Ho. V R X (i K X B U s. MARKTBERICHTEN. BültliKHUJKK STAND- Ons Huis. POSTnUSH. AANBESTEDING^ N, OVERZICHT VEIiKOOPINGEN ENZ. Opneming Voetpaden. a a O i; t 4 zelfde formaat als het Handbo'ek, en kan dus achterin worden ingevoegd. Voor een goede f6 heeft men nu dit onschatbare werk met Register, gebonden, in bezit. De prijs is dus geen beletsed meer. BKIEVIÜiV VIT DE UANZE9T.1D. I. Ik heb altijd gedaeht, dat iemand die wat te doen had, niet naar den Raad ging luisteren, evenals de toehoorders bij de vroegere zittingen van de rechtbank, heu- chelijker gedachtenis, ook uit verschillende particulieren meest zonder beroep beston den. Ik heb mij dus nog nooit bij de Raadsvergaderingen vertoond, ot er moest zoo eens wat heel bijzonders gebeuren, b. v. een installatie van den burgemeester, van een nieuwen secretaris of zoo iets. Nu, eergisteren was er wel niet zoo iets heel groots aan 't handje, maar ik wou toch de nieuwe leden van onzen Ge meenteraad eens in hun volle deftigheid zien zitten en ik moet zeggen 't deed mij plezier dat ik daar eens geweest ben, want de geleerdheid van onze nieuwe Raadsleden is groot geweest, doch nog grooter hun rechtvaardigheidsgevoel en hun geopend oog en oor voor de belangen der burgerij Onze burgemeester is werkelijk niet voor o nnutte of onnoodige uitgaven de finantieele commissie is heusch ook niet scheutig en wanneer nu door die twee maohten, die zeowat de koorden van de beurs in banden hébben, wordt voorgesteld om een Adjust-Commies die al sedert jaren op de Griffie werkzaam is voor een aruiersloon van f 300, een verhooging van f 100 toe te kennen, dan spreekt de heer Temperman op hoogen toon alsof hij ten minste 10 jaar Raadslid geweest is en de Gemeentebegrooting van havsr tot gort kent, als zijne meening uit, dat dit een weer opgaan van den ouden weg zou zijn, en sleept zijne andere nieuwe leden Janssen, van der Peijl en van der Leeuw door zijne welsprekende argumenten mee. Maar nog erger maakt het straks de heer van der Peijl. In zijn particuliere be trekking als werkgever heb ik hem altijd voor een flinke, degelijke en ook humane man gehouden als bestuurder van „Help u zelven" helpt hij mede op welwillende wijze voor de leden dier vereeniging te zorgen en nu is die zelfde man, die zelfde waarlijk zoo welwillende man op eens omdat hy in den Raad »it, zoo hard vochtig dat hjj houtweg durft zeggen zon der over zulke harteloosheid te blozen „Bode Yisser is oud, hjj is minder waard, hij doet zjjn werk dus minder goed en is minder bekwaam voor zjjn werk". En daarmede weigert hjj een bejaard ambte naar wiens inkomen f 100 verminderd is door hét wegvallen der Patentbelasting, een billyke verhoeging van 50 gulden. Dit noem ik «en schandaal of is dit een open oog toonen voor de belangen van ambtenaren, die jaren de Gemeente gediend hebben? Zoo schijnen het onze vier Raads leden tenminste te begrijpen. Na zoovéél sprekende dingen schoot er voor den Heer van der Leeuw niet veel over om ook zijne welsprekendheid te luch ten en dat is erg jammer voor hem Want nu heeft hij aan zijne kiezers, die hem waardig gekeurd hebben, om hunne belan gen in den Raad waar te nemeB, niets anders kunnen toonen dan dat hij meesprak