KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. AANBESTEDINGEN, de binnen- en buitenlandsche aansluitingen, peisonentarieven, enz. Zoodra de nieuwe nachtbooten in dienst worden gesteld, zal een vervolg worden uitgegeven, waarin de alsdan ontstaande versnelde ve bindingen zullen zij n vermeld. Wij vestigen op de uitgaat dezer dienst regeling da aandacht, onder mededeeling dat exemplaren daarvan, alsmede van eene kleine uitgaaf in de Nederlandsche taal, g r a t i s verkrijgbaar zijn. lerseke. In de raadsvergadering van Maandagavond 6 uur waren tegenwoordig 9 leden, afwezig de heeren Sauer en Sanaee. Voorz. de Burgemeester. Ingekomen van Gei. St. de goedkeuring van het besluit tot wijziging der be grooting 1895 en der gemeenterekening •ver 1894 zooals die door den Kaad werd vastgesteld. Met algemeene stemmen worden benoemd aan school 2 tot onderwijzeressen de da mes C. Lagaay en J. J. Andriessen te Vlissingen en tot onderwijzer de heer A. J. Van Gilst te Schore. Als datum van in gang word 1 Nov. bepaald. Daarna wordt de openb. verg. gesloten. In de tweede kamer zijn ingekomen adressen van adhaes'e met het bekende Goesche adres, van de antir. Kiesveree- nigingen te Middelburg en te Voorschoten. Nu Middelburg en Vlissingen voorgin gen, hopen wij dat de overige kieBver- eenigingen op Walcheren zich in gelijken geest zullen uitspreken terwijl ook Zie- rikzee wel niet mag achterblijven. Zoo ergens dan is daar schreeuwende behoefte aan proportioneale vertegenwoordiging. Verplaatst met 1 Nov. de opzichter 2e klasse R. Plasschaart van Utrecht naar Rotterdam; de klerk der telegrafie le kl. C. L. Doens van IJzendijke naar Kaats heuvel, de klerk der telegrafie 2e kl. Gr. A. Crinse van Amsterdam naar IJzendijke. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft bepaald dat personen die met collectieve biljetten reizen hunne reis onderweg mogen afbreken en weder voortzetten, te weten: indien het een biljet is voor de enkele reis éénmaal, en indien een retoarbiljet, éénmaal op de heenreis en éénmaal op de terugreis. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hooge Zwaluwe dr. P. J. Kromsigt te Scherpenisse. Renesse. De heer ds. J. A. v. Ketel, ginds 5 Juli 1863 predikant te Gorsthuizen (jaarna sinds 24 Maart 1889 alhier, is Maan dag overleden in den ouderdom van 57 jaren. 's Heer Arendskerke. De gemeen teraad benoemde heden Woensdag tot on derwijzeres aan de openbare school t» Nienwdorp Mej. M. J. llaartsen van Arnhem. Bij het op 18 en 19 September ge houden derde of schriftelijk gedeelte van het notariëel examen, waaraan 107 asp iran. ten deel namen, zijn geslaagd 41 heeren waaronder de lieer J. P. Oggel te Axel. MC.) LANDBOU W- De uitslag van eene enquête, ingesteld door de Internationale vereeniging voor ds suikerindustrie in Europa, naar de akker opbrengsten, die dit jaar aan beetwortelen zijn verkregen in de onderstaande lazden, is dat de opbrengst bedroeg per hectare in 1895 1895 Duitschland 29.000 kg. 32.900 kg. Oostenrijk-Hongarye 19.500 22.700 Frankrijk 26.400 30.203 België en Holland 27.200 28.200 Rusland 15.400 16.200 Goes. Onder voorzitterschap van den heer E. v. d. Bosch hield Dinsdag de afdeeling Heinkenszand van de „Maatschap pij tot bevordering van Landbouw en Vee- teelt in Zeeland" eene vergadering in de Prins van Oranje welke door slechts 26 leden werd bijgewoond, waaronder nog geen 20 landbouwers; wat verwondering wekken mocht, met het oog op de belang rijke vraag die aan de orde gesteld was; welke gebreken het tegenwoordig