DE ZEEUW" BIJVOEGSEL oes. kerknieuws! RECHTSZAKEN. delburg. 1,- 1,30 1- 1- 'dienst Midd.-Vliss. SCHOOLNIEUWS. Gemengde Berichten. IMBOOTDIENST liddelburg en Zierikzee. [e Zierikzee Spoorweg Goes. Nov. \sterdamsch* tijd. irgVan Zierikzee: I's mid. 'smorg. s mid 1,15 Zater. 2 7,50 2,15 Zond. 3 11,30 Maan. 4 7,50 1,15 1,15 1,15 1,30 1,15 1,15 1,15 1,15 1,15 1,30 1,15 1,15 l', 1.— 1.— 1- 1- 1,30 1- 1,— Ilins. Wo en Dond. Vrijd. Zater. 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 Zond. 10 11,30 Maan.11 7.50 Dins. 12 Woenl3 Dond.14 Vryd.15 Zater. 16 Zond. 17 Maan.18 Dins. 19 Woen20 Dond.21 Vrijd 22 Zater.23 Zond.21 Maan .25 Dins. 26 Woen27 Dond.28 Vrijd.29 Zater.30 7,50 6,30 7,50 7.50 11,30 7,50 7- 7,50 6,30 7,50 7,50 11,30 7,50 7,- 7,50 6,30 7,50 7,50 2,15 2,15 2,15 2,15 2,15 2,15 1,30 2,15 2,15 2,15 2,15 2.15 2,- 2,— 2,- 2,— 2,- 2, 1, 1,30 2,- 2,— 2,— 2,— [HE STOOMBOOT. Nov. [mdag 3 's morgens 4. Woen. 6 's morg. 6. R A M D 1 E K S T. tEN—MIDDELBURG. ;n vm. 4,50, (alleen op werk" |8,9,30, 11,—, 12,30, 3,30, 4,15, 5,10, 5,55, I, 9,15, 10,15. |rg naarVlissingen vm. 5,20, Tcdagen) 6,23, 8,45, 10,15, 2,05, 2,50, 3,35, 4,20. 7.50, 8,35, 9,20 10.20,11,— fVinterdienst. Iterdamsche Tijd. vertrek ongeveer burg: Voorm. 5,20*, 6.25* 11,Namid. 12, 4,20, 5,15, 6,-, 7,—. en: Voormid. 6,40*, 8, Namid. 12,1,30, 2,30, 6,10,7,05, 8,05. werkdagen. IBOOTDIENST )DELB.-ROTTERI)AM Verdamsche tijd.) Nov. Van Van pn. Middelburg Rotterdam. voorm. voorm. 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7.30 77 8,45 7,30 77 8,45 7,30 11 8,45 7,30 77 8,45 7,30 77 3- 7,30 77 8,45 7,30 77 8,45 7,30 77 8,45 7,30 77 8,45 7,30 77 8,45 7,30 77 9- 7,30 77 8,45 7,30 77 8,45 6,30 77 7,40 6,30 77 7,40 6,30 77 7,40 6,30 77 7,40 6,30 7? 7,40 6,30 77 7,40 6,30 77 7,40 7,40 6,30 77 6,30 7,40 6,30 7,40 6,30 7,40 6,30 7,40 Igens 5,30 3,30 :,30 li,30 ,30 f.30 Nov. Van Antwerpen 's morgens Vrijdag 1 5, Zondag 3 6, Woensdag 6 6, Vrijdag 8 6. Zondag 10 2,— Woensdag 13 3, Vrijdag 15 5,- Zondag 17 5,30 Woensdag 20 6, Vrijdag 22 6, Zondag 24 6, Woensdag 27 3.- 5 J VAN van Zaterdag 2 Nov. 1895. ,30 t Vrijdag 29 4.30 Iets over de Wagenborgsche Stichtingen. Onder dit opschrift is doov Vitalis, uit Amsterdam, de volgende circulaire ge schreven: In verschillende bladen zijn meermalen berichten opgenomen van de stichtingen, die uitgaan van de Vereeniging tot Chr. Liefdadigheid te Wagenborgen. Toch acbt schrijver dezes, die in geenerlei betrekking tot deze huizen staat dan door de liefde zijns harten, het niet ongewenscht zijn indruk van een bezoek aldaar onder het oog der Christenen te brengen. Wanneer men gestichten bezoekt van welken aard ook, zal men altijd diep ge troffen worden door de ellende, waarin de zonde den mensch kan brengen. Moeilijk zal men ergens daarvan een dieper indruk wegdragen .dan te Wagenborgen. Allerlei ongelukkigen uit alle rangen en standen worden er verpleegd. Wagenborgen is niet speciaal voor dooven of stommen, lam men of kreupelen, neen, voor allen, wien naar den woorde Gods barmhartigheid moet bewezen worden. Men mag toch dezulken, die dan zonder verzorging zouden zijn, niet in ellende laten omkomen. De Heere Jezus liet ons ook dezulken ter verzorging na. Volgens genoemden regel worden dan ook alleen lijders aan besmettelijke