NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 12. 1895. Metifag 26 ©cfofiec. finitfc Inargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GEMENGDE BERICHTEN. ifTrTWji 3 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en va« 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. 25 Oct. '95. Bij kon. besluit is benoemd tot kapitein bij de rustende schutterijen in Zeeland M. de Jonge. (Daar er in Zeeland misschien wel 200 personen zijn die dezen naam dragen, zal bij velen hunner twijfel aan de juistheid van dit bericht kunnen rijzen. De Zetter). Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rij ks Hoogere Burgerschool te Mid delburg A. Pincot, thans leeraar aan de R. H. B. te Groningen. Met ingang van 1 November wordt op de Nederlandsclie spoorwegen een nieuw tarief voor bestelgoederen ingevoerd. De afwijkingen van het vroeger tarief betreffen hoofdzakelijk: lo de aanvulling der classificatie van de volumineuse goe deren 2o. de opneming voor sommige relaties van twee afstanden en richtingen voor de landronte over Zwolle, naast die via Stavoren-Enkhuizen en 3o. de gewijzigde afstanden en richtingen vaa vervoer en verkeer met den Noord-Brabantsch Duit- Bchen spoorweg in verband met de opne ming der route Beugen. Wat de vrachtprijzen betreft deze ziju gelijk aan het vorige tarief. Met 1 November worlt tevens ingevoerd een 2e vervolg op het ijl- en vrachtgoed tarief in binnenlandsch rechtstreeksch ver keer bevat'ende beuevens enkele kleine wijzigingen, de opneming van het station CapelleNieuwevaart en wijziging in de afstanden en rigtingen in verkeer met de stations van den Noord-Brabansch Duitschen spoorweg eenerzijds en sommige stations anderzijds. Een prijsvraag uit Zetten. Reeds meldden wij de namen der com missieleden tot het formuleeren eener prijs vraag: Wat kan er gedaan worden om minderjarigen beter dan tot nu toe te be- schermeu tegen willekeur en verkeerde behandeling van ouders, voogden en par ticulieren Tot het uitschrijven dier prijsvraag is echter geld noodig, en wel ongeveer f 1200 om een flinken prijs en premie te kunnen uitlooven. De heer ds. H. Pierson tracht deze som bijeen te krijgen. Ruim een vijfde is reeds binnen. Wie helpt, het ont brekende aanvullen De heer Pierson schrijft, bij ervaring te weten hoe gebrekkig onze wetgeving is en hij wijst daartoe slechts op de vol gende moeilijkheden, waarmede hij en vele anderen te kampen hebben. 1. Ouders, die soms jaren lang anderen voor bun kinderen lieten zorgen, zonder ooit zelfs naar ben om te zien, komen hen plotseling opeischen om een of andere gril lige reden, of wanneer zij daarin voordeel zien en dit soms op een leeftijd, dievoor de kinderen de gevaarlijkste moet heeten. Yaak worden die kinderen in grooter ellende geploft, dan waaruit zij vroeger gered waren. 2. Een onwettig geboren, niet erkend kind, door de moeder verlatenkan door deze worden erkend en opgeeischt, zonder dat de opvoeders er in erkend worden. 3. Een man, die met de moeder van een onwettig kind huwt, kan dat kind als het zijne erkennen, zelfs al zou het bewijs gcmakkeiyk te leveren zijn, dat hij er de vader niet van zijn kan. Adoptie van kinderen, in onze wetten niet toege staan, kan dus door een tastbare leugen toch verkregen worden en de nieuwe va der kan ieder dwingen het kind aan hem af te staan. 4. Een onwettige moeder, die huwt, heeft meer rechten dan een weduwe, die hertrouwt. Terwijl deze laatste zich in de voogdij moet laten bevestigen, kan de eerste door het kind te erkennen voogdes daarover blijven. 