NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 16. 1895. Dinsdjig 5 Hoocm6ec. tipiiife Ittorgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN KERKELIJK CONGRES. GEMENGDE BERICHTEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Met genoegen hebben wij gezien dat op het Kerkelijk (Hervormd) Congres eenige zeer gewichtige onderwerpen zjjn ter sprake gekomen. Of de tijd niet t« kort was voor eene gronlige bespreking er van, wagen wij te betwijfelen. De schoolquaestie kon het niet brengen tot eene bevestigende beantwoording der vraag dat het onderwijs de taak der ouders is. Het Malthusianisme vond zelfs nog een verdediger in professor Treub. Ook kwamen de conclusiën in zake Ka mers van Arbeid niet in stemmingterwijl, ondanks het warme betoog van den inleider het opsluiten van arbeidersverenigingen binnen kerkelijke grenzen door velen, bij monde van ds. Talma en gedeeltelijk van de. Karres, zeer werd afgekeurd. Voor Patrimonium werd overigens door sommigen, ook weder door ds. Talma waarvoor wij hem dank zeggen een flinke lans gebrokenterwijl de heer Van Oversteeg hoe kwam die er in? een warm gemoedelijk woord sprak voor samenwerking desnoods bij naast elkander wonen. Tegen het gevaar van sociale samen komsten op ie basis der kerk alleen werd geprotesteerd met het constateeren van het feit dat nog vele sociaal democratische arbeiders lid zijn der hervormde kerk, terwijl het feit dat op het Congres zelfs een lid der hervormde kerk aan den eisch van 't standpunt van het Cengres vol doende, nochtans bleek binnen geloodst om eene lofrede te houden op het Malthu sianisme, zeker wel niet onopgemerkt zal zijn gebleven. Toch was het voor velen een goede en leerzame dag. Wij hopen dat de besprekingen van dit Kerkelijk Congres de maatschappij en het vrije onderwijs mogen ten goede komen. Uit de Hollandsche bladen nemen wij gaarne op een andere plaats van ons blad een en ander er van over. In zake het gerucht van het gevonden lijk op de Zeist erheide is het Nieuws over tuigd dat het met praatjes is beetgenomen en 't dus een valsch gerucht is geweest. Wij, die op haar gezag een en ander over dit feit hadden aan te merken, zijn door deze uitkomst beschaamd en verblijd. Beschaamd omdat wij aan de berichten geloof gehecht hebben. Verblijd dat het met de zorg voor het leven van den soldaat niet zoo bedenke lijk staat als bedoeld bericht deed ver moeden. Het eiland Timor, een der kleine Soen- da-eilanden, behoort voor de eene helft aan Portugal, voor de andere helft aan ons. Nn is 't Portugeesche Noord-Westelijke deel, de hoofdstad uitgezonderd, tegen het Portugessch gezag in apenbaren opstand getreden. Bij een treffen tusschen de Portugeezen en de inboorlingen werden eerstgenoemdèn verslagen. Reeds hadden enkele moorden en plun deringen plaats. Wanneer de hoofdstad zich bij den op stand aansluit, kan de Portugeesche regee ring handenvol werks krijgen. Hoe staat het in het Zuid-Oostelijk deel dat tot Nederland behoort Zou de Nederlandsche regeering, gesteld de geest des oproers sloeg eens over, bij machte zijn het kwaad te keeren Wij vragen slechts. De Amsterdamsche Volksbode plaatste op den Hervormingsdag de navolgende her innering, die wij oin den ernst der zaak gaarne ook in onze kringen verspreiden: IJsland dat aan Denemarken behoort, is een geheel Protestantsch (Luthersch? Red. Z) eiland; op eene bevolking van 70,000 zielen telt het slechts één katholiek (Roomsch ware juister woord Red. Z.) huisgezin. Toch stelt de Paus zich nog altijd voor, er het katholicisme in te voeren. Een Fransch priester, die er reeds sedert tien jaar gevestigd is, heeft er nog geen enkele overwinning kunnen behalen. Nu zendt de Paus er twee nieuwe zendelingen heen, waarvan de een, IJslander van geboorte, professor is aan een Jezuïetencollege te Kopenhage. Zeker kon de Paus de krachten, waar over hij te beschikken heeft, beter ge bruiken; want de bevolking van IJsland staat zeer gunstig aangeschreven, en is bekend om hare eerlijkheid en zedelijk heid, ja, als het godsdienstigste volk der wereld. „Misdaad, diefstalen geweld", zegt lord Dufferin (een oud Eugelsch staatsman; Red. Z.) zijn voor hen zoo goed