pachtstel sel aankleven? De voorzitter bracht eerst rapport uit omtrent de Hoofdbestuursvergadering. (Dit rapport is reeds vroeger in ons blad mee gedeeld, dus gaan wij dit in ons verslag voorbij). De notulen van den secretaris werden (.goedgekeurd. Daarna had de ver kiezing "plaats voor drie leden van het Hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren E. v. d. Bosch, Jhr. H. F. de Jonge en Jhr. S. Reigersberg Ver- sluijs. De eerste werd herkozen met 25 stemmen tegen 1 op dhr. J. Blok. De tweede insgelijks met 22 stemmen, togen 1 op elk der heeren Gr. de Jageren Elen- baas, 2 blanco; laatstgenoemde herinnerde dat hij door verandering van betrekking niet meer zooveel zal kunnen doen voor de afdeeling als vroeger, doch zoo men daarmede genoegen nam of geen geschikter titularis wilde aan wij zen, gaarne de be schikbare krachten aan de afdeeling, wilde blijven wijden, schoon Spr. liever ee* ander zag aangewezen. Daarna werd ook hij herkozen met 18 stemmen tegen 4 op den heer J. Blok, 3 op den heer Lewe v. Nijenstein, 2 op den heer Hanken en 1 op den heer Elenbaas. De voorzitter uitte den wensch, onder instemming der vergadering, dat de afdee ling nog lang van de dienste» des heeren Yersluijs mocht blijven profiteer»». in zake den Hoefsmidscursus deelde de voorzitter mede dat zich hebben aange meld 28 jongelingen die, vereenigd in twee greepen, hun eerste onderricht heb ben ontvangen. De heer Van der Vliet blij kt wel de man op de rechte plaats te zijn. Den heer Kakebeeke komt een woord van dank toe voor zijne bemoeiin gen. Hij toch heeft deze zaak zeer aanbe volen en van een lokaal in de Winter- school wordt gebruik gemaakt voor de theorefische lessen. Voor het geven van practisch onderwijs stuitte de commissie aanvankelijk op eene moeilijkheid. Het bestuur der Ambachtsschool toonde wel willende medewerking doch was niet in staat ons eene bevredigende localiteit in de Ambachtsschool aan te bieden. Het lokaal der ambachtsschool is slechts een halven dag disponibelen daar wegens de groote deelneming en de splitsing in twee ploegen, dit lokaal een heelen dag zou noodig geweest zijn kan er geen gebruik van gemaakt worden. De commissie trad toen in onderhande ling met den heer Adriaanse die behalve zijn smidse nog een gebouw achter zijne woning heeft, welk gebouw tot hoefsme derij is ingericht en eene doelmatige ruimte voor het doel der commissie aanbiedt. In de behoefte aan een veldsmidse zal öf door de Clasfabriek of door de firma wed. Massee gaarne worden voorzien, en de huur van de smidse van den heer Adriaanse is slechts f 10, zood&t geen bezwaar b jstond om da delijk te beginnen. Den heer Adriaanse komt dank toe voor zijn hulp. Wat de subsidie aangaat deze bedraagtf 800 van het Rijk; f700 van de Provincie f 100 van het Hoofdbestuur van den Wilhelmi- napolder, ontvangen door de zeer gewaar deerde bemiddeling van den heer Hanken. De onkosten namelijk voor kolen, licht en huur zullen dus zeer onaanzienlijk zijn. Daarna werd bovengenoemde vraag van het Hoofdbestuur: Welke gebreken het tegenwobrdig pachtstelsel aankleven, in den breede besproken. De heeren Hanken, v. Iwaarden, Elenbaas, Blok, Labrijn, Kakebeeke, de Bokx, v. d. Have en de Voorzitter voerden het woord. Ten slotts werden de navolgende punten geresumeerd. lo. Het is wenschelijk dat de hooge registratiekosten by opmaking van het pacht contract door den verpachter en den pach ter tot een gelijk bedrag gezamenlijk wor den gedragen. 