5. Het onderzoek naar het vaderschap is verboden en jaarlijks onttrekken zich duizenden mannen aan hun vaderlijken plicht, op grond van een verouderde wet. 6. Vrouwen, die stelselmatig jonggebo ren kinderen bij haar besteed verwaarloo- zen, om ze langzaam te doen sterven, zijn in den regel door geen strafbepaling te treffen, al is de sterfte onder deze kinde ren zoo groot, dat de verpleging dier kin deren blijkt allerslechtst te zijn. 7. Begrafenis-vereenigingen zijn aan geen de minste bepalingen onderworpen ten aanzien van jonge kinderen aan vreem den toevertrouwd. 8. De rechtelijke macht heeft alleen het recht een jong kind naar een Staats inrichting tot verbetering te zenden, maar niet naar particuliere inrichtingen, die daartoe veel meer in aanmerking moesten komen. 9. De voogdij wordt niet toegekend aan gestichten, die geen weeshuizen zijn, ook al hebben zij jaren lang zich de moeite en lasten der opvoeding getroost. 10. De voogdij, aan weeshuizen toege kend, wordt te niet gedaan door de be noeming van voogden, welke benoeming kan geschieden zonder dat bet bestuur van het weeshuis daarin wordt gekend en zonder verplichting om de uitgaven van zulk een weeshuis te vergoeden. Vooral bij overgangen tot een andere kerk werkt dit voorrecht aan voogden toegestaan onbillijk, terwijl geen rekening "wordtge houden met de belangen der kinderen. De bezwaren tegen den bestaanden toe stand zijn dus niet gering en zij zijn nog met vele te vermeerderen. Gemakkelijk is het echter de bezwa ren te noemen, moeilijk ze op te ruimen. Daarom is het van het hoogste belang ernstige en veelzijdig ontwikkelde mannen uit te noodigen aan de oplossing van deze bezwaren hunne krachten te wijden en op dat men dit doel bereilce behoort de uit te loven prijs van dien aard te zijn, dat men een nauwgezette studie van het onder werp mag verwachten. Nisse. Het blijkt dat van het geheele bericht omtrent de aanranding van Looij aan den Biezelingschen dijk niets waar is. Looij had alles verzonnen. Vlissingeri. Alhier doen zich geval len voor van diphteritis, hoofdzakelijk on der kinderen, in sommige gevallen in croup eindigend, met doodelij ken afloop. Naar wij vernemen is het bekende serum in enkele gevallen toegepast en met gunstig gevolg. Middelburg. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft be paald dat aan de deelnemers aan den hier op a. s. Zaterdag en Zondag te houden scherm wedstrijd, op vertoon van legitima tiebewijs, collectieve retourbiljetten voor minstens 10 personen kunnen worden al gegeven, tegen den prijs der enkele reis per persoon, geldig van 25 tot en met 28 October. Schoondijke. In den nacht van 23 op 24 Oet. jl., heeft men bij den land bouwer W. Bruinooge, wonende aan den grintweg naar Sasput, een vet varken, wegende pl. m. 100 K. G. uit het hok gehaald, op een 25 M. afstand van daar op het hof gedood en medegenomen. Een stuk van den kop hadden de dief of de dieven, die tot nog toe onbekend zijn, laten liggen. Van den veestapel van den heer E. Bannet te Middelburg zijn in het geheel aan miltvuur reeds gestorven: 11 koeien en 3 paarden. Men schrijft aan het Z. üglb. uit Oostkapelle De heer Jln*. W. M. de Jonge van Elle- meet, burgemeester alhier, en eigenaar van de bg zyne buitenpl iafs liggende Oranje- bosschen, ter groote van 45 Hectaren, wenscht van de regeering af te koopen het aan het Doineinbestuur behoorend jach- recht in die bosschen. Een paar Engelschen, die ten vorigen jare door bemiddeling van den Engelschen vice-consul, den heer P. de Bruijne te