als on bekende zaken. Men zou den Paus in zijn groot geeste lijk rijk gemakkelijk meer dan ééne pro vincie kunnen aanwijzen, waar twee zende lingen hun tijd passender konden besteden ter verbetering der zeden, ter bestlijding van het grofste bijgeloof, en ter bevorde ring van onderwijs en verlichting. Aan de Roomsche geloofsgenooten wordt het veTzoek gericht om door hunne gaven de nieuwe ouderneming te steunen. Het feit dat telken jare 5 k 6 duizend Fransche en Vlaamsche visschers een poosje op het eiland vertoeven, dient tot voor wendsel voor dezen zendingstocht; en dan wordt er verder een liefdadig werk aan vastgeknoopt onder de melaatschen die op het eiland gevonden worden. Tot zoover het Amsterdamsche blad. Wij zijn het er geheel mee eens. Alleen weten wij op het oogenblik niet of de arbeid onder de melaatschen van Prote- stantsche zijde aldaar soms verwaarloosd wordt. In dat geval toch zou 't optreden der Roomsche zending aldaar voordeelig kunnen werken (op ons schaamtegevoel. In ieder geval moeten deze dingen onzen Zendingsijver verdubbelen. Zij toch ge schieden niet bij geval. 4 Nov. 1895. Bij kon. besluit is J. A. Polderman, thans telegrafist, bevorderd tot commies der telegrafie van de 4e klasse. Deze week vertrekt van Vlis- singen naar Nieuwediep Hr. Ms. ramschip Evertsenom ter reede aldaar zijn proeftoch ten te houden. Na afloop daarvan zal 't schip weer naar Ylissingen terugkeeren om aan de Maatschappij „de Schelde" verder in gereedheid te worden gebracht. De regeering heeft een gepensioneerd kapitein van de artillerie aangesteld tot voorloopig inspecteur van de ontplofbare stoffen, mot bijzondere opdracht een wa kend oog te houden op de schepen, gela den met ontplofbare stoffen, varende of liggende in de Beneden-Schelde. Heden vertrekken van het instr. bat. te Kampen naar de reg. inf. 28 korp-tit. en zijn in verband daarmede tegen beide eerst daarop volgende dagen 45 jongelingen opgeroepen om dienst te nemen. Middelburg. Heden norgen werd voor de Arrond.-Reehtb. te Middelburg beëedigd de bij die rechtbank benoemde subst-griffier mr. E. L. Umbgrove, terwijl hedennamid- dag in eene openbare zitting dier Recht bank de plechtige installatie van dien amb tenaar plaats had. Donderdagavond was er eene ure des gebeds waarin dr. Gheel Gildemeester voorging. Vrijdagmorgen opende de voorzitter, dr. Vos het Congres in Maison Stroucken te Amsterdam, met eene uiteenzetting van het doel van het Congres. Hij gaf een blik op den toestand in het begin dezer eeuw het optreden van Ko ning Willem I. „een wel wat forschen voedsterheer", het Reveil, den arbeid van Heldring en ook van T. M. Looman, den 80 jarigen eere-voorzitter van het Con gres, enz. De weesmeisjes der Herv. Gemeente zongen een schoon lied. Daarna ging dr. Vos voort met te wijzen op de velerlei ellende van onzen tijd, waartegen de Va- derlandsche kerk niet krachtig was opge treden op de vijanden der kerk die op trekken onder gestolen banieren maar ook op vele lichtpunten, onder anderen op de getuigenissen van mannen als Marez Oyens, Adama v. Scheltema, Teding van Berkhout en anderen. Vervolgens werden acht afdeelingen ge vormd. In een er van, die voor Arbei dersbelangen, sprak het lid der eerste ka mer, de heer Schimmelpenninck v. d. Oye, over Kamers van Arbeid. Deze spreker stelde de vraag wat de kerk kan doen voor de oplossing der soeiale vraagstukken. Hij verstaat onder kerk niet een bepaald kerkgenootschap, maar alle kerkformatiën. De oorzaken der ellende zijn ondermeer de ontwikkeling der techniek, de verhoogde le\ensstandaard, snellere gemeenschaps middelen, het muntwezen dat eene Inter nationale regeling mist, de snelle toene ming der bevolking, enz. Hier moet met zedelijke wapenen ge streden worden, en de vraag of ook de overheid hierbij niet, zelfs dwingend, zou behooren op te treden, zon spreker niet ontkennend durven beantwoorden. Een van de aangeprezen middelen is de Kamer van Arbeid. Hij geeft hierbij de geschiedenis der wetsontwerpen en van het jongste regeeringsontwerp, van welke hij den inhoud meededeelt. Spr. bezwaren tegen dit laatste ontwerp zijn deze dat de taak der Kamers te be perkt is opgevatdat de