NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ha. 14. 1895. éDoruMaij 81 MOBcb. ffimife faargatig, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AD VERTEN TIEN 31 October. Het Personeel. Een zonderlinge les in de na tuurlijke historie. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een vaste burg o- onze God. Een vaste burg, zoo sterk als trouw, Is God, op Wien wij bouwen Hij zwoer dat Hij ons helpen zou, En 't zal Hem. niet berouwen, Schoon de oude moordenaar Ons dreigt met groot gevaar, En met zijn wreed gebrul De ziel van schrik vervuil' Geen haar zal hij ons krenken. Met onze kracht is 't slecht gesteld, Daarmee zijn wij verloren Maar voor or.s strijdt de ware Held, Dien God heeft uitverkoren. Zijn naam is: Israël, Jezus Immanuël, Jehova Zebaöth. Ik ken geen and'ren God: Het veld moet Hij behouden. Ja, schoon ook de aard vol duiv'len was, Gereed ons te verslinden, maait ze weg als 't rijpe gras En strooit ze op alle winden. De boeze leugenvorst Zet wel een hooge borst Geen nood, hij doet geen leed, Zijn vonnis ligt gereed: Eén woord hij vaart ter helle. Zij zullen 't Woord ons laten staan, En toch geen dank behalen Wij laten onzen God begaan, Zijn plan zal nimmer falen. Ontnemen ze ons ons goed, Eer, voordeel, vleesch en bloed - Laat varen 't aardsche slijk Hen maakt het toch niet rijk, En ons is de overwinning. Naar Lutheu. J. db Lieede. H. (Slot.) Het belangrijkste punt ki de nieuwe wet is de reductie. Dat wil zeggen dat aan een belasting betalende wordt toegestaan een zekere som voor elk kind af te trekken. Altijd wan neer de belasting betalende een bewoner of bewoonster is van perceelen met geen hoogere huurwaarde dan het zesvoud der som voor geheele vrijstelling bepaald. Dat is bijv. te Vlissingen 6 X f 87.50 of f 525. Wie boven de f 525 per jaar of boven de f 1,75 's weeks aan huur betaalt, die mag te Vlissingen niets voor zijne kinderen af. E UIL LET ON. Kort geleden heeft iemand uit Zuid-Afri- ka een voordracht te Kaapstad gehouden en wel in een dramatische vereeniging. „Om der curieuslieyt wille" laten we dit verma kelijk stukske hier volgen, nadrukkelijk ver klarend volstrekt niet alles voor onze reke ning te nemen, vooral niet de luchthartige spotzieke voorstellingen in 't begin enz. 't Is wel overigens een vermakelijke manier die hier gevolgd wordt om de „rijpere jeugd" te onderrichten. De stijl is ook eenig. SLANGEN. Er is een zekere mate van koelheid, by na grenzende aan onverschilligheid of af keer, tusschen het slangen- en menschelijkgeslacht. Ook andere dieren hebben jmet slangen niet veel op. Geen een knoopt met slangen vriend schapsbetrekkingen aan. Men leest vele anee- doten van vriendschap b.v. tusschen een kat en een hond, ten paard en een hoen, een koe en een schaap, enz. enz. Maar nog nooit van een ander dier met een slang. Vooreerst is de slang een gevaarlijk wezen met haar vergif dat zij in den mond draagt trekken. Te Middelburg is dit maximum voor af trek 6 X f 75 f 450. Te Goes 6 X f50 f 300. Te Souburg 6 X f 62.50 f375; enz. Do vermindering heeft plaats in verband met het getal eigen of aangehuwde kinde ren, kleinkinderen en pupillen van den bewoner, die met hem het perceel bewonen ongehuwd zijn en op den len Januari van het belastingjaar den vollen ouderdom van 20 jaar nog niet hebben bereikt. ^gDeze vermindering geldt niet, wanneer de hoofdbewoner, een deel zijner woning gemeubileerd ten gebruik geeft, voor de kinderen van den huurder of gebruiker; of met andere woorden: voor log&s. Zien wij nu artikel 7 van het ontwerp in, hetwelk op deze gewichtige bepaling betrekking heeft, dan onderscheiden wij: a. b. c. d en e. De vermindering geschiedt dan a. met 12l/s procentb. met 10; c. met 71/2 d- met 5 en e met 2V2 procent. Met 12Va procent wanneer de belastbare huurwaarde bedraagt in gemeenten behoo- rende tot de le klasse niet meer dan f 240 2e klasse niet meer dan f 200 3e klasse niet meer dan f 175 4e klasse niet meer dan f 1505e klasse niet meer dan f125; 6e klasse niet meer dan f 1007e klasse niet meer dan f75; 8e klasse niet meer dan f50. Met 10 procent wanneer de belastbare huurwaarde bedraagt in gem. le kl. meer dan f240 en niet meer dan f 875. 