2o. Het is wenschelijk dat de verbe teringen die de pachter heeft aangebracht, als draineering, betere bemesting, enz. bij het verlaten der hofstede hem worden ver goed, gelijk zulk» in Engeland geschiedt, terwijl in Friesland paohtcommissiën als tusschenhand optreden, en de landerijen schatten, het resultaat van welke taxatie als basis voor de onderhandelingen tussehen pachters en eigenaars wordt beschouwd. Ter loops wordt hierbij herinnerd aan het ongerief dat geleien wordt door het stelsel van rentmeesters. De goeden echter niet te na gesproken, zijn er onder hen die van den landbouw geen verstand heb- hen, en meer eigen voordeel, of van den eigenaar dan van den boer op 't oog heb ben, dien zij uitzuigen zooveel zij kunnen. 3o. Het is wenschelijk dat depachtter- mijn viertien jaren zij, waarvan zeven jaren „op zicht" en dat twee jaren voor het eindigen der eerste zeven jaren de pachter het recht heeft te verklaren tot denzelfden prijs de pacht ook de volgende zeven jaren te houden of los te laten. Er zijn gevallen dat de eigenaar den boer op sleeptouw houdt en door te late beslis sing dupeert. 4o. Enkele contracten hangen aan elkaar van hangen en branden. Het is wenschelijk dat er zij vrije cultuur. En dat bij 't einde van den pachttijd Vs in witte stoppel, in zwarte stoppel, '/s in klaver, weide, kunst- weide en mangels doch geen suikerpeeu. En gedurende den staltijd een jarig beest of wat er voor gerekend wordt, perH.A. aanwezig zij. 5o. Het is wenschelijk dat grondlasten, waterpenningen, onderhoud gebouwen voor rekening zijn van den eigenaar en de mest put het eigendom blijft van den eigenaar. Besloten werd wederom gebruik te maken van de subsidie groot f 30 om eene voor dracht te doen houden door den hoer van "VVeidom Claterbos, directeur der „Gelder- sch-Overijselsclie Maatschappij" over zui velbereiding liefst te 'a Heer Arendskerke na tijdige en ruime publiceering vanwege de afdeeling dat deze voordracht ook en vooral door onze boerinnen dient te wor den aangehoord. In plaats van de gewone verloting werd aan ieder aanwezig lid een ex. der bro chure „Het varken" van den heer Ter Haar uitgereikt. Gelukkig dat zulks bij de opening der vergaderng had plaats gehad anders ware het bestuur met een hoeveelheid blijven zitten. De vergadering toch was bij het sluiten, reeds voor meer dan de helft uit eengegaan. Heinkenszand. Heden Woensdag viert onze hooggeachte burgemeester de heer B. Vermande, zijn 80sten ver jaardag. De gemeentenaren gaven van hunne ingenomenheid met dezen feestdag blijk door het uitsteken der vlaggen. Zijn Edel. Achtbare ontving zeer vele blijken van belangstelling. Zaamslag. Bij de herstemming vo»r een lid van den gemeenteraad verkie zing vacature wijlen M. de Bokx is gekozen de heer F. de Ruijter (antir.) met 118 stemmen. Op den heer M. de Jonge (lib.) bleken 112 stemmen uitgebrBcht. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is bepaald dat wanneer de van de Hollandsche IJzeren Spoorweg komende wagens vee rechtstreeks naar stations S.S. zijn bevracht met 50 pCt. verhooging, de doorzending moet geschieden met den eerstaansluiteuden trein, onver schillig of die voor vervoer met verhooging is toegelaten of wel voor vervoer zonder verhooging is aangewezen. Indien echter de zending rechtstreeks zonder verbooging is bevracht, dan ge schiedt de doorzending met den eerstvol- genden zonder verhooging aangewezen trein, tenzij de doorzending met den eerst- aansluitende niet aangewezen trein in den vrachtbrief is voorgeschreven of zulks door den geleider wordt gewsnscht. In dit ge val