over dingen waar hij niets van wistOf zon hij denken dat de Raad er is, om aardigheden te verkoopen Iets anders dan een aardigheid kan het toch niet zijn, wanneer het Raadslid v. d. Leeuw spreekt over een ernstige opvat ting van de Gezondheidscomm. die wel eens wat melk onderzoektMaar wanneer zoo iemand dan nog met tfiïawilting van de Werkverschaffing durft spreken die door den steun der gansche burgerij het zoo ver gebracht heeft en hij durft zeggen dat haar werk niets beteekentdan geeft zoo iemand zoo duidelijk blyken van zelf niets te beteeksnen datik zijne vragen over den Hoofdelijken Omslag, die al vastgesteld was zonder dat hij het gemerkt had, best begrijp. Kiezers van Goes! Ik wensch u geluk met uwe keuze. Gij zult er nog plezier van hebben. Aspirant (Al geven wij toe dat door een enkele van de nieuwe raadsleden wat nonsens verkocht is, wenschen wij toch niet uit het oog te verliezen dat zij gebroken heb ben met de akelige traditie om zooveel mogelijk de zaken in geheime zittingen ter sprake te breDgen en dit prijzen wij; al schamen wij ons wel een weinig dat het peil der discussiën in den Goesehen gemeenterend zoo jammerlijk daalt. Red). Roestvlekken te verwijderen. Roestvlekken verwijdert men uit witte stoffen het best door middel van zuring zout uit zuiver geverfde stoffen door middel van cloor-water-stofzuur. Men kan ook fijne cremortart op de vlekken strooien en die bevochtigen, dat men gedurende 10 minuten laat werken. Daarna wrijve men de stof tusschen de vingers, om het zout te verwijderen, waarna men die met schoon water uitwascht. Koffie- en chocoladevlekken uit stoffen te verwijderen. Als deze vlekken eerst met water en daarna met zeep gewasschen worden, dan verflauwen ze. Doch deze behandeling kan de kleuren schaden. Om dat te voorkomen, vermengt men het geel van een ei met warm water, en behandelt de stof dan verder als met de zeep. Als de vlek na herhaalde wassching niet verdwijnt, dan bevochtige men die met een paar droppels alcohol, die men met een afgesneden penseel inwrijft en daarna weder uitwascht. o Olie-, vernis-, hars- en teervlekken te verwijderen. Men bestrijke de vlek met reuzel, be handelt ze verder met terpentijn, en wassche ze dan met loog en zeep uit. Voor zijden stoffen bezigt men in plaats van terpentijn de bezine en veel water, dat van eene hoogte valt op de keerzijde der stof. Loog mag daarvoor niet gebezigd worden. Om inktvlekken te verwijderen. Uit witte stof verwijdert men versohe inktvlekken het best door ze te wasschen met eene oplossing van zuringzout en ze daarna uit te spoelen in water; uitzuiver geverfde katoenen en wollen stoffen met citroenzuren. Oude inktvlekken bevochti gt men, als de stoffen ongekleurd of zuiver geverfd zijn, met verdund zoutzuur, waarna men ze na eenige minuten goed met water uitwascht. Het wasschen met zeep of soda is niet goed. Op zijden stoffen beproeve men het niet, dewijl daardoor het kwaad nog grooter zou worden. Pet) oleumvltkken uit papier verdwij nen, wanneer men daar een vingerdik aard appelmeel op strooit en dit na eenige uren zorgvuldig afwrijft. Deze behandeling moet worden herhaald, op het laatst met warm gemaakt aardappelmeel. VLISSINGEN, 1 Nov. '95. Boter 1105 a f 1.15 per kilo. Eie«en 16.00 a fO.