ziekten en krankzinnigen niet opgenomen. Doch, lezers, wees zoo vriendelijk nu met mij even het Vrouwenhuis in te gaan. Men vindt aaar verpleegden van goeden huize, van Christelijke herkomst; aeh de zonde sleepte hen in 't verderfDrank of ontucht moest het leed over bedrogen verwachting en teleurgestelde hoop ver duwen en 't leidde tot verschrikkelijke ver laging en verdierlijking; lichamelijke ellende werd het gevolg van die zonde, welke in alle vezelen en bloedvaten van het lichaam was doorgedrongen en duidelijker dan ooit 's menschen allerdiepste verdor venheid toonde. Nu kunnen zij niets meer moeten geholpen, nauw bestuurd, onder degelijk opzicht. En toch! Ook deze menschen hebben eene onsterfelijke ziel en het zien van hunne ellende, gevoegd bij de liefde van den Heere dringt ons er toe hier te doen wat men kan. Menigmaal werd nog zoo'n ver afgedwaalde geleid in het goede spoor en vloten bittere tranen van berouw, gevolgd dooreen dankbaar gevoel van verlossing. Er zijn wederom anderen, die, door welke oorzaken dan ook, in 't geheel niet in staat zijn om voor zich zelf te zorgen nauwelijks één lichaamsdeel kunnen zij ge bruiken. Er zijn boozen van humeur; er zijn er, die zacht en fatsoenlijk zijn, maar licha melijk zeer gebrekkig. Treurig is het te zien hoe de laagste wezens der maatschappij, die, hoezeer ze hier o«k verbeteren, toch veel van hunne ruwheden houden, telkens een aanstoot zijn voor meer lieflijke verpleegden. Het is vooral ook daarom dat de heer direc teur het idee koestert om een afzonderlijk huis op te richten voor fatsoenlijke we duwen of vrouwen uit den kleinen bur gerstand, die zich zelf niet kunnen hel pen door lichamelijke gebreken of anders zins. U de ellende te beschrijven, die uw oog ziet en uw oor hoort in het vrou wenhuis, is mij niet mogelijk. Ook in het Mannenhuis wordt het ons getoond hoe er velerlei ongelukkigen zijn in ons land. Daar is een jongeling van zeer goede familie, die zich, ondanks de voortdurende waarschuwingen zijner moe der, meer en meer op slechte wegen be gaf; verkeer met ondeugende kameraden leidde tot de verkeerdste praktijkon endit ging zoo ver dat zijne moeder, zeer ge schokt en innig bedroefd, hem hierheen moest laten brengen. Een ander kan niet loopen, maar kruipt den geheelen dag lus tig fluitend rond.Te midden van zijne ellende nog blijde, dankbaar voor wat Ged hem bier gaf. Een doofstomme doet vol ijver zijn werk als tuinman. Weer een ander beeft voortdu rend de heftigste toevallen't welk een onmiskenbaar nadeeligen invloed beeft op zijn geestvermogens. En zoo zijn deze huizen vol van allerlei ongelukkigen, die in niets zich zelf kunnen helpen, die door boosheid van gemoed moeielijk te beteuge len zijn of die om andere redenen in de maatschappij voorloopig onbruikbaar zijn. Deze laatste categorie kan werken. Maar wat en hoe De directeur meende mijns inziens zeer terecht dat men het moest aansturen op de inrichting van werkplaatsen. Men kreeg dus hier tevens een tweede Ned. Mettray. Nu gaan enkele van die jongens bij een smid of timmer man in bet dorp op 't werk, anderen loopen soms ledig. Geen van beide is goed. En land- en tuinwerk is er niet altijd. Wij zouden zeggen die werkplaatsen zijn noodig. Maar zullen de gekoesterde ideën uitgevoerd worden en tevens voldaan wor den aan dringende behoeften anderzijds, dan mag de Vereeniging eerst wel den steun van ons Christenvolk genieten. De ver- plegingskosten zijn laag en kunnen toch moeilijk hooger, hoeveel moet de liefda digheid hier niet bijdragen 1 Ook voor het nieuwe paviljoen. Bethesda is uitsluitend voor Idioten en wel voor ouderen. 