verhoogt de vracht voor het geheele parcoers met 50 pCt. Is de zending be vracht door de H. S. M. tot het overgang station en moet reëxpeditie plaats vinden met aanbieding van een nieuwen vracht brief, dan geldt het eene nieuwe zending en dan geschiedt de bevrachting naar ge lang het vervoer gewenscht wordt met verhooging van 50 pCt. of zonder ver hooging, geregeld na den trein van vertrek, of deze al of niet voor verhooging is aange wezen. Geschiedt echter de reëxpeditie op grond van den J origineelen vrachtbrief, dan geschiedt de doorzending met den eerstaansluitenden trein en regelt zich de bevrachting naar gelang die trein al- of niet voor vervoer met verhooging is aangewezen tenzij door afzenders in den vrachtbrief het vervoer met een anderen dan den eerstaansluitenden trein is voorgeschre ven of zulks door den geleider wordt ge wenscht in welk geval de bevrachting naar den aard van den trein plaats vindt. Bruinisse In de Maandag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd de begrooting voor 1896 behandeld en vast gesteld. De subsidie aan het Burgerlijk Aimbe- stuur aanvankelijk geraamd op f800 werd op voorstel van Ged. Staten teruggebracht op f690. De post „Belastingen op tooneelvoorstel- lingen enz" pro memorie uitgetrokken werd op f 75 gebracht. De jaarwedde van den Bouwmeester vast gesteld op t 125 werd terug gebracht op 100. Een post van f 50 voor verbetering der achterwegen met weizand, werd evenals de post ad f40 voor herbestrating der Post- straat afgevoerd. De Begrooting werd daarna vastgesteld in Ontvangst ea Uitgaaf op f 23023.33. Een voorstel van B. en W. om den gem. Bouwmeester eene gratificatie toe te kennen van f 15.voor meerdere werkzaamheden wordt met zes tegen één stem aangenomen. Tot onderwijzer met hoofdacte aan de Openb. lag. school wordt met ingang van 1 Nov. met algemeene stemmen benoemd de heer P. J. Okkerse thans aan genoem de school werkzaam. Nadat d» voorzitter mededeeling had gedaan van de getiouden Kasopname bij den Gem. ontvanger wordt de vergadering na de gewone rondvraag, gesloten. Vlissingen, 28 Oct. De eerste der nieuwe mailbooten Koningin Wilhelmina die voor rekening van de Maatschappij „Zeeland" te Glasgow werd gebouwd en zooals bekend is bij de proeftoch ten de gecontracteerde mijlen vaart niet heeft kunnen behalen, is verleden week van de buiten- in de binnenhaven gebracht. Aangezien dez» boot breeder is dan de bestaande mailbooten, zijn, om door de sluis te kunnen, de kaatbalken tijdelijk moeten worden afgenomen. Bij de twee andere nieuwe booten de Koningin Regentes en de Prins Hendrik die naar dezelfde constructie als de Konin gin Wilhelmina eveneens te Glasgow ge bouwd zijn en ook de gecontracteerde mjjlenvaart niet konden behalen, moet ge bleken zijn, dat de raderbladen te kort waren, waardoor te weinig vaart werd verkregen. Naar wij vernemen moet de Prins Hendrik reeds van langere raderbladen zijn voorzien en toen bij de proeftocht voldaan hebben. De Prins Hendrikdie binnenkort alhier verwaeht wordt, zal voor de Koningin- Regentes nieuwe langere raderbladon mede brengen. Hedenavond is op de nachtboot de Prinses Marie ingescheept do bemanning van het stoomschip Prinses Elizabeth, ten einde de Koningin-Regentes af te halen. Twee nieuwe booten zullen waarschijnlijk 15 November in de geregelde vaart komen. Centr Uit het rommelig Amsterdam! Het volkje, dat in de bekende beruchte sloppen en stegen van de Warmoesstraat en omstreken huist, begint hoe langer hoe driester op te treden. In den voornacht