Middelburg, eenige jachten op Walcheren aan het domeinbestunr en andere behoo- rende, voor veel te veel geld hebben ge pacht, hebben de lacht gekregen van het geen de heer de Jonge van Ellemeet wilde, en, vermoedelijk omdat deze bosschen tus- sehen hunne jachtvelden liggen, is namens hen aangeboden aan het bestuur der do meinen bedoeld jachtrecht voor 10 jaar te pachten tegen f 300 's jaars, eene som ver boven de waarde. Het jachtrecht in die bosschen is sedert jaren gepacht door de familie de Jonge van Ellemeet en de faisanten in die bosschen, zijn er door die familie in gebracht, zoo dat begrijpelijk is, dat de tegenwoordige eigenaar er prijs opstelt om bet jachtrecht af te koopen tegen de werkelijke waarde en dat niet kan tegen een waarde, geba seerd op het bedrag, dat een of meer rijke Engelschen voor zijn of hun genot willen weggo oien. De heer G. Boogaart, te Middelburg, is door de regeering aangesteld om de waarde van dat jachtrecht te taxeeren. Op de begraafplaats Eik en Duinen te 's Gravenhage zal Donderdag 7 Nov. a. het gedenkteeken op het graf van wijlen dr. C. E. v. Koetsveld, in leven Hofpre diker te 's Gravenhage, worden onthuld. Het geheim der T^eist er heide. Zooals meu weet hebben wij van den aanvang de juistheid der berichten, als zon er op de Zeisterheide onlangs een drama zijn afgespeeld, sterk in twijfel getrokken. Daarby hebben wij echter tevens het woord gegeven aan hen, die een andere meening waren toegedaan. Thans zijn wij in staat de meest ver trouwbare bijzonderheden te geven omtrent de vermissing van Langeveld. Na de manoeuvres, nabij de Piramide van Austerlitz gehouden, moesten de batal jons van het 7e regt. inf. naar hunne garnizoenen terugkeeren per spoor. Bij het appel vóór den afmarsch ge houden mankeerde by het bataljon uit Hoorn, dat tot het 7e regt. inf. behoort, de miilicien Langeveld. De kapitein, com pagnies-commandant, rapporteerde dit niet present zyn van Langeveld aan den majoor, bataljons-commandant. Er kon hier geen sprake zyn van wach ten of zoeken naar den milicien Lange veld, daar de troepen op een bepaald uur aan het station present moesten zijn. De milicien Langeveld was iemand, die vroeger uit Amsterdam wegens vele straf fen was overgeplaatst naar Hoorn, en wegens niet verbeterd gedrag op het punt stond overgeplaatst te worden by het Depót van Discipline te Vlissingen. Langeveld was Duitscher van origine en sprak hst Duitsch beter dan het Nedeilandsch. Boven dien had Langeveld een afkeer van den militairen dienst. Van alle berichten omtrent het vinden yan een lijk in volle wapenrusting, enz. baby de Piramide, is ten eenenmale geen Woord waar. Het regiment beeft geen kennis gekregen, noch van den burgemeester van Zeist, noch van dien van Amersfoort van bet vinden van een dooden militair van het regiment. Ware het feit werkelijk geschied, dan zouden bosch- en veldwachter zich van 's mans naam, compapnie, garnizoen enz. hebben kunnen overtuigen uit het zakboekje, dat zich steeds in den ransel van den man bevindt. De milicien Langeveld is vermist op dit oogenblik by zij ne compagnie en ver moedelijk met medeneming van zijne wapenen gedeserteerd naar Duitschland. Hij zal echter wel zorg hebben gedragen in burgerkleeding over de grenzen te zyn gekomen. Dit is in het kort de een voudige toedracht der zaak, die in den iaatsten tijd zooveel geschrijf heeft veroor zaakt. (Telegraaf.) Te Nieuwer Amstel heeft dezer dagen op klaarlichten dag een brutale diefstal plaats gehad. Terwijl de eigenaar op reis was, zijn de dieven zija kennel