'sHee- ïenloo is meer voor kindaren, waarvan door onderwijs misschien nog iets te maken is. Bij die in W. is alle hoop op omwik keling verloren. Gestadig ziet ge voor het Idiotenge- bouw een grooten, dikken jongen loopen, met een blos van gezondheiddoch al heeft hij den leeftijd van 25 jaren, zijn verstand is dat van een 3 jarig kind. Vroolijk loopt hij te zingen, te springen, noemt ieder heer ridderleest zoogenaamd in zijne krant en al verwekt hij daar door bij ons een Hauwen glimlach, we hebben toch een gevoel van hartelijk mede lijden. Gaat ge hetschoone, ruime gebouw binnen, dan wachten u nog veel droevige tooneelen. Een jonge man van 34 a 35 jaren ziet ge daar. Alleen loopen kan bij niet; spreken kan hij ook niet, zelfs zijne tanden kan bij niet gebruiken. Zijn geluid is als vaneen dier. Een leven vol ellende in een arme huishouding be zorgden menschelijker wijze gesproken hem nog een slepende ziekte. Een traan welt in ons oog bij bet aanschouwen van zoo'n slooperswerk der zonde. Een jongen van 16 a 17 jaar lijdt aan ver schrikkelijke toevallenbij kan niets alleen. Een ander met een enorm hoofd, doeh geen verstand, is lam. Hij kan zeer goed zin gen en meent daardoor heel wijs tezijn. Hij zegt dan ook mot een zekere voornaam heid: „Ja, ja, je kunt hier wat beleven!' Die stumperd In de vrouwenafdeeling ziet. het er even treurig uit. Een meisje, uiterst doof, is zeer zenuwachtig, zoodat alles tegelijk in beweging is zoo ze u iets beduiden wil. Al die menschen hebben vaak nog minder verstand dan een 2 a 3-jarig kind. 't Is treurig! Geestelijk ellendig en dan nog lichamelijk gebrekkig! Eere dan ook aan de hoofdverpleegster, gediplomeerd bij het witte kruis, die het „haar kinderen" zoo recht naar den zin kan maken. Sinds 1 Aug. zijner reeds veertien in dit paviljoen, voor 50 bestemd. De aanvragen zijn zoo talrijk, dat het over een jaar weL vol kan zijn. In deze drie huizen nu zijn 132 ver pleegden. De huizen zijn vol; de aan vragen vele. Moeten dan die ongelukkigen maar aan hun ellendig lot worden over gelaten? Wie eenigszins de liefde van Christus gevoelt in zijn harte, zal, zoo liij dit weet, niet wachten tot men aan zijn deur komt om deze menschen te helpen. Zendt dan biddend uw giften naar W. Wekt anderen er toe op! Ontbreekt u zelfs een penning, ook uw oude kleederen neemt men gaarne aan. Pas is een leening van f 15,000 uitgeschreven voor dringend noodzakelijke dingen. Men geeft voldoende percenten wie aandeelen neemt, bewijst dan slechts in zooverre barmhar tigheid, dat hij spoedig helpt, tenzij hij het renteloos doet. Waarom zetten velen nog liever voor even veel of minder rente hun geld ergens elders uit? Uit vrees dat de rente niet betaald zal worden? Uit vrees dat men zijn aandeelen niet uitloot? Het plan der geldleening spreekt anders en het bestuur is ons waarborg dat bet zijne verplichtingen stipt zal na komen. Mocht de Christelijke liefde vele rijke christenen verder