van Zaterdag, zoo om streeks den tyd dat de koffiehuizen verlaten worden trok een horde van ongeveer veer tig kerels met knuppels gewapend door de Wannoesstraat en naburige straten, en toen was 't in dat gedeelte van de stad voot wandelaars bepaald onveilig. Een elkeen werd aangehouden of omvergeloopen en dan van geld of kostbaarheden beroofd. Een koopman die 'ook tegen den grond gegooid werd, beroofden de bandieten van f 40. De enkele politieposten, welke de bende op haar weg ontmoette, vermochten natuurlijk niets tegen den woesten troep; de roovers stoorden zich volstrekt niet aan hun aanwezigheid en gingen deze agen ten, zoodra zij zich met hun daden inlieten, te lijf. Op het laatst trokken zeer sterke detachementen agenien naar de bedreigde punten en aan dezen mocht 't gelukken met den sabel de gevaarlijke bende uiteen te jagen. N w s. Een Belgisch heertje vervoegde zich dezer dagen, aldus deelt de Noordbr. mede bij den bakker R. D. te Eindhoven, voorgevende te zijn Charles Bergman, ge boren te Overvelt en komende van Brus sel. Hij was volgens zijn zeggen aan het station bezig met het stellen van elec- trisch licht en verzocht pension bij D. Men kwam overeen tegen 13 francs per week. De Belgische heer logeerde, at en dronk en zei den volgenden dag een koffer aan 't station te hebben staan, dien D. zou laten halen, maar... het was toch zoo lastig met dat Belgisch geld beweerde Charles en vroeg een paar kwartjes te leen. D. gaf twee kartjes en de vrouw stopt hem nog gauw een parapluie in de hand, want 't regende zoo. D. gaat naar het station, daar was ech ter geen koffer en geen electrisch licht, en de heer kwam niet meer terug, hij was naar Tongelre gegaan om „zaken" te doen. In een café aldaar deelde hij den men- schen mee, dat hij houtkoopman was. Hij had van de dames S. te Tongerle een bosch gekocht en aan 't kanaal een partij boomen liggen, die hij graag voor een prikje van de hand deed. Men verwee» hem naar den klompenmaker S. Deze ging mee kijken naar het ka naal, en kocht de boomen voor f 75. 't Heertje vroeg f200.waarop aan stonds f50.werden betaald. S. ging welgemoed op weg om zijn koopje op te laden maardit behoort aan de Ver- eenigde Nederlandsehe Lucifersfabrieken en het was voor S. zaak, er af te blijven. De politie werd gewaarschuwd en deze zette den Belgischen heer achterna tot Borkel en Schaft. Charles was te Tongelre van familienaam veranderd, daar heette hij Willems. Den nacht van dienzelfden dag heeft hij nog te Waalre gelogeerd en de politie kwam daar naar hem zoe ken, toen hij reeds lVs uur in de richting van de Belgische grens verdwenen was. Eergisteren is op een aantal diamant- fabrieken te Amsterdam gestemd over den schafttijd. De meerderheid bleek voor twee uur schafttijd midden op den dag bij tien uur werktjjd een kleine minderheid was voor é«n uur schafttijd en éen uur vroe ger ophoude* een nog kleinere minder heid was voor éen uur schafttijd zonder meer. Te Heemstede sprong een man van een in vaart zijnden tram hij viel, de tram sneed hem beide beenen af, de man bezweek onmiddellijk. Een vrouw te Amsterdam raakte in brand door het vuur uit hare stoof en bezweek aan de bekomen brandwonden. Zooals men niet algemeen weet, hangen te Amsterdam in de wachtkamer voor de burgemeesterskamer ten Stadhnize wapen borden, waarop o. a. de familiewapens, de namen der wethouders en de jaren dat zij in functie waren, worden vereeuwigd.