2e 200 n 300. Se 1 17® ui 262.-jO l'e 150 u 225. 5e 125 h 187,50 6e it 1, 100 1 ®0, n 7e O 75 0 I, 112,50 5® n ff 50 ff ff 75. Met 7Vs procent wanneer de belastbare huurwaarde bedraagt in gemeenten bekoo- rende tot de: le kl meerdanf375 en niet meer dan f 500. 2e ff 300 H H 400. 5e w n 212,50 3J0. 4e 2-5 30'), ®e ff B 1S7,50 ,250. ®e ff H '60 ff v 200. 7e 112,50 „„150. 75 100. Met 5 procent wanneer da belastbare huurwaarde bedraagt in gemeenten le kl. f500 tot f625. 3e 4e 5e 6e I) n n e i) i) 6e 200 400 350 300 250 200 150 I) 100 500. 437.50. 375. „312,50. 250. 187,50. „125. en bij den welmeenendsten en teerhartigsten kus, soms op den dood kan uitdraaien, en ten tweede zijn slangen misvormde dieren niet alleen dat zij op den grond kruipen zonder pooten, maar daarbij hebben zij geen lijf doch enkel kop en staartTen minste men weet waarlijk niet waar de kop eindigt en de staart begint. En met een medenatuurge noot, die enkel kop enjstaart is, valt niet veel uit te richten Alle dieren koesteren dus een zekere mate van vrees voor een slang behalve het varken en de bij ons bekende secretaris vogel. Eerstgenoemde vinden in slangen een heele lekkernij en eten de giftigste slangen zonder vele ceremonies met hudje en mudje op en hun komt er niets van over Ja, men verneemt zelfs, dat de hoedanigheid van het varkensspek er aanmerkelijk door verbeterd wordt! Toen in vroegere jaren op de kusten van Schotland een klein eilandje ontdekt werd, was dat zoo vol slangen dat de men- schen heter werkelijk niet konden uithou den; waar men maar een voet nelerzette kropen slangen rond, het krioelde er letter lijk van. Men bracht er een heelen boel zwijnen heen, en toen men eenigen tijd daarna weer kwam, waren bijna al de slan gen verdwenen, natuurlijk in de magen van de keutjes die al de slangen verorberd hadden cn die er net fluks en welvarend uitzagen Met 2V2 percent wanneer de belastbare huurwaarde bedraagt in gemeenten of gedeelten van gemeenten dit is ook zoo in de voorgaande rubrieken le kl. f 625 tot f 750. 2e 3e 4e 5e 6e 7e „500 „437,50 i) 375 312,50 250 „187,50 „125 600. 525. 450. 375. ,300. ,225. 150. Op de voornaamste veranderingen in de wet op het personeel vestigden wij de aan dacht. Met eenige korte aanwijzingen be sluiten wij dit artikel. Wij hebben er reeds op gewezen dat de minister bij dit wetsontwerp uitgaat van het beginsel dat verteringen en enkel deze worden belast. Daarom worden vrijgesteld perceelen of perceelsgedeelten bestemd tot fabriek, werkplaats of winkel, of tot stalling of bergplaats, ten dienste van de uitoefening van een beroep of bedrijf. Dat volgens dezen regel niet de kantoren, welke geheel buitenshuis gehouden worden, zijn vrijge steld, mag verwonderlijk heeten. Dergelijke kantoren hebben al heel weinig te verteren, zou men zeggen. Dit geldt niet van koffiehuizen, restau- rat.iën, schouwburgen enandere inrichtingen tot gebruik van eet- en drinkwaren of tot vermaak en ontspanning. Deze kunnen veilig belast worden dewijl de belasting door den eigenaar of ondernemer kan ver haald worden op de bezoekers, op de consumenten, de verteerders, die hun ver teer buitenshuis maken en de meerdere kosten er van best kunnen dragen. En dat hotels, waar gedwongen verteer bestaat wij denken aan kooplieden en commis- voyageurs slechts in de halve belasting worden aangeslagen, is naar denzelfden regel niet meer dan billy k. Niet minder billyk is de regeling, ge troffen ten aanzien van kamerverhuurders of verhuursters. Zij zullen niet meer voor het heele per ceel worden aangeslagen; terwijl zij die gemeubileerd verhuren, met het einde van elk jaar remissie kunnen vragen wegens belasting betaald voor kamers die het heele jaar hebben leeg gestaan. Ook hebben deze personen, waaronder niet zelden weduwen zijn, voor wie ket kamers verhuren eene broodwinning is, er dit voordeel bij dat hunne verhuurde ka mers als aparte perceelen werden be schouwd, en de aangeslagene dus belangrijk minder betalen zal wegens te kleine pro