dringen om renteloos hnnne aandeelen te plsatsen, gelijk voor heen ge -eurde met eenige duizenden. Of gedenkt anders in gaven, gevoegd bij die van uwe vrienden, aan hen wien naar den Woorde Gods barmhartigheid behoort be wezen te worden. De Heere zal u daarvoor zegenen. Hejris immers Hij die in onze wer ken de dankbaarheid des geloofs wil zien. Moge dit schrijven dan niet tevergeefs zijn. Zij, die Wagenborgen kennen, steu nen betDoen zoo ook velen op deze roepstemzij is voor de arme ongeluk kigen, die de Heere 0113 naliet. Als be- floersde trommen, zegt de dichter, slaan onze harten lijkmarschen naar het graf; ein delijk komen er geen roepstemmen meer tot ons, om, door den ellendige te helpen den Heere te leenen. NB. De directeur, de heer Magendans, verstrekt gaarne inlichtingen en ontvangt blijde het voor de gestichten gezondene Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Middelburg door ds. G. Mansvelt te Scherpenzeel. Geref. kerken. Beroepen te Beverwijk A ds. J. C. Raams- donk te Yeere. 's Gravenpolder. De opening van het lokaal der gereformeerde gemeente alhier is veranderd, in plaats vanjl3, op Donderdag 14 November a. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Groede de heer A.J. Rust prop. te Amsterdam. (Tel.) Mej. N. J. Pattist leerling der kweek school te Middelburg, slaagde te Dordrecht voor de acte vrije- en ordeoefeningen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg' Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens huisvredebreukP. de B., 22 j., en C- L. de K., 23 j., werklieden, Clinge, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling A. de N., 21 j., arbeider Stekene [België], tot f5 b. s. 5 d. h., en C. H. V., 52 j., kleermaker, Hulst, J. H., 26 j., wascbvrouw, Middelburg, en C. F. M. H., 17 j., koopman, 's Heerenboek, allen tot f.3 b. s. 3 d. b. diefstal: B. S., 26 j., boerenknecht, Wa tervliet [België], abans te Middelburg in hechtenis, tot 2 jaren en 6 maanden gev. straf, met mindering van den in verzekerde bewaring doorgebrachten tijd, en C. G. de V., 31 jzonder beroep, VTissingen, tot 1 m. gev. straf overtreding plaatselijke belastingen te Vlis- singen en wedtrspanniglieidA. D., 35 j., bierbuisbouder, Vlissingeti, tot f5 b. s. 1 d. en 14 d. gev. straf, en beleediging van een ambtenaar: J. C. v. A., 22 j., arbeidster, Driewegen, tot f 3 b. •s. 3 d. b. Allen in de kosten. O ntslagen van rechtsvervolgingC. iC. H., 53 j., koopman, 's Heerenboek, beklaagd van belemmering v. n handelingen van ambtenaren. Vrijgesproken Th. B., 28 j.. E. J. B., 24 j. en E. B., 22 j., landbouwers, Clinge, beklaagd van mishandeling. Behalve de strafvervolging van het openbaar ministerie tegen den gezagvoer der der Seagull, welke zaak op 29 No vember voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg zal worden behandeld, is ook eene burgerlijke procedure bij deze recht bank aanhangig, ingesteld tegen de Seagul door de weduwen der, bij de aanvaring met een loodssloep, verdronken zeeliedeu. Nadat deze zaak was bepleit voor de eischeressen door den advocaat mr. W. A. van Hoek, en voor den gedaagden gezag voerder der Seagull door den advocaat mr. M. Jacq de Witt Hamei?, heeft de rechtbank bij bet vonnis van gisteren de eischeressen ontvankelijk verklaard en tot getuigenbewijs