waarover in Filippus' jongste jaarvergaderingen zooveel gegronde klachten gevallen waren, ons voorkomt veel verbeterd te zijn en de vergelijking met andere kalenders thans best doorstaan kan. Een gedeelte der opbrengst is voor we duwen en weezen van predikanten bestemd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1