gressie in zake haardsteden. Yati haardsteden gesproken. Reeds merk- De Secretarisvogel heeft tot zijn beroep het laksmansambt gekozen en schijnt er goede zaken mee te maken. Tenminste als hij een groote slang in het veld krijgt, slaat hij die eenvoudig met zijn vlerken lam en dronken, bijt die verder dood en begint dan doodbedaard met zijn diner, dat dan nog kronkelend en stuiptrekkend naar binnen gaat. Ons gewoon fiskaalvogeltje isook tamelijk tegen slangen ingenomen en maakt een heel leven als hij cr een ziet. Menige slang is door zijn toedoen al in de hand gekomen en doodgeslagen, en menigmaal maakt hij van zoo'n doode slang nog bietong (vleesck- SPÜ8)- Hoe afgrijselijk en terugstootend, toch zijn slangen in menig opzicht nuttige dieren, b.v. door allerlei soorten van schadelijk onge dierte en insecten uit te roeien, zooals rotten, muizen enz. Wordt men b.v. veel geplaagd door rotten en muizen in een huis, die niet alleen veel schade eu ergernis aandoen, maar het arme vrouwvolk steeds in gestadige angst en spanning houden, hetgeen heel schadelijk voor de zenuwen is, zorg slechts dat gy een slang in dat huis krijgt en alle rotten en muizen zullen hunne biezen pakken en de huisrust zal weer in den normalen toestand komen Om schreeuwende en stoute killers bang ten wij op dat het eene verbetering is dat niet meer naar het getal haardsteden, maar naar het getal verwarmde vertrekken be lasting zal worden betaald. Beter ware 't geweest, zoo de geheele grondslag haard steden had kunnen vervallen. Doch het is al veel gewonnen dat de gelegenheid om fraude te maken overbodig gemaakt wordt, terwijl het gebruik van slechts één stook plaats niet belastingplichtig maakt. Toe stellen die gebruikt worden zonder afvoer in een schoorsteen of in de open lucht, blijven eveneens buiten aanmerking. Gas kachels en petroleumkachels kunnen derhalve vrij gebruikt worden, zonder gevaar voor brand wel niet, maar dan toch zonder ge vaar voor belasting. Voor een haardstede betaalde men tot nog toe 42 cent; voortaan betaalt men niets. Yoor twee schoorsteenen vroeger f 1,68: vo.ortaaD f 1. Voor drie schoorsteenen vroeger f 4,32, thans f 4. Voor vier schoorsteenen vroeger f 8,64 nu f 8. Yoor vijf haardsteden vroeger f 15 voor taan f 13. Groot is de vermindering niet, maar men kan nu voortaan minder schoorsteenen aangeven. In de grondslagen dienstboden en paar den heeft de minister groote vereenvou diging gebracht. Bij belasting wegens paar den worden alleen onderscheiden de paarden, niet uitsluitend gebezigd voor de uitoefening van een beroep of bedrijf en de paarden voor gemengd gebruik, behoudens eene enkele afwijking voor paarden van artsen, rijtuigverhuurders en paardenkoopers. Stal- en tuindiensten, zoomede de arbeid in werkplaatsen, blijven dus voortaan on belast; en de opneming van een afzonder lijken lageren aanslag voor de paarden in gemengd geb uik komt vooral ten goede aan hen die maar één paard hebben voor hun bedrijfje en daarmede hun schamel stuk brood, verdienen. Tot nog toe werd voor zulk een paard evenveel betaald als voor een luxepaard. Een dienstbode bij iemand met 3 kin dereninde tegenwoordige wet is het 4; blijft onbelast. Wij zouden gaarne zien dat ook de tweede dienstbode onbelast bleef in een gezin met minstens vijf kinderen, waarvan het oudste beneden de 15 jaren oud is. Velen toch zijn verplicht uit oorzaken in de vrouw des huizes of in de dienstbode gelegen een tweede dienstbode te ne men en dat waarlijk niet uit luxe maar uit noodzaak en met groote geldelijke op offering. Over het algemeen kan men met deze te maken en tot hun plicht te brengen zijn slangen ook uitmuntendeen baviaan b.v. hoe ondeugend en onverbeterlijk, wordt bepaald ordentelijk op het gezicht van een doode slang. Heel dikwijls lachte ik mij slap als ik een doode slang naar Jack bracht en zag, hoe verschrikkelijk bang hij er voor wasmenigmaal kreeg hij het half op zijn zenuwen. En bavianen en stoute kinders zijn, volgens alle oude menschen, heelna familie en Darwin's theorie beves tigt dit ook. Maar niet alleen stoute kin ders en bavianen, maar