toegelaten. (M. C.) De minister van koloniën heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat hij het wetsontwerp, houdende wijziging van de tarieven van invoer- en uitvoerrechten in Nsderlandsch-Indië, krach tens machtiging van de Koningin-Weduwe Regentes heeft ingetrokken. Krabbendijke. In de maand October werden op het telegraafkantoor alhier be handeld 160 stuks telegrammen zijnde 90 stuks ontvangen en 70 stuks verzeilden. Heinkenszand. Nader kan worden gemeld omtrent de feestviering van Woens dag bij gelegenheid van den 80sten geboor tedag van den Burgemeester, dat aan 80 behoeftigen krentenbrood werd uitgedeeld, en de schoolkinderen ongeveer 200 in ge tal, rijkelijk op melk en koekjes onthaald werden. Bij een serenade gebracht door het gezelschap „Euterpe" werden deszelfs leden flink getracteerd. Van den heer Secretaris en leden van den gemeenteraad ontving Zijn EdelAchtb. een fraai rookstel, als bewijs van waar deering. De belangstelling was groot, een Burgemeester als de onze waardig. De Haagscbe rechtbajpk veroordeelde den orgeldraaier uit Delft, die een 10-jarig knaapje in dronkenschap met een steen wierp, [tengevolge waarvan bet kind over leed, tot 3 maanden gevangenisstraf. Tegen een jong varensgezel in Den Haag die, uit een herberg al laar verwij derd, een pistool loste op een agent van politie, werd door het O. M. bij de recht bank aldaar 4 jaar gevangenisstraf ge- ëisebt. Van den ongeveer honderd voet hoo- gen watertoren eener fabriek te Harlingen viel gisteren een Dnitsch werkman van de stelling. Met een gebroken kaak, een schedelbreuk en een paar gebroken ribben werd bij naar het gesticht tot ziekenver pleging gebracht, waar zijn eerste vraag was, nadat liij tot bewustzijn was gekomen, „of hij soms gevallen was". Naar omstan digheden maakt de patient het vrij wel. Een jongmenseh, Aan het kanaal te Meppel werkzaam, geraakte in een machi ne, waardo.or hem beide beenen en een arm verbrijzeld werden. De toestand van den jongeling is deerniswaardig. -Verleden week 'savonds werd een veen baas te Hillegom, met paard en rijtuig aan den Ringdijk bij Hillegom door ^ier personen aangehouden, van den wagen ge trokken en in de Ringvaart geworpen, waaruit bij zich zwemmende wist te redden. Paard en wagen waren inmiddels ver dwenen doch zijn later teruggevonden. De daders van deze euveldaad zijn be kend. Gisterennacht zijn drie personen, een vader en twee zoons, in een schuit, die in de Rotte onder Zevenbuizen lag,'gestikt. Den 8n September overleed te Pa lermo baron Sgadari, die zijn gansche vermogen van meer dan drie milli oen lire met voorbijgaan van zijn beide broeders, bij testamentaire beschikking naliet aan een onwettigen zoon. Daarop brachten de broeders en verdere bloed verwanten een valscb testament in het geding, dat het eerste vernietigde, zoodat het gansche ver mogen aan de familie kwam. Nu is een bevel van gevangenneming uitgevaardigd wegens testagnente-verval- scbing tegen de beide broqïers en den zwager van den overledene. Allen zijn naar het buitenland geducht. Daarentegen zijn de notaris, die bet valsehe testament beeft gemaakt, en drie omgekochte ge tuigen, beboorende tot de deftigste kringen, in hechtenis genomen. Beschaving in de Vegeenigde Staten Een neger, die beschuldigd werd