binnen gegaan en hebben van daar den geheeleu inventaris op wagens weggehaald, daarna hebben zij bet geheele gebouw, zijgebouwen, bijgebouw en hokken, buitengewone sterke ijzergaas afrasteringen, 120 M. lange en zeer liooge schutting tot den grond afge broken en weggestolen, zoodat het lanl, waarop de kennel stond, geheel kaal is. Het gebouw was 20 meter lang, 3 meter breed en solide en zwaar gebouwd. Een en ander had een waarde van ongeveer f 1200. Wacbt maar, zegt een der Hollandsohe bladen niet onaardig met het oog op de voorgenomen annexeering van Nieuwer Am- stel door Amsterdam, wacht maar, nog een poosje en heel Nieuwer Amstel wordt gestolen De werkstaking der diamantbewerkers te Amsterdam! De bazenvergadering heeft met by na algemeene stemmen het eergisteren vermelde contract goedgekeurd. Het teeltenen had gisterenmiddag plaats. Van de 1000 al200 bazen hebben verreweg hot grootste deel de verbintenis aangegaan geen andere ge zellen in dienst te nemen dan de leden der organisatie. Slechts een 100-tal bleven weigerachtig. De fabriekseigenaren blijven hun onzij dig standpunt handhaven en bemoeien zich niet met inwendige reorganisatie van den Bond. In een gistermiddag in het „Paleis voor Volksvlijt" gehouden vergadering, welke werd bijgewoond door 3000 a 4000 perso nen, werd bij acclamatie de volgende motie aangenomen „De vergadering van brillantslijpers knechten, brillantverstellers, rooyesslij pers knechten en verstellers en kapsly persknech ten en verstellers, zich homogeen verkla rende met al datgene, wat is vervat in het contract, voorgesteld door het hoofd comité, besluit, den tienurigen arbeidsdag definitief op alle fabrieken in te voeren; het aan elke fabriek overlatend, de regeling van den schafttyd te bepalen. Verder besluiten allen mede te werken aan de uitvoering van de besluiten, door de organisatie genomen op het oogenblik, dat het hoofdcomité den tijd daartoe ge komen acht". Een boschmarter. Door een onbezoldigd rijksveldwachter uit Ede, is in het Edesebe bosch een bosch marter geschoten. Het was een zeldzaam mooi dier, ter grootte van een kat, doch iets dunner, met bonte, dikke pooten. De boschmarter, die zeer nadeelig voor den wildstand is, wordt zeer zelden meer aangetroffen. Het dier is opgezonden naar Amsterdam. Omtrent den kolossalen brand in ie kapitale boerderij van den beer Van Olst te Ressen, meldt men Een knecht werd ruim twaalf uur gewekt door een gestamp der paarden, de schuur, waarin hij sliep, stond toen in lichterlaaie. Nauwelijks had hy haar ongekleed verlaten of het dak stortte reeds in. Aan redden der levende have indiesehuur viel toen niet meer te denken, zoodatde beide ry paarden van den heer v. O., 8 kalveren en eenige varkens een prooi der vlammen werden. De andere paarden en runderen waren in de weilanden. De vlammen sloegen terstond over op de overige bergen en schunr een voorraad van 200.000 pond hooi en 600 vin tarwe, haver en boonen verbrandde. De hoofdprijs van 100.000 francs der loterij van Pitesti viel dezer dagen op bet nummer van twee apothekersbedienden te Jassi. Het loterijbriefje werd eenige maan den geleden door hen gekocht en het pa piertje dat later zoo kostbaar zou worden, werd door den jongste bewaard in zyn vestzakje. Eenigen cijd later had hy het liefdadige, maar ongelukkige denkbeeld het oude vest aan een armen knaap te schenken, zonder dat hij aan het loterijbriefje dacht, dat in een der zakjes was verborgen. Hoe het zy, de twee onfortuinlijke bedienden waren hun briefje kwijt en dezer dagen gaven