| Zoo zijn daarop ook aangebracht de wa pens van de nieuwe wethouders en prijken daarop ook de wethouders van één dag Fabius en Blooker. Van den eerste is het wapen reeds in het vak geschilderd, van den tweede is het 'veld nog open en schijnt het wapen nog gemaakt te moeten worden. Ofschoon de beide heeren den wethou derlijken zetel niet bezeten hebben, be lmoren zij voor de geschiedenis tot de wet houders van Amsterdam. Uit Aden is naar Rome getelegra feerd dat de negus van Abyssinië gestorven is. Juist nu de Italiaansche veldtocht tegen Bjoa zou beginnen, zou dus Menelik, eerst reeds door den bliksem met verlam ming van de tong geslagen, het tijdelijke voor het eeuwige verwisseld hebben. Als het bericht waar is, dan kon het moeilijk beter voor de Italianen. Ras Makonnen zou dan ook al aan het onderhandelen zijn gegaan over een schikking. De laatste creatie der mode in Duitsch land is een aluminiumdas, die sedert kort door de meer geavanceerde modevereerders te Berlijn wordt geprotegeerd. De alumi niumdas is bedekt met een dun laagje blauwe of roode emailverf en versierd met fraaie dessins, wat haar, althans op een afstand, doet lijken op een gewone zijden of satijnen das. Zij wordt bevestigd om den boord door middel van het bij andere dassen gebruikelijke bandje, dat eveneens van aluminium vervaardigd is. De dassen zijn zeer licht en kunnen afgewasschen worden. Een practische, economisehe uit vinding misschien die echter geen aanspraak kan maken op sierlijkheid. In de Dorrancamijn te Wilkesbarre in Pennsylvanië heeft een ontzettende gas ontploffing plaats gehad. Vier mijninge nieurs, die zich op dat oogenblik in de mijn bevonden, werden gedoodhunne lij ken werden den volgenden morgen boven gebracht. Vijftien a twintig mijnwerkers worden vermist. Onmiddellijk na de ont ploffing werden zes werklieden, met vree- selijke brandwonden overdekt, bovenge bracht, een hunner overleed nog denzelfden dag. Vrijwillig daalden een aantal moe dige mannen in de mijn af om hunnen ongelukkigen makkers hulp en redding te brengen. Ondanks de verstikkende atmes- pheer in de mijn, slaagden zij er in, vijf man, waarvan een stervende was, naar de oppervlakte te brengen. Vier andere mijn werkers zagen zij van verre op den grond liffg6'1, zonder dat zij fiy {j6n konden ko men. Men wanhoopt er aan, de ongeluk kigen van een verschrikkelijken dood te kunnen redden. Een grondeigenaar te Wilhelms dorf vond dezen zomer in zijn tuin bij het verplanten van vruchtboomen een zak, waarin zich ongeveer 250 oude gouden en zilveren munten bevonden; en waarvan de herkomst tot heden niet kon werden vastgesteld. Deze vondst zou den man noodlottig worden, want eenige dagen na het vinden van den schat reeds open baarde zich bij den man een soort schat graversmanie. Zoodra de nacht was aan gebroken, stapte hij zijn bed uit om met een dievenlantaarntje in de hand op alle mogelijke plaatsen naar schatten te graven. Zoo gingen eenige maanden voorbij. De man, die ten laatste geheel van idéé fixe vervuld was schatrijk te zijn, kocht alle mogelijke perceelen grond bij elkander om daarin naar schatten te wroeten. Zijne echtgenoote gaf van een en ander kennis aan den dokter die beval dat die man in een krankzinnigengesticht moest worden opgenomen. Alweer een huis ingestort. En wel te München. Vier werklieden werden daarbij onder de puinhoopen bedolven. Onmid dellijk toog men aan het reddingswerk, doch ondanks de krachtigste pogingen kon men eerst laat in nacht de ongelukkige werklieden [onder den bouwval vandaan halen. Zij bleken toen reeds overleden t« zijn. Zaterdagmorgen had te Aalst in België een