van moord, is te Tylor in tegenwoordigheid van 7000 personen levend verbrand. Op de landbouw- en industrieten. toonstelling in Queensland, die eenigen tijd geieden gesloten werd, was een curio siteit te zien. De firma B. D. Morebead Co van Brisbane had een „konijnen- verdelgingsmachine" ingezonden, die,terwijl zij voortbewogen werd, uit klei en phos phorus kleine pastilles kneedde en die met korte tusscbenruimten over het te bewerken land strooide. De rest wordt verder aan de konijnen overgelaten. In Zuid-Australië is men begonnen zich de lastige knaag dieren op een andere wijze van den hals te schuiven en daardoor zich tevens een bron van inkomsten te verschaffen. I11 enorme qualiteiten een enkel schip nam onlangs 100,000 stuks mede worden de dieren met vallen en strikken gevangen, daarna in bevroren toestand bij 48 stuks in manden gepakt en naar Engeland ver zonden waar zij bijzonder veel aftrek vinden. Hoewel de transport- en andere kosten f 0.20 per stuk bedragen, blijft er nog een aardige winst over. De Zuid-Australische regeering heeft te Adelaide een reusachtige inrichting doen bouwen, waarde ontzettende massa's konijnen, schapen, varkens en ge vogelte in bevroren toestand worden in geslagen en door sterke afkoeling ver beneden het vriespunt voor bederf bewaard blijven totdat ze worden verscheept. Twee planeetlezers. Een van die menschen, die op'de dom beid bunnor medemensehen speculeerende, beweren uit den stand der planeten den loop der gebeurtenissen te kunnen voor spellen, verbreidde, tijdens de regeering van koning Hendrik VII eens de ongeluks- mare, dat deze voor bet einde van het jaar sterven zou. De tijding kwam ook den koning ter oore, waarop deze den planeetlezer bij zich deed komen. „Gij hebt de bijzondere gave"", zoo sprak Zijne Majesteit, „uit den loop der sterren de toekomende dingen te kunnen voor spellen." „Ja sire," was het antwoord. „En hebt gij een zekere bedrevenheid in die kunst?" vroeg de vorst. „Ja sire", heette het weder. „Goed, dan zal ik u op de proef stellen. Vertel mij, waar gij met Kerstmis u zult bevinden." De man bedacht zich een poos, mear antwoordde toen dat hij dit nog niet met beslistheid kon zeggen. Het hing van zeer vele omstandigheden af. „E11 gij zijt een planeetlezer", riep de koning lachende, „neen, waarde vriend, dan versta ik de kunst nog vrij wat beter dan gij. Ik weet het wel. Met kersttijd zit gij gewoon weg achter de tralies om na te denken over de bedriegerij, waarvan gij het publiek het slachtoffer maakt." En zonder veel plichtpleging werd de planeetlezer door een paar dienaars vau 't gerecht naar de gevangenis gevoerd, om daar te blijven totdat het jaar geëindigd was. Kostelijke steenen. De hertog van Anjou liet tijdens zijn verblijf te Napels gedurende het laatst der 14e eeuw, een aanzienlijk Italiaan, Rudol- phus, zijne fraaie collectie edelsteenen be zichtigen. Rudolphus bekeek de preciosa met veel belangstelling en deed zijn gast heer de vraag, hoeveel ze hem wel ongeveer opbrachten. De hertog antwoordde, dat bij ze eerst na groote geldelijke opoffering machtig was geworden, doch dat hun opbrengst uit den aard der zaak nihil was. „Nu, dan zal ik u voor de aardigheid", zei Rudolphus, „eens een paar steenen laten zien, die niet meer dan een gulden of tien