— per 104 stuks. MIDDELBURG, 31 Oct. 1895. Uit Walcheren was helen weder een matige aanvoer ter markt en bestond hoofdzakelijk uit Witteboonen, die met min der vraag tot vorige weekprys worden ge kocht. Van andere artikelen werd niet veel getoond. Jarige Tarwe niet ter markt. Nieuwe Tarwe weinig getoond, werd naar deugd van 16.50 tot f7 gekocht. Nieuwe Rogge 25 ct. hooger en tot f4.75 aangeboden. Nieuwe Wintergerst niet ter veil, nominaal 14.50. Nieuwe Zimargerst 13.40 a f350 met weinig aanbod Nieuwe Groene Erw ten op de kook naar deugd f 7,50 a 17.75 Extra fijne kookers f8 a f8,50. Nieuwe Kroon Erwten naar deugd en kwaliteit f 7.50 a f8.50. Dito Bruine boonen onveranderd in de puiko soort f 10 betaald enkel daarboven, dito witteboonan nist minder vraag f 12.50 voor de beste soort betaald, dito Paarden- boonen en Tuinboonen f5.55 a f5,50. Dito Winter koolzaad niet ter markt. Dito Zoiner- zaad op f8 gehouden. Versche Boter f 0.98 a f 1.— f 1§2 per kilo. Eieren per 100 stuks f5,80. ZIERIKZEE, 31 October '95. BOTER. Hoogste koers f 0.55 a 10.— laagste koers 0.45 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers 11.75; laagste koers 1150 Eendeieren hoogste koers f 0.— laagste koers f 0, ue 25 stuks. Van 30 Oct. 1 Nov. 1896. MIDDELBURG- Ondertrouwd C. L, J. van Steenhuysen jm. 25 j. enE. A. F. van Pamelen jd. 25 j. J. P. Gerritse jm. 28 j. en J. S. de Mujjnckjd. 29 j. W. D. J. Kuys jm. 26 j. en L. F. Smolders jd. 24 j. A. F. Auer jm. 25 j. en J. H. Breed- veld jd. 24 d. A. Step jm. 19 j. en J. A. Casteleyn jd. 23 j. Getrouwd: S. Vader jm. 27 j. en J. Ju lianus jd. 23 W. Huson jm. 25 j. cn C. Steur jd. 26 j. Bevallen M. Wibaut geb. Berdenis van Berlekom d. Overl.den: A. Alewijnse ongeh. z. 31 j. M. C. van de Putte vrouw van J. 't Hart 57 j. J. Geschiere vrouw van J. Lange- beeke 65 j. N. Bodbijl 4i/a mnd.d. ZIERIKZEE. Overleden: 29, Johan Karei >3 mnd. z. v. Dirk Veiloo en Jannetje Kor- nelia van den Berge. GOES. Geboren 31 Oct. Philippus Eduar- dus z. v. Gustaaf van Dam en Maatje Beulens. 1 Nov. Pieter z. v. Cornelis Marinus Lindenberg en Leijritje van An- rooij. Ondertrouwd: 1 Nov. Joost Vader 28 j. jm.te Vlissingen en Elisabeth Maas 31 j. jd. te Goes. Gehuwd31, Petrus Joannes Rottier 25 j. jm. en Antbonia Adriana den Boer 29 j. jd. Over de maand October 1895. BRUINISSE, Gehuwd: 24. W. van Tuyl 30 j. jm. te Hardinxveid en J. van Pope- ring 28 j. te Bruinisse. Geboren12, Cornelia d. v. Pieter Anthonie de Koning on Elizabeth Cornelia de Jager. 24, Jan z. v. Cornelis Padmos en Pieter- nella Okkerse. 26, Adriana d. v. Marinus Knoops on Cornelia Reinhoud.—30, Marina d. v. Adriaan Zoeter en Adriana Back. Overleden 3, Maria Padmos 2 w. 8, Jo hannes 9 w. z. v. R. de Waal en C. IJze- lenberg. 29, Angnieta 2 w. d. v. W. van den Berg en C. J. Haeck. Levenloos aai gegeven18, een kind van P. Hoek en M. de Weeze. Op Donderdag 7 November a. s. des avonds te 8 uur, zal de heer dr. Justus van de Stadt eene voordracht met proeven houden over „Tonen en Kleuren". Van Zaterdag 2 November af zijn voor leden, begunstigers en belangstellenden der vereeniging, en voor geabonneerden van de leeszaal, voor zoover de voorraad strekt, 1 bij den concierge toegangskaarten verkrijg- baar tegen 2Vs cent. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden door het postkantoor te Goes gedurende ,de le helft der maand October 1895. Van Krabbendijke, A. de Leeuw, Leiden. Woensdag 6 Nov. Vllssinsivii, levering versch runJvleesch voor de zeemacht te Vlissingen in 1896. Bil jetten op zegel, de bedongen prijzen in cijfers in schrijfletters. Voorwaarden ten bureele van den commandant der Bulgia. Vrijdag 15 Nov. Middelburg, 11 uur in de Abdjj herstel ot vernieuwing van eenige prov. waterstaat- werken en wegen met onderhoud gedurende 3 jaar in te gaan 1 Jan '96 in 19 perceelen. Bestek ter lezing ter Prov. Griffie, bij den hoofdingenieur te Middelburg en te bekomen bij U. F Auer Zn. Inl. perc. 1 en 2 bij den opzichter Boone te Zierikzee. Perc. 3 by den opzichter Dormaar te St.Maartensdijk. Perc. 4 tot 9 by den opzichter Sturm te Goes. Perc. 10 en 11 by den opzichter Klop- pert te Colijnsplaat. Perc. 12 tot 15 bij den opzichter Mulder te Breskens. Perc. 16 tot 18 by den opzichter Eijke te Terneuzen. Perc. 19 by den opz. Plassohaert te Middelburg Maandag 4 Nov. Aiiseiiigen, bij Stofkoper najaars- en winterstoffen van Salomon door not. Bosch 2 uur. Ook volgende dagen. Hwadendamnu*, voor C. Boonman 10 uur in het Lange wegje door not. de Ronde Bresser 20 canada's en te Hoedekenskerke in den Nieuwen Hoondert 75 canada's. Dinsdag 5 Nov. Arncniuiden, door deurw. Kouion de hoogaars Arn. 43 by Menheere, 5 uur. Middelburg, ook Woensdag door not. de Vos Notarishuis inboedel, kruideniersin ventaris, wijn, sterke dranken, goud en zilver. Inl. de Groot en Hondius. Koes, 3 uur inde Prins van Oranje door not. Pilaar 76 olmen in Tolhoek Oudelande, En 58 dito in Bijganghoek Kloetinge. Inl. dhr. Bevier de Fouw en de not. Woensdag 6 Nov. Ni «se, half 3 voor dhr. v. Impe door not. Paardekooper Overman op wei van W. Boonman Lage weegje 38 canada's. Donderdag 7 Nov. Schore, by Op 't Hpf half 6 door not Prins verpachting namens de diaconie 5 H. 90 A. bonwl. En namens de kerk 2379 cA. id. Vrijdag 8 Nov. Blezelingc, door not. Prins half 12 bij wijlen S. v. Pienbroek kabinet, veeren bed, klok, bureau, stoelen, tafel, kleederen, dek kersgereedschap, 2 bijbels met zilv. sloten, gouden knoopen, zilveren broekstukken enz. En bjj Bierens een woonhuis waarin 2 wo ningen. samen 595 cA. Ilelnkenszand, bij wed. Jacs. Boonman, 10 uur Boerendyk voor J. de Baar door not. Paardekooper Overman 16 olmen, 2 esschen, 40 canada's, fruit- en tronkboomen. Zaterdag 9 Nov. 's lieer Arendskerke, 10 uur door not. de Ronde Bresser bij M. Rijk 65 olmen. Goes, in de Prins van Oranje 11 uur door not. Pilaar de hofstede Achterduiu Zuia- Kraaijertpolder met 48.7365 H. bouw- en weiland. Maandag 11 Nov. k ape lie, 11 uur by v. Wingen door not. de Ronde Bresser afbraak. 35 olmen-, 22 esschen, 24 canada-, 1 populier-, tronk-, kersen- en appelboomen. Uapelle, 2 uur, bij Hanson wissclien in Xapelle, Kloetinge, Kattendijke en Schore. Inl. dhr. Pelle. Woensdag IB Nov. Kitthem, bij C. Goedbloed 10 uur door not. Tak 90 olmen en linden. Afbraak. I Ileliikenszaiid, Langen dijk 10 uur door j not. de Ronde Bressr voor mr. Buteux 140 canada tot de hofstede van Meauwse. Donderdag 14 Nov. 