vrouwen kies recht hebbendat niet zijn uitgesloten kroeghouders en bordeelhouders. Ten slotte herinnert hij dat ook de beste regeling falen zal, zoolang niet patroon en arbeiders zich buigen voor Gods Woord. Zijn eonclusies luiden Het is de roeping van elk lid der kerk en van ambtsdragers in het bijzonder, pa troons en werklieden te herinneren aan de apostolische vermaning „Een iegelijk zie niet alleen op het zijne maar ook op hetgeen des anderen is." Ilet. is zeer gewenscht de Kamers van arbeid zoo in te richten dat alle gemeenschap pelijke belangen van patroons en arbeiders daarin kunnen worden behandeld, en dat beide partijen daarin hun meening onbe wimpeld kunnen uitspreken. Uit het debat stippen wij slechts aan dat dr. de Visser herinnerde hoe met den val van het oude gildewezen de weg gebaand werd voor de wilde concurentie, van daar de onge lukkige toestanden. En de vraag deed of ook de landbouw onder de Kamers van Arbeid begrepen is, welke rechtsbetrekking er door patroon en arbeider geschapen wordt; of het toetreden van allen ver- eischt is; en waarom wel voor Kamers van Arbeid, niet voor een Wetboek op den arbeid gepleit wordt. Voorts dat ds. Sehriecke van Enschedé een lans brak voor afzonderlijk vergade ren van patroons en arbeiders, en voor het recht der Kamers pleitte om ook beslis send, en niet alleen adviseerend op te treden. En eindelijk dat de inleider geantwoord heeft, dat niemand gedwongen wordt om toe te treden; dat het Wetboek op den Arbeid er nog niet is, dewijl de gege vens er voor nog ontbrekendat de vrucht der Arbeidskamers zal afhangen vsn den geest der werklieden, terwijl in Frankrijk en België verschillende geschillen door bemiddelling dezer Kamers zijn bijgelegd. Inleider big ft er echter bij dat de Kamer gunstiger zal werken wanneer zij niet ge dwongen wordt tot een rechterlijke beslis sing omdat daarbij immers altijd de moge lijkheid blijft dat de in het ongelijk ge stelde partij door luid protesteeren het effect der uitspraak zal willen verijdelen. In een andere sectie behandelde dr. v. Veen uit Groningen de vraag hoe wij ons als hervormden hebben te gedragen jegens de politieke partijen? De conclusie was dat men zich als afzonder lijke groep zou organiseeren, en in geen geval zou samenwerken met ultramontanen, socialisten en antirevolutionairen. De heer Huber, oud-antirevolutioneir kamerlid, die als voorzitter het laatste woord had, verklaarde zich te verheugen, dat men het er over eens was dat de hervorm den niet met de antirevolutionaire party kunnen medegaan. In een andere afdeeling trad ds, Malco- mesius op ter bestrijding van het beginsel van het Unie-rapport „De vrije school voor heel de natie." Spr. meende dat de her vormden hebben te strijden voor de leus „de Vrije Christelijke school voor heel de natie." Eerstgenoemde leus is onmogelijkzij stelt de deur open voor alle mogelijke sec- tarische schooltjes. Ook mogen wij den Staat niet om dergelijke scholen vragen; het zou terugkeer zijn naar het in 1878 door „Ons Program" verworpen staatsbe grip, dat rust op Rousseau's eonlrat social. Ook is zij eene miskenning van de be- teekenis eener Christelijke overheid. Zij verloochent de kracht van het Christelijk beginsel. Spr. beroept zich op Groen wiens ideaal de Christelijke volksschool is geweest. Niet deze of gene gemeente een christelijke school; maar de macht van het christelijk beginsel behoorde ten slotte geheel den iiwrloed der Staatsschool te overvleugelen. Een ideaal dat niet op zij gezet mag worden door dienaren van Hem die wonderen doet en gezegd hoeft dat Hij de wereld heeft overwonnen. Jammer dat de in de zaal aanwezige stellers en voorstanders van het Unie-rapport door hunne tegenwoordigheid in andere afdeelingen niet tegen de voorstellingen van dezen spr. konden opkomen. Nu waren allen het er mede eens. In eene volgende afdeeling sprak dr. de Visser over „de organisatie der arbeiders in verband met de kerk." Hjj ontwikkelde drie denkbeelden1. de waarde van alle goed is betrekkelijk; 2. elk bezitter is rentmeester tegenover God 3. de broeder schap schrijft voor, elkander te helpen. Na een kort historisch overzicht van den eersten