dergelijk ongeluk plaats, waarbij twee werklieden gedood en verscheidene ande re gewond werden. In een tuin werd een oud gebouw, dat veertig jaar geleden als kazerne dienst deed, afgebroken. De af braak was gekocht om arbeiderswoningen mede op te trekken. De werklieden wa ren dien morgen bezig, binnen het gebouw hun boterham op te eten, daar het buiten ijzig koud was. Nauwelijks waren allen binnen, toen men een der werklieden hoorde roepen„de muftr schuift weg 1" Op hetzelfde oogenblik stortte het half afgebroken gebouw in, vijf werklieden onder de puinhoopen bedelvend. Het bleek dat een der ijzeren ankerbinten gebroken wa», waardoor een der zij muren was ge vallen, zoodat het geheel, van zijn steun punt beroofd, ineenplofte. Onmiddellijk snelde men van alle kanten ter hulp en een kwartier later vond men onder het puin het lijk van een werkman. Later bevrijd de men drie anders werklieden met been- en armbreuken en ernstige kneuzingen en eenige uren later eerst vond men het laatste slachtoffer, een 14jarigen knaap ontzettend verminkt en reeds overleden. In de Ardeanen (Frankrijk) is de eorste sneeuw gevallen. De geheele land streek is wit en op de hooge plateaux en langs de hellingen ligt de sneeuw hi«r en daar eenige decimeters hoog. Als het doorgaat met sneeuwen, vreest men, dat in de bos8chen evenveel schade zal worden aangericht als in 1883. Toen begon het reeds den 12en October te sneeuwen. De boomen die evenals dit jaar nog bijna al hun bladeren hadden, hadden een ont zettend gewicht te torsen. De invallende vorst gaf nog meer vastheid aan de sneeuw massa's, die de takken der boomen ter aarde bogen en de vracht werd zóo enorm dat verscheidene boomen totaal werden vernield. De schade bedroeg honderd duizenden guldens. Een ernstig ongeluk had dezer dagen te Triest plaats. EeQ 17-jarig meisje wilde een wandeling gaan maken en bracht vooraf heur haar in orde. Nadat zij zich gefriseerd had, stak zij een metalen kam in het haar en verwondde zich daarbij bijna onmerkbaar de hoofdhuid. De onbeduidende pijn, die haar dit wondje veroorzaakte, hield haar niet van haar wandeling terug, doch reeds des nachts gevoelde het meisje hevige hoofdpijn. Denzelfden dag nog overleed zij onder hevige smarten. Het jschijnt dat de punt der metalen haarkam verroest was en dat door de verwonding het gif in het bloed gedrongen is. Op de Brusselsche tentoonstelling van 1897 zal men zich kunnen vermaken door plaats te nemen in een reusachtig rad gelijk op- de Earl't Court Exposition te Londen te zien geweest is. Ook zal er een Hindoesch dorp verrijzen. -Volgens een telegram van generaal Duchesne uit Tananariwo, is Rainilaiari- wony de premier-gemaal, in de buurt der hoofdstad onder militaire bewaking geïn terneerd. Koningin Ranawalo heeft tot zijn op volger benoemd Rainitsimbazafy, een man des vredes met Fransche sympathieën. Als zijn opvolgerdat wil zeggeu als pre mier, niet als gemaal. Die beide functiën zullen voortaan wel gescheiden zijn. De nieuwe minister is een zoon van Rainyoray, die onder de koningin Rana walo I óh premier fen gemaal was. Een sneltrein van Parijs die eer gisteravond te Boulogne moest aankomen is bij het station La Guépie in botsing gekomen met een trein die van Toulouse kwam. Een conducteur werd gedood. Eenige reizigers werden gekwetst, onder anderen de socialistische afgevaardigde Jaurès die op weg was naar Carmaux, het terrein der werkstaking, Woensdag 6 Nov. Vlls»l»g"n, levering versch rundvleesch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2