's Clravenpolder, by wijlen L. Oranje 10 uur door not. Paardekooper Overman 5 veeren bedden met toebehooren, 2 kabinet ten, 2 bureaux, glazen kast, kastklok, pen dule, 4 tafels, hanglamp, kachels, kleerkist, rek met boeken, linnen- en audere goederen, karpetten, koper-, tin-, blik-, glas- en aarde werk. Sinoutskerke, 10 uur in de Reiger weide door not. de Ronde Bresser voor dhr. Steketee 100 canada's. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Huverseen heerenbuis, erf en tuin Balans 180 cA. To zien daags voor en op den koopdag van 10 12 en 2—4 uur. Vrijdag 15 Nov. Kapclle, 1 uur bij Hanson door not. Lie- bert en Pilaar wisschen en hakhout in Kapelle, Schore en Wemoldinge, Noord Clraaijert, door not. Paardekoo per O erman by J Dekker voor Mevr. üouarière Jhr. W. H. de Jonge van Campens Nieuwland 10 uur 50 canada's. Heinkenszand, bij Bek door not. de Ronde Bresser 10 uur huis en erf Oudeland 740 cA. van v. Woensel. En om 1 uur by v. Woensel meubels, arbeidersgereedschap. Zaterdag 16 Nov. Nlsse, aan den Noteboomdyk door not. Pilaar by wed. Huige 400 olmen. Inl. dhr. Bevier de Fouw. Maandag 18 November. Goes, in de Prins van Oranje door not. Lansen Croin 10 uur lo. do hofstede Don Berg 2o. een hoefje Voorstad aebter de Leer looierij. 3o. bouwl., weiland en boomgaarden in Goes, Kattendijke, Kapelle, Kloetinge, samen 41,36 01 H. 4o. het tiendrecht genaamd de Jonkvrouw Maria Tiendenen de Tienden inGoeshoek, alles van wylen mevrouw wed. Paardekooper. bo. een boomgaard grenzende aan den Berg, 3.92,30 II. van dhr. Pelle. Inl. dhr. Pelle. Dinsdag 19 November. Souburg, op Schoonenburg ookWoe: sdag telkens 10 uur door not. Tak olmen-, esschen-, eiken-, linden-, beuken-, kastanje-, appel-, perenboomen enz., hakhout, heesters en vruchtboomen. Goes in de Prins van Oranje 10 |uur door not. Lansen Croin woonhuis. Inl. dhr. Pelle. Woensdag 20 November. Goes in de Prins van Oranje 10 uur door not. Lansen Croin meubels. Inl. dhr. Pelle. Donderdag 21 November. Goes, door not. Pilaar by wed. Timmer man 'sHeer Hendrikskinderendijk 10 uur 131 canada's. Goes in de Prins var. Oranje 10 uur door not. Lansen Croin meubels. Inl- dhr. Pelle Vrydag 22 Nov. Ierselte, door not. Prins bij M. de Regt 10 uur tafels, stoelen, mahoniehouten linnon- kast, secretaire, kabinet, naaimachine, klee- den en karpetten, timmermansgereedschap, nieuwe houtwaren, verf. En om 2 uur in de Oesterbeurs een huis met annex timmer manswerkplaats en erf Paardemarkt 395 cA. En een huis en erf Scaolten 71 cA. Woensdag 27 Nov. llelnken«zand, 10 uur voor G. Nijsse door not. de Ronde Bresser in de gemeente- herberg een hofstede met boomgaard, bouw en weiland 19.7330 H. Vrydag 29 Nov. Ierseke, 2 uur in de Oesterbeurs door not Lansen Croin 2 huizen en erven 39 en 27 cA. van Adr. Rijk. Inl. dhr. Pelle- KOUDEKERKE 4 Nov. DOMBURG. 4 Nov. KLOETINGE 8 Nov. BIGGEKERKE 11 Nov. 56 A 45 B 33 40 B 32 B 12 B 16 B 25 42 9 1 21 17 13 7 61 5 34 49 14 10 57 54 31 28 19 15 62 59 65 3 35 30 6 44 22 50 24 48 36 26 11 47 18 63 27 53 39 64 4 29 20 2 58 43 52 51 41 38 55 60 37 8 46 23 -av*"- «v* - 'r

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 6