ook groote men schen worden soms heel ordentelijk door slangen. Ik las eens van een goddeloos hnisgezin in Amerikaeen vader en drie zoons die in het verre Westen in Texas woonden. Op zekeren dag werd de oudste zoon Jim door een ratelslang gebeten. Hij was zeer bevreesd te sterven, en zou nog zoo graag den priester, die dicht bij hen woonde, maar aan wiens vermaningen zij zich nooit bekreund of gestoord hadden, zien, om voor hem te bidden. De priester werd dadelijk gehaald. Hij kwum, knielde bij het bed van den gebeten jongen man neder, en bad: „O Ileere! ik dank U, dat Gij een slang gezonden hebt om Jim te bijten, maar zend nog een om John te bijten en voor Bill ook een, maar zend toeh de belasting op zich zelf tevreden zijn. Zij geeft eene geringe ontlasting, wat in deze financieel benauwde tijden ook voor de Schatkist, niet te versmaden is. Slechts één ding betreuren wij dat met dit alles de gemeenten niet gebaat zijn; en de vergoeding voor wat de bedrijfs belasting van vele niet patentplichtigen halen kwam, nog steeds uitblijft. De liberale partij heeft dit op haar ge weten. Hare metterdaad partijdige partij politiek verdreef den bewindsman Godin de Beaufort die de beterschap in de ge meente-inkomsten zou hebben bewerkt terwijl zij met zijn opvolger Pierson meegaand door dik en door dun, eene vermogensbelasting en daarna eene bedrijfs belasting voteerde, zonder het noodzakelijke aequivalent daarbij te bedingende ver mindering van het personeel en de tegemoet koming aan de gemeenten. De toestand in Turkije blijft critiek. Dat de Armeniërs wraak zouden nemen over de smadelijke mishandelingen hun door de Mohamedanen aangedaan, was te voorzien. Te Bitlis vielen zij een moskee aan waar de Muzelmannen hunne gebeden verrichtten. Dat er braaf gevoctiten is, blijkt uit het feit dat van weerszijden ongeveer 200 dooden op het slagveld achterbleven. Ook hebben de Armeniërs het Mohame- daansche dorp Camary geplunderd. De Fransche Kamer heeft weer een Ka binet versleten. Een kabinet van negen maanden. De afgevaardigde Rouanet (soci aal democraat) vroeg de regeering inlich tingen omtrent de beruchte zaak der Zui derspoorwegmaatschappij, waarbij het Minis terie door zijne langzaamheid en partijdig heid en het verwijderen van een der las tigste getuigen zulk eene dubbelzinnige rol had gespeeld. Een motie van genoemden heer om te eischen dat de regeering vol ledig rapport doe en alle verantwoordelijke personen vervolge, werd met groote meer derheid aangenomen. De ministers hoden hierop hun ontslag aan aan den president der republiek, die het terstond aannam. 28 Oct. 1895. De Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" Koninklijke Nederlandsche postvaart te Vlissingen zond ons een Engelsch en een Duitsch exemplaar van de winterdienst- regeling der Maatschappij, zooals die sinds 1 October wordt uitgevoerd. De boekjes bevatten voorts eene opgaaf van grootste uwer ratelslangen om den ouden man te bijten, want niets dan ratelslangen zal dit goddeloos huisgezin recht krijgen!" Er zijn vele soorten van slangen, van de kleine nachtslang en eiervreters, die zoo dik zijn als een potlood tot de groote boa-constriktors, die wel een voet en meer dik zijn. Zij worden in drie klassen ver deeld nl. de giftigste soorten, waaronder de ratelslangen, pofadders, geleslangen, nachtslangen, mambas, enz. enz. De soorten, die minder giftig zijn zooals: de schaap stekers, zwartslangen, enz. En de soorten die in 't geheel niet giftig zijn waaron der de groote slangen boa-constrictors voorkomen. Als gij weten wilt of een slang tot de I, II of III klasse behoort, maak haar maar kwaad dat zij naar u begint te pikken; hoe korter zij haar nek knakt (omtrent zooals een paard dat goed pronkt) hoe gif tiger is zij, maar pas op dat gij niet raak gebeten wordt. En als gij eerst uitgevon den hebt tot welke klasse zij behoort, kunt gij gerust naar een stok of een klip (steen) zoeken om haar kop te vermorzelen. Het gevaar van de kleinere maar ver giftige soorten ligt in hun vergif. (Slot volgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1