hebben gekost, maar mij daarentegen per jaar minstens tweehonderd gulden opbren gen." Zoo gezegd, zoo gedaan. Rudolphus bracht den hertog op een wandeling ook naar zijn molen. „Ziehier", zei bij, „bier hebt ge een paar steenen, die heel wat meer waard zijn dan de uwe, althans heel wat meer rente per jaar afwerpen." Hunne kennismaking in den trein. Een vermakelijke anecdote omtrent eene dame en een heer die tezaam in een Pull man car reisden luidt als volgtZij waren elkander vreemd. De heer nam het woord en zeide „Mevrouw, mag ik u verzoeken om even uit het raampje te kijken?Ik wilde gaarne iets aan mijn toilet veranderen." Enkele oogenblikken later zeide hij: „Nu, mevrouw, is het in orde en gij kunt nu weder hierin kijken." Toen de dame omzag bevond zij haar mannelijken reisgezel veranderd in een ele gant gekleede dame, met een dichte sluier om het aangezicht. „En nu, mijnheer, of mevrouw, wat gij zijn moogt," zeide de dame, „wil ik ook u gaarne verzoeken om even uit het raampje te kijken dewijl ik ook iets aan mijn op maak wil veranderen." „Welzeker, mevrouw," en de heer in dameskleeding keek dadelijk de andere richting uit. „Nu kunt gij weder hierheen zien." Tot zijn groote verbazing zag de heer in vrouwenkleeding zijn reisgezel veran derd in een man en in lachen uitbarstende zeide hij „Het schijnt dat wij beiden eenzelfde spel spelen. Wat hebt gij gedaan? Ik heb een bank bestolen." „En ik," antwoordde de vermo~id" da me, terwijl hij de boeien om de polsen van zijn reisgeael sloeg, „ben Detective Jvan het Pinkertou agentschap, te Chicago en ben sedert eenige dagen Op uw spoor, en nu", een revolver trekkende „stil." Verscheidene Parijscbe straten zullen dezen winter een geheel nieuw schouwspel opleveren. Door de goede zorgen van et telijke liefdadige Parijzenaars en de wel willendheid van den Gemeenteraad worden in enkele straten, volksbuurten, groote cokeshaarden geplaatst, evenals die, welke, men te St. Petersburg heeft. Deze haarden, die een enorme hitte geve n worden in groote barakken of loodsen opgesteld, waarin alle voetgangers zich gratis kunnen verwarmen. e Te Devenport wordt in de laatst dagen veel gesproken over mishandeling van die tot raatroos worden opgeleid aan boord van Hr. Ms. „Impragnable". Bij d6 zwemoefeningen zouden de knapen op er gerlijke wijze zijn mishandeld. Bloedver wanten en vrienden van de jeugdige ma trozen constateerden, dat de knapen met messen hunne armen hadden verwond en opengesneden teneii.de in de hospitalen te worden opgenomen en dit alleen om op die manier aan de verschrikkingen der „zwem- proef" te ontkomen. Verscheidene knapen zelfs hadden zout in hunne ooren gestopt om doofheid te verwekken en afgekeurd te worden. Het opleidingssysteem aan boord moet „terribly rotten somewhere" zijn want deze feiten staan niet alleen. Een der ernstigste gevallen van mishandeling is dat van den armen Alfred Watts. De woonplaats van dezen knaap was op de Scilly-eilanden, waar zijne ouders ettelijke jaren gewoond hadden. Wegens omstan digheden, die niet bekend geworden zijn, liet eene tante, die aldaar woont, den knaap als wees dienstnemea. Zoodra de jongen op de scheepsrol was ingeschreven, moest hij zich volgens gewoonte laten vaccineeren en een paar dagen na die operatie zwol zijn arm