tijd der Christenen en de Reformatie en het werken van Calvijn, wees spr. er op, dat de beginselen' der Hervorming niet doorwerkten en deze dus weinig bijbracht tot verbetering der arbeiderstoestanden. Bij ons te lande geschiedde dit nog het meest, getuige de tallooze gasthuizen, hofjes, wees huizen emz. Van de Ned. Herv. Kerk ging een heilzame invloed uit op den socialen toestand, zöolang de echt gereformeerde geest daarin bleef bestaan. Tot keering der maatschappelijke mis standen mseten de chr. beginselen het stuur aangeven. Het sociale vraagstuk is aller eerst van Christelijk-godsdienstigen aard, het Bekeert u moet eerst opgevolgd worden. De volkskerk moet de arbeiders organisee ren en de misleiden terechtbrengen. Door de verkondiging des Woords hoofdzakelijk. Doch ook door huisbezoek en persoonlijke kennisneming van de bezwaren der ar beiders. Vele arbeiders verlangen en terecht- organisatie in eigen kring, naar Gods Woord, en wel tegenover politieke ver- eenigingea.. Dit gaf ds. Talma aanleiding om een warm woord te spreken in het belang van aansluiting bij Patrimonium, terwijl de heer Van Oversteeg vroeg welke resul taten de arbeider van deze besprekingen kan meenemen. Hij drong op organisatie aan van ieder op eigen terreiD om straks samen te kunnen optrekken tegen den gemeenschappelijken vijand. Nog anderen meenden dat de arbeiders niet moesten georganiseerd in de herv. kerk, dat maakte de grenzen te lang. Al leen het Genadeverbond moet grondslag zijn. De inleider betoogde echter nogmaals het tegendeelhij bindt de arbeiders lie ver aan de Belijdenis dan aan het Sociaal Program. Het antirevolutionaire kamerlid baron Mackay was voorzitter in deze sectie. Hij sloot met een woord van dank, en zonder protest tegen de wijze waarop Patrimoni um aangevallen was zoodat wij 't er voor houden mogen dat dit Kamerlid in dezen niet naast ds. Talma, maar naast ds. de Visser staat en de scheiding der chr. werklieden in Hervormde en niet-op-ker- kelijke-indeelingen-lettende arbeiders goed keurt. In een andere afdeeling verdedigde ds. Pierson de stelling Kraehtens bare eigene beginselen is de Ned. Herv. Kerk verplicht partij te kie zen vóór de beginselen der Ned. Ver. tegen de prostitutie. Deze vereeniging bestrijdt slechts de prostitutie, voor zoover zij zich in het openbaar vertoont. Het innerlijke leven laat zij onaangerosrd. Zij heeft in dit op zicht overal getriumpheerd. Overal zjjn tenminste reglementen en bepérkingen ge komen. De kerk heeft een roeping tegenover deu Staat, de Maatschappij en de individuen in het bijzonder die slachtoffers der ontucht geworden zijn, en daarom moet zij met die Ned. Vereeniging hand aan hand gaan. De Staat moet ook partij kiezen tegen de ontucht evenzeer als tegen de veelwijvery. De Kerk moet tegen de wetenschap op komen, als deze zondigt tegen de veror deningen Gods, want deze zijn de waar heid. Zij moet zich kanten tegen de prostitu tie, als de belichaming der ontucht door de wet. Die reglementen moesten bestreden worden, daar zij een uitvloeisel zijn van den geest, die vijandig is aan de reinheid, door de kerk gewenscht. Vermelden wij nog dat nog meerder»» belangrijke referaten, bijvoorbeeld over Malthusianisme over Evangeliesatie en andere gehouden zijnen dat des avonds ds. v. Nes uit Rotterdam en ds. Murray uit Zuid-Afrika (Kaap), optraden en dr. Vos het slotwoord sprak. Het Rijkstelegraaf kantoor te Goes ver zond gedurende de maand October 1895 1005 telegrammen, ontving 968, over genomen en verder geseind werden 867, totaal 2840 telegrammen. Ont- Ver- Kantoren. vangen, zonden. Totaal Baarland52 45 97 Borsele52 60 112 Driewegen 20 16 36 Ellewoutsdijk 53 58 111 's Gravenpolder 71 57 128 's Heer Arendskerke 44 43 87 s Heerenhoek 50 66 116 Heinkenszand 29 17 46 Hoedekenskerke 62 71 133 Kloetinge10 11 21 Nieuwdorp 25 28 53 Nisse 24 21 45 Ovezand34 26 60 Wolfertsdijk 106 58 164 Waarde. Door den landbouwer Over- beek werd de vorige week een voer peen naar de haven gebracht, hetwelk een ge wicht had van 3110, zegge drie duizend honderd en tien kilo. Ook is alhier Zaterdag het paard van den landbouwer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1