zij van een en ander kennisaanhet parket van Pitesti, terwijl een vriend, die er hij tegenwoordig was, toen het vest weggeschonken werd, hunne verklaringen bevestigde. Het parket vond evenwel geen aanleiding om te gelasten dat hef gewon nen bedrag zou worden uitgekeerd, doch achtte het wensckelyk, )dat een nauwkeurig onderzoek zou worden ingesteld. De invoering van algemeenen dienst plicht heeft in Rusland aanleiding tot veelvuldige conflicten gegeven. Een groot gedeelte der mennonieten, die om godsdien stige redenen den militairen dienst afkeu ren, heeft het land verlaten. Onlangs is het, in verband met een dergelijk feit, fusscben de mititaire autoriteiten en eene Russiscbe secte in den Kaukasus tot een botsing gekomen. Deze secte zyn de Du- cboborzy (da bestrijders van den geest), die naar oud-Christelijke wijze een zeer een voudig leven leidenzy versmaden alle alcoholische dranken, rosken niet, en trach ten het gebod: „Gij zult niet doodslaan", zelfs zoover na te leven, dat zij geen vleesch eten, alleen om geen dieren van het leven te moeten berooven. Daar zij ook weigeren hun dienstplicht te vervul len, beproefden de militaire autoriteiten hen daartoe te dwingen. Toen de Dncho- borzen in het district Aohalkulak, gouver nement Tiflis, de hun toegezonden wapen rusting weder terugbrachten en als één man weigerden, dienst te doen, zond de gouverneur van Tiflis eene afdeeling ko zakken op hen af, ora hen tot den mili tairen dienst te dwingen. Da lieden boden geen actieven weerstand, doch brachten alleen hunne vrouwen en kinderen by een en omringden dezen, terwijl zy elkanders handen vastgrepen. Bij den aanval dooi de kozakken werden 4 boeren gedood en verscheidene gewond. Daar de boeren zich niet verdedigden en de aanval alzoo doel loos was, beval men hen, zich naar den gouverneur te begeven. Deze kookte van woede en liet ongeveer 60 man die hem verklaarden dat zij niet wilden dienen, geeselen. Dit gewelddadigd e optreden duur de ongeveer 6 dagen, waarop de districtschef, terwyl de gouverneur op reis was, den kozakken last moet hebben gegeven, de vrouwen en dochters der Duchoborzen aan te vallen. Dit moet dan ook werkelyk geschied zijn, doch daar de kozakken zich hierin niet zeer ijverig betoonden, werd aan de Lesghische militie, bijna geheel be staande uit Mahommedanen, de voortzet ting der geweldpleging opgedragen. Den 7en dag werden 35 gezinnen uitgekozen en gevankelijk weggevoerd, waarheen weet men niet. De woningen der Duchoborzen werden door een cordon van de buiten wereld afgesloten, docb wat verder geschied de is niet bekend. Men meldt, dat uit de nederzetting Orlowka, die uit 800 boeren hoeven bestond, wegens „ongeregeldheden met de autoriteiten" ongeveer 460 hofste den door de bewoners, t«n getale van on geveer 5000 zijn verlaten, die uit het land vertrokken zijn. De bediende in een paraplnie-winkel liet aan een dame parasols zien. De man was goed bespraakt en verstond de kunst om hetgeen hij moest verkoopen aan te prijzen. Hij nam een parasol op, opende die, was als 't ware getroffen van verbazing, hield de parasol zoo dat het licht er op viel en zeide Zie, mevrouw, is het geen prachtig stuk Let eens op de zware zijde. En vestig uwe aandacht over 't geheel op de aangename kleur, den goeden snit als ik het zoo mag noemen, het zeldzaam volmaakt geheel. Voel eens die stof. Wrijf er eens over met de hand. Van zulk een parasol zal niet licht de wederga vinden, en de parasol aan de dame overreikende, vo3gd^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1