onder verschijn selen van ontsteking hevig op, zoodat zijn schouder een gezwollen ontstoken massa vertoonde. Ondanks dit .feit werd hij ge noodzaakt met zijn gezwollen a .n in het koude water te springen of liever, men wierp Hem er in. Het zeewater scheen echter aan de ontsteking geen goed ge daan te hebben, althans eenige dagen later werd hij in het Royal Naval Hospital opgenomen, waar bij na twee dagen over leed. Der arme vrouw op de Scilly- eilanden brak het hart, toen zij de ont zettende tijding vernam. Een knaapje uit Londen, dat eveneens pas dienst genomen had, werd op dezelfde wijze behandeld. Hij dacht te zullen ver drinken, doch men trapte hem op de han den, toen hij zich wanhopig aan bet plat form vastklemde. „O, mijnheer red mij jammerde de arme knaap, „ik heb negen stuivers opgespaard, die zijn voor u". Gevallen als deze rechtvaardigen een streng onderzoek. Ook in den Transvaalsehen Volks raad gaat het niet altijd even deftig toe. Daar heeft men bijv. de leden Wol- marans, Maré en Jeppe. Maré, die Wolmarans wat lastig viel, werd door dezen zonder erg met de hand afgeweerd, waardoor hij zijn evenwieht verloor en in een bank viel. Maré begaf zich toen naar zijne plaats en riep den voorzitter te hulp tegen zoo'n beleediging. Toe» bemoeide ook het lid voor Johannes burg, Jeppe, er zich mede en trok voor Maré partij. Wolmarans achtte zich door een woord van Jeppe „die in den vrij heidsoorlog tegen Ti ansvaal gestreden bad" beleedigd, en eisckte, nadat de ver gadering verdaagd was, van dezen intrekking zijner woorden. Maar Jeppe weigerde. Toen dreigde het tot vuistslagen over te gaan. Men riep eebter van „buitenkant", hetgeen de beteekenis schijnt te hebben dat men buiten moest uitvechten. Men ging op de binnenplaats, en Wolmarans had Jeppe al in de borst gegrepen, toen anderen tusschen heiden traden en de heethoofden uit elkaar brachten. Te Wetteren, in West-Vlaanderen, is Woensdagavond een kruitmolen in de lucht gesprongen. De slag werd ver ge hoord, maar er is niemand bij omgekomen of gekwetst. De molens staan midden in een bosch en zijn door zeer hooge aarden wallen omringd. Op de plaats waar de molen heeft gestaan ziet men thans een diep gat. LEESTA F KL. Wij vestigen de aandacht der Zondags schoolonderwijzeressen en onderwijzers op het achtste ze. tal Kerstliederen op bekende wijzen, van D. v. Wijck, bij firma Donner te Leiden uitgegeven. Deze Kerstliederen hebben reeds lang het burgerrecht onder ons en hebben geen aanbeveling meer noo dig. Dit is dus slechts een berinnering dat zij weder gearriveerd zijn. Aflevering 20 (de laatste) van Wormsers Herdruk van Groens Handboek is versche nen. Zij bevat titel, inleiding, voorbericht enz. Het portret is een der jongste, die van den grooten staatsman gemaakt zijn. Worde nu dit Handboek door vfle onder wijzersniet alleen van Chr. scholen bestudeerd. Wij weten niet of de heer Wormser plan beeft nog eene alphabetische inhouds opgave te doen samenstellen. Zoo dit niet bet ge vul is, vestigen wij de aandacht op „Re ister op het Handboek van Mr. G. Groen v. Prinsterer doorA. J. v. ^umu_el" in 1877 bij Kemink Zoon te Utrecht verschenen. Het- is voor den onderzoeker van bet handboek onmisbaar. Het is van het-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 5